500 25 HEEREWEST PULLOVER Het beste adres EERSTE BLAD HOLLAERS-VERBERKT /LISSINGEN 'LIJNEN CHT VRIJDAG I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct 16 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BUITENLAND iturnes van Block, ligd door Salemé ke door Berlijn uitgezonden en 3 Eva, welk door 1BOUW VAN DE TSRSUM, is de Avro mede- e een nieuwe stu- bü wordt in ver- mededeeling ge- 2 eerste omroep- zijn, die een ge- iwde en ingerich- tste is niet juist, ellaan te Hilver- ouw heeft doen ste installaties op in en dat dezer zal er zich dan het inderdaad de oepvereeniging is, omroep gebouwde IN DE RADIO. ir 1932 zullen een idioluisteraars le- Prof. Korff uit iet woord komen a.s. Hij zal spre- oethezeit". o's, Fietsen gen. uur 5.34 5.32 No. 244 ©9e Jaargang; 1931 4.08 >.01 16.36 17.33 elükheden, enz. voering van „de .G.O., Concertge- neel- en Cabaret- ïing „Koningin Vriendschap", 8 meert mandoline- Jrand Hotel „BrL >penbare protesfc- ,de Oude Vriend- ct. van Genua 12 Oct. Perim ;t. Fernando No- 14 Oct. van Ba- Ocfc. van Sabang 4 Oct. Pantellaria 13 Oct. Perim :t. te Belawan avia van Rott. )ct. Perim ;e Yokohama huisr.) 14 Oct. v. 14 Oct. van Co- it. van Suez van Suez Oct. van Dover >ct. Gibraltar n. Meteorologisch Bilt mst) 78.8 te Croydon. 145.3 te Andanes. nd van 16 Octo- anderlijke wind, olkt. Weinig of rorst. Iets zachter ïerbericht. ieele gegevens Meteor. Instituut, e bewegingen van ijk Europa volgen. waarvan de kern s gelegen, breidde ngeland, ons land ikryk en Duitsch- ïterstanden boven e depressie over over IJsland ver ting. In het bo- igebied heerschen en. De ochtend- rel(jk laag. Regen ïland en Skandl- en inval van gis- rhand het mooie jeving weer gaan VLISSINGSCHE COURANT lillin: firn F. VU DE VHDE Jr.. IMslraal 51-SO, Vlissingen. hlti. 10. PisliitiiiniSiiti ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger ■gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Het bunkerstation. Den laatsten tijd werd van het bunker- I station alhier een zeer druk gebruik gemaakt, waarmede tevens geregeld aan een groot aan tal personen werk werd verschaft. De daling van het Engelsche pond heeft I tengevolge gehad dat het bunkerbedrijf zoo goed als stilgelegd is, daar de meeste schepen die moeten bunkeren, naar Engelsche havens opstoomen, omdat de Engelsche kolen veel I goedkooper geleverd kunnen worden. Wij hebben bij de Steenkolen Handels- I vereeniging nog eens een onderzoek inge steld die, helaas, de juistheid van boven- staand bericht geheel moest bevestigen. Onbestelbare brieven. Lijst van gedurende de le helft der maand October aan het postkantoor alhier terug ontvangen brieven en briefkaarten, van wel- I ke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenlandFam. Botbijl, Vlis- singen (aangeteekend) Wijtenbach- straat 74, 's-Gravenhage B. Anneveld, al- I hierJoopie de Jager, RotterdamG. Krij ger, Zeistmej. Ouwens, RotterdamD. Prins, Zonnehuis, Kiplaan 23 M. v. Son, Den HaagZwaanehals 96 of 196, Rot terdam. Brieven buitenlandD. M. Arnold, Londen S.W.Crispin M. Awazez, Manila; dr. Arnold Bahtz^n, Berlin HalenseeRud Schirmis, a[b Marnix van St. AldegondeL. Stapel-— Dorhout, ParijsMess.rs Wilson, Maine. Brieïkaarten binnenland Jaantje Mulder, RotterdamP. Louwcrse, Den HaagC. Wijnen, Noord-Brabant. Briefkaarten buitenland Charlotte Bie derman, Berlin, Wilmersdorf. De nationalistische beweging in Indonesië. Concertgebouw. Na ingeleid te zijn door den heer Rorije, voorzitter van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, begon de spreker, de heer Daan van der Zee zijn causerie over bovenstaand onderwerp met te wijzen op de totaal ver schillende mentaliteit van Oosterling en Westerling. De eerste heeft toch als grond trek de lijdzaamheid en om te bewijzen, hoe desondanks bovenstaande beweging is ont staan en gegroeid, geeft spreker bij wijze van achtergrond, den toestand weer, zooals die historisch geworden is. De oorspronkelijke bezitting in grond heeft plaats gemaakt voor het bezit van geld en dit geeft de verklaring, dat de Nederlanders uit het begin der 17e eeuw uittrokken om mee te doen aan dit handelskapitalisme. Maar de ironie van het lot heeft het gewild, dat, juist in denzelfden tH dat zy vochten om hun eigen staatkun dige vrijheid te verkrijgen, ze pioniers uit zonden om andere volken in knechtschap te brengen. Want was het oorspronkelijke doel uit den bodem daar schatten weg te halen, het gevolg is geworden overheersching, eeuwen van ontstellenden druk. Door die overheersching zijn de Nederlanders in de 17e eeuw er in geslaagd een onevenredige plaats in Europa in te nemen. Wel heeft de Oosterling zich, 'gedreven door zijn aange boren lijdzaamheid, zijn fatalisme, verzet te gen den ontzaglijken druk, maar het verzet werd bloedig neergeslagen en onderdrukt, wat mogelijk was doordat het regeerings- reglement van 1854 door verbod van staat kundige vereeniging en vergadering het on mogelijk maakte het verzet te organiseeren. Ondanks het feit, dat het gansche Oosten door zijn fatalisme geloofde, dat het Westen onoverwinnelijk was, is de beweging, die wel eens het Aziatisch réveil genoemd wordt, er toch gekomen. En daartoe is de eerste stoot gegeven door de overwinning in 1905 van Rusland door Japan, waardoor deze Aziati sche staat den rang van groote mogendheid kreeg. Dus het Westen was toch niet zoo onoverwinnelijk. En toen kwam de groote Europeesche oorlog, waarin de „blanken" ge bruik maakten van die Oosterlingen, welke aldus de materialistische tendenzen leerden kennen. Vandaar de langzaam groeiende sfeer, gunstig voor de beweging der vrij making. Spreker treedt nu een stapje terug tot vóór 1870, toen de „batige sloten-politiek" werd gevoerd, waardoor, bij de weinige gecompli ceerdheid der Indische huishouding, het mo gelijk werd om Indië centraal te besturen. Maar toen dit na '70 niet meer mogelijk was door de verarming der bevolking, werd het particuliere kapitaal naar Indië gelokt door de „agrarische wet", wat weer met zich mee bracht, dat de Westersche gecompliceerdheid haar intree deed. Daardoor moest in 1903 de „Décentralisatie-wet" ingevoerd worden, wel ke door haar instelling van locale raden de verschillende bevolkingsgroepen een aandeel gaven in de regeering. De volgende stap was de circulaire, waarbij de candidaten voor de locale raden persoonlijk mochten aanbevolen worden, wat de oprichting van kiesvereni gingen tot gevolg had. Practisch gesproken dateert het begin der nationalistische bewe ging van 1912, toen de gouverneur de Pasar circulaire uitvaardigde, waarbij verboden werd op Zondag pasar-markt te houden, wat de Islamitische kooplieden in Soerabaya o.a., welke haar tegen hun geloofsopvatting en hun materieel belang achtten en daarom zich vereenigden. Ondanks de rechtspersoon- lijkheidsweigering, waardoor de centralisatie tegengewerkt werd, moest deze in 1915 toch toegekend worden. Intusschen was in de Kerstdagen van 1912 onder leiding van Dou- wes Dekker, Tjipto Mangoen Koesomo en Soeardi Soeriamingrat de Indische partij op gericht, welke zich ten doel stelde, dat de eenheid van Indonesië zich ook in zijn vrij heid als een eenheid van volkeren demon streerde. Het Indiërschap werd geprocla meerd wie in Indië geboren was, moest voor Indië alles voelen en doen. Toen kwam in Nederland de herdenking der Nederlandsche onafhankelijkheid (1913). Daarvoor werd bij de Inlanders gebedeld om bijdragen, wat tot resultaat had de brochure „Als ik Nederlan der was...." Dit had tot gevolg, dat de lei ders der Indische partij het moeilijk werd gemaakt, die daardoor moeilijke tijden door maakte. De ontwikkeling der beweging heeft door de stichting van den Volksraad een flinken stoot vooruit gekregen. In 1918 werd Cramer, een der leiders van de S.D.A.P. in Indië in den Volksraad benoemd en deze werkte voor de verschillende partijen in de Radicale Concentratie. Toen in December 1918 de revolutiegolf uit Europa naar Indië oversloeg, werd door den gouverneur een re- geeringsverklaring afgelegd, waarbij o.a. een meer democratisch bestel werd beloofd. De uitwerking daarvan door een herzienings commissie vond echter geen genade in de oogen van den Nederlandschen minister en 't gevolg daarvan was, dat de nieuwe grond wet door de Inlanders beschouwd werd als een woordbreuk van den blanken man, wat weer tot resultaat had de non-coöperatie beweging, waarbij de groote partijen zich aansloten. Na een ongunstige periode, waar in bovendien valt de malaise-periode van '22, waarbij de druk van versobering vooral op de schouders van den Inlander werd gescho ven, valt de zgn. communistische periode en de relletjes van 19261927, welke leidde tot massa-interneering. Ook bespreekt in dit ver band de heer Van der Zee de verschillende stakingen (spoorweg-, metaalbewerkers) en de maatregelen tegen de P.N.I., die nader hand weer opgeheven zijn. Ook bespreekt hij de moeilijkheden, welke de S.D.A.P. heeft, door de non-coöperatiebeweging, als deze contact wil krijgen met de Inlandsche bevol king, want deze is van nature wantrouwend daardoor geworden. Spreker ageert tegen de leusIndië los van Nederland n u, omdat hij de vervulling daarvan een ramp zou vinden. Ze kunnen den last der vrijheid nog niet dragen, de be volking is niet onrijp voor staatkundige vrij heid, maar onsterk, de taak is nog te zwaar voor haar schouders. Met een opwekking tot meerdere kennisneming van Indische toe- .standen en van de Indische beweging besluit spreker zijn vlotte rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakt een tweetal bezoekers gebruik om te informeeren naar den invloed van de N.V.V.-delegatie naar Indië en van de ver houding der Indiërs ten opzichte van Chi- neezen en Japanneezen, welke vragen door den spreker worden beantwoord. De heer Luteijn sluit met een woord van dank aan den spreker de bijeenkomst, die vrij goed was bezocht en beveelt het Instituut aan voor een nieuwe lezing door den heer v. d. Zee in het volgende jaar. Ned. Christen Vrouwenbond. Gisterenavond trad voor bovengenoemde vereeniging op ds. D. Ringnalda, Geref, pre dikant te Middelburg, met het onderwerp „Jacqueline van der Waals". Na de gebruike lijke opening heette de presidente, mevrouw Sanderse, de talrijke aanwezigen welkom op deze eerste openbare samenkomst in dit seizoen. Ds. Ringnalda begon met te wijzen op het sterk individualisme van Jacqueline van der Waals, hetwelk ons verbiedt haar werken te beoordeelen vanuit eigen schoonheidserva- ï'ing. Niet haar literair genie, maar haar synthetische persoonlijkheid, haar fijn-be snaarde ziel, haar gevoelig-nuanceerend ta lent heeft aan deze Christen-vrouw zulk een zuiveren naam gegeven in onze letterkunde. Persoonlijke gaafheid frappeert ons in deze dichteres boven literaire volmaaktheid. Voor al worden wij gegrepen door den religieusen ondertoon van haar werk en onderwerpen. Dit blijkt vooral in haar „Laatste Verzen", waarover het avondrood gespreid ligt van een verdwijnenden dag, doch niet minder het Licht der genade dat de schaduwen des doods verdrijft. Nadat spreker een kort levensbericht van Jacqueline van der Waals gegeven heeft, gaat hij over tot een uitvoerige beschrijving van haar twee-en-twintig „Laatste Verzen", die haar rijpste werk en daarom ook het zuiver ste beeld van haar dichterschap vertolken. Deze verzen zijn geschreven in de dagen, toen zij, lijdend aan tuberculose, den dood tegemoet zag, en haar geloof zich volkomen overgaf aan Gods wil. Spreker citeert verschillende verzen om te bewijzen hoe de zwakke, stervende vrouw in haar bekommerdheid over onvoltooid werk toch een krachtig en levend geloof open baart, waarmede zij zich toevertrouwt aan Gods beschikking. Haar onvoltooide taak zal geen schade brengen voor de eeuwigheid, want haar sterven is gewin. Haar sterfbed was geen nederlaag. Aan het einde van dit Christelijk vrouwenleven was er volkomen harmonie tusschen „moeten" en „willen". Toch bleef het „diesseits" voor haar zijn vol len glans behouden. Het leven bleef haar roepen en in den tijd der ontbinding leerde zij, sinds zij „h e t wist", het leven heel anders te zien dan vroeger. De gedachte te moeten scheiden bracht haar dichter bij de menschen en dichter tot God. Zelfs toont zij in haar laatste levensmaanden nog een warm hart te hebben voor de maatschappelijke vraagstukken en sociale nooden. Zoo kon zij stervend zingen „Indien ik licht mijn leed en dat van and'ren drage, ,,'t Zij wijl mijn liefde weet dat Gij de liefde zijt." Vervolgens toont spreker uit verschillende verzen aan dat, naarmate het einde meer begint te naderen, haar aardsche gezichts kring steeds beperkter wordt. Langzamer hand gaat alles vervagen. Eindelijk is zij ge heel los van de aarde. In haar „Annunciatie" en „Moritura le Salutat" betreden we haar sterfkamer. Haar oog is op den hemel ge richt, waar geen leed haar meer deren kan. Dan komt de dood als haar „Verlosser", om al haar smarten te ontbinden. Spreker vraagt.Hebben wij ook cri- tiek maar zijn antwoord luidt geen critiek te kunnen oefenen op een tuil witte seringen met rozen. Spreker durft niet het mes te zetten in de majesteit van een bouquet blanke lelies. Het sterven van deze Christen vrouw is als een mooie zonsondergang op zomeravond. Hier past geen critiek, maar dankbaarheid en navolging. Voor postzegelverzamelaars. Zaterdag a.s. (17 October) worden aan het philatelistenloket op het postkantoor alhier de volgende nieuwe zegels, beschikbaar ge steld portzegels van Suriname van 1, 2 en 12 cent. MIDDELBURG. Verkiezing gemeenteraad. Door het stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad is op de christ.-historische lijst, wegens het bedanken van den heer A. S. Boone, tot lid van den gemeenteraad gekozen verklaard de heer R. van Roo. Deze zal echter die benoeming niet aannemen, doch blijft zijn plaats op de lijst innemen. Als opvolger van den heer Van Roo komt nu aan de beurt de heer J. M. Hart- hoorn. Bijdragen woningbouw. Bij beschikking van den minister van ar beid, handel en nijverheid en van financiën as, onder intrekking van de beschikking van 17 Maart 1931, het maximum bedrag van de bij beschikking van 27 October 1924, aan de gemeente Middelburg o.m. toegekende jaar- lijksche bijdragen van f 22.747.33, ter tege moetkoming in het tekort op de exploitatie van 147 door de Algemeene Woningbouw- vereeniging, aldaar, gebouwde arbeiderswo ningen met ingang van 10 Januari 1931 ver laagd met 1867.33 en nader bepaald op ten hoogste 20.880. Een liederenavond. In de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg wordt Vrijdag 23 October, des avonds 8.15 uur, een liederenavond gegeven door Berth Seroen, aan den vleugel begeleid door Phons Dusch. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het Groene Kruis. Woensdagavond hield de afdeeling Sou burg—Ritthem van het Groene Kruis een algemeene vergadering in het café „de Zwaan", onder voorzitterschap van dr. C. E. Plugge, die alle aanwezigen welkom heette en woorden van groote waardeering richtte tot mej. Kruithof-Keuker, tot nog voor kortge leden wijkverpleegster alhier, voor de groote toewijding, waarmede zij haar taak vervulde en waar ook onze vereeniging, meer speciaal de t.b.c.-afdeeling, in betrokken was. In haar plaats is gekomen zuster Meijer, die door haar tegenwoordigheid getuigt van belangstelling in het werk van het Groene Kruis. Spr. richtte tot haar een bijzonder woord van welkom, vertrouwende dat ae vereeniging in haar een goede verpleegster heeft gekregen. Nadat de notulen waren goedgekeurd, wer den de aftredende bestuursleden P. J Arendse en H. W. Huson als zoodanig herko zen. Een derde voordracht wegens periodiek aftreden van den heer A. Pieterse werd we gens bedanken van een der candidaten aan gehouden tot een volgende vergadering. Tot kasopnemers werden benoemd de hee- ren A. Kramer, J. Castel en H. M. van de Putte. Door den heer Arendse werd hierna, als afgevaardigde naar de provinciale Zeeuwsche Groene Kruis vergadering een uitvoerig ver slag van het verhandelde uitgebracht. Vervolgens kwam in behandeling de be grooting 1932. aanwijzende in ontvang f 1540 en uitgaaf 1648, en die van de afdeeling t.b.c. resp. 825 en 1050, welke begrootin gen werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat op de be grooting een post voorkomt voor rentezegels, dit betreft plakken voor den bode-magazijn meester bij onderzoek is gebleken, dat dit moet geschieden. Aangenomen werd om bij voldoende deel name een moedercursus te houden en een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. BRESKENS. Onderwijzer met hoofdakte. Op de voordracht voor onderwijzer met hoofdakte aan school I te Breskens is ge plaatst de eenige sollicitant, de heer F. Kos ter te Biervliet. Volksonderwijs. De afdeeling Breskens van Volksonderwijs kwam gisteren in een der lokalen der open bare lagere *school I in algemeene vergade ring bijeen. Ingekomen, was een verzoek van het fonds tot steun voor Volksonderwijs om de andere afdeelingen in den omtrek aan te moedigen voor dat doel een jaarlijksche collecte te houden. Besloten werd. dit op de eerstvolgen de kringvergadering te bespreken. Verder zullen de bestuursleden, zooveel in hun ver mogen ligt, trachten de besturen dier afdee lingen op te wekken aan het geuite verlan gen te voldoen. Tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering van Volksonderwijs, die dit jaar te Arnhem gehouden zal worden, werd benoemd de onderwijzer J. de Groote en tot diers plaatsvervanger de heer C. Verboven. Evenals vorige jaren zal ook thans weer voor te geven avondonderwijs een subsidie van 100 aan de gemeente gevraagd worden. Zeer zeker is het een gelukkig verschijnsel te noemen, dat Volksonderwijs op dit ter rein met succes werkzaam is. Bezien we de resultaten, die de afgeloopen cursus afge worpen heeft, dan verdient een woord van waardeering voor het onderwijzend personeel hier vermeld te worden. Geregeld werd de cursus door gemiddeld 30 leerlingen bezocht en met ijver legden deze zich er op toe om hun kennis te verrijken. Op den eerstvolgenden ouderavond zal nog eens over het nut van het avondonderwijs gesproken worden. In de plaats van de heeren Van Nieuwen- huize en Klaaijsen, die belden de gemeente gaan verlaten, werden tot afgevaardigden van den kring benoemd de dames Swerus en De Hullu. Getracht zal worden dit jaar een kinder operette te houden, waarvoor het bestuur zich bereids van den steun van het onderwij zend personeel verzekerd heeft. Bij de leden van Volksonderwijs zal voor dit doel gecol lecteerd worden. Op voorstel van den heer Verboven zullen leerlingen van de school aan de Nieuwe Sluis in de gelegenheid worden gesteld aan de operette mede te werken. De heer Verboven bepleitte het houden van een ouderavond aan de school te Nieuwe Sluis. De vergadering besloot hier gaarne aan te voldoen en z*.l alles in het werk stel len om daar in de maand November een ouderavond te houden. Aan het einde van de vergadering sprak is de Firma Watstraat 78. de voorzitter waardeerende woorden tot den, heer Van Nieuwenhuize, die de gemeente binnenkort verlaten zal en dankt hem voor alles, wat hij op het gebied van Volksonder wijs voor de afdeeling Breskens gedaan heeft, Wilhelmina bewaarschool. In de gehouden algemeene vergadering van de Wilhelmina bewaarschool werd het ver zoek van de derde leerkracht om verhooging van salaris ingewilligd. De rekening over het afgeloopen jaar wijst een goed slot aan van 160, terwijl de begrooting voor 1932 aange nomen werd. Als bijdrage van de gemeente komt hierop voor plm. f 1800. Getracht zal worden de schoolgelden wat op te voeren, door het ingeschreven staan als leerling als criterium te beschouwen. GROEDE. Deskundige voor de pachtwaarden. Bij besluit van de rechtbank te Middelburg is als deskundige, tot schatting van de pacht waarden van de gronden in den calamiteuzen Adornispolder te Nieuwvliet benoemd de heer P. Lombaard, dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, te Groede. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken uit de Labourregeering, Arthur Hen derson, die thans de Labour-oppositie leidt, heeft gisterenavond in een verkiezingsrede te Burnley verklaard dat hij voornemens is als voorzitter aan de internationale ontwapenings conferentie te Genève deel te nemen. Hij verklaart dat hij niet in zijn toenmalige hoe danigheid van minister van buitenlandsche zaken is gekozen, doch dat hij persoonlijk is" uitgenoodigd het voorzitterschap der confe rentie te aanvaarden. MAC DONALD UITGEJOUWD. Mac Donald heeft het in zijn district Sea- ham moeten beleven, dat hij uitgejouwd werd. Reeds bij zijn aankomst in de zaal, waar hij een verkiezingsrede zou houden, werd hij door zijn tegenstanders met kreten van af keuring ontvangen. Toen hij daarop in zijn rede de verminde ring van de uitkeeringen aan de werkloozen wilde verdedigen, ontstond op de tribunes zoo'n lawaai, dat de vergadering gesloten moest worden. De groote verbittering der werklooze ar beiders, waaruit het publiek voor een gedeel te bestond, is hieruit te verklaren, dat Vrij dag de nieuwe bepalingen voor de steunrege ling in werking treden. POINCARé OVER DE WERELDCRISIS. De „Illustration" publiceert een artikel van Poincaré, waarin voor nationale aaneenslui ting en voor een Europeesch accoord wordt gepleit. De nationale aaneensluiting noemt hij noodig voor alle door de crisis getroffen landen die den wil hebben zichzelf te helpen, zoodat hun dan ook hulp van het buitenland kan geworden. De oorzaken van de algemee ne moeilijkheden zijn niet overal gelijk. On getwijfeld liggen aan de wereldcrisis alge meene oorzaken ten grondslag. Maar ieder land heeft toch zijn eigen moeilijkheden en moet deze op zijn eigen wijze regelen. Kort geleden heeft Duitschland door de waarde vermindering van de marker, zijn midden stand geruïneerd, maar het is toch in staat geweest een nieuwe valuta te scheppen. Om deze valuta stand te doen houden is het vol doende dat Duitschland Frankrijk's voorbeeld volgt en ook de aanbevelingen van Parker Gilbert niet in den wind slaat.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1