500 300 150 25 DONDERDAG EERSTE BLAD K No .225 69e Jaargang- 1931: N M.' elbiir^sche v. Stoomvaart Uitgave: Firma F. IIAN DE VEIDE Jr., Walstraat 58-00, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieu ws LAND- EN TUINBOUW MARINE EN LEGER BUITENLAND ?e, ge I I ris aft art rt. rits WREN: rmbandhorloge ëgen belooning Verkuyl Quakke- eden. -INRICHTING met 40 Potten. ;hal „Vliss. Crt." vrij KEIJN, Musicus, jke taak op straal 1STER Donderdags of Ehal „Vliss. Crt." October een •VENHUIS en voorzien. Te aat 100. =elburg-Rotterdam legen plaatsen PASSAGIERS, N EN VEE v.Midd. v.m.uur 8 8 v Rott. vm. uur te bekomen i Trmsport- en Exp. -en G. VOS, Teler. 18. ENHOORN, Tel. 153 ■TERHOUT. Tel. 28?, -THEE, Telet 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Oit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 4e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der issin ut* «aas GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering d.d. 29 Augustus 1930 werd in onze handen gesteld om advies een adres van het comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marine-perso neel beneden den rang van officier (C.A.M. B.O.) te Den Helder, houdende verzoek de te Vlissingen bestaande woningtoestanden te verbeteren door, hetzij rechtstreeks vanwege de gemeente woningen te doen bouwen, het zij aan bestaande woningbouwvereenigingen de middelen te verschaffen teneinde tot den bouw van woningen te geraken tegen huur prijzen van f 3 tot 5 per week. Uit een door ons ingesteld onderzoek is ons gebleken dat alhier inderdaad behoefte wordt gevoeld aan woningen met een huur prijs van ongeveer 4.25 tot 5 per week, niet alleen door het lagere marine-personeel, maar ook door een deel der overige bevolking onzer gemeente. Waar bij den bouw dezer woningen intus- schen ook een rijksbelang betrokken is, heb ben wij ons te dezer zake in verbinding ge steld met verschillende ministerieele depar tementen. Van den minister van defensie mochten wij de mededeeling ontvangen, dat hij in begin sel bereid is om, wanneer deze gemeente den bouw te Vlissingen bevordert van een aantal woningen met een huurprijs van ongeveer 4.25 tot f 5 per week, een tiental van die woningen op de door hem gestelde voor waarden beschikbaar te doen houden ten be hoeve van het aldaar geplaatste marineper soneel. Mede In verband hiermede hebben wij ons tot de alhier gevestigde woningbouwvereeni gingen gewend met het verzoek ons te wil len mededeelen of zij genegen waren met financieele medewerking van de gemeente tot woningbouw als hiervoor bedoeld over te gaan, waarop wij van de vereenigingen Ge meenschappelijk Belang en Goed Wonen een toestemmend antwoord ontvingen. Waar wij van oordeel zijn, dat aan een 40- tal van bedoelde woningen wel behoefte be staat, zou elke Vereeniging een 20-tal voor haar rekening kunnen nemen. Elke vereeni ging zou dan 5 woningen beschikbaar kun nen houden voor het marinepersoneel. De woningbouwvereniging Goed Wonen heeft thans plannen bij ons college ingediend ten behoeve van den bouw van 21 woningen aan de Eedestraat en Sottegemstraat. Blijkens een overgelegde begrooting met exploitatierekening, welke met de teekenin- gen worden overgelegd, worden de totale bouwkosten (inclusief grond, architectenho norarium, opzichterssalaris, renteverlies tij dens den bouw enz.) op 78.370 of rond 78.000 geraamd. Hierin is begrepen 8.110 voor 1158.30 M2. grond f 7, welke de ver eeniging in koop vraagt van de gemeente. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging dat de benoodigde gelden, evenals de vorige malen, door de gemeente bij voorschot wor den verstrekt bij wijze van bouwcrediet. Na voltooiing der woningen zal het bouw- voorschot worden omgezet in een door de ge meente te verstrekken definitieve leening onder waarborg van le hypotheek. Daar een rechtstreeksche leening door de gemeente vermoedelijk goedkooper zal zijn, dan een door de gemeente gegarandeerde, verdient de thans voorgestelde methode naar onze mee ning de voorkeur boven de tot nu toe ge volgde. In. verband hiermede wil het ons ook lo gisch voorkomen het bouwcrediet uit eigen kasmiddelen te verstrekken en derhalve des wege geen rekening-courant-overeenkomst met een bankinstelling aan te gaan. De ver eeniging kan dan aan de gemeente eenzelfde rente vergoeden als zij vc?r haar kasgelden moet betalen. De rente van het bouwvoorsehot alsmede de rente en aflossing van de hypotheek ko men ten laste van de woningbouwvereeniging. Volgens de ontwerp-exploitatierekening worden de totale jaar lij Icsche uitgaven ge raamd op 5.662.50 en de ontvangsten we gens huur op 5.673.15. Het rentepercentage voor de le hypotheek heeft de Vereeniging geraamd op 4y8 Daar dit percentage uiteraard gelijk zal moeten zijn aan de ren te, welke de gemeente te zijner tijd voor haar te sluiten vaste leening zal moeten betalen, zal dat percentage alsdan zoo noodig herzien raceten worden. Door de Vereeniging is een aflossingsplan overgelegd, waaruit blijkt, dat de leerling in 50 jaar afgelost zal worden. Daar wij ons met de plannen der vereeni ging wel kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen, uwe medewerking daar toe overeenkomstig het vorenstaande te ver- leenen en derhalve tevens aan de vereeni ging in koop af te staan den door haar be doelden grond, ter oppervlakte van ongeveer 1159 M2., zulks tegen een koopsom van f 7 per M2., ten bate van het grondbedrijf en onder de gebruikelijke voorwaarden. Een raadsbesluit tot het sluiten van een overeenkomst met de vereeniging betreffende het verstrekken van bouwcrediet, alsmede een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1931 worden mede overgelegd. Het op de le hypotheek betrekking heb bende raadsbesluit kan eerst later worden genomen. Ten slotte merken wij op, dat de door de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" in gediende plannen nog niet in behandeling kunnen komen, daar deze nog gewijzigd zul len moeten worden; In een overgelegd adres verzoekt de heer J. Looiden, aannemer alhier, van de gemeente te koopen een perceel grond aan de Kerkhof laan, ter oppervlakte van 165 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 15 en 8 per M2. Waar tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond aan adressant in koop af te staan tegen een koopsom van 2244 (132 M2 15 en 33 M2. a f 8), ten bate van het grondbe drijf en zulks onder de gebruikelijke voor waarden. Wij hebben de eer uwen raad ter goedkeu ring aan te bieden de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1930, sluitende met een goed slot van 158.12, na verantwoording in ontvangst van een subsidie van de gemeente groot 47.800, Deze rekening is door ons nagezien en in orde bevonden. De gemeente-begrooting voor 1932. Het sectie-onderzoek van de gemeente-be- grooting voor 1932 zal plaats hebben Dinsdag 6 October, des avonds 8 uur. Een concert van gewijde muziek. De Harmonie „St. Caecilia" geeft Vrijdag 25 September, des avonds 8.15 uur, bij gun stig weder een concert van gewijde muziek in den tuin der voormalige kazerne Willem III onder leiding van haar directeur, den heer André J. Geijsen. Programmal 1. Psalm 60 ft 2. Receuillement, Andante, 3. Noël voor bariton-solo, Adam-Bonsquet 4. Prière de Moïse Rossini-Tüliard 5. Gezang 1 6. Le Tabernacle, Andante, Offertoire S. Savibln 7. Prière du Matin, Elevation, B.onnisseau 8. Gezang 32 Het Dresdener Kreuz-Chor. Dit beroemde koor zal Woensdag 30 Sep tember, des avonds 8 uur, een uitvoering geven in de St. Jacobskerk alhier. Over een uitvoering van dit koor in de Domkerk te Utrecht, schrijft de bekende muziek-criticus Piet Tiggers in het „Utr. Dagblad" het volgende Het koor is voortreffelijk geschoold, het geen afdoende bleek uit het superieur ge zongen motet van Bach. Voordracht, frasee ring, vocalisatie, dynamische schakeering, structuur en vormgeving het was alles vol komen af. Men kan verschillen in opvatting over de vraag, of jongensstemmen in elk koorwerk gewenscht zijn. Vooral lijkt het ons niet steeds onaanvechtbaar in composities, die met diepe en levendige overtuiging gezongen moeten worden. Wij denken aan den 137en Psalm„An den Wassern zu Babel saszen wir und weineten", Bach heeft niet anders dan voor gemengd koor van mannelijke stemmen geschreven en dit is ook duidelijk op te merken. De nieuwere muziek is in alles meer „Ausdruck" een Bach-techniek is wel noodzakelijk, doch alleen niet voldoende. Mis schien was het hieraan toe te schrijven, dat de overige stukken hoey/el verbluffend zui ver en prachtig afgewerkt gezongen wat nuchter klonken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 zetters, 2 drukkers, 1 be hanger, 7 grondwerkers, 8 metselaars, 8 op perlieden, 15 schilders, 1 ass. bouwkundig opzichter, 1 stoffeerder, 4 stucadoors, 2 leer ling-timmerlieden, 14 timmerlieden, 2 ver vers, 1 hulp-vleehter, 2 meubelmakers, 1 kap- *per, 1 halfwas coiffeuse, 1 kleermaker, 1 was- scher, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouwkunde, 154 metaalbe werkers (w.o. 65 tijdelijk werkloos), 1 banket bakker, 2 leerling bakkers, 2 winkelbedienden, 1 magazijnbediende, 1 kellner, 4 chauffeurs, 10 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke)1 teekenaar, 3 werkvrou wen, 5 loopers, portiers enz., 18 varensgezel len (w.o. matrozen, machinisten, stuurlieden enz.) en 28 losse arbeiders. Voorts zijn 192 personen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 184). Totaal 551 ingeschrevenen, vorige week 550 personen. Alzoo een vermeerdering van 1 werkzoekende. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze tijdinghaleenige van oe legeroefeningen in den Achterhoek, die door de Koninklijke familie werden bijgewoond van den feilen uitslaanden brand in de Korte Houtstraat te 's-Gravenhagevan de Rijks- pont no. 4, gebouwd door de Ned. Scheeps bouw Mij. voor rekening van den rijkswater staat en bestemd voor den dienst op het Noordzeekanaalvan het huwelijk van den bekenden hockyspeler Van Voort van Beest bij het verlaten der Herv. St. Bavo-kerk te Haarlem. Vreemdelingeiibezoek. Op het laatst van September vertoeven in den regel niet veel gasten meer in de Belgi sche badplaatsen. De depreciatie van het pond heeft natuurlijk er toe bijgedragen dat van de gasten die er nog waren velen naar Engeland zijn teruggekeerd. Daarom mag het aantal van 450 passagiers dat heden met de provinciale boot medekwam, nog groot wor den genoemd. Er werden ook nog 11 auto's overgezet. MIDDELBURG. Abdij- concert. Op het programam voor de Zondag a.s. van 12 tot 1 uur te geven Abdijuitvoering van het Middelburgsch muziekkorps komt o.a. voor „De Fremersberg". IJZENDIJKE. Een winkel- en reclameweek. De vierde winkel- en reclameweek zal ge houden worden van 17 tot 25 October 1931. Bij deze gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden plaats hebben. BIERVLIET. Lid gemeenteraad. Door het bedanken als lid van den gemeen teraad van den heer De Kok (S.D.AP.) is thans benoemd verklaard de heer J. Oonhout. Politie-diploma. Voor het diploma met aanteekening is ge slaagd de heer A. Koole te Axel en voor het gewoon diploma de heer M. Kopmels te Vlis singen. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 Septem ber zijn in onze. provincie voorgekomen 5 ge vallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten Hoek, Serooskerke (W.), Stave- nisse, Vlissingen en Vrouwenpolder, l geval van meningitis cerebrospinalis epedemica te Ter Neuzen en 1 geval van poliomyelitis an terior acuta te Vrouwepolder. Het wegenplan In Zeeland. Als bij laf ge is bij de memorie van toelich ting bij de begrooting van het wegenfonds voor het dienstjaar 1932 gevoegd een globaal overzicht van de werkzaamheden, welke aan elk der wegen van het nieuwe rijkswegenplan zullen geschieden gedurende de tweede vijf jarige werkperiode, welke met 1932 aanvangt, dus met een inschrijving van den stand van het werk tot het einde van 1936. Aan dit wegenplan is het volgende ont leend, waarbij telkens vermeld worden de weg, de stand van het werk na afloop van de 5-jarige periode en de kostenberekening. Bergen op ZoomWoensdrechtKruinin- genGoes's Heer ArendskerkeNieuwland —Vlissingen—Breskens— DraaibrugSluis grensaanleg nieuwe wegvakken in Noord- Brabant, op Zuid-Beveland en Walcheren voorloopig gereed omlegging om Oostburg gereed f 164000. Zijtak 's Heer ArendskerkeWolphaarts- dijksche veer Zijtak Nieuwland—Middelburg. Zijtak DraaibrugAardenburggrens. Kruiningen Hansweert Walsoorden- Hulstgrens (begin van aanleg van een nieuw wegvak KruiningenHansweert, ver betering van het wegvak Hulstgrens 88000. Goes Hoedekenskerke Terneuzen-^-Sas van Gentgrens weg naar den steiger te Hoedekenskerke gereed, verbetering aanleg plaats te Ter Neuzen, grondaankoop voor omlegging te Hoedekenskerke 265000. Bergen op ZoomTholensche brug. RotterdamOud GastelSt. Philipsland ZijpeZierikzee begin van grondaankooo 268.000. Inwijding E. K—Huis te Hulst. In tegenwoordigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten alsmede vertegen woordigers van alle afdeeling der K.J.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen is gisterenmiddag de voormalige, ruim gebouwde villa „Cassan- dria", gelegen aan de Veste, nabij de Gent- sche Poort te Hulst, door Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, als EK.-Huis plechtig ingewijd. Des avonds hield de Zeereerw. heer F. Frencken, directeur van den E.K. in het bis dom Breda, in het nieuwe E.K.-Huis voorge- noodigden een voordracht, welke door den bisschop werd bijgewoond. De avond wera besloten met een vertooning van de E. K film. Ontsmetting van zaaigranen. Het is zeker een verblijdend verschijnsel, .dat langzamerhand meer aandacht aan de verschillende plantenziekten wordt besteed en het is een bewijs dat het waarnemings vermogen van den landbouwer is gescherpt en uiterste attentie wordt gegeven aan al hetgeen er toe kan bijdragen om de bodem productie op te voeren. Vroeger werd lang niet die zorg besteed aan de verschillende plantenziekten, maar met het instellen van een Instituut als de Plantenziektenkundige Dienst en deugdelijk landbouwonderwijs is daarin wel een heele verandering gekomen. In de meest vooraanstaande landen op landbouwgebied, in geheel West-Europa, neemt dan ook de belangstelling van het ont smetten van zaaigranen hand over hand toe. Door zaaigraan-ontsmetting is een belang rijke besparing aan zaaigraan mogelijk ge worden, en tevens krijgt men een veel meer beheerschten gewassen stand. Reeds sedert en kele jaren wordt er van verschillende zijden vóór en na opgewezen, dat men door het ge bruik der nieuwere ontsmettingsmiddelen heeft waargenomen, dat op de benoodigde hoeveelheden zaaigraan thans heel wat kan worden uitgespaard en daardoor dus steeds de ontsmettingskosten ruimschoots worden vergoed. i Deze besparing aan zaaigraan varieert van 1535 waarbij men natuurlijk rekening dient te houden met de kwaliteit van het graan. Bovendien is ze daarbij bdslist noodzake lijk, wil men althans het gevaar voor een te dichten stand der gewassen voorkomen. In- plaats dus van eenige kosten te maken, kan iedere landbouwer door de ontsmetting zelfs direct eenig geldelijk voordeel boeken. Bovendien voorkomt men door deze behan deling niet alleen diverse, zich veelal later in de gewassen ontwikkelde gevaarlijke ziekten, doch stellig mag het van nog grooter belang worden geacht, dat door de nieuwere ont smettingsmiddelen voor iederen landbouwer steeds de mogelijkheid openstaat, om de 6tand zijner gewassen ten naastenbij te be- heerschen. Dit is welhaast de alles overheer- schende oorzaak, dat in alle landen de graan- ontsmetting de laatste jaren geweldig is toe genomen. Inderdaad is deze factor voor Iede re landbouwer van groote beteekenis. Vroe ger was men in dit opzicht geheel aan het toeval overgeleverd. 11 Men wist teen nog niet of het graan in erge mate of met weinig of in het geheel niet door kiemschimmels was aangetast. Naar die ver houding viel dan ook lukraak de stand der gewassen 'uit. Bovendien was men door die aantasting vroeger gedurende de ontkieming altijd sterk van weersomstandigheden afhan kelijk. Wist men de eigenlijke oorzaak der vroeger zoo veelvuldig voorkomende mislukking nooit of slechts zeer oppervlakkig aan te geven, thans heeft men door de ontsmettingsmetho de dit grondig leeren bestrijden. Elke serieuze landbouwer, die deze veel grootere stabiliteit omtrent de dichtheid zij ner gewassen heeft waargenomen, laat na tuurlijk de ontsmetting nimmer meer achter wege. Helaas, blijkt nog steeds uit de gege vens van den Plantenziektenkundigen Dienst dat de zaaigraan-ontsmetting in enkele Ne- aerlandsche provincies nog slechts voor een klein percentage geschiedt. Het is zeer te be treuren, dat er nog landbouwers gevonden worden verdiend, al was het maar enkel door in het werk stellen cm hun bedrijf zoo ren dabel mogelijk tt maken. Terwijl door het ontsmetten zooveel kon worden verdient, al was het maar enkel doer de besparing van het zaaigraan. En wanneer men nu thans, tengevolge van de tarwewet, tarwe wenscht uit te zaaien en ook daarbij worden bijna onbeperkte hoeveel heden zaaizaad uitgestrooid, dan moet men toch ervan doordrongen worden, dat ontsmet ting ingevolge die wet thans geboden is. Laten we daarom mogen besluiten met den wensch van onze Plantenziektenkundigen Dienst „Er worde dit jaar geen enkele korrel aan de aarde toevertrouwd, tenzij dat deze ontsmet is." Ongeval bij de marine.manoeuvres. Bij de gisteren door Hr. Ms. „Gelderland" ter hoogte van Callantsoog gehouden schiet oefeningen is de als drijver voor de schiet schijf gebruikte oude torpedoboot „Ardjoeno" dermate getroffen, dat zij is gezonken. De punt van de „Ardjoeno" steekt nog ongeveer drie meter boven water uit. De sleepboot „Utrecht" en het bergingsvaartuig en duik- bedrijf der marine zijn vertrokken, om te trachten het vaartuig te lichten en naar Nieuwediep te sleepen. De onderzeeboot G 13 wordt 1 October te Vlissingen in dienst gesteld onder het com mando van den luitenant ter zee der le klas se P. Rouwenhorst. Met ontslag uit den zeedienst r opper-mon- teur H. A. van Veenmajoor-telegrafist G. A. Rietveld. Met ingang van 16 September werd het brevet van seiner aan de ondervolgende ma trozen toegekend matroos le klasse K. Meuldyk, matrozen 3e klasse W. C. Spijker man, W. C. Dijkstra, M. Lips, K. Swam, J. H. van Schaik, P. Veerman, J. C. van der Hilst, H. T. Bos, M. E. Verhorst en J. van Ispelen. De oefening van de lichte brigade. Men meldde gisterenavond aan „het Vad." De oefening is in vollen gang en vergt van allen, van hoog tri; laag, de grootste inspan ning en toewijding. Door de duisternis kon de lichte brigade in den nacht van Dinsdag op Woensdag niet verder komen dan Groenlo. De opmarsch ving om 5.15 aan en om 6 uur was Ruurlo reeds genomen, doch in den loop van den dag heeft blauw dat punt her nomen en de lichte brigade teruggedrongen op Groenlo. Het gevecht duurt voort, zooals men weet, tot Donderdagmorgen 12 uur. De situatie was Woensdagmorgen aldus, dat de lichte brigade terug was gedrongen op Groenlo en Lichtenvoorde om den rechter- vluegel van rood te dekken. Ook Aalten was door rood bezet. De vliegtuigen kwamen te gen den avond sterk in actie. Het weer was wederom uitstekend en de geest der troepen is zeer opgewekt. DE FRANSCHE MEENING EN DE CRISIS IN ENGELAND, De Parijsche correspondent van het „Vad." meldt: Sinds het begin van de crisis van het pond maken de Engelsche toeristen, dat zij uit Frankrijk weg komen. De Middellandsche zeekust vooral lijdt daaronder, maar ook de Parijsche hotels teekenen een plotselingen uittocht op groote schaal aan. De spoor- en luchtlijnen naar Engeland worden belegerd, maar de voorloopige stabi lisatie van het goud schijnt den stroom weer te hebben beperkt. Van verschillende kanten werd de meening van Poincaré gevraagd over de gebeurtenis sen van de laatste dagen. Hij wil echter niets zeggen, ten eh '.e een regeering van een

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1