1000 500 300 25 CHIEF WHIP Bravo jongen 17 OCTOBER EERSTE BLAD IVo.2^5! 69e Jaargang- 1931 Uitgave: firma F. Hl DE VELDE Ir., Walstraal 58-EO, Vlissingin.Telei. ID. Poslrelrening IG2DI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws gefeliciteerd dat je nu ook Chief Whip rookt! Meer dan 15 jaar is het reeds mijn favoriet en zoo zal het blijvenwant het is en blijft de beste sigaret voor ieders gezondheid! VIRGINIA VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij leyens- lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 4 bladen VLISSINGEN. De Duivel in de Vrouw. Concertgebouw. Wil men in 't kort den inhoud weten van dit tooneelspel in 5 bedryven, dat gisteren avond door de acteurs Henri Morrien en Alex Faassen met Sophie Stein als vrouwelijke rol is opgevoerd, dan zijn een paar woorden vol doende. Een ziekelijk kleermakertje met een sluwe berekendheid is'heler van smokkelaars in Tyrol. Tenslotte krijgt men achterdocht, maar alle speuren blijft nutteloos. Nu zal men trachten zijn vrouw het hof te maken, waardoor men hpopt den man te pakken te krijgen. De kleermaker krygt de lucht daar van en raadt zyn vrouw aan zich tot dat „spel" te leenan en te doen „alsof". Met tegenzin handelt ze zoo en het gevolg is, dat de kleermaker de dupe der geschiedenis wordt. Hij wordt door den grens jager, aan wien de taak is opgedragen den nian door de vrouw te verraden, doodgestoken. Om deze historie, waar weinig handeling in zit, waarbij het er op aankomt berekening en de uitdrukking daarvan, zoo weer te ge ven, dat het publiek zich niet gaat vervelen bij het aanschouwen der 5 bedrijven, geduren de meer dan 2 uren, is kunst noodig. En we voegen er dadelijk bij, het is bovengenoemden spelers gelukt. Het spel was zoodanig en de expressie was van dien aard, dat de goed ge vulde zaal als 't ware meegeleefd heeft en na elk bedryf -aan ^aar-'waardeei^g^itmg gaf door luid applaus. We hebben den harts tocht van de vrouw, die eerst werkelijke lief de voor haar man had, als 't ware voelen gaan naar den kant van den grensjager we hebben haar duivelachtigen aard zich zien richten op de vernietiging van het huwelijks leven met den „papkerel" om aan te sturen op een verbintenis met den man, die in één slag het koffertje met den geheimzinnigen in houd vernielde. We hebben de aanwijzing van dat slot gehoord in haar vertelling van den baas die vermoord werd om te trouwen met de vrouw van den gedoode. En machtig, dia bolisch waren de laatste woorden„En toch ben ik de sterkste". Die rol met haar cata strofale einde werd schitterend gespeeld door Sophie Stein, die het beurtelings aantrekken en afstooten op waarlyk kunstvolle wijze weergaf. Van haar tegenspelers beviel ons door zyn natuurlijkheid het beste „de man", vertolkt door Alex Faassen, die ons wel een beeld gaf van den ziekelijke, die gedreven door zyn geslepenheid, er maar altijd op uit trekt om de grenswacht een loer te draaien, maar die er niet over denkt, dat hij zijn vrouw met vuur laat -pelen, door haar aan te zetten tot flirten met den grensjager. Zijn uitdrukking, zyn gebaar was goed, maar het was te bejammeren, dat die uitbeelding hem verleidde tot onduidelijkheid, wat voor velen ln de zaal tot gevolg had, dat ze lang niet alles konden verstaan. Duidelijker, hoewel nog niet hoorbaar in alles, was de grensjager, die zijn rol van verleider vrij goed speelde. In den aanvang leek hij de sterkste van de twee, maar ten slotte moest hij toch onderdoen voor de verlokkingen der vrouw, die hem zoo te pakken had, dat hij haar niet durfde aankla gen. Hij, die zich sterk waande tegenover de vrouw (en wat heeft hij daar niet op ge pocht), liet zich misschien in een oogen- blik van zelfverdediging verleiden tot den moord op den heler der smokkelaars. Aan het einde van den avond klonk een welverdiend applaus, dat noopte tot eenige malen „halen". De décors waren den heelen avond de zelfde, wat het vlotte spelen bp de hand werkte. Het was een eenvoudige kamer met nog een hanglamp, die echter alleen we kunnen, daar het tijdstip van de handeling niet erg duidelijk was aangegeven, niet oor- deelen of dit terecht geschiedde in het laatste bedrijf was aangestoken. Alhambra-Tlieater. De huwelijksmarsch. Parijs Erich von Strohelm, de maker van de „Huwelijksmarsch" is een stuk genie, dat te brutaal uit het K. u. K. Oostenrijksche leger werd weggejaagd. In deze film spreekt de bittere lust om te hoonen ehrte kwetsen, wat op zichzelf geen heldendaad is. Daar door wekt de film in haar volstrekte liefde loosheid bijwijlen ontzetting. Zelfs een liefde onder een weelde van appelbloesem verzacht nauwelijks de sfeer, welke hier en daar van duivelsche geraffineerdheid is en prachtige filmische vondsten afwisselt met gerekte tafereelen. Zelfs het onbevredigend, want Ook met kurk en goud AROATH LONDON ongelukkig slot heeft Von Stroheim, onaf hankelijk filmregisseur, aangedurfd. Ironie, vlijmende ironie, is de wezenlijke ondertoon van deze film. Men moet een glasharde arrogantie hebben, een wreedaar dige koelbloedigheid en een scherpe intelli gentie om te parodieeren, zooals de ex-offi cier dit kan. Hij solt wat met paarden en uniformen, hy lacht wat met Weenen, met Franz Josef, met ydelheid en met schijnhei ligheid, maar zyn spot treft de nieuwe we reld. Brutaal, niet laf is Erich von Stroheim, die voor niets en niemand wijkt. Dit merkwaardige werk mist hartstocht, liefde, grootheid en verplettert, dus niet als de eerste Russische filmshet verontrust. Het is de wrange, duistere grynslach van een getourmenteerd, duister gemoed. Maar welk en diepte, welk een relief heeft deze verklankte „Weddingmarch" (O Love without thee Marriage is a sacrilage and mockery) naast het vlakke geliedertafel der gemiddelde sound-film. Een weergaloos staaltje van filmisch kun nen is de stille dialoog tusschen den garde officier „hoch-zu-Rosz" met het burgermeisje in de menigte. Byna een kwartier lang houdt Stroheim ons vast met de close-up's van het suikerzoete frauleinden poenigen slager, en zyn eigen cynisch masker onder den veder helm. Ja, dat masker onder den kogelronden schedel, dat trage, eentonige gebaar, dat alle conventie mist en juist sterk is in de geste, die niet gemaakt wordt.Dit fragment steekt verre uit boven bekendheden als de aanhef met het ontwaken der vorstelijkheden, de pompeuse optocht van Corpus Ohristi, de dierbare fotografie der kussen onder den appelbloesem de Wiener-Biergasten, de on misbare atelier-regen. Maar de ordening is anders. De scène in den Dom, wanneer de kleine Mixi biechten gaat, is naar goede, oude traditie, vervuld van mystiek, wierook en orgelspel de priester heeft bovendien een intelligent gelaat vol milde menschelyk- heid. Maar het beeld wordt onderbroken door een koster, die met een strijky'zer het kaarsvet uit het gewyde tapyt haalt. De burger-schoonvader en zyn dochter, het manke gravinnetje-in-spé wisselen enkele onnoozele gemeenplaatsen over liefde en hu- welyk, maar tusschen hen in hangt o, on schuldig toevalhet beeld der Gekruisig de Liefde. De verdorvenheid der hooge hof kringen is door den losbandigen, beroerte- achtigen generaal en de sigarenrookende vorstin tot volkomen satisfactie van den burger gedemonstreerd. Maar eeriyker dan by de Russische films by v. is het gebruikeiyke pendant van een braven-man-uit-het-volk weggelaten en vervangen door even giftige karikaturen. Von Stroheim is onafhankeiyk en brutaal I Men voelt hierachter een wyd en trooste loos pessimisme, een grenzenlooze minachting voor de menscheiyke trekpoppen.... voor die van vóór den oorlog uit Weenen, voor die van steeds en overal. Het eenige, wat zichzelf Is in de matelooze cverdryving van dit marionetten-theater, is het stille, raadselachtige masker van Von Stroheim, zelfs, wanneer de vorstelyke cyni cus aan het slot van de film met zyn mil- lioenenbruid wegrydt. Dan ook draagt zyn gelaat dezelfde ondoorgrondeiyke expressie als in het begin en het „Altyd", waarmee hy de vraag beantwoordt, of hy zich den. appel bloesem zal blyven herinneren, kan even goed de smart om een roekeloos vergooide illusie beteekenen als een verborgen1 hoon voor het zinnelooze liefdesspel...» „Parijs", een first-national film met revue scènes, songs, fraaie kleuren, muziek. Irene Bordoni, de Parysche artiste, die als tooneel- speelster in New-York succes oogstte, zingt haar songs. Zij vervult de rol van een Fran- sche artiste, die verliefd wordt op haar partner. In dit genre een technisch werk, waaraan geen kosten weer gespaard zyn voor de zeer smaakvolle en luxueuse revue taf ereelen tusschen het verhaaltje. Behalve het journaal ook nog een Max Fleischer screen-song. Dit laatste als altyd geestigthans met de zoo populaire wys „Een beetje fantasie", waarby de springende stip uitnoodigt de aardige Engelsche woorden mee te zingen. Theosofische Vereenlging. De Hermes-Loge, gevestigd Kasteelstraat 58 hs, opent haar bibliotheek, evenals vorige jaren, weder voor het publiek. lederen Maandagavond van 7—9, zullen een of meer bestuursleden daar aanwezig zyn voor het uitgeven van boeken en het geven van inlichtingen. Voor de cursussen, die ook dezen winter voor eerstbeginnenden en meergevorderden zullen worden gehouden, kan men zich op de bibliotheekavonden aanmelden. Luxor-Theater. Kijk uit, Harold l Deze nieuwe film van Harold Lloyd kan gevoegiyk als een verbeterde editie van „Pas op, Val niet" beschouwd wordende rol prent, waarin hy als geveltoerist zyn groot ste triomfen heeft gevierd. De prachtige amusementsfilm, waarvan de vermaarde komiek steeds het middelpunt is waarop aller oogen gericht zyn, brengt in de eerste helft de geschiedenis van den be- dremmelden, wonderlyken verliefden jonge man (Harold zelf), die door zyn humor ver maakt en doet lachen en in het tweede ge deelte den komischen acrobaat, die tracteert op een aaneenschakeling van spannende, grappige griezeligheden, welke rilling op ril ling brengen en aanleiding te over geven tot gilletjes-slakery. Een film van Harold Lloyd is grappig, niet diepgaand, maar stelt niet te leur. Integen deel. zy bereikt haar doelvermaak, volko men, Ook deze film, waarin de nederige handlanger van een schoenen-etaleur, car rière maakt in liefde by Barbara Kent en in zaken, is een eindelooze reeks van onbetaal de vondsten, van dol-geestige situaties en avontuur. Men zal dan ook goed doen met zijn geheele familie deze alleraardigste amu sementsfilm te gaan zien. Men zal er beslist van genieten De voortreffelyke Paramount-hoofdfilm wordt ingeleid door een aantrekkehjk, uitge breid en alleszins gevarieerd voorprogramma, waarin o.a. Nederlandsch en buitenlandsch geluidsjournaal, een bewonderenswaardig screen-song van Max Fleischer, eenige revue scènes met een charmant droom-iballet, een harp- en een piano-virtuoos benevens een allervermakelijkste aanbouw van een huis. Met dit program zyn eenige uren van aan gename ontspanning beslist gegarandeerd. Het nieuws van den dag in beeld. Te Haarlem is gisteren de lichtweek be gonnen. Onze fotograaf nam er een serie opnamen, die uitnemend slaagden en in onze tijdinghal werden voorgehangen. Voorts foto's van de gevolgen der tuinbouwcrisis 145.000 onverkoopbare bloemkoolen verhuizen naar de vuilnisbelt te Grootebroekvan het bezoek aan de Twente-Rynkanalen door mi nister Reymervan de verkeersverbetering aan de Willemsbrug te Rotterdamvan het afscheid van den burgemeester van Weesper- karspel van vliegdemonstraties op Waal haven en het nieuwgebouwde vliegtuig voor luchtacrobatiek, dat een snelheid van 215 K.M. per uur kan ontwikkelenvan 'het nieuwe beeld, dat bestemd is voor de toren spits der groote kerk te Zwolle van het nieuwe lid der Tweede Kamer, den heer A. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vak- verband, die dr. J. Severijn opvolgtvan de „Rallye Paper" te Vorden, enz, KOUDEKERKE. Loop der bevolking gedurende de eersfce helft der maand October. Ingekomen: Mej. P. Spruyt, D 83, van Middelburg. J. van Tuil, E 182a, van Middelburg. J. Minderhoud en gezin, E 193, van Serooskerke. C. Schouwenaar en gezin, B 200 II, van Vlissingen. Mej. J. C. Drabbe, A 85,van MiddelburgP. J. van der Horst, E 114, van Middelburg. Mej. J. Louws, B 27, van Biggekerke. Mej. J. A. Polderman, A 197, van Middelburg. B. Volmer, B 97, van St. Laurens, M. van de Kettery en gezin, D 94, van Arnemuiden. J. Volmer, B 134, van Oostkapelle. Vertrokken: A. J. Dourlein, D 125, naar Nieuwdorp. A. Louwerse, B 97, naar Middelburg. J. Riemens, c 43, naar Heteren. E. F. C. Stokx, B 58, naar Rotterdam. Mej. M. Dykgraaf, D 83, naar 's-Gravenhage. Mej. J. Melse, B 162, naar Oostkapelle. J. van de Vyver, B 123a, naar Vlissingen. W. H. Dry ver, B 197a, naar 's-Gravenhage. Mej. P. Harpe, B 166, naar 's-Gravenhage. Mej. A. J. W. Takken, E 13, naar Enschedé. D. Blok, O 45, naar St. Laurens. P. Labruyère, B 66, naar Zoutelande. DOMBURG. Een overeenkomst met het ziekenhuis „Bethesda". De gemeenteraad heeft besloten voor de verpleging van lyders aan besmettelyke ziekten een overeenkomst aan te gaan met het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, ech ter op voorwaarde dat door deze stichting zekerheid wordt gegeven dat de verpleegkos- ten niet verhoogd worden. GOES. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Het vorige week geopende Museum voor Zuid- en Noord-Beveland mocht deze week weer verschillende aanwinsten boeken. Door den heer G. Adriaansen werd een pyp geschonken, welke eenige honderden jaren oud is. Door den heer H. Stieger de Engelen kopjes, die in den voorgevel zaten, van het nu door hem verbouwde pand in de wy'ngaard- straat. Vervolgens bood de heer A. M. Simons een byna geheel complete oude Goudsmds- werkplaats aan (nl. trekbank, aambeeld, gedateerd 1670, smeltoven, smeltkroezen, pletter, goudstempels, enz.) Wanneer deze installatie zal zyn opgesteld, zal zy voorzeker een mooie herinnering zyn aan het goudsmedenbedrijf uit den ouden, tyd. Een en ander behoorde aan wylen den heer C. B. Simons. Voorts schonk mevrouw Folmer van Drie wegen een doos met Zuid-Bevelandsche hoofdversierselen van 100 jaar geleden. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 201 zyn ver* zonden afdrukken van de statuten betreffen de de Vereeniging tot stichting en instand houding eener School met den Bybel op Ge reformeerden Grondslag, gevestigd te Anna Jacobapolder gemeente St. Philipsland (wy- ziging in de statuten). Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 512 October werd by het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Coöp. Redding en Berging Maatschappy te Veere U.A., Veere, Kade A 59, het redden van schipbreukelingen en van gestrande of in noodweer verkeerende schepen en goederen. Overl. bestuurslid M. J. van Beveren. Uitge treden bestuurslidH. O. van Beveren, Sta tuten gewyzigd. De Nederlandsche Bank I.V., Gortstraat K 21—22, circulatiebank. Uitgetreden procu ratiehouder J. J. van Rotten. Nieuwe pro curatiehouder L. A. Schenk. Firma Glerum te Roller, Vlissingen, St. Jacobstraat 3, vleeschhouwersbedryf en han-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1