500 300 25 WOENSDAG OCTOBER EERSTE BLAD IVO. 23© 69e Jaargang' 1931 ARTLIJNEN rE VIISSINGEN «RICHT Weerbericht. Uitgave: firma f. VAN SE VELDE Jr., IValatraa! 58-60, Vlissinp. hiel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- cn Proviocicnicuws LUCHTVAART BUITENLAND De \ticf)f VOOR DINSDAG. beschouwing vooraf. brengt de K.R.O. een ït o.a. Weber's Oberon- Arlésienne-suite van aarsche Rhapsodie van eurs van Tsjaikofski en Jrussel (Vlaamsch pro- ;n van Russische com- Borodine (2e sympho- .a. Nuit sur un Mont Korsakoff. Hamburg concert met Beethoven- ouverture, het prach- de zevende symphonie. brengt kamermuziek, Mozart, Kodaly en gional geeft een orkest- irste symphonie (Früh- Schumann en werken id Idyll en slotscène voor de microfoon van den cantates van Bach nieconcert uit Milaan concert in c-moll van :estconcert van Motala •ncert van Nardini, een *n de suite uit de mu- elmann van R. Strauss, ndelssohn's Schottische aire vioolconcert van erken van Debussy en oren) zendt kamermu- tten van Haydn en brengt de Avro wer- ische componisten Die- Pijper en spelen voor Oslo Röntgen en van eveneens werken van en avond geven Kalundborg met Or- t van Offenbach, Rome en Daventry met de van Puccini's La Bo- wijden zich radio Pa l-es Brigands en Mun- an Clemens von Fran- wordt 7 Oct. 7 uur te >ing passagiers om 8 u. »r.) 4 Oct. v. Sabang -. te Belawan )ct. vau Lissabon van Santos 4 Oct. van Suez p. 3 Oct. Perim Dct. te Beira Oct. van Tsingtao (uitr.) p. 4 October van Suez ct. te Sjanghai Oct. te Londen (thuisr.) 4 Oct. van Rott. van New-York p. 4 Oct. Ouessant Oct. Kaap del Armi atavia van Amst. )ct. van Padang New-York v. Rott. van Bombay Oct. v. Pernambuco Auto's, Fietsen rtuigen. -ober uur 5.54 5.52 ff 5.50 9.24 22.13 10.39 23.15 11.31 23.57 KonMeteorologisch De Bilt ze dienst) and 770.2 fce Weenen. ;and 736.0 te Vestma- avond van 7 October D. tot Z.W. wind, toe- Later waarschijnlijk ouder. officieele gegevens Kon. Meteor. Instituut, Lit de bewegingen van 'estelijk Europa volgen. en luchtdruk dat over tnd is gelegen neemt mis af. Vooral in het neter, zoodat over de depressie-invloed zich tsod in Ierland meldt ien en Oosten van ons fraai, hoewel na den id temperatuur betrek- urt meldt 3 gr. C. De bracht over Skandi- t is te verwachten dat barometer de depressie zal uitbreiden. Toe met overdag kans op jnlijk, terwijl de tem- Een groote afkoeling zicht. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., ie der e regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI) HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DÜGR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 zetters, 2 drukkers, 1 behan ger, 13 grondwerkers, 8 metselaars, 5 opper lieden, 11 schilders, 1 sleeper, 1 ass. bouwkun dig opzichter, 3 stucadoors, 14 timmerlieden, 1 verver, 1 vlechter, 3 meubelmakers, 2 poli- toerders, 2 kappers, 1 halfwas-coiffeuse, 1 kleermaker, 1 lederbewerker, 1 schoenmaker, 1 .teekenaar bekend met werktuigk. en bouwk., 198 metaalbewerkers (w.o. 55 tijd. werkloos), 3 banketbakkers, 3 aankomende bakkers, 1 tuinman, 3 winkelbedienden, 3 magazijnbe dienden, 4 chauffeurs, 4 kellners, 8 transport arbeiders, 24 kantoorbedienden (w.o. 4 vrou welijke), 1 teekenaar, 3 werksters, 7 portiers, loopers enz., 17 varensgezellen (w.o. matrozen, machinisten, stuurlieden enz.) en 70 losse ar beiders. Voorts zijn 137 personen bij de werk verschaffing geplaatst (vorige week 135). Totaal 561 ingeschrevenen, vorige week 559. Alzoo een vermeerdering van 2 werkzoekenden. Indische dienst. Voor uitzending naar Ned.-Indië als ad ministratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur is bestemd de heer H. Bartstra als verpleegster le klasse mej. G. de Jong, bei den alhier. ZOUTELANDE. Zitting van den gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad alhier voltallig. Medegedeeld werd o.a. dat de heer Stroo in de eerste plaats en de heer Koppejan in de tweede plaats door B. en W. is aangewezen om den burgemeester te vervangen en dat door B. en W. zal gepoogd worden de afwatering in de Noordstraat bij Pension Labruijère te verbeteren. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland wordt besloten de bijdrage van 38.000 voor de wegsverbetering Westkapelle—Middelburg te betalen in 40 jaarlijksche annuïteiten van 1991.90, waar bij gerekend is met een rentevoet van 4% Een verzoekschrift van de afdeeling Mid delburg en omstreken van den bond van Kof fiehuis- en restauranthouders om de perso- neele belasting op biljarts af te schaffen wordt op voorstel «van den heer Adriaanse aangehouden. Op verzoek van de Vereeniging Rijwielpad Walcheren wordt besloten den onderhouds plicht van een gedeelte van het rijwielpad in den Duinweg aan deze vereeniging over te dragen. B. en W. stellen vervolgens voor om in de garantie voor de electrificatie van de wonin gen aan den grindweg tot de hoofdonder wijzerswoning 8.10 bij te dragen gerekend naar 2.70 per perceel. Aangezien de bijdrage voor de electrificatie in den Duinweg de ge meente ook ongeveer op 2.70 per perceel per jaar gedurende 15 jaren komt te staan, doen Burg. en Weth. dit voorstel. Op voorstel van den heer Maljaars wordt besloten om een bijdrage van 2.70 per jaar te geven. Hiertegen stemden de heeren Stroo en Maas. Ingekomen is een verzoek van den heer P. L. Franke en anderen om verharding van den weg tusschen de perceelen van de hee ren Franke en C. Wondergem en verder naar bet huis van den heer A. Riemens. Op voor stel van Burg. en Weth. wordt besloten om als er materiaal beschikbaar is, een straatje aan te leggen tot aan de woning van den heer Riemens. De heer Verhage verklaarde zich tegen dit voorstel en wilde dadelijk tot verharding overgaan. De pensioengrondslag van den heer A. Jobse, bouwkundige, wordt met ingang van 18 Maart 1930 op 75 vastgesteld. Besloten wordt om voor de verbetering van den weg Westkapelle—Middelburg uit het vroon der gemeente zand beschikbaar te stel. Ien voor den prijs van 0.25 per M3. De begrooting 1932 van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd met een to taaltelling van 8295.95 en een onvoorzien van 2686.44. Vervolgens komt de gemeentebegrooting 1932 aan de orde. De heer Maas brengt de salarisverlaging ter sprake. Hij zou de salarissen der ge meente-ambtenaren willen verlagen. Geheel de raad is van dit gevoelen, waar op besloten wordt dit aan Ged. Staten mede te deelen, in de hoop dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen en Ged. Staten hierin aanleiding mogen vinden om de sala rissen te verlagen. Bij den post „presentiegeld raadsleden" stelt de heer Verhage voor dit van 40 op 100 te brengen. Zijn voorstel vindt geen steun. Een voorstel van den heer Maas om een werkman meer presentiegeld te geven, vindt ook geen steun. De heer Adriaanse verklaart zich togen alle assurantieposten in de begrooting.. De heer De Witte wil niet dat de raad op kosten der gemeente koffiedrinkt. De heer Koppe jan is van hetzelfde gevoelen. De heer Adri aanse daarentegen acht het onbillijk de raadsleden de koffie te laten betalen. De begrooting wordt vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 16.168 en een onvoorzien van 998. Op verzoek van den heer De Witte zullen Burg. en Weth. uitzien naar een geschikte plaats waar ieder ingezetene zand kan halen. De heer Verhage stelt voor het venten zon der vergunning te verbieden en aan te sluiten bij het Werkloosheidsbesluit 1917. Deze voor stellen worden naar Burg. en Weth. verwe zen om advies. Hierna gaat de raad op voor stel van den heer Verhage in geheime zitting. GOES. Het museum voor Zuid- en Noord-Bcveland geopend. Heden is het voor de stad Goes en de eilanden Zuid- en Noord-Beveland een be langrijke dag. Na langen tijd van voorberei ding wordt het museum voor deze beide eilanden geopend. Twee jaar geleden werd op initiatief van den burgemeester van Goes, den heer G. A. Hajenius, een vergadering gehouden van tal van belangstellenden in de geschiedenis en de cultureele ontwikkeling van de Bevelan- den, teneinde tot de stichting van een mu seum te geraken. Telkens weer bleek, dat er hier en daar zich belangrijke voorwerpen be vonden, voor de geschiedenis der beide eilan den van groot belang. Vooral op tentoon stellingen bleek dat. En wat nog meer te be treuren wastal van waardevolle voorwer pen, boeken, enz. gingen in handen van op- koopers over. Men gevoelde de groote noodzakelijkheid van museum-stichting, maar er was niet zoo direct een gunstige gelegenheid. Die gelegen heid kwam al spoedig, toen het fraaie, schit terend gelegen Gothische huis op de Kade te koop kwam. De vereeniging Hendrik de Keyser werd eigenares en de vereeniging „Museum voor Zuid- en Noord-Beveland" werd huurster. Door het bestuur deze jonge vereeniging is hard en met volle toewijding gewerkt, zoodat reeds thans de officieele opening kon plaats hebben. Het museum bestaat uit drie deelen. Bene den zijn de schilderijen, gevelsteenen, uit hangborden, enz. ondergebracht. De eerste etage bevat alles, wat betrekking heeft op de Middeleeuwen, zooals vuurroeren, hellebaar den, degens, glaswerk, kleeding, munten, maten en gewichten, gildegoederen, enz. In teressant is hier o.a. de mooie verzameling zilver der 13 voormalige gilden. De bovenste etage bestaat uit twee deelen, nl. een histo risch gedeelte van Zeeland en een natuur kundig-historisch gedeelte. Uit wetenschap- pelijk oogpunt is hier een kostbare verzame ling bijeen. Talrijke personen gaven de laat ste weken nog in hun bezit zijnde voorwerpen ten geschenke of in bruikleen. Te twee uur verzamelden zich hedenmid dag tal van genoodigden in de vergaderzaal der Vrijz. Hervormden, eveneens aan de Kade gelegen, onder hen merkten wij o.a. op Jhr. mr. Quarles van Ufford, Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland, J. M. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, mr. A. Meerkamp van Embden, rijks archivaris en vertegenwoordiger van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg, vele burgemeesters van omliggende gemeenten, enz. Zij werden verwelkomd door den voorzitter van de vereeniging, den heer Joh. Pilaar. Spreker verheugde er zich over, dat de Commissaris der Koningin belangstelling heeft willen toonen in het werk, dat hier verricht is. Aan Burg. en Weth. en den raad van Goes brengt spreker dank voor den ver leenden financleelen steun en voor het af staan in bruikleen van een verzameling voor werpen. De aanwezige burgemeesters der dorpen op Zuid- en Noord-Beveland vraagt spreker het voorbeeld van Goes te volgen en oude voorwerpen aan het museum af te staan. Tot de vertegenwoordigers van 't Zeeuwsch Genootschap te Middelburg zegt spreker dat het museum niet is opgericht om te trachten het Zeeuwsch Genootschap in zijn uitbrei ding te belemmeren. Daarvoor is het Z. G. ook te veel in de provincie ingeburgerd. Tot de vertegenwoordigers van het oud archief te Vlissingen zegt spreker dat de musea te Vlissingen en Goes naast elkaar, elk in eigen streek kunnen arbeiden Spreker dankt ook de pérs voor de tot hiertoe verleende medewerking en beveelt het museum ook voor de toekomst bij haar aan. De leden van de vereeniging feliciteert spreker met dezen dag. De verwachtingen moeten echter niet te hcog worden gespan nen. Het kan slechts groeien, als allen hun steun blijven verleenen. Spreker huldigt den heer Hajenius, van wien het initiatief voor het behoud van het Gothische huis itf uitgegaan. De burgemees ter heeft op 7 Juni 1928 eenige ingezetenen bijeengeroepen. Het resultaat der besprekin gen was, dat „Hendrik de Keyser" het pand zou koopen, als aan deze vereeniging 4000 geschonken werd. Dit bedrag is ingezameld (de gemeente Goes gaf 500). Nu was het gebouw in veilige handen. Helaas is tot he den de gehoopte restauratie nog niet uitge voerd. Aan „Hendrik de Keyser" moet gedu rende 5 jaar een huursom van 900 per jaar worden gegarandeerd. Ook dit is gelukt. (De gemeente Goes zei jaarlijks 400 toe). Spreker deed daarna uitvoerige mededee- Imgen over de inrichting van het museum en over de conservatoren, die het zullen ver zorgen. Spreker eindigde met den wensch, dat het museum zal mogen bijdragen tot vermeerde ring van kennis en tot opwekking tot studie. Financieelen steun is nog zeer noodig. Lezing dr. Van der Valk. Gisterenavond trad. voor een talrijk pu bliek in het Schuttershof op de bekende Rot- terdamsche predikant, dr. M. H. A. van der Valk, met het onderwerp „De wereldcrisis in het licht der menschelijke wijsheid en der Goddelijke dwaasheid". Spr. toonde aan, dat de christen, naar Jezus' woord geroepen is de teekenen der tij den te onderscheiden. Ook dus die van onzen tijd. Wel maakt de geschiedenis gewag van ontzaglijke gebeurtenissen, maar die droegen een meer locaal karakter en waren hoogstens beperkt tot één werelddeel. Thans is heel de aarde betrokken in deze catastrophale crisis. Niet alleen menschen, maar ook alles wat met hun veelzijdig leven in verband staat, ook de kerk en het christendom. Er is geen en kel terrein, dat buiten de crisis staat. Als we de oorzaken der crisis nagaan, dan treft ons de menschelijke wijsheid en de God delijke dwaasheid, een uitdrukking, die spr. ontleent aan 1 Kor. 1. In dat Schriftgedeelte toont Paulus aan, dat de hoogste wijsheid van Griekenland twee dingen niet heeft kunnen doen, nl. den mensch voor ongeluk vrijwaren en hem het geluk in den schoot werpen. Dat menschelijk bankroet, waarvan Paulus spreekt, zien ook wij in onze dagen. Het ver bijsterende is, dat niemand weet, wat er ge beuren zal en ook niemand raad weet te geven. Spr. ging nu de verschillende oorzaken der wereldcrisis na. en betoogde, dat hier vooral naar voren worden gebracht de anti-zedelijke en anti-religieuse factoren. De groote vraag is deze, of deze crisis een collaps Is, of het begin van het einde. In den breede stond, spr. stil bij de eschatalogie (de leer der laatste dingen), waaruit volgens spr. ook dit blijkt, dat de kerk van Christus geen reden tot pes simisme heeft, zooals we dat nu allerwegen in den kring der wereld opmerken. Wat nu gebeurt, stond reeds in de H. Schrift. Wij hebben dan altijd goeden moed, wetende dat God regeert. Autobusdienst. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd aan J. C. Krijger, te Goes, vergunning verleend tot het in werking bren gen van een dagelijkschen autobusdienst met uitzondering van den Zondag van Goes over Wolphaartsdijk naar het Wol- phaartsdijksche veer en omgekeerd. Tegen deze beslissing kwamen de directie der Ned. Spoorwegen en Joh. Eggebeen te Wolphaartsdijk in beroep. Thans is bij Kon. besluit het besluit van Ged. Staten van Zee land en de gevraagde vergunning aan J. C. Krijger geweigerd. TERNEUZEN. Auto door een tram aangereden. Gisterenmiddag is aan den overweg „het Zwaantje" onder de gemeente Ter Neuzen een vrachtauto die de trambaan wilde krui sen, door een passeerende tram aangereden. De chauffeur liep daarbij lichte verwon dingen aan het hoofd op terwijl de auto ern stig werd beschadigd. BRESKENS. Tekort aan losgelegenheld. Aan den minister van waterstaat is een schrijven verzonden, waarin belanghebbende visschers, leden van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" klaagden over tekort aan los- gelegenheid in de haven, waardoor de lossing van de aangevoerde visch, garnalen e.d. wel v/at te wenschen zou overlaten. Het is aan de „Bresk. Ct." bij onderzoek gebleken, dat naar het inzicht van ter plaatse bekende deskundigen bedoelde klacht niet zonder grond is te achten. Aangezien een vlugge verzending van een zoo aan bederf onderhevige lading als visch van grooten invloed is op de bestaansmoge lijkheid in het visschersbedrijf, vestigen ge noemde leden de aandacht op de geuite klachten, in de hoop, dat termen zullen kun nen worden gevonden om aan den wensch tot uitbreiding van de losgelegenheid tege moet te komen. Schatter van gronden. Ged. Staten hebben benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden, gelegen in den calamiteuzen Willem Annapolder, den heer A. van der Weijde te Zierikzee en den dijkraad den heer M. de Regt Jr. te Borsselen. Diefstal door onbekenden. In den laatsten tijd worden in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen herhaaldelijk dief stallen van aardappelen, die gerooid te velde liggen, gepleegd. Dezer dagen vermiste een landbouwer onder de gemeente Biervliet een groote hoeveelheid, die bij gedeelten van ver schillende hoopen gerooide aardappelen wa ren weggenomen. Ook eenige dagen te voren werd bij een anderen landbouwer onder die gemeente een groote partij aardappelen ont vreemd, Dezer dagen kwamen eenige kom miezen onder de gemeente IJzendijke eenige personen tegen, en wel in het holst van den nacht, die ieder een zak op den rug droe gen. Zij werden gesommeerd te blijven staan cm te worden gevisiteerd, doch sloegen op de vlucht en konden, begunstigd door de duis ternis, ontsnappen. De zakken, die zij ach terlieten, bleken bij onderzoek peren en ha ver te bevatten, een en ander ongetwijfeld door diefstal verkregen. De politie stelt een onderzoek in. Het postvliegtuig van de „Bremen" vermist. Het postvliegtuig van het stoomschip „Bre men", dat Maandagnacht in Sydney op Nieuw-Schotland benzine had ingenomen en daarna zijn vlucht naar New-York had voortgezet, moest gisterenmorgen vroeg in de golf van Cobequid bij Nieuw-Schotland een noodlanding maken. De inwoners van Noei hoorden geroep en voeren met een boot uit, doch vonden geen spoor van de vliegers. De Norddeutsche Lloyd verklaart, dat er voorloopig geen aanleiding tot ongerustheid bestaat, temeer, daar volgens een gisteren middag om 5 uur ontvangen telegram het vliegtuig nog slechts 2 uur over tijd was. Het is mogelijk, dat het vliegtuig, dat bestuurd wordt door den vlieger Fritz Simon en als marconist Rudolf Wagenknecht aan boord heeft, gedwongen is geweest te dalen wegens de wolkbanken, die dikwijls aan de kust van Nieuw-Schotland opkomen. Waarschijnlijk wachten de vliegers dan op beter zicht, om hun reis naar New-York voort te zetten. Een later bericht meldt dat thans de hoop moet opgegeven worden om het catapült- vliegtuig van den Lloydstoomer „Bremen" ongedeerd terug te vinden. In de nabijheid van Noel, aan de kust van Nieuw Schotland heeft men een draagvlak gevonden, dat klaarblijkelijk van de „New York" was. De directie van den Norddeutschen Lloyd neemt aan, dat de beide inzittenden van het vlieg tuig, de piloot Simon en de mecanicien Wa genknecht, verdronken rrijn. De 5 postzakken die aan boord van het vliegtuig waren, wor den eveneens als verloren beschouwd. Volgens een Associated Press bericht uit Halifax zijn aan de kust van Nieuw Schot land in de buurt van Tennycape wrakstuk ken van een vliegtuig op het water gevonden. Men veronderstelt dat deze afkomstig zijn van het vermiste catapultvliegtuig. De gevon den deelen zijn naar Tennycape gezonden om daar onderzocht te worden. DE CRISIS IN ENGELAND. Zooals wij gisteren meldden, heeft Mac Donald Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan den koning op Buckingham Palace. In den loop van het gesprek heeft hij ont binding van het parlement gevraagd. De ko ning machtigde hem, om zijn instemming met de ontbinding bekend te maken. Mac Donald hoopt, dezen maatregel reeds inziet >ordHu nêr£°' i^/fadefl* k 25. 45 en 65 ets; heden te kunnen doorvoeren. Dit hangt ervan af, zeide hij, of de taak van de Kamer als beëindigd kan worden beschouwd. Zou de ontbinding inderdaad heden plaats hebben, dan zullen de verkiezingen voor den 27sten October worden uitgeschreven. Mac Donald zal zelf in eigen naam een boodschap tot het Engelsche volk richten. Er zal geen verandering in de regeering plaats hebben, voordat de verkiezingen zullen zijn geëindigd. Het parlement zal na de verkiezingen zoo spoedig mogelijk bijeenkomen. Hedenavond om 9 uur 20, zal Mac Donald een rede houden voor de radio. Hij zal aan den verkiezingsstrijd deelnemen als labourcandidaat onder de kleuren der labour-partij. De voornaamste reden, waarom de partij leiders besloten hebben, algemeene verkiezin gen te houden is, vertrouwen te wekken in het buitenland, dat men zou willen aantoo- nen, dat Engeland een stabiele regeering be zit met een loyale en onverdeelde parlement taire meerderheid achter zich. Het congres der arbeiderspartij te Scarbo rough nam met eenparigheid van stemmen een door Graham, den president van de Board of Trade in het vorig kabinet, voorgestelde resolutie aan, waarbij het stelsel van tarieven wordt veroordeeld, dat aan den handel schade zou berokkenen, en er niet in zou slagen, de werkeloosheid te verminderen. Graham zei- de Wij gaan verkiezingen tegemoet, die de felste zijn die de moderne tijd kent. DE NIEUWE DUIT SC HE NOOD VERORDENING. De derde noodverordening van den Rijks president, ter beveiliging van het economische leven en ter bestrijding van politieke exces sen, is vanmorgen gepubliceerd. Zij beslaat 30 pagina's van het „Reichsgezetzblatt" en bestaat, behalve uit de slotbepalingen, uit 7 deelen. Het le deel behandelt de wijzigingen ln de verordeningen van den rijkspresident van X December 1930 en 5 Juni 1931, inzake tabaks belasting, salarissen en loonen, rijksbemoei- ingen, verlaging der sociale lasten der ge meenten en de financieele gelijkstelling. Het 2e deel behandelt de werkeloosheids-» kwestie en crisisregeling. Het 3e deel regelt de begrootingen en schul den van landen en gemeenten, de ambte naarssalarissen, de pensioenkorting en de op stelling der begrootingen. Het 4e deel regelt den woningbouw en het vestigen van kolonies, werkverschaffing in den landbouw, in de voorsteden enz. Het 5e deel bevat maatregelen betreffende de handels- en financieele politiek, de spaar banken en giro-instellingen, gemeentelijke credietinstellingen, de vermindering van ka pitaal, verlaging van overmatig hoogen rente standaard, garantieleeningen en machtigingen tot het sluiten van leeningen vergemakkelij king van den verkoop van den aardappel oogst, verplichte controle op bedrijven in openbaren dienst enz. Het 6e deel bevat maatregelen en richt lijnen voor het verkrijgen van vereenvoudigin gen en bezuinigingen. Het 7e deel bevat uitsluitend bepalingen ter bestrijding van politieke excessen. Met gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar wordt gestraft hij, die met voorbedachten rade of tengevolge van nalatigheid drukwerken doet verspreiden van politieken inhoud, die niet voldoen aan de opgaven van den uit gever of welker inhoud strafbaar is. Het uit geven van nooduitgaven in de plaats van ver boden drukwerk wordt gestraft met gevan genisstraf van minstens 3 maanden. Para graaf 6 van dit deel brengt tevens een ver betering in de filmwetgeving, waardoor ook het in gevaar brengen van de belangen van den Staat door middel van de film straf baar is. Verder kunnen volgens paragraaf 8 lokali teiten, die gebruikt worden als verzamelplaats of uitgangspunt voor gewelddaden, gesloten worden, evenals drukkerijen, waar verboden geschriften worden gedrukt of andere plaat sen, waar verboden handelingen plaats vin den. Aan café's en herbergen kan in 'n dergelijk geval voor een tijdvak van 3 maanden de ver gunning ontnomen worden. Verder bevat dit hoofdstuk nog bepalingen tegen overtreding van het vergaderverbod van 28 Maart 1931. Tot nog toe was het verboden deelnemen aan vergaderingen strafbaar. Voortaan zal ook het houden van niet te voren aangekondigde vergaderingen strafbaar zijn.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1