1000 500 300 150 100 25 SPOOR'/ MOSTERD WOENSDAG EERSTE BLAD No.230' 69e Jaargang- 1931 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieu ws BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuu; enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bil HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Onderzeeboot O 14. De onderzeeboot O 14 op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier in aan bouw voor het departement van marine, zal Zaterdag a.s. te water worden gelaten. Motorveerboot „Koningin Wilhelmina". De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" wordt van 2 October af, tot nadere aankon diging, uit de vaart genomen, voor periodiek onderhoud, St. Nicolaasfeest voor on- en minvermogende kinderen. Gisterenavond werd in de voorm. Kazerne Willem III een vergadering gehouden van een comité, hetwelk zich ten doel stelt aan on- en minvermogende kinderen op het a.s. St. Nicolaasfeest een prettigen middag te be zorgen, op welke vergadering een 8-tal da mes en 6 heeren tegenwoordig waren. De heer G. Sandifort opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en zette het doel dezer bijeenkomst uiteen, nl. om weer als vorige jaren te trachten aan vele kinde ren een prettig St. Nicolaasfeest te bereiden. Nadat allen hun sympathie met dit plan hadden betuigd, werd de heer Sandifort tot voorzitter van het comité benoemd. Verschillende voorloopige plannen werden daarna vastgesteld om het beoogde doel zoo goed mogelijk te doen slagen. Ter verdeeling der verschillende werkzaam, heden werd een centraal-comité samengesteld, bestaande uit 7 leden. Tot voorzitter hiervan werden gekozen de heeren J. J. Stoops, voor zitter, M. Wondergem, penningmeester en mej. A. de Koning, secretaresse. Als overige leden van dit comité werden gekozen de heer A. Raamsdonk, mevr. M. C. Adriaanse—Aben, mej. C. Bosselaar en mej. M. Hendrikse, terwijl ook den heer E. Hoek zal verzocht worden zitting in het comité te nemen. Van de Erven Wed. Smits was een schrij ven ingekomen, waarin zij hun volle mede werking voor het slagen der plannen toe zeggen, waarvan dankbaar nota werd geno men. De heer Ots had medegedeeld dat op 5 December geen zijner zalen beschikbaar is, doch dat hij gaarne bereid is op Maandag 7 December zijn zaal belangeloos af te staan, doch de vergadering meende dat het gezelli ger is het feest op den St. Nicolaasdag zelf te houden en zal hiervoor dus de Kazerne Wil lem III worden aangevraagd. Besloten werd dat kinderen van 4 tot en met 12 jaar aan het feest mogen deelnemen. De ouders van kinderen zullen deze echter zelf moeten opgeven. De inschrijving zal plaats hebben op de Woensdagen 11 en 18 Novem ber, des avonds van 78.30 uur, in de Willem III en de groente- en fruitveiling. Om aan de noodige gelden te komen zal na verkregen toestemming van de bevoeg de autoriteiten een collecte langs de hui zen der ingezetenen worden gehouden, en wel op Zaterdag 7 en 14 November a.s. Tevens zal dan gelegenheid zijn om klee- dingstukken enz. te geven, waarvoor een of meer auto's der firma Smits zullen worden Moesten er echter ingezetenen zijn die van to voren goederen aan het comité willen over dragen, dan bestaat daartoe reeds gelegen heid aan de onderstaande adressen G. San difort, Noordstraat 53 J. J. Stoops, Glacis- straat 131mevr. M. C. AdriaanseAben, Glacisstraat 104ben.M. Wondergem, Sotte- gemstraat 79bovenmej. C. Bosselaar, St. Jacobstraat 9 en aan de Kazerne Willem III. Na nog eenige besprekingen werd hierna de vergadering gesloten. wy hopen dat de pogingen door het comité voorgesteld goed mogen slagen en dat de ingezetenen door milde giften de verwezenlij king van het goede doel zullen mogelyk ma ken om daardoor vele minderbedeelde kinde ren een gezellig St. Nicolaasfeest te geven, Luxor-Th eater. Fox Follies. Aangezien de directie van beide bioscoop theaters hier ter stede in Alhambra wel eens een harer succes-films laat draaien, welke voorstellingen dan tegen sterk gereduceerde prijzen toegankeiyk zyn, meende zü in dit opzicht ook met Luxor niet achterwege te mogen biyven. Gedurende de drie laatste da gen van deze filmweek loopt.dan in deze bioscoop de aardige revue-film „Fox Follies", een al-singing en all-dancing soundfilm, thans met het geluid op den band. De ge schiedenis is heel eenvoudig. George Shelby heeft zyn plantage verkocht, wil zyn meisje Lila nu niet langer op de planken hebben, koopt de show, waarin zy medewerkt opdat hij haar ontslaan kan, verkoopt de revue, welke een enorm succes werd, weer met een zoet winstje en trouwt natuuriyk met Lila. De hoofdrollen zyn in handen van Lola Lane, John Breeden, Sue Carol, Stepin Tetchit enz. De verfilmde revue biedt vele aantrekkelijk heden, aan la note gaie is een ruime plaats ingeruimd, de hodge-podge van scènes is van groot bekooriykheid en de prettige Schlagers als „Walking with Suzie", „That's your baby", „Breakaway" e.a. worden ondersteund door het levende beeld op het doek. De regie is voorbeeldig in styi, de muziek past zich ex cellent aan. Wie „Fox Follies" kent, wil on getwijfeld een herhaling medemaken, wie deze film niet aanschouwde en hoorde, pro- fiteere van deze bijzondere gelegenheid. Gemeenteiyke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 zetters, 2 drukkers, I behanger, 11 grond werkers, 8 metselaars, 7 opperlieden, 16 schil ders, 1 sleper, 1 ass. bouwkundig opzichter, 1 stoffeerder, 4 stucadoors, 2 leerling-timmer lieden, 17 timmerlieden, 2 ververs, 1 hulp vluchter, 2 meubelmakers, 2 kappers, 1 half- was-coiffeuse, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 193 metaalbewerkers (w.o. 56 tyd. werkloos), 1 banketbakker, 2 aank. bakkers, 1 slagersknecht, 1 tuinman, 2 winkelbedien den, 2. magazynbedienden, 4 kellners, 2 chauf feurs, 10 transportarbeiders, 24 kantoorbe dienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teekenaar, 3 werksters, 7 portiers, loopers enz., 20 varens gezellen (w.o. matrozen, machinisten, enz.) en 67 losse arbeiders. Voorts zijn 135 personen by de werkver schaffing geplaatst (vorige week 192). Totaal 559 ingeschrevenen, vorige week 351. Alzoo een vermeerdering van 8 werkzoeken den. Een tooneeljubiïeum. De tooneelkunstenaar Henri Morrien te Rotterdam heeft onder groote belangstelling zyn 40-jarige loopbaan herdacht. Te Rotterdam is de heer Morrien op grootsche wyze gehuldigd. Hij zal thans een tournée door het geheele land maken en op Donderdag 15 October op treden in het Concertgebouw alhier en wel met „de Duivel in de Vrouw", het machtige successtuk van wijlen dr. Willem Royaards. De hoofdrollen worden vervuld door mevr. Sophie de Vries, als de vrouw Alex Faassen als de man, terwyl de rol van de grensjager wordt gespeeld door Henri Morrien zelf. Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer. Dresdener Kreuzchor. Deze twee organisaties zullen sedert het eerste optreden van dit vermaarde koor op 22 September te Utrecht gedurende vier weken onafscheideiyk verbonden blyvenNiet dankbaar genoeg kunnen wij dit zeldzame knapenkoor zyn, dat zijn hooge kunst in den dienst heeft gesteld onzer beweging, die een toenadering tusschen de jeugd aller lan den beoogt en zoodoende voor den vrede den weg tracht te banen. Zooals onze circulaire verkondigt, willen wy het komende geslacht opvoeden tot een taak, waarin onze generatie al te zeer te kort schiet. Het verbreiden van de vredesgedachte, van de noodzakelykheid der samenwerking tusschen alle volkeren, hoe dikwyis ook door staatslieden, door leiders van industrie en handel met vuur bepleit, ls toch veelal een mislukking gebleken. De langste weg is hier de eenige, die tot het doel kan voeren. Wij moeten beginnen, met de jeugd op te voeden in kennis omtrent menschen en toestanden in andere landen, en wel door rechtstreeks contact, waarb'j echter elke bygedachte aan propaganda voor een bepaalde politieke of godsdienstige denk- wyze is uitgesloten. Dit streven, dat zeker waard ls, offers van verschillenden aard van ons te eischen, ver tolken nu de zeldzaam muzikale Duitsche knapen in onovertroffen wyze door hun ver hevene kunst. Wie deze leerlingen der „scho- la lucis—schola crucis" heeft hooren zingen, ging gelouterd naar huis, vervuld van hoop op een betere toekomst. Ouders, schoolautoriteiten, opvoeders, vre- desvrienden, op u rust de moreele plicht, de genen te helpen, die u helpen willen, uwe kinderen en leerlingen tot de gedachte aan verdraagzaamheid en vriendschap tusschen de volkeren op te voeden, wy vragen niet veel van u. Komt allen in grooten getale, op dat de jonge zangers zich over uwe sympa thie mogen verheugen en wy uw ideëele en materieele medewerking deelachtig kunnen worden. Wy verzoeken In het byzonder alle direc teuren van scholen, rectoren, leeraren en vooral ook de leerlingen zelf, onze plaatse lijke medewerkers steun te verleenen by de voorbereiding van het concert van het Dres- dener Kreuzchor. In Utrecht, Leiden en de plaatsen, waar vooral de scholen en leerlin gen, die reeds aan de jeugdcorrespondentie deelnamen, zich met den kaartverkoop heb ben belast, werd ook in financieel opzicht een prachtig resultaat bereikt, wy hopen, dat ook u bereid zult zyn, uw medewerking te verleenen. Plakaten, foto's, brochures en ander propagandamateriaal stellen wy gaar ne ook aan de scholen ter beschikking. Uw medewerking zal gaarne aanvaard wor den door W. E. Coumou, Lange Delft 16-17, Middelburg. MIDDELBURG. Regenten over gevangenissen. By Kon. besluit van 26 September is be noemd tot lid van het college van regenten over de gevangenis te Middelburg jhr. ir. J. L. Boreel, ingenieur by den polder Walcheren wonende te Middelburg. Verduistering. Door de justitie te Middelburg ls aange houden zekere v. B., wonende te Hansweert, als verdacht van verduistering van effecten. Beëediging. Ter burgerlyke zitting van de arrondisse- ments rechtbank te Middelburg werden he den de wachtmeesters der Kon. marechaus see J. van Belzen te Axel en J. van den Berge te Vlissingen, als zoodanig beëedigd. DOMBURG. Verlaging pachtprijzen. Het Burgerlyk Armbestuur heeft, naar aanleiding van een door de pachters gedaan verzoek tot vermindering der pachtpryzen van de landerijen besloten deze met één der de te verminderen. VEERE. Winkelsluiting. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten te verzoeken by de ver plichte winkelsluiting de bepaling op te ne men dat de winkels gedurende de maanden Mei-September tot des avonds 10 uur ge opend mogen blyven. Over do verplichte Zon dagssluiting staakten de stemmen, 3 tegen 3. Er was één lid afwezig. Inbraak. In den afgeloopen nacht is Ingebroken in het station van de Ned. Staatsspoorwegen te Krabbendyke. Wat ontvreemd is kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in handen. R.-Kath. bouwvereeniging „Volksbelang" te Sas van Gent. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk aan de R.-Kath. bouwvereeniging „Volksbelang" te Sas van Gent, die met steun van het ryk een complex arbeiderswoningen gaat bouwen, en in het bestek wilde bepalen dat uitsluitend Nederlandsche werkkrachten mogen worden te werk gesteld, uit Den Haag zou zyn bericht, dat een dergelyke clausule niet toelaatbaar is, is aan het Haagsche Cor respondentiebureau by informatie gebleken, dat inderdaad bezwaar wordt gemaakt tegen beperking van den aannemer in de keuze van werkkrachten by den bouw van arbeiders woningen met rykssteun, aangezien de erva ring heeft geleerd, dat elke zoodanige beper king leidt tot verhooging van den prijs en daardoor ten nadeele komt van de arbeiders voor wie de woningen bestemd zyn. DiefstaL Ten nadeele van den landbouwer B. te Clinge werd een dezer dagen tot tweemaal toe een groote hoeveelheid aardappelen van diens land ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. RECHTSZAKEN Moordaanslag. De 35-jarige los-werkman J. de Z. uit uit Nymegen had op 30 Juli een moordaanslag gepleegd op M. te Nymegen in de Jorisstraat. M. ondèrhield betrekkingen met de vrouw van de Z. en was met haar naar Amsterdam geweest. De Z. stuurde zyn vrouw een tele gram, waarin hy meldde, dat hy zelfmoord zou plegen. De vrouw kwam terug en de Z. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk ontmoette haar met M. in de Jorisstraat. Hy trok zyn revolver en loste 5 schoten op hen. Alle 5 misten echter. Het O. M. by de rechtbank te Arnhem eischte tegen verdachte 5 jaar gevangenis straf. Vonnis bevestigd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak tegen den 23- jarigen gewezen schryver, A. J. M., thans gedetineerd, die in hooger beroep heeft te recht gestaan wegens afdreiging door middel van een alarmpistool, ten huize van den ge zant van Denemarken in den nacht van 9 op 10 Aprl jl. De rechtbank had M. te dezer zake tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het Hof bevestigde dit vonnis. LUCHTVAART Snelheidsrecord watervliegtuig aanmerkelijk verbeterd. De snelheid die luitenant Stainforth gis terenmiddag met zyn watervliegtuig S.Z.B. bereikte, is officieel bekend gemaakt. Zy be droeg 647.76 KM. gemiddeld per uur (408 Engelsche mylen). Luitenant Stainforth heeft hiermede zyn eigen record van 379.05 Eng. mylen, dat hy tijdens de races om den Schneider-coup op 13 September 11. vestigde, aanzienlyk verbeterd. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse J. Tissot van Patot, werkzaam by de afd. hydrografie aan het departement van defensie, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 21 Oc tober met de „Baloeran" uit Rotterdam daar heen vertrekken. Kapitein-luitenant ter zee J. A. V. Swen- ker, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 2 October geplaatst als le officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. De kapitein der mariniers L. Spiegelberg wordt binnenkort van zyn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugver wacht. De officier van administratie 2e klasse der zeemacht T. Schaper wordt 28 dezer overge plaatst van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen naar de marinekazerne te Amsterdam. Het marinevaartuig „Rigel". Het marinevaartuig „Rigel", onlangs afge leverd door de Nederl. Dokmaatschappy en bestemd voor het vervoeren van gouverne mentspassagiers in den Oost-Indischen Archi pel, zal den gouverneur-generaal van Ned.- Indië op zyn dienstreizen ter beschikking staan. In verband daarmee heeft men aan de passagiersaccomodatie bijzondere zorg be steed. Deze bestaat uit een ruimen eetsalon, te vens passagiersverblyf en een ontvangsalon met aangrenzende luxehut en badkamer, welke beide laatsten in hoofdzaak voor den gouverneur-generaal zyn bestemd. De betimmering van den eetsalon is uitge voerd in rood Andaman Padouc. De paneelen zyn van fraai geaderd rose marmer. Boven de twee langscheeps geplaatste dressoirs zyn de gebeeldhouwde portretten van de Konin gin en Prins Willem van Oranje aangebracht. In het midden bevindt zich de groote eetta fel. Voor den gouverneur-generaal is aan de ze tafel een fauteuil in ebbenhout gereser veerd, voorzien van het in hout gesneden wapen van Batavia. Verder behooren by deze tafel eenige gemakkelyke en sierlyke leun stoelen. Tegen den wand staat een ruim buf fet met een doorgeefluik naar de pantry. Be- kleede hoekbakken met daarvoor geplaatste speeltafels, groepen leunstoelen en ten slotte een tweepersoons schrijftafel met een houten voetstuk en een marmeren opzet voltooien de meubileering. Op den vloer ligt een kleurrijk Smyrna- karpet, waarin de wapens van de Koningin en Prins Willem van Oranje zyn geweven. De ontvangsalon is betimmerd met West- Indisch purperhout en heeft marmeren pa neelen. De gouverneur-generaal heeft in de zen salon 'n groot bureau tot zyn beschikking. Tegenover dit bureau bevindt zich een gezel lig zitje, bestaande uit een hoekbank, leun stoelen en een rooktafeltje. Op den vloer een Smyrna-karpet met de sterrenbeelden, waarin de ster Rigel, waar aan het schip zyn naam ontleent, voorkomt. De luxe-hut, welke met den ontvangsalon door een deur in verbinding staat, is in licht gevlamd berkenhout uitgevoerd. Dit vertrek bevat in een betrekkelijk kleine ruimte een ruim, uitschuifbaar bed en verder voldoende gelegenheid voor berging, waartoe een aantal ingebouwde kasten zyn aangebracht. Het ontwerp en de uitvoering zyn van de N. V. Nederl. Fabriek voor betimmeringen v/h. Gebr. Reens te Amsterdam, DE SLOTZITTING TE GENEVE. In de slotzitting van de Volkenbondsverga* dering werd met algemeene stemmen de re solutie inzake den bewapeningsstilstand, waar- by de regeeringen worden uitgenoodigd van 1 November voor den tijd van één jaar de verplichting op zich te nemen hare bewape ningen niet verder te verhoogen, aangeno men. Lord Cecil verklaarde in verband hiermede, dat deze bewapeningsvacantie slechts een Gentleman agreement was, een eereplicht der regeeringen. De regeeringen zyn thans in de gelegenheid te toonen, in hoeverre zy het ernstig meenen met de doorvoering der ont wapening. De vertegenwoordiger van de Fransche re geering, Massigli, wees erop, dat de aanstaan de ontwapeningsconferentie voor de moeilyke opgave zal staan om de eisch van nationale veiligheid en van nationale verdediging van elk land in overeenstemming te brengen met de internationale verplichtingen inzake ont wapening. De Italiaansche gedelegeerde De Marinis voerde aan, dat de bewapenings-vacantie een weldadigen invloed op de huidige bewape ningswedloop zou hebben en tot een stilstand der tegenwoordige bewapeningen zou leiden. De Volkenbondsvergadering heeft besloten de begrooting voor den Volkenbond van 36 millioen goudfrancs op 33.6 millioen te ver- De voorgestelde verhoogingen van de uit gaven voor het Volkenbondspaleis van 28 op 36 millioen francs werd niet goedgekeurd. DE ACTIE VOOR DE ONTWAPENINGS GEDACHTE IN BELGIE. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldt Ingevolge een besluit van den sociaal-de- mocratischen partijraad zullen, in de meeste gemeente- en provincieraden van het ko ninkrijk moties voor de algemeene ontwape ning der staten worden ingediend. Ook zal van den wapenstilstandsdag, op 11 November a.s., een vredes- en ontwapeningsdag worden gemaakt. Overal in de centra, waar de socia listen een macht zyn, zullen meetings voor den vrede worden gehouden. Vyftig hon derdduizend ballonnetjes met vredesleuzen zullen dien dag, door kinderen van sociaal democraten, worden opgelaten. Ook de Vlaamsch Oud-Strijdersbond houdt zich yverig bezig met de organisatie van zyn vredesoffensief en volkspetitionnement. De Vlaamsche couranten de „Standaard", de „Morgenpost", „Het Nieuwsblad", „De Schei- de", „De Sportwereld", zegden hunne mede werking toe, terwijl het Algemeen Vlaamsch Hoogstudentenverbond, langs den weg van zyn orgaan „Hooger Leven", met het inza melen van handteekeningen reeds een begin heeft gemaakt. EEN VERKLARING VAN LAVAL. Na zyn terugkeer uit Berlyn heeft de Fransche minister-president Laval aan den specialen correspondent van het Havas-bu- bureau de volgende verklaring ter hand ge steld wy hebben te Berlyn de neteligste zending vervuld, die Franschen ministers ten deel kon vallen. Met deze beantwoording van het bezoek, dat de Duitsche ministers in Juli aan Parijs gebracht hebben, hebben wy de toenadering tusschen beide volken willen trachten te vergemakkeiyken. Ik heb rijks kanselier Brüning de vorming van een Duitsch-Fransche economische commissie voorgesteld. Dit plan is in den loop onzer be sprekingen verwezenlykt. De commissie, dia onverwyid zal worden samengesteld, zal de economische vraagstukken, die beide landen raken, moeten onderzoeken. Dit is het wek ken van een nieuwe hoop. Er is een nieuwe methode aanvaard. Gezien den ernst en de moeilykheden van de op te lossen vraagstuk ken moge dit initiatief een bescheiden indruk maken, doch men zal het naar zyn resultaten dienen te beoordeelen. Voorloopig moet men alvast de bedoeling, die ar aan ten grondslag ligt, waardeeren. Alle maatregelen, die onder het oog gezien worden om de ellende op de wereld te overwinnen, brengen de goede ver standhouding nader en bevestigen den vrede, wy hebben niets van de belangen van ons

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1