1000 500 300 150 100 CHIEF Vet Petitionnement van de is AHA MANNETJE- ZATERDAG EERSTE BLAD 69e Jaargang- 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat58-6Q, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 60281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR dus blij dat je mijn raad opgevolgd hebt want ik zie aan je gezicht dat je CHIEF WHIP reusachtig vindt! En dan het fijnstehet is de beste sigaret voor je ge- zondheid VIRGINIA BINNENLAND Stads- en Provincienieu ws COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. gulden bij verlies Q P gulden bi1 verlies van een M*\ van eiken wijsvinger anderen vinger gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BI) HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGB1 AI1PERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen den helder, schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 15 en zoonoodig op 16, 17 en 18 September 1931 zal worden schoten met geschut te Den Helder, uit batterijen van het fort Erfprins. De schietoefeningen zullen ten 9 uur aan vangen. Op of nabij de batterij vanwaar geschoten wordt, zal van één uur vóór den aanvang tot bet einde der schietoefening een roode vlag geheschen zijn. De sector, waarin geschoten wordt, ligt tusschen de peilingen naar het fort Erfprins 40° tot 150°, tot op een afstand van 6'/2 K.M. uit de kust. Zeevarenden wordt verzocht zich niet on- noodig lang in bovenbedoelden sector op te houden. Vlissingen, 12 September 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Eindtotaal: 2.438.908. Volgende week aanbieding in Genève. Wij ontvangen het volgende com muniqué van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". Het petitionnement voor Internatio nale Ontwapening is in totaal door 2.438.908 Nederlanders boven de 18 jaar geteekend. Dit resultaat heeft onze verwachtingen aanmerkelijk overtroffen. Reeds is op ondubbelzinnige wijze ge bleken, dat deze uitspraak van de groote meerderheid der vol"-assen Nederlan ders zoowel in ons land als daarbuiten, diepen indruk heeft gemaakt, en ook buiten de grenzen een stimuleerenden invloed van beteekenis zal uitoefenen. Wij zijn er trotsch op, dat door alle dagbladen van alle politieke richtingen en door alle neutrale dagbladen een drachtig en met overtuiging voor deze gioote zaak gestreden is. Wij zijn er ook van overtuigd, dat de intense wekenlange campagne, voor dit peti tionnement in onze bladen gevoerd, een blijvende uitwerking in den grooten strijd tegen den oorlog zal hebben. In den loop der volgende week zal iet petitionnement door een delegatie van de Nederlandsche Dagbladpers te Genève worden aangeboden. De voor zitter van de N. D. P. zal daarbij een rede houden en een gecalligrafeerde oorkonde aanbieden. Zijn rede zal wor den beantwoord door den president van de Assemblee van den Volkenbond, M. Titulesco, die zich met groote in stemming en warmte bereid heeft ver- Haard, het Nederlandsche petitionne ment in ontvangst te nemen. Dat wij het thans reeds aanbieden, terwijl de Ontwapeningsconferentie voor Februari 1932 is vastgesteld, vindt rijn reden in onze hoop, dat het Neder landsche voorbeeld in andere landen navolging zal vinden. De machtige aan drang van den internationalen volkswil tot het doen welslagen van de Con ferentie, zal hierdoor nog belangrijk Worden versterkt. Men meldde gisterenavond uit Genève aan ..het Vad." De „Neue Zuricher Zeitung" van hedenmor gen bevat een uitvoerig artikel waarin mede- deeling wordt gedaan omtrent het succes dat door Nederland met het ontwapeningspeti- Ook met kurk en goud ARDATH LONDON tionnement der Nederlandsche Dagbladpers is behaald. Het blad schrijft als volgtOfschoon in de voorbereidingscommissie voor de ontwape ningscommissie en in de Volkenbondsverga dering reeds dikwijls de verwachting werd uitgesproken dat het vooral de plicht der vol keren zelf is om op de ontwapeningsconferen tie hun stem te laten hooren, was het in dit opzicht tot dusver overal merkwaardig stil ge bleven. Zeker vindt de ontwapeningsgedachte bij de groote meerderheid van alle volkeren warme instemming, en aan betoogingen en verklaringen van commissies en organisaties van allen mogelijken aard, nationaal en inter nationaal, heeft het in de laatste tien jaren ook niet ontbroken. Maar al deze stemmen hadden steeds een ander beperkt karakter, daar zij o.i. van bijzondere pacifistische krin gen of van politieke partijen kwamen. Diepe re, meer omvattende volksbeweging voor een doeltreffende ondersteuning van het ontwa- peningswerk van den Volkenbond ware tot heden nergens te bespeuren en dit vormt ook een der gronden voor het pessimisme, waarmede men in de meeste landen de ont wapeningsconferentie tegemoet ziet. De verdienste een groot deel van het ge heele volk tot het afleggen van een openlijke erkenning ten gunste van de ontwapenings conferentie te hebben gebracht, en een bui tengewoon eenvoudig middel daartoe te heb ben gevonden, komt den Nederlanders toe. Het blad bespreekt verder hoe het in Ne derland gegaan is aan de hand van mededee- lingen, die de voorzitter van de commissie der Nederlandsche Dagbladpers, de heer Peere boom, heeft opgesteld en aan de Volken bondsjournalisten te Genève heeft doen toe komen. Invoering van een benzine-belasting Het bestuur van de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club verzoekt ons plaatsing van het volgende Het dezer dagen in de Nederlandsche dag bladen verschenen bericht, dat het in het voornemen ligt van de regeering om te ko men met een wetsontwerp tot invoering van een benzinebelasting, heeft ongetwijfeld in automobielkringen groote ontsteltenis ver wekt. Immers indien bedoeld bericht juist is en de omstandigheden doen vermoeden dat het inderdaad juist is dan beteekent het, dat opnieuw zware lasten zullen worden gelegd op de schouders van hen, die reeds in nienig opzicht tot een dankbaar object zijn gekozen voor bijzondere belasting opbreng sten, Er is geen. categorie van Nederlandsche belastingbetalers welke met zoo groote lank moedigheid in den loop der jaren het hoofd heeft geboden voor de noodzakelijkheid van bijzondere heffingen als die der automobilis ten. Toen er sprake was van verhooging der invoerrechten was het bijna vanzelfsprekend dat in de eerste plaats de automobielen daarvoor in aanmerking kwamen. Het houden van een automobiel wordt nog zij het ook zeer ten onrechte teveel als luxe beschouwd. Terwijl men in andere landen reeds jaren lang de groote beteekenis van den automobiel heeft leeren inzien als een belangrijken welvaartsfactor in het eco nomische leven, huldigt men hier te lande rog steeds de opvatting, da de auto een luxe vervoermiddel is, dat een zekeren welstand aangeeft. In Amerika, dat ten opzichte van het aucmobielgebruik toch zeker wel als voorbeeld mag worden genomen, heeft men zich steeds op het standpunt getseld, dat het een verkeerde politiek zou zijn om het auto mobilisme tengevolge van hooge belastingen te beperken. Ook in Engeland begint men steeds meer over te hellen naar het Ameri- kaansche standpunt. Daar is thans bijvoor beeld een sterke actie gaande om het gebruik van tweedehandsch automobielen aan te moedigen door het heffen van een lagere be lasting vo" dergelijke voertuigen. Hier te lande zijn in de laatste jaren, waarin och wel zeer duidelijk de groote be teekenis van den automobiel naar voren is gekomen, de lasten van den automobilist niet alleen niet verlaagd, maar integendeel nog ernstig verzwaard. Wie zich de moeite getroost om eens na te gaan welke bedragen de eigenaar van een automobiel uit de gemddelde prijsklasse aan den fiscus heeft te betalen, zal tot de erken ning moeten komen, dat daarmede de grens \an het billijke, practische en moreele reeds lang is overschreden. De berekening is hoogst eenvoudig; men neme daarvoor slechts een auto van 4000 en een gewicht van 1500 KG. van een automobilist te Amsterdam. Daar voor moet betaald wordenaan invoerrech ten 12 430 aan personeele belasting f 336 aan wegenbelasting 90; totaal 856. Stelt men het gemiddelde verbruik van een auto aan benzine op 1 liter op de 5 KM.'en neemt men aan dat een automobilist per jaar gemiddeld 20.000 KM. aflegt, dan komt dat neer op een verbruik van 4000 liter. Bij een benzinebelasting van l cent per liter betee kent zulks dus een belasting van 40 per jaar. Mocht dus juist zijn, dat de regeering een benzinebelasting zal gaan invoeren, en dat die belasting 1 cent per liter zou bedra gen, dan zou dus de eigenaar van een auto mobiel van 4000 aan de schatkist betalen het bedrag van bijna ƒ900 of 22.50 procent Deze zeer eenvoudige berekening toont wel duidelijk aan, hoe hoogst onbillijk de aan de regeering toegedichte invoering van een ben zinebelasting is. Bemoedigende mlnïsterieele woorden. In een gelukwensch aan den raad van be heer der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs schreef de voorzitter van den raad van ministers, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, de volgende voor geheel ons volk bemoedigende woorden „Inderdaad zijn de tijdsomstandigheden niet alleen voor het bedrijfsleven, maar voor het geheele volk moeilijk. Wij mogen echter niet het geloof in een betere toekomst ver liezen. De wereldgeschiedenis leert, dat de volken in de moeilijkste tijden van hun be staan hun grootste kracht van willen en van kunnen hebben ontplooid. In onze eigen geschiedenis zijn zoovele voorbeelden te put ten, dat het Nederlandsche volk in dezen den toets van vergelijking met andere volkeren kan doorstaan." Begrafenis C. Goslinga. Gisterenmiddag is op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam het stof felijk overschot van den heer C. Goslinga ter aarde besteld. Van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlie - den ter koopvaardij, van welke vereeniging de heer Goslinga secretaris was, waren aanwe zig de heeren mr. G. Seret, J. van Limburg Styrum, J. Teensma, H. Schilder, J. Hoogstra en C. Ykema. De inspecteur voor de scheep vaart, de heer Wolkammer, vertegenwoordig de den hoofdinspecteur, den heer C. Fokker. Voorts waren er vertegenwoordigers van or ganisaties van werkgevers en werknemers, be nevens van buitenlandsche organisaties. Verschillende sprekers hebben het woord gevoerd, waarna de baar naar de groeve ge dragen werd. VLISSINGEN Alhambra-Theater. Rin-tin-tin bij de smokkelaars. De kranigste bandiet van Mexico. In het voorpro^ram „Die kleine Schraube" en Eisenstein's „Romance Sentimentale". Twee films die het avontuur gemeen heb ben. In de eerste is Rin-tin-tin de schran dere hond, welke op het meest juiste moment zijn meesteres weet te bevrijden uit de han den van een bende, die tegen grof geld Chi- neezen over de grenzen smokkelt. De meeste res heeft een stillen vriend, die als landloo- per door de bende wordt gevangen genomen om op een onbestuurden auto in volle vaart zijn dood tegemoet te snellen. Rinty is ook hier de helper in den nood. De vagebond blijkt een kapitein te zijn, die een grenspa- trouille waarschuwt, waarop de bende inge rekend wordt, evenals de aardige Pepita door haar kloeken beschermer. De jaloerschheid tusschen vrouwen ls reeds menigmaal het thema voor een filmgebeuren geweest. Thans speelt de intrige zich af in een woest milieu, waar de politie het probate middel van hangen toepast om van lastige personen bevrijd te worden. Een Spaansche halfbloed en een meisje uit het Oosten strij den met alle vrouwelijke vernuft en listen om een man, die door „Dutch" en „Texas", twee wilde jongens, den kranigsten bandiet van Mexico wordt geheeten. Om een einde aan het geharrewar te maken, schaakt de held de jonge dame, na eerst haar verloofde opgesloten te hebben. De politie begint een hardnekkige achtervolging, waarbij ten slotte de geschaakte jonge dame van onvrijwillig in gewillig overschakelt, haar ideaal van op hanging redt, doch hem daarvoor levenslang in de plaats geeft, een en ander tot vermaak van het publiek. Niet alleen de twee onderhoudende hoofd nummers stempelen het weekprogram tot iets bijzonders. Nadat men in het Wereldnieuws den oud-onderwijzer, Engeland's premier, Mac Donald, allesbehalve flegmatiek, gloed-» vol voor ontwapening heeft hooren opkomen, boeien geweldig twee zeldzame juweeltjes van kunst. Een klein dingetje is het eerste „De kleine schroef". Een compositie van Edmund Meisel, den genialen componist van de mu ziek voor Potemkin, een teekenfilmpje met muziek, dat de waarde van het onnoozelste schroefje voor het heele machtige, vernuftige samenstel van motoren, raderen, schroeven, krukken, assen, die een moderne machinehal tot een zoo bewonderenswaardig imposant geheel maken, demonstreert. Men mag vooral dit minuscule Rees je, dat in geestige behan deling van het thema wedijvert met Flei scher, niet vergeten. Het is de moeite van het bekijken dubbel waard. Het getuigt voor den publieken smaak, dat Eisenstein's „Romance Sentimentale" met algeheele appreciatie werd ontvangen. Het getuigt voor de directie van „Alhambra", die dit deze week op het programma doet prij ken en bij welke daad ze absoluut niet uit de kosten komt. Er is over dit kleine „ciné-poème", een vacantie-divertissement van een zelfs in zijn „vrijen tijd" geniaal blij venden kunstenaar veel geschreven. Deze film is ontstaan, toen de Russische cineast, Eisenstein, met zijn assistenten, Alexandrof en Tissé, op hun reis naar Amerika te Parijs vertoefden en hun krachten wilden beproeven aan het scheppen van een toonfilm. Wat gebeurt er in deze 600 M. lange film Eigenlijk niets. Wie spelen er in De vier jaargetijden en het schaduwbeeld van een vrouw, die piano speelt en een zwaar moedige Russische romance zingt. Zooals de moderne mensch het landschap beleeft, vliegen aanvankelijk de beelden van het herfstlandschap in razende vaart over het doek. Dan de schaduw eener jonge vrouw aan het venster. Flakkerend haardvuur. De slinger van een klok markeert het voorbij- g'iHen van den tijd. De kamer is gevuld met

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1