NOOTJES oor de zuinige Huisvrouw is het van belang te weten, dat slechts het beste derde deel van de fijnste soort haver tot Quaker havermout wordt verwerkt. Daarom heeft elke portie Quaker in verhouding tot den lagen prijs een verbazende voedingswaarde. De Wieder. De Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen hebben besloten de cellulosefabricage des Zaterdags stop te zetten. De werklieden krijgen over de üren, waarin zij niet hebben gewerkt een schade vergoeding, gelijkstaande aan het halve uur loon. Te Eben-Emael (Limb.) gijn een grootvader meb Zijn kleindochter, die bij een put ston den; door een autobus, die daar ter plaatse een personenauto moest passeeren, aangere den en gedood. Het Holland-Indië-vliegtuig „de Ooievaar" is Zondag 6.30 uur uit Kohlak vertrokken en na een tusschenlanding van 10.20 tot 10.40 té Rangoon om 14.45 te Akiab aangekomen. De „Valk" vertrok Zoniag 6.18 uur uit Kaïro en arriveerde te 3.30 te Bagdad. Eén later bericht meldt, dat de „Ooievaar" om 8.30 uur uit Akiab is vertrokken en om 14.50 uur te Alakabad aangekomen. Uit Welingelichte bron wordt gemeld, dat de typhus-epidemie, welke onlangs in de omge ving van Gent is uitgebroken, en waarvan verscheiden gevallen een doodèlijken afloop hadden, veroorzaakt is, doordat de slachtof fers roomijs, vervaardigd met besmet water, hebben gegeten. In de nabijheid van Grenoble is Zaterdag middag een Fransch militair vliegtuig om laag gestort. De piloot was onmiddellijk dood. Het Vliegtuig werd volkomen vernield. i Lord Cecil is gekozen tot president van den Algemeenen Raad van de Unies van Volken- bonds vereenigingen gaf Alexander ten antwoord„ik ben de keizer van Rusland". „Die is mooi", riep de Cascogner uit, „eei keizer En u meneer „Ook ik ben u waarschijnlijk niet onbe kend. Ik ben de koning van Pruisen". „Al mooier en mooier En wie is u vroeg hij den derden. „Ik ben de keizer van Oostenrijk". „Dan ben ik in hoog gezelschap geweest lachte de provinciaal, die natuurlijk dacht, dat men hem in het ootje nam. Doch Alexan der voegde hem toe„Gij zult ook ons wel willen zeggen met wien wij de eer hebben te spreken 1" „Met genoegen", antwoordde onze vriend, zich in zijn volle lengte oprichtende, „ik ben niets minder, ik ben de keizer van China I" Jullie dachten zeker, dat je met een boer tje te doen had Over Napoleon. Toen Na poleon reeds eerste consul was geworden, ging hij nog op ongedwongen vertrouwelijke wijze met zijn vroegere vrienden om, die hij aller minst verloochende of vergat. Tot de veran dering van zijn houding in dit opzicht droeg vooral het feit by, dat vele oude kennissen en vrienden uit het oog verloren, wat zij aan den man, die nu aan het hoofd der regeering van Frankrijk stond, verschuldigd waren. Dat was ook het geval met den tooneelspeler Dugazon. Toen deze artist op zekeren dag te St. Cloud was, bemerkte Napoleon, dat hij aanmerkelijk dikker was geworden. „Wat wordt je toch rond, Dugazonzei Bonaparte, terwijl hij zijn hand op des too- neelspelers buik legde. „Niet zoo rond als pij, m'n beste manne ke l", antwoordde de toonspeler lachend, ter wijl hij zich dezelfde vrijheid veroorloofde. Met „manneke" antwoordde niets meer, maar Dugazon werd nooit meer bij hem uit- genoodigd. De groote veldheer kon volstrekt niet dul den, dat zijn officieren zich parfumeerden en het haar met geurige watertjes inwreven. Zoo vaak als hy dit merkte, zei hij gewoonlijk „Een soldaat moet meer naar een paarden stal dan naar lelietjes van dalen ruiken." De levensduur van een film. In „Die Umschaü", Duitsch Week blad voor wetenschap en techniek, wordt voorgerekend, hoe groot de levensduur van een normale film is. Ieder beeldje wordt gedurende een dertigste seconde op het doek geprojecteerd. Het ver wisselen van het beeld duurt ongeveer even lang, zoodat totaal één vijftiende seconde noodig is, om van het eene beeld over te gaan op het andere. Per seconde zijn er derhalve 15 beelden. Een positiefilm, die uit niet brandbaar cel- lulosemateriaal bestaat, is meer of minder beschadigd, nadat hy drie a vier honderd maal gedraaid heeft. Dit hangt o.m. af van den toestand van het projectietoestel, de be diening enz. In het geheel wordt dus de film 12 tot 15 seconden achter elkaar bekeken en dan is het uit. Ten einde nu de snelle sïytage te onder vangen worden in Duitschland proeven ge nomen met aluminiumband. Dit materiaal is echter niet doorzichtig. Men probeert nu door reflectie beelden op het doek te krijgen. Tot hiertoe zijn de proeven nog niet volledig ge slaagd, Göedkoope kolen voor werkloozen. Uit Essén wordt ge meld, dat de door het Rheinisch-Westfaii- schen Kolensyndicaat ingestelde commissie besloten heeft de mindere soorten kolen voor 13 rijksmark per ton aan behoeftige werk loozen te leveren. Dit beteekent een vermin dering in prys van dertig procent. Over de doorvoering van dit besluit zal met de arbeidsbureaux en gemeenten in het Roergebied en omgeving onderhandeld wor den, Gevleugelde slachtof fers van het verkeer. Motor rijtuigen maken veel slachtoffers onder het gevolgelte op den weg. Lieden, die nagegaan hebben hoeveel het er zouden zijn, kwamen tot de ontstellende Conclusie, dat op buiten wegen met druk autoverkeer dagelijks twee vogels, voornamelijk kippen, op elke 3 K.M. gedood worden Van andere zijden acht men dit sterk over dreven. Men twijfelt er aan of het motor- verkeer wel zoo'h bedreiging voor de vogels is als verondersteld wordt. Een chauffeur, die ongeveer 1600 K.M. per week aflegt, zoowel 's zomers als in den win ter, verklaarde, dat hij gedurende de laatste tien jaar slechts drie vogels doodde. Eens overreed hij een havik, die op een konijn was neergeschoten óp den weg. Dé vogel lette niét op den aanstuivenden auto, Welke finaal over hem heenreed. Maar tóen de bestuurder omkeek zag hij den havik onge deerd Opstijgen, met zijn proói in zijn klau wen. Merkwaardige operatie. Een professor te Milaan heeft stervend een patiënt het leven gered. Toen hij met een operatie bezig was, werd hij plotseling onwel, Zijn assistent bood aan de operatie te vol tooien, doch de professor stond er op dit zelf te doen. Plotseling viel hij met een schreeuw in de armen van zyn helpers. Onmiddellijk kwamen doctoren en verpleegsters te hulp en hij herstelde spoedig weer zoover, dat hy naar de operatietafel terugging. Opnieuw begaven hem zijn krachten en stortte hij in met de woorden „Zorg voor den patiënt." De operatie werd voltooid en het leven van den betrokkene gered, doch de professor stierf binnen twee minuten. Oproep voor de woltfen- j acht. Tot de sportieve mannen van Rome is een eigenaardige oproep gericht. De bladen bevatten namelijk een verzoek tot al len, die lüst hebben in de jacht, om zich naar de heuvelige gebieden van Cassino te be geven en de wolven te dooden, die daar al vèè vee hebben verscheurd. Na den ongewoon warmen en drogen zo mer is thans plotseling een koude ingetreden. De wolven, die in de heuvels weinig van hun gading kunnen Vinden, teisteren thans de dalen, waar zij zich werpen bp de schapen en geiten, waarmee de meeste landbouwers in hun onderhoud moeten voorzien. De wolven zijn zoo wild, dat de ongewapende boeren niet kunnen keeren. De armere onder hen zijn wanhopig, omdat hun weinige levende have des nachts een prooi wordt der uitge hongerde wolven en ook de welgestelde boe ren zijn bezorgd, omdat de kudden altyd den nacht in de open lucht doorbrengen. Veertien dagen geleden is ook een oproep tot aspirant-wol ven jagers gericht, doch toen werd hy algemeen als een grap opgevat. Thans worden de namen en adressen der boeren, wier vee werd getroffen, Vermeld, en men hoopt, dat nu weldra eenige dappere mannen naar Cassino zullen vertrekken om dè wolvenplaag te bestrijden. -Groote schouwburgbrand te Riga. zaterdagmorgen vroeg is in het z.g. Davles Theater te Riga, een groote brand uitgebroken, waardoor de gehèele töe- schouwersruiöité werd vernield. De geheele Riga'sche brandweer werd gealarmeerd om aan het blusschingswerk deel te nemen. Dank zij het ijzeren brandscherm bleef de tooneel- ruimte geheel onbeschadigd. Doch de rest van het gebouw is zoodanig vernield, dat van her stel waarschijnlijk geen sprake kan zijn. Bij het blusschingswerk hep een brandweerman ernstige brandwonden op. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. Een maand September met negentien dagen. De maand September heeft in 1752 in Engeland slechts 19 dagen gehad, zooals men zien kan in Rider's ,3ritish Merlin" van dat jaar, welke in de leeszaal van het Britsch muséum is te vinden. De British Merlin was een al manak van die dagen, zegt ,Tit Bits". De oorzaak was deze. Tot 1752 werd in Engeland Se kalender van Julius Caesar gebruikt. Deze jaarindeeling was niet geheel in orde, zoodat langzamerhand de zaak ver schoof en men, als het zoo döor was gegaan, midden in den zomer schaatsen zou hebben gereden volgens den almanak, en op Kerst mis zonnebaden genomen. In 1752 hakte men den knoop dóórvan September werden 11 dagen afgenomen en een nieuwe kalender ingesteld, waarmee men niet in de war zou komen. De wijziging bracht nogal Opschudding. Sommigen dachten, dat ze beroofd waren van 11 dagen van hun leven en op Vele plaatsen in het land kwamen protest-demon straties voor. Keizers en koningen. Naar we weten hebben tot dusver 2635 kei zers en koningen over 75 volkeren in de We reld geregeerd. En van dezen hebben, zoover kan worden nagegaan, 27 de hand aan zich zelf geslagen, 29 den marteldood gestorven en 95 hebben den troon vrijwillig verlaten, 1000 zijn in den stryd gevallen, 128 eindig den hun leven in de gevangenis, 157 werden vermoord, 110 op Wettige wijze veroordeeld ën terechtgesteld, 331 werden met geweld van hun troon gestooten en 15 eindigden in waanzin. Wat de anderen betreft, van hun lot is weinig te zeggen, omdat het lot van tal van keizers en koningen niet meer kan worden nagegaan in de in duisternis gehulde ge schiedenis der wereld. -Er z ij n 35.ooo.ooo telefoons over de geheele wereld. Vol gens een Amerikaansche statistiek, „Tele- phoné en telegraphe Company" waren op 1 Januari 1931 in totaal 35.3 millioen tele foon-apparaten op de wereld aanwezig, het geen sedert 193Ö een toename beteekent van millioen. Hiervan bevat Noord-Amerika 21.7 millioen 12.84 pet.), Europa 10 millioen (29.07 pet.), Azië 3.48 pet. Dan volgen Australië, Zuid- Amerika en tenslotte Afrika (slechts 0.68 pet.) In de Vereenigde Staten vindt men meer dan de helft van alle telefoontoestellen (20.2 millioen stuks), Duitschland bevat 9 pet., Groot Britannië 5.5 pet., Canada 4 pet. en Frankrijk 3 pet. van het totaal. De bruidsjapon van lady May Cambridge. De hofkleerma- ker, die de bruidsjapon voor lady May Cam bridge heeft ontworpen, heeft daarvan aan de Engelsche bladen de volgende beschrijving gêgeven De japon is van volkomen effen parelkleurig oud satijn, volgens het patroon Van de moderne nauwaansluitende taille. Het lijfje sluit nauw om het lichaam en het sa tijn volgt de lijn van het middel en de heu- pëh en gaat dan over in een rok, die met plooien tot op de enkels neerhangt in sierlijk golvende lijnen, Lange mouwen, die tot op de hand reiken, moeten de jurk een schilder achtige gracie verleenen en een lange en zeer ruimè sleep van glanzend satijn, die van de schouders valt, verhoogt de schoonheid van den familiesluier, dien de bruid 24 October dragen zal. Huiselijk leven van vor st e n. - De Ongenoemde correspondent van het „Journal" vervolgt zijn serie artikelen óver de persoonlijkheid van de verschillende nog regeerende vorsten en vorstinnen met een beschryving van het Belgische koninklijk paar. „De oorlog heeft de tronen op het vaste land van Europa voor een groot gedeelte doen verdwijnen", schrijft hij, „alleen die Vorsten zijn behouden gebleven, wier positie steunde op de trouwe aanhankelijkheid en sympathie van hun volk, het gevolg van hun regeerings- wijze. Deze liefde voor hun koning, door ailes heen heeft het Belgische volk, in alle lagen en rangen. „Majesteit", zeidê Camille Huysmans, het socialistische Kamerlid, èens „Majesteit, in dien wij een président voor onze republiek Zouden moeten kiezen, zou ik op u stemmen". Misschien is de verdemocratiseering van het Belgische hof ook wel een reden dat deze spontane verzekering van Huysmans 2ooveel bijval heeft gevonden. Ongetwijfeld is het hof te Brussel het meest democratische van de wereld té noemen. Groote officieelé recep ties zijn er Zeer zeldzaam. Eigenlijk is er maar één werkelijk belangrijke gebeurtenis in het jaarhet hofbal, dat het hoogtepunt van het mondaine leven van Brussel vormt. Dan tart de weelde Van dé costuums, de gul den rijkdom van de uniformen en de schitte ring en flonkering van dé receptiezalen alle beschrijving. Het bal op dien avond is min der ceremonieel. Ten gerieve van de oudero gasten worden er èen paar walsen gespeeld, maar verder worden er one-steps en fox- trotts gedanst. „ïntusschen houden dè koning en de ko ningin meer van stilte en rust. Daarom ver blijven zij weinig in het paleis in Brussel, maar bevinden zij zich meestal in het kasteel te Laeken. Dat buitenverblijf wordt door een grooten tuin omgeven, waarin broeikassen staan, die OVer de gehèele wereld beroemd zijn. Éénmaal per jaar wordt het publiek in de gelegenheid gestéld deze Wonderen van floralia te bezichtigen. Soms ontsnapt het koninklijk paar aan de omgeving van gebondenheid en drukken ar beid. Öndër den schuilnaam graaf en gravin de Rethy vertoeft het dikwijls te Parijs, waar de koningin inkoopen doet in de groote ma gazijnen en de koning.bioscopen bezoekt. Én beiden verheugen er zich in, als gewone menschen vrijwel onopgemerkt in de stad te kunnen rondwandelen. Ook is koning Albert een hartstochtelijk alpinist en hij heeft in Zwitserland den naam van een stoutmoedig bergbeklimmer. Zoowel hij als zijn echtgenoote zijn enthou siast voor de luchtvaart. Gedurende den oor log steeg de koning, tót grooten angst van Zijn ministers, dikwijls op voor een vlucht boven de vijandelijke linies. Van alle vorste lijke personen heeft hij hét meeste gevlogen. Hij rijdt niét graag paard, maar houdt veel van andere sporten. Hij staat vroeg op, ontbijt snel, leest de kranten en rijdt dan naar zijn bureau, waar zijn adviseurs hem by zijn dagtaak bijstaan. Koning Albert luistert veel, spreekt weinig, maar hij weet den loop van het gesprek toch te richten waarheen hij wil. Men kent d'ê spreekwijzestiptheid is vorstelijke beleefd heid. Welnu, de koning van België is van een zeldzame stiptheid. Zijn dagindeeling is op de minuut geregeld. Misschien staat dit wél in verband met zijn liefde voor motoren en machines. Koning Albert is een perfect me canicien. Wat de koningin betreft, opmerkelijk Is haar talent als violiste. Zy was een van dè beste leerlingen van den grooten leermeester Ëugène ïsaye. Éénvoudig en smaakvol ge kleed, legt zy vele bezoeken af en is een goede steun voor alle ongèlukkigen. Wat er ook gebeure, de koning en de kó ningin van België zullen kunnen rekenen op hun volk, omdat het volk ook op hen kan rekenen. ïdefeëh die rijk maakten. De Engelschman Dunlop gaf zijn zoon een driewieler, maar het was destijds éen mar teling op dé massieve gummibanden te rij den. Toen kwam de vader op het idee, gas slangen met lucht op te blazen en die om de wielen te leggen. Het resultaat was verras- :endzoo eenvoudig was het begin der uit vinding, die Dunlop rijk maakte. De jonge Amerikaan Gilette uit Wisconsin, werd, omdat hy zich met een ouderwetsch scheermes sneed, zóó verstoord, dat hij besloot èen apparaat uit te Vinden, waarmee men Zich zonder bloedvergieten scheren kon. Op het oogenblik worden ieder jaar millioenen Gilette's verkocht. De Zwitser Maggi kwam op het idee soep in vasten vórm te fabriceérëndit ideè Werd de basis van een wereldindüstrie. De Amerikaan Linus Yale, die in 1840 in New-York een slotenmakerij opende, kon moeilijk vermoeden wat voor een uitgebreide industrie hy daarmee vestigdehy ging Uit v Verlangt uitdrukkelijk de geel-blauw-roode origineele pakken met den bon voor zwaarverzil- verd tafelzilver. De inhoüd van het tegenwoordige groote Quaker- pak is 5 ons netto. van het idee dat leder slót sléchts met één bepaalden sleutel kon worden geopend. Toen hij in 1875 stierf, was zyn fabriek reeds beroemd. De wereldberoemde uit stof Vervaardigde dieren zyn de Uitvinding van een verlamde arbeidster, die olifanten én anderè dieren uit lappen begon te maken. zoo aanschouwde de eerste teddybeer het levenslicht. Dè groote industrie, waarvan Margaretha Stèiff de grondlegster was, heeft haar tót één wêlge stelde dame gemaakt. Uit dén verkoop van kauwgummi heeft William Wrigley een der grootste handels huizen van Chicago kunnen oprichten. De boerenzoon Woolworth richtte vijftig jaar ge leden met behulp van geleend kapitaal, 300 dollar groot, de eerste zaak met eenheidsprij zen op (eenheidsprijs 50 éts.) Met de hier verdiende kwartjes heeft hy den Woolworth- wolkenkrabber gebouwd. Een fabriek zonder ra men. Een fabriek zondèr ramen, die bo vendien nog vele andere min of meer revo- lutionnaire nieuwigheden Vertoont, wordt op het oogenblik gebouwd te Fitchburg in den Amerikaanschen staat Massachussets. De ar beiders zullen er dag en nacht in kunnen doorwerken onder volmaakt gelijke omstan digheden en er wordt alles gèdaan om het werken gemakkelyker te maken. Men ver wacht, dat er 30 meer gepresteerd zal wor den door de arbeiders en de Amerikaansche industrie wacht met belangstelling óp de practisehe resultaten. Door bepaalde inrich tingen wordt het geluid gedemptzoo kaat sen de Wanden het geluid niet terug, terwijl de machines staan op een laag kurk. De ge luiden, die tijdens hét Werk gemaakt wórden, zullen elkaar moeten opheffen. De verlichting is zoo geregeld, dat zy aangenaam is voor de öogen, terwijl er ook een bepaalde hoeveelheid Ultraviolet licht wordt uitgestraald. Men werkt bij dit kunstlicht beter dan by daglicht, omdat dit laatste voortdurend van kracht verandert, wat veel inspanning van de oogspieren eischt. Ook de temperatuur wordt constant ge houden, terwijl de lucht, alvorens hét gebouw binnen te stroomen, door Water gereinigd wordt en op temperatuur wordt gebracht. Men bemerkt er düs niets van zomer en winter en alle tocht is buitengesloten. De wanden en dé plafonds zullen wit, blauw en groen geverfd Worden, omdat deze kleuren hét rustigst op de menschen inwerken en een gunsfcigen invloed hebben op hun prestaties. De machines zullen echter oranje geverfd Worden, zoodat zygöèd Zichtbaar zijn en de kans op ongelukken ver kleind wordt. Wie is het machti gst? Öp de vraag wie machtiger is dan de geza menlijke legers der wereld en Wie meer heeft vernield dan alle door de natiën gevoerde oor logen, geeft een geestig Amerikaan, naar we in de „H.O.R.A." lézen, die tevens de spyker goed óp dè kop slaat, op de volgende eigen aardige wijze antwoord „Ik ben meer doodend dan kogels en ik heb meer huisgezinnen vernield dan het zwaarste belegeringsgeschut „Ik steel, alleen in de Vereefügde Staten, ieder jaar meer dan vyf billioen dollars „Ik spaar niemand en ik vind mijn slacht offers onder rijken en armen, ouden en jon gen, sterken en zwakken en beh bekend bij weduwen en weezen „Ik vertoon my in zulke afmetingen, dat ik myn schaduw werp op ieder terrein van den arbeid, zoowel op den draaienden slypsteen, als op de beweging van een spoortrein „Ik vermoord jaariyks duizenden van Werklieden „Ik doe myn werk in stilte en loer voort durend in donkere plaatsen „Je bent voor mij meermalen gewaar schuwd, doch je neemt je niet in acht „Ik ben overal, in huis, op straat, in de fabriek, op zee en by spoorwegkïuisingeh „Ik breng dood, ziekte en gebreken en toch z'-Jn er weinigen, die my zoeken te ont wijken „Ik verniel, verpletter of vermink „Ik geef niets, doch neem alles „Ik ben je grootste vyand „Ik benZorgeloosheid!" Rood haar en zomersproe- t e h. ondanks vele onderzoekingen is over het eigenlijke ontstaan van zomersproe ten nóg niet veel bekend. Vastgesteld is na- tuuriyk, dat zij voornameiyk veroorzaakt worden door zonlicht en zonnewarmte. Als nagenoeg vaststaande regel wordt aangeno men, dat personen met rood haar ook behept zijn met zomersproeten. Dat de huid van roodharige menschen bijzonder gemakkeiyk zomersproeten opneemt, staat vast, doch éen regel is het niet. In Düitsehland heeft dr. Conitzer een on derzoek ingesteld en daaruit is gebleken, dat foy 6Ó00 schoolkinderen slechts 17.2 der roodharige kinderen zomersproeten hadden. Onder blonde kinderen was het percentage met zomersproeten 3.5 en by de donker getinten bedroeg het percentage 0.7 De neiging tot het krygen van zomersproeten schijnt in verband te staan met de roode of de geelachtige kleurstof in het haar, daar zeer roodharige menschen bijna altyd aan Zomersproeten lijden. Aan den anderen kant is het een uitzondering, dat een roodharige geen en een donkerharige zooals in Rus land korten tyd geleden is vastgesteld wel zomersproeten heeft. Uit het onderzoek van dr. Conitzer is verder komen vast te staan, dat zóowèl rood haar als zomersproeten van ouder op kind over gaan. Verder schynt vast tè staan, dat Ouders, die beiden lichtblond zijn, nooit rood harige kinderen krygen. Door de ingrijpende veranderingen op om- roepgebied zyn de eischen voor de selectivi teit van een ontvangtoestel aanzienlijk hoo- ger geworden. Vooral ih het golfgebied tus- schen 200 en 600 meter is het aantal zend- I stations belangrijk toegenomen en de zend- energie hiervan zelfs dikwijls tot het tien- Voudige versterkt. Het is dus geen wonder dat vele radioluis teraars niet meer tevreden zijn over het toe stel dat by aankoop, toen er nog niet zooveel sterke zendstations waren, toch goed voldeed. Het ontvangtoestel is echter daarom niet waardeloos geworden, al wordt de luisteraar ontstemd door de vele zendstations die hy in het golfgebied van 200 tot 600 meter door elkaar hoort die hy iéder afzonderlijk zou willen ontvangen. De radiofabrikant heeft ook hierin voor zien. De Philips' fabrieken hebben een voor- zetapparaatje vervaardigd, dat dè selectivi teit van een ontvangtoestel aanmerkelyk ver hoogt. Het apparaatje kan als een „sperkring" of als een „scheidingskring" gebruikt worden. Wat is eigêniyk het verschil tusschen deze twee begrippen De sperkring. Heeft men In de buurt van het ontvangstation een zender die erg stoort, dan kan men met behulp van een sperkring dit storende zendstation onschadelijk maken voor de ontvangst van andere zendstations. De sperkring is een zgn. slingerketen, die een Spoel bevat met een daaraan parallel ge- schakelden variabelen condensator. Deze slingerketen wordt nu afgestemd op het sto rende zendstation en de sperkring wordt tus schen de antenne en het ontvangtoestel ge- schageld. De hoogfrequentstroompjes van het sto rende zendstation vinden nu in den hierop cfgestemden sperkring geringen weerstand en slingeren hierin vry uit, Zy komen daar door niet tot het toestel en men bereikt hier mede, dat de ontvangst van andere zendsta tions niet meer door deze in den sperkring verblyVehde hoogfrequentstroompjes;" dia van den storenden zender afkomstig zyn, -wordt gestoord. De ontvangen antennestroompjes van andere frequenties, dus van andere zend stations, vinden een gemakkelijkeren- weg naar het ontvangtoestel en gaan dus niet in den voor hen van hoögen weerstand zyn den sperkring slingeren. Ideaal zou zyn dat de slingerketeh voor de stroompjes van de storende frequentie in het geheel geen weerstand had, doch élke electri- sche keten heeft een zekeren weerstand. Hierdoor kan de sperkring niet dên geheelen storenden hoogfrequenten stroom opnemen, doch hy Verzwakt den toevoer hiervan naar het toestel toch wél afdoende om er bij ont vangst van andere zendstations geen hinder meer van te hebben. Met behulp van den sperkring kört dus uiteraard slechts één enkel storend zend station geëlimineerd Worden en de luisteraars dié slechts döor een énkelen naburigen zen der worden gestoord, hebben hieraan dus voldoende. indien meerdere zendstations op de geko zen golflengte storen, zooals thans door de dichte bezetting van het golfgebied tusschen 200 en 600 meter by de oudere ontvangtoe stellen zeer dikwyls het geval is, is de sper kring echter niet afdoende. In dit geval moet men een scheidingskring gebruiken. De scheidingskring. De scheidingskring is eveneens een afstembare slingerketen, die echter met het ontvangtoestel en met de antenne is gekoppeld en als zoodanig de energie, die in de antenne is opgevangen, aan het ontvangtoestel doorgeeft. De schei dingskring werkt hierbij als filter en brengt van de in de antenne opgevangen hoogfre quentstroompjes alleen die stroompjes met behulp van de koppeling naar het ontvang toestel over, waarop de scheidingskring is afgestemd en die dus hierin verliesvry kun nen uitslingeren. Het principièele verschil tusschen een sperkring en een scheidingskring is düs dat de sperkring een enkele zendgolf verhin dert tot het ontvangtoestel door te dringen en alle andere golven j Scheidingskring daq enkele zendgolf tot laat en alle andere gel ontvangtoestel door tq Een goede scheidii geconstrueerd zyn eii verliesvry zyn geconsl Dè Philector bevat door eenvoudige omsl van stekerbusjes en s| sperkring dan wel worden gebruikt. Het I Vórinig. Dé variabele f singplaten en een luq een speciale isolatie el trische verliezen tot blyven. De spoel heeft eei| lichaam uit een bijz electrische verliezen tot een mihime wal Om den hoogfrequerj deren is de spoel uit J De Philector versch| golfgebied een ware voor den hieuwen de ontvangtoestellen peil. DE FRANSCH KRACfl Volgens de jóhgste Fransche luchtstrydk tuigen, welke als void Het leger had 12401 jachtescadrilles met bardeerdscadrilles mei deerescadrilles met 13 escadrilles met 440 vlij zyn 34 gemengde f waarnëmings) met 34(1 beschikt over 211 vliel met 80 vliegtuigen, 3 en 'de scheepseiscadril| tuigen. Doch met deze gro nog niet. By de 1791 dienstl nog gevoegd worden reserves met 1200 school-, proef- en oei 2000 in aantal, zoodatj vliegtuigen komt. Aan personeel telt pen, waarvan 2200 offl ficieren en 26.700 mal zyn van hen 3500, w| 1500 man. De Franische lucht^ deéld in drie luchtd luchtbrigade en een reserve. De eerste haar brigades in Mei Duitschland gerichtj «der drie en telt 475 1 zer brigade ligt een mings- en 3 jachf Nancy, een van i escadrilles in Dieden perafdeeling in Me| Dijon ligt een regir drilles in Straatsburg! mings- en 2 jacht-esq luchtschipperafdeelinj De 2e divisie is Parijs en bestaat waarnëmings- en Bourget en 2 aftóeeïil Compiègne. De 3e divl staat uit een luchtbl cadriiles in Pau en 2Ë pers in Toulouse).enI ten, waarvan 't eenq drilles in Tours, 't les in Chateauroux. gade ligt in Lyon en van 6 waarnëmings- I De groep der hoofq bombardeerbrigades in garnizoen. Elk telj bardeer-regiment. 't dag-bombardee: sterk, in Metzvani dagbombardeerregiml Reims zelf, 't naclf dscadriiles sterk, in In Marokko liggenl 8. Zelfstandige groei liggen in West-Afriq en Cochihchina. In j les, regelmatig verd^ sein, Dey, La Sen ia, De ihoblele sterktd 15 vliegtuigen Is 5| eieren en 100 man 10 officieren, 20 ond| nachtbombaUdeeresö 12 officieren, 20 oil waarnemingsescadrill onderofficieren, 110 f Tegen levende dó 10.5 K.G. geworpen, 200, 500 en 1000 K.G EEN BRIEF VAN 1 Door een eige] omstandigheden he< superintendent van| mento in Milaan, ee Napoleon teruggevoi| op onverklaarbare Milaan was ontvréej polon eigenhandig 16 Juni 1809, waard zitter van den Italia] over eenige in Italië| hitsing van het Voli De lotgevallen va de de laatste dertig] het duister gehuld. mandini zijn werk „I derd jaar der XIXC aan het archief in 1 ge Napoleontische d| grafeeren. Een fot< reproductie der gesl

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2