1000 500 300 25 DINSDAG EERSTE BLAD No.229! 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., IValstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheete rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Consulair agent der Ver. Staten. De heer P. F. Auer, sedert 1899 consulair agent van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika alhier, heeft de leeftijdsgrens be reikt, waarop consulaire ambtenaren van hun ambt worden ontheven. In de vervanging zal niet worden voorzien, maar wordt het consulair agentschap van dit rijk met 1 October a.s. ondergebracht bij het Amerikaansch consulaat, Wijnhaven te Rotterdam. Het K.R.O.-sextet. In het Concertgebouw zal Donderdag a.s, des avonds 8.15 uur, optreden het K.R.O.- sextet, onder leiding van Piet Lustenhouwer. De radio-luisteraars hebben natuurlijk reeds allen genoten van de mooie muziek van dit sextet en velen zullen zeker gaarne persoonlijk kennis maken met deze beroeps musici. Als spreker zal optreden do Zeereerw. pa ter lector Dito OP. Men zie verder achterstaande advertentie. In onze Tydinghal etaleeren wij enkele foto's van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam van de Zonnestraal- collecte in de hoofdstad van het bezoek van Prins Hendrik aan Schiphol en van de groote mode-show in het Carlton-hotèl te Amster dam. MIDDELBURG. Jaarverslag der gemeente Middelburg. Aan het gemeenteverslag over 1930, dat ditmaal begint met een goede foto van de hoofdstraat, ontleenen wij het volgende Een groote opleving in het bouwbedrijf viel dit jaar niet te bespeuren. Wel werden we der, zooals in de laatst voorafgaande jaren, eenige heerenhuizen en middenstandswonin gen gebouwd. Aan goede woningen in den prijs van 3 tot 10 per week blijft nog steeds behoefte bestaan. Behalve de passagiersboot op Rotterdam kwamen hiea aan 2894 binnenschepen met een gezamenljjken scheepsinhoud van 355.884 M3. De buitenlandsche scheepvaart bepaalde zich tot 14 schepen met hout met een totalen inhoud van 35.113 M3., tegen 14 schepen en 33.516 M3. in 1929. Vanwege het gemeentebestuur zijn geen biljetten besmettelijke ziekte aangeplakt. De ontsmettingsdienst ontsmette 14 woningen voor roodvonk, terwijl in het gasthuis voor deze ziekte 2 zalen werden ontsmet. Op de gemeentebegraafplaats werden 189 lijken begraven, op de Israëlitische begraaf plaats 3 en op de R.-K. begraafplaats 16, ter wijl 23 personen elders zijn begraven. In totaal werden 7 kinderen voor de eerste maal kosteloos gevaccineerd voor pokken. De politie maakte in 1930 in totaal 656 processen-verbaal op tegen 596 in 1929. We gens dronkenschap zijn 64 mannen tijdelijk in bewaring gesteld en 6 naar hunne wonin gen overgebrachtaan 52 personen werd nachtverblijf verleend en 33 personen hielden aan het bureau verblijf, verdacht van misdrij ven, 20 personen zijn aan den officier van justitie voorgeleid en 1 vreemdeling is vanuit deze gemeente uit het rijk verwijderd. Er hadden 81 aanrijdingen plaats, waarvan 2 met zwaar lichamelijk letsel en 1 met doo- delijken afloop. In het deel gewijd aan de brandweer wordt o.a. herinnerd aan het aanbieden van den auto-brandspuit voor het „Brandweerfonds 7-XII-'29". Het hooger onderwijs kostte aan de ge meente 30.794het middelbaar onderwijs 14.296 de avondschool voor Nijverheids onderwijs ƒ3370 de Ambachtsschool ƒ25.555; de industrie- en huishoudschool 13.352 de bakkerscursus 185 voor de ambachtsschool werd van de buitengemeenten ƒ12.228 en voor de huishoudschool ƒ1861 terug ontvan gen, doch aan andere gemeenten voor het Nijverheidsonderwijs betaald 3278. Het han delsonderwijs vorderde aan subsidie 26.276. Het verslag bevat verder de uitvoerige ge gevens betreffende de gemeentebedrijven, en de reeds ten deele gepubliceerde verslagen over het lager onderwijs, waaruit o.a. blijkt, Öat het aantal leerlingen der openbare scho len daalde van 1303 op 1265 en dat der bij zondere scholen steeg van 1408 tot 1431. Van het dak gevallen. Gisteren was de loodgieter M. op het dak van het Oost-Indisch huis bezig een zware rol lood te verplaatsen, waarbij gebruik werd gemaakt van stokken, die in de rol waren gestoken. Bij het nemen van een bocht schoot de stok, die M. vast hield uit de rol daardoor verloor M. zijn evenwicht en viel achter over van het dak in den tuin van den heer mr. Van Andel. De ongelukkige had zijn linkerarm en zijn rechterpols gebroken en klaagde over hevige pijnen in de lenden. Na dat dr. Scheps de eerste hulp had verleend, is M. per brancard naar het gasthuis over gebracht. GOES. I. G. J. Kakebeeke f Na een korte ongesteldheid is te 's-Graven- hage overleden de adviseur van den land bouw- de heer I. G. J. Kakebeeke, in den ouderdom van 64 jaar. De heer Kakebeeke werd geboren te Goes op 10 Februari 1867, waar hij de H.B.S. be zocht. Daarna studeerde hij aan de Rijksland bouwschool te Wageningen en bestudeerde hij de praktijk van den landbouw in Gronin gen en het buitenland. In 1887 maakte hij een studiereis naar Amerika. Van 1888 tot 1893 was hij algemeen secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, daarna tot 1916 Rijkslandbouwconsulent voor de provincie Zeeland. Als zoodanig ging hij in opdracht der re geering in 1912 naar Suriname en Curasao voor de bestudeering van. landbouwkundige vraagstukken. In 1916 volgde zijn benoeming tot inspecteur van den landbouw. Deze func tie bekleedde "hij tot 16 September jl., met ingang van dien datum werd hij benoemd tot adviseur van den landbouw. De heer Kakebeeke was voorzitter van de rijkscommissie voor de ontwatering, voorzit ter van het centraal comité voor de keuring van gewassen te velde en ondervoorzitter van de Ned. Vereeniging „Landverhuizing", De heer I. G. J. Kakebeeke was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en in de Oranje- Nassau-orde. De begrafenis zal morgenmiddag plaats hebben op de algemeene begraafplaats te Goes. By de teraardebestelling zal de minister van Staat, minister van binnenlandsche za ken en landbouw, die verhinderd is aanwezig te zijn, zich doen vertegenwoordigen door den secretaris-generaal van zijn departement, den heer mr. dr. K. J. Frederiks. Christ. Besturenbond. Gisterenavond vergaderden de besturen van de bij den Christ. Besturenbond aangesloten organisaties. De voorzitter, de heer A. de Lange, opende de goed bezochte vergadering en kan twee pas toegetreden organisaties, nl. de af deelingen Kapelle en Nieuwdorp van den Ned. Chr. Landarbeidersbond ver welkomen. Spreker wees op den krachtigen groei der Chr. vakbeweging, ook in Zeeland, herinnerde aan den gehouden Chr. socialen landdag en deelde mede, dat volgende week getracht zal worden een afdeeling van den Chr. Kantoor- en Handelsbediendenbond op te richten en dat binnenkort een toogdag van den Chr. Landarbeidersbond te Goes zal worden gehouden. Nadat de ingekomen stukken waren afge handeld, bracht de secretaris, de heer C. K. Maartense, verslag uit van de te Middelburg gehouden districts-vergadering van de Zeeuwsche Christ. Besturenbonden. In alle plaatsen, waar een Chr. Besturenbond is ge vestigd, zal in de eerste helft van November een propaganda-vergadering worden gehou den. (Te Goes op Vrijdag 13 November). De tweede helft van die maand is voor huisbe zoek bestemd. Besloten werd verder om in de a.s. win- tercampagne weer een lezing, zoo mogelijk een filmavond en een of meer cursus-avon den te houden. Ten slotte werden over de staking bij de firma A. S. J. Dekker uitvoerige besprekin gen gevoerd en werden enkele besluiten dienaangaande genomen, die aan de aange sloten organisaties, aan het Chr. Nat. Vak verbond en aan den Christ. Bond van Hout bewerkers en Meubelmakers zullen worden medegedeeld. Opening museum. Woensdag 7 October a.s., te twee uur, zal de officieele opening plaats vinden van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, ge vestigd in het Gothisch Huis aan de Turf- kade te Goes. THOLEN. Ontslag genomen als wethouder. Door den heer J. D. Dekker is ontslag ge nomen als wethouder, omdat Ged. Staten niet wenschen, met het oog op de belangen van den Prov. waterstaatsdienst, dat hy het ambt van wethouder aanvaardt. De heer Dekker is technisch opzichter der provincie Zeeland. AARDENBURG. Het lijk van een vermisten man gevonden. Sedert enkele weken wordt te Aardenburg een 50-jarige man vermist, die veel misbruik maakte van sterken drank. Thans is zijn lijk gevonden in het kanaal op Belgisch grond gebied. De politie stelt een onderzoek iij op welke wijze de man in het kanaal is terecht geko men. OOSTBURG. Gemeenteraad. In de gehouden vergadering van den ge meenteraad werd medegedeeld dat het besluit tot het aangaan van een geldleening van 13.000, door Ged. Staten was goedgekeurd. Aangeboden werd de gemeenterekening dienst 1930 met 'n najieelig slot van 9772.02 voor den gewonen dienst en een batig slot van 661.75 voor den kapitaaldienst. Een verzoek der R. Kath. bijzondere school om gelden beschikbaar te stellen voor uit breiding der school met één lokaal, wegens toename van het aantal leerlingen, werd door Burg. en Weth. ter inwilliging voorgedragen. De heer Van Ginkel zeide vernomen te hebben, dat te Schoondijke plannen bestaan tot stichting eener R. K. bijzondere school hij had vernomen, dat veel kinderen van Schoondijke naar de nieuwe Katholieke school te Groede gaan en dat met de kinde ren, die te Oostburg komen, een school te Schoondijke kon gesticht worden. De voorzitter zegt dit g-?ucht ook te heb ben vernomen, maar hij weet niets positiefs. De heer Van Ginkel vraagt of terugzending aan Burg. en Weth. mogelijk is, doch dit kan niet meer zegt de voorzitter, daar de zaak vóór 29 dezer beslist moet zyn. De heer Risseeuw heeft zich omtrent het aantal schoolgaande kinderen laten inlich ten en betoogt, dat, als straks het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging der lager on derwijswet wordt aangenomen eigenlyk voor slechts een 3-tal kinderen een lokaal moet bijgebouwd worden, hetgeen in de tegen woordige tijdsomstandigheden onverantwoor delijk zou zijn. De heer van de Waeter zegt, dat van schoolbouw van R.K. zijde te Schoondijke geen sprake kan zyn, immers dan zou het een éénmansschool moeten zyn en dat zal men niet doen. De heer Risseeuw zegt, dat het met de huidige toename van het aantal leerlingen nog wel 2 jaar kan duren, eer, bij aanneming van het wetsvoorstel, uitbreiding noodig is en is voor aanhouden. Het voorstel van B. en W. om het verzoek in te willigen wordt aangeno men met 5 tegen 2 stemmen (van Ginkel en Risseeuw). Een gelijksoortig verzoek van de school- vereeniging „Emmanuel" wordt op voorstel van Burg. en Weth. teruggezonden aan dit college ter onderzoek en overleg. Een verzoek der Mij. tot exploitatie van ziekenhuizen om voor de minder-gegoeden lid te worden dier My. werd voor kennisge ving aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer van Gin kel of er tydig maatregelen kunnen genomen worden met het oog op de straks te ver wachten werkloosheid. De voorzitter zegt, dat neg onvoltooid werk van dit voorjaar ligt te wachten en dat déze zaak de aandacht van Burg. en Weth. heeft. De heer van de Waeter meent nog te moeten waarschuwen by even- tueelen schoolbouw, tegen onnoodige weelde, waarna de vergadering wordt gesloten. ZUIDZANDE. De heer P. A. Ocké, benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Ooltgensplaat, heeft zijn benoeming niet aangenomen. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Heden is met de berging van het te Ter Neuzen op de reede bij een aanvaring met een zeeboot gezonken lichterschip „Twee Ge zusters" een aanvang gemaakt. Het schip zal eerst gelost worden en daarna zal een poging tot lichten worden aangewend. P. T. en T. Met ingang van l October a.s. wordt het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Zoutelande omgezet in een post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Met ingang van l October a.s. wordt de besteller bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst D. Louws verplaatst van Meliskerke naar Zoutelande. Een Hanze-Ianddag te Hulst. Op initiatief en onder leiding der contact commissie, d.i. de commissie, welke tot taak heeft het contact tusschen de plaatselijke Eanze-afdeelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen, met instemming van het diocesaan bestuur en met medewerking van de V.V.V. te Hulst, is Zondag te Hulst door den Zeeuwsch-Vlaamschen Middenstand een groote propaganda-réunie gehouden, welke door tal van middenstanders uit alle deelen van het gewest werd bijgewoond, aldus lezen wij in „de Maasbode". Nadat burgemeester B. Truffino de bestu ren der diverse Hanze-afdeelingen officieel tèn stadhuize had ontvangen en op sympa thieke wijze toegesproken, werd een zevental vakvergaderingen gehouden, welke ten deele tot het oprichten van afdeelingen der lande lijke organisaties leidden. Ten besluite vond een algemeene vergadering plaats, waarin mr. F. Bach, directeur van het Hanze-bureau in het bisdom Haarlem, een indrukwekkende propaganda-rede hield. Het slotwoord werd gesproken door den heer Em. Lockefeer, lid o'er Tweede Kamer en voorzitter van de Hanze in het bisdom Breda. RECHTSZAKEN De spoorwegramp te Blerik. Het gerechtshof te 's Bosch deed in hoo ger beroep uitspraak in de strafzaak betref fende de spoorwegramp op den overweg te Blerick-Grubbenvorst, waar by een botsing tusschen een autobus en den trein een vijf tal personen werden gedood en meerdere zwaar gewond. De dienstdoende baanwachteres, mej. E., die de boomen niet tijdig gesloten had, werd door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot een maand hechtenis. Het gerechtshof bevestigde dit vonnis. DE FRANSCHE MINISTER VAN OORLOG OVER DE ONTWAPENING. De Fransche minister van oorlog, Maginot, heeft Zondag te Varenne een redevoering gehouden bij de onthulling van een gedenk- teeken voor de in den oorlog gesneuvelden. De minister sprak over de ontwapening. Hij noemde het den plicht van ieder volk, om, bij den huidigen toestand van de wereld, voor zyn veiligheid te zorgen en in dit op zicht voor geen offer terug te schrikken. Volkomen ontwapening was niet uitvoerbaar, zy stuit op den tegenstand der naties, die voor him souvereiniteit en hun veiligheid beducht zyn. Het ontwapeningsvraagstuk kan practisch slechts in de vorm van een beperking der wapening onder de oogen ge zien worden. Iedere natie vat haar veiligheid op haar manier op, omdat haar behoeften verschillen van die van andere naties. Een land met uitgebreide grenzen, buren en een groot koloniaal bezit is wel verplicht een le ger, een vloot en een luchtvloot te onder houden, die naar verhouding zyn van zyn byzondere positie. Zulk een land kan alleen zelf beoordeelen welke militaire middelen noodig zyn. Daarom kan de beperking in de wapening niet volgens een schema worden toegepast. Slechts één mogelykheid bestaat er om de volken te winnen voor een groote vermindering in de wapening, nl. een alge meene overeenstemming ten opzichte van wederzydsche hulpverleening tegen eiken aanval, I1ET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. Naar het Wolff-bureau van goed ingelichte zyde o.a. verneemt, zal de nieuwe Fransch- Duitsche commissie worden samengesteld uit hooggeplaatste ambtenaren der beide regee ringen. Aan het hoofd staat een der beide ministers van buitenlandsche zaken, als de commissie te Berlyn vergadert de Duitschs, als zy te Parijs werkt de Fransche. Het se cretariaat zal staan onder leiding van een Duitsch en een Fransch ambtenaar. Ook de vakvereenigingen zullen tot deelneming aan den arbeid worden uitgenoodigd. Het ligt in het voornemen zooveel mogelyk ook andere staten by de werkzaamheden der commissie te betrekken. De richtsnoeren voor haar arbeid zyn zoo beweeglyk gehouden als mogelyk is, daar men hoopt, dat de commissie zich geleidelyk in vele problemen zal inwerken, die thans volstrekt nog niet kunnen worden aangege ven. Men verwacht in goed ingelichte kringen, dat het Fransche bezoek een groote ontspan, ning in. de Fransch DuHsche betrekkingen tengevolge zal hebben. De Fransche en de Duitsche ministers hebben besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. Half October zal de commissie haar arbeid beginnen. Ten slotte wordt nog verklaard, dat de economische samenwerking zich ook tot ko loniaal gebied zal uitstrekken. Daarover is te Berlyn reeds zeer breedvoerig onderhan deld. Het onderzoek der speciale quaesties zal aan de commissie worden opgedragen. Naar het N.T.A. uit Washington meldt, heeft de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken Castle in antwoord op een vraag in de persconferentie verklaard, dat de Amerikaansche regeering zich zeer ver heugt over de vriendelijke ontvangst der Fiansche ministers te Berlyn, daar een ont* spanning in de Fransch-Duitsche betrekkin gen een belangrijke voorwaarde is voor do verdere ontwikkeling der wereldpolitiek. DE FINANCIEELE CRISIS IN ENGELAND In het Engelsche Lagerhuis zeide Snowden in antwoord op een desbetreffende vraag, of de regeering reeds den terugkeer tot den gouden standaard had overwogen, dat het thans nog te vroeg is, reeds een verklaring daaromtrent af te leggen. De toekomstige ontwikkeling in Engeland die het gevolg zal zijn van den toestand in het binnen- en bui tenland, zal het richtsnoer vormen voor het te nemen besluit. Snowden voegde hieraan toeIk wensch hier te herhalen, dat de regeering vastbeslo ten is, eiken maatregel, die inflatie tot gevolg zou kunnen hebben, te vermyden. Aan de prysschommelingen, die zich mi voordoen, moet men niet al te veel aandacht schenken. De vraag of de Engelsche regeering reeds met de regeeringen van andere landen on derhandelingen voert over het by eenroepen van een internationale conferentie tot do vaststelling van een internationale valuta standaard, beantwoordde Snowden ontken nend. HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT, Naar uit Charbin wordt gemeld, heeft al daar een groep Chineezen getracht te de* monstreeren voor het Japansche consulaat- generaal. De demonstranten voerden plakka ten mede met anti-Japansche opschriften, De Chineesche politie verspreidde de mani festanten. De bewaking voor het consulaat» werd verscherpt. Te Sjanghai hebben 50.000 Chineezen ge* demonstreerd. Onder hen bevonden zich ver* tegenwoordigers der vakvereenigingen, van de Kamers van Koophandel, de politieke vereenigingen, der Kwomintang en de stu* denten. Zij eischten, dat China zich zal ver* zetten tegen de Japansche eischen, ook in* dien dit tot een oorlog zou leiden. Het bericht, dat einde vorige week metj Chineesche vluchtelingen bezette spoortrei* nen op de iyn PekingMoekden door Japan* sche vliegtuigen met machinegeweer zouden zyn bestookt, wordt thans door den directeur van de spoorwegmaatschappij bevestigd. Deze zat zelf met zyn familie in een dezer treinen en ontsnapte nauwelijks aan den dood. De directeur heeft den Britschen consul* generaal te Moekden verzocht de noodigo stappen te willen doen. Een overval. Een 60-jarige kamerhuurster wonende Admiraal deRuyter- weg te Amsterdam, is door een onbekend persoon, die een kamer kwam bespreken, plotseling met een in een krant gewikkelden steen op het hoofd geslagen, waarna hy do vlucht nam. De vrouw is met een ernstige verwonding in een der gasthuizen opgeno men. i Kleinë oorzaken grootë gevolgen. Zaterdagmiddag reed een verhuisauto. beladen met meubelen van Am* sterdam naar Apeldoorn. De eigenaar en eigenares hadden naast den chauffeur plaats genomen, zy voerden in een mandje een hondje en een poes mede. Poes scheen dat opgesloten zitten te vervelen en ter hoogte van Terschuur wist zy uit haar mandje to ontsnappen en sprong den chauffeur plotse* ling op den schouder. Deze geraakte van schrik het stuur kwyt en reed met het rech* ter voorwiel tegen een boom op, waarbij dp

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1