500 300 150 25 MAANDAG EERSTE BLAD 69e Jaargang 1931 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen NI Stads- en Provincienieuws IJZENDIJKE. No. 222 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheete rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen S©BS®>« ®sii»©fiaaa©® voor het 4e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der ^B5ssM»gselB«,6®Bs«,aaBs3 GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN. V. R. B. Daar de voorzitter van de reddingsbrigade, dr. A. Staverman met vacantie in Zwitser land vertoeft, sloot de secretaris, de heer B W. Toussaint, Zaterdagmiddag officieel het zwemseizoen 1931 op het zwemschip in het kanaal. Spreker verklaarde, dat er reden was tot tevredenheid, vermits het ledental was toegenomen en bij de examens mooie resul taten waren behaald, niettegenstaande het sledhte weer voor het regelmatig oefenen een bezwaar was geweest. Er is gebleken, dat de brigades niet bevoegd zijn het examen voor het voorloopig diploma af te nemen, daarom zal het bestuur zorg dragen, dat dit het vol gend jaar ook door de commissie van den bond kan geschieden. Het wei-ken heeft zich gekenmerkt door harmonie en echten spor- tieiven geest, niet alleen in de vereeniging, maar ook daarbuiten tegenover anderen, bijv. bij den zwemwedstrijd om den Scheldebekcr. Spreker vertrouwt, dat deze clubgeest ook het volgend jaar aanwezig zal zijn. Het bestuur is voornemens de V.R.B. te laten aansluiten bij den N.Z.B. Dit vraagt financieele offers. De toestand van de geldmiddelen is sober, daar dit jaar een kastekort onvermijdelijk bleek. Terecht zou men ook hier kunnen zeggenWij rijden (juisterzwemmen) in een nevel. Wellicht zal voor het aansluiten bij den N.Z.B. een beroep op de leden worden gedaan, terwijl de toestand der geldmiddelen tevens noodig maakt, dat de leden de hand leiding, uitgegeven door den bond, zelf aan schaffen (deze is verkrijgbaar 0.60 bij de penningmeesteresse, mevr. Termeulen). Tot stijving van de kas wekt de heer Toussaint de leden op een groote activiteit ter verkrijging van donateurs aan den dag te leggen. Voorts kunnen zij trachten een feestavond te orga- niseeren, teneinde den bodem van de schat kist weder te bedekken. Hartelijk dank brengt spreker aan de lei ders, speciaal den heej* Gillissen en mej. Van der Schaaf, die zich dit jaar uitstekend van hun taak gekweten hebben. Beiden hebben diploma C verworven en zullen het volgend jaar dus nog met meer vrucht het onder richt in zwemmend redden kunnen geven. Bij de jongste examens was er een klacht over de theoretische kennis, redenen waarom spr. opwekt de handleiding ernstig te bestu. deeren en tevens de medische lessen getrouw te volgen. Met den wensch allen weder ge zond te zullen terugzien in het oefenjaar 1932 en dat de brigade dan vermeerderd moge zijn met aidspiranten en contribuanten eindigde de heer Toussaint zijn met applaus onder streepte toespraak. De heer Gillissen dankte ook namens mej. Van der Schaaf en mevr. Termeulen de leden voor de prettige samenwerking en medewer king en hoopte dat deze ook bestendigd zullen blijven als het volgend jaar volgens een nieuw werkprogram geoefend zal worden. Spreker stelde voor tot den voorzitter een schrijven te richten, waarin hem een pret tige vacantie wordt gewenscht en een be houden tot weersziens wordt toegeroepen. Dit plan vond algemeenen bijval. Het zwemseizoen is gesloteneen leder zij zijn plicht bijwonen van den medischen cursus en vossen in de handleiding in dachtig 1 i V. z. c. De Vlissingsche Zwemclub bereikte Zater dagmiddag de tweede etappe in haar slui- tings-ceremonieel. Vorige week een feestje voor het klein goed, thans een gecostumeer- flen wedstrijd voor de andere leden en als derde nog in uitzicht een feestavond ten afscheid. Er was voor dit water-bal-masqué veel animo, zoowel wat aantal als hoedanigheid der costumes betreft. Van de 39 deelnemers hadden velen hun beste beentje vóór gezet en de beoordeelings-polonaise door de inrich ting gaf dan ook een alieraardigsten, bonten stoet te zien. De jury, bestaande uit de da mes Brasser—Sondag, Griek—de Hamer en VisMillenaar benevens de heeren Van den Heuvel en Romijn, zag zich voor een moei lijke taak geplaatst, doch heeft zich daarvan zeer nauwgezet en serieus gekweten. Alle ge- costumeerden hebben een prijs, bestaande uit versnaperingen of genotmiddelen, ontvangen, en zoo zag ieder zijn (haar) moeite beloond. De V.Z.C. mag zich wel in de sympathie der winkeliers verheugen, immers de heeren Van der Linde en Van de Kop schonken ieder een taart, de heer Wolf twee tulbanden, de heeren Grool en Groenouwe chocolade enz., terwijl het lid, de heer Huser, diverse comes tibles aanbood. Charlie Chaplin kreeg den eersten prijs, de beren den tweeden, de Turk met zijn dame den derden en zoo respectievelijk het Spaan- sche paar, de kinderjuffrouw met de baby, de invalide met de verpleegster, de jockey, de bloemenmeisjes enz. Wel merkwaardig had den we voor ons zelf een gelijkluidenden uit slag voor de eerste drie prijswinnenden vast gesteld. De zwemmeester, de heer Pantus, heeft er wel slag van om een aardigheidje in elkan der te zetten. Het waren een paar recht gezellige uurtjes, waarbij ook muziek een gramafoon, die de nieuwste schlagers af draaide niet ontbrak en vanzelf, als een maal het rhythme inspireert, een dansje niet achterwege bleef. Er was veel belangstelling aan beide oevers van het kanaal, waartoe ook het fraaie weertje wel zal hebben bijge dragen. De heer Huser zorgde, dat de herin nering aan dit pretje in travesti, middels de gevoelige plaat bewaard zal blijven. Daar het water nog een temperatuur van 63 graden heeft en vooral 's middags veel zwemmers en zwemsters een bad nemen, blijft de zwemschool voorshands geopend. De Oude Vriendschap. O-pening. Al brengt Herfstmaand ons een reeks prachtige dagen, de directie van deze ont- spanningsgelegenheid heeft, nu het badpavil- pjoen Wilhelmina gesloten is, Zaterdag het winterseizoen ingeluid met een dansavond, afgewisseld met voordrachten van Kees de Ruijter. De zaal is in een nieuw kleed ge stoken en levert een allergezelligsten aanblik op. De huiskapel, bestaande uit piano, banjo, saxophon, trompet en slagwerk, onder direc tie van den heer Charles Haaze, speelt er een modern repertoire en weet de danslustigen steeds weer te verlokken om aan Terpsichore te offeren. Een eisch des tijds is het echter, dat in de muziek afwisseling wordt gebracht aoor een accordeon, voor de vertolking van tango en Wiener wals. Voorts verdient het aanbeveling, we hebben daar elders reeds eerder op gewezen, dat bij reprises van dan sen, andere melodieën worden gegeven. Er was een aardig publiek, wat zich kostelijk amuseerde. De indruk van dezen eersten avond wettigt het vertrouwen, dat de genoe- gelijke zomeruurtjes van „Wilhelmientje" in den komenden winter in „de Oude Vriend schap" wel zullen worden voortgezet. Concert „Ons Genoegen". Willem III. Voor het tweede en laatste Zondagmorgen concert van de harmonie „Ons Genoegen", bestond, ofschoon het onder directie van den heer C. G. Govaarts van 121 uur gegeven werd, een matige belangstelling. Aan de weersgesteldheid is dit niet te wijten, want die was goed. Is de omgeving misschien de oorzaak Rustig is het er echter zeer zeker, al ïykt ons het parkgedeelte der voormalige gaaischieting veel geschikter. Te midden der fraaie natuur is het gemoed niet alleen licht ontvankelijk, doch men geraakt reeds in een stemming, vreemd aan het alledaagsche be weeg, wanneer men het mooie plantsoen be treedt. En zeer zeker gelden ook daar de woorden van het openings-psalter„Het mime hemelrond, Vertelt met blijden mond, Gods eer en heerlijkheidDe held're lucht en 't zwerk Verkondigen zijn werk, En prij zen zijn beleid. Dus kan ons dag bij dag Tot roem van Gods gezag, Zijn wonderen verha len Dus weet ons nacht bij nacht Zijn on begrensde macht En wijsheid af te malen". Het program bevatte voorts een drietal arrangementen van den directeur, nl. „A Sabbath Song", „Chr. Liederen Album" en een fantasie over Christelijke Liederen, echte gewijde muziek, bekende melodieën, die ook in deze bezetting en vertolking alleszins vol doen. Sponheimer was vertegenwoordigd met „Engelenzang" en „Adoration", lieve num mertjes evenals „De Heer is mijn herder" van Stebbins, waarin de solo piston zeer te loven was. Meerdere malen troffen ons de klank van de bas-instrumenten en hun juiste inzetten dit concert heeft ons echter niet in alle doelen de overtuiging geschonken, dat de finishing touch was aangebracht. De win ter en daarmede de studietijd staan welhaast voor de deur. Ook thuis dient geoefend te wor den, vermits de repetities hoofdzakelijk het samenspel beoogenindividueel behoort men daar zijn partij te kennen. De menigte moge niet overweldigend zijn, een kern, welke met ernst en uit muzikaal oogpunt de concerten bezoekt is niettemin nog steeds aanwezig. Terwille van de Toonkunst geve men haar de volle honderd procent, voor zoover we als menschen daartoe in staat zijn. O. Tonrnée KohierRujjs. Het gezelschap Köhlêr—Ruijs geeft mor genavond in het Concertgebouw een opvoe ring van „de Pantoffelheld". Wij ontvingen het „Dagblad van IJmuiden van 17 September, waarin een recensie voorkomt van het optreden van bovenge noemd gezelschap met dit stuk te IJmuiden. Daarin lezen wij dat de vertooning tot in de uiterste puntjes decent blijft. Het groote succes dat geboekt is, was in de eerste plaats te danken aan Piet Kohier, als pantoffelhteld, doch ook mevr. Lina Kamp, als zijn vrouw, vervuld haar rol op uitnemen de wijze. Het blijft immer een genoegen haar op de planken te zien. Alles bijeengenomen een zeer uitstekende voorstelling. Een geldkistje gevonden. De commissaris van politie alhier verzoekt ons te melden, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd een ijzeren geldkistje. Hij die een dergelijk kistje vermist wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan het bureau van politie te vervoegen, teneinde in lichtingen daaromtrent te verstrekken. Een ernstige aanrijding. In de Lange Zelke werd Zaterdagmiddag een 4-jarig meisje aangereden door een slee perswagen, geladen met steenkolen. Het ach terwiel van den wagen ging over het beentje. In zorgwekkenden toestand is het meisje overgebracht naar het gasthuis. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat den bestuurder van den wa gen geen schuld treft. MIDDELBURG. Christ. Besturenbonden in Zeeland. Zaterdagmiddag werd in net Militair Te huis te Middelburg een vergadering gehouden van Christelijke Besturenbonden in Zeeland, waarbij tegenwoordig waren afgevaardigden uit de Besturenbonden te Axel, Goes, Mid delburg, Souburg, Ter Neuzen en Vlissingen. Vanwege het C. N. V. waren tegenwoordig de heer Amelink, secretaris van het C.N.V. en Stokman, hoofdbestuur van den Clirist. Landarbeidersbond. De heer Amelink opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en wees er in zijn ope ningswoord op, dat de Besturenbonden dit jaar onder zeer buitengewone omstandighe den bijeenkomen. De wereldcrisis woedt in alle hevigheid en ook in ons land, vooral in het landbouwbedrijf. Voor wat de vakbeweging betreft is er toch ook veel bemoedigends. Het ledental van ons vakverbond gaat met duizenden vooruit en in dezen vooruitgang mag ook Zeeland deelen. Het aantal by vakvereenigingen aangeslo ten leden bedroeg op 1 Juli 1931 2481, waarby nog komen 740 leden van sociale bonden. Spreker behandelde vervolgens de propa ganda in den komenden winter te voeren en gaf hiervoor verschillende wenken. In de 2 laatste weken van Novemebr moet vanwege de Christ. Besturenbonden weer een groote actie uitgaan om de ongeorganiseerden tot de organisatie's te brengen. Van 2—13 November zullen op ongeveer 120 plaatsen in ons land groöte propagandaver- gedaringen gehouden worden. Er is op het oogenblik niet alleen een fi nancieele, doch ook een zedelyke crisis en daarom is versterking der vakbeweging zeer dringend noodig. Hierna kwamen in behandeling de door de organisaties ingezonden vraagpunten, behel zende in de eerste plaats om gedurende de wintermaanden in samenwerking met de Be sturenbonden in gansch Zeeland zooveel mo gelijk propagandavergaderingen te houden door het C.N.K. De heer Amelink zeide dat hoewel op het oogenblik nog geen afzonderlijken vrijgestelde voor Zeeland kan benoemd worden, het C.N. V. toch dezen winter nog meer dan tot nog toe aandacht aan Zeeland zal schenken. In verhand met de ingekomen vraag wat kan gedaan worden ter bestrijding van het feit, dat buitenlandsche arbeiders worden te werk gesteld in de grensstreken (Zeeuwseh- Vlaanderen) waardoor Nederlandsche arbei ders werkloos rondloopen, ontspon zich een iltvoerige discussie, waaruit bleek, dat dit euvel steeds grooter afmetingen aanneemt. Reeds vele malen is hierop de aandacht van den minister gevestigd, doch deze wacht nu op het rapport van een daartoe ingestelde commissie. De derde vraag luidde of het niet ge wenscht is, gezien de praktijk, dat een wette lijke regeling tot stand kome inzake vacantie voor de arbeiders. Bij de besprekingen werd er op gewezen, dat in Frankrijk een wet als bovenbedoeld is aangenomen, doch dat het nog wel jaren duren kan eer dat deze wet van kracht wordt. Dit is met verschillende sociale wetten in Frankrijk het geval. Voorloopig is hier te lande nog geen succes van een actie daarvoor te verwachten. Hierna hield de heer Amelink een rede over het onderwerp „De taak onzer vakbeweging in. de naaste toekomst", op welke rede nog discussie volgde, waarna de vergadering werd gesloten. Werkloosheid. Dat ook te Middelburg de werkloosheid bijzonder groot is moge blijken uit het feit, dat bij de arbeidsbeurs Zaterdag 470 perso nen als werkloos stonden ingeschreven, en dat dit getal in de overeenkomstige weken van vorige jaren was 1930 305, 1929 165, 1928 272, 1927 373, 1926 360, 1925 193, 1924 119, 192S 175, 1922 272 en 1921 156. GOES. Gewestelijke Encycliekmeeting te Goes. Uitgaande van de Zeeuwsehe afdeelingen van den R—Kath. Volksbond, werd gisteren bovengenoemde meeting gehouden in de zaal van het „Slot Ostende" te Goes. De belang stelling voor deze meeting was zoo groot, dat de gecombineerde zaal niet alle deelnemens kon bevatten en men genoodzaakt was beslag te leggen op de ruime bioscoopzaal van de zelfde onderneming, welke zaal tot in alle hoeken was bezet en bovendien vélen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de Goesche afdeeling, den heer J. van der Voort, die na het gebruikelijk wel komstwoord er op wees, dat ofschoon wij pas van het demonstratief congres te Utrecht ge houden terug zijn, th~ns weer bijeen zijn in een gewestelijke vergadering om te herden ken de uitvaardiging van de Encycliek Re- rum Novarum van Paus Leo XHI, waarin de groote richtlijnen worden aangegeven, zoowel voor werkgever als werknemer, welke vooral in ons land worden gevolgd, ofschoon nog zoovelen de roepstem van Leo XIII niet heb ben begrepen. En vooral in dezen tijd van economische inzinking, waardoor 20 millioea menschen buiten bedrijf zijn gesteld, is het noodig onze volle aandacht te wijden aan den zendbrief van dezen Paus. Spreker deed voorlezing van een telegram van hulde en dankbaarheid aan ZD.H. den Bisschop van Haarlem gezonden. Na het gezamenlijk zingen van het Bonds lied verkreeg de heer A. G. Loerakker, lid van de Tweede Kamer het woord, die zou spreken over„Rerum Novarum in het verleden er thans". Spr. begon met te zeggen, dat hij deze ver gadering beschouwde als een verlengstuk van de groote 6 September demonstratie te Utrecht, waar 60.000 mannen en vrouwen bij een waren om te getuigen van de eischen door het R.-Kath. Werkliedenverbond op dit congres gesteld. Bij de behandeling van zijn onderwerp herinnerde spr. zich nog levendig den tijd, dat men geen Rerum Novarum kende. Dat was de tijd, dat de arbeider werd beschouwd als een instrument, ofschoon hij niet wilde zeggen, dat onder de werkgevers van dien tijd geen goede gevonden werden. Men ging toen -van de gedachte uit, dat er nu eenmaal rijke en arme menschen moesten zijn, en de arbei der was aangewezen onder de laatste cate gorie. De encycliek van Leo xm heeft den mensch tot andere gedachten gebracht en door den tegenwoordigen Paus Pius XI is het zegel nog eens gedrukt op dat machtige werk, door de uitvaardiging van zy'n zendbrief Quadragesimo Anno. Spr. stond eenige oogenblikken stil by de eerste 25 jaren van het bestaan van Rerum Novarum, waarin de arbeiders, die de roepstem van Leo XHI begrepen, werden beschouwd als socialisten. Ook bracht hy ons even terug naar de negen tiger jaren, toen er ook een crisis heerschte. Dat was een wanhopige tyd de arbeiders begonnen hun geloof en het vertrouwen in de kerk te verhezen, omdat men in de kerk meende te zien een verdedigster van de ka pitaalbezitters. Toen kwam de encycliek en deze bracht weer kracht en geloof in het volk, waarin wij toch allen eens hopen te sterven. Deze ency cliek is geworden een sociale grondwet, die de samenleving moest vervormen. En on danks den klassenstrijd der socialisten, zitten zij mede met ons aan de conferentietafel om de groote vraagstukken van de hedendaag- sche samenleving te bespreken. In wezen be staat er niets anders dan de richtlijnen door Paus Leo XIII aangegeven. Spreker ging in den breede na de groote voorrechten, welke we aan Rerum Novarum te danken hebben. Bij de vraag of Rerum Novarum thans nog beteekenis heeft, wees spr. op de groote moei lijkheden in het bedrijfsleven. Wat hiervan de oorzaken ook mogen zijn, vast staat hefi dat zij den arbeider heel wat ellende oplegt. Als de overheden willen luisteren naar de roepstem van den Paus en zorgen dat er ook op het terrein van den arbeid meer samen werking komt en men wil begrijpen, dat er ook in het gezin van den werklooze brood moet zijn als men begrijpt dat niet de ge huwde vrouw naar de fabriek moet, en dat ook niet één fabrikant over het lot van dui zenden beslissen mag, maar er medezeggen schap in de bedrijven moet komen, dan dienft de wereld te worden opgebouwd volgens d-a Christelijke gedachte. Spr. kon niet den juisten weg aanwijzen orö uit de crisis te komen, maar hij weet wel, dat we er niet uit zullen komen als we het ver trouwen verliezen in onze beginselen. Spr. zou den werkgevers van dit gewest wil len toeroepen reikt de hand aan de arbei ders door middel van medezeggenschap. Zij willen geen heerschappij, maar zullen deze ook niet dulden. Na nog een ernstig beroep op de vrouwen om vooral niet in loondienst te treden, maar dezen arbeid aan den man te laten, en een aansporing aan de jongeren om tot de orga nisatie toe te treden, eindigde de heer Loer akker zijn met groote aandacht gevolgde rede. De tweede spreker was de Zeereerw. heep rector J. F. A. Bots, geestelijk adviseur van den Haarlemscheai Volksbond te Amsterdam, die het onderwerp behandelde„Om den mensch". Spr. wees ook op de moeilijkheden van dezen tijd, die men niet moet zoeken in de productie, maar in de verdeeling daarvan. In het eene werelddeel weet men geen raad met de productiemiddelen, terwijl in het an dere duizenden menschen sterven van gebrek. Men miskent het middelpunt van onze sa menleving de mensch. Spr. ging in den breede na het doel van den mensch op aarde aan de hand van het evangelie. De moderne wereld heeft hiermede geen rekening gehou den, en het gevolg is geweest, dat alle edele gevoelens in den mensch werden gedood en vertwijfeling en verwijdering kwam. Alles kwam neer op deze eene gedachtehet mis kennen van de waardigheid van den mensch. Toen kwam de democratie. Men kan hier over veel zeggen, maar het is niets anders dan een uiting van het koningschap in den mensch. Dit nu was het werk van Leo Xm. Deze Paus ging tot het volk en sprak met hei) volk over datgene, wat het zoo na aan hefi hart lag. Vervolgens zeide spr., dat het de katholieke sociale actie is, die den toon aangeeft in onze sanmenleving, ondanks den klassenstrijd van het socialisme, dat niettegenstaande goede bedoelingen, toch niets anders heeft kunnen brengen, dan wat materialisme, al ontkende spr. niet, dat ook de katholieken veel hebben verzuimd in hun actie. Spreker besloot zijn betoog met er den na druk op te leggen, dat de wereld vraagt naar liefde, rechtvaardigheid en samenwerking en; spoorde aan door innerlijke hechtheid, die taak te volvoeren, al weten wij dat een groote massa er anders over denkt. De Zeereerw. heer L. Dolle, pastoor te Goes, sprak het slotwoord. Na het gezamenlijk zingen van het „Aaö U, o Koning der Eeuwen", werd deze in alia opzichten geslaagde meeting door den voor, zitter gesloten. Om vyf uur werd in de H. Maria Magda- lenakerk een plechtig lof gecelebreerd, waar mede op waardige wijze deze herdenking van de uitvaardiging der encycliek Rerum Nova rum werd besloten. GROEDE. Ophaling van straatvniL Voor paardenhuur voor het ophalen vaiï straatvuil enz. voor een tijdvak van 3 jaren waren slechts twee inschryfbiljetten inge zonden. Laagste inschrijver bleek te zy'n M. Aar- noutse alhier, aan wi'en door Burg. en Weth. de gunning is toegestaan. De malversaties by polderbesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De in den laatsten tijd aan het licht ge, komen fraudes bij verschillende polderbestu- ren in dit district, doet bij ons de vraag rij zen, hoe in den vervolge deze malversaties voorkomen zouden kunnen worden. Nu is hefi waar en 't dient direct gezegd, dat zelfs .de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1