500 300 150 100 25 i&Atf QpmJz otm iUcveméty- TLIJNEN to's, Fietsen Igen. VLISSINGEN No.230' 69e Jaargang; 1931 CHT eerberïcht. VRIJDAG llilliiifirm I. f MII HIK li.. Satan 58-iO, ïlissiip. hlii il. Pislrataini H 23 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD 3 Stads- en Provinc.enieuws van Von Wolfurt, nermuziek. Ebercs ;ang en orkest, een strijkkwartet van brengt kamermu ien van Beethoven. Puccini komt over iris brengt Figaro's SN SYNAGOGE. St. Johns Wood te odsdienstoef eningen srofoon en luiaspre- iaitorium hoorbaar ri-Hall, die aan de ieder de godsdienst- daar dóór luidspre- SK IN AMERIKA. Is meer gebruik ge roep voor politieke kt gaarne de bur- e. In het afgelco- lent reeds veertien ip tot het volk ge- rikaansche zenders ott naar Batavia avia n. Rott. Rio de Janeiro van Santos Oct. Perim t" (thuisr.) 21 Oct. 1 Oct. Gibraltar •Oct. te Londen Oct. v. Singapore t. te L. Marques ct. te Mombassa te Tanga van Trinidad 0 Oct. Ouessant van Manila van Batavia p. 20 Oct. Perim Oct. van Antw. Oct. van Colombo Suez te Melbourne iA feelijkheden, Specialiteitenvoor- iendschap", 8 uur. ergadering Neutra- in de Voedingsbe- indschap", 8 uur. Dpenbare vergade- ,de Oude Vriend- RG. ederenavond, Con- 1.15 uur. uur 5.19 5.17 1.46 0.13 12.18 n. Meteorologisch Bilt nst 776.7 te Munchen. 740.3 te Vardö. rond van 23 Octo- Z.-O. tot Z. wind. Waarschijnlijk droog lig verandering in ïleele gegevens Meteor. Instituut le bewegingen van lijk Europa volgen. drukverdeeling zijn en snel. Alleen de van de Azoren tot ichts weinig dieper liggen. De snelle van gisteren zijn jl zich ten W. van issie heeft ontwik- sterke barometer- torm geeft. Van gisteren van be- Zuid-Duitschland standen in Schot- :1 verdwenen. De de depressie in eken een aanhou- Z.O. tot Z. wind, tvorst is te reke- de vorst hier en VLISSINGSCHE COURANT ■ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. ■Franco door liet geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- Irige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur en Verhuur,Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— F regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct |De abonné's in 't bezit eenei ■Polis, zijn GRATIS verze- Ikerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ■AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Pit nummer bestaat uit 3 bladen VL1SSINÜEN. Een afscheid. Gisterenmiddag, even voor het beëindigen |der werkzaamheden, zijn de ambtenaren van |ce beide scheepsteekenkamers der N.V. Kon. iMaatsch. „de Schelde" bijeengekomen om af- I scheid te nemen van den heer W. P. Ede.1- Iman, die zijn betrekking als chef-teekenaar heeft neergelegd. De hoofdingenieur van scheepsbouw, de I heer L. J. van Blerkom, heeft den heer Edel- I man toegesproken en hem geprezen voor zijn r en nauwgezetheid, gedurende de 45 I jaren, dat hij als teekenaar aan „de Schelde" kzaam was. Hij stelde den heer Edelman I als voorbeeld voor het overige personeel. Na- I mens hoofdambtenaren en ambtenaren der I beide scheepsteekenkamers bood hij den heer I Edelman een schrijftafel met stoel aan, ver vaardigd in de meubelmakers-afdeeling vau „de Schelde". Hij voegde daarbij den wensch, dat de heer Edelman gedurende zijn wethouderschap een 1 flink gebruik van deze tafel zal mogen ma- I ken, nu niet om problemen voor „de Schei- op te lossen, doch om de vraagstukken, welke hem als wethouder zullen worden voor gelegd tot een goed resultaat te brengen. Bij het geschenk was gevoegd een calli- I grafische lijst met de namen van hen die i hieraan hebben bijgedragen. Deze lijst is ge maakt door een der ambtenaren. Dü heer Edelman .bra-cht zichtbaar aange daan, hoofdingenieurs, ingenieurs en alle teekenaars hartelijk dank voor dit zoo mooie geschenk, dat door hem op hoogen prijs werd gesteld. Een bijzonder woord richtte de i heer Edelman nog tot den vervaardiger van de caliigrafische lijst. Hierna werd nog gesproken door den heer ir. M. T. Gunning, die den heer Edelman bedankte voor de aangename samenwerking. Namens het personeel werd ten slotte het woord gevoerd door den heer Vrind. Beide sprekers wenschten den heer Edelman verder het beste toe en hoopten dat hij nuttig werkzaam zal mogen zijn in het belang der stad Vlissingen, die hem voor alles lief is. Na dit officieele afscheid hebben nog vele personen, werkzaam op „de Schelde", af scheid van den heer Edelman genomen, o.a. het geheele personeel van de machine-tee kenkamer, dat den heer Edelman een prach tig bloemstuk aanbood, Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Gisterenavond hield de Christ. Vereen, voor Kantoor- en Handelsbedienden een feeste lijke propagandavergadering' in het Militair Tehuis. De voorzitter, de heer Ph. J. Wolte ring, opende op de gebruikelijke wijze en wees in zijn openingswoord op den snellen groei der Christelijke vakbeweging en wekte op tot krachtige propaganda ook voor de plaatselijke afdeeling. Hij heette de aanwe zigen welkom, inzonderheid den heer Nauta, bondsvoorzitter, uit Amsterdam, die een op wekkend woord sprak. Als we vergelijken de toestanden, waarin onze ouders en voor ouders leefden, dan is in de positie van den arbeidenden stand sedert een mensehenleven veel gekomen wat stemt tot dank aan God. Ook de Bond van Chr. Handels- en Kantoor bedienden is door veel strijd en verguizing gekomen tot de hoogte, die hij thans heeft bereikt. Hij heeft nu een eigen gebouw en een vereenigingskapitaai van 25.000, met oen werkloozenkas van 50 A 60 duizend gul den. De invloed van den bond is niet gering bij regeering en patroons. In deze crisisdagen worstelt ook onze bond, niet alleen tot be houd van eigen stand, maar vooral ook om behoud van onze nationale positie als Ne- derlandsche volk. Spreker hoopt dat in deze crisis God ons een ruimen blik zal geven, dat wij in deze worsteling niet zullen onder gaan, maar dat het moge zijnLuctor et Emergo. Eenige nieuwe leden mochten worden In geschreven. De avond werd verder op gezel lige wijze doorgebrachtaan het slot ging de heer Nauta in dankgebed voor. De Natuurvrienden. Concertgebouw. De groep der natuurvrienden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling had tegen gisterenavond met een lezing van den beer Sulkers een propaganda-avond belegd toet het doel nieuwe leden te winnen, maar °ok om den lust op te wekken tot het genie ten van het mooie, dat de natuur ons biedt. Om dat doel te bereiken organiseert de groep o.a. reizen, waarbij de tochtgenooten onder gebracht worden in Natuurvriendentehuizen, waarover de spreker ook het een en ander zal vertellen. Nadat eenige beelden op het doek waren geworpen van een tocht naar Schou wen, kreeg spreker het woord om een en ander te vertellen over het leven in en het werken van de natuurvriendentehuizen, waarvan er op 't oogenblik 4C0 bestaan in Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland, Polen, Noorwegen, Amerika en ook één in Neder land tusschen Almelo en Delden. Hoewel spreker niets wilde tekort doen aan het rei zen per fiets of per auto, vond hij het wan delen toch de mooiste manier om van hét schoone in de natuur te genieten. Dit was echter, vooral door het logeeren, niet goed koop. In deze leemte nu was voorzien door het oprichten van meergenoemde tehuizen. Spreker gaf nu een eenvoudige beschrijving van 'n tocht, gemaakt in Noordwest Duitsch land (Teutoburgerwald en Weserthal), waar op zooveel mogelijk overnacht werd in deze tehuizen. De eerste tocht was Middelburg— Delden per trein, waarna over een mooien ouden weg gewandeld en gezocht werd naar het tehuis, dat als gewoonlijk op de mooiste, maar tegelijkertijd op de meest-onvindbare plaats ligt. Eindelijk werd Krikkenhaar „ont dekt", het tehuis, waar men voor 25 of voor 50 cent per persoon kan overnachten en waar men de benoodigdheden VGor het bereiden van maaltijden in de onmiddellijke nabijheid tegen marktprijzen kan bekomen. De heer Sulkers beschreef de inrichting, waar men „ingeluid" wordt met klokgeklep, dat de inkomende gasten verwelkomt en „uitgeluid", zoolang men zich op het grondgebied van het huis bevindt. Van deze inrichting, waar men zich als „thuis" bevindt, kan dus de minst- kapitaalkrachtige gebruik maken. Van de omgeving (Twikkelsche bosschen, de kei, de boerderij, het kasteel, de pinkel) werden mooie kieken geprojecteerd. Een eigenaardig heid, die een beroep doet óp Eerlijkheid en waardigheidsgevoel, noemde spreker het be talen van het verschuldigde, dat, gesloten in een enveloppe met den naam er op, in een busje werd gedaan. Vertrokken werd naar Borne en vandaar naar Bielefeld, een fa brieksstad (linnenfabrieken), waarbij spreker o.a. een projectie gaf van een oud-roofrid- derslot. Vandaar werd een wandeling door het Teutoburgerwald gemaakt van 20 K.M. over niet altijd even gelijk terrein, ter ont dekking van het tehuis, dat natuurlijk haast onvindbaar was, te meer nog daar het vroe gere vervangen was door een nieuwer ge bouw. Ondanks de vermoeienis werd nog een tocht in de omgeving gemaakt naar het ge- denkteeken van Hermann Luns, een bekend liefhebber van natuurschoon. Het volgende doel was het beeld van den oud-Duitschen held Hermann, dat, op een bergtop van 450 M. opgesteld, zelf nog een hoogte heeft van 54 M. en waarvan het zwaard 7 M. lang is. Dat beeld, waarvan het koepelwerk 27 M. hoogte heeft, is zichtbaar op een afstand van 35 K.M. De volgende étappe was Detmold, waar in een jeugdherberg moest worden overnacht voor den civielen prijs van 36 cent en van welke stad enkele mooie gebouwen werden geprojecteerd. Vervolgens ging de tocht naar de Eksternstein bij Horn, grillig gevormde en hooge steenen, wier fantastisch beeld op het witte doek werd geworpen. Prachtige gezichten uit de Lippische Schweiz werden vertoond. Het volgende „tehuis" lag op een hoogte van 500 M. en daarvan ver telde spreker de bijzonderheid, dat de steenen daarvoor stuk voor stuk naar boven waren gedragen door de arbeiders zelf. Eenige kiek jes werden gegeven van de Zilverbeek en haar omgeving. De tocht werd voortgezet naar Carlshafen aan de Wezer, van welke plaats spreker den oorsprong meedeelde. Per boot werd de Wezer, die in haar loop ver nauwingen en verbreedingen van oever tot oever vertoont gevolgd, van welken tocht tal van projecties werden gegeven. De bekende plaats Hameln men denke aan den ratten vanger werd bereikt, uit welke plaats eenige historische gevels werden geprojec teerd. En toen ging de tocht weer terug naar Knikkenhaar, op welken tocht gebleken was hoeveel het waard Is overal in de wereld werkelijke natuurvriendentehuizen te hebben, waardoor het mogelijk gemaakt werd ergens heen te trekken zonder al te veel kosten. Nadat een der aanwezigen o.a. gevraagd had of spreker veel had gemerkt op zijn tocht van het beoefenen van Esperanto en de voorzitter den spreker had bedankt, werd een opwekking gedaan om toe te treden als lid tot de groep Natuurvrienden, Past op uw honden. Den laatsten tijd worden herhaaldelijk jhapen, die in de weide loopen, aangevallen door losloopende honden. Er zijn reeds enkele chapen doodgebeten. Daarom wijzen wij er eigenaren van hon den op dat zij verplicht zijn toezicht op deze - dieren te houden en herinneren wij aan ar- Gorgel droog met (vYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. origjaeeli le doozen 25. 45 ei tikel 174 van de Algemeene Politiever ordening, luidende'.: „Het is verboden op den openharen weg zonder toezicht een hond losloopend te heb ben tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens". Examens. Voor het vcor'oopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren T. Kuiken, A. van Zweden en J. P. Brcer, leerlingen der De Ruijterschcol. Doctoraal examen in de geneeskunde. Aan de rijksuniversiteit te Leiden werd heden bevorderd tot dokter in de genees kunde op proefschrift „De Biologische Stan daardisatie van het Vitatnme-D, de heer J. W. R. Everse, geboren te Vlissingen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Opgave van personen, die zich in de ge meente Oost- en West-Souburg hebben ge vestigd of deze hebben verlaten, gedurende de le helft van October 1931. Ingekomen: J. van de Broeke, Laadweg A. 158, van St. Laurens. M. M. van de Velde, Oranjeplein A 21* van Breskens. L. Velrooy en gezin, Middelburgso&e weg A 199a, van Den Helder. P. Th. den Haan, Middelburgsche weg A 185, van Ned.-Indië. Jhr. D. van Doorn, Oranjeplein A 12, van Leiden. F. J. Ratelband, Wissel C. 152a, van Apel doorn. Vertrokken: A. Sturm, Ritthemsche straat B 414a, naar Westkapelle. A. Schoonen en gezin, De Deckerstraat E 34, naar Vlissingen. J. C. van Gelderen, Vhssingsche straat 3 308, naar Den Helder. L. A. Boucherie, Vryburgstraat- C 111, naar Vlissingen. M. van Sorge, Buteuxstraat B 211, van St. Laurens. M. H. Bosfcelaar, Ritthemsche straat B 401, naar Den Helder. Wed. C. de Rijcke-Kodde, Middelburgsche straat A 199, naar Ritthem. J. de Visser, Kanaalstraat A 68, naar Mid delburg. A. H. Schout, Vrijburgstraat C 110, naar Bussum. AAGTEKERKE. Een waarschuwing. Bij een landbouwer te Aagtekerke is door de rijksambtenaren een koe in beslag geno men, die naar hun opvatting te laag is aan- gega\ en voor de belasting, meldt „de Zeeuw". MIDDELBURG. Een jubileum-nummer. De Middelburgsche voetbalvereeniging „Middelburg" heeft een jubileum-nummer uitgegeven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging. Het 15-jarig bestaan kan gevierd worden onder zoowel financieel als moreel gunstige omstandigheden. Een opwekking wordt geplaatst om mede te werken dat „Middelburg" een plaats ver krijgt in de Zuidelijke eerste klasse. In het jubileum-nummer komen verschil lende bijdragen voor, vaarin „Middelburg" met haar jubileum geluk gewenscht wordt, terwijl er tevens wordt aangespoord de ver eeniging een plaats te bezorgen in de eerste klasse. De heer J. P. van Bel wenscht de Jubilee- rende vereeniging een lang verder leven van groei en bloei toe. In het nummer wordt een uitvoerig over zicht gegeven van de prestaties van „Middel burg" gedurende haar 15-jarig bestaan. RITTHEM. Gemeenteraad. De 'iVare vergadering van den gemeen- l uit 1 die Woensdagmiddag werd gehouden, v\21-d wegens ziekte van den burgemeester JksSüI De oplossingen van de Sanella-Prijsvraag moeten vóórt Novemberworden ingezonden! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere kooper van 1 pond Sanella kan den hoofdprijs van f 5000.- of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Iedere deelnemer ontvangt In December een mooie Verkeers- kalender voor 1932 SNl O 17-if geleid door den waarnemenden burgemees ter, den heer P- J- de Pagter. Het ingekomen verzoek van de eigenaars der perceelen, waarover het Zoutmanvoetpad ligt, om dit voetpad van den ligger van we gen en voetpaden af te voeren, werd aange houden voor nader onderzoek. Uit het ontvangen rapport omtrent het on geluk aan den heer K. Louwerse bleek, dat de marechaussee hierin geen schuld .had. Besloten werd, dat de sloot bij de perceélèn van Cornells en Osté moet worden gedempt en dat de gemeente de helft der kosten van o'e putten en de buizen voor haar rekening zal nemen. Aan Burg. en Weth. werd gemachtigd het dempen door werkloozen te doen verrichten. De heer H. M. van de Putte keurde het niet goed, dat bij de electrificatie der ge- meentegebouwen niet eerst de raad is ge hoord. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur over 1932 werd goedgekeurd. Daar de inkomsten van dit bestuur de uitgaven niet meer kunnen dekken, werd besloten een sub sidie van 300 aan deze instelling te geven. Vervolgens werden met algemeene stem men de volgende subsidies verleendAan de afdeeling Souburg—Ritthem der kinderher stelling- en vacantieskolonies 10, aan de Wijkverpleging 100, aan het Groene Kruis 25, voor de tuberculose-bestrijding 5. Na eenige bespreking werd met 5 tegen 2 stem men (Van de Putte en Wisse) besloten aan de muziekvereeniging een subsidie van 25 te geven. Verder werd de jaarwedde van den correspondent der arbeidsbemiddeling ge bracht van 75 op 125. Vermindering van pacht. Door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Ritthem is besloten aan de pach ters der diaconiegoederen over het jaar 1931 een vermindering van 15 te geven. GOES. Gemeenteraad. Gisterenmiddag hield de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester een voltallige vergadering, die slechts drie kwartier duurde. De meeste ingekomen stuk ken (goedkeuring raadsbesluiten, berichten aanneming benoeming, enz.) werden voor kennisgeving aangenomen. Slechts één inge komen stuk ging naar Burg. en Weth. om prae-advies, nl. een adres van de drie be sturenbonden betreffende de werkloozenzorg. In dit adres wordt gevraagd een spoedige voorziening in den nood der werkloozen door 1. zoo spoedig mogelijk te beginnen met de werkverschaffing, 2. een steunregeling te ont werpen om die in werking te laten treden, indien de werkverschaffing nog geen aan vang kan nemen of wegens slecht weer niet gewerkt kan worden, 3. in de te benoe men commissie voor de werkverschaffing ver tegenwoordigers der drie vakcentrales op te nemen en deze volledige medezeggenschap te geven, 4. de uitkeeringen aan georganiseerde werkloozen te doen geschieden via de vak organisaties. In de plaats van den heer J. M. van Bom mel van Vloten, wien wegens zijn benoeming tot lid van Ged. Staten op zijn verzoek eer vol ontslag wordt verleend, wordt met 11 van de 13 stemmen tot lid van het burgerlijk arm bestuur benoemd de heer A. M. Overhoff. De gasverwarmlng van het Schuttershoi ontmoette bij enkele leden bezwaar. De fl- nancieele commissie meende, dat hier de gas fabriek de eerst-belanghebbende is. Zij dient dan ook deze zaak in overleg met den pach ter van het Schuttershof te financeeren. Da voorzitter noemde deze redeneering zelfbe drog, daar de gasfabriek toch een gemeen* telijke instelling is. De heer Van Poelgeest betoogde, dat do raad enkele jaren geleden zeker niet bereid zou geweest zijn, om gelden voor deze ver warming beschikbaar te stellen. Nu wil men. een poging wagen, maar spr. legt er nog eens de nadruk op dat het Schuttershof voor de gemeente een strop is. De voorzitter onderschrijft dit niet. Toen de gemeente het gebouw kocht en liet inrich ten, wisten we allen, dat er geen geld mee te verdienen zou zijn. Het is voor Goes van groote beteekenis, dat we een dergelijk ge bouw hebben. De heer Crucq wil het woord strop niet overnemen, maar we ontvangen toch minder huur, dan we aanvankelijk gedacht hebben. Het voorstel der financieele commissie, om den aanleg der gasverwarmlng te doen fi nancieren door het gasbedrijf wordt ten slotte aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Na veel discussie wordt ten slotte aan het bestuur der Herv. school een vergoeding toe gekend voor de kosten van verbetering van een terrein achter de school, dat voor een. gedeelte op het terrein der gemeente ligt. Burg. en Weth. waren wel van meening, dat hier geen rechtsgrond aanwezig was, maar dat er wel redenen van billijkheid waren aan te voeren. De fractie van den Vrijheidsbond bleek echter van die billijkheid niet overtuigd. De verbetering was in het belang der school en niet van de gemeente. Bovendien worden de gelden aangevraagd, als het werk is afge- loopen. Ten slotte wordt het voorstel met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. BRESKENS. Gids voor de Zeeuwsch-Vlaamsche kust. Men meldt ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen Eenigen tijd geleden namen op uitnoodi- ging van een bekende uitgeversfirma de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens alsmede de gemeenten Groede, Cad- zand en Sluis (en vermoedelijk zal Oostburg daar nog bijkomen) het besluit voor geza menlijke rekening een gids uit te geven van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust. Deze gids, die in het voorjaar van 1932 het licht zal zien, zal er zeker veel toe bijdragen om het bezoek aan deze streek te vermeer deren. Reeds nu bezoeken vele vreemdelingen voor korten of langen tijd Zeeuwsch-Vlaan deren, doch dit dient men als een begin stadium te beschouwen. Het bezoek moet en kan veel meer aangewakkerd worden. Een eerste stap in die richting, het uitgeven van een gids, is reeds gezet. Op den ingeslagen weg dient men evenwel direct verder te gaan, wil de gids aan het vooropgezette doel kun nen beantwoorden. Een centraal orgaan, dat de belangen van de geheele kuststrook be* hartigen kan, moet hiervoor in het leven ge roepen worden, een orgaan in den vorm van een gewestelijke vereeniging voor vreemde lingenverkeer. Op te richten plaatselijke V. V. V.'s zouden dan, gebruik makende van de reclame, die hun grootere zuster reeds ge- mpakt heeft, hun gemeente meer naar voren kunnen brengen. Nu is wel een van de belemmeringen oitf rfah deze stresk b,ken:lhed te geven't weinige

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1