500 300 100 25 MAANDAG 14 SEPTEMBER IVO. 316 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. YAH it VEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieu ws DE VLISSINGSCHE COURANT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitsqhland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct i®. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Oit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Prins Hendrik naar Vlissingen. Z.K.H. Prins Hendrik is voornemens zich den 18en dezer naar Vlissingen to begeven, teneinde een gedeelte van het Landhuishoud- kundig congres bij te wonen. Afscheid van den heer S. Visser als directeur der „De Ruyterschool". Britannia. De concertzaal van ons mooie badhotel bood Zaterdagavond nog een vriendelijker aanblik dan gewoonlijk, doordat zij met hel en veelkleurige vlaggen smakelijk was ver sierd. Bleek uit de vele aanwezige geuni- formde jongelui reeds, dat het hier een feest van onze zeevaartschool gold, bij nadere be schouwing ontdekten wij boven het podium een trilogie als afdoend bewijs. Op or an jen grond prijkten daar immers de letters V.Z., geflankeerd door de Nederlandsche driekleur voerende de initialen J.C.J.L. en ons Vlis- sing's rood-wit, dragende de koninklijke kroon van de K.P.M. Treffende symbolen, van niet te beschrijven beteekenis voor hem, ter wiens eere zulks was geschied, nl. voor den oud-directeur, den heer S. Visser, die zijn betrekking met pensioen verlaten heeft. De leerlingen en oud-leerlingen der' Vlissing- sche zeevaartschool hadden besloten den scheidenden directeur een huldeblijk aan te bieden, als kleine tolk van hun groote dank baarheid en sympathie. Dat men hieraan een feestelijk tintje gaf ligt voer de hand. Een gezellige drukte, leeraren met hunne dames, Hissing's opkomend vrouwelijk ge slacht in fleurige toiletjes, waartegen het donkere blauw der scholieren stemmig con trasteert, vele personen, die de uniform reeds lang of kort verwisseld hebben en al of niet met hun echtgenooten voor deze speciale gelegenheid weer eens vertoeven in een van ouds-bekenden kring. Eigen krachten (piano en viool) spelen onderhoudende muziek. De heer en mevrouw Visser maken hun entree. Lang zal ie leven I Mevrouw Visser en me vrouw Van Bel, secretaresse van den direc teur der school, hebben een f raaien tuil rozen in ontvangst te nemen. Inmiddels heeft een band onder leiding van Corns, van Beers op het tooneel plaats genomen. Feestpolonaise, geleid door den heer Corveleijn. Hoera Hoera l Hoera 1 De zitplaatsen worden in genomen. Daarop kwam de heer J. Spaanderman voor het voetlicht en sprak uit naam van de stuurlieden den heer Visser ongeveer als volgt toe„Mijnheer Visser, wij stellen het zeer op prijs, dat U gevolg heeft gegeven aan onze uitnoodiging om hier heden avond te komen, teneinde nog eenmaal samen te zijn met uw leerlingen en oud-leerlingen, en hen in de gelegenheid te stellen, dat zij U bij uw af scheid als directeur der De Duyterschool een blijvend aandenken aanbieden. De ge dachten der oud-leerlingen gaan nog steeds naar de school uit en al is, naarmate de uit breiding, het persoonlijk contact tusschen directeur en leerling minder geworden, de aanhankelijkheid is gebleven. Dit is ook voor een groot deel te danken aan de leeraren, die onder uw kundige leiding het beste gaven, wat er te geven was. Directeur en leeraren worden gewoonlijk in één adem genoemd en de schooltijd wordt niet licht vergeten. Daar om meenden leerlingen en oud-leerlingen U een aandenken te moeten geven en wel een radio-toestel. Gaarne hadden wij hier een ultra-kortegolf toestel bijgevoegd, doch Philips kon ons thans het gewenschte nog niet leve ren. Mijnheer Visser, aanvaard dit toestel als dank van uwe leerlingen en oud-leerlingen, dat U met uw familieleden er in goede g- zondheid tot in lengte van dagen van zult Beogen genieten. Dit is de wensch van alle aanwezigen en ook van hen, die veraf zijn." (Langdurig daverend applaus). Vervolgens voerde de heer J. J. van den Broeke het woord en voegde aan het gespro kene het volgende toe „Geachte heer Visser, mevrouw. Namens vele oud-leerlingen en leeilingen van den machinisten-cursus, zeg U hartelijk dank voor de wijze, waarop U bun belangen hebt behartigd, gedurende den tijd, dat zij onder uw leiding aan de. De Ruy terschool onderwijs hebben genoten. Wij brengen U op dezen avond een eere-saluut voor het groote werk, dat U hebt volbracht. Hoewel bij elk afscheid een weemoedige stemming heerscht, hebben wij gemeend het te moeten omgooien, en wij hebben ge tracht, u en uw familie een aangenaam en Vroolijk scheiden te bereiden, omdat U met een dankbaar hart moogt terugzien op uw levenswerk. En hierbij past geen treurigheid. Moge het uw opvolger gegeven zijn diezelfde sympathie te verwerven, welke gij in breeden kring geniet. Ook wij hebben gemeend een blijvend aandenken te moeten schenken, en wel een, waarvan ook uw echtgenoote genie ten kan. In combinatie bieden wij U dit radio-toestel aan, wat U, naar wij hopen, wel zult willen aanvaarden. Dat gij beiden nog lang te zamen en in goede gezondheid hier van zult mogen genieten is ons aller wensch". (Andermaal spontane blijken van instem ming). De heer Visser richtte daarna het woord tot de aanwezige dames en heeren, en zeide, dat na een diensttijd van ruim 38 jaar als directeur eener zeevaartschool, op 1 Septem ber jl. de tijd aangebroken was zijn werk te eindigen, niet omdat hem de noodige werk kracht of werklust ontbreekt, maar omdat zijn leeftijd hem er aan herinnerde, dit werk aan jongere krachten over te dragen. Spre ker doorliep dan nog eens zijn Vlissingschen tijd vanaf 1903, wees er op, dat de aanleiding tot oprichting van de Vlissingsche zeevaart school gelegen was in het feit, dat in het reglement op den loodsdienst indertijd de bepaling is opgenomen, dat bij dezen tak van dienst bij voorkeur geplaatst moesten wor den zij, die in het bezit van een diploma voor derden stuurman waren en memoreerde, dat van hen, die aan de De Ruyterschool hebben gestudeerd, velen zijn geplaatst bij het loods wezen, velen naar de koopvaardij gingen en thans over de geheele wereld zijn verspreid, dikwerf eervolle betrekkingen bekleedende. Daar bij alle maatschappijen stuurlieden en machinisten varen, die hier hun opleiding hebben genoten, kon de heer Visser wel zeg gen, dat hij tevreden was. Voldaan was hij echter niet, omdat hij zijn wenschen, te we ten opleiding voor de luchtvaart en een twee jarigen cursus voor machinisten annex een werkplaats, zooals thans door de beide stoom vaartmaatschappijen is gedaan, niet in ver vulling heeft zien gaan. Spreker hoopt ech ter te beleven, dat het zoover komt. Een spontane huldiging van leerlingen en oud leerlingen als thans had de heer Visser bij zijn vertrek niet verwacht. Allen zeide hij hiervoor hartelijk dank, alsmede voor het schitterend souvenir, wat door hem dankbaar werd aanvaard. Spreker hoopt, dat de band met zijn ex-leerlingen niet verbroken zal worden, dat hij nog lange jaren zal mogen vernemen, dat het hen allen wèl gaat en dat de De Ruyterschool zich in een krachtigen groei en bloei zal mogen verheugen. (Luide bijvalsbetuigingen Van de gelegenheid om het fraaie radio toestel van nabij te beschouwen, werd door velen gebruik gemaaktlater op den avond hebben we ook de onberispelijke weergave kunnen beluisteren. Het officieele gedeelte was hiermede ten einde en Terpsichore kreeg de leiding. Na genoeg onafgebroken is er tot in de kleine uurtjes lustig doorgedraaid in steeds stijgen de feeststemming. De wijze waarop de heer Corveleijn het bal leidde, heeft hier ongetwij feld zeer veel toe bijgedragen. Ook na het oopieuse souper bleef het commandodoor draaien. De band kweet zich kranig van zijn taak, alleen verdient het aanbeveling bij her halingen van dansen, steeds andere melo dieën te spelen. Op feestelijke, recht hartelijke wijze is het afscheid van den heer Visser gevierd. Moge het tevens gegolden hebben als blijde incom- ste voor zijn opvolger, den heer Vijn en hem ae kracht gegeven worden den arbeid van den heer Visser voort te zetten, in het belang van de vermaarde Hollandsche zeevaart in het algemeen en van den goeden naam van de De Ruyterschool in het bijzonder. V. z. c. Daar we hier nog geen overdekte zwemin richting rijk zijn, gaat met den zomer ook het zwemgenot weer weldra tot het verleden behooren. En evenals het afscheid van dit jaargetijde als regel extra onderlijnd wordt door bijzondere natuurverschijnselen, even zoo pleegt de V. Z. C. door een feestje aan te geven, dat de zwemschool staat gesloten te worden. Zoo was Zaterdagmiddag onder lei ding van den zwemmeester, den heer P. Pan- tes, daarin geassisteerd door de instructrice van het zwakke geslacht, mej. F. Prins, een gecostumeerd kinderfeest georganiseerd voor „zwemmers en zwemsters" tot 13 jaar. Er was een aardige deelname en er waren leuke en mooie costuumpjes, o.a. een bruidspaar, piro's en pirettes, zigeunerinnetjes, Prikke- been en Ursula, een waterrat enz. Ofschoon het weertje zich in deze uren goed hield, was er weinig belangstelling. Wellicht werd een herhaling van een flinke stortbui gevreesd, doch die heeft gelukkig en minder hevig op zich laten wachten, totdat alles goed en wel afgeloopen was. De wedstrijd bestond thans niet in vaar digheids- of behendigheidsproeven, doch werd bepaald door de costumeering. Een jury, bestaande uit de dames Brasser-Sondag en Vis en de heeren Huser, de Booij van Uijen en Broeksma, had zich vpn de beoordeelings- taak te kwijt m. en nadat de kinderen voor dit gewichtig college gedefileerd en het zich in de raadkamer had teruggetrokken, werd ten slotte aan de nieuwsgierig wachtende kleinen de uitslag bekend gemaakt. Een 15- t%l snoezige prijzen, waaronder enkele ge schonken door mevr. Fastenau, waren be schikbaar en werden toegekend als hierna volgt, waarbij de winnaars in volgorde moch ten uitkiezen. De hedendaagsche jeugd is wel buitengewoon „zoet", want juist de versna peringen bleven over tot het laatst. Behaald werden le prijs Annie van Poelje en Vrouwtje Kuiper, 2e pr. Annie van der Vies, 3e pr. Dikkie en Agatha Vermeulen, 4e pr. Mies Vermeulen, 5e pr. Jaantje Risseeuw, 6e pr. Maatje Goedbloed, 7e pr. Truusje de Jong, 8e pr. Nelly Catsman, 9e pr. Marina Mos, 10e pr. Tony Verstraten, 11e pr. Bep Joosse, 12e pr. Engel Frank, 13e pr. Jo van der Pijl, 14e pr. Marie Regut en Maatje Bal- jé, 15e pr. Daan van Poelje. Alle kinderen werden op koek en chocolade getracteerdde heer Geljon had hen tot dat doel met een doos Bensdorp-reepen bedacht. Ter opluistering vond nog eierlepelzwem men, bordjeshappen en tobbetje varen plaats en werd een rondvaart in het kanaal gehou den, welke in een waterballet eindigde. 't Was een prettig en geslaagd feestje. MIDDELBURG. Abdij-concert te Middelburg. Welhaast is de zomer vergaan. We schrij ven herfstmaand. De morgenstond heeft wel is waar goud in den mond, maar is des al niettemin en evenwel nochtans frisch. We kunnen ons dan ook indenken, dat het Mid- delburgsch muziekkorps, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, de laatste Abdijcon certen 1931, bij voorkeur vaa 121 uur geeft. Ditmaal was het programma geheel samen gesteld uit werken van Nederlandsche com ponisten, behoudens dan de beide koralen. Zoo'n concert van eigen bodem moet een goede daad genoemd worden, omdat het pu bliek dan, zonder chauvinistisch te worden, eens ervaren kan, dat het muziekleven in ons land ook aan landgenooten veel te danken heeft. Na het gebruikelijke koraal (Psalm 36). waarbij als het ware een machtig orgel bree- de accoorden uitzong, „onze" Jan Morks' „Praeludium" en „Postludium", later zijn veel eischende „Triumfmarsch en Vredes- hymne", knap geschreven werken, waaruit ten volle blijkt, dat de componist wist, wat hij met een harmonie-gezelschap doen kon. C. van der Linden was vertegenwoordigd met een „Tantum Ergo" Kniel dan, de be ginwoorden van een R.-Kath. kerklied ter eere van de Eucharistie), C. Th. Klemann met een teedere „Romance". De heer A. Ca- latz vond in F. Bicknese's „Cantique du Muezzin" (lofzang van den Mohammedaan- schen afroeper van de biduren en wel boven uit de minaret der moskee, daar deze geen klokken heeft) gelegenheid de beheersching en fraaie eigenschappen van zijn instrument, euphonium, ten toon te spreiden. En in Caro's „Huldigingsmarsch", ook geen sine cure, was het geheele corps goed op dreef. Mendelssohn's Athalia-marsch kwam ons on willekeurig weer in gedachten. De voortref felijkheid van het groot koper trad op deze uitvoering meerdere malen aan den dag. Een bijzonder concert, waarvoor groote be langstelling en spontane waardeering be stond. O. Middelburgsch muziekkorps. Woensdagavond heeft de laatste uitvoering in dit seizoen op het Molenwater door het Middelburgsch muziekkorps plaats. Zondag 27 September zal des middags van 12 tot 1 uur een Abdij-concert worden ge geven. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een aanrijding. Juist op het moment, dat Zaterdagavond een wielrijder de woning van A. T. aan de Vrijburgstraat alhier zou passeeren, liep diens zoontje de straat op. Een aanrijding was niet te voorkomen. Het ventje kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat het een beenbreuk bekwam. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen avonddoekje by Ovra, E 69. GOES. De Kanter en Hordijk's Bank te Goes. Zaterdag jl. werd in de raadkamer van de arrondissements-l-echtbank te Middelburg een vereficatïevergadering gehouden van de schuldeischers inzake de Kanter en Hordijk's Bank te Goes, welke destijds failliet werd verklaard. Een 70-tal schuldeischers waren verschenen. De winkelweken. De winkelweken behooren weer tot het ver leden. Ze zijn Zaterdagavond besloten met een concert van Euphonia op de Groote Markt. Het was nog druk in de stad en ook op dezen laatrten avond zullen er door ver schillende winkeliers nog goede zaken zijn gemaakt. Hoewel het totaal aantal bonnen, dat zich onder het publiek bevindt, nog niet bekend is, omdat vandaag de winkeliers de overge schoten bonnen kunnen inleveren, is bet comité toch meer dan tevreden over het ver loop der beide weken en over de behaalde resultaten. Het waren twee gezellige, feestelijke en voor den middenstand niet onvoordeelige weken. Het zal nog wel eenige dagen duren, eer medegedeeld kan worden, op welke bonnen de prijzen zijn gevallen. De nieuwsgierigheid der jeugd zal spoediger bevredigd kunnen worden. Zeer waarschijnlijk zal morgen de uitslag van het letter- en lintenraadsel be kend gemaakt kunnen worden. De staking. Zaterdagavond zijn weer enkele werkwilli gen, voornamelijk door opgeschoten jongens, lastig gevallen, toen zü zich op straat bevon den. Een hunner moest onder politiegeleide enkele inkoo, n doen. Naar wij vernemen, hebben twee werkwil ligen uit Walcheren er genoeg van gekregen Zij hebben besloten niet meer naar Goes te komen. Ook tweee personen uit Eindhoven, d.e hier zouden komen werken, en reeds kost huizen hadden besproken,' hebben van hun voornemen afgezien. De firma A. S. J. Dekker heeft aan de fa briek laten aanplakken, dat geen personeel meer wordt aangenomen. Het laat zich aanzien, dat het een langdu rig conflict zal worden. GROEDE. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: F. Wolfert, van Den HelderP. de Kam, van Oostkapelie A. J. Schram, van Antwerpen M. J. J. M de Vlieger, van Breskens J. P. T. Nelisse, van EedeM. A. J. de Rooij, van Heijst. Vertrokken: Iz. Porreij en gezin, naar Breskens M. P. van Roo, naar Oost burg N. A. van Lare, naar Breskens. OOSTBURG. St. Antonius-gesticht te Oostburg. Woensdagmorgen is te Oostburg door den pastoor-directeur van het St. Antonius-ge sticht aldaar de eerste steen gelegd voor het nieuwe ziekenhuis, dat, onder leiding van den architect A. Oomen (architectenbureau Gebr Oomen te Oosfcerhout) door de aannemers gebrs. Bakkeren uit Princenhage gaat ge bouwd worden. Het bouwterrein was voor deze gelegenheid met bloemen versierd. Het nieuwe ziekenhuis, dat voor 146.995 werd aangenomen, zal 69 bedden voor pa tiënten bevatten. In December hoopt men het gebouw onder de kap te hebben, terwijl de oplevering half 1932 zal plaats hebben. Het nieuwe ziekenhuis wordt evenals het bestaande St. Antonius-gesticht (waarvan het slechts door een kleine open ruimte is ge scheiden), bediend door de Eerw. Zusters Franciscanessen uit Roosendaal. In totaal zullen in beide inrichtingen 27 zusters werk zaam zijn. Het St. Antonius-gesticht, dat behalve zie kenverpleging, ook verzorging van ouden van dagen en het verstrekken van pension ten doel heeft, is het eenige ziekenhuis in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Gebrek aan ruimte, alsmede het feit, dat men in de bestaande in richting te veel last van het lawaai op de straat had, waren aanleiding om den bouw van een nieuw ziekenhuis ter hand te nemen. AARDENBURG. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw. De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West-Ze^uwsch-Vlaanderen houdt dit jaar haar 3-jaarlijksche tentoon stelling op 19, 20 en 21 September te Aar denburg. Stond het hoofdbestuur der maatschappij een oogenblik in dubio om de tentoonstelling, gezien de weinig hoopvolle tijdsomstandighe den, niet te houden, deze weifeling heeft vol gens het inleidend woord van het program ma der tentoonstelling, slechts even geduurd. Een geest van aanpakken, van durf heeft zich over het hoofdbestuur vaardig gemaakt IS EEN DER BLADEN WAARIN GIJ MET SUCCES ADVERTEERT! en de tentoonstelling zal laten zien, dat ook in slechte tijden nog heel wat te bereiken valt. Met vreugde zal dit besluit door de West- Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking zijn ontvan gen. Want deze tentoonstellingen verheugen zich steeds in haar bijzondere belangstelling. Het is haar werk en met ware geestdrift doet een ieder, zooveel in zijn vermogen ligt, mede, om de tentoonstllingen te doen slagen. Dit jaar wordt dus te Aardenburg de ten toonstelling gehouden. En voor dat stedeke is het een bijzonder voorrecht als gastvrouwe op te treden, daar aldaar de oprichter der maatschappij, de heer Vorsterman van Oijen gewoond heeft, die door hard werken en met geestdrift zich geheel gegeven heeft om ooft- en tuinbouw op te voeren tot wat het nu is, de krachtige West Zeeuwsch-Vlaamsche Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw. Het besluit van het hoofdbestuur om tij dens de tentoonstelling een krans te leggen bij het monument van Van Oijen, dat de markt te Aardenburg siert, zal zeker door alle leden der maatschappij zeer op prijs ge stold worden. Als steeds worden tijdens de tentoonstel ling verscheidene wedstrijden gehouden. Deze zijnI. Wedstrijden voor particulie ren a. bloemen en planten b. fruitc. groenten. Deelgenomen hieraan kan worden door alle inwoners uit West Zeeuwsch-Vaan deren. II. Wedstrijd voor kweekers a. algemeene inzendingenb. bloemen en plantenc. groentend. diverse benoodigdhedene. fruitf. bijenteelt, wetenschap, architectuur. III. Wedstrijd voor de af deelingen der Maatschappij. Naast de vele, door in Zeeland wonenden beschikbaar gestelde medailles en geldprij zen ontving het hoofdbestuur medailles van de leden van het Koninklijk Huis en den Commissaris der Koningin in Zeeland. Aardenburg zal tijdens de tentoonstelling niet alleen in het teeken van bloemen, plan ten en fruit staan, doch ook in dat van de muziek. Want naast de concerten van de Koninklijke Aardenburgsche fanfare, welk gezelschap als steeds met een keurig, goed verzorgd en zeer uitgebreid programma voor den dag komt, heeft de regelingscommissie de medewerking verkregen van het muziek gezelschap „Apollo" te Sluis en van „Vero nica" te Zuidzande Het neusje van den zalm zal wel zijn het concert te geven door de stafmuziek van het 6e regiment infanterie te Breda, onder leiding van den bekenden ka pelmeester Louis de Morée en van de Maat schappij „Muziek der Scoutseenheid St. Leo" te Brugge. IJZENDIJKE. DiefstaL Door de politie te IJzendijke is aangehou den en ter beschikking van de justitie gesteld een zekere C., koopman te IJzendijke, als verdacht van diefstal van een party houten bollen". Frauduleus bankroet. Door de marechaussee te Hulst is thans eveneens aangehouden zekere B., landbouwer te Graauw, als verdacht van het verbergen van goederen welke aan een faillieten boedel waren onttrokken. B. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. RECHTSZAKEN Behandeling in hooger beroep. Woensdag 14 October a.s. zal voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep worden behanlded de strafzaak tegen H. J. F. B., koster te Ovezande, verdacht van po ging tot moord op zyn vrouw, gepleegd te Ovezande op 5 Februari 1L Thans zijn weder om een 20-tal getuigen opgeroepen. B. werd destijds door de rechtbank te Mid delburg vrijgesproken, tegen welk vonnis de officier van justitie hooger beroep aantee- kende. Verkoop door middel van automaten. In een utvoerig gemotiveerd vonnis heeft de waarnemende kantonrechter te Amster dam den sigarenwinkelier Martyn van Dam

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1