1000 500 300 25 m 32. MAANDAG 10 OCTOBER EERSTE BLAD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincieoieuws No. 246 6Se Jaargang- 1931 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Klim: Fiima I. HH DE IlLKIi, llilsM 58-60, Elissingii.Itlel. 10. Pislfelinint 60881 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreflëndeHuur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- F regels 75 ct., ittieif regel n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINüEN. Verlaging verpleegprijs in „Bethesda". Het bestuur van het ziekenhuis „Bethesda1 maakt blijkens achterstaande advertentie be kend, dat de verpleegprjjs voor 3e klas pa- tienten is verlaagd tot 3 per dag. Een protestvergadering. Zaterdagmiddag werd in „de Oude Vriend schap" alhier een groote openbare protest vergadering gehouden, uitgaande van het Comité ter behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P,). De zeer druk bezochte vergadering werd geopend door den heer A, Rorije, voorzitter der afdeeling Vlissingen, die na een kort welkomstwoord het woord gaf aan den heer j. Wiarda, bondsbestuurder van den C.N.A.B., die sprak over het onderwerp „De aanslag op de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers". De heer Wiarda begon met er op te wijzen dat de salariecring van het overheidsperso neel reeds gedurende tal van jaren in het middelpunt der publieke belangstelling staat. Dit is reeds het geval sedert de liberale af gevaardigde mr. Dresselhuijs vertelde dat de salarissen van het rijkspersoneel 500 millioen gulden per jaar bedroegen. Dit praatje, later door De Geer overgenomen, heeft zeer veel kwaad berokkend. Met het laneeeren van dit volkomen onjuiste bericht is de actie tegen de salarissen der ambtenaren begonnen en deze duurt tot op heden voort. De ^strijd wordt gevoerd eenerzij ds door de reactionnaire po litieke partijen en de groote pers, en ander zijds de moderne vakbeweging en de S.D.A.P. Spreker wees er op, dat de neutrale en Chr. en R. Kath. vakvereenigingen in dezen strijd een zeer geringen invloed uitoefenen en de ambtenaren daarvan niet veel hebben te ver. wachten. Vervolgens wees spreker er op dat in de laatste jaren de rijksbegrooting groote over schotten te zien heeft gegeven. De ramingen der regeering waren telkenj are veel te laag en ln de laatste 5 jaren was het overschot 240 millioen hooger dan was geraamd. Hierin zit een bepaald systeem, dat zich bijzonder wreekt bij de bespreking der ambtenaars salarissen. Spreker ontkent dat de toestand van 's rijks financiën zoo slecht is als wordt ge zegd. De staatsschuld is in 6 jaar met 512 millioen verminderd. De Zuiderweewerken hebben tot nu toe ongeveer 200 millioen gekost, welke betaald zijn door het leening- fonds. De financieele toestand van den Ne- derlandschen staat is schitterend, het goud is in stroomen binnengekomen. Met de belangen van het overheidsperso neel wordt een politiek spel gespeeld en in het bijzonder wees spreker op de hetze van een deel der groote pers tegen het overheids personeel. Achter deze organen staat het Verbond van Ned. Werkgevers, dat alle mo gelijke moeite doet de zaak warm te houden. Het Verbond van Werkgevers dringt openlijk bij de regeering aan om mede te werken aan een algemeene loonsverlaging. Het overheidspersoneel moet nu het eerst het spit afbijten en als dit gelukt dan is de baan vrij voor de arbeiders in het particu liere bedrijf. Het is echter een feit dat men veel meer ontzag heeft voor de vakvereenigingen der arbeiders dan voor het overheidspersoneel, dat georganiseerd is in honderd hondjes „vischclubs" noemt spreker ze inplaats van zich te organiseeren in één grooten, sterken modernen bond. Hierna toonde spreker aan dat het salaris van het overheidspersoneel sinds 1914, gere kend naar de koopkracht van den gulden de gulden van 1914 staat gelijk met 65 cent van nu gedaald is beneden het peil van 1914. Het inkomen der lagere ambtenaren is gedaald, dat der hoogere gestegen. Vooral onderwijzers en postambtenaren zijn sinds 1920 in salaris heel wat gedaald, om niet te spreken van de arbeidscontracters, die door de regeering schandelijk worden behandeld on de Christelijke regeering brengt op won derbare wijze het „Ben ik mijn broeders hoe der" in toepassing. Spreker ontkent niet dat er een crisis is, maar deze is niet weg te nemen door loons verlaging. Vele economen zijn dan ook van overtuiging dat men niet tot loonsverlaging moet overgaan. De statistieken wijzen uit dat de toestand van vele ondernemingen ge zond is en wanneer dit niet het geval is dan is dit in vele gevallen de schuld van de slechte bedrijfspolitiek der ondernemers. Ook de uit- voerstatistiek toont een verhoogd cijfer aan, al zijn de prijzen dan ook lager. Ons land is bij lange na niet zco door de crisis getroffen als andere landen. Er moet echter door de regeering een krachtiger handelspolitiek ge voerd worden en dit juist wordt nagelaten. De belastingen in ons land zijn met onge veer 15 gedaald, en dit is heel mooi, maar \an het overheidspersoneel is 37 millioen afgenomen, waarvan men in 1928 maar 7 millioen heeft terug gekregen. Nu de belasting over de geheele linie is verlaagd, is het billijk dat er weer wat op komt inplaats dat men tot salarisverlaging overgaat. Er komen echter nauwelijks wolken aan den Hollandschen horizon of minister De Geer doet een aanslag op de salarissen en hiertegen protesteeren wij met kracht. Het rijkspersoneel staat belangrijk ten achter bij het particuliere bedrijf en bij de 'gemeenten wat salarieering betreft en daar om bestaat absoluut geen aanleiding tot ver dere verlaging. Er is een streven bij de groote pers en bij de regeering op te hitsen en de gemeenten het mes op de keel te zetten om de loonen van het gemeentepersoneel te verlagen. Dit vindt ook instemming in sommige ambtena- renorganen, doch hiertegen moet spreker met nadruk waarschuwen, want dit zou een volkomen onjuiste weg zijn. Dit onwaardig spel moet van de zijde der ambtenaren niet worden gespeeld. Tenslotte wekte spreker allen op als één man de rijen der moderne vakbeweging te versterken en zóó krachtig front te maken tegen de aanslagen die gedaan worden om het levenspeil van het overheidspersoneel nog verder te drukken. Hierna werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De openbare vergadering van het A.C.O.P., gehouden pp 17 October 1931, gehoord de in leiding over de voorgenomen korting op de wedden van het rijkspersoneel en de onder wijzers, constateerende lo. dat de verslechteringen van de jaren 1923 en 1924 slechts gedeeltelijk zijn te niet gedaan door de salarisherzieningen, welke in 1925 en 1928 zijn tot stand gekomen, 2o. dat het algemeene salarispeil bij het rijk laag genoemd moet worden, zoodat bree- de groepen zelfs wedden genieten, welke in koopkracht beneden de loonen van 1914 staan, van oordeel lo. dat de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers niet mogen worden ge maakt tot den sluitpost van de begrooting. 2o. dat eventueele tekorten op de staats huishouding behooren te worden gedragen door het geheele Nederlandsche volk, 3o. dat het rijk steeds achteraan komt wanneer het salarispeil van het rijksperso neel en de onderwijzers dient te worden ver hoogd, terwijl het bij de thans voorgenomen korten op de wedden het vrije bedrijf zelfs voorgaat in het aantasten van de arbeids voorwaarden en daardoor den indruk wekt de particuliere werkgevers in hun streven naar loonsverlaging te willen aanmoedigen, geeft haar instemming te kennen met de actie van het A.C.O.P. tegen den voorgeno men aanslag op het salarispeil van het rijks personeel en de onderwijzers, verzoekt het A.C.O.P.-bestuur, deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de volksvertegenwoordiging, de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken en de pers en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn zeer uitvoerig en krachtig pleidooi, hoopte dat de oproep ten strijde te trekken niet tevergeefs zal zijn en bracht een bijzon der woord van dank aan die kameraden, die uit verschillende plaatsen onzer provincie de vergadering hadden bijgewoond. T.O.V.I.D.O. Britannia. Voor een matig bezette zaal gaf deze man- dolinevereeniging Zaterdagavond* haar eerste concert in dit seizoen. Het programma was goeddeels ingesteld op bevattelijkheid en po pulariteit 't was muziek, waar men steeds gaarne naar luistert, omdat zij in het gehoor ligt. We denken daarbij in de eerste plaats aan Ivanovici's pakkende wals „Donauwel- Ien"aan „Die Wachtparade kommt", het aardige met mooie nuanceering en climax gespeelde karakterstuk van Eilenbergaan Léhar's prettige, pittige „Ballsirenen", wals uit „Die Lustige Witwe" en aan de studen tenliederen, sprankelend van levenslust, uit Suppé's „Flotte Bursche". Uit de interpreta tie van dit laatste werk bleek wel, dat het ensemble vooruit gaat, want aan uitvoering en afwerking was sedert de vorige maal, dat we het hoorden, zeer veel gewonnen. In een tweetal marschen, „Con Amore" van Henze en „Kaiser Friedrich" van Frie- denmann werd niet steeds een standvastig, regelmatig rhythme bewaard, de melodie voerende instrumenten versnelden het tempo bij de kleine notenwaarden. Voorts werden de beide ouvertures „Re- nata" van Lavitrano en „Petite Princesse" van Hardy, waarmede T.O.V.I.D.O. op het Nationaal concours te Alblasserdam den 25 Mei van dit jaar in de afdeeling uitmuntend heid een eersten prijs heeft behaald, ten ge- hoore gebracht. Deze nummers vragen veel van de uitvoerenden en al mogen, ze er thans niet zóór goed meer inzitten, de vertolking heeft ons tóch geboeid. Over het algemeen droeg dit concert het stempel van ernstige voorbereiding en studie onder de naarstige leiding van den directeur, den heer M. P. Ventevogel. Het passagespel van de le man dolines vervloeide wel eens, terwijl de guita rist forceerde, wat vermoedelijk te,wijten is aan de enkelvoudige bezetting, 't Moet echter gezegd worden, dat dit orkestlid zijn partij wél meester is. Er is met veel animo gespeeld, er is zeer aandachtig geluisterd en warm, verdiend ap plaus heeft* dikwerf weerklonken. Na de pauze ging het blijspel in één bedrijf ,|Terug van de Congo" van Jac. de Vos en tot besluit was er bal. O. Vlissingsche TooneeIvereen5g!ng „Koningin WHhelmina" „De Oude Vriendschap". Daar we onzen tijd'moesten verdeelen, heb ben we de eerste helft van het program der seizoen-openingsuitvoering, bestaande uit het blijspel „Rosalie" van Max Maureij en een komisch trio, niet kunnen bijwonen. De an dere helft behelsde een dertiental nummers „allerhande", welke zeer verdienstelijk en met groot succes voor het voetlicht werden ge bracht. „Wilhelmina" mocht zich in een flinke be langstelling verheugen de groote zaal was geheel gevuld, een beeld wgfc in dezen tijd slechts zelden aanschouwd *wordt. Een der gelijke opkomst inspireert ongetwijfeld de tooneelisten en die hebben dan ook hun beste beentje vóór gezet.Daar was dan allereerst het bekende liedje wat antwoord geeft op de vraag, waarom bananen krom zijn. Als men stemming in een zaal wil brengen, begint dan maar met een liedje van die kracht en goede uitslag is gegarandeerd. En als de vertolk sters er waren er acht dan nog in een passend kleedje gestoken zijn en de zaal op deze paradijsvrucht onthalen, dan is het heelemaal dik in orde. Met den toreador, die van zijn Carmen zong, bleef men in hetzelf de genre, wat thans den muzikalen smaak van het menschdom beheerscht. Voor meer ernstige momenten droeg de eigenlijke zanger van de vereeniging weer zorg. Ditmaal gaf hij met beschaafd geluid en goede voordracht „Loop nimmer te koop met je tranen" en duet het melodiev.se„Verlangen naar 't ouderhuis". De door acht dames gedanste Charleston verdient mede door de keurig ver tolkte piano-solo vermelding. Van de overige nummers noemen we nog het grappige ..Ik weet het niet" en de vlot gespeelde voor dracht van het trouwlustige weeuwtje met dito dochter en den zedigen jongeling „Een mal geval". Voorts bleek het lekker bakje koffie vervangen door een reepje chocolade. Ten slotte werd door alle leden middels een liedje dank gebracht aan het publiek, spé ciaal den donateurs en donatrices. Charles Haaze verzorgde accuraat de bege- leidingsmuziek, de huiskapel onder zijn lei ding het bal-repertoire. Het nieuws van den dag in beeld. Wij brengen in onze tijdinghal enkele fo to's van het spoorwegongeval nabij h$t sta tion Steenwijkvan het bijkantoor der In- cassobank te Rotterdam, waar Vrijdag jl een roofoverval plaats hadvan de lichtweek te Haarlem. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Als laatste onderdeel van de afdeeling Vlissingen van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is hier ter stede ook een groep van „de Natuurvrienden" gevormd. Deze groep organiseert binnen het raam van het instituut, reizen, excursies e.d. Blijkens achterstaande advertentie belegt de groep Vlissingen deze week een propagan- da-vergadering. Een specialiteiten-voorstelling. Het gezelschap Jeanne Horsten en Henri Theunisse zal Zaterdag 24 October een voor stelling geven in „de Oude Vriendschap". Dit gezelschap heeft een zeer goede pers. Het „Haarlemsch Dagblad" schrijftJean ne Horsten is de echte cabaretière, de zan geres van het jolige lied. Begeleid door haar echtgenoot Henri Theunisse zingt en acteert zij tot het applaus al hooger en* hooger op laait en zij telkens nog een een toegiftje moet geven. „Dagblad van Alkmaar"In Jeanne Hor sten leerden wij een uitnemende voordracht kunstenares kennen, die door haar aardige liedjes goede beschaafde uitspraak, prettigen zang en voordracht onmiddellijk het publiek voor zich gewonnen had. „Haagsche Courant" Jeanne Horsten, de bekende voordrachtkunstenares verwierf met haar liedjes grooten bijval. „Arnhemsche Courant" Een avond van vreugde draagt het meest bij Jeanne Horsten vreugde draagt het emest bij Jeanne Horsten met haar liedjes, aan den vleugel begeleid door den heer Henri Theunissen. Zij is de echte cabaretière, de zangeres van het Hol- landsch volkslied. De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" bevat ook een zeer gunstige recensie. De voordrachten van Jeanne Korsten stonden op hoog peil en zij geeft zich met toewijding aan haar kunst. Een verrassing was de liederenreeks, waarin ze eenige ertisten, o.a. Kees Pruis, Speenhoff, Davids en anderen imiteerde. Het gezelschap kreeg applaus op applaus. Ook de andere nummers van het program ma worden zeer gunstig beoordeeld. Wij verwijzen voor verdere bijzonderheden naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Brand. Zaterdagavond oms reeks half elf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een woning in de Noordstraat. Met den brandkraanwagen werd uitgerukt en onmid dellijk water gegeven. Daar de brand zich evenwel ernstig liet aanzien werd groot alarm gemaakt -n verscheen de brandweer spoedig ter plaatse. De politie had intusschen het vuur reeds gebluschtt, dus behoefde de brandweer geen dienst meer te doen. Een achterkamer is gedeeltelijk uitgebrand. Een buis in de waterleiding gesprongen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Scheldestraat een buis van de water leiding gesprongen. Hoewel dadelijk begon nen werd het defect te herstellen zijn de bewoners van enkele straten tot gisteren avond omstreeks 6 uur van water verstoken geweest. GOES. Gemeenteraad. Donderdag vergadert de gemeenteraad. De heer J. M. v^n Bommel van Vloten verzoekt ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen worden de heeren A. M. Overhoff en J. H. Nonnekes. Voorgesteld wordt aan den Rijkswaterstaat voor twee jaren terrein aan de haven te ver huren. Tevens stellen Burg. en Weth. voor aan hen voor 10 jaar machtiging te verlee- nen in voorkomende gevallen terreinen te verhuren. Burg. en Weth. stellen voor in het Schut tershof gasverwarming aan te brengen. De kosten zijn 4300. De jaarlijksche extra- kosten (boven kochelverwarming) worden geraamd op 340. Met dit bedrag zal de huur verhoogd worden. Burg. en Weth. stellen voor aan personeel van de gasfabriek, dat elders gestationneerd wordt een bijslag op het loon te verstrekken van hoogstens 4.50 per week. Voor het be wonen van een vrije woning wordt dezelfde korting als voor rijksambtenaren toegepast. BRESKENS. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbaie lagere school I (vacature Klaaijsen) is be noemd de heer De Roo te Groede. Een boon tegen het oog gekregen. Bij het uitschudden van een zak kreeg de landbouwer C. alhier een boon tegen het oog, die het zoodanig verwondde dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. BIERVLIET. Loop der bevolking over September. IngekomenC. P. Dirx, van Hoofdplaat A. J. Michielsen, van Ter Neuzen W. Al- laart, van Cadzand P. Riteco, van Sluis. Vertrokken J. A. Erasmus, naar Den Hel der M. van Hoeve, naar Den HelderL. de Pré, naar OostburgW. J. Dirx, naar Hoofd plaat. IJZENDIJKE. Opening vierde Winkelweek. Zaterdagavond 6 uur had ten stadhuize de officieele opening plaats van de Winkelweek, uitgaande van de winkeliersvereeniging „Ons Belang", door den heer A. Hendrikse, burge meester dezer gemeente. Na de opening was het muziekgezelschap naar het raadhuis gekomen om gezamenlijk met de deelnemers een rondgang te maken langs de schitterend verlichte étalages der deelnemende winkels. Er waren kosten noch moeite gesp?~>td om d~~? voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit jaar geen catarrh! r .r - neemt, 25. 45 en 65 ets. Na dezen tocht werd een bezoek gebracht aan de winkelshow die was ondergebracht in een groote tent op het marktplein. Nadat hier door het muziekgezelschap nog enkele vroolijke marschen waren gespeeld, dankte de heer M. Batselaare, voorzitter der winkeliers vereeniging, het muziekgezelschap voor de medewerking die ze reeds vier jaar van haar heeft mogen ondervinden. Hierna nam de heer Van Laere, voorzitter van het muziekgezelschap, het woord en zei- de dat het gezelschap steeds bereid is derge lijke vereenigingen met zijn medewerking te steunen en hoopte dat de vereeniging in bloei en groei moge toenemen tot welzijn van den IJzendijkschen middenstand. Verder wensch- te hij allen deelnemers goede zaken. Aanbesteding landbouwschuur. Bij de aanbestede g voor het bouwen van een landbouwschuur voor den heer P. Haver- beke, waren de volgende biljetten ingeko men Ch. van de Waeter, Biervliet 18.960 P« Barra, Oostburg 18.097 Th. Wieleman, Hoofdplaat 17.900 W. van der Hoott, IJzendijke 17.938 A. Martens, Hoofdplaat 17.930 C. S. Marteijn, IJzendijke 17.231 Ch. Varin, IJzendijke 17.177.45 P. van der Hooft, IJzendijke f 16.503 en S. Verstraete, Hoofdplaat 15.695. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. Diefstal van aardappelen. Toen den heer C. du P. aardappeleh wilde gaan opladen, kwam hij tot de minder aan gename ontdekking, dat er eenige zakken -aardappelen uit zijn pakhuis waren ont vreemd. Verbetering van de wegen op Zuid-Beveland. De rijksweg op Zuid-Beveland, deel van den verkeersweg Bergen op ZoomVlissin gen, wordt geleidelijk verbeterd. Dezen zomer zijn de ergste bochten uit den 's Heer Hen- drikskinderendijk bij Goes weggenomen en thans is het "^deelte rijksweg no. 58, onder Kruiningen gereed gekomen. Het zal 24 dezer voor het verkeer worden opengesteld. Een bijzonder slecht, smal en kronkelend wegge deelte kan nu voortaan vermeden worden. Als nu nog het beruchte gedeelte Woens- drechtRilland (door den Catherspolder) en dat bij den overweg 's Heer Arendskerke Goes spoedig worden verbeterd, zal een be hoorlijk verbinding tot stand zijn gekomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS j Intrede van ds. A. de Voogd te Delft. Ds. De Voogd heeft zijn plaats in onze ge meente ingenomen eigenlijk de familie De Voogd is in de Delftsche gemeente opgeno men. Dit tot vertroosting van de vele Vlis- singers, die met leedwezen hun predikant sagen heengaan. Vlissingen moge hem ons gunnen 's Morgens had in de Nieuwe Kerk de be vestiging plaats door ds. A. K. Straatsma van Den Haag ds. Brandt, de Delftsche colle ga, had de bevestiging op zich genomen, maar was door ziekte daarin verhinderd naar aanleiding van de woorden uit Marcus 4 2628. Zoowel voor den komenden leeraar als voor de gemeente een woord van diepen ernst en rijken inhoud de predikant-zaaier, geroepen om 't zaad uit te strooien, maar die daarna ook moet weten den wasdom aan God over te laten te moeten rusten dus en in verwondering toe te zien hoe God het doet groeien. Waarna de gebruikelijke vragen werden gesteld en beantwoord, waarmee de Delftsche gemeente haar nerder en leeraar aan zich verbonden wist. 's Avonds had de intrede in de Oude Kerk plaats. Een geweldige schare vulde, evenals 's morgens, ook nu het kerkgebouw. Geen wonder Was er één onderwerp, dat meer 't hart van kerkelijk Delft vervulde, dan de komst van ds. De Voogd Reeds het openingslied getuigde van de ontroering, die bij de vele honderden aanwe zig was, toen ds. De Voogd den kansel be steeg. Votum, gezang en gebed, waarna 't Schrift woord voor-* de gemeente werd neergelegd, waarmee ds. De Voogd zich aan haar wilde verbinden Hand. 20 24 „Maar ik acht op geen ding en houd mijn leven niet dierbaar voor mij zei ven, opdat ik mijn loop met blijd schap moge volbrengen en den dienst, welken ik van den Heere Jezus ontvangen heb, om te betuigen het evangelie der genade Gods",

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1