500 300 150 100 25 DINSDAG 2© OCTOBER No. 247- 69e Jaargang; 193! I Uitgave: Firma F. VAN DE VEI.DE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. PostrekeningG0287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen tooo EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws BUITENLAND Laat U niets in honie van Honegger ziek voor piano, blaas- pen van Hindemith, komt het pianokwar- Het programma van .m. het pianoconcert >v, twee préludes van oiano-solo en Also Richard Strauss. Ml- grosso van Handel, istorale van Beetho, 'Oiseau de feu van -Königswusterhau- fcten van Haydn en ïeft een programma, le symphonie espag- cest en een cellocon- n avond brengt van Mozart, deelen de-muziek, een noc- Petite suite van De- rangeerd. De opera avond te gast bij hengrin uitzendt, bij jerflöte brengt, bij gional, die de eerste en hooren of by Be- ibund und die Prin- Als eenige operette Audran, over het ITLIJNEN 16 Oct. v. P. Said te Havana van Bahia ;e Batavia v. Amst. lt" (thuisr.) 15 Oct. 16 Oct. Gibraltar Oct. v. Port Soedan Oct. van New-York ct. te Manila van Tanger te Port Soedan 16 Oct. Finisterre to's, Fietsen uigen. uur 5.25 5.23 5.21 5.19 5.17 VLISSINGEN 8.46 21.36 10.10 22.49 11.06 23.36 11.46 0.13 12.18 DA ikeiykheden, Propaganda-avond itituut voor Arbei- certgebouw, 8 uur. Specialiteitenvoor- iendschap", 8 uur. JRG. ederenavond, Con- 15 uur. CHT on. Meteorologisch Bilt. 'ienstj 772.3 te Breslau. 756.6 te Andanes. ■ond van 20 Octo- tot W. wind. Half jk eenige regen en iet Noorden. Overi- en weinig verande- eerbericht. ■Aeele gegevens Meteor. Instituut ie bewegingen van ■lijk Europa volgen. druk dat Zaterdag t Oosten over het het aftrekken van Skandinavië was )ostzee-gebied den een nieuwen for- foorden doen ont- aankwam en nu nist stormachtigen de toestand hier l invloed onder- tralingsnacht hier s het wel te ver- e aan deze N. de- van de Britsche t dalen in het N. fcing in het stra- 'r vrijwel het ge- ndstilte of zwakke ch de druk en een t ten Westen van eft de kans op de e weer in West- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van I— f regels 75 ct, ito'eie regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een* duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' I Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Verlaging der loodsgelden gevraagd. Blijkens het eindverslag over de wet op de middelen werd bij het onderzoek der begroo ting in de Tweede Kamer gevraagd of de re geering voornemens is een verlaging van de loodsgelden te bevorderen, welke noodzakelijk schijnt, omdat de vergelijkenderwijs zeer hooge loodsgelden ten onzent de scheepvaart op Nederlandsche havens belemmeren. De mailboot „Oranje-Nassau". Zooals bekend heeft Zaterdag 15 Augustus aan boord van de mailboot „Oranje Nassau" een ontploffing plaats gehad in de machine kamer. Den 17en Augustus werd de mailboot naar de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" overgebracht, teneinde de schade te herstellen. Dat deze schade zeer belangrijk is geweest blijkt hieruit dat de mailboot 2 maanden aan „de Schelde" in reparatie heeft gelegen en nu a.s. Donderdag weder ih de vaart zal worden gebracht. Het nieuws van den dag in beeld. Van de nieuwe foto's die wij in onze Tij dinghal voorhingen vermelden we een opna me van de groote gala mode-show in het Carlton-hotel te Amsterdam op Zaterdag jl. van de aankomst te 's-Gravenhage van de Spaansche danseres La Argentina van het verkeersexamen door een 40-tal schoolkin deren op de openbare straat te Amsterdam een herdenking op het Hilversumsche kerk hof van wylen prof. Jacob van Rees, stich ter van den Geheelonthoudersbond, enz. Een vakdiploma. Het diploma voor de af deeling heeren- kleeding, afgenomen door de Vakschool voor coupeurs en coupeuses te Amsterdam, is toe gekend aan den heer F. J. den Boer alhier. Een bekroning. Bij de te Brussel gehouden internationale bakkerij- en vakwedstrijden behaalde de heer A. D. de Wolf alhier een eersten prijs in de afdeeling beschuit, bestaande uit een diploma en een gouden medaille. MIDDELBURG. Verbetering van het Iandverkeer over het kanaal door Walcheren- De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend, waarin adressanfce herinnert aan een schrijven harerzijds van 30 Septem ber 1930, waarin verzocht werd het daarheen te leiden, dat in 1931 eindelijk met de zoo hoog noodige verbetering van het Iandver keer over het kanaal door Walcheren te Middelburg, een aanvang zou worden ge maakt. Wel legde de minister toen by de bespreking in de Tweede Kamer de verkla ring af, dat deze zaak zijn volle belangstel ling had en zegde hy toe, dat hy haar uit voering zou bespoedigen en zou trachten de gelden beschikbaar te krijgen, doch nu zyn zelfs op de ontwerp-waterstaatsbegrooting 1932 nog geen gelden voor de nieuwe brug uitgetrokken, wat adressante een zeer groote teleurstelling noemt, zy dringt dan ook nog met meer kracht dan het vorig jaar by de Tweede Kamer aan om deze zaak by de behandeling der waterstaatsbegrooting tot een onderwerp van bespreking te maken en den minister er toe te brengen alsnog de benoodigde gelden voor het beoogde doel op de begrooting uit te trekken. Verlichting van het stadhuis. Hedenavond van 10 tot 11 uur zal het stad huis te Middelburg weer in een zee van licht baden, daar Vreemdelingenverkeer als slot van dit seizoen nog een belichting doet plaats hebben, zulks ter eere van de alge- meene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond, en het 60-jarig bestaan der afdeeling Middelbrug. OOST- EN WEST-SOUBURG. Diefstal. Eenige dagen geleden werd alhier by een Inwoner geld vermist en vermoedde deze wie de dief was en besloot zonder hiervan voor lopig aangifte te doen, eerst zelf zekerheid te hebben en mogelyk den dief te pakken. Zondagmorgen deelde de echtgenoote van den bestolene den vermoedelyken dader me de, dat zy naar de kerk ging en haar man eveneens niet thuis zou zijn, zooals men dat met buren wel eens meer doet. De dief liep in de val. Op de een of andere wyze was hij wederom in zyn buurmans kamer, toen de laatste plots van achter de bedsteedeuren verscheen en de ongewenschte bezoeker, die intusschen 't hazenpad had gekozen, achter volgde zonder direct succes. Aangifte by de politie volgde, die er in mocht slagen den verdachte tot bekentenis en afgifte van het gestolen geld te brengen, waarna proces-ver baal werd opgemaakt. RITTHEM. De heer A. Marijs Jz te Ritthem is uit ruim 300 sollicitanten benoemd tot bedrijfs leider op de boerderij van de stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom. BIGGEKERKE. Een Gereformeerde meisjesvereenïging. Ondier leiding van ds. Vreugdenhil is al hier opgericht de Gereformeerde meisjesver- eeniging „Dient den Heere met blydschap", met aanvankelijk 14 leden. Het bestuur is samengesteld als volgtL. Wondergem, pre sidente, D. Maas, secretaresse, M. Simonse, penningmeesteresse, A. van Sluys, bibliothe caresse en M. Geschiere, alg. adjunct. WESTKAPELLE. Gemeenteraad- De gemeenteraad te Westkapelle heeft uit voerig gediscusseerd over een verzoek van hen Centralen Bond van Transportarbeiders, mede onderteekend door het bestuur van de afdeeling Westkapelle, tot toetreding tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. De burgemeester verdedigt als minderheid in het college van Burg. en Weth. de toetre ding. Hy vindt toetreding zoowel een rijks als een gemeentebelang. De heer A. Cysouw is op principieele gron den tegen elke verzekering en moet 2ich dus ook tegen deze verzekering verklaren. Met 4 tegen 3 stemmen werd ten slotte besloten niet tot het werkloosheidbesluit toe te treden. Besloten werd nog geen beslissing te ne men of de gemeente een ondergrondsch dan wel een bovengrondsch net voor de electrici- teit zal nemen. Een ondergrondsch net is te duur en tegen een bovengrondsch net be staan verschillende bezwaren. Men zal, alvo rens een definitieve beslissing te nemen, nog in nadere onderhandeling treden met de Pzem. KRABBENDIJKE. Een eigenaardige kwestie. Te Krabbendyke doet zich een eigenaar dige kwestie voor. De gemeenteraad van dit dorpje bestond vóór 1 September jl. uit twee Staatkundig Gereformeerden, twee Christ.- Hist., twee Vrijzinnigen en één Anti-Rev. Thans is de samenstelling 2 Staatkundig Ge reformeerden, 2 Christ.-Hist. 1 Vryz. en 2 Anti-Rev. Zoowel in de vorige als in de nu loopende periode hebben de Staatkundig Ge reformeerden en de Christ.-Histo^ischen zich gecombineerd tot een regeeringsmeerderheid. zy bezetten de wethouderszetels (niettegen staande de burgemeester ook tot de Christ.- Hist. Unie behoort) en hebben zelfs in de zitting van 1 September jl. de minderheid ook uit de commissies geweerd. Zelfs de heer C. P. Vogelaar (anti-rev.) werd uit de gas- commissie, waarin hy 17 jaar zitting had ge had, gewipt. Dat dit by de minderheid kwaad bloed zette is te begrijpen. Blykbaar heeft de minderheid zich goed met elkaar verstaan, wat bhjkt uit het vol gende. Den 9en October moest de begrooting voor 1932 behandeld worden. Daarby ging het warm toe. Toen na lange debatten de meer derheid niet tot wyziging van haar houding was te brengen, vroeg de minderheid stem ming over alle posten, die met assurantie, verzekering, pensioenpremie enz. verband hielden. Zooals men weet, zyn de Staatkun dig Gereformeerden daar om principieele re denen tegen. De minderheid verklaarde zich van stemming te zullen onthouden om daar door te demonstreeren, dat zy in deze om standigheden zich ontslagen achtte van de verantwoordelijkheid. De meerderheid, die de lakens uitdeelde moest dan ook maar in feite regeeren, en in geen enkel opzicht willen steunen op de minderheid. De uitslag van de stemming was, dat over r1 de genoemde pos ten de stemmen staakten en ze dus, aange zien de vergadering voltallig was, waren ver worpen. Voor de posten stemden de Christ.- Hist. er tegen de S. G. De voorzitter en de meerderheid waren door dezen uitslag ten zeerste verrast. De voorzitter vroeg wat nu Nu is er straks niets meer verzekerd en geen enkel ambte naar betaalt meer pensioenpremie. De min derheid stelde echter de meerderheid voor het verdere verloop der zaken verantwoor delijk. Er waren nu genoeg vergeefsche po gingen tot samenwerking gedaan. De meer derheid moest nu maar eens toonen, dat zij inderdaad een regeer-meerderheid was Zoo ging men op 9 October van elkaar. De burgemeester wilde echter nog een poging tot verzoening wagen. Tegen Vrijdag had hij de vroede vaderen weer bijeen geroepen. Hy stelde voor het besluit tot vaststelling der begrooting in te trekken en ze opnieuw vast te stellen, maar dan met de betwiste posten er op. In deze zitting was de Staatkundig Gereformeerde wethouder door ziekte ver hinderd. De voorzitter schetste de zonderlin ge toestand, die nu ontstaan is, beschuldig de de meerderheid van machtsmisbruik en de minderheid van een bijn? revolutionair optreden en trachtte de partijen tot elkaar te brengen. Maar dit is niet gelukt. De drie leden der minderheid verklaarden niet in een opwelling gehandeld te hebben. Als 'de Staat kundig Gereformeerden geen regeeringsparty kunnen zijn, dan moeten zij de consequenties daarvan aanvaarden. Er moet nu maar eens klaarheid komen. Als de meerderheid do hand der verzoening wil uitsteken, zal de minderheid niet halsstarrig zijn. De meerder heid bleef echter zwijgen. Alleen verklaarde een Staatskundig Gereformeerd lid, dat hij een gladden rug had. Het eind van de zaak was, dat de stemmen over het voorstel van den voorzitter staakten. De voorzitter ver klaarde, dat Ged. Staten de zaak nu maar verder moeten uitmaken. Weer een puzzle voor Ged. Staten. P. T. ert T. Verplaatst van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hansweert naar dat te Goés de adjunct-commies bij den post- en telegraaf- en telefoondient A. Ouderman. Tot kantoorbediende by den post-, tele graaf- en telefoondienst is bevorderd J. Bel- derok, thans leerling kantoorbediende op voet van kantoorbediende en werkzaam ten post- en telegraafkantore te Middelburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) by den ontvanger der directe belastingen te Hontenisse ƒ703.74; by den inspecteur dsr directe belastingen te Middelburg 80.17 Ter Neuzen 513.13 en 139.87 by den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg f 360.06. Het kanaalplan Hulst-Axel. Naar verluidt heeft het kanaalplan Axel- Hulst thans opnieuw de aandacht van den minister van waterstaat. Reeds meerdere jaren achtereen werd by het afdeelingsonderzoek der waterstaatsbe grooting betreurd, dat telkens niets bleek van een kanaalplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, met name van een kanaal van Axel naar Hulst. Men mag verwachten, dat daarop thans we derom is aangedrongen. De minister zou niet afwy zend tegenover het plan staan en de kwestie opnieuw in studie hebben. Voorts zou overwogen worden om den weg, die Hulst verbindt via Axel, Philippine en IJzendyke met Oostburg op het rykswegen- plan te brengen. RECHTSZAKEN Ontoerekenbaar verklaard. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen grondwerker J. B. te Nymegen, die op de Groote Markt zekere K. M. L., met een scheermes doodde. Er is een psychiatrisch onderzoek naar verdachte ingesteld. Uit't ge neeskundig rapport bleek dat hy ontoereken baar was. De rechtbank gelastte plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tyd van 1 jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van L. S., zoon van wylen hei Staphorster Boertje, die door de rechtbank te Maastricht is veroordeeld tot 300 boete wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskun de te Hoensbroek, Poging tot moord. De rechtbank te Maastricht heeft A. V., Italiaan, 32 jaar, die de huisvrouw Angela Tunalero, 32 jaar, waar hij kostganger was en met wie hij ongeoorloofde betrekkingen had aangeknoopt, met een mes 3 diepe sne den in gezicht en hals had toegebracht na dat hy door den man was weggejaagd en de vrouw geweigerd had de betrekkingen weer aan te knoopen, veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. De eisch was 4 jaar. KERK- EN SCHQOLNIEUWS Ds H. J. Kouwenhoven t Zondagochtend is te Amerongen, waar hij in de vacante Geref. kerk de godsdienstoefe ning zou leiden, plotseling overleden in den ouderdom van 68 jaar ds. H. J. Kouwenhoven te Oegstgeest, emeritus-predikant van de Geref. kerk te Leiden. De overledene van 25 December 1862 te Delft geboren en ontving zijn opleiding aan de Theologische school te Kampen. In 1884 werd hij candidaat en in 1885 aanvaardde hij het predikambt by de Geref. kerk van Schoonebeek. Hij stond achtereenvolgens te Zaamslag. Voorschoten, Groningen en van 1899 tot 1930 te Leiden. MARINE EN LEGER By Kon. besluit van 15 October zyn, met den datum van dit besluit, bij de zeemacht bevorderd tot officier van administratie der le klasse de officieren van administratie der 2e klasse H. J. G. van Giessen en J. C. Beu gelink. De luitenants ter zee le klasse C. W. Herin ga en J. Tissot van Patot, zoomede officier vlieger 2e klasse J. Benus, die bestemd zyn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 21 dezer met het motorschip „Baloeran" uit Rotterdam derwaarts vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse M. G. Smalt, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van den marinestoomvaartdienst le klasse J. van Rugge, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 30 September aan boord van het motorschip „Chr. Hey- gens" van Tandjong-Priok vertrokken. De officier van den marine-stoomvaart- dienst 2e klasse H. L. J. de Jong is gisteren overgeplaatst van Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" naar Hr. Ms. flottielje-vaartuig „Arend" te Nieuwediep. De eerste luitenant J. A. Geensen, van het 7e reg. inf., wordt met ingang van 1 Novem ber a.s. overgeplaatst naar den staf der in fanterie en werkzaam gesteld ten bureele van den chef van den gëneralen staf. De kapitein Jhr. J. van Suchtelen, van het 10 regiment infanterie, wordt met ingang van 1 November a.s. bestemd voor de functie van commandant van de le compagnie politie- troepen te 's-Gravenhage. De kapitein F. N. F. van der Schrieck. commandant van de le compagnie politie- troepen, wordt met ingang van 1 November a.s. toegevoegd aan den commandant van het korps politietroepen. DE REIS VAN MINISTER LAVAL. De Fransche bladen publiceeren berichten uit New-York, volgens welke men zich in Amerikaansche kringen in afwachting van Laval's aankomst te Washington ernstig be zig houdt met de kwestie der herstelbetalin gen en der intergeallieerde schulden. De correspondent te New-York van de „Petit Parisien" verneemt o.a. dat er ook plannen bestaan, om alle schulden der re geeringen onderling te commercialiseeren. Men twijfelt er echter aan, of het op het oogenblik mogelijk zou zyn, dergelyke groote bedragen onder te brengen. Bovendien wyst men erop dat een dppi der herstelbetalingen uitsluitend bestemd is voor de aflossing van Alle waar is naar zijn geldDat was vroeger zoo, dat is tegen woordig nog zoo. Als U voor opwekking en ver kwikking de echte, medicinale VS-pepermunt koopt, dan weet U, dat U 10 cent moet betalen voor 100 kwaliteit. Waarborg hiervoor hebt U in d,e voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Gro ningen. schulden aan Amerika en dat men dan van Amerikaansche zijde bereid zou moeten zijn, Duitsche bons in betaling te nemen. Hier voor zou men echter waarschijnlijk de garan tie van andere Europeesche staten verlangen. Algeheele schrapping der schulden wordtin, officieele Amerikaansche kringen niet over wogen. Hoover is integendeel voornemens met La- val een weg te vinden, om de hervatting der betalingen na afloop van het moratorium mogelijk te maken. Waarschijnlijk zal men. hierbij echter wel overgaan tot een vermin dering der schulden. Hoover zou het mora torium willen verlengen indien men voor deze kwestie geen aanvaardbare oplossing vindt. EEN VERKIEZINGSREDE VAN MAC DONALD. In een verkiezingsrede heeft MacDonald zijn kiezers gevraagd om een vertrouwens- post, om de nationale regeering in staat te stellen, drie belangryke dingen te bereiken, te weten stabilisatie van het pond sterling, herstel van de handelsbalans en internatio nale overeenkomsten betreffende de betaling der na-oorlogsche schulden, die zulk een ver- nieelende uitwerking op den handel van de geheele wereld hebben, de debiteur-naties ruïneeren en de schuld-eischende naties in verlegenheid brengen. MacDonald eindigde met te zeggen „Indien wy vereenigd blijven, zullen wy binnenkort een einde maken aan de heerschende crisis en zullen wij aan de wereld de werkelijke kracht van het karakter en van de bronne. i van Engeland laten zien." EEN RUMOERIGE VERKIEZINGS VERGADERING. Te Birmingham werd gisterenavond een groote verkiezingsvergadering gehouden door de nieuwe party van sir Oswald Mosley. Zyn rede stuitte reeds om den inhoud op eenig verzet uit het gehoor, dat uit ongeveer 12.000 personen bestond. Toen plotseling één der luidsprekers, waarmee het gesprokene werd overgebracht naar de ver van het podium ver wy derde bezoekers, defect geraakte, begon ihen rumoerig te worden en te schreeuwen. Mosley's stem was niet meer te verstaan, maar men zag, dat hij in een heftige discus sie was geraakt met de voorste ryen van het publiek. Eenige stoelen vlogen naar het po dium, meerdere volgden en weldra regende het stoelen naar het podium, waarvoor zich een ware stoelenbaricade vormde. Vrouwen vielen bewusteloos en de verwarring was zeer groot. Verschillende personen liepen lichte verwondingen op en sir Oswald Mosley moest met zyn naaste volgelingen, die zyn zooge naamde „lyfwacht" vormen, een goed heen komen zoeken. Eenige hunner liepen niette min eenige eenige lichte kneuzingen op. Tot hen behoorde o.a. de bekende bokser Kid Lewis. Birmingham heeft op het gebied van open bare meetings een slechte reputatie. Tydens den Boerenoorlog moest Lloyd George eens in de uniform van een politie agent uit een liberale verkiezingsvergadering ontsnappen en 45 jaar geleden ontstonden relletjes tydens een conservatieve vergade ring. VERKLARINGEN VAN DEN DUITSCHEN MINISTER VAN RIJKS WEER. Ryksminister Groener heeft tegenover een vertegenwoordiger van Wolff mededeelingen gedaan over belangryke plannen, welke be trekking hebben op het feit, dat hy tevens Ryksweerminister is geworden. Wij moeten in den komenden winter, aldus Groener, alle krachten inspannen om in het ryk de auto riteit van den Staat en de economische grondslagen van ons bestaan zoo te consoli- deeren, dat het Duitsche volk en hiermede de ryksregeering in staat zy, met erkenning der belangrijkheid van de beslissingen, offers te brengen voor een vrye toekomst. De vereeni- ging van belangryke machtsmiddelen van den Staat in mijn hand is thans meer dan te voren een noodzakelijkheid welke wy ter ver steviging en verduidelyklng van de autoriteit van den Staat en ter vervulling van de moei-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1