500 300 25 DONDERDAG 1 OCTOBER EERSTE BLAD No. 231 69e Jaargang' 1931 Uitgave: Firma F. IfAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 repels 75 ct., iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Een benoeming bü het Openbaar Vervolgonderwijs. Door Burg. en Weth. is met ingang van 1 October tot onderwijzeres in de vakken handwerken en koken aan den openbaren vervolgcursus (hoofd de heer Wijsveld) voor l?et tijdvak 1 October 1931—1 April 1932 be noemd mej. T. Bakker, alhier. Mej. Bakker is in het bezit van het diplo ma huishoudschool en de akten voor nuttige en fraaie handwerken. Aan mej. J. A. van Hoepen is met denzelf den datum, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan bo- vengenoemden cursus. Dresdener Kreuzchor. St. Jacóbskerk. Er waren bijna vier jaren verloopen, sedert dit beroemde koor een uitvoering in onze Groote Kerk gaf. Gister waren ze weerge keerd, de Kruzianer, doch in andere samen stelling, daar het knapenkoor zich telken jare automatisch vernieuwt, vermits de oud ste vocalisten afvallen en van onder op aan vulling met aanstonds bruikbare krachten plaats vindt. Dank zy een scherp selectie systeem bestaat het koor alzoo steeds uit jonge, frissche stemmen, aan wier muzikali teit en muzikale kennis zeer zware eischen worden gesteld. De concertreis in ons land, geleid door de vereeniging voor internationaal jeugdverkeer, bereikt een tweeledig doel en wel het bevor deren van een vriendschappelijk verkeer tus- schen de jeugd, waardoor de vredesgedachte verbreid wordt, gepaard aan het te genieten geven van de prachtigste zangkunst. En die biedt het Dresdener Kreuzchor Zang van de allerzuiverste schoonheid, als uitvloeisel van een artistieke cultuur Onder de eminente leiding van prof. Ru- dolf Mauersberger zong het koor het groote, ingewikkelde, veeleischende motet voor acht stemmig dubbelkoor „Singet dem Herrn" van J. S. Bach, subliem van klank, stemmingsvol, wonderlijk fijn en beschaafd. Een hoogtepunt van polyphonen zang Alles is trouwens even keurig verzorgd, 't is alsof de stemmen één heerlijk, egaal instrument vormen. De glas helderheid van de jongste koorleden en hun juiste intonatie bij zeer hoog gelegen noten waren alleszins bewonderenswaard. Men is dan ook geneigd om te denken, dat deze jongens zuivere beroeps-zangers zijn. Voorts hoorden we het achtstemmige koor„Chris tus humiliavit se" van Ph. Dulichius, het choral-motet van G. Schumann „Wie schön leucht' uns der Morgenstern" benevens het „Sanctus" uit Kurt Thomas' A-moll-Messe. Op verzoek vond een programma-wijziging plaats en daardoor werden we vergast op het moeilyke werk van Max Bruch „Es fiel ein Tau" mitsgaders twee oude Kerstliederen (z.g. „Wiegenlieder" „Wiegenlied der Hirten an der Krippe zu Bethlehem" van H. Rei- mann en „Susani" van Carl Hirsch Geist- liches Wiegenlied aus Seraphischer Lustgar- ten, 1635). Ter afwisseling werden door Mevr. A. van Hamel (sopraan), met orgelbegeleiding van den heer A. P. Varel, twee gezangen van Josef Haas en twee kleine geestelijke concerten van Heinrich Schütz vertolkt. Was afwisse ling bij een dergelijk superieur koor wel noodig Het bedehuis was goed bezet. Waarom niet vol „Auf Wiedersehngij Dresdener Kreuzchor, wat het „Seid umschlungen Mil- lionen" zoo verrukkelijk in practijk brengt O. Nutsspaarbank. In de Nuts-Spaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Sep tember 836 inlagen gedaan tot een bedrag van 137.287.67 en 1656 terugbetalingen tot een bedrag van f 470.877.92. Er werden in die maand 50 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 6901 en hun tegoed werd gebracht cp 2.008.469.22. Er werden 57 spaarbusjes ter lediging aangeboden inhoudende 1084.50 en met 3431 zegels werd bespaard f 171.36, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Het nieuws van den dag in beeld. In onze Tijdinghal hingen wij vooreen drietal foto's van het Koninklijk bezoek aan Schiphol; van de plechtige onthulling van een monument ter eere van den wekelyk- schen luchtdienst Amsterdam-B atavia door minister Reijmer op Schipholvan den 'oouw der nieuwe Merwe-booten te Rotterdam van het bezoek der Koninklijke familie aan Werkspoor van de opening van het veilings gebouw van de Coöp. Groentenveiling te Zutphenvan de ingebruikstelling van het nieuw ingerichte pompstation der waterlei ding te Nuland van de burgemeesterfeesten te Berkel en Roderijs van een 65-jarige echtvereenigingvan den luitenant-kolonel C. M. Donk te Kampen, die eervol ontslag heeft aangevraagd. Met pensioen. Naar wij vernemen, zal de heer G. J. Pros, le boekhouder by de Nederlandsche Spoor wegen, wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd op 3 October e.k., den dienst op 1 November 1931 met pensioen verlaten. Geslaagd voor het politie-diploma. Voor het politie-diploma met aanteekening is te Amsterdam geslaagd de heer I. A. de Puijt, korporaal bij de groep poli tietroepen alhier. Dertien jaar en drie maanden onderweg. Op 26 Juni 1918 verzond de Brandstoffen- commissie „Vlissingen" aan een inwoner van de Molenstraat een kennisgeving, dat tegen inlevering der kaart een pak gewone kaarsen kon worden afgehaald bij een met name ge noemden leverancier. Blijkens het poststempel werd deze kaart gisteren aan den bewoner afgeleverd. De afstand DistributiegebouwMolenstraat werd dus afgelegd in ruim dertien jaar en drie maanden. OOST- EN WEST-SOUBURG. De heer Pieterse, penningmeester van de afdeeling SouburgRitthem van het Groene Kruis heeft wegens zijn hoogen leeftijd (82 jaar) als zoodanig ontslag genomen. Met voorbeeldigen trouw en ijver heeft hij die functie van af de oprichting der vereeniging '5 Februari 1904) tot nu toe vervuld. In zijn plaats is in de laatst gehouden be stuursvergadering benoemd de heer J. de Bruin, hoofd der openbare school te Oost en West-Souburg. RITTHEM. Aangesloten aan het electrisch net. Het was Woensdag voor deze gemeente een gewichtige dag. Des middags werd nl. de electrische stroom van de P.ZJE.M. ingescha keld. Omstreeks 3 uur verzamelden zich by het transformatorhuisje de burgemeester, wethouders, secretaris, raadsleden en oud raadsleden, benevens de heeren Slooves, di recteur, graaf Van Lijnden en G. van de Putte, bestuursleden, De Regt en Zeilmakers, ingenieurs van de P.Z-E.M. en eenige belang stellenden. Nadat de heer De Regt de inrichting van het transformatorhuisje in hoofdzaken had uiteengezet, ging de burgemeester daartoe door den heer Slooves uitgenoodigd, tot in schakeling van den stroom over. De heer Slooves hield daarna een korte toespraak, waarbij hij het groote nut en ge mak van de electriciteit, ook voor een dorp als Ritthem, uiteenzette. Hij noemde de elec triciteit practisch, zindelijk en makkelijk. De burgemeester zeide, zich te verheugen op dit door geheel Ritthem lang verbeide oogenblik, namens het gemeentebestuur den stroom te mogen inschakelen. Liet het zich aanvankelijk aanzien, alsof Ritthem eerst ver in het najaar van elec trisch licht zou worden voorzien, plotseling kwam er echter schot in de onderhandelin gen tusschen P.ZE.M. en ons gemeentebe stuur. Dadelijk werd de daad bij het woord ge voegd en binnen zeer korten tijd werd het transformatorhuisje gebouwd en werden de kabels gelegd. Hulde bracht spr. aan het bestuur der P.Z. E.M., aan de ingenieurs, de opzichters, de werklieden en allen, die aan de electrificatie van Ritthem hebben medegewerkt, doch niet minder aan de leden van den voormaligen raad, die getoond hebben de behoeften van onzen tijd zoo goed aan te voelen. Moge het aantal aansluitingen steeds groo- ter worden en ieder met voldoening op dit voor de gemeente zoo gewichtig besluit kun nen terug zien. De heer G. van de Putte Wenschte na mens het bestuur van de P.ZB.M. de ge meente Ritthem geluk met de electrische aansluiting en sprak de hoop en de verwach ting uit, dat deze in de toekomst moge die nen tot nog meerdere welvaart van de ge meente, vooral daar Ritthem, liggende onder den rook van Vlissingen, ook zal profiteeren van de uitbreiding van de haven dezer stad. Daarna begaf men zich naar het gemeen tehuis, waar ververschingen werden aange boden. Op het dorp was een auto van de P.Z.E.M. aanwezig, waar, met behulp van electrischen stroom verschillende demonstra ties werden gegeven, welke veel belangstel ling hadden. De muziekvereeniging maakte nog een wandeling door het dorp, zoodat er een ge zellige drukte heerschte. VEERE. Voor de restauratie van het raadhuis. Zooals bekend, ondergaat het fraaie raad huis thans een hoognoodige restauratie. Om voor dit herstellingswerk belangstelling te wekken zal er een reproductie verspreid wor den naar het schilderij, dat mevrouw Lucie van Dam van Isselt naar het gebouw heeft vervaardigd. Het stuk blijft eigendom der gemeente. GOES. Begrafenis ir. I. G. J. Kakebeeke. Op de algemeene begraafplaats alhier werd gisterenmiddag onder zeer groote belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. I. G. J. Kakebeeke, in leven adviseur van den landbouw, die op 64-jarigen leeftijd plotseling in Den Haag is overleden. Verte genwoordigers uit alle landbouworganisaties van landeljjken aard, maar ook uit véle, wel ker gebied beperkter is, waren naar Goes ge komen om hem de laatste eer te bewijzen. Er waren vele bloemstukken. Het woord werd gevoerd door dr. K. J. Fre- aeriks, namens den minister, D. de Boer Dz., ondervoorzitter van het K.N.L.C., Jac. Smits, voorzitter van den Tuinbouwraad, mr. A. G. A ridder van Rappard, namens het Land- huishoudkundig Congres en de Internatio nale Landbouwcommissie, H. A. Hankeu, namens de Rijkslandbouwwinterschool te -Goes, ir. J. G. Hazeloop, namens alle con sulenten, prof. Aberson, namens de Commis sie van toezicht op de proefvelden, mr. P. Dieleman, namens de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, ir. N. van Poeteren, namens den plantenziektenkundigen dienst, ir. Koegg namens de centrale gewassenkeuring, Gun ning namens het instituut voor suikerindus trie, de burgemeester van Goes, namens het gemeentebestuur, A. Zandee, namens de ver eeniging van oud-leerlingen der landbouw winterschool, Van Haren, namens de federa tie van pluimveehouders-vereenigingen, Van dc Zande als vriend en oud-collega en ten slotte een broer van den overledene. De oudste zoon, de heer J. M. Kakebeeke te Goes, dankte namens de familie. IERSEKE. De Zeeuwsche oesterhandej en het pond. In verband met den invloed welken de da ling van het pond op de Zeeuwsche oester cultuur zou hebben, werd Dinsdagavond te Ierseke een groote vergadering van oester- handelaren gehouden, waar het resultaat der Londensche besprekingen werd medegedeeld. Burgemeester Gunning, die persoonlijk bij de besprekingen te Londen tegenwoordig was, presideerde de vergadering. Medegedeeld werd, dat het voorstel der Zeeuwsche oester handelaren om den prijs der oesters in Ne derlandsche valuta te noteeren, te Londen ernstigen tegenstand ondervond. Na vele be sprekingen heeft men van de mogelijkheid om in guldens te noteeren afgezien, daar dit practisch onmogelijk werd geacht, meldt „de Tel." Hierna is door de Zeeuwsche oester handelaren voorgesteld, het gewicht der oes ters te verlagen, tegen welk voorstel niet veel werd ingebracht. De Engelsche oesterhande laren daarentegen stelden voor de noteering in ponden te handhaven, doch de oesterpry- zen met 15 te verhoogen. Binnen enkele dagen is een definitieve overeenkomst te ver wachten. Men hoopt, door met een van bo vengenoemde voorstellen in overeenstemming te geraken, het risico, ontstaan door de da ling van het pond, zeer te beperken. GROEDE. Algemeene vergadering „Nut van 't Algemeen". Woensdagavond hield de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", departement Groede, een algemeene vergadering in de zaal van den heer Lagendyk. Nadat door den voorzit ter de vergadering was geopend, werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan, waarbij bleek dat er aan inkom sten een bedrag was van 580.13 en uitgaven van 474.04, alzoo een batig saldo van 106.09. Vervolgens werd het aftredend be stuurslid de heer J. L. Boone bij acclamatie herkozen. Besloten werd den boekenverkoop der Nuts- bibliotheek op 7 October a-s. te houden en wel in een der zalen van den heer Lagen dijk. Eveneens werd besloten, zooals vorig jaar een subsidie toe te kennen aan den cur sus in Handenarbeid. In verband met een verzoek van het hoofd bestuur werd goed gevonden een avond te organiseeren en wel op 26 October a..s., om een motie aan te nemen in verband met de vredesactie. Deze avond zou alsdan worden opgeluisterd door mevr. Van den Broeke uit Aardenburg. Ook deze avond zal voor niet- leden boven 18 jaar toegankelijk zijn. Voordrachtavonden zullen worden gehou den door den heer Hoolhorst uit Waterland kerkje en door de familie Jan van Riemsdijk. De heer Hoolhorst zal vermoedelijk eind November of begin December een weten schappelijke lezing houden over Indië, terwijl de familie Van Riemsdijk zal optreden op 27 Januari a.s. IJZENDIJKE. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft alhier 38.68 opgebracht, te Water landkerkje 8.15. Ernstig ongevaL Toen gisterenmiddag de rijksveldwachter D.. gestationeerd te 's-Gravenpolder, per rij wiel surveillancediensten verrichtte onder de gemeente Kloetinge, passeerde hem een auto, waarvan plotseling een der wielen af liep, met het gevolg dat de bestuurder zijn macht over het voertuig kwijt raakte en den rijksveldwachter aanreed met het noodlot tig gevolg, dat dezen een der beenen totaal werd afgereden. Het slachtoffer is op last van den ter plaatse verschenen arts, onmid dellijk naar het ziekenhuis te Goes overge bracht. De politie stelt een onderzoek in naar de deugdelijkheid van den auto, die door haar tot dat doel werd in beslag genomen. Van andere zijde vernemen wij nog het volgende Van de richting Goes kwam een Belgische auto aanrijden, toen plotseling ter hoogte van de hofstede van den heer Vermue een voorwiel van den auto afliep, zoodat de chauf feur niet langer zijn stuur meester was. Juist kwam van de richting 's-Gravenpolder de rijksveldwachter Drever, wonende aldaar, met zyn vrouw per fiets aanrijden. De veldwach ter kon niet meer zoo gauw uit den weg ko men en raakte tusschen een boom en den auto bekneld met het gevolg, dat zijn voet totaal werd afgekneld en met een stuk van het been tusschen den auto bleef zitten. De omwonenden, die spoedig ter plaatse waren, ontboden direct dr. Wouda te Kloetinge, die de eerste hulp verleende en den ongelukkige naar het ziekenhuis te Goes deed vervoeren. Hij had veel pijn en bloedverlies. Zijn vrouw was er met lichte kwetsuren afgekomen. De provincie-deskundige ir. Vygeboom, heeft het onderzoek geleid. Samenvoeging gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar „Zeelandia" verneemt is verschenen het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Boschkapelle, Hengstdijk, Osse- nisse en Stoppeldijk, ingaande op 1 Mei 1932. De zetel van het gemeentehuis zal nader worden aangewezen. Voorgesteld wordt de nieuwe gemeente te noemen Vogelwaarde. Zoover genoemd blad. De gemeente Bosch kapelle is groot 1640 h.a. en telde in 1930 1233 inwoners de gemeente Hengstdijk resp. 881 h.a. en 619 inwonersde gemeente Osse- nisse 2237 h.a. en 882 inwoners en de ge meente Stoppeldijk 2085 h.a. en 1549 inwo ners. De nieuwe gemeente zal dus ongeveer 4300 inwoners tellen op een oppervlakte van 7043 h.a. MARINE EN LEGER De kapitein-luitenant ter zee J. A. Sonnen- berg, wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande terug verwacht. Op 61-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gep. kapitein ter zee G. Hoogenraad. RECHTSZAKEN Niet voldoen aan vordering van een ambtenaar. C. L. B., schipper te Ierseke, is door den kantonrechter te Goes, ter zake van het niet voldoen aan een vordering van een ambte naar (sluiswachter), veroordeeld tot twee geldboeten van 25 subs. 10 dagen hechtenis. Door de rechtbank te Middelburg werd dit vonnis bekrachtigd. De Hooge Raad heeft het vonnis der recht- KENNISGEVING. Hierdoor deelen wij U mede dat wij ons bedrijf hebben verkocht, en de zaak wordt beëindigd. De aanwezige voorraad nieuwe en gebruik te ORGELS, benevens de voorradige PIA NO'S worden tegen alle prijzen verkocht. Al les moet binnen eenige weken verkocht zijn. De betaling kan desgewenscht ook in ter mijnen geschieden, terwijl met een bekende Zeeuwsche firma is overeengekomen, dat zij alle garantie nakomt. Vijf jaar garantie op ieder instrument. In verband met de likwidatie is de zaak slechts 3 dagen per week geopend, en wel des DINSDAGS, DONDERDAGS en ZA TERDAGS van 11.30 tot 6.30 uur. De verkoop duurt slechts gedurende de maand October. De eerste koopers hebben de grootste keus. Levering van de beroemde merken, als Hofberg, Mannborg, American Organ, Worcester enz. tegen spotprijzen. Betaling vanaf 1 per week. Nu of Nooit, doch dan met spoed. Zeeuwsche Piano- en Orgelhandel Korte Burg A 33 te MIDDELBURG. bank vernietigd, op grond, dat bij de schor sing aan de getuigen, door den kantonrech ter niet was aangezegd, het tijdstip waarop zy moesten terugkomen. De Hooge Raad heeft toen de zaak verwezen naar het Haag- sche gerechtshof. De procureur-generaal bij dit Hof requi- reerde gisteren, na getuigenverhoor, vernieti ging van het vonnis van den kantonrechter te Goes en verzocht opnieuw rechtdoende ver dachte dezelfde straffen op te leggen. Arrest 14 October a.s. VOETBAL. Programma voor Zondag 4 October. Afdeeling IV. 2e klasse A. BredaHero—Velocitas. OosterhoutT.S.C.Mevo. Middelburg Middelburg—RH.O. Bergen op ZoomDoskoBreda. Ter NeuzenTer Neuzen—Alliance. 3e klasse A. Middelburg Zeelandia II-Middelburg II. AxelAxel—Vlissingen II. 3e klasse B. VlissingenVlissingen—Sinoto. ZierikzeeZierikzee—Zeelandia. Bergen op Zoom Mevo n—Dosko II. Goes GoesNieuw Borgvliet. LUCHTVAART De nachttocht der K.N.A.C. Zooals te verwachten was is de belang stelling voor den op 17 en 18 October e.k. te houden nachttocht, uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, zoo groot, dat reeds thans, ongeveer twee we ken voor sluiting van de inschrijving, het maximum aantal deelnemers van 100 is be reikt. De inschrijving moest worden gesloten. Voorwaar een mooi succes voor de K.NA..C, en een bewijs, dat ook in automobielkringen, de sport vele aanhangers telt. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven VOEDING VAN KINDEREN EN DE GELDEN DER HAVENFEESTEN. Mijnheer de Redacteur In verband met de ingezonden stukken betreffende voeding van kinderen en gebruik havenfeestgelden, verzoek ik U eeniga plaatsruimte voor het volgende Punt 1. Dit getuigt van een broederlijk medelevener moet echter niet uit het oog worden verloren dat de gezinnen net uit elkaar worden gerukt, hetgeen voor een rechtgeaard Nederlandsch gezin niet den baar is en m.i. ook niet aanbevelenswaardig. Meerderen zullen het met schrijver eens zijn dat er hulp geboden moet worden, doch waar er vertegenwoordigers van bijna alle gezindten in onzen raad zitten en in het col lege van Burg. en Weth., zou ik schrijve? willen voorstellen Laten we eerst eens af wachten met welke voorstellen deze colleges voor den dag zullen komen. Een boterham verdiend voor en genuttigd in eigen gezin met eenigszins productief werk, is toch ver kieselijker dan een gekregen boterham En' blijkt het dan dat er nog een beroep moet worden gedaan op de milddadigheid van do Vlissingsche bevolking, welnu, ik heb dat

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1