NOOTJES BUiTENLAND GEMENGD NIEUWS In den loop van deze week zullen de nieu we frankeerzegels van 36 cent en 70 cent op alle postkantoren, bij- en hulpkantoren, post stations en postagentschappen in Nederland verkrijgbaar worden gesteld. In de \veek van 14 tot 19 September zijn in ons land uitgesproken 61 faillissementen. Op Donderdag 8 October zal wederom een goedkoope trein van Amsterdam naar Parijs loopen, stoppende op diverse stations. De te rugkomst is Zondagavond 11 October. De uit gifte van de plaatskaarten zal op 28 Septem ber aanvangen. Het is de bedoeling, de Rijkswerf te Helle- - voetsluis, zoolang nog geen eindbeslissing omtrent de opheffing is genomen, in 1932 met meer werkzaamheden te kunnen belasten, welke anders aan de werf te Willemsoord zouden moeten worden opgedragen. Nadat het in de gemengde nationale com missie voor de metaalindustrie in België tot een breuk was gekomen tusschen de werkge vers en arbeiders, hebben de werkgevers be sloten van 15 October af een loonsverlaging van 5 in te voeren. Volgens de laatste cijfers van de volkstel ling bedraagt de bevolking van Engelsch- Indië 350.353.678 zielen, waarvan 238.330.912 Hindoes en 77.743.934 Mohammedanen. Daar komen dan nog enkele andere ethische en godsdienstige gemeenten bij. In de „Evening News" wordt het opzien barende bericht gepubliceerd, dat Lloyd George wel niet officieel, maar toch van zeer gezaghebbende zijde het leiderschap van Labour is aangeboden. De liberale leider, heeft, volgens dit bericht, op dit aanbod nog niet geantwoord. falen kunnen, maar aan het huidige stelsel van het „nazien van boeken en kas" van den ontvanger-griffier valt nog wel wat te verbe teren. Anders toch zou het bijna ondoenlijk wezen, dat de fraudes in de duizenden gul dens en over verscheidene jaren loopen. Zooals de zaak op het oogenblik staat, wordt de kasopneming verricht door het da- gelijksch bestuur (dijkgraaf en gezworenen) van den polder. Deels uit onbekendheid met wat tot de kasopneming zooal behooren kan, voor het grootste gedeelte door het te goed van vertrouwen zijn, bevreesd, dat zelfs ook maar de schijn gewekt zou worden, dat door strenge controle de ontvanger-griffier van meening zou zijn gewantrouwd te worden, zal de controle zich in den regel beperken tot het nazien van de kas. De kasboeken worden opgeteld en met de aanwezige gelden verge leken en de kasopneming is verricht. Voeg daarbij, dat de ontvanger in den regel weet, wanneer ongeveer de kasopneming plaats zal hebben, dan valt het niet te ontkennen, dat de controle, hoe goed ook bedoeld, niet bevre digend kan zijn. I. De kasopneming moet op ongezette tijden geschieden. Nagegaan dient te worden of alle uitgaven en ook alle inkomsten door beschei den gestaafd zijn. Verder dient men te on derzoeken of alle inkomsten volgens de op gemaakte kohieren, enz. op tijd ontvangen zijn, enz. enz. n. De ontvanger houdt zijn kas gescheiden van zijn andere geldmiddelen. Dat aan deze bepaling streng de hand gehouden moet wor den, ligt voor de hand, indien men bedenkt dat de ontvanger in den regel voor meer dan één polder die betrekking waarneemt. Hoe ligt toch kan het gebeuren, dat een tekort in de eene kas tijdelijk gedekt wordt door mid delen uit een andere. Vooral daar het in de practijk wel niet vaak voorkomen zal dat op één dag de kasopneming zich tot alle admi nistraties van den ontvanger uitstrekken zal, dient hier terdege op gelet te worden. Wel licht ware samenwerking tusschen de ver schillende polderbesturen aan te bevelen, opdat alle kasopnemingen op denzelfden dag geschieden kunnen. III. Kasgeld, dat het bedrag der door den ontvanger gestelde borgtocht overschrijdt, zou gestort kunnen worden bij een bankinstelling, waaruit de ontvanger zonder machtiging van het dagelij ksch bestuur geen gelden opnemen kan. Volgens het reglement voor de polders zijn Gedep. Staten bevoegd op de financiën con trole uit te oefenen. Zoo nu en dan zullen dan ook wel de polderbesturen een griffie ambtenaar op bezoek krijgen. In den regel zal echter de controle van Ged. Staten zich beperken tot het nazien der aan hen inge zonden rekening. Toch lijkt ons voortdurende preventieve controle door deskundigen het meest aanbevelenswaard. Bestaat wellicht de mogelijkheid, dat de polderbesturen gezamen lijk aan een controle-bureau opdragen de kas opneming voor zijn rekening te nemen De tekorten, die nu in verschillende kassen ge slagen zijn, waren dan wellicht niet voorge komen. THOLEN. Een ergerlijke toestand te Tholen. Onlangs had te Tholen een verkoop b\j executie plaats ten laste van den landbouwer D., ter oorzaak van „achterstallige pacht". Er werd echter door zoo goed als niemand ge boden. Alles werd ingekocht door iemand uit Numansdorp tegen zeer lagen prijs. Toen de kooper door den notaris een herverkooping wilde doen houden, werd door den deurwaar der beslag gelegd, aangezien vermoed werd, dat er met den verkoop iets niet in den haak was. Intusschen is hieruit een procedure voortgevloeid, die langen tijd kan duren. Het ergerlijke geval doet zich nu voor, dat al de veldvruchten op het veld staan te rot ten, dat in de weide 11 runderen loopen, die bijna geen voedsel meer hebben, terwijl de dieren alle in erge mate ziek zijn. Reeds is een der dieren gestorven. De verontwaardi ging over deze wijze van doen op het eiland Tholen is groot. Indien er binnenkort niets gebeurt, sterven al deze dieren, daar ze lij dende zijn aan longworm (strongylus micru- ris). Drinkwatervoorziening in Zeeland. In de verslagen en mededeelingen betref fende de volksgezondheid wordt een over zicht gegeven over wat in Nederland op het gebied van de drinkwatervoorziening in het verslagjaar voorviel. Daarin wordt over Zeeland het volgende gemeld „In Zeeland had de feestelijke opening van de groeps-waterleiding van Schouwen—Dui- veland plaats voor de exploitatie-begrooting ■van deze waterleiding was aangenomen, dat in den loop van het eerste bedrijfsjaar 60 van de langs het buizennet gelegen perceelen zou aansluiten binnen enkele maanden na de opening was echter reeds een percentage van ruim 99 bereikt. Met ingang van April jl. heeft de N.V. dan ook haar tarieven met 10 kunnen verlagen. De Zeeuwsch-Vlamingen slaagden er nog niet in, „tot ontwarring van de knoopen in hun waterleidingplan" over te gaanop Walcheren kwam de gemeentelijke waterlei ding van Oost- West-Souburg tot stand, die het water van de Vlissingsche Duinwaterlei dingmaatschappij betrekt. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Breda ds. H. J. Notebacm te Aagtekerke, dr. H. van Oijen te Rotterdam en ds. J. van Veen te Muiderberg. Predikant-directeur Ned. Herv. Diakonessen-inrïchting te Amsterdam. Als opvolger van ds. A. J. Roozemeyer, die eind dezes jaars aftreedt is, naar het „Han delsblad" meldt, benoemd als predikant-di recteur der Ned. Herv. Diakonessen-inrich- ting te Amsterdam dr. O. Norel, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, vroeger te Vlissingen, die zijn benoeming in ernstig beraad heeft genomen. Giften en legaten. Blijkens de officieele cijfers, zijn in 1930 makingen en schenkingen ten goede gekomen aan kerken, kerkelijke instellingen en kerke lijke instellingen van weldadigheid, tot een bedrag van totaal ruim 3 millioen 7 ton. Daarvan ontving de Ned. Herv. Kerk ruim 654.000 de Waalsche Kerk, de Duitsch- Evang. Gemeenten en h<rt Evang. Luthersch Kerkgenootschap resp. 6000, 6500 en 39.000, de Herst. Evang. Luth. Kerk f 1050 de Evangelische Gemeenten 5000 de Doopsgez, Kerk 24.700 de Remonstrant- sche Kerk 12.100de Geref. Kerken f 132.111.40 de Chr. Geref. Kerk 22.553.50 de Geref. Gemeenten 4900 het Nederl. Israël. Kerkgenootschap 37.000 de Nederl. Protestantenbond f 14.000 het Leger des Heils ruim 10.000 de Roomsch-Katholieke Kerk bijna 2 millioen 8 ton; de oud-Bis schoppelijke Klerezy 1500. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Nieuwerkerk (Schouwen) door cand. M. Heu- zeveldt te Rotterdam. De akte L.O. Handteekenen en de provincie Zeeland. Het aantal candidaten, afkomstig uit onze provincie, dat zich de laatste jaren aanmeld de voor het examen L.O. Handteekenen, was zoo gering, dat, in aanmerking genomen de belangrijke opvoedkundige waarde, die goed teekenonderwijs geeft, het wel de moeite waard is hier eens de aandacht op te ves tigen. Het is niet mijn bedoeling de geschiedenis van het teekenonderwijs met zijn vele ups en downs te geven, maar wel er op te wijzen, dat het teekenonderwijs, zooals het geslacht, dat nu 40 jaar is, het gekend heeft het teekenonderwijs van geometrische kleurlooze wandplaten, van witgeverfde kuben, pyrami- den, kegels en cilinders, aangevuld met wat potten en pannen er niet meer is, of juis ter, er niet meer behoeft te zijn. Gelijken tred houdend met de ontwikkeling van de moderne kunst en paedagogiek, is het tegen woordig onderwijs in teekenen veel beter psychologisch georiënteerd. Het vervelende, grootendeels technische, van vroeger is ver anderd en uitgegroeid tot het meer aestheti- sche in den ruimsten zin van het woordde vermethodiekte leerstof heeft plaats gemaakt voor wat anders, nl. voor datgene waar het kind belang in stelt. Meer dan ooit wordt in de teekenwereld gezocht naar verbetering er is een prachtige spanning, d.w.z. bij die leerkrachten die het goed meenen met het teekenen en dat zijn er gelukkig nog velen. Ook is er, ondanks de knak het teekenonder wijs enkele jaren geleden door bezuiniging toegebracht, bij vele officieele personen be langstelling. De groote beteekenis van goed gegeven teekenonderwijs, heeft, hoewel niet voldoende, toch wel burgerrecht verkregen. Hoe mooi zegt prof. dr. J. H. Gunning in zijn brochure „Over de cultureele waarde van teekenen, April '24", „dat er in alle onderwijs drie elementen begrepen zijneen intellec tueel,een technische en een emotioneel ele ment, anders gezegdalle onderwijs bij brengt, behoort althans bij te brengen le. kennis of wetenschap, 2e. vaardigheid en 3 kunstzin of schoonheidsaandoening". Aan dat eerste, het intellectueele gedeelte wordt behoorlijk aandacht geschonken, maar het tweede en het derde gedeelte, het aan brengen van vaardigheid en kunstzin of schoonheidsaandoening, dat zoo bij uitstek door goed teekenonderwijs bevorderd kan worden, dat weten helaas nog te weinig menschen. Ondanks ernstig zoeken en „the good-will" bij „de kern", is al meermalen door zeer bevoegde personen geconstateerd, dat het teekenonderwijs in Nederland een chaos is. Wat zijn de oorzaken daarvan De oudere onderwijzers hebben voor het meerendeel vervelend teekenonderwijs gehad, waardoor ze eigenlijk geen „teekenen" ge leerd hebben. Dikwijls worden nu bij hen in het teekenuurtje de kinderen zoet gehouden met het nateekenen van Verkade's plaatjes of andere prentjes. De jongere krachten heb ben ook niet altijd van de meest bevoegde teekenleeraren op him kweek- of normaal- schooi les gehad. Voorts waren zij de dupe van een aan enge exameneischen gebonden leerstof. (Dit laatste is sinds een jaar of 6 •verbeterd). Last not least, de geldelijke belooning voor het bezit van verschillende akten L.O. is voor die van teekenen vervallen. Die moet natuur lijk weer terugkomen. Zoolang die toelage voor L.O. teekenen er niet is, moeten we ech ter niet bij de pakken neerzitten. Er zijn nog heel wat hoofden van scholen die bij sollicitaties prijsstellen op het bezit van de teekenacte. L.O. Vak-onderwijzers in teekenen vinden we helaas niet eens op alle U.L.O. scholen (vanwege bezuiniging en ge brek aan inzicht). Den Haag heeft echter op zijn lagere sch-olen nog vak-onderwijzers. Het teekenen aldaar staat dan ook op algemeen erkend hoog peil. Het teekenonderwijs op la gere scholen kan evenwel ook zonder vakon derwijs nog wel goed worden, mits le. er op de kweekscholen door zéér bevoegde teeken leeraren intensief, frisch en ruim opgevat wordt les gegeven en 2e. indien er op alle la gere scholen één, het liefst twee leerkrachten zijn, in het bezit van de akte L.O. Handtee kenen, daar, om een woord over te nemen van de hoofdinspecteurs L.O., de heeren Rienks en Brants, „cellen" op teekengebied bij het lageronderwijs moeten blijven bestaan. Op dit gebied nu blijkt onze eilanden-pro vincie wel wat achterlijk, vandaar deze op wekking. Het examen-programma L.O. teeke nen is de laatste jaren meer in overeen stemming gebracht met de sfeer van goed teekenonderwijs op de lagere schoolde stu die is daardoor nog aangenamer geworden. Inlichtingen worden eventueel gaarne ver strekt door Louis Heymans, Stationstraat 44c, Middelburg. Examens. Voor het eind-examen der rijk.' duw- huishoudschool (leerares landbouwhuishoud- onderwijs) is te Deventer geslaagd mej. C. N. van Liere te Wilhelminadorp. MARINE EN LEGER Marine-manoeuvres op beperkte schaal. Naar „de Tel." verneemt zal aan de marine- manoeuvres, welke van 21 toit en met 25 Sep tember in de nabijheid van Den Helder ge houden zullen worden, slechts een klein aan tal schepen deelnemen, wegens de bezuini ging. De deelnemende schepen zijn Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck", de torpedobooten Z 7 en Z 8, dé onderzeebooten O 9, 0 11 en O 12, de mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Medusa", de mijnenvegers 1 en IV en de torpedobooten G 12 en G 13. Ds manoeuvres zullen betrekking hebben op de kustverdediging van Den Helder, het verdedigen van de toegangen tot deze stelling en het mijnenvegen. De commandant van de marine in Den Helder schout-bij-nacht Bru- tel de la Rivière zal niet de geheele manoeu vres kunnen bijwonen, daar deze vlagofficier in Amsterdam moet zijn by het Koninklijk bezoek. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse F. Damave, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, is toegevoegd aan den directeur van het marine-etablissement te Amsterdam. De officier van gezondheid 2e klasse J. Leegsma, geplaatst in het commandement der marine te Willemsoord, is ter beschikking ge steld. De le luitenant L. Grof f en van het 14e re giment infanterie wordt belast met het com- manda over het na-detachement van het 14e regiment infanterie te Breda, dat belast is met het afbreken, opruimen enz. van het tentenkamp, waarin het 14e regiment infan terie gedurende de herhalingsoefeningen te Breda was gelegerd. Bij het 3e regiment infanterie komen op 24 dezer 40 dienstplichtige soldaten der lich tingen 1926 en 1928 voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst, ter indeeling bij het na-detachement. Bij het 3e en 14e regiment infanterie ko men op 5 October as. de dienstplichtigen belhoorende tot de 2e ploeg der lichting 1931 en niet bestemd voor de officiers en onderof ficiersopleiding voor de eerste oefening onder de wapenen. De dienstplichtigen van de lichting 1925 van het regiment kustartillerie, herkomstig van de 4e schoolcompagnie, zijn voor herha lingsoefeningen op het verdedigingswerk te Hoek van Holland onder de wapenen geko men. Bezuiniging in het leger1. In een dezer dagen verschijnende legeror der is opgenomen de volgende beschikking van den minister van defensie Bij meer dan één gelegenheid heb ik er op gewezen, dat de uitgaven ten behoeve van de landsverdediging zich tot het strikt noodza kelijke moesten beperken. Om doorvoering van dit beginsel te verzekeren, is het aller eerst noodig, dat bij zee- en landmacht so berheid wordt betracht overal, altijd en door allen. Ik heb mij er van kunnen overtuigen, dat velen bij voortduring dezen regel in acht nemen en ik stel dit op hoogen prijs. Het is mijn nadrukkelijke wensch, dat hun voor beeld door allen worde gevolgd. Ieder, die tot de weermacht behoort, dient bij zijn hande lingen, dus ook bij het gebruik van Rijksgoe deren, voor oogen te houden, dat elke kosten besparing, de kleinste niet uitgezonderd, haar beteekenis heeft. Hij, die met gezag is be kleed, moet daar, waar het pas heeft, zijnen ondergeschikten zulks voorhouden. Ik acht het mogelijk en zelfs waarschijn lijk, dat er officieren, onderofficieren en min deren zijn, die denkbeelden hebben omtrent een of andere bezuiniging, welke naar hun meening kan worden verkregen zonder dat de waarde der weermacht er door zal ver minderen. Ik verzoek hun, deze denkbeelden schriftelijk te doen kennen en ik machtig hen, dit te doen in een rechtstreeks tot mij gericht schrijven. Ook indien verwezenlijking van hun denkbeeld slechts een oogenschijn- lijk geringe kostenbesparing tengevolge zou hebben, laten zij niet na, het onder mijn aan dacht te brengen. LUCHTVAART De vlootschouw van de K. L. M. Aan de vlootschouw van de K, L. M. op Schiphol, op 29 September a.s. gaat vooraf de plechtige onthulling van een monument ter eere van den wekelijkschen luchtdienst Am sterdam—Batavia v.v. Zooals reeds gemeld is, zullen H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana des middags de vlootschouw met Hare Hooge tegenwoordig heid vereeren. Het voorloopig programma voor dezen dag luidt11.30 onthulling monument op h£t voorplein van het vliegveld Schiphol12.00 13.00 rondvluchten boven Amsterdam door de K. L. M.12.45 aankomst deelnemers Natio nale Luchtvaartschool, 13.0013.30 vliegde- monstraties Nationale Luchtvaartschool 14.30 aankomst der Koninklijke Familie 15.1516.00 opstijgen leger- en marine-esca drilles, vliegdemonstraties Nationale Lucht vaartschool 16.0017.00 rondvluchten K. L. M. Vliegongelukken. Bij een militaire vliegweek te Warschau zijn vier ongelukken voorgekomen. Bij Flotesk viel een vliegtuig omlaag, waarbij de twee in zittenden om het leven kwamen. Later viel een vliegtuig door het dak van een vliegloods, waarbij de bestuurder om het leven kwam. Bij de andere ongelukken waren geen men- schenlevens te betreuren. HOE DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN Albert Thomas, de directeur van hei Inter nationaal Arbeidsbureau, publiceert de tot nog toe ontvangen antwoorden op een en quête, ingesteld bij de verschillende regee ringen, wat in de Europeesche landen gedaan kan worden tot vermindering en opheffing der werkloosheid. De Duitscbe regeering stelt voor, wegen aanleg, uitbreiding van de electriciteitsvoor- ziening, bodemverbetering, bijvoorbeeld door ontginning, en waterkeeringswerken. Deze werken zouden een crediet van ongeveer hon derd millioen mark noodzakelijk maken en een werkgelegenheid van vier vijf millioen arbeidsdagen scheppen. Oostenrijk zou honderd millioen schilling voor wegenbouw en 625 millioen schilling in tien jaar tijcis voor kanaliseering van den Donau kunnen gebruiken en hiervoor gedu rende deze periode tienduizend arbeiders te werk kunnen stellen. Een Europeesch hoog spanningsnet, waarvoor 350 millioen schilling noodig zou zijn, zou gedurende zes jaar 10.000 arbeiders werkgelegenheid geven. Polen stelt eveneens een grootsch opgezet opbouwprogram voor, dat drie milliard zloty zou kosten. Ook Roemenië, Bulgarije, Turkije, Spanje en België achten het uitvoeren van groote werken de meest gewenschte wijze van be strijding en opheffing der werkloosheid. HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. Volgens een officieel communiqué van het hoofdkwartier van Tsjang hsoe liang hebben de Japansohe troepen de bultenlandsche con cessie te Moekdrh Zaterdagmorgen om 2.30 uur bezet en de inboorlingenstad om 6 uur. Sterke aïdeelingen hebben bezit genomen van de voornaamste straten en openbare ge bouwen. De correspondent van een Chineesch blad zegt, dat de Japansche troepen, die gewoon lijk te Liaeo yang in garnizoen liggen, zich naar Moekden haasten, alles op hun weg plunderend en verbrandend. De Chineesche autoriteiten zonden een specialen trein met Chineesche en buiten- landsche correspondenten, om verslag uit te brengen over den werkelijken toestand. De telegrafische verbinding tusschen Moek den en Peking is verbroken. Geheel Moekden is in handen van de Ja panners. De Japansche verliezen in de buurt van Tsjang tsjoen bedragen 19 dooden en 22 ge wonden, terwijl de Chineezen 14 dooden en 13 gewonden hadden. De Japanners zeggen, dat bij de gevechten vóór de bezetting van Nan king een Chineesch bataillon bijna vernie tigd werd, terwijl de Japanners slechts één doode en vier gewonden hadden. Nadat zij de stad bezet hadden, hebben de Japansche militaire autoriteiten een procla matie uitgevaardigd, waarin zij aan de bur gers de verzekering geven, dat de Japansche soldaten persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de stad en de hand having van de orde, maar waarin zij iedereen met straf bedreigen, die onrustbarende be richten zou verspreiden of zou trachten de rust te verstoren. Volgens de verklaring van de Japansche legatie te Peking zouden de moeilijkheden zijn ontstaan, doordat de Chineezen bij Moek den den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg hadden vernield. Er ontstond een schermut seling met de Japansche spoorwegtroepen, waarin versterkingen opdaagden, zoowel voor de Chineezen als voor de Japanners. Volgens de Chineesche lezing is de vernie ling van den spoorweg het werk geweest van de Japanners, die daarop de Chineezen er van betichtten, teneinde moeilijkheden uit te lakken. Aanslag op een jacht opziener. Gisterenmorgen betrapte de jachtopziener E. van Henschoten in de Zand- voortsche duinen den Haarlemsehen strooper J. de W. Plotseling trad de strooper op den jachtopziener toe en greep hem bij de keel. Tevens bracht hij hem met een mes een steek onder het linkerschouderblad toe. Een duin wandelaar heeft den gewonde, wiens toe stand zeer ernstig was, naar de Bodega „Driehuizen".aan het einde van den Boule vard gebracht, waar Dr. Faassen de eerste hulp verleende. De toestand van den jacht opziener bleek zoo ernstig te zijn, dat onmid dellijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hij is daarop naar de Maria-stichting te Haarlem vervoerd. De da der is korten tijd later door de politie in de duinen aangehouden en in bewaring gegsteld. Het mes, waarmede de daad bedreven was, werd op hem bevonden. Wie weet waar het kind is? De politie te Rijswijk staat voor de oplossing van een zeer moeilijk raadsel. In de maand Augustus jl. bracht een ongehuwde vrouw uit Rijswijk, in hét Academisch Zie kenhuis te Leiden een kindje ter wereld. Dit kind, dat aan den Voogdijraad werd toegewe zen, is aan de moeder afgestaan, onder het uitdrukkelijk beding, dat zij het verder zelf zou opvoeden. In het begin van September evenwel heeft de moeder het zonder voorken nis van den Voogdijraad weggegeven aan een dame, die zich mevr. Domhof noemde. Toen de Voogdijraad bemerkte, dat het kind niet meer bij de ongehuwde moeder thuis was, heeft deze instelling de politie om opsporing verzocht. Alle nasporingen zijn evenwel tot nu toe vruchteloos gebleven. Het kind is af gegeven, naar aanleiding van een adverten tie, die voorkwam in een der Haagsche bla den, waarin werd verzocht om „afstand van een baby wegens teleurstelling". Aan de administratie van het desbetref fend dagblad kan men niet meer nagaan door wie of wien deze annonce is geplaatst. De on gehuwde moeder kan ook geen adres van de bewuste dame opgeven. Ten einde nu eenig licht te verkrijgen in deze duistere zaak, verzoekt de inspecteur van de Ryswijksche politie, bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de be wuste, ongeveer 40-jarige dame en het kind. Brand. Gisterennacht is door on- kende oorzaak te Gestel (gem. Eindhoven) een groote brand uitgebroken, tengevolge waarvan het café De Paljas aan de Laag- straat totaal is verwoest. De geheele inven taris is met het pand in vlammen opgegaan. Bij dezen brand deed zich een ongeluk voor, dat in zekere mate nog gelukkig is afgeloo- pen, omdat het menschenlevens had kunnen kosten. In genoemd café stond namelijk een groote koolzuurbuis. Deze is tengevolge van de hitte uit elkaar geslagen. Dit gaf een knal, welke ver in den omtrek hoorbaar was. De stukken sprongen langs alle kanten heen en sloegen groote gaten in de steenen muren. Een der stukken kwam aan de overzijde van de straat terecht en sloeg daar een ruit in van een winkel. Gelukkig vallen geen menschen levens te betreuren. De inventaris, zoowel als het café waren verzekerd. De spoorwegaanslag na bij Susteren. In verband met het voorgevallene in den nacht van Dinsdag op Woensdag, waarbij kwaadwillige handen po gingen in het werk hadden gesteld om den sneltrein AmsterdamMaastricht tusschen Susteren en Nieuwstad te laten ontsporen, waren Vrijdag ter plaatse verschenen de in specteur van het vervoer en meerdere auto riteiten der Nederlandsche Spoorwegen om een nader onderzoek in te stellen. Bij het geval te Susteren was ernstige kwaadwilligheid in het spel. De ketting, die om de rails was gebonden, is ongeveer veer tien dagen geleden in de buurt van Susteren gestolen. De justitie heeft thans de zaak in handen. Door wespen aangeval len. Op de algemeene wandelplaats by de begraafplaats te Weesp hebben eenige kin deren met een stokje in een gat gestoken, waarin een zwerm wespen zich ophield. On middellijk vielen toen honderden wespen een der knaapjes aan, wiens gelaat nagenoeg on herkenbaar was. Een juffrouw, die met een kinderwagen daar reed, trachtte het kind te ontzetten, doch toen vielen de wespen haar aan, zoodat men haax te hulp moest komen. Ook een ander kind werd werd docr de blijk baar hevig vertoornde wespen gestoken. Van gemeentewege is een groote hoeveel heid ammoniak in het gat uitgestort, met het resultaat, dat ettelijke honderden wespen verdelgd werden. Een noodlottige familie twist. Te Oosterhout is een twist ont staan tusschen een vader en zijn 21-jarigen zoon. De twist liep zoo hoog dat de zoon zijn vader een ernstigen schop tegen den buik gaf. De man werd naar een ziekenhuis te Breda overgebracht, alwaar hij is overleden. Hij laat een weduwe met 9 kinderen na. De ?oon is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Een gruwel ij ke vondst.— Nabij een eenzaam gelegen in as, op eenig*

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2