500 25 FIETS VRIJDAG EERSTE BLAD Het 83e Landhuishoudkundig Congres, 2#S0»nw«* 69e Jaargang; 1931 'LIJNEN erbericht. LISSINGEN >'s, Fietsen en. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Idyll), een viool- ,n Saint Saëns) en Enfant Prodigue. itzending met het in tot slot de be- Braut van Sme- omande komt Ba. or Amerikaansche spirituals. Tegen is over Warschau >in-recital te hoo- n van dezen Za. deel aan Wagner >rengen de Engel- tweede acte van nberg, des avonds jrin te hooren en Tannhauser uit. imofoonplatenver- idour en later op •ulouse gedeelten Ook Budapest m wij echter den :ht. No. 220 ERAARS. nd van het aantal inden te vergelij- i 1931 476.754 i 3.780,405 L 3.810.099 i 26.412 i ii 3.719.594 i 446.218 ii 448.211 183.925 i >i iOo.UUZ 331.969 i I, 199.900 ii 203.133 i ii 830.806 ii 30.377 ii 3.000 »i 296.291 i 288.884 i ii 531.619 532.628 i 117.609 120.976 317.599 i ii 95.292 94.874 ii 450.500 ii 458.400 t. van Sabang iept. vm. te Ply- Gibraltar t. van Calcutta Sept. Kaap dei t. v. New-Orleans (thuisr.) p. 14 ept. Gibraltar van Japan Sept. v. Batavia Sept. v. Colombo Sept. van Port van Suez ;e Antw. t. van Durban zm i. Meteorologisch Bilt. nst) 768 te Clermont. 47 te tsafjord. i van 18 Septem- W. tot W. wind. ;wolkt. Weinig of In het Noorden g verandering in •ele gegevens Meteor. Instituut. bewegingen van ik Europa volgen. Skandinavië blij- es bewegen, zoo- egenachtig blijft, Britsche eilan- oed ook hier te geheel midden- rukking is, is de eerscht daar veel in motregen, die ?n loop van den e plaats zal ma- ing zich tijdelijk het rustige en dagen duren, zij minder zon dan 18.44 19.51 7.40 7.37 7.35 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 12.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen De opening van het Congres. Gisterenmiddag werd in Grand Hotel Bri tannia alhier het 83e Nederlandsch Landhuis houdkundig Congres geopend. De voorzitter, de heer mr. A. G. A. ridder Van Rappard, opende het Congres en bracht in herinnerifig, dat het nu 85 jaar geleden is, toen wij eveneens in een crisistijdperk leef den, dat men overgegaan is tot oprichting van dit congres. Steeds is meermalen rekening gehouden met de wenschen van het Congres, o.a. bij het afschaffen van de tienden. Behalve de natio nale congressen zijn er ook de internationale, waar de vooraanstaande personen uit tal van landen confereeren. Men had het plan dit' in 1933 in Nederland te houden, doch helaas heeft de regeering geweigerd er de gelden voor te voteeren. Toch heeft ook dit congres steeds zijn belangrijkheid getoond. Het was voor spreker niet aangenaam te moeten melden, dat het congres niet in Nederland kan plaats hebben, en te meer toen in zeer korten tijd Hongarije, waar toch ook crisis heerscht, wel tot ontvangst bereid bleek te zijn. De Volkenbond behandelt punten, die op het internationaal Congres aan de orde zijn gesteld. Spr. hoopt, dat de toestanden tegen 1935 zooveel verbeteren, dat het Con gres dan in Nederland plaats kan hebben. Bij het 85-jarig bestaan van het Neder landsch Congres herdenkt spr. dankbaar de oprichters en sedert het 75-jarig bestaan te Middelburg werd gehouden, is er een stijging van personen, die belangstellen in den Neder landschen landbouw en zich bij het Congres aansluiten, dit dank zij vooral de oude garde. Het doel is samenwerking tusschen theorie en praktijk. Welkom heette spr. vooral den Commissaris der Koningin in Zeeland, den burgemeester van Vlissingen, den heer I. G. J. Kakebeeke, adviseur, en den heer Van Lanschot, inspec teur van den landbouw, de heeren Dieleman en Siebenga van de Z.L.M., de leeraressen van het landbouwhuishoudkundig onderwijs, den heer De Vulder van Noorden, regeerings- oommissaris, enkele leden van Ged. Staten, den heer Kielstra, oud-secretaris der Z.L.M., de heeren Van Vredenburg en Van Rijn, landbouwconsulenten voor België en Italië, de Tweede Kamerleden de heeren Ament en Vos en den heer Stroink, voorzitter van de Overijsselsche landbouwmaatschappü. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van üfford, zeide gaarne het eere-voorzitterschap van het Congres te hebben aanvaard en heette namens het pro vinciaal bestuur speciaal welkom het Con- gresbestuur en allen, die van buiten de pro vincie naar Zeeland zijn gekomen. Spr. juich te het toe, dat men evenals in 1921 in Zee land vergadert, een landbouwprovincie bij uitnemendheid. Helaas komt men in ernstige tijden bijeen, nu de groote economische crisis speciaal ook op den landbouw drukt, voor Zeeland een hoofdfactor van bestaan. De Zeeuwsche landbouwer zal den moed niet laten zakken, ook voor hem zal weer na het luctor het emergo komen. Met Gods hulp en meerderen steun van de overheid zal de zware strijd volbracht worden. Moed en taaie vol harding zijn de kenmerken van den Zeeuw- schen boer. Spr. wijst er op, dat mannen van' ervaring o.a. enkele onderwerpen zullen be handelen, die speciaal van belang zijn voor Zeeland en spr. hoopt, dat de congressisten niet alleen nuttige dagen, doch ook aange name zullen hebben. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van het Congres. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, bracht dank voor de woorden van welkom en heette wederkeerig allen welkom te Vlissingen, wat hij bij de officieele ontvangst nog nader zal doen. De heer Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M., heette mede namens de andere land bouworganisaties ook allen welkom in Zee land en hoopte, dat de besprekingen zullen leiden tot de grondslagen voor verdere actie in het belang van den landbouw. Spr. meen de, dat Nederland niet achter mag blijven staan op dit gebied en juichte het nieuwe ministerie van Landbouw, Handel en Nijver heid toe, mits het komt te staan onder leiding van een krachtig persoon, gesteund door des kundige adviseurs. Op voorstel van den voorzitter werd een wiegram van hulde aan H. M. de Koningin gezonden en een telegram aan het Eerste Kamerlid Haffmans, die door ongesteldheid &iet aanwezig kon zijn en wien spoedig her stel werd toegewenscht. Het Congres herkoos vervolgens by accla matie den heer Ridder van Rappard tot be stuurslid, en deze verklaarde dit op hoogen prijs te stellen, er aan herinnerende, dat hij nu 18 jaar geleden te Middelburg voor het eerst werd gekozen. Overeenkomstig de rapporten van den raad van beheer van het Sloetfonds en van de commissie tot het nazien der rekening over 1930 werden beide goedgekeurd. De rekening wijst in ontvang aan 1877.461/2 en in uitgaaf 904.5214, alzoo een goed slot van ƒ972.94 (v.j. 138.86 >/2). Tot lid van de commissie tot het nazien der rekening over 1931 werd gekozen de heer W. Kakebeeke te Goes. Van den heer ds. J. S. Hartjes was een schrijven ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van het eere-comité aannam, maar zijn naam niet in de lijst voorkomt. De voorzitter zeide dit verzuim ten zeerste te betreuren. Kunnen de belangen van het Neder- landsche pootgoed worden gediend door de toepassing van de landbouw- uitvoerwet Vervolgens hield de heer dr. ir. J. C. Dorst, consulent voor de plantenveredeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden, een inleiding over bovenge noemd onderwerp. Spr. wees er op, dat de uitvoer van poot- aardappelen in de laatste jaren met groote sprongen vooruit is gegaan, doch helaas groote hoeveelheden minderwaardig poot- materiaal onder schoonklinkende, niets zeg gende of misleidende schijncertificaten wor den verkocht. Dit schaadt den goeden naam en drukt de prijzen van te velde goedgekeur de aardappelen. Belangrijke hoeveelheden aardappelen van goede kwaliteit worden door een groot aantal handelaren onder hun eigen plombe en z.g. „eigen certificaat" naar het buitenland ver zonden. Daarbij komt nog de verscheidenheid van certificaten van verschillende keuringsdien sten. De toestand laat steeds de mogelijkheid open, dat groote knoeierijen ongestraft plaats vinden, tot groote schade van den welwillen- den producent en den bonafiden handel. Voorlichting in het buitenland, hoe nuttig en noodig ook, kan niet voorkomen dat een min derwaardig product onder Nederlandsche vlag over de grenzen gaat. De landbouwuitvoerwet biedt gelegenheid voor steun van de regeering, doch een ver keerd opgezette controle kan meer bederven dan verbeteren. Verschillende moeilijkheden staan de toepassing in den weg, waarvan de voornaamste zijn, dat aan de aardappelknol niet is na te gaan of deze al of niet geschikt is voor pootgoed, doch alleen een vooraf gaande keuring te velde een voldoende, doch niet absolute zekerheid kan gevendat op keuringsgebied groote versnippering bestaat dat er een groot verschil is in geschiktheid voor de winning van pootgoed, in de diverse deelen van Nederland en sommige streken geheel ongeschikt zijn dat het product moei lijk te merken en tijdens bewaring en vervoer gevoelig voor kw diteitsvermindering isdat de lange weg van den Nederlandschen teler tot den buitenlandschen gebruiker moeilijk te controleeren is en dat al naar gelang van de marktverhoudingen sommige partijen óf als pootgoed öf als consumptiewaar worden ver kocht. Voor een doeltreffende Rijkscontrole zou noodig zijnHet zwaartepunt te leggen bij de veldkeuring; meer centralisatie op keu ringsgebied en strenge controle op eiken keu ringsdienst een gemeenschappelijk kentee- ken voor alle aardappelen, welke als poot goed worden uitgevoerd, met handhaving van een duidelijke aanduiding van de streek van herkomst en gelegenheid tot het voeren van een eigen handelsmerkuitvoervergunning aan erkende handelaren voor aardappelen, welke als pootgoed worden uitgevoerd en vol doen aan bepaalde eischenuitvoerverbod voor aardappelen, welke men als pootgoed zou willen uitvoeren, doch welke niet voldoen aan te stellen eischenterwille van de con trole op naleving der voorschriften voor poot goed, gelijktijdig een regeling treffen voor consumptieaardappelen en een orgaan, waarin producent en handel zijn vertegenwoordigd, worde, onder Rijkstoezicht belast met de uit voering. Spr. vond gelegenheid een én ander met voorbeelden uit de practijk toe te lichten en om te wijzen op de bepaalde soorten van pootgoed, dat in de verschillende landen wordt ge.:AB.gcL Na de toegejuichte-inleiding heeft de heer jhr. van Vredenburg, landbouwconsulent in België, er op gewezen, dat Nederland een be roemden naam heeft, maar er zijn altijd men- schen die daarvan misbruik willen maken. Dit blijkt dikwijls in België en waarschijnlijk ook in Frankrijk en Italië. Men hoort verschillende namen van exporteurs, die blijken niet te bestaan, weet men ze toch te vinden, dan duiken ze later weer onder een anderen naam op. Maar met dat al blijven zij een ernstig gevaar. De Belgische pers, zoowel de land- bouwpers als de algemeene helpt krachtig het kwaad bestrijden. Het kwaad ontstaat door het gebrek aan controle op den uitvoer en daarvan maken de scharrelaars gebruik Er moet een rijksmerk komen en landbouw en handel moeten samengaan in het belang van den goeden Nederlandschen naam. Spr. hoopte, dat deze stem uit den vreemde eeni- gen invloed hierop zal hc-bben. De heer dr. J. J. L. van Rijn, landbouw consulent voor Italië, wees er o.a. op dat de bonafide handel met veel moeite den weg tot export heeft gebaand en dan komen de haaien er op af. Daarom kan spr. ziah geheel met het betoog van den heer ir. Dorst ver- eenigen. Ook in Italië dringt men er op aan het slechte goed er uit te houden. De 'voorzitter bracht den heer Dorst har telijk dank voor zijn leerzame inleiding en wees ook op het groote belang van dit vraag stuk. Hierop schortste de voorzitter het congres tot Vrijdagmorgen half tien, na herinnerd te te hebben aan de officieele ontvangst ten stadhuize. De officieele ontvangst ten raadhuize. In de raadzaal had gisterenavond deze ont vangst plaats, waarbij tegenwoordig waren het voltallig college van Burg. en Weth. met den secretaris, terwijl vele congressisten met hun dames deze ontvangst bijwoonden. Bij deze ontvangst hield de burgemeester, de heer C. A. van Wonderen, de volgende toe spraak Namens het gemeentebestuur heb ik de eer allen ter gelegenheid van het 83ste Neder landsch Landbouwkundig Congres hartelijk welkom in Vlissingen te heeten. Uwe vereeniging hield in Zeeland haar jaarlijksch congres te Middelburg in 1862,1913 en 1921 te Goes in 1851 en 1890 en te Zie- rikzee in 1874 en 1902 en weet daarom uit er varing hoeveel belangstelling en geestdrift er in onze landbouwende provincie voor Uw nuttigen arbeid bestaat. Wij stellen het op hoogen prijs, dat dit jaar Uwe keuze gevallen is op Vlissingen, het Zeeuwsche verkeersknoop punt, dat het aan zijn trias haven, industrie en strand dankt, dat het gegroeid is tot Zee- land's grootste gemeente, maar waar land bouw en veeteelt rechtstreeks weinig worden beoefend. Ik moge het beschouwen als een nieuw bewijs van Uw breeden ruimen blik, dat Uw bestuur het belang inziet van een bloeiende export-centrale voor de Zeeuwsche producten, dat zij onze Zeeuwsche haven plaats, die over 1 a 2 jaar voor het snelver keer geoutilleerd zal zijn, komt bezoeken. De nauwe samenhang tusschen landbouw en vee teelt, de hoofdbronnen van bestaan in Zee land, en het verkeer erkent gij mede ook door op het congres het belangrijke vraagstuk der tertiaire wegen te behandelen. Onze zoo even genoemde in het midden van zoo vrucht bare eilanden gelegen zusteren zullen steeds de Zeeuwsche landbouwcentra bij uitnemend heid blijven, in wier bloei wij ons hier harte lijk zullen verheugen, maar daarnaast be hoeft het nijvere Vlissingen geen eenigszins uitzonderlijke positie meer in te nemen, want bij een modern geoutilleerd agrarische pro vincie behoort tegenwoordig een goede ha ven, de poort waardoor nieuwe welvaart moet kunnen binnentreden. Er zullen nauwelijks provincies zijn, waar Uwe vereeniging van ouds hechter wortelt dan in ons mooie vruchtbare gewest, krach tig draagt daartoe zeker ook bij de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, in denzelfden tijd en door dezelfde gedachten geboren als Uwe vereeniging. De Z. L. M. door energieke en vooruitstrevende mannen geleid, heeft zich een bijzonder krachtige positie in Zeeland weten te verwerven door den overwegenden en hoogst nuttigen invloed, dien zij op den Zeeuwschen Landbouw en veeteelt Uitoefent. Naast de jarenlange voorlichting door Uwe vereeniging en de belangrijke regeeringsbe- moeienis der latere jaren, heeft de Zeeuw sche landhuishoudkunde buitengewoon veel aan de Z. L. M. te danken. Is niet door Uwe gemeenschappelijke actie de beoefening van de Nederlandsche landbouw en veeteelt in geheel nieuwe wetenschappelijke banen ge leid, waardoor de boeren een geheel nieuw peil van ontwikkeling hebben bereikt Gij hebt voor het eerst op Uwe congressen de landbouwers uit alle provincies bijeenge bracht en hen geleerd over algemeen Neder landsche landbouwbelangen gemeenschappe lijk te beraadslagen. Daarop zijn de land bouwtentoonstellingen gevolgd, de zeer groote Naar buiten op een Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat vooruitgang van het landbouwonderwijs, ver betering van landbouwmachinerieën en kunst mest, krachtige ontwikkeling van den tuin bouw, verbetering van paarden, vee en pluim vee-fokkerij, van de zuivelbereiding en van zoovele andere nuttige zaken. En voor al die dingen staan ook de Zeeuwen voorop in hun dankbaarheid en daarom wordt gij allen hier met zooveel instemming begroet. En nu zitten wij helaas midden in de ma laise, maar wij zullen ze evenals na de 80er jaren weer te boven komen en waar schijnt het beter nieuwe kracht te putten dan op een congres in Zeeland, waar sinds eeuwen het luctor et emergo geldt. Ware het niet, dat de ellendige steeds toe nemende werkloosheid een voortdurend meer dringend en onoplosbaar vraagstuk wordt, dan moest men eigenlijk dankbaar zijn, dat bloei en voorspoed niet onafgebroken in stij gende lijn gaan, „dat de boomen niet in den hemel groeien." Integendeeleb en vloed wis selen elkander volgens onveranderlijke na tuurwetten af en het is goed, dat de eb eens ver terug loopt, dan komen allerlei verkeerde dingen aan het licht, die anders verborgen blijven. Moeilijke tijden kunnen stalend, ver beterend, louterend, zuiverend werken en het is een voorrecht in zulke tijden gelijk gij me de aan het roer te staan. Ik wensch Uwe ver eeniging en de organisaties, die met U samen werken, toe, dat door de moeilijke tijden heen, aan wier begin wij naar het schijnt pas staan, de meest bekwamen, de mannen van stavast, bij U de leiding zullen mogen behou den, aan wie geleerd door ervaring en weten schap de landbouwers met vertrouwen hunne belangen zullen toevertrouwen, ook als de be tere tijden weerkomen. Ik hoop, dat Uw congres in alle opzichten zal welslagen, Uwe vele Zeeuwsche vrienden zullen daaraan gaarne medewerken en daar wij Zeeuwen bijna allen meer of minder bij den landbouw betrokken zijn, kunt gij van de algemeene sympathie overtuigd zijn. Ik hoop, dat gij allen tevreden zult zijn met Uwe ver zorging en verpleging in het door de Stoom vaart Maatschappij Zeeland, onze Zeeuwsche snellijn op Harwich, zoo goed geëxploiteerde hotel en dat gij ook van Uwe excursie over ons onvolprezen eiland, den tuin van Zee land, blijvend aangename herinneringen zult bewaren. U, mijnheer de voorzitter, die reeds sinds het congres te Middelburg in 1913 op zoo be kwame wijze de congressen leidt, moge ik nog in het bijzonder een lang voorzitterschap toe- wenschen en U allen stel ik voor met mij een dronk in te stellen op den voortdurenden groei en bloei van het Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres. De voorzitter van het congres, de heer A. G. A. Ridder van Rappard, zeide dat het wel licht wat vreemd heeft geleken, dat men er prijs op stelde te Vlissingen bijeen te ko men, waar men geen overwegende landbouw belangen heeft. Maar al is het waar, dat de Vlissingers zich niet veel aan den landbouw hebben laten gelegen liggen, dat Vlissingen aan den zeekant ligt, toch heeft het ook de belangstelling van den landbouw. Spr. heeft zich meermalen op de hoogte gesteld van de plaatsen waar het congres vergaderde en van haar geschiedenis en hoewel het niet makke lijk zal gaan den burgemeester van Vlissin gen, die een bekend historicus is, iets nieuws daaromtrent te vertellen, toch zijn er onder de aanwezigen wellicht met wie dit wel het geval is. Het is toch ook voor den landbouw van groot belang, dat Vlissingen het eerst in 1572 het juk der Spanjaarden afwierp, toen Alva na den val van den Briel, nieuwe troe pen in Vlissingen wilde vestigen, die echter op aanraden van Jan van Kuijk niet werden toegelaten, terwijl men de kleine bezetting Walen uit de stad joeg. Dit was op 6 April 1572. Het is van belang dat Vlissingen zoo veel zeehelden heeft gekend, als de Evertsens, de Bankerts, Jan en Joost de Moor, Engel de Ruyter en ten slotte onzen grooten zeeheld Michiel. Het is van groote beteekenis, dat Vlissingen steeds een der 7 groote havens is geweest, dat er een der groote scheepswerven en machinefabrieken is gevestigd, dat de „Zeeland" de krachtige keten vormt tusschen het vaste land en West-Europa. Spr. stelt de vraag of geen der aanwezigen zich aan een misbruik heeft schuldig ge maakt, omdat hij anders het gevaar voor toe passing van de oude straf, het loopen met een keten van steenen, zou moeten ondergaan. Dat er in 1566 22 schepen met wijn uit Spanje en Frankrijk aankwamen, is een blijk van band met den landbouw en dit is ook d naam Kaaskade, die wijst op den export van dit artikel. Spr. weet dat ook Vlissingen lijdit onder moeilijke tijden, maar hoopt, dat door de verbetering der haven een tijdperk zal aanbreken van nieuwen bloei en wenscht den burgemeester toe, dat hij nog lang aan het hoofd moge staan van de plaats, die Karei V reeds noemde Sleutel der Nederlanden. Spr, wijdde een dronk op den voorspoed van Vlis singen, van den burgemeester en van den raad. Na deze ontvangst had een samenzijn in Britannia plaats. Hedenmorgen werd het congres voortgezet en wel met het volgende punt Is er in dezen crisistijd behoefte aan een vorm van crediet, waarin het bestaande landbouweredietwezen niet kan voorzien? De inleider van dit onderwerp was de heer dr. W. Droesen, die kort geleden benoemd is tot rijkslandbouwconsulent, en die tot nu toe landbouwconsulent van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond te Roermond was. Deze spreker had het bovengenoemde onder werp gekozen. Spr. wees er op, dat vele land en tuinbouwers in zoodanige financieele moeilijkheden geraken, dat zij met de be staande vormen van crediet niet geholpen kunnen worden en het toch een maatschap pelijk en economisch belang is, dat zij aan het noodige crediet worden geholpen. Er be- hooren zeer veel bekwame jonge boeren en tuinders toe, en het te gronde gaan van hun goede bedrijven zou de werkloosheid doen toenemen, wat wellicht meer aan werkloos heidssteun zou kosten, dan de instandhouding van de bedrijven. Daarom heeft de overheid, rijk, provincie en gemeente hier een taak te vervullen en is zij verantwoord eenig risico, dat aan een dergelijke credietverleening ver bonden is, op zich te nemen. De regeling der credietverschaffing en de beoordeeling der credietvaardigheid moet in handen van plaatselijke vertrouwensmannen worden gelegd, natuurlijk onder controle van overheidswege. De stichting door hen ge vormd, moet beoordeelen, wie voor een extra- crediet in aanmerking komt, de grootte er van en de voorwaarden vaststellen, alles na tuurlijk onder goedkeuring der overheid, ter wijl de boerenleenbank het crediet verschaft, waarvoor het rijk, de provincie, de gemeente en de stichting zelve gezamenlijk, ieder voor een bepaald percentage, garant blijven. Aan een centrale provinciale stichting onder aus« piciën van de groote land- en tuinbouworga^ nisaties, kan de propaganda, leiding en con trole der steunbeweging worden opgedragen en het overnemen van de taak van plaatse lijke stichtingen, daar waar deze niet levens vatbaar zijn. De voorwaarden van aflossing zullen zeer soepel moeten zijn wat o.a. kan door den voorschotnemer te verplichten een deel zijner doorloopende vorderingen op do zuivelfabriek, de veiling e.d. aan zijn geld schieter te cedeerën. In vele gevallen zal het de voorkeur verdienen de voorschotten niet in den vorm van geld, maar in natura te ver strekken en niet iedere fout in de exploitatie mag reden zijn steun te weigeren. Ook kan de betrokkene verplicht worden aanwijzingen van deskundigen te volgen en is verplichte aansluiting bij een landbouwboekhoudbureau te overwegen. Eerst moet getracht worden verbeteringen te krijgen ten opzichte van eventueel te hooge pachten of bezwaarlijke hypotheekschulden. Algemeene steunmaatre gelen van overheidswege als tarwewet e.d. moeten aan het bedoelde eredietstelsel voor afgaan, en deze steunmaatregelen mogen niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is, daar anders het gevaar zou ontstaan, dat met be lastinggeld of anderszins dezulken worden gesteund, wier financieel draagvermogen grooter is dan dat van vele belastingbetalers of benadeelden. Spreker vond gelegenheid uitvoerig stil te staan bij het in Noord-Holland werkende provinciaal crediet stelsel, door tusschen-» komst der boerenleenbanken. Ook het ere dietstelsel, zooals het in Limburg reeds in practijk wordt gebracht, passeerde de revue en juist daaruit bleek de wenschelijkheid van medewerking der lond- en tuinbouworganisa ties, die mede een ernstige controle zullen kunnen uitoefenen. De heer Stroink, voorzitter der Overijssel sche Landbouwmaatschappij, meende, dat de oorzaak, dat men nog niet verder is op dit punt, door de groote moeilijkheden veroor zaakt wordt, die er aan verbonden zijn, o.a, le onb?kénde giootte van het risico. Men wil

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1