Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal Terrein. Het begin van Nederland's misère. NOOTJES Ook de tegenwoordige groote pakken BUITENLAND Met het vliegtuig dat hedenochtend van Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken wer den 24 zakken luchtpost verzonden, met een totaal gewicht van 215.75 K.G., bruto en 189.35 K.G. netto. De zending bevatte 14803 stukken beneden 5 gram, 146 briefkaarten en postwissels, 4371 stukken zwaarder dan 5 gr. en 1194 stukken bestemd voor tusschenlig- gende landen, in totaal 20.514 stukken. In het tweede kwartaal werden te Rotter dam 1259 verkeersongevallen waargenomen, waarvan 13 met doodelijken afloop en 116 met ernstig letsel. In het tweede kwartaal 1930 kwamen 1300 verkeersongevallen voor, waarvan 14 met doodelyken afloop en 107 met ernstig letsel. Bij de proeven, die de bekende Michelin- bandenfabriek reeds geruimen tijd neemt met spoorwagens op luchtbanden, heeft de proef- trein het eigen record gebroken door den af stand op het traject Starnoult-Coltainville bi' Parijs af te leggen met een snelheid van bijna 125 K.M, per uur. In het krankzinnigengesticht in den staat Ohio is 'n typhusepidemie uitgebroken, waar aan tot dusverre vijf patiënten overleden Eijn. Er zijn 126 personen door de ziekte aan getast. Italië begint ook meer en meer werkloozen te krijgen. In de maand Augustus is hun aan tal met 56000 toegenomen en bedroeg dit op 31 Augustus bijna 700.000. •uit de sloot te trekken, werd de kraanwagen van den heer Louisse uit "Middelburg gere- quireerd, waardoor het vehikel spoedig op de straatsteenen werd gezet. Door dit ongeval, dat goed afliep, is weer toewezen, hoe noodzakelijk het is, dat de weg verbreed wordt en de gevaarlijke bochten •worden weggenomen. BRESKENS. Het Westelijk havenhoofd. Het Westelijk havenhoofd van Breskens wordt ongeveer 35 M. naar buiten verlengd. Het uiteinde hiervan wordt tijdens de werk zaamheden des nachts aangegeven door een laaggeplaatst rood vast licht. Een ongeluk. Op de Oude Haven te Zierikzee is gistersn een 5-jarig knaapje onder een boerenwagen geraakt. Het kind bekwam zulke ernstigs verwondingen, dat het aan de gevolgen is overleden. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Septem ber zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Kloetinge en 5 te Stavenisse, 1 geval van meningitis cere brospinal epidemica te Ter Neuzen en 1 geval van polimyelitis anterior acuta te Mid delburg. Buitenlandsche werkkrachten in Zeeuwsch- Vlaanderen. De R.-Kath. bouwvereeniging „Volksbe lang", die te Sas van Gent met overheids steun een complex arbeiderswoningen wil bouwen, had verzocht in de bestekken te be palen, dat uitsluitend Nederlandsche werk- krachten zouden mogen worden tewerk ge steld. In de te Sas van Gent gehouden verga dering dezer vereeniging werd ten zeerste leedwezen erover uitgesproken, dat men in Den Haag zich verzet tegen het opnemen eener dergelijke clausule. Wij hebben te dezer plaatse al enkele ma len in het licht gesteld, dat de economische nood onze grenzen nog niet had overschre den. Wij hadden weliswaar de gevolgen on dervonden van den grooten prijsval in de groothandelsprijzen, de sterke waarde-ver mindering van aandeelen en speciale soorten van obligatiën, welke daling nog niet haar einde schijnt te hebben gevonden en wij heb ben een toenemende werkeloosheid, doch van werkelijken nood was over het algemeen geen sprake.. Het ziet er naar uit, dat dit anders zal gaan worden. Ten eerste omdat de eco nomische wereldverhoudingen zich nog steeds verscherpen uit gebrek aan wantrouwen, zoo wel tusschen de verschillende regeeringen als ten opzichte van de individueele toekomst, maar ten tweede, omdat ook onze staatsfi nanciën blijk gaan geven van een krachtigen achteruitgang. Belastingen vloeien langzamer en gaan in kwantiteit achteruitde staats uitgaven blijven daarentegen op hetzelfde niveau, tenminste wanneer geen accres te zien zal zijn door de toename der uitgaven voor werkeloozen-steun. Een en ander maakt, dat het budget voor 1931—1932 een tekort van ƒ.75 millioen zal aantoonen, tenminste wan neer het tij niet spoedig keert. Hoe de Regee- ring dit tekort zal trachten te dekken, is uit eengezet in de gepubliceerde millioenen-nota. Het tekort kan natuurlijk slechts worden gedekt door hetzij belasting-verhooging, hetzij voor directe- als voor indirecte belastingen en door bezuiniging. Ook hierover zullen wij niet uitweiden, zoolang geen positieve gege vens bekend zijn. Wel willen wij waarschu wen tegen zoogenaamde klemmende argu menten, welke van belanghebbenden zijden woTden gelanceerd tegen die verhoogingen, die de genoemde belanghebbenden schaden. Zoo wordt reeds geprotesteerd tegen de voor gestelde benzine-belasting van drie cent per liter als zijnde een toegebrachte diepe wonde dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit. Quaker havermout! is alleen echt in de geel-blauw-roode origineele verpakking. Verzamel de bons voor zwaar verzilverd tafelzilver zonder reclame erop, welke zich in elk pak bevinden. aan de talrijke schare benzine-vreters om den broode, zooals auto-bus exploitanten en der gelijke. Maar dan vragen wij met den mi nister „Waarom Idaagt men over een be lasting, die de spotgoedkoope benzine van circa 5 a 6 ct. per liter tot 9 ct. zal opvoeren, terwijl enkele maanden geleden men grif de zakken van onze olie-octopus spekte door circa 20 ct. voor een liter neer te tellen. Is het hier niet het oude liedje dat men niet gaarne aan den fiscus offert, doch wel aan 't particuliere bedrijf Zeker, de fiscus besteedt het geld niet altijd voor de juiste doeleinden. Er is de laatste jaren een luxe-politiek ge voerd en men heeft in overheidskringen niet steeds gerealiseerd, dat zuinigheid met het geld der bevolking moet worden betracht. Ze ker mogen wij onze stem laten hooren, wan neer men in den ernst der tijden geen verso bering doorvoert, waar deze geboden is. Doch aan den anderen kant moeten wij in het zicht van den komenden nood de handen in eenslaan, gewillig offeren, mits die offers over alle groepen evenredig worden verdeeld. Het geld moet er komen is het dan zoo on billijk, dat de fiscus, dus het geheele Neder landsche volk, zijn deel krijgt in de oneven redige daling van den benzine-prijs Wij dienen de handen zelf aan den ploeg te slaan, opdat de regeering geïnspireerd worde tot het nemen van de meest noodzakelijke en meest practische maatregelen. De achter ons liggende Brabantsche industrie-dagen zijn een voorbeeld, dat ook de industrie het goede willaten wij hopen, dat hieruit tezamen met Limburg, dat het initiatief tot de „in dustrie-dagen" nam en tezamen met het ge heele Nederlandsche bedrijfsleven een daad wordt geboren, die voor geheel Nederland vruchtdragend zou kunnen worden. Eerst wanneer de regeering ziet, dat de Nederland sche industrieel, de Nederlandsche zakenleider zelf eensgezind die maatregelen neemt, die door den nood der tijden geboden worden, dan zal zij kunnen volgen in het van hoo- gerhand stutten van hetgeen zal worden ge wrocht. Ambtenarij, belichaamd in de som bere geschiedenis van het rapport van de commissie dr. Posthuma inzake een eventu- eele economische voorlichtingsdienst, die ten slotte door allerlei tegenwerkende krachten in de ambtenaars-wereld resulteerde r het onnoozele wets-ontwerp dat destijds de Ka mer bereikte, moet ook in deze tijden worden gekortwiekt. Er is nu slechts plaats voor het breede gebaarvoor een daad van man nen, die weten, wat zij hebben te doen en die willenOns bedrijfsleven heeft noodig een ministerie voor economische za ken, aan wier hoofd staat een krachtfiguur, doorkneed in het bedrijfsleven en in staat om ook in regeerings-kringen met prestige op te treden. Een soort dictator zonder dic tatoriale macht, een dictator, die men gaarne zal willen volgen uit hoofde van zijn eigen hooge persoonlijkheid. Zijn ministerie zal dienen te worden geschraagd door een eco- nomischen raad, zooals beoogd bij het hoo- gergenoemde wets-ontwerp voor een econo- mischen voorlichtingsdienst, dus ook be staande uit mannen, die van jongsaf aan met de zaken-practijk zijn opgegroeid. Om een dergelijk ministerie zal het Nederland sche bedrijfsleven rich gaarne scharen. Men zal alsdan beseffen, dat de eventueel te ne men maatregelen getoetst zijn aan de erva ring van menschen, die het weten kunnen die zich hoeden zullen voor maatregelen wel ke indruischen tegen het normale zaken-le ven.... die het regeeringsmechaniek in het zelfde verband zullen kunnen laten function- neeren als het bedrijfs-apparaat. Wij geven gaarne toe, dat er tal van advies-lichamen bestaan, zooals de Nijverheidsraadde werkverruimingscommissiezoodat de re geering niet in den blinde behoeft te tasten. Maar daarbij vragen wij ons af, hoe het komt, dat ondanks al die lichamen, waarin toch ook mannen van de practijk ritting ne men, niet het goede pad is kunnen worden ingeslagen? Hoe komt het, dat niettegen staande commissies, raden, adviescomité's ed. nog steeds bergafwaarts wordt gehold en nog nimmer de ambtenarij zich heeft moeten buigen voor het gezag van hen, die het kon den weten! Er wringt dus ergens.... het mechanisme loopt stroef en is niet doelmatig ingesteld. Er zijn tal van problemen, welke dienen te worden onder de oogen gezien. Wij noemen in ons kader het oprichten van een export bureau, dat de statistische gegevens verza melt omtrent de markten, waarheen onze producten loonend zouden kunnen worden heengezonden.... dat wetten van die nieuwe afzetgebieden bestudeert, usances.dat de bodem ploegt om terrijnertijd te kunnen zaaien. Dit export-bureau zal een debouché moeten zoeken, niet alleen voor ons surplus ,an producten, maar ook voor onze over daad van energie en menschen-materiaal. Er is op dit gebied iets grootsch te scheppen, waarvoor onze nakomelingen dankbaar zullen zijn. Zeker onze super-concerns hebben het buitenlandsche terrein reeds zelf onderzocht, zelf ge-exploreerd en waar loonend ook zelf geëxploiteerd. Doch waarom zijn wij in vele gebieden nog totaal onbekend Zuid-Ame- rika zal zich in het algemeen geen juist oor deel kunnen vormen omtrent hetgeen Neder land presteert..,, het zal ternauwernood we ten, waar wij liggen En dat, niettegenstaan de wij al jarenlang een destijds krachtige scheepvaart-maatschappij op Zuid-Amerika hadden.,., niettegenstaande de bank voor Zuid-Amerika ruimschoots den tijd en de gelegenheid bezat om een krachtig bolwerk te vormen voor onzen export. Buiten Zuid- Amerika zijn er nog vele landen, die onvol doende door ons land zijn ge-exploreerd. Is het niet beschamend dat Indië slechts enkele maanden geleden nauwere banden met Zuid- Afrika heeft willen aanknoopen. Had dit niet jaren geleden moeten zijn geschied In Indië hebben wij een. groote schare nijvere handels lieden, die betrekkelijk sober leven, hard wer kende Chineesche bevolking. Deze Chi- neezen hebben hunne relaties in China be houden, staan voortdurend met het Hemel- sche Rijk in verbinding. Hebben wij van die kans gebruik gemaakt hebben wij dien voorsprong benut Is het niet even bescha mend, dat Cuba met achter zich Amerika in China met succes tracht te penetreeren, sui kerfabrieken zal gaan bouwen om op die wij ze een debouché te kunnen vinden voor rijn nu onverkoopbaar suiker-exvedent Wij had den een voorsprongonze Ja va-suiker is krachtig gecentraliseerd en tochwij heb ben ons die prachtige afzetgebieden laten ontnemen zonder een hand uit te strekken om ook ons deel te veroveren. Er is ergens een schakel, welke niet richtig functionneert Doch zelfs ons eigen Indië, waarmede wij zeer nauwe cultureele en materieele banden hebben, schijnt ons, wat den afzet betreft, te ontglippen. Wij willen hier niet in het licht stellen, waaraan de achteruitgang van onzen import naar onze schoone Overzeesche ge westen te wijten is, genoeg zij het te vermel den, dat voor een groot gedeelte eigen schuld daarvoor de oorzaak is. Ook hierin zou een ministerie van economische zaken goede da den kunnen verrichtenwij dienen in In dië kundige Nederlandsche handels-attaché's te hebben, die ons bedrijfsleven nauwkeurig informeeren omtrent al hetgeen, wat voor Nederland van belang kan zijn. Doch ook ten opzichte van den binnen- landschen afzet zijn wij tekort geschoten. Er is ook hier nog veel te doen. Trots tegenkan ting van importeurs zullen wij het grootste gedeelte van de binnenlandsohe koopkracht voor eigen industrie hebben te reserveeren, want het gaat niet aan, dat het eigen indus- trieele apparaat wordt voorbijgegaan om goed- koope buitenlandsche waren te betrekken, die in wezen van minder goede kwaliteit zijn dan het Nederlandsche fabrikaat. Ook op dit terrein willen wij niet uitweiden, want het zou ons te ver voeren om alle pro- en con tra-argumenten te behandelen. Genoeg rij het ook hier te vermelden, dat een ministerie van economische zaken wonderen zou kunnen verrichten, wanneer deze aangelegenheid met kracht worde aangepakt. Toename van den binnenlandschen afzet beteekent, mits deug delijk geregeld, arbeidsverruiming.... minder zware lasten voor de gemeenten en het rijk, grootere werkgelegenheid en daardoor ver mindering, in allen gevallen stabiel blijven der werkloosheidstijgende belastingen. bestaanszekerheid voor groote groepen onzer bevolking, want ook zij, die momenteel zwe ren bij het goedkoope buitenlandsche fabri kaat zullen inzien, dat zij daarmede tenslotte het eigen bestaan in gevaar brengen. Er is ongetwijfeld gevaarlaten wij eensgezind de handen in elkaar slaan en ge zamenlijk de stormen het hoofd trachten te bieden, die ons economisch bestaan bedreigen. DE ONTEVREDENHEID OP DE ENGELSCHE VLOOT. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren een debat gevoerd over de gebeurtenissen op de Atlantische vloot. Chamberlain legde in antwoord op ver schillende gestelde vragen een verklaring af, waaruit bleek, dat de regeering de incidenten op zich zelf niet als zoo ernstig beschouwt en bereid is, een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van een herziening der inge voerde vermindering van de salarissen. Kapitein Hall, de afgevaardigde van Ports mouth, wees er op, dat de kortingen voor het personeel tot 25 toe beloopen, terwijl het salaris van den eersten lord der admiraliteit en van andere hooggeplaatste ambtenaren slechts met 10 gekort is. Denkt u er aan, aldus voegde hij den eer sten lord der admiraliteit toe, dat deze lieden niet in staat zijn, hun eigen geval te verde digen. Chamberlain's voorganger als eerste lord der admiraliteit, Alexander, verklaarde er met voldoening kennis van te hebben geno men, dat een herziening van de verminde ring der gages van de vloot overwogen wordt. In verband hiermede stelde hij den eersten minister de vraag, of het plan it, dit ook voor alle andere soorten van kortingen te doen. Iets over boekencontröle en wat daarmede samenhangt. m. In ons vorig artikel leerden wij het bedrag van de totale baten berekenen, wanneer tus schen de ontvangsten a. ontvangsten zitten, die op een voorgaand jaar betrekking heb ben en wanneer er b. nog bedragen zijn, die nog niet ontvangen werden. Een eenvoudige berekenig leerde ons het bedrag van de baten vinden. Van de totale ontvangsten trekt men af het bedrag, dat niet tot het loopende vereeni- gingsjaar behoort en men telt er bij het be drag, dat, hoewel tot het loopende vereeni- gingsjaar behootnende, in een volgend jaar zal worden ontvangen. Op gelijke' wijze bepaalt men het bedrag van de lasten, wanneer onder de uitgaven van een zeker vereenigingsjaar oude posten, dus posten van een vorig jaar zitten en er aan het einde van het jaar nog onbetaalde posten rijn. In het voorbeeld, dat in ons vorig artikel werd opgenomen, werd uitgegeven f 500. Ne men wij aan, dat aan ou/de posten in dit be drag zit f 50 en dat aan het einde van het vereenigingsjaar nog verschuldigd is 600, dan bedragen de lasten 1050, berekend als volgt Staat van Ontvangsten en Uitgaven, Betaald in totaal500 Hierin van een vorig jaar - 50 450 Nog te betalen aan het einde van het jaar- 600 Maakt in totaal 1050 Wij berekenden een totaal aan baten ad1400 en hierboven een totaal aan lasten ad - 1050 Voordeelig saldo 350 Een penningmeester, die alleen een staat van ontvangsten en uitgaven verstrekt, brengt de leden in de waan, dat het voordee lig saldo f 600 is gedurende het bestaan van de vereeniging en dat over het loopende boekjaar het voordeelig saldo is 500 het kassaldo steeg immers van 100 tot 600. Dat is niet juist. De penningmeester, die zqn vak verstaat, zal drie staten overleggen. Ie. Een staat van ontvangsten en uitgaven. Deze staat zal er uitzien als volgt Vereenigingsjaar 19 Ontvangsten: Uitgaven: In kas op 100 1109 1100 Deze staat geeft een overzicht over de ont vangsten en uitgaven. Meer niet. Omtrent de resultaten over het afgeloopen vereenigingsjaar zegt de staat niets. Exploitatie-Overzicht, Lasten: De staat geeft alleen te zien, of de pen ningmeester al of niet ruim bij kas is. 2e. Een exploitatie-overzicht. Dit overzicht zal het navolgende aanzien hebben Vereenigingsjaar 19../.. Baten: 1050 Voordeelig saldo - 350 f 1400 1400 140D Deze staat doet dus de exploitatie-uitkom- f zicht completeeren door overlegging van een sten zien. I balans bij den aanvang en bij het einde van 3e. Een goed penningmeester zal zijn over- het vereenigingsjaar. Balans per19.. Kasgeld f 100 Schulden 50 Vorderingen - 100 Vermogen der vereeniging - 150 200 Kasgeld Vorderingen Balans per 19.. 600 Schulden 200 600 - 500 Vermogen der vereeniging - 500 1109 1100 Wat blijkt nu uit deze balansen Drie dingen. In de eerste plaats, dat het vermogen van de vereeniging bij den aanvang van het boek jaar bedroeg 150, in de tweede plaats, dat aan het einde van het vereenigingsjaar het vermogen bedraagt f 500 en in de derde plaats, dat er een vooruitgang is groot f 350. Het voordeelige saldo, hetwelk wij zooeven berekenden, was ook 350. Beide bedragen kloppen dus met elkaar. Een penningmeester, die rich op boven aangegeven wijze van zijn taak kwijt, toont zijn plicht als penningmeester te verstaan. Boven deze artikelenreeks staat„Iets over boekencon'-ole en wat daarmede samen hangt". Klopt de inhoud van de artikelen wel op het bovenschrift Dekt de vlag de lading wel Inderdaad. Immers degene, die als lid van een con trolecommissie, of op andere wijze een ver- eenigingsboeknouiding moet controleeren, be hoort toch zeker in de eerste plaats kennis te dragen van en bekend te rijn met een vereenigingsadministratie. (Maandag vervolg). Mac Donald verklaarde, dat het hem speet, dat deze vraag gesteld is. Alexander weet zeer goed, dat tevoren duidelijk heeft vast gestaan, dat de verdeeling van de kortingen overgelaten zal blijven aan de departementen en de verschillende bureaux. De afgevaardigde Kenworthy verweet de regeering, dat zij geen onderzoek naar den toestand op de vloot heeft ingesteld, voordat de gages verminderd werden. Chamberlain antwoordde hierop, dat de regeering, toen rij aan het bewind kwam, zich voor een toestand geplaatst vond, waarin spoedig gehandeld moest worden. Toen een afgevaardigde aandrong op nauwkeurige inlichtingen omtrent het ge beurde op de Atlantische vloot, weigerde de speaker deze aangelegenheid te behandelen. Daarop ontstond een zekere onrust en verschillende leden van de oppositie wilden vragen stellen, doch de speaker ging over tot de orde van den dag. Wat de geruchten omtrent het gebeurde op de vloot betreft, neemt men aan, dat deze zeer overdreven zijn. De toestand in de ste den, waar vlootgarnizoenen liggen wordt als normaal beschouwd. De commandant van Portsmouth liet appèl houden, wat geheel zonder incidenten verliep. Het is vooral het feit, dat dergelijke voor vallen bij de Engelsche marine nog niet zijn voorgekomen, dat zulk een diepen indruk op het publiek heeft gemaakt. WAAROM ENGELSCH-INDIE ZICH WIL BEVRIJDEN. Gandhi bezocht gisterenavond het Engel sche Lagerhuis, waar hij in de grootste zaal van het gebouw een toespraak hield tot een streng besloten vergadering van labour-afge- vaardigden, van wie velen hun echtgenooten hadden meegenomen. Verschillende vragen werden den Mahatma gesteld, welke deze vriendelijk beantwoordde. Nogmaals sprak hij zijn wensch uit tot vol ledige onafhankelijkheid voor Indië en vriendschappelijke betrekkingen met Groot- Brittannie. „Ik kom zoo zeide hij voornamelijk om de zaak der Indiërs te bepleiten. Vijf-en tachtig procent van Indië's bevolking woont in de dorpen. Deze menschen zijn krachtens het huidig regiem gedwongen, om elk jaar gedurende zes maanden in ledigheid door te brengen en lijden dan zware ontberingen. Wanneer de Indische dorpsbewoners zich van het Britsche juk willen bevrijden, ligt de reden hierin, dat zij niet uitgehongerd willen worden." Betreffende den katoen-boycot en haar terugslag op de Engelsche industrie, ver klaarde GandhiLancashire is op de ruïnes van Indië's voornaamste industrie verrezen. Gandhi wil Indië van de machines afbren gen. Indië heeft millioenen, die dezen arbeid met de hand kunnen doen, en het zou zelf moord zijn, wanneer de Indiërs het werk door een paar duizend arbeiders met machi nes lieten doen. SPANJE EEN DEMOCRATISCHE ARBEIDERSREPUBLIEK. De nationale vergadering te Madrid heeft na zeer opgewonden debatten met 170 tegen 152 stemmen besloten artikel 1 van de nieu we grondwet als volgt op te stellen „Spanje is een democratische arbeidersrepubliek, wel ker machtsmiddelen uitgaan van het volk."

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2