DONDERDAG 500 300 25 EERSTE BLAD No. 254© 69e Jaargang^ 19311 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. PostrekeningG628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieu ws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— regels 75 ct.. iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VL1SSINGEN. Vergadering van den gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag 2Octo ber, des middags 2 uur, bijeenkomen voor de behandeling van de maandelijksche agenda. Daarna wordt aangevangen met de behan deling van de gemeente-begrooting voor 1932. De behandeling daarvan zal Vrijdag 30 Octo ber, des middags 2 uur en, zoo noodig, des avonds 8 uur worden voortgezet. In onze Tydinghal werden foto's voorgehangen vande Roode Kruis-oefeningen te Veenendaal, welke door Prins Hendrik werden bijgewoond een paar opnamen van het vertrek van Hr. Ms. „Van Nes" uit Nieuwediep naar West-Indië van de laatste werkzaamheden aan de nieuwe brug aan het Keizersveer, die op 31 October officieel in gebruik zal genomen worden hoe met man en macht wordt gewerkt aan de 12 M. breede toegangswegen naar die brug; van de aankomst aan het Centraal Station te Amsterdam van de vertegenwoor- dogers van het N.V.V., de heeren Kupers en Danz, die een studiereis naar Indië hebben gemaaktvan een stoutmoedigen lucht acrobaat, enz. Een lezing met lichtbeelden. De afdeeling Vlissingen van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven houdt Maandag a.s., des avonds 8 uur, een vergadering in „de Oude Vriendschap". Door den heer A. Pruisen, secr.-penningmeester vaivhet hoofdbestuur zal een lezing worden gehouden over het bakkersbedrijf, welke zal worden opgeluisterd door lichtbeelden. De ontwikkeling van het bakkersbedrijf zal door den heer Pruijsen worden besproken. De PZEM. Aan de P.Z.E.M. Mededeelingen is het vol gende ontleend WoordgroepOp 1 September is het elec- trische net in de gemeente Tholen met eenige plechtigheid in bedrijf gesteld. De gemeente Haamstede heeft, door uit breiding te geven aan het door haar met de P.Z.E.M. afgesloten garantiecontract, doen blijken, dat zy nog meer woningen buiten hare kom wenscht te doen aansluiten dan reeds het geval was. Het aantal afnemers van stroom volgens vastrechttarief en van stroom voor kookdoel- einden neemt gestadig toe. Op 24 September 1931 werd het nieuwe, ondergrondsche net te Scherpenisse op plech tige wijze in bedrijf gesteld. Als bijzonderheid zy nog vermeld, dat de gemeente Scherpenisse voorloopig de laatste gemeente in de Noordgroep is, welke vanwege de P.Z.E.M. wordt geëlectrificeerd en dat de mate van aansluiting aldaar de grootste van het eiland Tholen is. Middengroep. Wederom werden eenige netten in bedryf genomen en wel in Bigge- kerke, Meliskerke, Baarland, Veere, Ritthem, 's-Gravenpolder, Vrouwepolder en de kom van Gapinge. Behoudens Vrouwenpolder en Gapinge werden deze netten ondergronds uit gevoerd. Walcheren is thans geheel geëlectrificeerd. Wel heeft Westkapelle een eigen exploitatie, doch de onderhandelingen zyn zoover gevor derd, dat hoogstwaarschyniyk vóór het einde van dit jaar ook daar de electriciteit door de P.Z.E.M. zal worden geleverd. Naast Noord-Beveland, dat in het begin Van dit jaar reeds geëlectrificeerd was, biy- ven nog 7 gemeenten over in Zuid-Beveland ten Westen van het kanaal, 4 dezer gemeen ten namen reeds een besluit tot het doen aan leggen van het netalle besloten tot onder- grondschen aanleg. In de gemeenten Kattendyke en Hoede- kenskerke is reeds begonnen met den aanleg. Daarna rest nog het deel beoosten het ka baal door Zuid-Beveland, waar de gemeenten zich dienen uit te spreken over den aanleg Van het net. In den loop van het volgend jaar kan de geheele middengroep dus geëlectrificeerd zyn. Zuidgroep. Het laagspanningsnet in de gemeente Ossenisse werd op 20^Juni met groote feesteiykheid in bedryf genomen. De overneming van de netten der gemeen ten Biervliet en Hoek is tot stand gekomen. Thans worden ook onderhandelingen omtrent overneming gevoerd met de gemeenten West- dorpe en Hoofdplaat. De gemeente Oostburg heeft besloten om tweede transformatorstation voor de stroomafname te doen plaatsen. De ombouw van het net te Stoppeldijk is gereed gekomen, terwyl die van het net te Boschkapelle reeds ver gevorderd is. Ook in de Zuidgroep komen steeds weer aanvragen om vastrecht en om stroomlevering voor kookdoeleinden binnen. MIDDELBURG. Bijzondere Vrüwillige Landstorm. Gisterenavond hield de afdeeling Middel burg van den Byzonderen Vrijwilligen Land storm een propaganda-bijeenkomst in de groote zaal van het Schuttershof te Middel burg, welke geheel met belangstellenden ge vuld was, onder wie ook vele van andere af- deelingen op Walcheren. De voorzitter der plaatselyke landstorm commissie, de heer G. W. Graafhuis, heette allen welkom, in het by zonder den garni zoenscommandant en zyn adjudant, den voorzitter van militair Pro Rege en de in gezetenen van Middelburg, die niet alleen nu maar altyd het instituut steunen. Bericht van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Koningin en van den bur gemeester. Vervolgens richtte spr. zich tot de dames en wees er haar op, dat ook zy goed moeten begrypen, dat het doel van het instituut al leen is op te treden als er, wat God be hoede, revolutie dreigt. Het instituut draagt geenszins een politiek karakter, maar wil al leen steun verleenen aan de wettige regee ring en zich ter beschikking stellen alleen als die wettige regeering er om vraagt. Zij zal alleen bestryden een minderheid, die zich langs onwettigen weg van de regeering zou willen meester maken. Spr. stelde onder applaus voor, aan H. M de Koningin een telegram te zenden, waarin by herhaling de verzekering van verknocht heid en trouw wordt uitgesproken. Hierna kreeg de heer P. G. Laernoes, secre taris van het verband Zeeland, het woord en zeide de afdeeling Middelburg dankbaar te zyn voor het organiseeren van dezen avond, nu het 121/2-jarig bestaan van het instituut binnenkort kan worden herdacht. Het telt nu ruim 76000 leden, waaronder honderden of ficieren, Zeeland telt 3000 leden en er komen er steeds by. Gisteren werden nog 10 nieuwe ingeschreven. Er is volgens spr. geen insti tuut dat zoo hard werkt voor vrede en rust als dit. Dat het noodig is, blykt wel uit de houding van communisten bij het jongste koninklyk bezoek aan Amsterdam, by de huurstaking te Rotterdam en op andere plaatsen. Het vuur smeult en men moet op passen dat het niet oplaait tot een grooten brand. In Nederland vooral heeft men veel te verliezen, vryheid, gezin en geluk. Spr. wekt op propaganda voor aansluiting te blyven maken en zich te abonneeren op het maand blad der vereeniging. Tot den commandant van het verband Zee land, overste Bierman, richt spreker woorden van groote waardeering en zegt, dat hy met hart en ziel voor de organisatie werkt, de plaatselyke leiders weten daarvan mee te praten. Instemming ondervond algemeen een voor stel van spr. om in verband met het 12i/2- jarig bestaan op 7 November nu een telegram te zenden aan generaal Duymaer van Twist, om hem te danken voor wat hy al dien tijd voor den Landstorm en daardoor ook voor ons geheele volk doet. Met een aanhaling uit het Wilhelmus, de regels „Myn schilt ende betrouwe" enz., ein digde spreker. De voorzitter bracht dank aan den heer Laernoes en wekte de aanwezigen, ook mili tairen, die nog geen lid zyn, op zich in de pauze op te geven. Hierna verkreeg overste Bierman het woord om de pryzen, behaald by den onderlingen schietwedstryd, aan de gelukkige winnaars uit te reiken, Spr. begon met er op te wyzen, dat het schieten zyn byzondere voorliefde heeft. Als men hem niet uitlacht, gezien zyn ander baantje, wil spr. brand vergeiyken met revo lutie, voor beide gevallen moet men paraat zyn. Maar er is een groot verschil, by brand komt het er meestal op aan vlug er by te zyn en dan voorkomt een flinke hoeveelheid water gewooniyk veel, maar een revolutie heeft een veel erger karakter. Er is aan het lidmaat schap van den B. V. L. geen genot, geen gel- delyk voordeel verbonden, alleen is het de vraag wil ik revolutie of wil ik ze niet. Men moet paraat zyn en blyven. Er zyn verschil lende wyzen om de saamhoorigheid te doen toenemen. Er zyn propaganda-avonden, er zyn landdagen, er zyn leiderscursussen, maar het middel is de schietbaan. Als spr. in an dere deelen van het land woonde, zou hy andere sporten noemen, maar hier in Zeeland is schieten een gaarne beoefende sport. Het is niet juist, dat het gaat om het verkrygen van militaire vaardigheid, want allen zy*n militair geweest en hebben die vaardigheid dus reeds. Men weet te behooren tot de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, waarop de minister-president zeide te ver trouwen in een debat in de Tweede Kamer met den heer Albarda. Hierna ging spr. over tot het uitreiken van prijzen en deed dit op de hem eigen humo ristische wijze, waarby hy gelegenheid vond verschillende personen, die in de beweging speciaal werk verrichten, daarvoor welge meende hulde te brengen. Er is tydens de uitreiking meermalen smakeiyk gelachen. De voorzitter bracht den heer Bierman dank voor de wijze waarop hij zich van zyn taak heeft gekweten, en tevens aan allen, die rechtstreeks pryzen beschikbaar stelden of door wiens krachtige werkzaamheid vele pryzen in ontvangst konden worden genomen. Na een korte pauze heeft de heer H. A. Enkelaar de aanwezigen vergast op eenige goede films van den B. V. L. en o.a. ook uit den Oost en om niet te vergeten van het be zoek van de Koningin aan de Koloniale Ten toonstelling te Parys en de Prinses Juliana- film, en daarbij op duidehjke wyze toe lichtingen gegeven. Terecht kon de heer Graafhuis by de slui ting op een in alle opzichten goed geslaagden avond wijzen. Verkiezing lid gemeenteraad. De heer R. van Roo, die op de christelyk- historiscbe lyst tot lid van den gemeenteraad h: gekozen, heeft deze benoeming wederom niet aangenomen. Ned. Protestanten Bond. In de gisterenmiddag te Middelburg voort gezette vergadering van den Ned. Protestan tenbond, werd door het hoofdbestuur de vol gende motie voorgesteld De jaarvergadering van den NP.B. te Mid delburg by een, gevoelt zich doordrongen van het groote belang, dat de aanstaande confe rentie voor internationale ontwapening voor de verschillende volken zal hebben. Zy wenscht daarom uiting te'geven aan haar vurigen wensch, dat alles mag worden gedaan om deze conferentie te doen slagen en hoopt, dat de vertegenwoordigers der volken ter conferentie zullen weten, dat millioenen er naar uitzien, dat hun beraadslagingen mogen leiden tot maatregelen, die een duurzamen vrede verzekeren. Mevr. Mantes zeide persoonlyk tegen iedere motie te zyn, zy verwacht er niet veel van en heeft geen vertrouwen in de conferentie. Doch haar afdeeling Linker Maasoever wil wel een motie, doch kon zich niet vereenigen met de voorgestelde, omdat er geen enkel positief punt in wordt aangegeven. De motie is niet een godsdienstige vereeni ging waardig en kon even goed van een roei- vereeniging of dergelyke zijn. Spreker stelt daarom namens haar afdeeling voor te lezen achter de woorden „vurigen wensch" dat de gevolmachtigden der volken, radicaal zullen breken met het geloof, dat in wapengeweld onze zekerheid is gelegen en moedig zullen beslissen tot het waagstuk der ontwapening, dat alleen ons den vrede verzekert. Het amendement werd verworpen met 71 tegen 40 stemmen en de motie van het hoofdbestuur als aangenomen beschouwd. Gisterenavond waren hoofdbestuur en af gevaardigden ter algemeene vergadering na den gemeenschappelyken maaltyd in de so ciëteit „St. Joris" de gasten van de 60-jarige afdeeling Middelburg op een byeenkomst in de Waalsche kerk. Hier heeft mevr. E. J. van den Broecke- de Man uit Aardenburg, die als declamatrice tot buiten de grenzen van ons land, met na me te Brussel en te Antwerpen, reeds een zeer goeden naam heeft, eerst uit „De scha duw van het geluk" van Jan van Epen ver schillende tafereelen op voortreffeiyke wyze voorgedragen, om later de aanwezigen te doen profiteeren van levensvreugde bezongen door dichters en prozaïsten uit alle tyden en wel twee aanhalingen uit de middeleeu wen, twee van Jan Luyten, één zeer pak kend van Boutens en verder van Aart van der Leeuw en van Elize Nahon, om te beslui ten met 3 proza stukjes van Postojewsky. De heeren Joh. H. Caro en A. B. J. Vleu gels, hebben op orgel en cello een viertal nummers ten beste gegeven, als Adagio van Barglel, Andante van Tartini, Air van Huré en Lento van Lalo. Ook dit deel van de herdenking van het 60-jarig bestaan stond op zeer hoog peil en paste in het kader van den Bond. OOST- EN WEST-SOUBURG. S. de Pagter Sr. f In den ouderdom van ruim 83 jaar is over leden de heer S. de Pagter Sr., die gedurende meer dan 30 jaar tot in September jl. lid van den gemeenteraad is geweest voor de vryzin- nige party, voor welke party hy altyd op de bres stond. De heer De Pagter maakte ook eenigen tyd deel uit van 'het college van Burg. en Weth. Een gevaarlijke hond. In den laatsten tyd komt het in de omge ving van Souburg en Koudekerke voor dat schapen of lammeren door een losloopenden hond gedood worden of althans danig ver minkt. Tot heden is het nog niet mogen ge lukken, dit gevaarlijke beest te bemachtigen, evenmin is de eigenaar bekend. ST. LAURENS. Het nieuwe gemeentehuis te St. Laurens zal op Dinsdag 17 November officieel worden ge opend door den Commissaris der Koningin. Voor dit nieuwe gebouw zijn verschillende geschenken aan het gemeentebestuur gezon den. Door een commissie uit de ingezetenen zyn aangeboden een groote tafel, vier elec- trische lampen en een electrische klok. GOES. De werkloosheid. De Chr. Besturenbond, R.-Kath. Volksbond en de Goesche Besturenbond, hebben aan den gemeenteraad te Goes een verzoek inge diend, in den nood der werkloosheid te voor zien door le. het plan van werkverschaf fing zoo spoedig mogelyk te doen uitvoeren 2e. in de te benoemen commissie voor werk verschaffing de vertegenwoordigers der drie vakcentralen volledig medezeggenschap te geven3e. een steunregeling vast te stellen, a. voor georganiserde werkloozen, hoofden van gezinnen of kostwinners van 11 per week met kindertoeslag van 1.25 per week b. voor georganiseerde kostwinners 10 per weekc. voor ongeorganieerde onder a ge noemd 10 per week, met een kindertoeslag van f 1, voor ongeorganiseerden onder U genoemd 8 per week4e. deze regeling m werking te stellen zoodra aan werkloozen geen werk meer verschaft kan worden 5e. de uitkeering aan georganiseerden via de vakcentrales te doen plaats hebben. Vereeniging van R. Kath. raadsleden. In een Zondag jl. te Goes gehouden ver gadering van Zeeuwsche R. Kath. raadsleden boven de Westerschelde, is besloten tot het stichten van een vereeniging van R. Kath. raadsleden. Het voorloopig bestuur werd als volgt sa mengesteld E. Andriessen, Vlissingen, voor zitter L. Mes, Middelburg, secretaris J. van der Does, Goes, penningmeester en de hee ren Meneere en Raas, beiden te 's-Heeren- heok. De vereeniging werd opgericht met 17 leden. Zondag a.s. zal een zelfde vergadering te Ter Neuzen plaats hebben, om te komen tot een vereeniging van R. Kath. raadsleden voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENS. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Vrydag a.s. in openbare vergadering by een. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Inge komen stukken en mededeelingen. 4. Hon denbelasting en schoolgeld. 5. Pensioens grondslagen. 6. Verhuren huizen. 7. Rooilyn Keymelstraat. 8. Benoeming onderwyzers. 9. Request Centralen Bond van Transportarbei ders. 10. Bezoldigingsverordening. 11. Verma- elykheidsbelasting. 12. Begrooting 1932. 13. Rondvraag en sluiting. De werkloosheid. In verband met de heerschende werkloos heid hebben Burg. en Weth. van Breskens de volgende circulaire aan de in de gemeente wonende werkgevers gezonden 1. Het is u ongetwyfeld bekend, dat ook in onze gemeente een groot aantal arbeiders werkloos is. Sedert vele maanden reeds tracht het gemeentebestuur in den ergsten nood te voorzien door de uitvoering van wer ken, die anders vooreerst achterwege zouden gebleven zyn, doch het valt te verwachten, dat de noodzakelykheid om hulp te verlee nen in de aanstaanden winter nog gebieden der worden zal. De eischen, die aan de finan ciën der gemeente (wat ten slotte beteekent aan alle belastingbetalers) gesteld zullen worden, zullen dan ook zeer hoog zijn. Onder deze omstandigheden meent het ge meentebestuur zich ook tot u te moeten wen den en u met aandrang te verzoeken zooveel mogelyk arbeiders, in de eerste plaats ge zinshoofden, te werk te stellen, terwyl wy ons warm aanbevolen houden voor alle denk beelden, wier verwezenlyking, in welk op zicht ook, er toe zou kunnen bydragen de moeilykheden te verminderen. 3. Ten slotte vestigen wy opnieuw uw aan dacht op den gemeentelyken dienst der ar beidsbemiddeling, die in verbinding staat met de arbeidsbeurzen in binnen- en buiten land, aanvragen om arbeidskrachten met den meesten spoed (desnoods telefonisch) en ge heel kosteloos behandelt. Bovendien verge makkelijkt de tusschenkomst van dezen dienst de controle van het gemeentebestuur op de werkloosheidsuitkeeringen in belangry- ke mate. 4. Wij hopen, dat u aan het bovenstaande ernstige aandacht wyden zult en vertrouwen dat dit beroep op uw burgerzin niet tever geefs zal zyn. Voordracht voor onderwijzer. De heer J. Scheerens, tijdelyk onderwyzer aan de openbare lagere school I alhier, komt als no. 2 voor op de door Burg. en Weth. op gemaakte voordracht (vacatureKlaaysen). IJZENDIJKE. Een verkeersongeval. Toen gisterenmorgen een karnemelkventer zijn melkkar naar Schoondijke reed, werd hy onderweg aangereden door den auto van den slager M. de J. uit Breskens. De melkventer kwam er met enkele lichte verwondingen vrij goed af. Zyn paard is echter aan de beko men verwondingen gestorven, terwyl ds kar en melkbussen werden vernield. GRAAUW EN LANGENDAM. Diefstal van fietslantaarns. Tydens een schietwedstryd die dezer dagen onder de gemeente Graauw werd gehouden, werde door tot nog toe onbekende dader (s) van fietsen die in een café aldaar waren ondergebracht, enkele fietslantaarns gesto len. De politie stelt naar de dader (s) een onderzoek in. CLINGE. Kippendiefstal. Een dezer dagen werden ten nadeele van den landbouwer B. te Clinge een 40-tal jonge kippen van het erf gestolen, waardoor de man een schade lydt van ongeveer 100. Omdat zijn hand zoo te keer ging, was hy er des nachts nog uit geweest, doch kon niets verdachts ontdekken. Den volgenden dag werd door hem de diefstal ontdekt en vond by op het erf een klomp van Belgisch maak sel. De politie doet onderzoek. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 October zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te St. Maartensdijk en 1 geval van diphterie te Heinkenszand. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Wonderlyke verschijnselen. Het Zendingsbureau te Oegstgeest bericht Toen dezer dagen op West-Nieuw-Guinee een begrafenis zou plaats hebben en men reeds op den doodenakker was aangekomen, meende de goeroe te hooren.dat de doodge waande nog teekenen van leven gaf. Dit bleek Inderdaad zoo te zyn. Hoewel de fami lie en ook zelfs het kamponghoofd toch met de begrafenis maar wilden doorgaan, wist de goeroe te bewerken door met aangifte by den bestuursambtenaar te dreigen, dat men naar huis terugkeerde, waar de patiënt kor ten tyd later toch overleden is. Het schynt bij zware malaria-aanvallen meer voor te komen, dat de lyders niet slechts buiten bewustzyn geraken, maar ook zóó alle teekenen van den dood vertoonen, dat de omstanders niet anders kunnen denken, dan dat het einde werkelyk geko men is. Toch doen er vele verhalen de rondte over menschen, die men later weer gezien zou hebben, die over het strand zouden heb ben geloopen, ja weer in de dorpen zouden zyn teruggekomen. Als men bedenkt, dat vroeger de dooden in hun prauw werden gelegd, die met zand werd gevuld en dan in zee gedreven, be- grypt men dat gevallen van schyndood, die er ook toen zeker geweest zyn, aanleiding tot deze verhalen gegeven hebben en dat de verhalen dus zeker een kern van waarheid kunnen hebben. Maar men begrypt ook welken invloed dergelyke wonderlyke verschynselen hebben op het geloof aan de Opstanding. Het ge loof aan het feit vindt door zulke gebeurte nissen minder tegenstand, maar het inzicht in de beteekenis van de Opstanding wordt er zeker niet door vergemakkelykt. „Singuliere Gaven". Een der Zeeuwsche correspondenten van t „Handelsblad" schryft Heden wordt te Tholen als predikant by de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1