1000 500 300 150 100 25 SPOOR'/ SM MOSTERD WOENSDAG EERSTE BLAD No. 218 69e Jaargang' 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads-en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzondedijke nrs. 5 ct 16 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VRAAGT -Let op het Fabrieksmerk Dit nummer bestaat uit 2 bladen NederlandBelgië. De „Soir" schrijftZyn wy goed ingelicht en wij hebben alle reden dat te gelooven dan hebben de ministers Hymans en Bee- laert van Blokland te Genève verscheidene besprekingen gevoerd, in den loop waarvan verschillende gesprekken betreffende de Hol- landsch-Belgische twistpunten opnieuw zijn onderzocht. Andere vooraanstaande personen, die o.a. in nauw verband, staan met Antwerpsche politieke en commercieele kringen, namen deel aan deze gedachtenwisseling. Wij geloo ven niet te veel op de gebeurtenissen vooruit te loopen wanneer wij zeggen dat ernstige vorderingen gemaakt zijn in de toenadering tusschen ide gezichtspunten, zelfs zeer aan zienlijke vorderingen, die, naar men ons ver zekert, weldra het hervatten van officieele besprekingen tusschen de beide regeeringen mogelijk zullen maken. Minister Hymans, die Maandagavond te Brussel was teruggekeerd, vertrekt heden weer naar Genève, waar hy waarschynlyk jhr. Beelaerts weer zal ontmoeten. Minister Hymans, die aan het slot van den ministerraad werd gevraagd naar den stand der Nederlandsch—Belgische betrekkingen naar aanleiding van de Nederlandsche Troon rede en de besprekingen te Genève verklaarde dat er geen onderhandelingen zyn geopend. Het voeling-nemen duurt voort. Hij heeft hoop spoedig tot een resultaat te zullen ko men. Invoerrecht op benzine. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp houdende tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, consta teert de minister van financiën, dat de prijs van benzine in die mate is gedaald, dat de heffing van dit recht nog slechts een klein gedeelte van wat den consument tengevolge van de prijsdaling in den schoot is geworpen, aan den fiscus zal doen ten goede komen. De laatst bekende gegevens tot maatstaf neniende, kan men het totaal verbruik van benzine hier te lande voor den tegenwoordi- gen tijd begrooten op een jaarlyksche hoe veelheid van ongeveer 265.000.000 K.G. Tegen een recht van 4 per 100 K.G., overeenko mende met ongeveer 3 cent per liter, zal de voorgestelde heffing een jaarlyksche bate van ongeveer 10.600.000 opbrengen. Eenvoudigheldshalve is aan de ontworpen heffing niet het karakter van een accijns, doch van een bijzonder invoerrecht gegeven. Fraude bij het departement van financiën? Ruim een week geleden heeft een ambte naar van het departement van financiën, de heer T., uit Rijswijk, in den trein tusschen Utrecht en Arnhem zelfmoord gepleegd. Het „Vad." verneemt thans van betrouw bare zijde» dat deze zelfmoord in verband moet worden gebracht met een verduistering ten departemente, tot een niet onaanzienlijk bedrag. Aangezien het onderzoek hierover nog gaande is en o.m. de Rekenkamer nog moet worden gehoord, kon men va nde zijde der generale thesaurie nog geen nadere mede- deelingen verstrekken. Wel schijnt in ver band met het gebeurde de chef van den heer T. geschorst te zyn. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel van de Stct. no. 178 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedu rende Augustus. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam) mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de varkens schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 1 (1) rotkreupel bij schapen 30 (4) miltvuur onder alle vee 34 (26), De onrust over de Zuiderzeewerken. Onder het opschrift„Brood uit de Zui derzee, geen tractatie", schrijft de „Prov. Geldersche en Nymeegsche Courant" Mr. H. Smeenge, de bekende oude parle mentariër met 45 zittingsjaren in de Tweede Kamer, lid van den Zuiderzeeraad van den beginne af, toefde Zaterdag jl. in Nijmegen en wij hadden het voorrecht hem te ontmoe ten en een praatje over bovenstaande aange- fegenheid te maken. Want de heer Smeenge bad het eerste Zuiderzee-roggebrood medege richt, om dit aan vrienden voor te leggen, met wie hij in vorige jaren de Zuiderzee, werken had bezocht. Einde 1930 was de rog ge in den Wieringermeerpolder uitgezaaid. Mooie, wuivende korenvelden dekten dit jaar den bodem. En de oogst was prachtig. Er werd gemaaid, er werd gedorscht en gemalen. En de bakker aan de Haukes bakte er het eerste roggebrood van. Elk lid van den Zui derzeeraad kreeg zijn eerste Zuiderzee-rogge_ broodje thuis. En wij aten er van mee Men moet dankbaar zyn voor de groote vruchtbaarheid van de aarde, die den mensch zoo rijkelijk van voedsel voorziet. En wel stemt het droef, dat in het economisch bestel van onze maatschappij in deze tijden, het toch zoo markante openleggen van nieuwe velden om te oogsten, niet tot ongedwongen en nationalen jubel leiden kan. Deze stand van zaken mag geen onbillijk oordeel uitlokken, jegens hen, die de Zuider- zee-drooglegging hebben gepropageerd en doorgezet hebben. De tijden waren zoo geheel anders en er was uitzicht op winst by de schepping van een twaalfde provincie plus de verbetering van waterstanden van omringen de provinciën. Maar een regeering, voor de behartiging van het gemeenschappelijk volksbelang ver- anawoordelijk, heeft zich op de basis van de realiteit te plaatsen. En dan lijkt het blad, ook en vooral op grond van deze nieuwe er varing, de vraag uiterst urgent, of met de Zuiderzeewerken moet worden voortgegaan. Aan cultuurgronden bestaat niet de minste of geringste behoefte. Onze landbouw lijdt onder de gevolgen van overproductie, kan geen- of ter nauwernood loonende prijzen voor onze bodemproducten bedingen, zoodat de regeering met de Tarwewet moest ingrij pen. De volledige uitvoering van de Zuider- zee-plannen afsluitdijk, vier groote polders drooggelegd, schadeloosstellingen enz. enz. zou de Nederlandsche natie op een verlies van een milliard gulden te staan komen. De toe voeging van nog zoovelë duizenden hectaren cultuurgronden ami de reeds bestaande land bouwgebieden doet de overproductie van gra nen in ons land toenemen en zal dus den Ne- derlandschen landbouwstantf schaden. De drooglegging vernietigt bovendien de Zuider- zeevisscherij als bestaansmiddel voor zéér velen. Is er geen aanleiding voor' onze regeering, om de Zulderzee-afsluiting en -drooglegging thans met spoed onder de oogen te zien en dan stop te zetten. Het heeft toch geen zin, om honderden millioenen te verspelen, een bloeiend visschersbedryf te vernietigen en dan per saldo boeren en landbouwstand nog den strijd om het bestaan te verzwaren. VLISSINGEN. De firma J. C. de Koster in staat van faillissement verklaard. De rechtbank te Middelburg heeft heden uitspraak gedaan op het verzoek van de firma 'J. C. de Koster Co, te Vlissingen, om surséance van betaling. De rechtbank overwegende dat op de vergadering van 9 September persoonlijk of by volmacht aanwezig waren 289 crediteuren, vertegenwoordigende een kapitaal van 688.582.23 dat van deze crediteuren 125 met een be drag van 307.101.60 vóór surséance en 162 crediteuren met een bedrag van 371.481.63 tegen surséance was, zoodat meer dan een derde zich tegen surséance van betaling heeft verklaard, heeft het verzoek tot surséance niet ingewilligd, doch den heer J. E. J. Jurry, handelende onder de firma J. C. de Koster Co. te Vlissingen, in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. A. van der Hoop, rechter in de recht bank te Middelburg, tot rechter-commissa- ris en tot curators mr. J. F. van Deinse te Middelburg en C. Kamermans, accountant te Vlissingen. Adjunct-hóófd telefoon-district. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is aan gewezen als arijunct-hoofd van het telefoon- district Haarlem ir. C. H. M. Brouerius van Nidek, ingenieur der telegrafie en telefonie alhier. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 zetters, 2 drukkers, 1 behan ger, 7 grondwerkers, 7 metselaars, 7 opper lieden, 10 schilders, 1 sleper, 1 assistent bouwkundig opzichter, 1 stoffeerder, 5 stu- cadoors, 2 leerling-timmerlieden, 22 timmer lieden, 2 ververs, 1 hulp-yzervlechter, 1 meu belmakers, 1 politoerder, 1 halfwas-coiffeuse, 1 kleermaker, l wasscher, 1 schoenmaker, 150 metaalbewerkers (w.o. 69 tydeiyk werk loos), 2 aankomende bakkers, 2 winkelbe dienden, 3 kellners, 3 chauffeurs, 13 trans portarbeiders, 24 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teekenair, 1 teekenaar be kend met werktuigkunde en bouwkunde, 2 werkvrouwen, 15 varensgezellen, 67 losse ar beiders en 5 portiers, lobpers enz. Voorts zijn 185 persónen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 180). Totaal 550 ingeschrevenen, vorige week 521 personen. Alzoo eèn vermeerdering van 29 werkzoe kenden. Amsterdamsche Bank. Naar wy vernemen zal de Amsterdamsche Bank zich alhier vestigen in een pand aan den Steenenbeer. Geldersche Credietvereenigïng. Naar wij vernemen zal de Geldersche Cre- üietvereeniging Arnhem binnenkort een kan toor hier ter plaatse openen. Voorloopig zal als Directeur van dit kan toor optreden de heer R» Sorgedrager, thans directeur van het kantoor van genoemde in stelling te Sneek. Een Esperanto-lezing. Voormalig Burgerweeshuis. Had de Vlissingsche Esperantistenvereeni- ging reeds eenige jaren voor haar openings avond voor den wintercursus een lezing in het Nederlandsch met propaganda-doeleinden, dit maal heeft zij het geluk gehad de hand te kunnen leggen op een vreemdeling, die, de moderne talen niet voldoende beheerschend, over zijn land sprekend, dit deed in het Es peranto. En we voegen er dadelijk by, dat deze avond interessant en leerzaam was, door dat hy een dubbel doel heeft bereikt. Ten eerste is een kijkje gegeven in Roemenië en. ten tweede werd practisch gedemonstreerd, dat het Esperanto een voertaal kan zyn voor personen, wier taal niet dezelfdè is. De le zing tóch van den heer mr. dr. Pragano werd onmiddellijk en zeer vlot in onze taal overge zet door den heer Verlinden, lid der Vlissing sche vereeniging. Spreker ving zyn causerie aan met de mee- deeling, dat zijn vaderland, ter grootte van 300.000 K.M.2 met een bevolking van 18 mil- lioen inwoners, wier bezigheden hoofdzakelijk landbouw was, geen woonplaats was van bar baren of half-barbaren, aan wie de vraag ge steld mocht worden, hoeveel menschenvleesch per dag genuttigd werd. De bevolking toch gaat er prat op geen slaven te zijn, maar le den van de Latijnsche familie. De Romeinen toch, die kolonisten hadden in het tegen woordig Roemenië, vermengden zich met de vrouwen uit het volk Daka, waardoor het Roemeensche volk ontstond, wier taal La- tijnsch werd met het gewone Latynsche al fabet. Toen de Barbaren in Europa vielen was Roemenië de poort daartoe, de bevolking werd zoo onderdrukt, dat ze zich veiligheids halve in de bergen moesten verschuilen. Ver volgens waren het de Mohammedaansche Turken, die de Christen-Romeinen onder drukten en in den loop der lezing verklaarde spr., dat Roemenië, waarvan de toekomst beloofde schitterend te zyn, door zyn hulp middelen vruchtbare bodem en petroleum- bronnen eigenlyk pas de laatste 50 jaar vry was. Van dat land gaf spr. naar aanlei ding van mooie plaatjes, een beeld van de verschillende bodemgedeeltende bergen, in den zomer zoowel als in den winter, waar de wegen wel moeilyk maar toch mooi waren het water met haar talrijke visschersbootjes, zoo geheel anders van vorm als de onze, de Donau-delta met hare talrijke vogelsoorten, de steden, de geneeskrachtige en mode-bad plaatsen en eenige stadsbeelden. Aanpassend aan de fierheid der bevolking en hun af stamming van de Romeinen was wel het mo nument van de wolvin, die de stichters van Rome, de broeders Romulus en Remus zoogde. Den nadruk legde spreker op het geloof der Roemenen, die bron van troost in de onder drukking, welke hun in staat stelde en aan zette om kerken te bouwen, wel is waar slechts van hout, maar door den gezameiyken arbeid des te krachtiger indruk van hun ge loofskracht gevend. Ook werd een brug van „slechts" 18 K.M. lengte op het doek gepro jecteerd, gelegen over de Donau, de zyrivie ren en de moerassen daartusschen. Van het platteland werden beelden getoond van den woningbouw, den oogst der mais, den schaap herder met zyn kudde en de vermakeiykhe- den o.a. den dans. Evenzoo een beeld van den man, die door zyn blazen op een zeer lang hoorninstrument als het ware de telegrafist is van Roemenië's plattelandsbevolking. Tal van beelden, de kleeding der bevolking too- nend, passeerden de revue evenals machtig- aandoende projecties van de petroleumbron- nen, welker producten over Constanza uitge roerd worden. De heer Pragano besloot zyn causerie met een krachtige propaganda-opwekking voor de taal, waarvan hij meende dezen avond de practische bruikbaarheid te hebben aange toond. Maar dan moet ieder dezelfde taal leeren en liefst reeds op de school. De voorzitter, die spr. had ingeleid, dankte hem en den heer Verlinden voor wat zy ge boden hadden. De heer W. P. helman, wethouder van on derwijs, dankte voor de uitnoodiging, waar door hy in de gelegenheid was eens te hooren, wat Esperanto eigenlyk wel is. Hy had de stuntelige pogingen gezien en gehoord van velen, die eenige jaren de moderne talen had den geleerd, om contact te krijgen met vreemdelingen en dezen avond had hij het bewijs gekregen, dat Esperanto een prachtige overbrugging was van bovenstaande moeilijk heden. De heer L. P. van Oorschot had met ge noegen den heer Pragano, maar ook den vo- rigen spr. gehoord en wel, omdat de Centrale Oudercommissie reeds jaren geleden pogin gen in het werk had gesteld om Esperanto, tenminste op de Handelsavondschool, als leervak te zien ingevoerd. Hij sprak de hoop uit, dat deze avond er toe moge bijdragen, nader tot dat doel te zijn gekomen. Aan deze lezing was een tentoonstelling verbonden, waaruit bleek, hoe groot terrein op het gebied van handel en industrie deze internationale hulptaal reeds bestrijkt, AIliambra-Theater. Reprise Liefdes-Parade „Romance sentimentale". De „Liefdes-Parade" wordt deze dagen in Alhambra in reprise gegeven. Thans via den band, wat de geluidsreproductie en duidelyk- heid zeer ten goede komt. Een goed bezet huis genoot gisterenavond met veel genoegen weer van de grootsch-opgezette scènes, het snaaksche tusschenspel, de goede muziek en het humoristisch geheel, waarbij Maurice Chevalier en de bekoorlijke Jeanette Mac Donald de hoofdrollen hebben. Vooral in de zen tyd een film om wat beter in stemming te komen. Met genoegen constateerden wy, dat „Ro mance Sentimentale" een kleinood van zeld zame bekoring, met onverdeelde aandacht ge volgd werd. Het publiek dat een beetje smaak en gevoel bezit, zal deze keuze zéér weten te waardeeren, en tenslotte is de bioscoop ge diend met een beter stampubliek, dat om een werkelyk goed program komt. Wie .Romance Sentimentale" niet zag, mo ge alsnog een gang overwegen GOES. De staking te Goes. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de con ferentie van den ryksbemiddelaar met de vertegenwoordigers der vakbonden en de firma A. S. J. Dekker te Goes tot geen re sultaat geleid, aangezien de firma Dekker zich op het standpunt biyft stellen, dat voor haar het conflict niet meer bestaat. Verder vernemen wy, dat het voornemen bestaat deze staking a.s. Dinsdag in een ver gadering van alle moderne, R. Kath. en Chr. vakorganisaties te Goes te bespreken. TERNEUZEN. Levensgevaarlijk gewond. Onder de gemeente Zaamslag is de auto van den heer Dey te Ter Neuzen in een sloot gereden en daarby zwaar beschadigd. De beer Bakker uit Axel, die aan het stuur zat, kon met moeite uit den ineengedrukten auto worden bevrijd. Hy werd levensgevaarlyk gewond. BRESKENS. Voorzichtig met geldwisselen. Reeds dikwyls is er gewaarschuwd tegen het wisselen van groot geld aan vreemden Toch zyn er altyd weer gedienstige men- schen, die slachtoffer van hun hulpvaardig heid worden, meldt de „Bresk. Srt." Zoo arriveerden vorige week drie vreemde lingen (twee Armeniërs en een Arabier) met de veerboot „Koningin Wilhelmina". Ze ge bruikten een en ander in een hotel en wilden dit met groot geld betalen. Dit mislukte ech ter, waarom de heeren zouden trachten hun biljetten in de buurt gewisseld te krygen. De heer B. was gaarne bereid. Toen de heeren natelden waren er (natuurlyk) twee briefjes van 10 te kort. De heer B. paste by, maar vertrouwde de zaak toch niet. Hy waar schuwde de politie, die de heeren nog in het hotel trof. Nadat een van hen naar de ka zerne was gebracht, was deze bereid, het te veel „ontvang^ne" terug te geven. Vervolgens werden de heeren, die goed by kas waren, per auto naar Sluis gebracht om him reis naar Brugge wat te helpen bespoe digen. Officieel bezoek. Voor het bezoek dat de Commissaris der Koningin op Dinsdag 22 dezer aan Ter Neu zen zal brengen, zullen ook nog eenige tex- tiel-inrichtingen te Nieuw Namen, gemeente Clinge, bezocht worden. Verlaging van pachtprijzen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan „de Tijd" gemeld, dat verschillende R. Kath. kerk- en armbesturen vergaderingen met de pachters hunner landerijen hebben gehouden. Na bespreking der pachtvoorwaarden werd den pachters mededeeling gedaan van een beduidende verlaging der pachtprijzen. Deze verlagingen stemmen overeen met de wen- schen van het hoogste kerkelyk gezag in het bisdom. In pachterskringen heerscht groote tevre- denheid over dit zeer prijzenswaardige voor beeld van de R. Kath. rekenplichtige bestu ren. Het is een welkom middel ter tegemoet koming in de zorgen, welke de akkerbouwers endervinden vanwege de landbouwcrisis. Men. hoopt dat het voorbeeld ook bij de particu liere grondeigenaars navolging zal vinden. Een aanhouding. Door de politie te Duijvendijke is aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld een zekere aldaar wonende de M., verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige kin deren. Uitvoer van uien. Met aanvrage om onderzoek van uien voor uitvoer heeft men zich te wenden voor Schou wen en Duiveland C. O. J. Hendrikse te Zie- rikzee, Tholen en St. Philipsland A. P. van. Damme te St. Maartensdyk, Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren P. Kasse te Middel burg, Zeeuwsch-Vlaanderen S. M. de Braat te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de volgende zaken behandeld: R. v. L„ huisvr. E. S., 51 jaar, zonder beroep te St. Jansteen, verdacht van beleediging van M. Verstraeten te St. Jansteen op 4 Augus tus jl. R. v. L., huisvr. E. S., 51 Jaar, zonder be roep te St. Jansteen, verdacht van beleedi ging van E. Rottier te St. Jansteen op 4 Au gustus jl. Eisch en uitspraak 15 boete subs. 15 da gen hechtenis. H. d. K., 20 jaar, chauffeur te Axel, ver dacht van beleediging van een politieagent te Ter Neuzen op 10 Augustus jl. Eisch en uitspraak 14 boete subs. 7 dagen hechtenis. P. R., 26 jaar, werkman te Aardenburg, verdacht van verzet tegen de politie te Eede op 9 Augustus jl. Eisch en uitspraak 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. C. C., 22 jaar, koopman te Serooskerke (W.), verdacht van beleediging van een rijks veldwachter te Serooskerke op 10 Augustus jl. Eisch. en uitspraak 14 boete subs. 7 dal gen hechtenis. F. J, L. V., huisvr. A. v. B., 39 Jaar, te Sas van Geut, verdacht van beleediging van S, Apers te Sas van Gent op 8 Augustus jl. Eisch en uitspraak 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. L. J. L. L. d. B., 26 jaar, werkman te Hulst, verdacht van mishandeling van C. J. Strij- donk te Hulst op 10 Augustus jl. Eisch en uitspraak 10 boete subs. 5 da gen hechtenis. J. M. F., 26 jaar, arbeidster te Wemeldinge, verdacht van beleediging van M. Oudeman te Wemeldinge op 10 Augustus jl. Eisch en uitspraak f 10 boete subs. 10 da gen hechtenis. M. d. J., 54 Jaar, werkman te Goes, ver dacht van beleediging van een rijksveldwach ter te Ovezande op 16 Augustus jl. Eisch f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. A. K., 31 jaar, koopman te Heinkenszand, verdacht van niet voldoen aan een bevel van de politie om var zyn fiets af te stappen te 's-Heer Arendskerke op 15 Augustus jl. Eisch 10 boete subs. 7 dagen hechtenis. Uitspraak 7 boete subs. 7 dagen hechtenis. Schaking. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te recht gestaan. W. M„ wegens schaking van een jong meisje, dat hy mee naar Brussel had

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1