500 300 100 25 VRIJDAG EERSTE BLAD N "•SS®* «0^-® nm IVO.226 69e Jaargang' 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr, Walstraat 58-60, Viissingen.Telef. 10. Postrekening 6828Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Stads-en Provincienieuws Naar het Kantoor «p MARINE EN LEGER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 4e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der "Vïi ssim g sela GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. WEGNEMEN SCHIPBRUG OVER HET MARINEDOK. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op Zaterdag 26 September a.s. de schip brug over het Marinedok alhier door den Rijkswaterstaat zal zijn weggenomen van 1 uur tot 3 uur nm. Vlissingen, 25 September 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. VLISSINGEN. De gemeente-begrooting voor 1932. Burg. en Weth. hebben bij de gemeente- begrooting den volgenden, begeleidenden brief gevoegd Ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 238 der gemeentewet hebben wij de eer IJ hierbij aan te bieden de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1932, alsmede die van het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitveiling, het Havenbedrijf, het Badbedrijf, het Woningbe drijf, het bedrijf van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst en het bedrijf van den ge meentelijken Reinigingsdienst voor genoemd dienstjaar. Deze begrooting sluit, wat den gewonen dienst aangaat, in ontvangst en uitgaaf met een gelijk bedrag van 1.535.376.96, terwijl die van het loopende jaar sluit met een gelijk bedrag van 1.495.328.33. De begrooting opent met een bedrag ad 59.497 wegens batig slot van de rekening over 1930. Het loopende jaar is begonnen met het batig slot van de rekening over 1929 ad 23.000. Voor onvoorziene uitgaven is 51.391 ge raamd, waaronder is begrepen 30.000 we gens reserve voor werkverschaffing. Het loo pende jaar was op dezen post 36.190 uitge trokken. De kapitaaldienst is geraamd in ontvangst op f 51.062 en in uitgaaf op f 78.593, alzoo met een nadeelig slot van 27.531. By de aanbieding der begroeting voor 1931 werd medegedeeld dat in 1930 een vaste lee ning groot 300.000 aangegaan zou wor den, ten behoeve waarvan op den post on voorziene uitgaven 22.500 was gereserveerd voor rente en aflossing. Naar aanleiding van een opmerking by het vooronderzoek der be grooting werd in de memorie van antwoord door ons nader voorgesteld in verband met de te ontvangen schadevergoeding van de Koninklyke Maatschappü „De Schelde" voor de te onteigenen gemeente-eigendommen nog eenigen tyd met het plaatsen van de leening te wachten. Waar deze aangelegenheid ook thans nog niet definitief geregeld is, meenen wy te dezer zake vooralsnog een afwachten de houding te moeten aannemen. Het zal uwen raad bekend zyn dat de be grooting voor het jaar 1931 in zooverre nog onder gunstige omstandigheden kon worden opgemaakt, doordat wegens opbrengst van plaatseiyke inkomstenbelasting nog 193.000 geraamd kon worden. Deze post komt op de begrooting voor 1932 uiteraard niet meer voor. Intusschen werkt de wet houdende herzie- üing van de financieele verhouding tusschen bet Ryk en de gemeenten op de begrooting voor 1932 ten volle door, tengevolge waarvan eenige posten hooger geraamd konden wor den dan voor 1931, te wetena. Uitkeering Bit het Gemeentefonds 89.000b. Opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 52.000 c. Uitkeering van het Ryk van een deel der zuivere opbrengst van de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting (classificatie) 6000. Samen f 147.000. Te vermeerderen met f 8.000 wegens lagere raming der uitkee ring aan het Ryk van het aandeel in de kwade pasten maakt in totaal 155.000. Er blijft derhalve een nadeelig verschil van 193,000 155.000 38.000. Dit nadeel wordt echter geheel opgeheven door de ge lukkige omstandigheid, dat het batig slot over 1930 36.500 hooger is dan dat over 1929. Bij raadsbesluit d.d. 3 Juli 1931, nr. 13 werd de verordening op het grondbedrijf gewyzigd tengevolge waarvan de uitkeering van het grondbedrijf 11.000 hooger en de uitkeering aan dat bedrijf f 13.000 lager geraamd kon worden. Wordt de raming der begrooting hierdoor derhalve gunstig beïnvloed, hier staat tegenover dat de subsidie aan de ge meentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon 23.000 hooger uitgetrokken moest worden dan voor 1931 voor het Bur gerlijk Armbestuur geraamd was. Het volgende overzicht moge U een inzicht geven in de begrooting voor -het jaar 1932 in vergelijking tot die voor het jaar 1931. Inkomsten. Meer Minder Batig slot volgens de laatst vastgestelde reke ning 36.500 Uitkeering uit het Ge meentefonds - 89.000 80 opcenten op de hoofd som der gemeente fondsbelasting - 52.000 Uitkeering van het Ryk van een deel der zuivere opbrengst van de hoofd som der gemeentefonds belasting (classificatie) - 6.000 Belasting naar het inko men 193.000 Uitkeering van het grond bedrijf wegens rente en aflossing alsmede batig saldo- 11.000 Totaal 194.500 ƒ193.000 Uitgaven. Meer Minder Kosten van verkiezingen 4.000 Kosten der elfde volks telling - 5.000 Onderhoud van straten (ƒ2000), wegen (ƒ2000) en plantsoenen 2000) 6.000 Subsidie aan het Gasthuis - 9.000 Subsidie aan Maatschap- pelyk Hulpbetoon - 22.000 Uitkeering aan het Ryk van het aandeel in de kwade posten wegens directe belastingen 8.000 Uitkeering aan het grond bedrijf wegens nadeelig saldo - 13.000 Rente van geldleeningen 5.000 Onvoorziene uitgaven.... - 15.000 Totaal 43.000 44.000 Ofschoon wij erin geslaagd zyn de begroo ting sluitend te maken by een gelyke belas tingheffing als thans plaats vindt en op on voorziene uitgaven nog ƒ30.000 voor werk verschaffing gereserveerd kon worden, is er toch allerminst reden tot optimisme. Immers, niet alleen hebben wy alle niet-strikt noodige uitgaven weder achterwege moeten laten, doch bovendien zijn de uitgaven zoo scherp moge- lyk geraamd, terwyl de ontvangsten zoo hoog mogelyk opgevoerd zyn. Bovendien stelt de voortdurende werkloos heid steeds zwaarder eischen aan de gemeen tekas. Tenzy hierin spoedig een gunstiger wending mocht komen, zol het zooeven ge noemde bedrag ad 30.000 dan ook geenszins toereikend zyn om de noodzakelijke uitgaven te dekken, verondersteld al dat dit bedrag ge heel voor dit doel beschikbaar kon blyven. Immers, zal genoemde omstandigheid de op brengst van verschillende belastingen ongun stig beïnvloeden, zoodat het nog zeer de vraag zal zyn of de geraamde opbrengsten ook in derdaad ontvangen zullen worden, terwyl an- derzyds afgewacht zal moeten worden of de geraamde subsidie voor Maatschappeiyk Hulpbetoon toereikend zal zyn. Wy brengen U hierby in herinnering, dat by raadsbesluit d.d. 28 Augustus jl., no. 12a, door uwen raad besloten is tot dekking der kosten van de werkverschaffing te zyner tyd een crisisleening aan te gaan. Voorts wyzen wy er op, dat de Staten dezer provincie by hun besluit van 29 Juli jl. een nieuwe regeling hebben vastgesteld met be trekking tot de bydrage van de provincie in de verpleegkosten van armlastige krankzinni gen. Ofschoon de financieele gevolgen dezer regeling, welke 1 Januari 1932 in werking zal treden, nog niet met juistheid overzien kun nen worden, zal hierdoor toch weder een offer van de gemeentekas gevorderd worden. Hier mede kon by het opmaken der begrooting geen rekening gehouden worden. De ten vorigen jare gebezigde woorden, dat een zuinig beheer meer dan ooit geboden is, niet alleen met betrekking tot den gewonen dienst, doch evenzeer ten aanzien van den kapitaaldienst, gelden thans, zoo mogelijk in nog sterkere mate. By de inzending van de begrooting voor het badbedrijf aan ons college worden door de badcommissie enkele voorstellen gedaan. In de eerste plaats stelt zy voor het loon van den bewaarder der badgoederen, die ook vele andere werkzaamheden voor het badbedryf verricht en zich thans een volwaardige kracht betoont, gelijk te maken aan dat der andere volwaardige arbeiders en te brengen van 12 op 20 per week. Voorts wenscht zy de bad- vrouw C. Huss, die op 12 Juni jl. 65 jaar ge worden is en dit seizoen voor het laatst in dienst zal zijn, een toelage te verleenen groot 108 per jaar. Hierby stelt de commissie zich op het standpunt, dat de badvrouw, evenals ambtenaren in vasten dienst, voor ieder dienstjaar 1% van haar loon als toelage zal ontvangen. Tenslotte kwam het de com missie wenschelijk voor om op dezelfde basis als de toelage aan de badvrouw werd be rekend, ten behoeve van het personeel een aanvullende vrijwillige ouderdomsverzekering te sluiten. Waar de premie voor J. P. van Krieken en M. J. van Zweeden wegens hun hoogeren leeftyd zeer zwaar is, meende de commissie dat het aanbeveling zou verdienen het risico ten aanzien van deze personen door het badbedryf te doen dragen. Blijkens de door de commissie overgelegde berekeningen, zullen de jaarlyksche kosten dezer vrywillige ouderdomsverzekering 235.50 bedragen, te vermeerderen met ongeveer 90 per jaar we gens kosten van het byplakken van zegels voor de weken buiten het badseizoen vallende, voorzoover door de verzekerden geen inkom sten genoten worden. Daar wy ons met de voorstellen der bad commissie wel kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten. Verkeer over de Schipbrug gestremd. Het verkeer over de Schipbrug zal morgen middag van 1 tot 3 uur worden gestremd. MIDDELBURG. De Nederlandsche Pomologische Vereeniging Na een gemeenschappelijken koffiemaal- tyd, hield de Nederlandsche Pomologische vereeniging, hoofdafdeeling fruitteelt van de Ned. Heidemaatschappy, hedenmiddag haar algemeene vergadering in de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg. De voorzitter, de heer G. F. van Tets van Goidschalxoord, heette autoriteiten, afge vaardigden van afdeelingen en leden, welkom en herinnerde daarna aan het te vroeg over lijden van wijlen den heer Willem Balk te Alkmaar, bestuurslid der vereeniging en ver zekerde dat men dezen slechts noode zal missen en steeds met erkentelykheid zal den ken aan hetgeen hy voor de Nederlandsche fruitteelt en voor de vereeniging heeft over gehad. Aan het verzoek om eenige oogenblikken staande en in stilte de nagedachtenis van dezen energieken en vriendelyken man te eeren, werd door alle aanwezigen voldaan. Hierna wees de voorzitter er op, dat se dert verleden jaar de malaise in heftigheid en algemeenheid nog sterk is toegenomen, zoo dat de ernstige economische crisis, welke de wereld thans doormaakt, ook in vele onder- deelen van den bodemcultuur sedert men- schenheugenis niet zoo sterk heeft bestaan. Toch mag men gezien dit alles over de fruit teelt niet al te zeer klagen, de pryzen van verschillende hieronder vallende artikelen zyn beter dan in 1930, al zyn deze dikwyis nog vrij laag. Zeer opvallend is het verschil tusschen de pryzen van goed en minder goed fruit bij de publieke verkoopingen op het hout. Bij de slechte perceelen staken de goed behandelde zeer gunstig af en voor de ver eeniging en hare jarenlange propaganda voor het kweeken van goed fruit is het een ver- folydend verschynsel, dat het verschil in be handeling zoo duidelijk aan het licht komt en het bestuur verheugt er zich dan ook over, dat meer en meer cultureele zorgen worden verbeterd en daardoor betere resultaten wor den verkregen. Met groote voldoening mag worden geconstateerd, dat de goede resulta ten der ziekte-bestryding ook veel zyn tot stand gekomen door den arbeid der afdee lingen, welker arbeid gestadig toeneemt, mede dank zy de goede werking der excur sies. Spreker herinnerde er verder aan, dat het de vierde excursie in Zeeland is, in 1908, 1916 en 1925 vergaderde men te Goes en thans te Middelburg. Spr. betreurde het dat de ijverige en kun dige rykstuinbouwconsulent in Zeeland, ir. A. W. van^de Plassche, wegens een studiereis naar Amerika niet aanwezig kon zyn, al zal zyn reis zeker strekken tot nog grootere ver ruiming van practische wenken op het gebied van de cultuur en den afzet van fruitproduc ten. Spr. besloot met een woord van dank Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat aan allen, die de excursies van heden en morgen hebben voorbereid en in 't byzonder aan den her A. van der Have, wien hij geluk- wenschte met de hem geworden Koninklijke onderscheiding en met een woord van opwek king tot aansluiting bij de vereeniging. De secretaris, 1e heer J. P. van Lonkhuy- zen, bracht daarop het jaarverslag over 1930 uit, dat reeds is opgenomen in het Augustus nummer van het orgaan der vereeniging „Fruitteelt" Wy ontleenen daaraan, dat de beurtjaren in de cultures van den Nederlandschen fruit teler een vrij groote rol spelen. Ten opzichte van de appels was zeer zeker 1930 weer het jaar, dat de boomen rust behoefden na den grooten oogst in 1929. Vrijwel algemeen kau men zeggen, dat de appeloogst mislukt is in ons land. Over het algemeen was de op brengst der peren aanzienlijk beter dan die van de appels en ook fc.j deze vruchtsoort waren de pryzen goed, tot dikwyis zeer goed te noemen. Ten opzichte van het zacht fruit waren de resulaten weinig gunstig. Samen vattende komt men tot de conclusie, dat fi nancieel 1930 voor den fruitteler niet gunstig geweest kan zijn en dat de uitbreiding van de cultuur voortgaat is mede een gevolg van den algemeen slechten toestand in het land bouwbedrijf. Het ligt voor de hand, dat de lage pryzen voor velerlei fruitproducten en tevens voor verschillende groenten ook na deelig waren op de exploitatierekening van den proeftuin der vereeniging en het is dan ook toe te juichten, dat het rijk f 2500 sub sidie toezegde voor het omzetten van den proeftuin in een fruitteelt-proefbedrijf* voor Nederland. Het ledental der vereeniging bleef, ondanks de verhoogde contributie, ge- lyk en bedroeg op 1 Januari 1931 1080. Verder vermeldt het verslag de handelin gen van de verschillende commissies en van de afdeelingen en ook wat verricht is voor fruitzending naar Indië en op het zich steeds uitbreiden van den technischen dienst. Het aantal perceelen, hetwelk in vast beheer van de Ned. Heidemaatschappy gesteld wordt, neemt steeds toe. De Ria te Middelburg. Er moge dan geen sprake zijn van een drukte, zooals wy die vroeger wel gekend hebben op tentoonstellingen, toch was er gis teren een geregeld doorloopend bezoek van stadgenooten en buitenmenschen op de R.I.A. en wat van groote beteekenis is, wy spraken tevreden standhouders, al zullen er ook onder zijn, die minder gelukkig zyn geweest. Maar deze mogen niet vergeten, dat het doel van een tentoonstelling niet zoo zeer is directen verkoop, maar meer het geven van bekend heid aan de geëxposeerde artikelen. Het biyft echter voor buiten zyn onaangenaam weer en ook „Excelsior" dat zeer zyn best deed, kan gisterenavond niet meer menschen tot blijven luisteren trekken dan de beide andere muziekgezelschappen. Opgepast. Dezer dagen vervoegde zich te Middelburg by een juffrouw, die voor rekening van de ziekteverzekering wordt behandeld, een man, die zich uitgaf voor een controleerend ge neesheer uit Amsterdam. De man gaf spoedig blyk met heel andere bedoelingen zich toe gang te hebben verschaft en het bleek dan ook, dat er geen sprake van was, dat men met een dokter te maken had. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ontslag aangevraagd. De heer J. Ross, kantoorhouder op het hulppostkantoor te Souburg, heeft tegen 1 November a..s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, na 28 jaar in deze betrekking werkzaam te zyn geweest. De heer Ross heeft in totaal 42 dienstjaren. RITTHEM. Inlichtingen verzocht. De burgemeester van Ritthem verzoekt in lichtingen te ontvangen omtrent een paar damesschoenen en kousen, gevonden aan den binnenkant van den zeedyk, naby het fort Rammekens aldaar. Braamplukkers. Volgens art. 46C W. v. str. is het verboden te loopen op eens anders wei- en hooiland zonder daartoe gereohtigd te zyn. GOES. Rijks Landbouw Winterschool te Goes. Toegelaten tot de le klas J. M. H. A. Blok te Rilland, S. J. Dees te Wissekerke, B. op 't Hof te Krabbendyke, C. de Jager te Wol- faartsdijk, J. E. Kole te Wemeldinge, K. Meyaard te N. en St. Joosland, P. Mol te Biezelinge, M. Murre te Baarland, P. M. K. van Nieuwenhuijzen te Oudelande, C. J. Ste- ketee te Driewegen en Ch. Wisse te Anna Jacobapolder. Na herexamen nog tot de 2e klas bevor derd J. Burger te Wemeldinge, C. Steendijk te Stavenisse en D. P. Woutersen te Krab- bendijke. Zeeuwsche werken op de waterstaats- begrooting. Wat Zeeland betreft is op de waterstaats- begrooting om. uitgetrokken 51000 (voor 1931 58200) voor onderhoudswerken aan de haven te Breskens en 29000 (voor 1931 f 200.000) voor verbeterings- en nieuwe wer ken aan de havens (vernieuwing van een beschoeiing) en 7500 (evenals voor 1931) voor onderhoud van het havenkanaal van Philippine. Voorts f 400 (als voor 1931) als bydrage aan de gemeente Clir.ge in de kosten van on derhoud van de haven aldaar en 7000 (als voor 1931) als bydrage aan de gemeente Phi lippine in de kosten van onderhoud van da haven aldaar. Voor onderhoud van het kanaal van Ter Neuzen wordt geraamd 119.000 (voor 1931 130.000). Voor aanleg van havens en daarmede in verband staande werken aan het kanaal van Ter Neuzen naby Sluiskil 1500 (voor 1931 memorie) Voor exploitatie en onderhoud van de rijks- electriciteitswerken van het kanaal van Ter- Neuzen 50.000 (voor 1931 f 56.000) w.o, 13.296 voor het personeel. Voor onderhoud van het kanaal van SluiS naar Brugge voor het gedeelte op Neder- landsch gebied f 800 (als voor 1931). Als bijdrage aan de provincie Zeeland voor het door haar op de exploitatie van stoom bootdiensten op de Wester-Schelde, met in begrip van de stoomtram Hansweert-Vlake te lyden verlies wordt (evenals voor 1931). 163.000 uitgetrokken. f Politie-diploma. Voor het politie-diploma met aanteekening zyn te Amsterdam geslaagd de heeren Ch. Louisse te Goes, D. A. Lammens te St. Jan steen, J. L. Lukaart te Zonnemaire en N. Minnaard te Rilland-Bath. De weg van Hulst naar de Belgische grens. Voor het wegvak van Hulst naar de Belgi sche grens van den rijksweg, waarvan de verbetering in het jaar 1930 is begonnen en in het jaar 1931 is voortgezet, zal in 1932 het laatste gedeelte in uitvoering komen. Voor dat doel wordt nog een bedrag van 52.500 vereischt. De ammonïakfabriek te Sluiskil. Naar men aan „de Tyd" meldt, zal de am- moniakfabriek te Sluiskil, in het Zeeuwsch- Vlaamsche industriegebied, op volle capaci teit gaan werken. Het aantal arbeiders be draagt dan 8 a 900. De luitenant ter zee le klasse J. C. Cor nells is aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zal 18 November aan boord van het stoomschip „Insulinde" uit Rotterdam zyn nieuwe bestemming volgen. De luitenant ter zee 2e klasse der marine reserve P. H. van Couten Piccardt Wieringai is in werkelyken dienst opgekomen aanboord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee 3e klasse W. C. Wer- nink, die bestemd is voor den dienst in Oost- Indië, zal 30 dezer met de „P. C. Hooft" uit Amsterdam derwaarts vertrekken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse A. Govers wordt 1 October geplaatst te Rotterdam bü den verderen af-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1