500 SPOOR'/ WOENSDAG 28 OCTOBER EERSTE BLAD x No. 254 69e Jaargang- 1931 Uitgave: Firma F. VAK OF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissinoen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincïeeieuws BUTENLAND itreeren. Tenslotts ions niet gebouwd luropa hoorbaar te nd voor het Ryn- Duitschland, Tou- enz. >orbaar zijn, onder Igheden met goe- sraar als een extra en mag niet als t het feit, dat na 1, zooveel buiten hoorbaar worden, aar gebrekkige se- ellen. ng gehouden wor. vangst. In de om it met betrekkelijk goed mogelijk on- fte af te stemmen, het Noorden en er. Aan de West on North Regional geheel verdringen, •yn (296 M.) als anschaffing van zich hiervan vol- n de eischen wat FL1JNEN t. Finisterre Oct. Flores van Sabang van Suez Buenos-Ayr es 8.30 u. te Mar- Oct. te Barcelona te Beira te Marseille tt. van Durban Oporto 24 Oct. van Port ~)ct. Lizard Oct. Gibraltar Dct. van Dover o's, Fietsen gen. uur 5.09 5.07 5.05 5.03 /L1SSINGEN 5.03 14.10 i.36 14.44 1.05 15.18 5.40 15.58 A elijkheden, Lezing C.K.W.O, ir. icertavond Höfe- ïderwys, Grand G. Concert Middel- iging, Concert- CHT Meteorologisch Bilt. nst 774.3 te Dantzig. .5 te Thorshavn. id van 28 Octo- D. tot Z.O. wind, •oog weer. Lichte its zachter. erbericht. \ele gegevens Meteor. Instituut. bewegingen van ;7c Europa volgen. t snel O.-waarts b, terwijl het lage invloed over W.- is weer N. wind Fraai herfstweer its heerscht van •achtigen Oosten d en midden- natige tot stren- ,an gisteren. In Ierland steeg de aal. In ons land, ochtendtempera- al. Zware neer- 1. van Schotland ichte tot matige sten. In verband tooge drukgebied laag drukgebied p den oceaan is er. maar minder 3e dagen te ver- ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door liet geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending I 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertentiesbelreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—F regel? 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSNVAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Surséance van betaling aan de firma P. J. Siegers en Zoon. In het vonnis inzake de aanvrage van me vrouw de wed. Siegers—-Hessig te Vlissingen, handelende onder de firma P. J. Siegers Zoon, overwoog de rechtbank te Middelburg o.a. dat op de vergadering van schuld- eischers op 24 October jl. aanwezig waren 361 schuldeischers, vertegenwoordigende een schuld van 870.379.07 en dat 2 daarvan met een bedrag van f3184.81 zich tegen en 359 met een bedrag van 867.19 -3 vóór sur séance verklaardendat, waar niet gebleken is, dat de schuldenares te kwader trouw is, terwijl evenmin het vooruitzicht bestaat, dat na verloop van tijd de schuldenares hare schuldeischers niet zal kunnen bevredigen, de rechtbank termen aanwezig acht de gevraag de surséance van betaling te verleenen en wel voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 16 September 1931 en met benoeming tot bewindvoerders van mr. J. Adriaanse te Oostkapelle, kantoorhoudende te Middelburg en A. van Westreenen, directeur van het bij kantoor der Amsterdamsche Bank te Middel burg. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier, staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 16 grondwerkers, 7 metselaars, 8 opperlieden, 8 schilders, 1 sleper, 1 leerling stucadopr, 17 timmerlieden, 1 verver, 2 vlechters, 3 meubel makers, 4 politoerders, 1 kleermaker, 1 kap per, 1 halfwas coiffeuse, 1 wasscher, 3 schoen makers, 1 teekenaar bekend met werktuig kunde en bouwkunde, 214 metaalbewerkers (w.o. 46 tijdelijk werkloos), 2 banketbakkers, 1 bakker, 3 aankomende bakkers, 2 aides, 1 tuinman, 2 winkelbedienden, 4 magazijnbe dienden, 5 chauffeurs, 3 kellners, 15 trans portarbeiders, 23 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teekenaar, 1 dienstbode, 5 werkvrouwen, 7 portiers, loopers, enz., 25 va rensgezellen (w.o. matrozen, stokers, machi nisten, bedienden, enz.) en 62 losse arbeiders Voorts zijn 88 personen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 87). Totaal 543 ingeschrevenen, vorige week 566 personen. Alzoo een vermindering van 23 werkzoekenden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling en „Vara" (afdeeling Vlissingen) Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt op 15 November e.k. een Radio Espe- rantocursus in samenwerking met het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling en de Fede ratie van Arbeidersesperantisten geopend, die met 25 lesbrieven wordt opgebouwd, en met medewerking van de „Vara" Zondags morgens van half negen tot negen uur voor de microfoon wordt toegelicht. Het is echter noodlg, dat zich voor 31 October 500 deelne mers hebben aangemeld. De cursus is van de hand van J. Lem, die hem voor de microfoon toelicht en eventu- eele vragen van cursisten in de lesbrieven zal beantwoorden. Een proefles wordt gegeven op Zondag 8 November van half negen tot negen uur. De eerste lesbrief verschijnt in de week van 8— 15 November. De „Scheldewacht". De dienst van het Belgisch loodswezen is vermeerderd met een nieuw vaartuig, de „Scheldewacht", gebouwd te Oostende door de firma Belliard en Crighton. Het vaartuig is bijna 30 meter lang, 3 me ter diep, en is vorzien van een Dieselmotor, die 350 PK. kan ontwikkelen. De snelheid bedraagt 12 knoopen. Op het voordek is een luxueuse salon, met aangrenzende hutten voor slaapgelegenheid, op het achterdek is ten „messroom" en daaronder zijn de hut ten voor de bemanning. Een gesloten stuur huis met automatische bediening van den motor, electrische schijnwerper, enz. staat op het bootdekdaarachter is de hut voor de draadlooze telefoon-inrichting gelegen. Verder is de boot voorzien van een elec- trlsch windwerk, dat twee ton kan lichten. Het vaartuig moet dienen tot het vervoer van de hoogere ambtenaren, belast met het toezicht over de Schelde. Het kan ook gebe zigd worden voor het lichten en leggen van boeien en voor het politie-toezicht op de reede. RITTHEM. Gemeenteraad. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd de begroo ting over 1932 behandeld. Bij de voorafgaande beschouwing verklaar de de heer H. M. van de Putte, dat de anti- rev. partij geen verantwoordelijkheid op zich wilde nemen, daar zij niet in het dagelijksch bestuur is vertegenwoordigd. Daarna werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Bij den post onderhoud begraafplaats vroeg de heer Van de Putte nadere toelichting. De voorzitter zeide, dat 70 is uitgetrokken om de begraafplaats meer te beplanten, daar zij thans een onooglijk aanzien heeft. Bij de onderwysparagraaf werd de aan dacht gevestigd op de minder geraamde op brengst der schoolgelden in verband met de lagere, inkomsten. Daar eenige leden genegen waren daarom de schoolgeldregeling te veranderen, raadde dé voorzitter aan, hierop niet dadelijk in te gaan, daar z.i. de door het Rijk vastgestelde nieuwe regeling vooral de groote gezinnen treft. Besloten werd deze zaak aan te houden, daar eerst een degelijke voorlichting ge- wenscht is. By den post werkverschaffing ontspon zich eenige discussie. Deze post was voor memorie uitgetrokken. De heer Van de Putte meende hiervoor 200 uit te trekken. De heer Wisse vroeg waarom Burg. en Weth. dezen post voor memorie hebben uitge trokken. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting. Hij meende ook, dat de werkloosheid in 1932 niet minder zal zijn dan in 1931, maar daar in dit jaar verschillende productieve werk zaamheden zijn verricht, b.v. aan de wegen, zal dit in 1932 ook kunnen en hierbij heeft hij 't oog op- de a.s. verbetering van den Rit- themschen straatweg, terwijl in de begroo ting nóg wel eenige bedragen zitten, die zoo noodig overgeboekt kunnen worden op den post werkverschaffing. Wil men echter toch een bedrag er voor uittrekken, dan is hij het met den heer Wisse eens, dat 200 te weinig is. Als de gemeente b.v. een 10-tal werk- 2oozen zou moeten onderhouden, dan doet men met ƒ200 niets en zouden toch andere maatregelen moeten worden genomen. Als er dus een post voor werkloozen moet worden uitgetrokken, dan moet dat een fünk bedrag zijn. Dekking hiervoor moet dan worden ge zocht in de verhooging van het aantal op centen op de gemeentefondsbelasting. Hiertoe meenden Burg. en Weth. alleen maar in het uiterste geval te moeten overgaan. Daar dus de mogelijkheid bestaat, dat de werkloozen op een andere wij^e kunnen geholpen worden, is de post voor memorie uitgetrokken. Na deze toelichting konden alle leden zich met dezen post vereenigen. De begrooting werd daarna met algemeene stemmen vastgesteld, voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op 15327.10 met een post onvoorzien van 847.70 en voor den ka- pitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 689.75. De heeren Van de Putte en Wisse wensch- ten aanteekening, dat zij regen de subsidie waren voor het muziekkorps. Vastgesteld werd het daggeld voor de werk loozen, die voor de gemeente werken, op ƒ2 voor de georganiseerden en ƒ1.75 voor de ongeorganiseerden, volgens het advies van de werkloozencommissie. Eveneens werd het ad vies dezer commissie gevolgd door de werk loozen in 3 categorieën te verdeelen, nl. per sonen, die 2, 4 of 6 dagen in de week door de gemeente worden aangenomen. De commissie zal lederen werklooze in verband met de ge zinsomstandigheden en naar gelang hij ge zinshoofd, kostwinner of ongehuwd is, in één van deze klassen plaatsen. Bij de bespreking van het door de werkloo zen te verrichten werk, zei de voorzitter, dat misschien in het voorjaar 1932 reeds aan den Ritthemschen weg zal kunnen worden ge werkt. De heer Van de Putte vroeg of het niet wenschelijk is, dat de werkloozen op bepaalde voorwaarden de aarden wegen ronden, al is dit de plicht van de ingelanden. De voorzitter deelde mede, dat aan den Polder Walcheren gevraagd is of werkloozen uit Ritthem bij hun werkverschaffing kun nen geplaatst worden. Daar dit getal in even redigheid met het totaal werkloozen in de di verse gemeenten wordt vastgesteld, kan Rit them één, hoogstens twee werkloozen lederen De heer Wisse wees et de goede verstand houding, die er bestaat tusschen de werkloo zencommissie en de werknemers. Rondvraag. De heer J. de Pagter wees op de putten in den Lagen weg. De voorzitter zeide onderzoek en zoo noodig verbetering toe. Ook zag de heer de Pagter gaarne een lantaarn ge plaatst in het zoogen. Hofje. De voorzitter zei, dat bij de electrificatle van de straatverlichting dit verzoek nader zal onder 't oog worden gezien. Verder wees de heer de Pagter er op, dat de heer J. M. Cevaal het gras aan den berm van den Ritthemschen weg nog niet gemaaid heeft, ofschoon het hem gelast is. De heer Wisse wilde het gras laten maaien op kosten van Cevaal. De heer Van de Putte vroeg of er een con tract is tusschen de gemeente en de huurders van den berm. Op verzoek antwoordde de secretaris, dat er wel procesverbaal is opgemaakt van de open bare verpachting. Burg. en Weth. zullen deze zaak afwerken en de invordering met alle ten dienste staande middelen doorzetten. Verder werd nog gewezen op den slechten toestand van sommige voetpaden en op het niet opsnoeien van het houtgewas door den heer Louwerse. GOES. N.V. Zaadhandel en Boomkweekeryen. In de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Zaadhandel en Boomkwee- kerijen wed. P. de Jongh te Goes bleek, dat de verlies- en winstrekening over het afge- loopen boekjaar sloot met een nadeelig saldo van ruim 15.000. Wegens bezuiniging werd aan den heer J. J. de Jongh eervol ontslag verleend als directeur per 31 December 1931. Tot dien datum werd hem ziekteverlof ver leend. De melkprijs. Bedroeg de melkprijs de laatste maanden hier, in tegenstelling met andere gemeenten, 12 cent per liter, thans zijn enkele melkslij- ters dezer dagen begonnen de melk te ver- koopen a 10 cent per liter. Naar men zegt, betrekken ze deze goedkoopere melk uit Mid delburg. VRAAGT DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Al zijn de uitslagen van den verkiezings strijd nog niet volledig bekend, geen twijfel heerscht omtrent het feit, dat de nationale regeering een geweldige meerderheid in het nieuwe parlement heeft behaald, waarvan hoofdzakelijk de conservatieven hebben ge profiteerd ten koste van de labour-partij, die een verpletterende nederlaag heeft geleden. Het zwaarste verlies had labóur wel in Burn ley, waar de partijleider Arthur Henderson, eertijds minister van buitenlandsche zaken in het labour-kabinet, werd verslagen door den conservatieven schout-bij-nacht Gordon Campbell. Henderson keert dus niet meer in het Lagerhuis terug. De tweede ernstige slag is de nederlaag van oud-minister Clynes, die te Manchester in het district Platting door den conservatief Chorlton werd verslagen. Nu Clynes ook uit het Lagerhuis verdwijnt, is het zeer de vraag wie Henderson als leider der labour-oppositie in het Lagerhuis zal opvolgen, temeer waar ook de vroegere labour-ministers Tom Shaw, sir Charles Trevelyan, Ben Turner, Bond- field en Alexander in hun districten even eens zijn verslagen. Van de vroegere labour-ministers, die tegen de nationale regeering in oppositie zijn ge gaan, is in de Londensche volkswijk Poplar herkozen de populaire George Lansbury, hoe wel zijn meerderheid op zijn conservatieven tegenstander aanmerkelijk bleek geslonken sedert 1929. De oud-labour-minister J. H. Thomas, die doel uitmaakt van de nationale regeering en in verband daarmede werd ont slagen als secretaris van de nationale unie van spoorwegarbeiders, werd in zijn district Derby, tegenover den officieelen candidaat van de labour-partij, herkozen. Van de conservatieve leden der nationale regeering werden blijkens de hedennacht bekend geworden uitslagen herkozensir Austen Chamberlain, Neville Chamberlain, sir Philip Sassoon en lord Tryon. Van de vooraanstaande leden der conservatieve party zullen in het Lagerhuis o.m. terugkeeren sir Samuel Hoare, Locker Lampson, lady Astor en sir John Ferguson. Ook de liberale leider sir Herbert Samuel is herkozen. Be halve de reeds genoemde oud-ministers ver liest de labour-partij nog het bekende vrou- welijke lid Ellen Wilkinson. Ook Oliver Bald win, de socialistische zoon van den conser vatieven leider Baldwin, is niet herkozen. Volgens een voorloopige raming zyn tot dusver van de 6 millioen stemmen die zyn uitgebracht, meer dan 3 millioen ten goede gekomen aan de conservatieven, een half millioen aan de liberalen en ruim 1.8 millioen aan de labour-party. De overige uitslagen worden in den loop van heden verwacht. Men houdt reeds rekening met de mogeiykheid dat de conservatieven in het parlement de volstrekte meerderheid zullen hebben. Let op het Fabrieksmerk Nu reeds eenige conclusies kunnen worden getrokken uit het voorloopig resultaat der verkiezingen, wordt de mogelijkheid bespro ken van zekere wijzigingen in het kabinet. Men verwacht dat Neville Chamberlain zal worden uitgenoodigd de betrekking van kan selier van de schatkist op zich te nemen, daar Snowden vermoedeiyk aftreedt. Daar het ministerie van gezondheid vry komt en de minister van oorlog zijn ambt moede is, ontstaat op deze wijze gelegenheid het kabi net te hervormen. Vermoedelijk zal dan sir John Simon tot het kabinet toetreden. De conservatieve pers is over de bekend ge worden resultaten zeer verheugd en noemt de verkiezingen een keerpunt in de geschiedenis. De dwaasheid van de leiders der Labour- partij die hun party hebben gesteld boven de plichten tegenover het heele land heeft zich bitter gewroken. De „Daily Telegraph" zegt dat thans de weg open staat naar nieuwen vooruitgang en nieuwe welvaart. Het blad laat doorscheme ren dat Engeland binnen afzienbaren tijd zich door douane-tarieven zal beschermen. De „Daily Herald" draagt het lot der La bour-party met lydzaamheid en gelooft, on danks de nederlaag, een uiteindelyke over winning der arbeidersbeweging te kunnen voorspellen. DE BINNENLANDCHE ECONOMISCHE PROBLEMEN IN DUITSCHLAND. Terwijl het Fransche bezoek aan Washing ton en de aanwezigheid van Grandi te Ber lijn de politieke belangstelling op de buiten landsche politiek concentreerde, treden thans de binnenlandsche en speciaal de economi sche problemen weer meer op den voorgrond- Dit komt reeds tot uiting in de zitting van het rijkskabinet, waarin gisteren de beraad slagingen van den economischen raad van advies voorbereid zullen worden, die Donder dag beginnen. Daarnaast loopen op het oogenblik onder handelingen over loonsverlagingen by spoor wegen, post en gemeenten Naar wy reeds be richt hebben, doen de vakvereenigingen al het mogelijke om loonsverlaging te voorko men dit met het argument, dat de in tal van bedrijven ingevoerde verkorting van den ar- beidstyd reeds op zichzelf een belangrijke in krimping van de inkomens der arbeiders meegebracht heeft. De toestand is van beide kanten zeer moeilyk. Een Berlijnsch middagblad beweert, dat de rykskanselier zelf gisteren in de onderhan delingen met de vakvereenigingen reeds in gegrepen heeft, doch dit is niet juist. Er heeft alleen een bespreking plaats gehad tus schen de vertegenwoordigers der bedryven en de toevallig in de rijkskanselarij aanwezige ministers Dietrich en Stegerwald, onder wier bevoegdheid deze onderhandelingen vallen. Overigens moet hier de voorgeschreven weg bewandeld worden. Gisterenmiddag hebben in het departement van arbeid arbitrale on derhandelingen voor de spoorwegarbeiders plaats en misschien zullen ook de gemeen te- werklieden nog heden om de aanwijzing van een scheidsrechter vragen. INTERNATIONALE SAMENWERKING NOODZAKELIJK. De internationale Kamer van Koophandel te Parys publiceert als resultaat van een de zer dagen gehouden zitting van den bestuurs raad een mededeeling, waarin o.a. het vol gende wordt gezegdIn verband met de toenemende onzekerheid der valuta en de tekorten op de begrootingen was de zitting van den bestuursraad van byzondere betee- kenis. Algemeen werd de dringende noodza- ïykheid erkend het natipnaal belang onder geschikt te maken aan het internationaal belang. Zooals door een vertegenwoordiger van de Ver. Staten werd verklaard is het de taak der regeeringeh tot herstel van de vei ligheid en het vertrouwen in de wereld de internationale samenwerking met een daad te bswyzen en wel door een politiek, die voorziet in ontwapening en schrapping van alle niet onvoorwaardelijk noodzakelyke regee- ringsuitgaven. Daling der belastingen tot een zoo laag mogelyk niveau als noodig is voor het in evenwicht houden der begrootingen. Definitieve regeling van de schuldenproble men, herstel der stabiliteit van de valuta en van den normalen loop van het internatio naal credietverkeer en het voeren van een economische politiek, die rekening houdende met de huidige behoeften van elk land ten slotte leidt tot een vrijere internationale be weging der menschen en tot een vrije uitwis seling van goederen, kapitaal en arbeid. Uit de besprekingen is gebleken dat de goudbe weging de verstoring van het evenwicht in de handelsbalansen niet kan voorkomen. De be stuursraad erkent de waarde van moratoria, welke evenwel tydelyke oplossingen zyn. De leider der regeering moeten daarom volledige vrijheid hebben om een bevredigende rege ling voor den tijd na afloop van de moratoria tot stand te brengen. Zoolang nog eenige landen vrij blyven van den gouden stan daard, bestaat het gevaar van inflatie. De valsche voorstellingen van de voordeelen eener inflatie moeten worden bestreden. De commissies van de internationale Kamer van Koophandel zullen zich bezig houden met voorstellen tot bevordering van regionale economische overeenkomsten met het doel tot verlaging der tarieven te komen. De com missies zullen vóór 15 December rapport moeten uitbrengen. DE BELGISCHE BEGROOTING VOOR 1932 Uit de memorie van toelichting op de be grooting voor 1932, die door de Belgische regeering aan de afgevaardigden is toegezon den, blykt ten duidelykste, dat de bezuiniging op alle gebied scherp is doorgevoerd, zooals trouwens ook al te lezen was in ons Och tendblad van 22 October, waar de bespreking van minister-president Renkin over deze be grooting werd vermeld. Wat betreft het hoofdstuk defensie werd daar reeds gezegd, dat de technische dienst en outillage sterk besnoeid zouden wor den. De bezuiniging bedraagt daarby 178 mil lioen deze besnoeiing wordt echter tot een bedrag van 28 millioen weer opgeslorpt door verschillende verhoogingen, zoodat de we- 2enlyke vermindering voor dat departement op 150 millioen neerkomt. De instructie en het onderhoud van den troep zullen op gee nerlei wyzen mogen lyden onder de bezuini ging. Er zyn dan nog buitengewone uitgaven (nl. voor-de verdedigingswerken)Het saldo van het in 1931 voor het departement van landsverdediging geopend crediet is ook vol doende om gedurende het jaar 1932 de ver dedigingswerken te blyven uitvoeren volgens het reeds opgemaakte programma. Dientengevolge is voor 1932 géén nieuw crediet noodig voor de verdere uitvoering van het groote fortenplan en voor den aanbouw van vestingwerken en betonnen schuilplaat sen der geprojecteerde defensie-linie. DE STRIJDKRACHTEN IN MANDSJOERIJE. De Mandsjoerijsche generaal Honjo, bevel voerder van de Japansche troepen in Mand- sjoerye schat het aantal der Chineesche troepen in Mandsjoerye op 240.000 geregelde troepen en 50.000 ongeregelde. Hierby zyn niet inbegrepen de bendes Chineesche sol daten, die zelf bandietenlegertjes hebben ge vormd. Het aantal sovjetofficieren, dat aan Chineesche zyde staat, is volgens deze bron, niet met zekerheid bekend. Het Japansche leger is niet grooter dan 15.000 man. Een bericht uit Tokio bevestigt, dat door den Japanschen consul te Tsitsikar aan de Chineesche autoriteiten een ultimatum is overhandigd, waarin wordt gezegd dat, tenzy de brug over de rivier de Nonni binnen een v/eek hersteld is, de Japansche troepen over zullen gaan tot „effectieve maatregelen". WAPENVONDSTEN EN ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN. Door de poltie te Gleiwitz wordt medege deeld, dat in de periode van 22 tot 27 Octo ber te Gleiwitz negentien communisten onder verdenking van hoogverraad, zijn gearres teerd. Zy worden ervan verdacht, den ver boden Rooden Frontstrijders bond in het ge heim te hebben voortgezet.By huiszoeking bij sommige gearresteerden werden eenige kara- bynen, revolvers met geluiddempers en de daarby behoorende munitie, alsmede eenige handgranaten en cavalerie-sabels gevonden en verder materiaal voor oefening in den wapenhandel en documenten, die wezen op het bestaan van een verboden vereeniging. AMERIKAAN SCHFRAN SCHE SAMENWERKING. By een banket, door de Fransche Kamer van Koophandel te New-York aangeboden, heeft Laval verklaard, dat geen program was vastgesteld by de onderhandelingen te Wash ington. Wy werden echter geleid door het gemeenschappeiyk verlangen, de huidige crisis op te lossen en onze bemoeiingen zullen niet vergeefs zyn. De Ver. Staten en Frankryk zyn weliswaar door den Oceaan gescheiden en onze poli tieke tradities liepen uiteen, doch in het vervolg weten wy, wat wy aan elkaar hebben en weten, wat wy van de Ver. Staten te wachten hebben en zy weten, wat wy zullen doen. De samenwerking tusschen beide lan den is verbeterd, nu beide regeeringen de wederzijdsche belangen begrijpen en de ge meenschappelijke plichten beter kennen. Indien de besprekingen van Washington

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1