500 25 DONDERDAG No.243' 69e Jaargang; 1931 Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD KAMEROVERZICHT Stads- en Provincienieu ws KERK- EN SCHOOLNIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 7 3.80, met Zondagsblad 7 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreflendeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 repels 75 ct, iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulderr bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. België. In de Eerste Kamer wilde de heer De Sa- vornin Lohman ontijdig de Regeering uit haar tent lokken over den stand der onder handelingen met België. Ditmaal was het de heer Van Embden die een verstandig woord sprak door te verklaren, dat hij deel nam aan de discussie omdat z.i. de.Éerste Kamer buiten haar boekje ging met deze interpel latie. Ongetwijfeld dat gaat ze en héél ver ook. Jammer alleen dat ook de heer Van Embden daar dikwijls aan mee doet. v De Minister heeft dan ook niets geant woord dan wat al steen-oud was Hij kan niet meer zeggen omdat de onderhandelingen gaande zijn. Dan komt wellicht daarna een voorstel en als de Tweede Kamer dat heeft aangenomen zal de Eerste hebben te beslis sen. Men ziet hoe vèr de heer Lohman van de goede baan is. Trouwens zijn vragen had den eigenlijk weinig om het lijf vragen hoe de Minister dacht over een artikel, over kranten-dementi's enz. Het best is dit debat te laten zwemmen het was nutteloos. De Regeering gaf haar reeds overbekende standpunt: alles was her haling en de verstoordheid van den heer Lohman over het feit dat de Minister op geen enkele vraag een antwoord gaf, bewijst dat voldoende. Is dit nu een stadium van behandeling, waarin de Minister en dan nog wel aan de Eerste Kamer mededee- ltagen kan doen omtrent den gang van za ken. Veel moet nog overwogen worden eer het definitieve plan er is. En dan moet de Eerste Kamer haar geduld nog beoefenen vóór zij aan de beurt is. Is bovendien niet het vraagstuk veel te ingewikkeld om dat in eens incidenteel te behandelen Het nut dezer interpellatie was nihil. Een begin van behandeling van het Geld schieterswetje-Van den Bergh werd vervol gens gemaakt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Mobilisatie-slachtoffers. Nog altijd die mobilisatie-slachtoffers. Ze hebben al heel wat tüd en geld gekost en steeds weer is de Regeering onder invloed van den druk der Kamer een stapje verder gegaan. Maar tevreden is de Kamer niet. Het moet een millioen kosten, eer men is waar men wezen wil. Met het plan der commissie, indertijd ingesteld, zou wel 2i/> millioen zijn gemoeid. Er blijft kritiek bestaan en de Regeering wordt weer voort gedreven. Niemand weet echter den maatstaf aan te geven volgens welke geoordeeld moet worden over de graad van invaliditeit die waarschijnlijk het gevolg is van de mobilisatie. Gezellig werd vandaag door-geboomd over het vraagstuk. Al naar gelang de partij kleur was men meer of minder voor uitbreiding dezer steunverleening. Zachte en sterke aan- dang wisselen elkaar af, maar allen willen toch iets meer. VLISSINGEN. Een kindermiddag. Grand Hotel Britannia. Zijn de vergaderingen van de Ned. Ver- leniging van Huisvrouwen bijna altijd voor volwassenen, ditmaal heeft men, evenals het vorig jaar, een middag voor kinderen gear rangeerd, waarvan we in ons nummer van 11. Zaterdag schrevende kinderen, die deze voorstelling bijwonen, zullen zich zeker bij zonder amuseeren. En wat we in de pauze uit sommige kindermonden hoorden, staaft deze uitspraak.Wij kunnen dan ook aanvangen met €eh woord van hulde en lof aan den ver vaardiger van Jan Klaassen in het sprook jespaleis, die èn door zijn geestesproduct zelf èn door de vertolking der Jan Klaassenrol aan de in zoo'n grooten getale opgekomen kinderschaar, dat ze de groote zaal van Bri tannia geheel vulde, een vroolijken middag bezorgde. Het was wel maar een poppenkast- vertooning, doch een die uitmuntte door be schaafdheid zonder gezwollenheid, door een voud en toch geen kinderachtigheid, een ver- Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen a 25, 45 en 65 ets. ld tooning, waar zelfs de allergrootste kinderen, zooals de voorzitster der afd. Vlissingen de volwassenen in haar openingswoord betitelde, zich niet zullen verveeld hebben. De geschiedenis laat zich in enkele woor den vertellen. Jan Klaassen heeft de toover- kunst geleerd en daarmee zulk een ver maardheid verworven, dat zijn naam bekend is geworden in het land van Prinses Aman- dootje. Deze stuurt een neger Katapult naar hem toe om hem over te halen hoftoovenaar- te worden in haar rijk. Nasman, de minister der Prinses en Hare Hoogheid zelve trachten Jan over te halen te blijven en de laatste schroomt niet om, nadat een ballet gedanst is, dat Jan's verbazing wekt, een dansje met hem te doen. Hij besluit, na lang aarzelen, tot blijven. Nu is hij echter in de penarie, want hem wordt duidelijk gemaakt, dat hij nu eigenlijk niet veel meer dan slaaf is ge worden en bij poging tot ontvluchten zal worden doodgeschoten. Zijn tooverkunst doet hem tenslotte ontsnappen uit het rijk der prinses. Dat spel met Jan Klaassenpoppen, waarbij de jeugd verzocht wordt mee te werken, die heel vaak kan en mag interpelleeren, is gis terenmiddag opgevoerd in een schitterend op te vatten in alle beteekenissen van het woord decor en in een prachtkleedij. Men kon aan de ensceneering (denk even aan het ballet der vier poppen, aan het paleis-decor, aan de kleeding der poppen) zien, dat een kunstminnend persoon daaraan zijn krach ten, maar ook zijn liefde heeft gegeven, en we kunnen dan ook niet anders dan met liof spreken over den arbeid van W. Abeleven, die alles zoo keurig voor elkaar heeft ge maakt. Naast den maker van het stuk en den vertolker der hoofdrol, en den decorateur, verdient nog een afzonder lijke vermelding mevrouw Abeleven, die haar echtgenoot trouw bijstaat in het vertoo- nen van de ouderwetsche, doch op beschaaf den en modernen leest geschoeide poppen kast. Het waren dan ook geen woorden van „estime", maar werkelijk gemeende woorden van dankbaarheid, die de voorzitster der af- deeling richtte tot den heer en mevr. Abe leven, welke woorden zij door een bloemen hulde aan mevrouw deed vergezeld gaan. In de pauze kregen de kinderen ieder een verrassinkje. Hoe de jeugd zich inleefde in de geschiedenis, bleek wel uit het spontaan ap plaus, dat verschillende malen oplaaide. Een nieuwe kindervertelling. In dit nummer maken we een begin met een alleraardigste kindervertelling van G. Th. Rotman, met leuke plaatjes. We zullen van de spannende avonturen die kapitein Klakkebos beleeft niets vertellen, en volstaan met de vermelding,* dat het nieuwe product van Rotman tot zijn beste werken gerekend mag worden. De vervolgen worden opgenomen in onze nummers van Zaterdag, Dinsdag en Donder- dag. Het nieuws van den dag In beeld. In onze tijdinghal brachten wij foto's van het vertrek van den heer en mevrouw P. C. Visser, onze Karakorum-reizigers, die gisteren met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Britsch-Indië vertrokken, waar de heer Vis ser tot consul-generaal is benoemd van den brand in de lasehinrichting op de fabriek „Feijenoord" te Rotterdamvan de inge bruikneming van het nieuwe gebouw voor de politietroepen te Zaandamvan dr. Willem Mengelberg bij het cadeautje zijner vrienden, een „Minerva"-autoeen viertal opnamen uit de suikerbleten-campagne opnamen van verkeersverbeteringen in verschillende deelen van ons land van de nieuwe Amsterdamsche wolkenkrabber in het topje van den toren- hoogen torenvan de ruiterfeesten te Vor- dende drielinggeboorte te Delft. Mandoline.T'ereenlgJng „Tovido". De mandoline-vereeniging „Tovido", direc teur de heer M. P. Ventevogel, geeft Zater dag a.s., des avonds 8 uur, een concert in Grand Hotel „Britannia". Op het programma komen vóór de pauze 8 muzieknummers voor, o.a. de ouverture „Renata" en „Petite Princesse", waarmede op het nationaal concours te Alblasserdam op den len Pinksterdag in de afdeeling uitmun tendheid een eerste prijs werd behaald. Na de pauze wordt opgevoerd „Terug van den Kongo", blijspel in één bedrijf, Openbare protestvergaderïng1. Door het plaatselijk A. C. O. P., waar hier ter stede bij aangesloten zijn de afdeelingen van overheidspersoneel, Ambtenaarsbond Ned! Onderwijzers en Alg. Politiebond wordt op a.s. Zaterdagmiddag 3 uur, in „de Oude Vriendschap" een groote openbare protest- vergadering belegd. Deze protestvergadering bedoelt een pro test te zijn tegen de voornemens van onze regeering om de salarissen met 5 te ver lagen. Dergelijke vergaderingen worden in een 16-tal plaatsen van ons land tegelijk be legd. In een speciaal hiervoor onder het Over heidspersoneel verspreid manifest, wordt deze daad van loonsverlaging van het kabi net beschouwd als gangmaker der reactie. Men protesteert er tegen, dat de salarissen wederom de sluitpost van de begrooting moe ten worden. Verder betoogt men de zeer slechte positie van het rijkspersoneel en de onderwijzers en komt men tot de conclusie, dat het rijk een slecht werkgever is. Er wordt met kracht geprotesteerd tegen het feit, dat het overheidspersoneel als bur gers tweede klasse worden beschouwd. De gezamenlijke besturen roepen het be trokken personeel in vergadering bijeen ter beveiliging van de positie van hun en hun gezin, tot afweer van den aanval op het loonpeil en tot versterking van de vakbewe ging van het overheidspersoneel. Volgens de in dit blad voorkomende adver tentie zal de heer J. Wiarda, bondsbestuur- der van den C. N. A. B. hier ter plaatse het woord voeren. MIDDELBURG. Een werkstuk van „de Schelde". In de étalage van de meubelzaak van den heer A. Hertogs aan de feorte Burg te Mid delburg is tot en met Zaterdag geëtaleerd een groote porceleih-kast in antieken stijl een fraai stuk werk met keurige ornamen- tage. Deze fraaie kast, waarin de porceleinen borden zoo goed tot hun recht komen, 'is ver vaardigd in de timmer--meubelafdeeling van de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlis singen, waar men zich in dezen voor den scheepsbouw zoo moeilijken tijd al meer en meer toelegt op het uitvoeren van andere werken en dit zooveel mogelijk in alle afdee lingen van het bedrijf. Het is de moeite waard de kast eens in oogenschouw te gaan nemen. Volksonderwijs. Gisterenavond vergaderde in „de Een dracht" de afdeeling Middelburg van Volks onderwijs onder voorzitterschap van den heer mr. J. W. Zijlstra. Uit het rapport over de gehouden Volksbondcollecte bleek, dat voor de kas der afdeeling ruim f 63 is overgeble ven en besloot men daarom ten tweede male 10 voor het filmfonds af te staan. De afgevaardigde naar het demonstratief congres tegen de conclusies van het rapport- Rutgers bracht rapport uit over deze zoo goed geslaagde hetooging. Spr. betreurde het dat minister Terpstra toch dit rapport tot grondslag van zijn wetsvoorstel heeft geno men en spr. ziet daarin het bewijs, dat rechts geen streep wil afwijken van het plan om de openbare school den nekslag toe te brengen. De vergadering benoemde tot afgevaardig de naar de algemeene vergadering op 7 en 8 November te Arnhem den heer C. Roelands en tot zijn plaatsvervanger den heer P. Mi- net. Voor de verkiezing van een hoofdbestuurs lid in plaats van den heer mr. H. Smeenge, die zich niet meer herkiesbaar stelt, zal de afdeeling de candidatuur van prof. dr. B. D. Eerdmans steunen. Bij de behandeling van den beschrijvings brief wees een der aanwezigen er op, dat het wel eigenaardig .is, dat de uitzending ten bate van Volksonderwijs door Avro of V.P. R.O. bijna niets en door de Vara f 200 kostte. Met over groote meerderheid vereenigde de vergadering zich met het voorstel-Rijswijk om de kosten voor de oprichting eener af deeling voor rekening van de algemeene kas te nemen. De overige voorstellen gaven geen aanleiding tot stemming. De afdeeling verklaarde zich tegen het houden van een landdag op Walcheren in 1932, maar de eindbeslissing daarover is aan de vergadering van den kring op Zaterdag VROUWEPOLDER. Het laatste dorp op Walcheren van electriciteit voorzien. De volgende week zal het dorp Vrouwe- polder ook van electrisch licht voorzien zijn. Tot dusver had men zich daar met petro leumlicht moeten behelpen. Alle plaatsen op Walcheren hebben dan electrisch licht. De P.Z.E.M. levert overal de electrische stroom, behalve te Westkapelle, dat nog een eigen kleine installatie heeft. Men hoopt echter, dat mettertijd ook die ge meente door de P.Z.E.M, zal worden bediend. Laat de gelegenheid om den hoofdprijs van f 5000,— of één der andere 1190 geldprijzen te winnen, niet voorbijgaanl Gelijke kans voor iederen kooper van een pond Sanella. Vraag bij Uw winkelier meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere deelnemer ontvangt in December een Verkeerskalender. ;s - ..T-T'., SNL-DJK. TERNEUZEN. Scheepvaartbcrichteii. Hedenmorgen is bij het uitvaren der Oost haven te Ter Neuzen de geladen kempenaar „Vertrouwen" met bieten, gesleept door de sleepboot „Rie" door den sterken ebstroom op den berm gedreven. Het schip zat in een gevaarlijke positie, daar er door het sterk vallende water kans bestond dat het geladen op den steenen berm zou breken. De sleep boot „Raymond", die ter plaatse gestation- neerd lag, was spoedig ter plaatse en gelukte het deze sleepboot het schip na eenige moeite vlot te sleepen en behouden op de reede van Ter Neuzen te ankeren. SAS VAN GENT. Practische bestrijding der werkloosheid. De directeur der N.V. Suikerbietenfabriek „Sas van Gent" heeft voor de a.s. campagne ongeveer 100 Belgische werklieden door ar beiders uit Sas van Gent en omgeving ver vangen. Uitkomsten landbouw in Zeeland. Gepubliceerd zijn de uitkomsten in 1930/'31 van 119 laiidbouwbedrijven in Zeeland, aan gesloten bij het boekhoudbureau der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij. De bedrijven zijn gesplitst in 4 categorieën en wel1. zui vere akkerbouwbedrijven, 2. overwegende ak kerbouwbedrijven, 3. ^emengde bedrijven, 4. weidebedrijven. In vergelijking met 1929 daalde de gemiddelde bruto-opbrengst per H.A. als volgtIn de zuivere akkerbouwbe drijven van 498.70 cp 363.65, in de over wegende akkerbouwbedrijven van 435.76 op 360.88, in de gemengde bedrijven van 426.36 op 377.55 en in de overwegende weidebedrijven van f 404.20 op f 356.65. Of schoon voor de bedrijven van alle vier cate gorieën ook de uitgaven vrij belangrijk daal den (in categorie 1 van 542.37 op 415.52, in categorie 2 van 440.48 op 376.67, in ca tegorie 3 van 383.96 op 335.18 en in cate gorie 4 van 404.20 op f 356.65 gemiddeld per H.A.), zijn de uitkomsten in 1930/'31 nog aanmerkelijk slechter geweest dan in 1929/ '30. In de eerste twee categorieën bedroeg het gemiddelde netto-verlies resp. f 51.87 en 15.79 per H.A. In de gemengde bedrijven bedroeg de gemiddelde netto-opbrengst 42.37 per H.A. en in de weidebedrijven ge middeld 58.73 per H.A. De verminderde be- drijfsuitgaven betreffen voornamelijk de pacht en het arbeidsloon. In de 25 gecontro leerde zuivere akkerbouwbedrijven was de gemiddelde pacht en rente-inventaris 23.92 per H.A. minder, terwijl aan arbeidsloon 21.95 per H.A. is uitgegeven of bijna 900 minder per boerderij. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 October zijn in onze provincie voorgekomen 6 geval len van roodvonk en wel 2 te Biervliet, 2 te Middelburg, 1 te Serooskerke (W.) en 1 te Stavenisse. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Holysloot (Amsterdam-Noord) door dr. N. D. van Leeuwen, tot voor kort gerefor meerd predikant in hersteld verband te Leeuwarden. Kiescollege Ned. Herv. Kerk te Middelburg. De gisterenavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Middelburg herkoos tot ouderling de aftre dende heeren J. A. J. van der Kuip en B. Oldeman en koos in de vacature, ontstaan door hét bedanken van de heeren F. W. Boes en A. Petermeijer, de heeren J. G. Versluis en A. Rovers. De vergadering herkoos als diaken de hee ren J. P. Pieterse, R. J. de Müijnck en C. J. Maat, en in de plaats van den heer H. A. Enkelaar, die bedankt heeft, den heer L. B. van Houte. Classicale zendingsraad Walcheren. In de laatstgehouden algemeene vergade ring van den Classicalen zendingsraad op Walcheren is in de plaats van dr. H. van Oyen te Ritthem, die naar Breda vertrekt,- gekozen als bestuurslid-penningmeester ds. A. Burger te Nieuw- en St. Joosland. Ger. Kerken. Tweetal te Scheveningen ds. C. W. Keur te Oudewater en ds. D. Scheels te Middelburg. Bidstond voor den nood der tijden. Naar aanleiding van een bij haar ingeko men verzoek van de classis Utrecht en van den kerkeraad van den Haag-Centrum om, in verband met den ernst en den nood der tijden te willen overgaan tot het uitschrijven van een nationalen Bededag, heeft de clas sis Den Haag van de Christelijk Geref. Kerk, die door de Generale Synode dier kerk voor het uitschrijven van dergelijke Bededagen aangewezen is, beslot de gemeenten op te wekken in de godsdienstoefening op Dank dag e.k. (de eerste Woensdag in de maand; November) in het bijzonder de nooden van land en volk in de samenkomsten te geden ken. Ook de kerkeraad van de Gereformeer de Kerk van Den Haag-Oost heeft besloten om aan de classis Den Haag, welke 22 dezer in vergadering bijeenkomt, te verzoeken een bededag uit te schrijven met het oog op den nood der tijden, den opkomenden geest uit den afgrond, en het gebrek aan verootmedi- ging, dat overal opgemerkt wordt. „Kerk en Vrede", Op de vergadering van voorgangersleden der vereeniging „Kerk en Vrede", 18 Mei jL te Amsterdam gehouden, werd een resolutie aanvaard, om ook in tijd van oorlogsgevaar of mobilisatie sterk tegen het militarisme op te komen en „aan de oorlog in eiken vorm, als zijnde in strijd met het evangelie", hun dienst te onthouden. Deze resolutie is door 159 predikanten, godsdienstonderwijzers, evangelisten en zen delingen onderteekend, doch 171 leden heb ben gemeend om verschillei.de redenen zich

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1