500 300 25 DONDERDAG 17 SEPTEMBER EERSTE BLAD No. 219 69e Jaargang; 1931: liljaii: Firma f. ÏSH DE HEI DE Ir.. Ililslnal SS-SJ, minimin. Tilil. 19. Postrehmiig 1811! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Petitionnement voor Internationale Ontwapening. Manbieding te Qeisêm Stads- en Provincienieuws VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bil HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGB1ADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen De helmgsteU'mg in Voikenbondskringen ooor het Tlederlandsche 'Petitionnement is zeer groot. De delegatie van de Nederlandsche Dag bladpers, bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", Robert Peere boom, voorzitter der petitionnementscommis sie en mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris der Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", werd gisterenmiddag door minister Beelaerts van Blokland te Genève ontvangen. De aanbieding van het petitionnement aan den heer Titulescu, voorzitter van de verga dering van den Volkenbond, heeft hedenmid dag te half vier plaats gehad. De heer J. W. Henny hield daarbij de vol gende rede Mijnheer de President, Volkomen beseffen wij dat uwe gewichtige positie van president der Assemblée het moeilijk maakt U een oogenblik aan de aan uw hooge ambt verbonden werkzaamheden te onttrekken. Ten hoogste stellen wij het dan ook op prijs, dat U ons de gelegenheid hebt willen geven, tot U te komen, om U het resultaat aan te bieden van het petitionne ment door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" in Nederland gehouden en waarvan onze minister van buitenjandsche zaken, Zijne Excellentie jhr. mr. Beelaerts van Blokland, reeds mededeeling deed in zijn rede in de Assemblée. De moeilijke voorbereidende werkzaamhe den van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog steeds het hoofddoel van den Volkenbond, neergelegd in art. 8 van het pact, niet tot verwezenlijking kunnen bren gen en zoowel de voorzitter van de ontwape ningsconferentie als tal van gezaghebbende mannen, de verschillende naties vertegen woordigende, hebben bij herhaling betoogd, dat om van voorbereiding tot daden te ko men aandrang uit de volkeren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wensch heeft de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" op het idéé gebracht het Ne derlandsche Volk de gelegenheid te geven zich uit te spreken. In ons land, waar in Den Haag in het Vredespaleis het Volkenbonds hof zetelt, en dat gerust het land van den vrede genoemd kan worden, hebben dezen zomer alle dagbladen, ongeacht hun politieke richting, hoe fel deze bladen overigens dik werf ook tegenover elkaar staan, eendrachtig de volgende clausule den lezers boven den 18-jarigen leeftijd ter teekening aanbevolen „Ik verzoek Uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden."- i Als men bedenkt dat geheel vrijwillig, zon der eenige politieke pressie, 2.438.908 van de ongeveer 4 millioen Nederlanders boven den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tijds het in de dagbladen afgedrukte petitionne ment hebben onderteekend en ingezonden, dan mag hier zeker wel van een succes ge sproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de sterke wil van het Nederlandsche volk om den ar beid van den Volkenbond te doen slagen, ook op het gebied, waar dit welslagen het meest vereischt wordt. Hoewel dit petitionnement gericht is aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prijs dit reeds nu aan Uwe Excellentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der Assemblée nog meer dan vorige in het teeken van ontwapening staat, en wy ver zoeken Uwe Excellentie het resultaat van het petitionnement, waarvan de origineele for mulieren aan het secretariaat zijn toegezon den, doch dat wy samengevat hebben in deze oorkonde, wel te willen ter hand stellen aan de ontwapeningsconferentie. Wy vertrouwen met deze daad van de Ne derlandsche Dagbladpers iets te hebben mo gen bijdragen aan de daad van ontwapening en wij hopen dat in vele landen ons voor beeld gevolgd moge worden, waardoor onge- twyfeld het door ons zoo lang en innig ver langde streven dier conferentie w e r k e- 1 y k h e i d moge worden, tot heil der menschheid. Hieronder volgt de vertaling van de oor konde Petitionnement voor Internationale Ontwa pening van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek uwe Conferentie met den mees ten aandrang, in naam der menscheiykheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Deze verklaring, onderteekend door 2.438.908 Nederlanders boven de 18 jaar, be- hoorend tot alle politieke richtingen des lands, wordt namens hen aan den voorzitter van de Assemblée 1931 van den Volkenbond aangeboden door het bestuur van de Neder landsche Dagbladpers. September 1931. J. W. HENNY, Voorzitter. W. G. J. VEENIIOVEN, Secretaris. Op het te Genève gehouden congres van de Internationale Unie van Volkenbondsver- eenigingen heeft professor Cassin, een der Fransche gedelegeerden by den Volkenbond, gewezen op het succes van het Nederlandsche petitionnement. Professor Cassin hield zyn rede aan een diner, waarby 300 afgevaardig den van alle landen aanwezig ware& „In het algemeen kon", zoo zei hij, „opge merkt worden, dat de belangstelling in Vol kenbondskringen voor het Nederlandsche petitionnement zeer groot is en, dat men be wondering koestert voor de samenwerking, waardoor het tot stand gekomen is." VLISSINGEN. Sluiting der zeebaden en het strandstoelenterrein. De sluiting der zeebaden en het strandstoe lenterrein aan de badplaats is door Burg. en Weth. bepaald op Zaterdag 19 September. De Geldersche credietvereeniging. In verband met de aanstaande vestiging dezer stede, in het pand Walstraat 10, van n kantoor der N.V. Geldersche Credietver- niging te Arnhem, ontleenen wij aan het rslag over 1930 dier instelling de volgende gevens Het jaar 1930 is gekenmerkt door lagen ntestand eri stilte in den effectenhandel, engevolge van deze beide oorzaken is ae inst vrn onze instelling belangrijk lager dan e van het vorig jaar. wy kunnen daartegenover constateer en, at de minder gunstige tijdsomstandigheden oen noemenswaardige verliezen op door onze istelling verleende credieten hebben teweeg bracht. Te Zeist bouwden w" een nieuw kantoor bouw, dat begin Maart 1931 in gebruik kon orden genomen. Te 's-Heerenberg kochten ij een reeds als bankkantoor ingericht pand. p eenige plaatsen lieten wij onze panden on noodig geworden verbouwing ondergaan. De winst is ongeveer f 450.000 lager dan et vorig jaar. Tegenover belangrijk lagere ikomsten op interest- en provisie-rekening onden kleinere uitgaven, zy het in veel ge- ïgere mate, voor salarissen en orkosten. Het dividend over het jaar 1930 bedroeg 5 In de jaren 1925 tot 1929 werd resp. uit gekeerd 4, 41/2, 5, 51/2 en 6 De Geldersche Credietvereeniging was per ultimo December 1930 in 61 plaatsen van ons land vertegenwoordigd. Bovendien werden in 6 plaatsen geregeld zitdagen gehouden. Vlissingsche stenografen-vereeniging „Steeds Sneller". Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging, aangesloten bij de Nationale vereeniging van Leeraren in de stenografie „Groote", ontleenen wy het volgende De vereeniging werd in Juli 1930 met aan vankelijk 12 leden opgericht. Dit aantal werd het le halfjaar tot 27 opgevoerd, doch het twee halfjaar waren eenige leden genood zaakt zich wegens drukke werkzaamheden terug te trekken. In het afgeloopen Jaar werden 30 oefen avonden en 9 bestuursvergaderingen gehou den, terwijl in December 1930 een propagan- da-avond werd georganiseerd, welke een groot succes bleek te zyn. Als spreker trad dien avond op de heer Carton uit Amsterdam. Ook was de openbare feestelijke jaarver gadering, niettegenstaande den ongunstigen tyd waarin deze gevierd weid, zeer druk be zocht. De oefenavonden, gehouden tot behoud en vermeerdering der schrijfsnelheid van het stelsel „Groote", werden afgewisseld door lezingen op stenografisch en ander gebied, voordracht, muziek en declamatie. Het ledental bleef vrij stabiel, terwijl het aantal donateurs en begunstigers stygende is. Hieruit volgt dus dat het nut der stenografte meer en meer wordt ingezien. De financiën geven geen reden tot klagen. Voorts is een cursus ter opleiding van 165 lettergrepen per minuut opgericht, en het laat zich aanzien, dat deze aan het beoogde doel zal beantwoorden. Japansche Avond C. K. W. O. Concertgebouw. Gisterenavond gaf de Vereeniging c. K. W. O. haar eersten avond in het seizoen, waarvoor was geëngageerd de heer Gerard Pilger uit Amsterdam. De heer Pilger heeft gedurende de jaren 1918—1928 in China en Japan rondgezworven ter studie van land en volk. Het bestuur had gemeend voor den openingsavond iets byzon- ders aan haar leden te moeten bieden en de keus was daarom gevallen op het „Land van de Ryzende Zon". De kennis van Japan met zyn wonderlijke bewoners en hun onbe- grypelyke zeden en gewoonten is onder ons nog gering en wy kunnen constateeren dat de geheel gevulde zaal van het Concertge bouw gisterenavond veel van de wy'sheid, de schoonheid eri humor omtrent land en be woners van dit land heeft gezien. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Marys debyeenko t op de gebruike lijke wijze en heette de aanwezigen welkom Met blijdschap wees spreker er op, dat on danks de ongunstige tijdsomstandigheden de vereeniging in ledental stationnair blyft en op het oogenblik nog 1060 leden telt, hetgeen voor het bestuur een bewijs is op den inge slagen weg voort te moeten gaan. Spreker hoopt dat het bestuur er in geslaagd mag zijn, ook voor het komende seizoen weder een mooi program te hebben samengesteld en hoopt dat deze eerste avond naar aller ge noegen zal zijn. Na den heer Pilger te hebben verwelkomd, die met applaus werd begroet, begon deze zyn voordracht met te wyzen op het ont staan van Japan, 't welk in den nacht der nevelen is gehuldwij weten er weinig van, evenals van de oorspronkelijke bewoners van het land. In het Noorden van Japan wonen nog enkele schaarsche stammen der oor spronkelijke bewoners, die, zooals wy later op het doek zagen, al heel weinig overeenkomst hebben met de tegenwoordige bevolking. Waar de tegenwoordige Japanners eigenlyk vandaan komen is ook niet met zekerheid te zeggen. Men vermoedt dat het volk van Ma- leische afkomst is. Over de wording van Japan bestaan vele sagen, waarvan spreker een enkele mede deelde. De Portugeezen kwamen het eerst in aan raking met de Japanneezen, al spoedig ge volgd door de Hollanders. Er bestond een zeer vriendschappelijke verhouding tusschen de drie rassen, tot de Japanners ontdekten dat het den Portugeezen er om te doen was de bevolking te bekeeren en het land tot een wingewest van Portugal te maken. Alle vreemdelingen werden verbannen, doch den Hollanders werd vergund zich te vestigen op het kleine eiland Deshima. Van deze Hol- landsche nederzetting kregen wij op het doek een getrouw beeld te zien. Na verloop van enkele eeuwen drongen Engeland en Amerika Japan binnen, hetwelk tot gevolg had dat in het midden der vorige eeuw Japan voor het Westen werd openge steld als het ware met één pennestreek vond een wonderlijke metamorphose van Oost in West plaats Dat de Westersche beschaving ook heden ten dage nog slechts zeer oppervlakkig is, kregen wy in het vervolg van de voordracht van den heer Pilger wel te zien en te hooren. Spreker bracht ons nu een dagje als gast by een Japansche familie en wij maakten kennis met allerlei gebruiken. Hoe moeilyk het is om met Japan te concurreeren op de wereldmarkt bleek duidelijk, want de getoon de beelden toonden sprekend aan de weinige behoeften welke de bevolking heeft. Het ter onzer eere door den gastheer gegeven diner leek ons niet bijzonder aanlokkelijk, doch.... wij kregen de overgebleven spyzen by het afscheid nemen mee. De vriendelijkheid en beleefdheid van den Japannees is buitenge woon groot. Vervolgens maakten wij kennis met de Japansche vrouw, haar plichten, kleeder drachten, enz. Bijzonder interessant vooral voor de dames was de verschillende haartooi, op het doek aanschouwelijk voorgesteld, der Japansche vrouwen. V/ij hoorden van de huwelyksgebruiken, die in geen enkel land zoo triest en koud zyn als daar. De vrouw is in Japan zeer weinig in tel. Het zyn lieve, zach te wezentjes, die echter voor niets interesse hebben en absoluut onontwikkeld zyn. Door alle eeuwen heen is de Japansche vrouw op den achtergrond geschoven. Hierna liet de spreker ons kennis nemen van de verschillende Japansche feesten, ui. het meises- en jongens-poppenfeest, het feest van de kersenbloesem, het grootste feest der Japanners, het Nieuwjaarsfeest en het feest van de dooden, dat speciaal in Na gasaki gevierd wordt. Als eigenaardigheid werd gemeld dat in Japan alle meisjes onver- anderlyk op 3 Maart en de jongens op 5 Mei jarig zijn. Dan viert men de poppenfeesten, die ook voor de kennis der folklore van groote waarde zyn. By geen der groote feesten ontbreken de worstelpartijen, waarop de Japanners zeer verzot zijn. Wat wy er van te zien kregen, was wel in staat hilariteit te verwekken. Uitvoerig besprak de heer Pilger de Hari- kiri. Japan is het land van den zelfmoord. In 1929 pleegden nog 24.000 personen harikiri. Vervolgens vertelde spreker over het leven der Geisha's, waarover by de Westerlingen vaak zeer verkeerde begrippen bestaan. Spre ker kon verklaren dat de Geisha's zeer ont wikkelde vrouwen zyn en daarby zeer eer baar. In verband hiermede werden verschil lende muziekinstrumenten besproken en hoorden wy op de gramophoonplaat enkele Geisha-liedjes, die in Japan zeker heel mooi, doch voor onze ooren niet erg Iieflyk klonken. Dit alles werd toegelicht met een keurcol- ïectie lichtbeelden, waarvan vele gekleurd, en die er veel toe medewerkten het gehoorde duideïyk en beter nog te begrypen. Wy kunnen moeilyk zeggen, waarover wij het meest voldaan zijn. De heer Pilger heeft groote opmerkingsgave, een sterk gevoel voor humor in den waren zin des woords en een pittige voordracht. Volle twee uren heeft hij voor de pauze zijn gehoor geboeid en onze kennis over zeden en folklore van Japan bui tengewoon vergroot. Na de pauze trad de heer Pilger op in authentiek Japansch costuum en vertolkte op voorbeeldige wyze een Japansche „Hel den-sage" De wraak van de 47 Samoraya's, waarna volgde de vertolking van den be roemden Japanschen één-akter „Terakoya" genaamd „de Dorpsschool", opgeluisterd met Japansche lichtbeelden in origineele kleuren. Hierbij kon geconstateerd worden dat de spreker over een keurige voordracht en groote zeggingskracht beschikt. Met een leuke Japansche klucht eindigde de heer Pilger zijn ryk voorzien en boeiend program. Het was een zeer interessante avond die allen zeer heeft voldaan, hetwelk bleek uit het dankbaar applaus dat den heer Pilger telkenmale ten deel viel. Hedenavond wordt voor de andere helft der leden hetzelfde programma gegeven. Het Nieuws van den dag in beeld. In onze Tijdinghal werden de volgende foto's voorgehangeneen viertal opnamen van de plechtige opening der Staten-Gene- raal door H. M. de Koninginvan de com missie die de nominatie voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer bij de Koningin op het Huis ten Bosch heeft aangeboden de nieuwe wolkenkrabber te Rotterdam, ver licht van den voet tot den nokeenige op namen van de werkzaamheden voor de ver betering van den verkeersweg 't Gooi—Am sterdam bij den beruchten spoorwegovergang in den Muiderstraatweg. Vreemdelingenbezoek. De Belgische badplaatsen hebben nog een groot aantal gasten, wat hieruit blykt, dat heden met de provinciale boot nog 1275 pas sagiers medekwamen, terwijl 40 auto's wer den overgezet. Op denzelfden Donderdag van het vorig, jaar (18 September) kwamen 800 passagiers mede en werden 19 auto's overgezet. MIDDELBURG. P. T. en T. dienst. Met ingang van 1 December a.s. is aan den besteller bij den post-, telegraaf- en tele foondienst J. van Seizen, van het post- en telegraafkantoor te Middelburg op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. KOUDEKERKE. Ingekomen en vertrokken personen. Opgave van personen, die zich in Se ge meente Koudekerke hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de eerste helft der maand September 1931. Ingekomen: L. de Ryke met gezin, E 106, van ArnemuidenMej. C. P. Sonius, E 17, van Middelburg A. F. A. Novak, D 56f, van Amsterdam Mej. J. M. van Dixhoorn, E 90, van Bergen op ZoomP. Marinissen met gezin, B 200, van VlissingenMej. J. Melse, B 162, van Oostkapelle. Vertrokken: Mej. P. D. Jeronimus, D 13, naar WissekerkeT. P. van Laarschot, E 113, naar VoorhoutMej. M. J. Elenbaas, E 142, naar VlissingenMej. D. N. Besuijen, D 76, naar MiddelburgC, de Ryke, C 22, naar Arnemuiden; Mej. M. S. Brouwer, A 158, naar Zoutelande. Boerdery afgebrand. Hedennacht is de groote boerdery Paau-« wenburg onder de gemeente Koudekerke ge-» heel afgebrand. De boerdery werd bewoond door twee families. De brandspuit van Kou dekerke was op het terrein van den brand aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat de voorraad hooi en graan in vlammen opging. Ook de inboedel van een der families ging verloren, hetwelk niet was verzekerd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor en ook het vee werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. RITTHEM. Mindere pachtopbrengst. De laatst gehouden verpachting van dé landerijen, behoorende aan de Diaconie der Ned. Nerv. Kerk, heeft 780 's jaars opge bracht, d.i. 26 of 274 minder dan de vo rige verpachting, die f 1C54 opbracht. Een auto in de sloot. Op een gevaarlyke bocht van den Ritthem- schen straatweg by de hofstede „Zuidzicht" geraakts gisterenmiddag een auto van den heer de P. uit Noord-Brabant in de sloot bij het uitwijken voor een vrachtauto. Nadat vergeefs gepoogd werd den auto met 2 paarden

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1