500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD No. 234 69e Jaargang; 1931 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-00, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 65287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. H. W. Pieters 1916—1931. Met ingang van 1 October heeft de heer H. W. Pieters, in verband met zijn bevorde ring tot loodsschipper der 2e klasse, zijn functie van schipper der motorreddingboot „Maria Carolina Blankenheym" alhier in andere handen moeten overgeven, na ruim 15 jaren steeds op zijn post te zijn geweest, 'indien de hulp van de reddingboot werd in geroepen. Tallooze malen voer de reddingboot onder Zijn bevel, dikwijls onder zeer ongunstige weersomstandigheden, voor hulpverleening uit en hadden schipper en bemanning het voorrecht hun evenmensch van een wissen dood te redden. Om een indruk te geven van zijn onver schrokkenheid en goede zeemanschap, wan neer het gold den strijd aan te binden om aan de woedende elementen haar prooi te ontrukken, roepen wij slechts den datum van 7 November 1921 in het geheugen terug. In den voormiddag van 7 November 1921 vertrok de „M. C. Blankenheym" naar de Wielingen op bericht, dat een vaartuig op de Walvischstaart was gestrand. Het woei hard uit het NW. met hooge zee. Op de aangege ven plaats bleek een vaartuig te zijn gezon ken met masten en voorsteven boven water. Wijl hier niets meer te redden viel, keerde de boot naar Vlissingen terug, waar vernomen werd, dat het gezonken vaartuig de lichter - „Sêgre" was, verspeeld door de Fransche ■sleepboot „Megas",, waarbij de geheele be manning was omgekomen. Ten 6.15 uur n.m. van denzelfden dag werd de „M. C. Blankenheym" wederom gealar- meerd, omdat noodseinen werden gezien in de Botkil tegen de Rassen. De boot vertrok onmiddellijk, nog steeds heerschte harde NW-Iyke wind met hevige sneeuw- en hagel- - buien. Ten 7.30 uur dwars van Zoutelande moest worden teruggekeerd wegens te hooge zee, die de boot telkens dwars sloeg. Er werd besloten eerst laag water af te wachten. Ten 11 uur 's avonds opnieuw uitgevaren, slaagde de boot er in, het vaartuig tot op 50 M. af stand te naderen, doch een zware grondzee sloeg de boot weer dwars, zoodat niets kon worden uitgericht en het beter werd geoor deeld eerst den dag af te wachten. De derde tocht bracht meer succes. Ten 8.30 uur kon het scheepje worden bereikt en kreeg men verbinding met behulp van het ïijnsehietge- weer. Een tros werd overgegeven en het En- gelsche visschersvaartuig „Iris" Lowestoft no. 942 kon men uit de branding slepen en te Vlissingen binnen brengen, waardoor de 4 op varenden waren gered. Voor deze redding heeft de regeering aan Öen heer Pieters de zeer zeldzame onderschei ding verleend van de Gouden Eerepenning voor menschlievend hulpbetoon met loffelijk getuigschrift. Zyn verdere verdiensten voor het redding- wezen erkende de regeering in 1924 door toe kenning van de gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hem uit Frank rijk een onderscheiding ten deel viel door de verleening der Medaille lre classe de la Fédération Nationale de Sauvetage. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft als blijk van hare groote waardeering voor de zeer bijzondere verdiensten van haar schip per, diens eervol ontslag vergezeld doen gaan van de toekenning der gouden medaille van de maatschappij. De heer H. D. Streefkerk, sedert 1907 deel Uitmakend van de bemanning der redding boot te Vlissingen, heeft het bevel over de ,M- C. Blankenheym" overgenomen. MIDDELBURG. Voorzitter Voogdijraad. Benoemd tot lid, tevens voorzitter van den t voogdijraad te Middelburg mr. W. F. E. ba ron van der Feltz, substituut officier van ju- etitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg. GOES. Chr. Onderwijzers in Zeeland. Zaterdag werd hier de jaarlij ksche provin ciale vergadering van Christ. Onderwijzers in Zeeland gehouden. In de morgenvergadering sprak mej. C. H. Kuiper, onderwijzeres aan de Chr. school (Nieuwstraat) te Goes, over „Kindergevoel". Het is niet voldoende aldus spr. dat wü de kinderen alleen van onzen kant be zien. Wij moeten er ook op bedacht zijn, dat de kinderen ons van hun kant ook bekijken. Ze zijn gekomen, de een vol verwachting, de ander met grooten eerbied en een derde vol liefde en aanhankelijkheid en het is aan ons, die verwachting niet te beschamen. Dat is een moeilijke taak. We geven er ons niet al tijd rekenschap van, dat een kinderoog scherp ziet en een kinderoor nauw luistert. Daar zijn ook kinderen, die we zoo moeilijk kunnen begrijpen. Laten wij altijd eerst pro- beeren ons zelf te geven. Zooals een bloem zich keert naar de zon, vanwaar ze licht en warmte verlangt, evenzoo keert het kinder hart zich naar ons, als wij het onze volle sympathie schenken. Bij dat moeilijke werk zij onze dagelij ksche bede „Heer, blijf dicht bij mij". Tweede spreker was ds. J. Petri, Ned. Herv. predikant te Dordrecht. Deze sprak over „Het godsdienstig verlangen in de nieuwere dichtkunst." Beide lezingen werden met groote aan dacht gevolgd. GROEDE. Loop der bevolking over September. Ingekomen personen: H. C. S. Bouwens, van SchoorlH. Leunis geb. Buijze, van Oostburg M. M. Verbuijt geb. Sijnnesael, van Zuidzande I. M. Verbuijt, van Zuid- zande P. C. de Lijzer, rn Nieuwvliet. Vertrokken personen: M. A. J. de Rooij, naar Antwerpen (B.) P. Risseeuw, naar Bergen op Zoom P. Datthijn, naar Wieringen I. F. Pijcke, naar Breskens A. S. van den Broeke, naar Cadzand. IJZENDIJKE. Loop der bevolking over September. Ingekomen: P. A. J. Crince, van Westkapelle L. Caus, van Escautpont (Fr.) Cl. Groosman, van Hambourdin (Fr.) A. Termont, van Gent (B.) F. Boute, van Cap. rijcke (B.) M. van Hecke, van Watervliet (B.) A. Maertens, van Aardenburg. Vertrokken: M. Herman, naar Roo sendaal L. van Opdorp, naar Hoofdplaat B. de Betue, naar NijmegenP. J. van de Linde en gezin, naar SluiskilF. B. Mercy en gezin, naar Watervliet (B.) M. Geelhoed, naar Biervliet. P. T. en T. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot telefoniste bij den interlocalen dienst aan het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Zierikzee de leerling-telefoniste R. Belde- rok, uit Middlburg. DE LOONSVERLAGINGEN IN DUITSCHLAND. In het rijksarbeidsministerie hebben Za terdag onderhandelingen plaats gehad tus- schen de directie der Mansfeld A.G. en de vertegenwoordigers der betrokken vakveree- nigingen, in tegenwoordigheid van de betrok ken regeeringsinstanties van het rijk en van Pruisen. Van de zijde der regeering werd een loons verlaging van 12 verlangd, terwijl de ver tegenwoordigers der vakvereenigingen slechts een verlaging van 7 wilden aanvaarden. Aangezien geen overeenstemming kon be reikt worden, zijn de onderhandelingen af gebroken. Er is thans sprake van een stop zetten van het bedrijf, indien de vakvereeni gingen op haar standpunt blijven staan. PRUISEN EN DE HOHENZOLLERNS. De Duitsche Staatspartij heeft naar men weet bij den Pruisischen Landdag met het oog op den nood van het Duitsche volk een voorstel ingediend tot herziening der over eenkomst met de HohenzoUeras en de „Stan- desherren", waarbij hun ruim 30 millioen mark in geld en een aanzienlijk grondbezit werd toegekend. Naar het persbureau V.D.Z van goed ingelichte zijde verneemt, kan een revisie als buitengesloten worden beschouwd, daar het parlement de regeling indertijd met een tweederde-meerderheid heeft aange nomen. DE PAUS VOOR DE WERKLOOZEN. De „Osservatoire Romano", het officieele orgaan van het Vaticaan, heeft een Pauselijke Encycliek gepubliceerd, die, naar de begin woorden, „Nova Impendet" genaamd is. De Encycliek bevat een oproep aan de bisschop pen, om zich met het oog op den te verwach ten zwaren winter in het bijzonder aan de weldadigheid te wijden. De Paus laat zich in de Encycliek tevens bezig met de huidige economische en financieeïe crisis en vooral met het vraagstuk der werkeloosheid. In ver band hiermede 'wordt in de Encycliek opge merkt, dat door den wedstrijd in bewapening vele middelen aan het volksvermogen worden onttrokken, die beter voor andere doeleinden kunnen worden aangewend. Een later bericht meldt,dat de Paus uit gaat van de hevige crisis die in het bijzonder de kinderen, de bezitlooze arbeiders en het proletariaat treft, en vervolgt dan o.m.„Wij zien een groot aantal eerlijke en werkwillige arbeiders, die slechts wenschen, in het zweet huns aanschijns door eerlijken arbeid hun dagelij ksch brood te verdienen, waarom zij God dagelijks bidden en die thans tot werk loosheid zijn gedwongen en die met hun ge zinnen in groote behoeftigheid verkeeren. Het valt te vreezen, dat wanneer de nood niet ge lenigd wordt, vele in ellende verkeerende ge zinnen tot wanhoop gedreven zullen worden.-' De Paus roept op tot een Kruistocht van Naastenliefde, want door het stillen van den lichamelijken honger zullen ook de zielen ge troost worden. De Kruistocht van Naastenlief de zal ook de vlammen van haat en harts tocht dooven en de vlammen van liefde en eendracht voeden, en zal leiden tot vrede en sociale en individueele welvaart. Bij den Kruistocht van Naastenliefde gaat het om een offer, dat voortvloeit uit den door Chris tus in Zijn Evangelie verkondigden plicht. De Encycliek gaat dan verder over den wedstrijd in bewapening, die teugelloos ge noemd wordt. Het is een gevolg van de ijver zucht tusschen de volkeren en veroorzaakt reusachtige uitgaven, die onttrokken worden aan het volksvermogen en aldus bijdragen tot verscherping van de crisis. De Paus herhaalt derhalve de waarschuwing van zijn voorgan gers. Het is te betreuren dat men daar tot nog toe geen rekening mee heeft gehouden. Ten slotte roept de Paus alle bisschoppen op om met alle tot hun beschikking staande middelen het geweten te wekken voor de Christelijke geboden der naastenliefde. De bisschoppen moeten in hun diocesen centrale instellingen voor hulpverleening scheppen. De Paus zal God bidden, dezen tijd van bezoe king te willen verkorten. EEN TEKORT VAN 5 MILLIARD OP DE FRANSCHE BEGROOTING. De conferenties voor het begrootingseven- wicht, die te Parijs in het presidentschap van den Raad worden gehouden, zijn voor- loopig geschorst. Zij hebben tot zeer bevre digende resultaten geleid, ondanks de moei lijkheid om een tekort van bijna 5 milliard francs te dekken. Het scheen Zaterdag, dat het tekort definitief gedekt zou worden ten gevolge der overwogen maatregelen. BOTSINGEN TUSSCHEN VLAMINGEN EN WALEN TE HASSELT. De Belgische dag te Hasselt heeft zich tot een waren slag tusschen Walen en Vlamingen ontwikkeld. Sterke patrouilles gendarmen trokken door de straten. Men verzekert dat het aantal gewonden omstreeks honderd be draagt. Een extra-trein, welke uit de richting Gent kwam, werd bij Kermpt door' Vlaamsche boe ren en studenten met steenen en flesschen bekogeld. Talrijke ruiten werden vernield. Het aantal der door glasscherven gewonde trein- passagiers is zeer groot. Toen gisterenmiddag de feeststoet, be staande uit 25.000 menschen zich in beweging zette, werden zij door de toeschouwers onder gejoel ontvangen. Er werd geroepen„Leve Vlaanderen, weg met België", terwijl de Vlaamsche Leeuw werd gezongen. Op eenige plaatsen is het de Vlamingen ge lukt, ondanks het optreden der gendarmerie, de optocht te doordringen. Uit de bovenverdiepingen van het Vlaam sche Huis werd met flesschen en glazen ge- .worpen. De gendarmerie bestormde het huis en dwong de Vlamingen het huis te ontrui men. Jonge Vlamingen haalden de Belgische vlag van de huizen omlaag en verbrandden deze onder het zingen van Vlaamsche lie deren. De microfoon waarmede de redevoeringen via den Vlaamschen omroep zouden worden uitgesproken, werd door de woedende menigte vernield. Des avonds waren de Vlamingen volkomen meester van het veld, nadat de franskiljons het plaatsje hadden verlaten. HET BEGROOTINGSTEKORT IN AMERIKA. Het federale tekort voor het eerste kwar taal van het belastingjaar bedraagt volgens een mededeeling van de schatkist 380.495.000 dollar. Men verwacht voor het geheele jaar een tekort van ca. 11^ milliard, tenzij een verhooging der belastingen dit tekort komt beeprken, DE ELLENDE IN CHINA. De ellende in China is thans ten top ge stegen. De aanhoudende burgeroorlogen, die aan het land geleidelijk alle levenssappen onttrokken, hebben thans een catastrofe ver oorzaakt, welke haar wedergade niet vindt in de geschiedenis der laatste eeuwen. De overstroomingen in het Yang-Tse-ge- bied, veroorzaakt door de verwaarloozing der dijken, hebben het eens zoo vruchtbare land geheel ten gronde gericht. Jaren lang reeds overstroomde de Yang-Tse de dalen, waar zij haar weg door baande, doch deze vloeden verdwenen weer spoedig met achterlating van een slib, dat vruchtbaarheid bracht. Thans is er echter geen sprake van een spoedig verdwijnen van het water, dat een geweldige zee vormt tusschen Hankow en Tsjinkiang, een afstand van meer dan' 800 kilometer. Veeleer zal ieder deel van de enorme vallei, dat onder het peil der rivier ligt en de reus achtige districten, waar het water de dijken vernield heeft, voor bebouwing verloren zijn, misschien voor den tijd van een jaar, wel licht ook voor goed. Het onmiddellijk verlies van al hun eigen dommen, van hun huizen, kleeding, huisraad en voorraden, dat door het water is meege sleurd, is reeds erg genoeg voor de tientallen millioenen bewoners van het overstroomde gebied, doch de zekerheid, dat de overstroo ming voor minstens een jaar hun belet dit alles terug te winnen, vergroot nog de ver schrikking. Volgens de officieele opgaven zijn thans vijftig millioen personen dakloos. Ofschoon de graanprijzen geweldig zijn gedaald, zal de ondersteuning zelfs van maar een half zoo groot aantal, totdat zij hun werkzaamheden kunnen hervatten, de Nankingregeering een som kosten, welke ver boven haar financi eeïe krachten gaat. De geldnood der Chineesche regeering is gemakkelijk te verklaren, als men weet, dat zelfs de meest armzalige hulpverleening aan het geteisterde gebied een geweldig gat ge slagen heeft in de verarmde Chineesche schatkist. De inkomsten van de Zuidelijke provincies staan geheel onder het beheer der patriotten, die deze bedragen gebruiken voor hun leger. De Noordelijke provincies hebben genoeg met zichzelf te stellen, terwijl zij ge heel nuttelooze troepen soldaten moeten on derhouden. In de tegenwoordige financieeïe wereld crisis kan buitenlandsche geldelijke hulp slechts gedeeltelijk worden verstrekt, waarbij dan nog komt, dat de gebeurtenissen der laatste dagen doen vermoeden, dat deze hulp lang niet overal met vreugde zal worden be groet door de nationalistische jongeren, die, volgens de „Times", welke bovenstaande bij zonderheden geeft, niet door de centrale re geering gecontroleerd en geleid kunnen wor den. Een hongersnood is onvermijdelijk en de rivieren hebben met haar overstroomingen meer nadeel en schade berokkend aan de boerenbevolking dan alle communisten of mi litaire verwoestingen in de afgeloopen twee tientallen jaren. DE JAPANNERS IN MANTSJOERIJE. De kazernes van Peishan en Tsjengtse aan den spoorweg Moekden—Hailoeng zouden to_ taal zijn verwoest door Japansche vliegtui gen, welke bommen wierpen op Chineesche troepenkorpsen. Het aantal slachtoffers van het bombardement wordt op meer dan twee honderd geschat. Uit Moekden wordt bericht, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat op vier verschil lende plaatsen 45 Koreanen zijn vermoord. Men vreest, dat een verder onderzoek nog talrijke andere moorden aan het licht zai brengen. Poging tot roofmoord. Te Geldrop heeft Zaterdagavond een poging tot diefstal gevolgd door geweldpleging plaats gehad. Te half acht 's avonds kwam J. van Stekelenborg binnen bij de wed. Verstappen, die alleen thuis was. Na wat te hebben ge praat ging S., die vroeger naast de wed. V. heeft gewoond, naar de kast en nam daaruit een sigarenkistje, waarin hij geld dacht te vinden. Toen hij daarmede weg wilde gaan, drong het tot de weduwe door wat de man wilde. Zij sprong op den man toe. Toen S. haar niet van zich kon afschudden, sloeg hij en trok een mes, weermee hij haar eenige steken toebracht, o.a. in den pols en in den nek, onder het linkeroor. Ziende wat hij had gedaan, ging S. er vandoor en via eenige tui nen kwam hij in een andere straat. Zijn rij wiel en het geldkistje liet hij achter, terwijl hij zijn portefeuille eveneens achterliet. De wed. V. liep luide om hulp, waarop omwo nenden kwamen toegesneld en haar badende in haar bloed vonden. Op de plaats van de vechtpartij waren ook vloer en muren met bloed bevlekt. Een tweetal doktoren waren spoedig ter plaatse. De vrouw werd door een geestelijke bediend en naar het R.-K. gast huis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. De burgemeester en de kapitein van de ko ninklijke marechaussee hebben een onderzoek ingesteld. Ook de marechaussee te Eindhoven werd gewaarschuwd om Van S., den dader, bij zijn thuiskomst vast te houden. Om half 12 kwam hij thuis, waar hij direct werd ingere kend. Hij is naar Geldrop overgebracht en ingesloten in de arrestantenbewaarplaats. Hij heeft volledig bekend. Het curieuze van het geval is, dat de we duwe, die zeer arm is, in het geldkistje een bedrag bewaarde van ƒ1.40. Vechtpartij. Zaterdagmiddag ontstond in een bar aan de Marnixlaan te Utrecht een vechtpartij tusschen twee mans personen, waarbij de 22-jarige J. H. R., den 33-jarigen J. v. M., zoodanig met een mes in het hoofd stak, dat dit er in bleef staan. De dader is gearresteerd, terwijl Van M. vervoerd is naar de afd. chirurgie van de stichting Rijksklinieken. Zijn toestand is re delijk wel. Oorzaak waren minder goede fa milieverhoudingen. Twee smokkelaars dood geschoten. Zaterdagmorgen trachtte bij Effeld, in de onmiddellijke nabijheid van het Limburgsche Geldrop, een bekende smok kelauto over de Nederlandsche grens te ko men. De Duitsche douanebeambten hadden den tolboom neergelaten en toen de auto noch voor de waarschuwingen, noch voor de waarschuwingsschoten stopte, schoten zij met scherp. De chauffeur werd in het hoofd ge raakt en was op slag dood. De tweede inzit tende werd gearresteerd en nog in den loop van den dag door den snelrechter tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In den auto vond men een zeer groote hoeveelheid koffie en tabak. Uit Erkelenz wordt tegelijkertijd gemeld, dat een douanebeambte, die een motorrijder vervolgde, die eveneens niet wilde stoppen, dezen door een schot ook zoodanig trof, dat de smokkelaar op slag dood was. Doodstraf geëischt. Het hof van gezworenen der provincie Brabant heeft Zaterdagavond half 9 vonnis geveld in het proces tegen de dieven en moordenaars, twee jongemannen en een jonge vrouw, die, naar men zich herinnert, den vorigen winter de Belgische hoofdstad en haar voorsteden onveilig maakten en er verscheidene alleen wonende winkeliersters ombrachten. Ook te Gent werd een bejaarde weduwe door het drietal op gruwelijke wijze vermoord en be roofd. Ruim 2000 personen stonden binnen en buiten het gerechtshof op de uitspraak te wachten. Het O.M. eischte driemaal de dood straf tegen den 24-jarigen Osselaere en den 29-jarigen De Kerckhoven en tweemaal tegen de „vriendin" van dezen laatste. Nadat de gezworenen op alle vragen bevestigend hadden geantwoord, werden de beide moordenaars tot de doodstraf en hun vrouwelijke mede beschuldigde tot 20 jaar dwangarbeid veroor deeld. Het proces had vier dagen geduurd. Aanslag met zoutzuur. Een gescheiden man heeft Zaterdagmiddag op het Frankfurter hoofdstation een aanslag op zijn vroegere echtgenoote gepleegd. Hij goot de vrouw, die sinds drie jaar aan het station werkzaam is, een flesch zoutzuur over het hoofd. De vrouw, die achter buffet stond, hield beschermend de handen voor de oogen en hieraan slechts is het te danken, dat zij het licht van haar oogen heeft behouden. De man werd door omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. Anderen rukten de vrouw de door het zuur aangetaste klee deren van het lichaam. Zij heeft zware brandwonden aan den rug en de beenen op- geloopen en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Geen boertje. In het jaar 1814, toen de legers der verbonden mogend heden in Parijs lagen, placht de keizer van Rusland, iederen dag in het strengste incog nito een wandeling te maken. Zekeren dag ontmoette Z.M. zijn hooge bondgenooten, die zich bij hem aansloten. Toen de drie souvereinen in de rue St. Flo- rentin kwamen, naderde hun een man uit de provincie, die waarschijnlijk in de wereldstad onbekend, verdwaald was. „Mijne heeren", aldus sprak hij hun aan, „kunt gij mij ook zeggen, waar de Tuille- rieën zijn?" „Ja", antwoordde Alexander, „volg ons maarwij gaan er heen". Weldra kwamen ze aan het paleis en daar hun wegen zich scheidden, nam men af scheid van elkander. „Nog iets", sprak ten slotte de provinciaal, „het zou mij zeer aangenaam zijn de namen van de heeren te mogen vernemen, die zoo vriendelijk voor mij waren". „Ge hebt zeker al eens van mij gehoord",

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1