500 25 MAANDAG 2© OCTOBER lVo.252! 69e Jaargan 1931 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provinclenieuws INGEZONDEN STUKKEN ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- regels 75 ct. it der e tegel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DÈ VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Concurrentiestrijd tusschen fruithandelaren. De overvloed van fruit en het feit, dat het buitenland, vooral Engeland, niet meer tot de groote afnemers behoort, maakt dat de prijzen zeer naar beneden loopen en de han delaren elkaar geducht beconcurreeren. Er ontstaat op deze wijze natuurlijk animositeit tusschen de fruithandelaren. Dit is Zaterdag avond hier ten duidelijkste gebleken, toen op de Kleine Markt verschillende fruithandela ren druiven te koop aanbeden voor prijzen verre beneden de waarde. De fruithandelaren hebben zich nu tot Burg. en Weth. gewend tenèinde aan dezen onhoudbaren toestand een eind te maken. Zij hebben er bovendien op gewezen, dat vol gens de algemeene politie-verordening de weekmarkten worden gehouden op de Öuae Markt. Door Burg. en Weth. is op dit verzoek van de fruithandelaren nog geen beslissing ge nomen. De handelaren, die Zaterdagavond vruchten op de Kleine Markt verkochten, waren voorzien van een vergunning van den marktmeester en waren dus in de rechtma tige uitoefening van him bedrijf. Tegen één der handelaren, die geen marktgeld had be taald en die ook geen bewijs van vergunning had, is proces-verbaal opgemaakt. Intusschen zullen nu afdoende maatregelen moeten worden genomen, daar deze onder linge concurrentiestrijd aanleiding kan geven tot volksverzamelingen. Een afscheid. Het tractiepersoneel der Ned. Spoorwegen alhier had zich Zaterdag in grooten getale vereenigd, teneinde afscheid te nemen van den depotchef, den heer A. H. Bals, die als zoodanig ingaande 1 November a.s. naar Dordrecht verplaatst is. Als vertolker der gevoelens die het perso neel hun chef toedraagt, trad uit hun mid den als eerste spreker naar voren de heer L. C. Janssen, die den heer Bals schetste als een humaan man, die in den korten tijd welken hij te Vlissingen werkzaam was, door zijn tactvolle leiding en welwillend optreden aller harten heeft mogen winnen. De goede verstandhouding en voortreffelijke toon wel ke steeds tusschen chef en personeel heersch- ten, konden niet anders dan van goeden in vloed, ook op den dienst, zijn, en hij bood hem als blijk van hun aller waardeering een blijvend souvenir aan. In welgekozen woorden betuigde ook de tweede spreker, de heer D. Peeman, zijn toe genegenheid aan den scheidenden chef. Hij stempelde den heer Bals als een eerlijk, op recht mensch, die ook als zoodanig aller vriendschap mocht oogsten. Een goede ge zondheid en een verdere voorspoedige levens weg moge hem en zijn familie ten deel vallen. De derde spreker, de heer J. L. Bouff wenschte eveneens uiting te geven aan de toegenegenheid die de heer Bals heeft mo gen verwerven. Ook hij wenschte hem al het goede. De heer Bals, de sprekers beantwoordend, bracht dank voor hun waardeerende woorden. Hij is het personeel dankbaar voor het mooie geschenk, doch meer nog voor den aangenamen omgang dien hij steeds met hen mocht hebben. Zijn streven was steeds, het personeel ter wille te zijn en een vriendschap pelijke sfeer rondom zich te scheppen. De weinige jaren welke hij te Vlissingen ver toefde zullen bij hem in aangename herinne ring blijven. Met een handdruk en een wederkeerigen goeden wensch nam hij tenslotte van allen afscheid. Gezelschap Jeanne Horsten en Henri Thennisse. „De Oude Vriendschap Voor een goed gevulde zaal gaf dit op tournee door ons land zijnde gezelschap Zaterdag een cabaret- en variétévoorstelling, welke voor de aanwezigen een avond van rein kunstgenot, voor de artisten een pheno- menaal succes is geworden. Inderdaad, in dezen tijd van „mayonnaise", zooals de gees tige conferencier, Rodi Roeters, het uitdrukte, moeten de dagelijksche zorgen en beslomme ringen wel eens voor een wijle gebannen worden, en voor deze taak zijn deze kunste naars voor de volle honderd procent bere kend. Na een gezellig praatje, gelardeerd met ooüjke zetten en kwinkslagen, van den sym pathieken Roeters traden de accordeon-vir tuozen „The Hollandia Three" op. Dit drie tal, wat de trek-piano volkomen beheerscht, ontwikkelde een massaal klankvolume als van een vol orkestvariaties en versieringen bewezen wel hun feillooze technische handig heid. En welk een sonoor en donker basge- luid werd als basis gelegd Herzer's marsch „Hoch Heidecksburg" was een lust evenals „Lass mich einmal deine Carmen sein", „Lady of Spain" en „Should I Rodi Roeters hebben we meerdere malen medegemaakt, 't Was een oprecht genoegen hem weer te zien. Ook nu heeft hij met zijn moderne goochelexperimenten, welke hij op bijzonder aangename wijze verkoopt, geboeid en de raadselachtigheid van zijn suggestief repertoire vergroot. De medewerking van het publiek was niet in staat het geheim van den zegelring en de kaarten te ontsluieren. Van hem g^ldt ongetwijfeld „In raadselen wan delt de mensch op aarde". Op teekenterrein heeft deze veelzijdige kunstenaar weer ver bluffende staaltjes laten zien. Ook op dit ge bied is hy een toovenaar, een goochelaar in lijnen, strepen en halen. De opdracht uit de zaal, betreffende Micky-Mouse en Ghandi, was al heel geraffineerd In Jeanne Horsten ontmoetten we een cabaretière van den eersten rang, die uit stekend de kunst van liedjes zingen ver staal en daarbij de zaal van stonden aan in de refreinen weet mede te krijgen. Haar me dewerker is Henri Theunisse, heur echtge noot, die haar voortreffelijk op de piano begeleidt en liedjes voor haar componeert. Een bonte reeks hebben we van deze voor drachtkunstenares gehoord en daarbij ging het steeds in climax. De cantate op de 25- jarige bruiloft stelde haar uitnemende capaciteiten in het volle licht. Ook in Theu- nisse's Tadio-zangschets „Hallo Wij zenden uit" hebben we haar hoogelijkst mogen waardeeren. Het geheele gezelschap werkte hier aan mede en andermaal bleek, dat het een attracief variété-program opperbest weet te verzorgen. Dikwerf daverde de zaal van den lach/ spontaan applaus laaide telkenmale op en aan het slot had het ensemble een ware ovatie in ontvangst te nemen. VHssingsche Duinwaterleiding-Maatschappij. In de Zaterdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Vlissingsche Duinwaterleiding- Maatschappij is aanvaard de reeds door den gemeenteraad vastgestelde regeling van de overname van de eigendommen der maat schappij bij het beëindigen der concessie. Onbeheerde rijwielen. De commissaris van politie alhier verzoekt ons mede te deelen, dat aan zijn bureau in lichtingen te bekomen zijn omtrent 2 heeren rijwielen en 1 dames-rijwiel, welke resp. op 16 Augustus 1930, 1 Januari 1931 en 29 Septem ber 1931 alhier op straat onbeheerd zijn aan getroffen en waarvan de eigenaars zich niet hebben aangemeld. Een aanrijding. Inden nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks kwart over twee, heeft in de Wal straat hoek Groenewoud, een aanrijding plaats gehad tusschen een automobiel en een motorrijwiel, waarop behalve de bestuurder twee duo-zitters zaten, allen te Souburg woonachtig. Zij werden allen van het motor rijwiel geslingerd en liepen hoofd- en voet- wonden op. Zij zijn door de politie naar het bureau gebracht, alwaar hun door den ge meente-arts dr. Smitt, geneeskundige hulp werd verleend. Daarna zijn de verwonden per auto naar hun woonplaats teruggekeerd. De bestuurder van den auto en de 5 inzittenden, allen alhier woonachig, bekwamen geen letsel. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. MIDDELBURG. Verzekering tegen de kosten van sdekenhuisverpleging. Op initiatief van de Vereeniging tot ver zekering tegen de kosten van Ziekenhuisver- pleging te Middelburg kwamen Zaterdagmid dag in het Schuttershof aldaar afgevaardig den van deze vereeniging bijeen met die van de zustervereenigingen voor Noord- en Zuid- Beveland, te Kats, te Zierikzee en de twee uit Vlissingen. De voorzitter der uitnoodigende vereeniging, de heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, heette \allen welkom en gaf het woord aan den secretaris der Middelburgsche vereeniging, den heer L. Onderdijk, om het doel uiteen te zetten waarvoor men bijeen was geroepén. De heer Onderdijk zeide, dat hij reeds lang de behoefte gevoelt aan samenwerking tus schen de Zeeuwsche vereenigingen. De lande lijke federatie omvat nog lang niet alle ver eenigingen, zoo staan de provinciale organi ses in Groningen en Friesland er buiten, in Noord-Holland ook verschillende vereenigin gen en in Zeeland zijn het Zierikzee en „Ge lijke plichten, gelijke, rechten" te Vlissingen, die zich nog niet aansloten. Door het stichten der vereenigingen is reeds veel goeds bereikt en het is daar om jammer, dat het elders mislukt is. Men mag nu niet tevreden zijn met hetgeen in eigen omgeving is bereikt, doch moet ook elders het groote nut aantoonen en de hel pende hand uitsteken, wat het best kan ge schieden door bestaande vereenigingen. Daar om mede moeten deze een vasten band vor men en alle inlichtingen kunnen verstrekken, wat beter een provinciale dan de landelijke organisatie zal kunnen doen. Op den duur verwacht spr. dan ook, dat er zal komen een landelijke federatie, bestaande uit de pro- ciale of streekorganisaties. Men heeft nu van de landelijke federatie wel reeds een band met de Groningsche en Friesche organisaties, in zake 't overschrijven van leden, men hoopt blijkbaar langs dien weg beide provinciale or ganisaties tot aansluiten te krijgen in af wachting van een en ander is het goed in Zeeland ook reeds een band te hebben, en ook onderlinge ontmoetingen eenmaal per jaar van de besturen kan ten goede werken. Men zal op deze wijzen over meer sprekers en gegevens voor de propaganda gaan be schikken. In Walcheren zijn thans alle ge meenten bij een vereeniging aangesloten, op Zuid- en Noord-Beveland bijna allen bij de groote vereeniging, al heeft men op Noord- Beveland ook nog een paar kleine vereeni gingen op Schouwen en Duiveland zijn er ook nog twee vereenigingen. Geheel Zeeuwsch- Vlaanderen en als spr. het goed heeft ook Tholen is nog van déze nuttige instelling ver stoken. Bij goede propaganda krijgt men ook daar de menschen wel, want het is makke lijker gebleken een vereeniging voor zieken- huisverpleging dan een ziekenfonds op te richten, al kan ook uit het eerste makkelijk het tweede geboren worden. Spr. heeft de be doeling alle Zeeuwsche vereenigingen, al of niet bij de landelijke federatie aangesloten, in een Zeeuwsche organisatie te vereenigen. De heer tjyi, Zierikzee, zeide, dat men al daar nog geen nut zag in een aansluiting bij de landelijke federatie, zoolang niet alle groote vereenigingen er bij zijn aangesloten. De voorzitter zeide, dat de landelijke fede ratie thans 300.000 leden, verdeeld over 118 vereenigingen, telt. De grootste plaatsen, Amsterdam, Rotter dam cn Den Haag hebben geen vereenigingen op dit gebied. Thans moet men zich echter bepalen tot hetgeen voor Zeeland van betee- kenis is. De heer dr. Staverman, Vlissingen, ziet ook het groote nut in van hetgeen het doel der vergadering Is en voegt aan het gesprokene van den heer Onderdijk o.a. nog toe, dat al leen opheffing van het wachtgeld by verhui zing reeds van groot nut kan zyn. Samen kan gewerkt worden om verlaging der ziekenhuis- pryzen voor de leden te verkrygen en ook financieel zal men in de toekomst elkaar als het soms noodig mocht biyken kunnen helpen. De heer Catshoek, Zierikzee, vraagt of zyn vereeniging niet in moeilijkheden kan komen, omdat zy ook de operatiekosten betaalt. De voorzitter zeide, dat de bedoeling is de vereeniging zooveel mogeiyk autonoom te laten biyven, alleen kan men waarschuwen als de financiën in het gedrang zouden kunnen ko men. Men zal nu de zaak op breeder en ste viger grondslag plaatsen. Voor verder gaan moet men elkaar steeds beter leeren kennen. De heer mr. Mes, voorzitter van de ve- eeniging voor de Bevelanden, zegt, dat zyn vereeniging heel gaarne wenscht mede te werken. De heer Onderdyk meent ook dat men niet te veel aan de autonomie der vereenigingen moet tornen. De kwestie van de kosten van operaties is niet makkeiyk, omdat iedere plaats dat weer anders heeft. Te Middelburg betalen derde klasse-patiënten daarvoor nietste Vlissingen zorgt het ziekenfonds er voor. Met financieele hulpregeling moet men zeer voorzichtig zyn, want dan moet men ook kunnen toezien op de uitgaven der vereeni gingen. Maar vooral ook het hebben van één vormige statistieken is van beteekenis en men overziet dan thans in Zeeland reeds 45.000 personen. Men kan van elkaar het goede over nemen en elkaar waarschuwen voor hetgeen minder goed uitliep. Men zou nu in principe een besluit tot oprichting kunnen nemen, de kosten zullen niet hoog mogen zyn, want de inkomsten moeten in de eerste plaats ten bate der leden komen. De heer Klooster wyst er op, dat in Zuid-Beveland iemand, die zich bin nen 6 weken na zyn vestiging als lid opgeeft, direct rechthebbend op uitkeeringen doet zyn. De vertegenwoordigerr. van „Gelyke plich ten gelyke rechten" en van Kats kunnen geen toezeggingen doen zonder hun vereeni ging te hebben gehoord. De heer Onderdyk zet nog eens uiteen, dat het doel is nu een principieele toezegging te krijgen, dat men het in zyn vereeniging zal verdedigen. Het principe-besluit werd genomen zonder hoofdelyke stemming en ook goedgevonden dat Middelburg vóór 1 December aan de ver eeniging een ontwerp-reglement zal toezen den, dat zy in eigen kring kunnen bespre ken, om dan in Januari weder een gecombi neerde vergadering te houden. Naar aanleiding van enkele opmerkingen, zeide de heer Onderdyk nog, dat hy in deze wyze van werken juist ook de kracht ziet om versnippering door oprichting van kleine ver eenigingen te voorkomen en de bestaande kleine tot aansluiting by de grootere te krygen. Jubileum Medioburgum. Zooals bekend rest van de feestviering ter eere van het 40-jarig bestaan van Mediobur- gum nog de opvoering van de revue „Met Medio de wereld door". Het zal een snel heidsrecord worden, want de afvaart is be paald op 8.15 uur in den Schouwburg en vóór half 12 zal de wereldreis volbracht zijn en zullen de deelnemers weer op het Molen water staan. Aan de voorbereiding voor deze reis werkt men reeds langen tyd hard, want om dezen tocht te doen slagen, zullen meer dan 100 deelnemers hun medewerking ver- leenen met een even groot aantal costumes naar eigen ontwerp en speciaal daarvoor ver vaardigde décors. Het voornemen bestaat om zoo mogelyk deze reis drie maal te herhalen, de eerste maal voor donateurs en leden van Medio en de beide volgende malen voor de overige be langstellenden. BRESKENS. Gemeenteraad. (Vervolg) De heer Vasseur maakt bij de algemeene beschouwingen bezwaar tegen het schrappen van den post schoolreisjes. De heer Notebaart komt nog even terug op de wethoudersbenoeming. De laatste verkie zingen hebben de democratische groep in den raad zeer versterkt, doch dank zy de christ.- hist. party, die met de liberalen heeft samen- gewekt, is zyn party niet in aanmerking ge komen voor een wethouderszetel. De voorzitter licht den heer Vasseur in hoe men, by het opmaken van de begrooting, er toe gekomen is om den post schoolreisjes te schrappen. De begrooting is zeer krap aan, alle posten, die eenigszins een weeldekarakter dragen, zyn geschrapt. En zoo is dat ook met de schoolreisjes. Wat den post werkloozen betreft, deze is reeds verhoogd en Burg. en Weth. zyn thans nog niet voor verhooging daarvan te vinden zooals reeds eerder gezegd zullen trouwens verschillende werken uitgevoerd worden. Wat de werkloozen betreffen, het meerdere wat hy op den daarvoor bestemden post zou willen brengen, ziet hy te halen uit de heffing van 25 opcenten op de vermogensbelasting en 15 op die van de fondsbelasting. In totaal zou dat pl.m. ƒ2300 opbrengen. De voorzitter licht den werkloozenpost nog eens toe. Voor de werken die uitgevoerd zul len worden, dient geleend te worden, ook in «die bedragen zitten dan gelden voor de werk loozen, daarom meenen Bug. en Weth. dezen post goed geraamd te hebben. Vervolgens werd begonnen met de artikels- gewyze behandeling van de begrooting. De jaarwedde van den bode werd in ver band met de werkzaamheden verbonden aan de kachel aanmaken en -houden voor de centrale verwarming op voorstel van Burg. en Weth. met 40 verhoogd. Aangezien de veldwachter bedankt voor het conciergeschap, zal een schoonmaakster aangesteld dienen te worden. Besloten werd voor haar de belooning eveneens op 140 te bepalen. De heer Brand zou den post ververschingen geschrapt willen zien en de gelden, die daar door vry komen naar den post Schoolreisjes overbrengen. Er wordt maar steeds over ver sobering en over weelde gesproken, maar hy kan niet inzien dat het maken van een school reisje weelde is. Het is in het belang van het kind, en het is ontwikkeling. Óp voorstel van den heer Monjé werd deze post met de stem van den heer Lyk tegen met 50 verminderd. Vry langdurig werd van gedachten gewis seld over het op arbeidskracht aannemen van een los werkman. Ten slotte werd gestemd over het voorstel van den heer Carels om den toestand te laten zooals deze nu is, welk voorstel met 6 stem men tegen verworpen werd. Vóór stemden mevr. Tazelaar en de heeren Carels, Luteyn en Monjé De heer Vasseur stelt voor den post school reisjes met ƒ50 te verhoogen en de verorde ning op de vermakelykheidsbelasting te wy- zigen. Hy wil ook belasten het geven van circusvoorstellingen, sportwedstryden en too- neelvertooningen, enz. Het voorstel van den heer Vasseur werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen, die van mevr. Tazelaar en de heeren Carels, Tazelaar, Lütép, Monjé en Cappon. De heer Notebaart en ook de heer Braad zullen uit protest tegen den post subsidie voor de muziek stemmen, daar h.i. niet alle rich tingen van de muziektent gebruik kunnen ma ken, hoewel tydens het muziekconcours er een zangvereeniging op stond, die propaganda voor de burgerwacht maakte. De heer Notebaart stelt voor den post werk verschaffing van ƒ2000 te verdubbelen en ook een steunregeling in het leven te roepen. Na discussie werd met 6 tegen 5 stemmen, die van mevr. Tazelaar en de heeren Cappon, Carels, Monjé en Luteyn, besloten geen post van 2000 voor steun uit te trekken. De voorzitter licht toe, dat door tydsom- standigheden voor 1932 geen subsidie aan do V.V.V. gegeven kan worden. De vereeniging heeft en doet veel werk voor de gemeente en spreker hoopt dat de neringdoenden steeds zullen blyven inzien, dat de vereeniging voor hun materieele belang opkomt. Hij hoopt, dat dè neringdoenden haar zullen steunen. De heer Vasseur juicht het voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van een verma kelijkheidsbelasting toe. Hy wil echter nog wat verder gaan en ook belasten t le. circus sen met een oppervlakte boven de 50 M2.2e. Iocaliteiten waar muziek- en zanguitvoeringen gegeven worden waar de menschen tegen be taling toegang hebben3e. sportterreinen. Na eenige discussie werd besloten op voor stel van den voorzitter de bestaande verorde ning in werking te laten treden, de practyk zal dan laten zien, wat er aan hapert en wij kunnen dan altijd nog wijzigen. Tegen stem den de heeren Vasseur en Carels, alsmede mevr. Tazelaar. By de rondvraag drong de heer Carels er op aan, dat Burg. en Weth. zooveel mogelijk de hand aan de begrooting houden en geen uitgaven doen, waarvoor niet een post op de begrooting voorkomt, zonder machtiging van den raad. Goed afgeloopen. Aan de haven vond een ongeluk plaats, dat nog goed afgeloopen is. De handelaar B. al hier reed met zijn vrachtauto over het haven terrein, de wagen slipte en zou de haven in gereden zijn, indien een omheining de vaart niet gestuit had. De chauffeur bekwam geen, een medepassagier wel eenig letsel. Een moeder-cursus. By voldoende deelname zal de afdeeling van het Groene Kruis alhier dezen winter weder een moedercursus houden. GROEDE. By de gehouden aanbesteding voor de ver bouwing van het hulppostkantoor alhier, werd als volgt ingeschreven Metselwerk J. Kareis en P. de Fouw 541, W. C. Leen- houts 548. TimmerwerkA. J. Risseeuw 462,C.Kar els 435. SchilderwerkH. Hoe- bé 108, D. R. Tack 97. Het werk is inmiddels gegund aan de laag ste inschrijvers voor een totaal bedrag van 1073. De raming van den architect was 1195. EEDE. De heer C. Bliek, kommies le klasse aan het grenskantoor alhier is overgeplaatst naar Rotterdam. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE GEMEENTEBEGROOTENG. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. By voorbaat myn dank. In uw blad van 14 October jl. stond ver-* meld het rapport over de gemeentebegroo- ting voor 1932. Onder hoofdstuk inkomsten waren eenige leden van oordeel, dat de ker mis des Zaterdags wel om 12 uur gesloten kon worden. Als motief hiervoor werd de re geling van Middelburg tot voorbeeld gesteld. Vrydag 22 October stond in uw blad de me morie van antwoord. Onder inkomsten kwam een uitlegging voor hoe het sluitingsuur der kermis vroeger was en zooals het gedu rende de drie laatste jaren is. Deze regeling werkt bevredigend, zoowel voor de ingezete nen (neringdoenden) als voor de kermis* exploitanten. Ook van wanoi delykheden is in de laatste jaren geen sprake. Op den laatsten

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1