1000 500 300 25 EERSTE BLAD Bent U óók zoo yaisw tevreden 69e Jaargang 1931' DINSDAG Uitgave: Firma F. VAD IE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 13 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads-en Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND No. 341 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Voor een open verbinding van de Wester-Schelde. Prof. W. E. Boerman, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam en prof L. van Vuuren, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, hebben een open brief ge richt tot den minister van buitenlandsche zaken, waarin zij wijzen op de sociaal- en economisch-geografische functie van de tus- schenwateren ten aanzien van de maatschap pelijke, economische en nationale saamhoo- righeid van het gebied, dat zij doorsnijden, met het overige deel van Nederland. Met bewonderenswaardige bekwaamheid is het den Nederlandschen waterbouwkundigen, als eenig bevoegde deskundigen ten aanzien van. het bijzondere karakter dezer stroomen gelukt ondanks alle moeilijkheden, die tus- schenwateren te laten blijven voldoen aan de nationaal-verkeersgeografische functie, die zij in ons Nederlandsche deltagebied te vervul len hadden, nl. de verbinding van Zeeland met Midden-Nederland en in het bijzonder met de Zee- en Rijnhaven te Rotterdam. Krachtig hebben deze geslaagde pogingen dan ook bijgedragen tot het voortbestaan dier nationale saamhoorigheid, welke zonder deze verkeers-geografische voorwaarde ook min der goed mogelijk zou zijn geweest. Het wil den beiden heeren voorkomen, dat dit belangrijke punt bij de te voeren en ge voerde onderhandelingen, ten aanzien van de herziening der verdragen van 1839, tot nu toe onvoldoende belicht werd. Vooral in den laat- sten tijd meenen zij wederom aanwijzingen te zien, die doen vermoeden, dat ten bate van Antwerpen-Zeehaven deze belangrijke kwes tie op den achtergrond geraakt is. Het is toch buiten alle twijfel dat iedere verbinding van Antwerpen met het Hollandsch Diep in den vorm van een gesloten kanaal het verkeers- geografische belang dier nationale wateren, dat voorwaarde en levenwekkend was voor de saamhoorigheid van Zeeuwsch-Vlaande- ren en het overige Zeeland met het Rijk ten eenenmale op den achtergrond doet schuiven. Dit 3s het gevaar, waarop wy met grooten ernst de aandacht van den minister wilden vestigen. Daarnaast staat echter nog een ander ge vaar. Dit geldt het westelijk deel van Noord- Brabant, dat uitgegroeid is tot een bloeiend gewest, zoowel agrarisch als industrieel en eigenlijk één geheel vormt met de daarachter gelegen nijvere Baronie van Breda en met het bloeiende landbouwgebied aan het Hol landsch Diep. Ook dit gebied zal door een gesloten kanaal van de Antwerpsehe dokken naar laatstgenoemd vaarwater in hooge mate in zijn ontwikkeling worden bedreigd een deel ervan wordt afgescheiden van het eigen achterlandeen ander deel verliest zijn ver binding met het elastische loozingsgebied, dat de Zeeuwsche wateren door de beweging van eb en vloed voor deze streek steeds vor men. Bovendien zal dit gebied economisch, meer nog dan thans reeds het geval is, wor den vastgehecht aan Antwerpen en omge ving. En eindelijk zal met name voor Zeeuwsch Vlaanderen de natuurlijke, verkeers-geografi sche band met West-Brabant verloren gaan. Dit verband zou zonder twijfel behouden blijven en zelfs versterkt kunnen worden door de Wester-Schelde in open verbinding te stel len met den ingang van het verbeterde tus- schenwater, dat ter hoogte van Bath naar het Noorden zal worden gegraven. In volkomen overeenstemming met dit so ciaal- en economisch-geografisch inzicht wordt dan ook, zeggen de schrijvers, zoowel in de omschrijving van een door de regeering aanvaardbaar verklaard kanaal (voorkomen de in het Memorandum aan de Belgische re geering van 7 Mei 1929) als ift de ontwerpen van de irs. van Konijnenburg en Bongaerts, het open Wester-Scheldevak gehandhaafd, als noodzakelijke schakel in de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met West-Brabant en het Noorden. Uitschakeling van "dit open Wester-Scheldevak zou dan ook inderdaad in sterke mate het isolement van een deel van ons land tengevolge hebben. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Wy vestigen de aandacht op de in achter staande advertentie aangekondigde lezing op Donderdag 15 October a.s., die gehouden wordt door den heer Daan van der Zee, oud- Indisch ambtenaar, over het onderwerp, dat in de laatste jaren bijzondere aandacht vraagt, „de nationale beweging in Indonesië". De groei van deze beweging voltrekt zich in een snel tempo, niet alleen in Nederlandsch- Indië, maar in alle andere Oostersche lan den, wat duidelijk waarneembaar is in de ge beurtenissen in Engeland, waar bij de ronde tafel conferentie's zich scherp de gewijzigde politieke en koloniale verhoudingen afspie gelden. Daan van der Zee, die als ambtenaar in Indië nauw contact heeft gehad met de lei ders der nationalistische partijen, die een paar jaar geleden de kadercursussen van het Instituut heeft geleid over dit onderwerp en een aangenaam causeur is bovendien, zal zeker niemand, die iets van Indië wil weten, onbevredigd laten, voorzoover dit in één cur susavond mogelijk is Foto's in onze Tijdïnghal. Onze fotograaf nam eenige goedgeslaagde opnamen van de vliegdemonstraties te Sant poort waar Duitsche vliegsters en vliegers proeven van bekwaamheid aflegden. Hij kiek te het moment waarop Fraulein Claire Lange met haar parachute uit het vliegtuig springt en als zij voor het opstijgen van haar vlieg tuig, de motoren controleertvan een zeil wedstrijd met zelfvervaardigde modelscheep jes van den Europeesche lichtgewicht-kam pioen Bep van Klaveren te Rotterdam van den afbraak van het „Oude Pesthuis" te Am sterdam. - MIDDELBURG. Secretaris Ned. Christ. Grafische Bond. Tot secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Christ. Grafischen Bond, in de vacature ontstaan door de benoeming van den tegenwoordigen functionaris, den heer J. Schipper, tot gesalarieerd bestuurder van het C.N.V., is by referendumstemming geko zen de heer A. S. Boone, candidaat der af- deeling MiddelburgVlissingen te Middel burg. De heer Boone is vanaf de oprichting lid van genoemde afdeeling en bekleedde daarin meermalen de functie van voorzitter of secretaris. Thans is hij voorzitter. Verder werden door hem verschillende functies in de sociale beweging waargenomen en is hij de yverige secretaris van den Christeiyken Besturenbond te Middelburg. Bij de jongste verkiezing werd hy tot lid van den raad ge kozen voor de chr.-hist. party. Als lid van den gemeenteraad zal de heer Boone, die 1 November zijn functie te Am sterdam zal aanvaarden, worden opgevolgd door zijn zwager, den heer J. M. Harthoorn. KOUDEKERKE. Zitting van den gemeenteraad. Voorzitter de heer A. Bakker. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. De heer Sanderse vraagt naar de winkel sluiting. De voorzitter zegt dat deze in de volgende vergadering behandeld zal worden. Van den Middelburgsohen Bestuurders- bond was een adres ingekomen met verzoek om aan werkloozen of gedeeltehjk werkloozen die aan kleeding en schoeisel behoefte heb ben, een bedrag ineens te verstrekken. Burg. en Weth. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, daar er verschillen de kleine landbouwers zyn, die niet boven de inkomens der werkloozen komen en men dit dien menschen evenmin mag onthouden. De heer Sanderse neemt met bevreemding kennis van het prae-advies en geeft in over weging een werkloozen-commissie te benoe men. De voorzitter acht dit goed voor groote steden. De heer Sanderse wyst er op dat het voor een arbeider niet stootend is naar Maatscihappeiyk Hulpbetoon te worden ver wezen, maar wel naar het Burgerlijk Armbe stuur of diaconie. In stemming gebracht wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomentegen de heer Sanderse. Een verzoek van het bestuur der Christ, bewaarschool om subsidie voor 1931/32 van ƒ850 zal by de begrooting behandeld wor den. Nog was ingekomen een verzoek van het bestuur voor bijzonder lager onderwys op Gerefgrondslag op 't Zand om beschikbaar stelling van 850 voor het aanleggen van een speelplaats. Hier moet nog gewacht wor den op het advies van de inspectie. De pensioengrondslag voor den burgemees ter wordt vastgesteld op 2900 en voor den ontvanger op 1400. Een verzoek van P. Kasse, ophaler van het vuil aan den Vlisslngschen weg om zyn ver goeding te verhoogen van 65 tot 90 zal by de begrooting worden behandeld. Burg. en Weth. stellen voor te besluiten tot den bouw van een laagspanningsnet en de garantie, zynde 440, geheel voor reke ning der gemeente te nemen. De heer De Kroo stelt voor, daar er voor dezen winter reeds veel verloren is, te trach ten met het oog op de gevaren van boven- grondsche leidingen, een regeling te verkrij gen voor een ondergrondsche leiding. De heeren Lorier en De Rijke bespreken eveneens de gevaren en wenschen nadere onderhandelingen met de PZEM. De heer De Ryke ziet in den heer Slooves een goed koop man, die ziet zooveel mogelijk binnen te krijgen en wij moeten zien zoo min mogelyk te betalen. De anti-rev. fractie is tegen een bovengrondsche leiding. De voorzitter zegt; de voorstellen te moeten handhaven. Er is door de PZEM gezegd dat als de beslissing gevallen is, binnen 6 weken ir. orde is. Men kan dus dezen winter nog volop profiteeren en meerderen zitten nu reeds te wachten. Ondergrondsche aanleg is niet te betalen. Nadat nog door de heeren Sanderse en Contant het woord hierover is gevoegd, ver zoekt de heer Lorier zitting met gesloten deuren. Hierop sluit de voorzitter de openbare ver gadering. Na heropening; wordt overgegaan tot stemming en het voorstel aangenomen met de stem van den heer Lorier tegen. Hierna kwam de gemeentebegrooting in behandeling. De heer Sanderse spreekt er zyn vreugde over uit dat de begrooting sluitend is en geen belastingverhooging in uitzicht is gesteld. Hij is dankbaar gestemd over het werk van Burg. en Weth., maar heeft ook grieven die door hem bij de verschillende posten zullen wor den te berde gebracht. De- benoeming der wethouders wordt besproken, waarbij de hou ding der anti-rev. in de vorige periode als obstructie wordt weergegeven. Hij hoopt dat deze wethouders regelmatig kunnen worden gesteund. De begrooting bevat goede cijfers van vorige jaren. Koudekerke staat er schit terend voor. Wij als S.D.A.P. zullen niet schromen alles te vorderen wat voor de ar beidersklasse in deze crisis noodig is. wy en onze partijgenooten 'diagen de schuld niet van dezen toestand. Laat men bedenken dat door niet voor de door de crisis getroffenen te zorgen, men met vuur speelt.. Op de begrooting ontbreekt een subsidie voor t.b.c.-bestrijding en de volksgezondheid, en 't aanbrgen van een rioleering op 't Zand. Bij het bespreken van de crisis wordt de heer Sanderse aangemaand zich te matigen of het woord zal hem worden ontnomen. De voorzitter beantwoordt de opmerkingen van den heer Sanderse. De heer Lorier moet komen tot minder aangename dingen. Spreker zegt dat by de wethoudersverkiezing de anti-rev. party als 'de grootste fractie niet is geraadpleegd en zijn de chr.-hist., die tot de rechtsche par tyen behooren, met de linkschen samenge gaan. Aan Burg. en Weth. werd ook voor het ir» orde maken der begrooting een woord van waardeering niet onthouden, evenmin als er spyt uitgedrukt werd dat er voor den land bouw niets was gedaan. De heer Cntant zet uiteen waarom door „Gemeentebelang" bij de verkiezing van wet houders zonder de anti-rev. is gehandeld. De heer Stoppels verdedigt de chr.-hist. partij tegen de aanvallen van den heer Lorier. De heer Moens wijst op den ernst der ty- den en stelt voor aan Ged. Staten voorstel len te doen de salarissen van burgemeesters, secretarissen, ontvangers enz. te verminde ren. Hy verwacht niet veel van den raad, in principieele gevallen, daar de zetelverdee- ling gelyk is gebleven. Nadat de verschillende sprekers nog in de gelegenheid zyn gesteld hun beschouwingen te verdedigen of toe te lichten, sloot de voor zitter de vergadering tot 's avonds 7 uur. In de avondvergadering werd de begrooting behandeld en vastgesteld met voor den ge wonen dienst in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 95.944.54 en voor den kapitaal- dienst op 87.50. By den post voorziening drinkwater vraagt de heer Sanderse inlichtingen. De voorzitter zegt dat deze tot 70 kon worden terugge bracht. Op voorstel van den heer Sanderse wordt de geheele post geschrapt. Het voorstel van den voorzitter om de jaar- lijksche gratificatie van 60 voor den ge meentewerkman in zyn salaris op te nemen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De post ophalen vuilnis wordt met 25 verhoogd. Het verzoek van P. Kasse om ver hooging van 65 tot 90 wordt met alge meene stemmen aangenomen. De subsidie voor de bewaarschool biyft op 700 gehandhaafd. Burg. en Weth. zullen met het bestuur besprekingen houden tot be tere regeling der inkomsten. By den post voor de muziek bespreekt de heer De Kroo het feit, dat op 31 Augustus geen concert is gegeven. Burg. en Weth. zeg gen toe dat dit in het vervolg wel niet meer voor zal komen. De heer Sanderse vindt de salarisregeling van den gemeente-geneesheer te hoog. De subsidie voor het Burgerlyk Armbestuur ad 1500 wordt met 1000 verhoogd. Op de eerstvolgende vergadering zal ook nog een aanvullingsbegrooting over 1931 worden in gediend. De heer Lorier vraagt verbetering van de schoolgelden, die hy veel te laag vindt en wil de noodlydende landbouwers tegemoet komen door de 10 opcenten op de grondbe lasting ongebouwd te doen vervallen. Dit verzoek zal in Burg. en Weth. behan deld worden. Op voorstel van den heer Sanderse wordt besloten dat in het lokaal op 't Zand geen bruiloftsfeesten meer mogen worden ge houden. Hierna werd de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. GOES. Rede van prof. dr. A. H. de Hartog. Gisterenavond sprak voor de Vereeniging voor Chr. Winterlezingen in het Schutters hof prof. dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam over het onderwerp „Wat is Christendom Het Christendom is sterker dan de dood, aldus spreker. Dat gelooven we maar niet, maar dat weten we. Het Christendom heeft zichzelf bewezen in de 2000 jaren, die achter ons liggen. Het Christendom is niet maar alleen barm hartige menschelijkheid, maar heeft een veel diepere kern. Velen vragen, vooral in onze ntyd Hoe kan God toch zoo een wereld scheppen? Het is één groote warwinkel. Wie kan er uit wijs Met ontzetting, verbazing en verbittering staan velen tegenover God. Wij moeten daarom het Christendom in zijn waren aard zien. De natuurlijke mensch is behept met vrees. Ook in onzen zgn. ver lichten tyd blijkt dat (fetisch, talisman, enz.) Het heidendom is niet anders dan de angst voor de veelheid, voor het onbegrepene. Nu schetst spr. de groote beteekenis van het Jodendom. Voor den Heiden was alles een onsamenhangend raadsel, maar bij Israël komt het menschelijk geslacht onder Godde lijke aandryving er toe om te zeggen De Heer onze God is een eenig Heer. Dat is de groote greep v^n Israëls profeten, het he roïsme van het monotheïsme. Een groot deel van de Christenheid is daar echter bij blijven staan. Het staat nog op het Joodsche standpunt en is nog steeds niet toe aan het Christelijke. Het Christendom is die ontzaglijke voortgang, ook in het men schelijk denken, die het aandurft te zeggen die verheven God woont ook by een zondaar. Het Christendom stelt naast het God Al machtig, naast de God van Sinai ook het God Immanuel, de God, die mensch wordt. Die leer heeft ontzaglyk verzet gewekt on der de volken, zoodat de Christenen soms le vend gevild werden. Maar die tegenstand kan niet wegnemen het groote in het Christen dom, dat God alle dingen draagt door het woord van zijn kracht. God is niet alleen toeschouwer, maar ook drager. Doordat Jezus Christus mensch werd heeft Gods geest zich met ons vereenigd. De menschwording Gods is dan ook het keerpunt in de historie. Het is vierkant verkeerd, om te zeggen, dat het Christendom een welstandsgodsdienst is. Jezus deed niet anders dan goed en toch wordt hem aan het kruis toegevoegd Indien gij de Zoon Gods zyt, kom af van het kruis. Hy komt er echter niet af, maar Hij sterft. Ziedaar de ergernis, de dwaasheid en de nonsens voor velen in Jezus' verschijning. Maar omdat God van God aan het kruis ver laten was, weten we, dat God zelf komt in onze Godverlatenheid. Dat is de groote voor uitgang in het godsdienstig denken, dien het Christendom ons bracht. G,od daalt neer, God diept op, God leidt door. Maar alles wat van Christus gezegd wordt, moet ook van den Christus gezegd kunnen worden. Het Christendom plant zich voort. Met Jezus Christus moeten we gekruisigd, gestorven, begraven, maar ook opgewekt wor den. Een Christen leeft dan ook boven het aardsch gewoel. Hy heeft een open hemel en God is in hem. Naamlooze Vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 197 zyn ver zonden afdrukken van de statuten betreffen de de naamlooze vennootsc: ap tot Exploitatie van Radium te Goes. Een baldadige wraakneming Gisterenmorgen kwam een arbeider van de ysfabriek „de Noordpool", eigenaar de heer C. J. van Liere, in de Korte Nieuw- straat te Goes, tot de ontdekking dat een on- gewenschte bezoeker in de ysfabriek geweest was. Men had van een auto een accu leeg laten loopen, evenzoo een kraan van een wa tertank gedeeltelyk opengedraaid en ook een cylinder met geperste lucht opengezet. Het laatste was wel het ergst, daar nu de fabriek niet „draaien" kon en het duurde plm. vier uur eer een en ander verholpen was, meldt de „Goesche Courant". Daar een in het bedryf bekende dit moet Menigeen, die pepermunt koopt, is al tevreden, als hem iets in handen gestopt wordt, dat er al leen maar op lijkt. Zij meenen, dat pepermunt peper munt is, doch vergeten dat er wel 100 soorten zijn U krijgt de echte medicinale pepermunt, als U vraagt naar het merk VS. Deze staat onder voort durende controle van het labora torium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen, wat een waarborg is voor absoluut prima kwaliteit. gedaan hebben, er er niets vermist werta, ver moedt men een baldadige wraakneming. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat evenwel nog geen resultaat heeft opge leverd. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig, betaalde belastingen naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen 339.24 by den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 25. "Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U om opname van on derstaande regelen, dit met het oog op da waarschuwing der automobilisten. Voor op name by voorbaat mijn dank. Wij zijn uw redactie erkentelyk dat U de automobilisten ter voorkoming van kosten nog eens waarschuwt, wat betreft het voorby rij den der trams, doch U voegt daarby dat in groote plaatsen het verbod van voorbijryden strenger wordt gehandhaafd. Ik deel U mede, dat er in groote plaatsen. vluchtheuvels zijn, daar waar druk ver keer is en dat het niet voorkomt, dat de train daar 2 a 3 minuten stil staat, omdat het in- en uitstappen zoo vlug mogelijk moet ge schieden. Dit is hier niet het geval, vooral niet aan het hinderlyke Betje Wolffplein en aan de tramremise, waar de tram staat te wachten tot het tyd is om te vertrekken of om te wisselen. Indien hier vluchtheuvels kwamen, zou dit geen overbodige luxe zyn. Ik wil hiermede dus slechts zeggen, dat U geen vergelykingen moet gaan maken met de groote plaatsen, want dan zou onze dap pere politie-brigade, die het verkeer in Lon den gade geslagen heeft, ook wel eens een woordje mede kunnen spreken. Dankend voor de plaatsing, EEN VLISSINGSCHE AUTOMOBILIST, DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Zoowel aan regeeringszyde als bij de oppo sitie worden overeenkomsten getroffen omi verdeeldheid der stemmen te vermyden. Zoo zijn tien liberale cardidaten ten gun ste van conservatieven teruggetrokken. Even eens hebben conservatieve candidaten van hun candidatuur afstand gedaan ten gunstQ van liberalen en labours. Men gelooft, dat in het onderhoud tusscheiï Lloyd George en Henderson ook besloten is, tot een samengaan van den oppositievleugel der liberalen en der arbeidersparty. Voor deze opvatting pleit het feit, dat de arbeiders- party in het kiesdistrict van Lloyd George en diens dochter geen eigen candidaten heeft) gesteld. De bekende Engelsche schryver, Edgar Wallace, heeft aan Lloyd George getelegra feerd, dat hij zich als candidaat beschouwt van de door Lloyd George vertegenwoordig de liberale richting:. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Pruisische minister van binnenlandschsi zaken dr. Severing heeft te Dortmund een redevoering gehouden over den politieken toestand. Daarby kwam hij ook te spreken over de betooging te Harzburg, waarover hy o.a. zeideVoor vier jaar zou aan een der-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1