1000 500 300 150 100 25 is KLAVER DINSDAG EERSTE BLAD rsio. 217 69e Jaargang' 1931 llilpi: Firma F. V(H OE ÏElDf Ir.. WalsUaal 58-60, (lissiip.Ttltl.IO. FgstrekeningG628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op iondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De opening van het Parlementaire zittingsjaar door H. M. de Koningin. DE TROONREDE, Motorrijders VLJSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 15 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEJTSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Défilé voor de vorstelijke personen. Het detachement van de Koloniale Reserve uit Nijmegen, ter sterkte van 227 man onder commando van luitenant-kolonel J. J. Ba- rendse kwam hedenochtend te 9.17 aan het S.S.-station aan en marcheerde vervolgens voorafgegaan door het vaandel en de muziek van het korps, onder groote belangstelling naar het Huis ten Bosch, waar om 10.15 voor H. M. de Koningin, H.KJï. Prinses Juliana en Z.K.H. de Prins werd gedefileerd. De vor stelijke personen, die op het bordes het voor bijtrekken van de groep gadesloegen waren vergezeld van eenige leden van de hofhou ding. Na het défilé onderhield H.M. zich met den commandant van het korps. De openingsplechtigheid. Hedenmiddag heeft de- traditioneele plech tigheid plaats gehad van de opening van het nieuwe parlementaire zittingsjaar door de Koningin. In tegenstelling met verleden jaar woonde de Koningin-Moeder ditmaal de plechtigheid niet bij. Overigens was de Koninklijke stoet op de zelfde wijze samengesteld als ten vorigen jare, toen deze voor het eerst na den mobi lisatietijd de vroegere uitgebreidheid had verkregen. Als steeds op Staten-Generaal-dag bood de binnenstad der residentie een levendigen aanblik. Vooral in de omgeving van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde en langs den door den Koninklijken stoet te volgen weg naar de Ridderzaal op het Bin nenhof was een zeer talrijke menigte op de been. Precies ten 1 ure vertrok de stoet, waarbij de Koningin, de Prins en Prinses Juliana ge zeten waren in de met 8 paarden bespannen prachtige gouden karos, van het Paleis, waar stond opgesteld een eerewacht Jagers met de Koninklijke Militaire Kapel. Onder voortdurende toejuichingen van de aan weerszijden van den door militairen van verschillende korpsen afgezetten weg opge hoopte menschenmassa's reed de schitteren de stoet naar het Binnenhof, waar bij aan komst van de Vorstelijke personen een eere wacht van de Koloniale Reserve de militaire eerbewijzen bracht, terwijl het muziekkorps het Oude Wilhelmus speelde, onder de tonen van welk lied de Koningin, Prins en Prinses het bordes bestegen dat leidt naar den ingang van de Ridderzaal, waar onze Vorstin op de gebruikelijke wijze door hofdignitarissen en door een commissie van leden uit de beide Kamers der Staten-Generaal werd ontvan gen. H. M. droeg een grijs costuum met licht grijs fluweelen hoed, Prinses Juliana een lila costuum met lila hoed en een cape in dezelf de kleur. De vorstelijke personen droegen allen het grootkruis van den Ned. Leeuw. De commissie uit de leden der beide Ka mers, die heden de Koningin, den Prins en Prinses Juliana in_ en uitgeleide deden bij de vereenigde vergadering der beide Kamers bestond uit de Eerste Kamerleden mr. F. F. Briët, jhr. M. G. K. Michiels van Kessenich, J. Westerdijk, S. van der Bergh Jr., en jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman en de Tweede Kamerleden mr. H. P. Marohant, L. F. Duij- maer van Twist, mr. P. J. M. Aalberse, mr. E. J. Beumer, dr. S. E. B. Bierema, dr. H. J. Lovink, dr. C. W. T. baron van Boetselaer van Dubbeldam, T. F. M. Schaepman, E. T. Lockefeer en mr. J. A. G. van Hellenberg Hubar. Voorzitter der commissie was mr. P E. Briët. Rechts van de Koningin nam de Prins en links van Haar Prinses Juliana plaats op de troonzetels, terwijl de leden van het gevolg achter en ter zijde van den troon hun plaat sen innamen. Onmiddellijk daarop nam de Koningin het woord tot het uitspreken van d Troonrede. Het Is Mij aangenaam, leden der Staten-Generaal, wederom in Uw midden te verschijnen ten einde Uwe zitting te openen. De economische toestand baart bij voortduring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar ge voelen op het bedrijfsleven, zoowel in het Rijk in Europa, als in de over- zeesche gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar erop worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economische leven verschillende takken van land- en tuinbouw moeilijke tijden doormaken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de nijverheid en de handel zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereldcrisis in omvang en hevigheid toe, dat zij, evenals in andere landen, het regeerbeleid moet beheerschen. Plannen, welke de Regeering aanvankelijk had gevormd, zullen dan ook wijziging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maatregelen worden overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving het geheele volk belang heeft, voor onder gang te behoeden. Voor de gezondheid van 's Lands financiën vormt de felle en hardnekkige crisis een ernstige bedreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegend tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aanzienlijke teruggang van 's Rijks inkomsten vertoond, terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet worden. De noodzakelijkheid van het behoud van het financieel evenwicht stelt onder die omstandigheden eischen van buitengewone ingetogenheid en offerzin. Ook in Nederlandsch-Indië zal onder inspanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aanpassing, zoo spoedig mogelijk, van 's Lands huis houding aan de ernstige inzinking der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is nochtans het feit, dat de bevolking door over vloedige oogsten tot dusver gevrijwaard is voor voedselgebrek en in zooverre beter in staat is gesteld de gevolgen van vermindering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet, dat de Regeering, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet te vergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstigen tijd beleeftde geschiedenis kan menige bladzijde aan wijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsche volk zijn verleden getrouw zijn. Ten einde de eenheid van verschillende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de Regeering de belangen van den land bouw en van de nijverheid en den handel onder te brengen bij een Departement van Economische Zaken en Arbeid. Daarentegen zullen de afdeelingen voor volksgezondheid en voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling bij het Departement van Binnenlandsche Zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop Ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeengeroepen Ontwapeningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilverkeer te belemmeren, is werkdadige waakzaamheid geboden. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk overleg en in onderling vertrouwen verbetering te brengen in den toestand van economische ontreddering is van Mijne medewerking verzekerd. Ook met het oog op het vergemakkelijken van internationale samenwerking zal Ik er mij over verheugen, indien de vraagstukken, die tusschen Nederland en België hangende zijn. eerlang op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bindendverklaring der collectieve arbeids-% overeenkomsten aan urgentie doet verliezen, versterkt hij de wenschelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Ontwerpen zullen U bereiken betreffende een nieuwe Veiligheidswet en in zake wettelijke bescherming der arbeiders in de huisindustrie. Mede zal U bereiken een ontwerp tot technische herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mogelijkheid overwogen, door mechanisatie van het landbouwbedrijf op daartoe geschikte terreinen ver betering te brengen in den toestand van depressie, waarin het voornaamste bestaansmiddel van het gewest verkeert. De economische opbloei, welke Curasao in de laatste jaren heeft onder vonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel stationnair gebleven. Van Overheidswege worden maat regelen overwogen om de Bovenwindsche eilanden tot meerdere ontwikkeling te brengen. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. BESCHOUWING OVER DE TROONREDE. Het kon niet andërs'of deze Troon rede zou uiting geven aan den ernstigen economischen toestand, die allerwegen valt waar te nemen en waarvan de ge volgen zich ook in ons land meer en meer doen gevoelen. In de millioenen-nota zal nader in cij fers tot uitdrukking komen, welke maat regelen de regeering zal nemen om tot een eenigszins sluitende begrooting te komen. In de Troonrede wordt gezegd dat tijdelijke maatregelen zullen worden overwogen om sommige bedrijfstakken bij wier handhaving het geheele volk belang heeft, voor ondergang te behoe den. Welke deze maatregelen zijn zullen wij wel nader vernemen. Tal van takken van bedrijf en wij rekenen daaronder voor onze naaste omgeving in de eerste plaats de metaalindustrie, verkeeren in een economische depressie, waarin nog geen enkel lichtpuntje gloort. Het aan tal werkloozen in de scheepsbouw-in- dustrie neemt voortdurend toe en wat de toekomst baart kan niet worden voorspeld. Dat deze voorloopig zeer donker is, staat vast. Een zinsnede in de Troonrede wijst er op dat van ieder in den lande offers zullen worden gevraagd. De noodzakelijkheid van het behoud van 't financieel evenwicht stelt eischen van buitengewone ingetogenheid en offerzin. Onder dit laatste moet zeker ook ge rangschikt worden de mededeeling van verschillende bladen dat ook de rijks ambtenaren een offer zullen moeten brengen. Hoe groot dit offer zal zijn, hierom trent zal de millioenen-nota wel inlich tingen verschaffen. Als er echter offers moeten worden gebracht, mogen deze niet worden ver langd van een deel der bevolking, doch dient de geheele bevolking naar even redigheid daaraan bij te dragen. De regeering is overtuigd dat zij niet tevergeefs een beroep op de natie zal doen en dat ons volk zijn verleden ge trouw zal zijn. Wij twijfelen er niet aan of deze noodkreet, als wij dien zoo mogen noe men, zal weerklank vinden. Iedereen zal naar de mate van zijn kracht willen medewerken om de economische crisis te helpen bezweren. Het devies van ons Zeeuwsche wapen moge daarbij als lijfspreuk gelden. AI worstelende zullen wij de slechte tijdsomstandigheden te boven komen. Wij moeten alle pogingen in bet werk stellen om onze financiën gezond te houden. Dat is het allervoornaamste punt wat de regeering voor oogen dient te houden. Inflatie heeft zulke noodlot tige gevolgen dat deze kost wat kost vermeden moet worden. Waardedaling van het geld staat gelijk met een natio nale ramp. Deze overweging heeft de Engelsche regeering tot krachtige en afdoende maatregelen geleid en wij moeten ook hier te lande niet voor der gelijke maatregelei terugdeinzen, in dien deze geboden worden geacht. Het staatsstuk bevat behalve een af spiegeling van de ernstige crisis verder niet veel bijzonders. Er zullen wetsontwerpen worden in gediend betreffende een nieuwe veilig heidswet en inzake wettelijke bescher ming der arbeiders in de huisindustrie. De Ziektewet zal een technische herzie ning ondergaan, waarop reeds verschil lende malen is aangedrongen. Met instemming zal zeker worden vernomen dat de wensch wordt uitge sproken dat de tusschen Nederland en België hangende vraagstukken eerlang op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Deze quaestie is reeds zoo lang han gende dat het werkelijk tijd wordt dat de geschilpunten uit den weg worden geruimd en beide landen in onderling overleg tot een regeling komen, die voor beide partijen beslist noodzakelijk mag worden genoemd. Nederland en België zijn op elkaar aangewezen en daarom dient de NederlandschBelgi sche quaestie zoo spoedig mogelijk de finitief te worden opgelost. Wij onderhouden met alle mogend heden betrekkingen van den meest vriendschappelijken aard en dit moet met België dus ook het geval zijn. H. M. de Koningin opende de zitting van de Staten-Generaal met den wensch dat God Zijn zegen op den arbeid van de Kamers moge schenken. De firma P. J. Siegers Zoon heeft surséance van betaling aangevraagd. Door de firma P. J. Siegers Zoon alhier is de volgende circulaire aan haar clientèle toegezonden Tot ons buitengewoon groot leedwezen moeten wy u mededeelen, dat wij ons ge noodzaakt zien, vanaf heden ons kantoor voorloopig gesloten te houden. Tengevolge van het staken der betaling door de firma De Koster Co. alhier, heb ben velen onzer cliënten ons hun vertrouwen opgezegd en over hunne bij ons gedeponeerde gelden beschikt of opzegging gedaan van op termijn geplaatste bedragen. De omvang de zer disposities wordt van dien aard, dat wij Wat Harley is onder de motors In motorkleeding! Zie Etalage LANGE NOORDSTRAAT C 2.4 MIDDELBURG in nog geen maand ruim een half millioen gulden hebben moeten terugbetalen. Wij ver. trouwden, dat aan dezen toestand spoedig een eind zou 'tomen en deponeering van gel den weer toe zou nemen. Door den verderen gang van zaken bij ge noemd kantoor zijn wij echter in onze ver wachting teleurgesteld en ofschoon wij nog niet van kasmiddelen ontbloot zijn achten wij het, vooral met het -oog op onze cliënten, waarvan wij nog bedragen onder ons hebben, thans gewenscht bij de rechtbank surséance van betaling aan te vragen. Het is zeer te betreuren, dat deze opvra gingen plaats vinden op een tijdstip, dat de ongekende wereldcrisis ook aan onze firma verliezen heeft toegebracht, doch indien ons surséance wordt verleend, kunnen wij onze debiteurenposten geleidelijk afwikkelen zon der tot overhaaste executies te moeten over gaan, en mogen wij gegronde hoop geven, onze concurrente crediteuren een zeer - be langrijk percentage te kunnen uitkeeren. Hierbij zouden dus zoowel crediteuren als debiteuren grootelijks gebaat zijn. Het zal u bekend zijn, dat door onze moei lijkheden het geheele privé-vermogen van de eenige firmante, mevrouw de weduwe D. C. Siegers-Hes:ig, dienen moet tot gedeeltelijke dekking van het tekort. Bovendien verheugt het ons, hieraan de mededeeling te mogen toevoegen, dat ook haar dochter, mejuffrouw D. C. Siegers, geheel vrijwillig afstand heeft gedaan van haar vaderlijk erfdeel, ten be hoeve onzer crediteuren. Zoodra ons definitieve gegevens ten dienste staan, hopen wij u verdere inlichtingen te kunnen geven, doch wijzen u er reeds nu uitdrukkelijk op, dat van fraude geen sprake is en kunnen de verzekering geven, dat alle ter bewaring gegeven fondsen, recepissenter verwisseling, enz. volkomen intact aanwezig zijn. In verband met het voorgaande, vertrou* wen wij dan ook, dat u ons uwe medewerking niet zult onthouden ter verkrijging der ge vraagde surséance, niet ten voordeele onzer firma, welke hiermede toch niet meer gebaat is, doch uitsluitend in uw aller belang. Als onze rechtskundige adviseurs treden op de heeren mrs. Adriaanse, Middelburg. Wij zullen trachten te verkrijgen, dat ons kantoor binnenkort weer gedeeltelijk wordt opengesteld, waarvan eventueele mededee ling volgt. In verband met de surseance van betaling, door de firma P. J. Siegers en Zoon aange vraagd, werden heden op de Nutsspaarbank door een groot aantal spaarders inleggelden opgevraagd. Uitbetaling van bedragen tot 100 had, onmiddellijk plaats. Aanvragen voor hoogere bedragen werden genoteerd en zullen krachtens de desbetref fende bepalingen van het reglement op de spaarbank binnen een week worden uitbe taald. Het spreekt toch vanzelf dat voor een on. verwachte uitbetaling van een zeer groot be drag eerst de bezittingen der spaarbank te gelde moeten worden gemaakt. De bezittingen der spaarbank berusten bij do Nederlandsche Bank te Amsterdam. Wij kunnen evenwel mededeelen dat er niet de minste reden bestaat voor eenige onge rustheid over de bij de Nutsspaarbank gede poneerde gelden. Als alle ingelegde gelden zouden worden opgevraagd is er nog een reserve van onge veer 31/2 ton. Dit kan zeker dienen tot geruststelling van hen die gelden op de Nutsspaarbank hebben gedeponeerd. De reis van het VHssingsch politiekorps naar Londen. In verband met de reis, welke een gedeelte van het politiekorps onder leiding van den hoofd-inspecteur van politie alhier en den heer G. van Westen, oud-wethouder van on derwijs naar Engeland maakte, deelt men ons het navolgende mede Onder de gunstigste weersomstandigheden vertrok het gezelschap Woensdagmiddag met

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1