500 150 25 CHIEF WHIP WHIP overgegaan te zijn! EERSTE BLAD En of ik blij ben op CHIEF No.227; 69e Jaargang: 1931 UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening G6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen V12s&ièsaagsffi!ae'^»euii>amt GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Nu kan ik zooveel genieten als ik wilwant ik heb de zekerheid dat het de beste sigaret voor mijn gezondheid is VIRGINIA ABDATH Ook met kurk en goud. iondon Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorViissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBL ADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen voor het 4e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Sept. verschonende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In November en December as. zal de her keur ingsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan in geschrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn inge lijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werke- lijken dienst zijn geweest. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd b. die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard c. die als vrijwilliger behooren tot de land macht uitgezonderd den vrijwilligen land storm tot de zeemacht of tot de overzee- sche weermacht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die tot den vrijwilligen landstorm behooren in het algemeen tot de keuring kunnen worden toegelaten, zonder bijzondere machtiging van den Minister. Het aanvragen van keuring. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk wordt gemaakt de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werden verklaard) of dat hy vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie dit jaar geen der keuringsraden uitspraak deed). De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen (voluit) en het nauwkeurig adres van den belanghebbende, datum en jaar van geboorte, de gemeente en lichting, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hy behoort, en het tijdvak of den datum voor zijn inlijving of zijn opkomst in "werkélyken dienst vastgesteld, en ten slotte of hy dit jaar voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hier vóór onder a, b of c bedoelde personen, keu ring aan te vragen, dan is het wenscheiyk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bij zonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zyn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zyn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan het volgende adres Van den Voorzitter van den Herkeurings- raad, Gebouw van het Departement van De fensie, Plein 5, 's-Gravenhage. Vlissingen, 25 September 1931. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De korting op de ambtenaars-salarissen. De parlementaire redacteur van „de Stan daard" schrijft over het voorstel tot korting van de ambtenaars-salarissen het volgende By ons rijst de vraag, of het juist nu noodig is op een begrooting van zoovele mil- lioenen die 9 millioen (moet zijn 7 millioen Red.) alleen te vragen door de verlaging der ambtenaarssalarissen. Er zyn er die zeggenbest, die ambte naarssalarissen zyn veel te hoog, naar be neden er mee Vinden zij deze 9 millioen ook niet wat schraal als resultaat en de „verzachtingen" zyn ze hen niet te zacht? Sociaal gezien, vinden wy over het algemeen de salarissen der ambtenaren niet te hoog. Ook vergeiykenderwijs niet. Daarbij ryzen er by ons nog andere bedenkingen. We zouden het in ieder geval juister geacht hebben, als de eerste 1000 geheel vry gesteld was van de korting. En daarby naar boven toe een pro gressie in het getal der procenten werd ge troffen. Er zyn salarissen ook onder hen, die in 's Rijks dienst zyn, welke aan de grens lig gen van het bestaansminimum. Als er gekort moet worden, dan is by een salaris van 4000 een korting van 100, sociaal beter te verdedigen dan ƒ50 korting op een salaris van ƒ2000. wy bedoelen dit niet voor elk speciaal afzonderlyk, maar als algemeenen regel. De regeering spreekt telkens van „slechts" 2yz pet. korting. Alsof ze zeggen wilhet is niet veel, een peulschilletje. Daarby dienen echter twee dingen niet vergeten te worden. Allereerst, dat er reeds een korting is geweest. En dan dat 2/2 pet. korting juist van die salarissen, welke aan de grens liggen, practisch veel meer be tee kent dan een gelijke korting op hoogere sa larissen. Een billy ker kortingsschaal is sociaal stellig beter te verdedigen dan de uniforme regeling, die de regeering wil, al is die dan „slechts" 5 pet. Nu de kwestie toch in pu blieke bespreking is, willen wy deze bezwaren tot uiting brengen. Te meer, waar wy gevoe len, dat hier grootere belangen op het spel staan, dan sommigen zich wel realiseeren. Ook dient er thans eens met nadruk ge wezen te worden op een anderen factor, die vooral in een stad als Den Haag, niet zon der beteekenis is. Gaat deze salariskorting er door, dan zullen zy, die in dienst van het Ryk zyn in nog meer ongunstiger positie ko men tegenover de ambtenaren in dienst der gemeente, wy hebben niet den indruk, dat het gemeentebestuur van Den Haag aan eeni ge salarisverlaging denkt, er is trouwens nog in het geheel geen sprake van geweest..Het Ryk staat by de gemeente in salarieering toch al achter en nu zal, door deze verlaging het verschil nog weer grooter worden. Is dat nu wel een gewenschte toestand Reclamezegels voor den luchtpostdienst. Teneinde propaganda te maken voor den wekeiykschen luchtpostdienst naar Ned.-In- dië heeft de P., T. en T. reclamezegels in twee verschillende soorten aangemaakt, ter aanhechting op de correspondentie. De eene soort zegels is uitgevoerd in blauw, de andere in oranje. Op de blauwe zegels leest ment„alle 7 dagen luchtpost naar Ned.-Indië", op de oranje zegels staat„Elke week post naar Ned.-Indie", met de afbeel ding van een vliegtuig voor het woord post. Een en ander ziet er frisch en duidehjk spre kend uit. De zegels zijn niet voor het gewone publiek verkrijgbaar, doch worden uitsluitend uitgereikt aan daarvoor in aanmerking ko mende belanghebbenden en organisaties. Voorts worden door de P., T. en T. biljetjes verspreid waarin een overzicht van de nieuwe tarieven en e^iige der voornaamste aanwy- zingen betreffende den luchtpostdienst naar Indië zijn opgenomen. Veiligheid op de wegen. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, heeft zich tot den minister van justitie gericht met een adres, waarin de bond er op aandringt, dat op de groote verkeerswegen buiten de kommen der gemeenten, meer dan tot nu toe het geval is, deskundig politietoe zicht worde uitgeoefend. Een zeer groot deel der verkeersongevallen wordt veroorzaakt door roekeloos of onoor deelkundig optreden van sommige deelnemers aan het snelverkeer, die daarby meermalen blijk geven de regels van den weg öf niet te kennen, óf er geen rekening mede te houden. Het bestuur van den A.N.W.B. meent te moeten aandringen op ter zake kundig po litietoezicht, omdat het van oordeel is, dat slechts die politie-beambten, welke de regels van het verkeer niet alleen theoretisch ken nen, doch ze ook practisch, zelf deelnemend aan het verkeer, hebben leeren toepassen, een oordeelkundig toezicht kunnen uitoefenen, en, zonder in „muggenzifterijte vervallen, de werkelijk nadeel en gevaar opleverende over tredingen kunnen opsporen en tegengaan. Het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers. De Haarlemsche Journalistenkring heeft de volgende motie aangenomen De Haarlemsche Journalistenkring, gehoord de besprekingen in de algemeene vergadering van Dinsdag 22 September overwegende, dat de oorkonde, aangeboden te Genève door het bestuur van de Neder landsche Dagbladpers naar aanleiding van het petitionnement voor internationale ont wapening, uitsluitend in de Fransche taal werd gesteld overwegende, dat het petitionnement tot stand is gekomen na schriftelijke verklarin gen van een aanzienlijk deel van het Neder landsche volk op uitsluitend in het Neder- landsch gestelde formulieren betreurt, dat in de oorkonde de Nederland sche tekst niet aan de Fransche vertaling is voorafgegaan verzoekt het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring van deze motie ken nis te willen geven aan de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers, en besluit haar openbaar te maken. Uit de metaalindustrie. De leden van den Metaalbond te Rotter dam en Schiedam zullen heden in een mede- deeling aan de arbeiders dó bekende loons verlaging met 5 afkondigen. Deze verla ging zal dan de volgende week ingaan. Van den kant der arbeidersorganisaties in de metaalindustrie werd medegedeeld, dat indien de werkgevers bij dit loonsverla- gingsbesluit blyven, de werklieden bijeen zul len komen, teneinde te beramen, wat hun nu te doen zal staan. De fraude aan het departement van financiën. Men verzekert de „Tel." ten departemente op stellige wyze dat het gerucht, als zou de fraude gepleegd door een ambtenaar van het ministerie van financiën drie ton of meer beloopen, ten eenen male onjuist is. Het ver duisterde bedrag is, zooals oorspronkelijk ge meld werd, rond anderhalve ton. Zeevrachten HollandLonden met 20 pet. verhoogd. De Batavier lyn (Wm. H. Müller Co. N.V.), Cornelder's Scheepvaart Mij., Rotter dam, General Steam Navigation Co. Ltd., Londen, N.V., Hollandsche Stoomboot Mij., Amsterdam, N.V. Rotterdam Londen Stoom vaart Mij., Rotterdam, Smith Van Omme ren, Rotterdam en N.V. Stoomvaart Maatsch. „Zeeland", Vlissingen, geven kennis, dat met ingang van 28 September 1931, de zeevrach ten van Amsterdam, Rotterdam, Harlingen en Vlissingen naar Londen en Harwich met 20 worden verhoogd. VLISSINGEN. Concert „St. Caecilia". Willem III Een concert van gewyde muziek heeft in den stillen avondstond ongetwyfeld zyn be koring en voert tot inkeer tot ons zelf. Een flonkerende starrenhemel moge ons daarby nog meer onze nietigheid doen beseffen, waartegen het majestueuze der schepping treffend contrasteert, een zachte herfstavond aan het slot van een druilerigen herfstdag werkt evenzeer op het gemoed en doet ons gaarne luisteren naar stemmen uit het ryk tonen, want ook muziek is immers van god- delyken oorsprong Zoo is er toch harmonie, waar schijnbaar geen overeenstemming be staat. Wel in overeenstemming met de tijdsom standigheden opende „St. Caecilia" deze uit voering met Psalm 60 (Gy hebt, o Heer I het gansche land Geschud, gespleten door uw handHet wankelt, het gevoelt uw slagen Aired, genees het van zyn plagen) en zeer toepasselijk volgde daarop een andante „Recueillement" (stille overpeinzing) om vervolgens in „Noël" (Kerstmis) te verkon digen van het Groote Licht, van den Vrede, welke staat geboren te worden. Dit Kerst gezang van Adam—Bousquet voor bariton solo werd voortreffelijk geblazen feestelijk klonk de inleiding en de solist, die een im- posanten toon aan zyn instrument weet to ontlokken, werd keurig begeleid. De clarinet was hier oneindig veel beter op dreef dan in het eerste nummer. Moge onze bespiegeling spoedig waarheid worden, opdat wij kunnen uitroepen „Noël(Hoezee de wereld is in normale banen weergekeerd Voorts werd gespeeld„Prière de Moïse"' van RossiniTilliard, waarin een verdienste lijk vertolkt trekje voor piston, „Le Taber nacle" van S. Sambin (de sopraan-saxo- phoon was niet van vreemde smetten vry)« benevens „Prière du Matin" van Bonnisseau, wat een mooie passage voor bugle bracht. Een avondgebed was o.i. beter op zijn plaats geweest. Onder directie van den nestor van onze Vlissingsche musici, den heer André J. Gey- sen, is er over het algemeen lofwaardig ge blazen. Een tweetal gezangen (1 en 32) gaven wel het bewijs, dat dit harmonie-gezelschap een mooi klankgeheel, een orgel, dat in bree- de, machtige accoorden het „Halleluja" uit zingt, gelijk, kan ontwikkelen. Er was een matig gehoor. O. R.-Kath. Vereeniging ter bescherming van meisjes. Bovengenoemde vereeniging heeft Woens dag 23 September haar 10-jarig bestaan her dacht. Nadat 's morgens in de O.L. Vrouwe- kerk door den geestelijken adviseur een H. Mis was opgedragen voor leden en weldoeners werd 's middags in het St. Vincentiusgebouw: de feestelijke jaarvergadering gehouden, waarby ook tegenwoordig waren de onder- afdeeling Middelburg en de dames-corres pondenten van 's-Heerenhoek, Ovezande, van den R.-Kath. Vrouwenbond en de St, Elisabethvereeniging en enkele weldoensters. De presidente, mevr. Engering, opende de feestvergadering en sprak een hartelyk wel komstwoord, mede haren dank betuigend aap de onderafdeeling Middelburg, die ter huldi ging van de jubileerend^ af deeling een mooi bouquet bloemen had laten aanbrengen. Daarna las de secretaresse, mej. Meyer, dé notulen van de vorige jaarvergadering en gaf daarna een uitvoerig overzicht van de vele werkzaamheden der vereeniging gedurende de 10 jaar van haar bestaan, Alhambra-Theater. Op inspectie Dit is wel een zeer kostelyk persiflage van „das Militar", een goed gefotografeerde klucht met dwaze situaties, soms geestige en meestal clowneske dialogen, en last not least een stel figuren, die hun rollen aan kunnen. Jammer, dat door opdrukken van Nederland- schen tekst de copie af en toe ïydt. Deze methoden van opdrukken schynt noodig voor een dee! van het publiek...., maar de came ra-man, die de film maakte, en wiens naam aan het werk verbonden is, heeft ten slotte ook zyn rechten. Set geval is geïnspireerd op de beruchte

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1