1000 500 300 150 100 25 J Wij hebben geen geheimen WOENSDAG 14 OCTOBER EERSTE BLAD IPdir Ien' A 's, Fietsen en. LISSINGEN HT irberlcht. 69e Jaargang; 1931 lilian: firma I. HU BE VElDEk. Walslriil SI-IB, Vlissingen. lelil. 10. Postiehening6G23I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen KAMEROVERZICHT Stads- en Provincicnieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS LUCHTVAART rmoet i Aden te Genua uisr.) p. 10 Oct. ct. Lizard ;tavia n. Amst. •t. Vincent an Port Said van New-York van LasPalmas lijkheden, ldermiddag, Ned. iwen, Brittannia, zing Ned. Christ, ehuis, 8 uur. De Duivel in de 8.15 uur. ezing Instituut |ng, Concertge- |>ering van „de •O., Concertge- eel- en Cabaret- ng „Koningin Vriendschap", 8 'ergadering Ned. en, „St. Joris", uur 5.38 5.36 5.34 14.52 15.42 Meteorologisch Bilt. fcsf; |f0.2 te Valencia. p-0 te Vardö. Ld van 14 Octo- |wind. Later uit lig tot half of regen. Iets koe- •Is gegevens leteor. Instituut. bewegingen van 'c Europa volgen. >rmige depressie jwaren regen in maar zy trekt hoogedruk-ge- igrijk toeneemt, iderbreking van ande vermoede- volking en later »or Noordelijken nnige weer kan imde depressie ïl regen aan de ritsche eilanden ordelijken wind. tendnevel, maar tweer genieten. IVO.24-^! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1F regels 75 ct.,iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie3 van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Allerlei. Na dertien jaar wordt altijd nog op gezette tijden gepraat over den steun aan zgn. mo bilisatie-slachtoffers. Nu was er weer een wetsontwerp, maar dat was weer niet vol doende. Er is een commissie geweest die een rapport uitbracht, dat echter niet gepubli ceerd is. Aanstonds kwam er dus een ver zoek van den heer Ketelaar om het wetsont werp nog niet te behandelen, maar eerst het rapport publiek te maken. Daar was van al les vóór en tegen te zeggen. In dit rapport wordt meer gevraagd dan de Regeering wil geven en dus wil men dit tegen de Regeering uitspelen. Het baatte echter nite en met 50 tegen 38 stemmen werd tenslotte die motie verworpen. Het ontwerp kwam dus in behandeling. Het komt eigenlijk hierop neer dat de Regeering een jaarlijksche uitkeering vaststelt. Tegen dat stelsel had men natuurlijk bezwaren. In de eerste plaats wilde de heer Ter Laan niet uitschakelen hen die vóór 1 Januari 1925 geen enkel verzoek om steun hebben inge diend en voorts wilde hij recht van beroep openstellen voor de beslissingen der Regee- ring. Het voorstel der Regeering verhoogt de totale uitkeeringen van twee ton tot vier ton. Wij kunnen deze discussies eigenlijk rustig aanhooren en afwachten wat het resultaat is, dat waarschijnlijk niet anders zal zijn dan het aannemen van het wetsontwerp. VLISSINGEN. De nieuwe motorveerboot „Prinses Juliana". Van een der hellingen van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij is met goed ge volg te water gelaten de motorveerboot .Prinses Juliana", in aanbouw voor rekening van de provincialen stoombootdienst op de Westerschelde. De lengte tusschen de loodlijnen bedraagt 65 M., de breedte op buitenkant spanten 12.25 M., en de holte tot opperdek 5.95 M. Het schip zal worden voorzien van een Diesel-electrische voortstuwingsinrichting, bestaande uit een Werkspoor-Sulzer 8 cylin der enkelwerkende tweetakt motor van 1200 e.p.k., direct gekoppeld aan twee hoofddyna mo's met opwekdynamo (fabrikaat Electro- technische Industrie „Electro" te Slikker veer) .opgesteld in de motorkamer midscheeps ji' en een electrischen schroefmotor, opgesteld in elk der beide eindcompartimenten. De dcopceremoniën en het wegnemen der laatste beletselen voor de te water lating ge schiedde door den heer jhr. mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zee land. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschrevenl letterzetter, 2 drukkers, 1 behanger, 10 grondwerkers, 8 metselaars, 6 opperlieden, 16 schilders, 1 sleper, 1 assis tent opzichter, 1 stoffeerder, 4 stucadoors, 19 timmerlieden, 1 verver, l jjzervlechter, 2 meubelmakers, 2 politoerders, 1 halfwas- coiffeuse, 1 kleermaker, 3 schoenmakers, 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouw kunde, 194 metaalbewerkers (w.o. 45 tijdelijk werkloos), 2 banketbakkers, 3 leerling-bak kers, 2 koksleerlingen, 1 tuinman, 2 kruide niersbedienden, 4 magazijnbedienden, 4 chauffeurs, 3 kellners, 1 loopjongen, 13 trans portarbeiders, 22 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teekenaar, 1 dienstbode, 4 werkvrouwen, 5 portiers, loopers, enz., 17 va rensgezellen (w.o. matrozen, stokers, machi nisten, bedienden e.d.) en 67 losse arbeiders. Voorts zijn 134 personen in de werkverschaf fing geplaatst (vorige week 137). Totaal 56. Ingeschrevenen, vorige week 561 personen. Alzoo een vermeerdering van 1 werkzoe kende. Opheffing district Vlissingen der telegrafie en telefonie. De bureelchef van het bureau der telegra fie en telefonie alhier, de heer D. F. Choufioer is overgeplaatst naar Hengelode bureel- ambtenaar de heer C. Smits naar Arnhem en de schrijvers de heeren A. Krijger en M. Dek ker, resp. naar Hengelo en Utrecht. Vereen, tot Bev. der Belangen van S. H. Gisteravond had in de bovenzaal van het café Vermeesch de eerste bijeenkomst van dit seizoen plaats. De voorzitster opende de bijeenkomst en uitte haar -vreugde over de zeer goede op komst. Het deed haar echter leed een trouw lid te missen, dat van ons is heengegaan, maar zij is overtuigd dat zij in aller gedachten zal voortleven. Daarna gaf zij het woord aan den heer L. A. Stofkoper uit Middelburg, die de aanwezi gen een niet spoedig te vergeten avond heeft bezorgd door zijn vroolijke schetsen, o.a. „De fietstocht van bootsman Arie" en „Bootsman Arie op visite". De leden hebben ten volle genoten en een woord van hartelijke dank aan den heer Stof koper was alleszins op zijn plaats. Daarna werd er nog een gezelschapsspel gespeeld. Politie-diploma. De heer I. A. de Puijt, korporaal bij de politie-troepen alhier, die op 30 September voor het politie-diploma met aanteekening is geslaagd voor den Algemeenen Ned. Politie bond, is thans te 's Bosch ook geslaagd voor het diploma met aanteekening van den Ned. R. Kath. Politiebond „St. Michaël". Benoeming inspecteur van politie. De heer G. Mulder alhier is met ingang van 1 November bevorderd tot inspecteur van politie tweede klasse te Middelburg. BIGGEKERKE. Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd medege deeld, dat wethouder Coppoolse is aangewe zen als plaatsvervangend burgemeester. Een verzoek van het hoofdbestuur der ver- eeniging „Rijwielpad Walcheren" om vergun ning tot verlegging van het pad bij Klein- Valkenisse op gemeentegrond, wordt tot we deropzegging toegestaan. Naar aanleiding van het rapport van de af- deeling Walcheren van den Zeeuwschen Brandweerbond, spreekt de voorzitter zijn bijzondere tevredenheid uit over de brand weer, die bij de laatste oefening gebleken heeft over een flinke vaardigheid te beschik ken en door de oefeningen in klein verband, mede door de goede leiding, aanmerkelijk is verbeterd. Besloten wordt de straatverlichting tot half elf te laten branden en in de Maanden Mei pot en met Augustus geen verlichting te doen ontsteken. Uit een overgelegde berekening blijkt, dat hierdoor de verlichting op 425 per jaar komt. De leden geven algemeen hun groote voldoening over de uitnemende verbe tering te kennen. Besloten wordt bij de Bank voor Neder- landsche gemeenten een geldleening aan te gaan van 3100 k 41^ Hoewel getracht is dit percentage te verminderen, is dit niet ge lukt. De begrooting voor 1932 wordt hierna be handeld. Bij een voorstel om de brandbluschmidde- len te verzekeren tegen brand, staken de stemmen. De heer Lampert vraagt of de post voor werkverschaffing van 250 niet aan den lagen kant is, waarop de voorzitter antwoordt dat ook van het Burg. Armbestuur eenzelfde bedrag kan worden gevraagd. De heer P. Janse merkt op dat thans ook de aansluiting bij het Werkloosheidsbesluit een verlichting geeft, doch drukt er zijn spijt over uit, dat door de landarbeiders niet meer wordt gedaan om hiervoor in de termen te komen. De begrooting wordt hierna vastgesteld voor den gewonen dienst op 18.158.88 en voor den kapitaaldienst op 385. De belas- tingposten blijven onveranderd. De geloofsbrieven van den heer A. Dom misse worden onderzochttot zijn toelating wordt besloten. Burg. en Weth. stellen voor om een jaar- lijksch gemeenteverslag te doen uitbrengen, wat wordt aangenomen. Burg. en Weth. worden gemachtigd te on derhandelen met eigenaren van grond aan den weg gelegen, teneinde met de verbetering in de richting van de kom door te gaan. Vastgesteld wordt een verordening, rege lende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der woningwet, zulks met intrekking van enkele artikelen der bouwverordening. Burg. en Weth. stellen voor een verorde ning vast te stellen en de politieverordening te wijzigen, waardoor gebiedend wordt voor geschreven met motorrijtuigen en rij- of voertuigen de straat rond de kerk in één richting te berijden, ingaande 1 Januari a.s. De heer P. Janse vraagt waarom ook de fietsers niet in dit verbod worden betrokken, waarop de voorzitter antwoordt dat Burg. en Weth. hierin te groote moeilijkheden zagen voor de omwonenden. De fietsers loopen zelf risico. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer P. Janse of in plaats van de te rooien boomen andere mogen worden geplant, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt en het gewenscht acht er nog meer te vervangen. De heer J. Janse zou ze allen rooien en vervangen door spoedig opschietende. De heer Lampert dringt aan op een beteren waterafvoer aan de Noordzijde van het dorp, waarop de voorzitter antwoordt dat bij de verlegging van den weg hiermede rekening wordt gehouden. Nadat de voorzitter in waardeerende woor den het werk van den heer A. Janse als raadslid en wethouder heeft gememoreerd, gaat de raad over in besloten zitting. VEERE. Indische dienst. VerlofgangerJ. Verlinde, verpleger le klasse bij het krankzinnigenwezen, te Veere. IJZENDIJKE. Benoeming onderwijzer. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot onderwijzer aan de R.-Kath. jongensschool te IJzendijke de heer A. Weijts te Bergen op Zoom. HONTENISSE. Ernstig verzet tegen de marechaussee. Zooals dat vroeger wel'&eer gebeurde, was in den laatsten tijd de onderlinge verhou ding ten huize van de familie C. te Honte- nisse niet al te best te noemen. Het was gan- sche dagen vechten en kijven. Zoo was het ook weer een dezer dagen. De beide zoons bedreigden en mishandelden hunne ouders, die ten slotte zicht genoodzaakt achtten, ter voorkoming van erger dingen, de hulp van de politie in te roepen. Toen de marechaussees aan de woning kwamen, werd het er niet beter op en gingen de beide broers, waarvan er een ernstig ze nuwpatiënt is, als bezetenen te keer. Ze be dreigden de marechaussee met een mes, had den de woningdeur gegrendeld en bekogelden de politie vanuit de kamer door de ruiten met leege flesschen, die de mannen rakelings langs het hoofd vlogen. De politie was ge noodzaakt de deur te forceeren om de wo ning te kunnen binnengaan. Inmiddels waren de beide zoons naar den zolder gegaan, waarvan men het luik had neergelaten en dichtgespijkerd, na het eerst met alle moge lijke voorwerpen te hebben bezwaard. Ook dit luik was men genoodzaakt open te breken om den zolder te bereiken. Toen zij geen uit weg meer zagen, dreigde de zenuwpatiënt uit het zolderraam te springen, hetgeen kon wor den voorkomen en gaven de beide belhamels zich aan de politiemannen over, waarna bei den ter kalmeering naar de marechaussee kazerne werden overgebracht. De zenuwpa tiënt is den volgenden dag op advies van den plaatselijken arts," die ook nog door hem was mishandeld bij een bezoek in de woning, naar een krankzinnigengesticht overgebracht, ter wijl de andere broer ter beschikking van de justitie werd gesteld. Officieel bezoek. Dinsdag 20 October a.s. bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Eede, Schoondyke, IJzendijke en Hoofdplaat. Diefstallen. Ten nadeeleYan verschillende landbouwers te Hontenisse werden in de laatste dagen di verse zaken met aardappelen, die op de bouwlanden onder die gemeente stonden, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van zekere M. te Ter Neuzen werd een dezer dagen aldaar een rijwiel ont vreemd. De politie te Rilland-Bath betrapte dezer dagen zekeren R. te Rilland-Bath, terwijl hij zich onledig hield met het leeghalen van palingfuiken, wiaarvan hij niet de eigenaar was en waartoe hij ook geen opdracht had. De paling, ongeveer 20 pond moest hij afge ven en werd aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven, terwijl R. zich te zijner tijd voor de rechtbank te Middelburg over zijne handelingen zal hebben te verantwoorden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam ds. A. A. Rutgers te Usselo. Door welke overwegingen laat U zich leiden bij den aankoop van Uw toiletzeep? Is het voldoende dat men U verzekert „die en die zeep is goed voor Uw huid", öf vraagt U zich af waaruit de zeep, welke U gebruiken gaat, werd samengesteld? Weest voorzichtig! Vergeet niet dat sommige dierlijke vetten en verf stoffen irritatie kunnen veroorzaken. Wij vertellen U gaarne openlijk dat Palmolive zeep uit olijf- en palmoliën is samengesteld, zonder toevoeging van eenig dierlijk vet, of verfstof. Palmolive heeft geen zwaren geur, om de bestanddeelen te maskeeren. Het is een zuivere zeep, die door duizenden schoonheidsexperts, over de geheele wereld verspreid, reeds vele jaren warm 1 J wordt aanbevo- 20 Ct. vgr per stuk ..Palmolive beschermt de buid tegen Irri tatie y 20. ruo Royale. Parij* Drietal te Rotterdam ds. G. J. Waarden burg te Haarlem, ds. W. H. Kelder te Elle- woutsdijk en ds. I. van Schaick te Soest. Doordat dr. H. van Oijen te Ritthem het beroep naar Breda heeft aangenomen moest een nieuw drietal worden geformeerd. Bedankt voor het beroep naar Axel door ds. I. G. Knottnerus te Varsseveld. Een weigerachtige dominee. Weigerachtige gemeenten zijn bekend. Zij weigeren den aanslag te betalen aan den raad van beheer. Maar weigerachtige predi kanten Er is er voorshands maar één, zoo als reeds kort gemeld, en die weigert te gaan preeken in een combinatie, welke vacant blijft door weigerachtigheid. Het betreft de gemeenten Schore en Bieze- Iinge, op Zuid-Beveland. Ds. Engelsma van Ierseke wil zijn vacaturebeurten niet vervul len. Wel als die gemeenten hun aanslag be talen. Nu wacht hij af, wat de besturen doen. Er zit iets heroïsch in deze weigering, schrijft „het Vad." Niet zoo erg echter als het lijktde ligger dezer vacante gemeenten U niet in orde, zoodat zij aan den ring alleen gunnen het geringe rijkstractement. De va caturebeurten kosten daarom aan de predi kanten meer dan zij opleveren, door reis- en andere kosten. Dat maakt de zaak minder heldhaftig. Maar overigensHet is treurig genoeg dat de weigerachtige gemeenten profiteeren van de goedwillenden, wier predikanten ook in morgenbeurten geregeld voor de vacante weigerachtigen moeten dienstdoen. En zij moeten. Nu is wel de kerk bezig een bepaling in het leven te roepen, dat bij de vervulling der va caturebeurten ook aan de belangen der an dere gemeenten moet worden gedacht, maai dat baat per slot weinig. Men moet er heen. Wat er met ds. Engelsma gebeuren zal? Wij voorspellen hem weinig goeds van zijn gebaar. De besturen zullen hem eerst regle mentair de boete laten betalen voor elke ver zuimde beurt. Weigert hij dat, dan zullen ze hem berispen, vervolgens schorsen, ten laat ste afzetten. Maar wij denken, dat hij zich eerder loffelijk zal hebben onderworpen. Ten minsteals de besturen zich eenvou dig aan de wet houden en verder niet. En niet naar de oorzaak der quaestie zien. Mis schien ook is de daad van den weerspanne ling het begin van een kerkelijke actie tegen de weigerachtigen. Want dat de hoogere besturen niets doen na de overwinning door synode en Raad van beheer behaald op de gemeente Ouddorp lijkt ons haast onmogelijk. Eentonig, maar waar. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons Nu er in het eerste tiental dagen van October 20.000 is binnengekomen, willen wij nog eens onze groote dankbaarheid uit spreken over dit in dezen tijd verrassende resultaat. De Zending heeft wel een groote plaats in veler hart, dat men zoo geregeld, voortgaat haar te steunen. Maar op dat voortgaan blijven wij dan ook hopen. Het vorige jaar bracht deze maand ongeveer zestig duizend gulden op. Het moet dus in tempo van gemiddeld 2000 per dag doorgaan om dat cijfer ook nu te bereiken. En.... dan is er eigenlijk nog 1000 per dag te weinig en zou de achterstand door de Zendingsweek in te halen weer met 30.000. vermeerderd zijn Het schijnt ondankbaar dat te zeggen, toch is het dat niet. Het is slechts de nuch tere waarheid, al blijft die eentonig. Chr. Geref. Kerk. Op het tweetal te Leeuwarden komt voor ds. H. Hoogendoom te Zierikzee. De geredde Oceaanvliegers. De 3 Oceaanvliegers Johansen, Rody en Veiga zijn te Hamburg aangekomen. Een groote menigte had zich bij de haven verza meld om de geredde vliegers te begroeten. Johansen verklaarde voornemens te zijn de Oceaanvlucht zoo spoedig mogelijk te her halen. Een jeugdige vlieger. Jack Chapman, een ventje van ternauwer nood 1.20 M. lang en nog pas elf jaar oud, is Zondag met zijn vaders vliegtuigje alleen de lucht ingegaan. De jongen heet een geboren vlieger, geheel vertrouwd met de behandeling van de stuurinrichtingen en volkomen be kwaam tot het opstijgen en uitvoeren van een landing. Het is de eerste maal, dat in de Vereenigde Staten een kind van dezen leef tijd alleen in een vliegtuig naar boven gaat. Pas wanneer hij 17 jaar is, zal hy een vlieg-, vergunning kunnen krijgen. Vliegtuigen zonder schroef. De gebroeders Ludger en Wilhelm Volperfc, twee Hamburgsche ingenieurs, zijn in aan wezigheid van Duitsche technici en vliegers overgegaan tot proefnemingen met een vlieg tuig zonder schroef. Deze blijkt door niets vervangen, tenzy door openingen in het bui tenste van de cabine, openingen waardoor buizen steken. Het toestel ziet er verder uit als de motorlooze vliegtuigenhet bezit breede vleugels, die naar boven gekromd zijn. Door middel van een turbine wordt een kunstmatige wind door voornoemde buizen gejaagd, die dan de vleugels draaien doet. De proefnemingen blijken voldoende geslaagd) opdat men ze zou voortzetten. Dit nieuw- soortig vliegtuig zou voordeelen bieden wat betreft het herstellen van den motor onder het vliegen, de veiligheid, lagere maakkosten, enz. In verband hiermede herinnert men er iniinaiiiiBiiiMiiiB tmeisje bij oude doen, Kaar als ze .ar vader I Eigen moeten heb het 3ag Mis- 1 eens van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1