Voor de Vrouw en liet Kind LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS doch in stilte wordt geleden en daar juist 't meest. Op de vraag, wat gedaan kan worden om dien nood te lenigen, kunnen meerdere middelen aan de hand gedaan worden. Eén daarvan is dat ieder die kan, een kind gedurende de wintermaanden een mid dagmaal verschaft, eventueel uitgebreid met een vergeten jasje uit de garderobe of onder- kleeding. Deze voeding behoeft niet uitsluitend aan de gezinstafel plaats te vinden, wat voor bei de partijen niet wenschelijk is. Bezwaren, ja die ztfn er, doch zij zinken in 't niet by de gedachte dat een noodig, nuttig en menschverheffend werk wordt ver richt. We moeten doordrongen worden van de wetenschap, dat we dit als mensch tegen over mensch verplicht zyn.- En nu de uitvoering. Eenige dames en heeren, die over voldoen den tijd beschikken en dit menschlievend werk wilier verrichten, wijzen een huis of lokaal aan, waar op bepaalde uren opgaven gedaan kunnen worden, wie een kind, als boven aangegeven, wil voeden, en andere uren waarop ouders hun kind of kinderen kunnen opgeven om daarvoor in aanmerking te komen. Gezorgd dient te worden dat al leen de keus valt op die kinderen, die het be slist noodig hebben, daar anders het doel voorbijgestreefd wordt. Indien U, Mijnheer de Redacteur, met bo venstaande accoord gaat, zal op U, als mach tige arm der pers, een beroep moeten worden gedaan, op publicatie ervan. Met dank voor de plaatsing, EEN INWONER. (De bedoeling van den schryver lijkt ons zeer sympathiek en daarom verleenen wij er gaarne plaats aan. Red.) Mijnheer de Redacteur, Een oogenblik vraag ik uw aandacht en door de plaatsruimte verleend door 17, zal het deel wat een comité hier voor oogen heeft, weer een heel eind bevorderd worden daar voor een woord van dank. Door uw tusschen- komst is al zoo veel goeds tot stand geko men, dus er zal niet aan worden getwijfeld of het program zal ook weer de algemeene goedkeuring wegdragen. Nog eenige maanden en wy zullen dan weer naar een echt kinderlijken middag ver langen en wel 5 December a.s. De bedoelde commissie dan wil de taak op zich nemen en zich ontfermen over het lot van on- en min vermogende kinderen en hebben aan St. Nico- laas met zijn knecht verzocht dit jaar vooral Vlissingen niet te vergeten en onze gemeente met 'n bezoek te vereren. Gunstig is het ant woord van den St. Nicolaas geweest. Daarom doe ik als Zwarte Piet een beroep op het ge achte publiek van Vlissingen. Enkele jaren terug zijn er zeer veel kinderen gelukkig ge maakt. De huisgezinnen, die te lijden heb ben van de werkloosheid moeten nu toch zeker geholpen worden, althans die kinderen van die huisgezinnen. St. Nicolaas met zijn knecht hebben altijd met lof en plezier dien middag opgeluisterd door daar aanwezig te zijn. Daarom willen wij trachten ieder kind dat daarvoor in aanmerking komt, nu ook weer te geven wat het toekomt. Straks wor den de winterkleeren en linnenkasten nage zien en mogelijk vervangen door nieuwe kleedingstukken. Laat dan dat goed nog eenige weken bij U thuis, burgers, tot er zoo spoedig mogelijk adressen zijn waar er een boodschap kan worden gegeven voor het af halen. Tevens ligt het in de bedoeling, wan neer de vergunning is verkregen, een collecte langs de huizen te houden. Vroeg begonnen is veel gewonnen. Namens St. Nicolaas een woord van dank voor uw bereidwilligheid. ZWARTE PIET. DUITSCHE OORLOGSINVALIDEN IN NEDERLAND WOONACHTIG. Mijnheer de Redacteur Het zal wel niet van algemeene bekendheid zijn, dat thans in ons land een duizendtal Duitsche oorlogsinvaliden, verreweg de mees ten met een gezin, hun woonplaats hebben. Zeer zeker krijgen deze menschen een on dersteuning van de Duitsche regeering, die echter in den loop der jaren en vooral in den laatsten tijd dusdanig verminderd is, dat door de Duitsche oorlogsinvaliden in Holland onder hen zijn. vele Nederlanders, die als vrijwilligers in Duitschen dienst medestreden groot gebrek geleden Wordt. Dit, terwijl zy, die in den oorlog hun leven voor het vaderland veil hadden en uit den grooten stryd voor hun leven gebroken zijn teruggekeerd, een recht kunnen doen gelden op behoorlyk levensonderhoud, te waarborgen door de Duitsche regeering. Het doel van dit schrijven is thans de Duitsche oorlogsinvaliden in Holland en ook de Nederlanders onder hen, te vereenigen in een organisatie, die voor hun belangen zal opkomen. zy zouden vereenlgd kunnen worden in een „Kriegsbeschadigter Gruppe Holland", dat dan aansluiting kan krijgen by het Reichsverband Deutscher Kriegsbeschadigter und KriegshinterbÜebenen, de vereeniging die in Duitschland de belangen der oorlogs invaliden voorstaat. Allen, die met dit streven instemmen, worden verzocht hun naam en adres te zen den aanJ. Peulen, St. Annastraat 566 te Nijmegen. Dankend voor de afgestane plaatsruimte, J. PEULEN, Duitsch oorlogsinvalide. Rendabele fruitcultuur. In „de Fruit teelt" lezen weWij wetendat zonder een oorleelkundige bestrijding van ziekten en schadelijke insecten geen goed fruit geoogst kan worden dat alleen het goede fruit tegen loonende pryzen kan worden verhandeld dat voor goed fruit ook in ons eigen land nog ruim afzetgebied bestaat. Ondanks deze fei ten zijn er nog tallooze telers, die geen ziekte- bestryding toepassen, en die als gevolg daar van geen rendabele cultuur hebben. Meerdere samenwerking biyft df.arom noodzakelijk. Stikstofmeststoffen. Er is nu gelegenheid om zwavelzure ammoniak te koopen tegen uiterst lage prijzen eenige guldens per 100 K.G. lager dan een jaar geleden. Er is over productie van dat artikel, omdat in bijna alle landen van Europa tydens en na den oorlog fabrieken tot het bereiden van zwavelzure ammoniak zijn gebouwd. Het vorige jaar werd een prijsval voorkomen door de belang hebbende trusts, wijl zy toen prijzen afge sproken maakten. Dit is thans weer gepro beerd, maar men is niet tot een vergebjking gekomen, wy willen hopen, dat dit ook voor eerst niet gebeuren zal. De boer kan geen hooge pryzen betalen. Hij voorzie zich dus nu van zwavelzure ammoniak in plaats van de andere duurdere stikstof meststoffen. „Maar de kalktoestand laat dat misschien niet toe", zegt wellicht iemand, omdat de zwavelzure ammoniak een zure meststof is". Welnu dat onderzoeke men d.w.z. men strooie niet klak keloos op zijn akker zwavelzure ammoniak uit, doch zende een grondmonster naar Gro ningen. Blijkt de grond inderdaad zuur te zijn, dan kan men eerst den julsten kalktoe stand bewerken door mergel aan te wenden, en dan kan men zonder bezwaar, en dus met belangrijke besparing, zwavelzure ammoniak gebruiken. Bij tuinwerk. Wilt gy bij uw tuinwerk schoone handen houden, doe dan als volgt vóór ge begint de handen te wasschen als gewoonlijk, licht afdrogen, dan inwrijven mei zeep, die nat moet zyn, tot de handen wit zijn van schuim, giet dan wat glycerine in de handen en wrijft ze terdeeg tegen elkaar daarna afdrogen. Dit middel belet het indrin gen van het vuil, verhindert dat scherpe stoffen als loog enz. de huid aantasten, en kan de handen, als ze met lysol of iets der gelijks ontsmet zijn, tegen het bersten der huid beschutten. Bijenwas Men smelt 2 deelen was en roert er, nadat het van het vuur afgenomen is, 1 deel terpehtijnolie doorheen. Voor kleine tuinen. Nog gaan we door met het uitplanfen van andijvie. De eerste geplante hoeveelheid is nu al flink aan den groei. Door de vele regens der laatste dagen is de grond tusschen de planten dicht geslagen, en dit belemmert den groei. Maak daarom met schoffel of hark den grond weer spoedig los. Het is nu ook tijd voor het zaaien van veldsla en daar deze groente tot het voorjaar op het veld blijft zaaien we op een terzijde liggend grondstuk opdat we bij het spitten en mesten in het vroege voorjaar, dit stuk later afzonderlyk kunnen behandelen, op een soortgelijk ge deelte zaaien we ook winter-spinazie. Beide groentensoorten worden voor opvolgenden oogst in Sept. nog eens gezaaid. Uit de volle- grondsch-tomaten hebben we de koppen, bo ven de 4e tros reeds uitgebroken. Nog steeds snijden we geregeld alle zijscheuten zorgvul dig weg. We plukken nu de eerste vruchten de laatsten zyn pas gezet en zullen een heele toer hebben om nog ryp te worden. In onze bakken kunnen we nu kropsla zaaien voor wintergebruik. Deze cultuur is niet eenvou dig en eischt veel zorg. By voorkeur gebrui ken we de afgedragen meloenen of komkom- merbakken, waarin de grond flink wordt los- gespit. We kunnen direct ter plaatse zaaien en leggen dan op afstanden van 25 cM. tel kens eenige zaadjes, waarvan we straks een plantje behouden. De afstand tusschen grondoppervlakle en glas mag niet grooter zijn dan noodig is opdat de sla zooveel mo gelijk licht ontvangt. Den eersten tijd blyven de ramen hoog op lucht totdat omstreeks begin October bij het komen der koele nach ten de ramen gesloten worden. By invallen de koude moet zorgvuldig worden gedekt. We zaaien nu ook bloemkoolplanten, zoogenaam de weeuwen, welke onder glas worden over winterd en ons in het vroege voorjaar plan- tenmateriaal leveren voor glas- en volle- grondsch cultuur. De jonge zaailingen heb ben spoedig te lyden van te veel nat, daar om zaaien we in den bak, zoodat we er by regenval een raam over kunnen leggen. We verspeenen de jonge planten in een bak op een afstand van 8 tot 10 cM., ofwel, we plaatsen ze in kleine potjes welke we in den bak ingraven. By strenge koude moeten deze bakken worden gedekt, overigens zorgen we dat de planten stevig opgroeien en luchten daarom zooveel mogelyk. Boerderijen op afbetaling in Argentinië. Een bijzondere kans wordt geboden aan een tiental flinke land- of tuinbouwers om zich, zonder dat zy over meer geld beschik ken dan benoodigd is voor den overtocht, op een complex van prima, geheel geïnstalleerde bedryven te vestigen. In het algemeen dient men dergelyke aanbiedingen uit het buiten land met eenige voorzichtigheid tegemoet te tredenhier echter betreft het een ondeme- min, welke zich tot onze landgenooten richt door tusschenkomst van de onder toezicht der regeering werkende Stichting Landver huizing Nederland, welker directeur zich speciaal naar Argentinië heeft begeven om de aangeboden bedryven in oogenschouw te nemen. Wie zich voor dit plan interesseert, kan zich dan ook in vertrouwen wenden tot bovengenoemde instelling, wier kantoor is gevestigd te Den Haag, Bezuidenhoutsche- weg 97. De boerderijen, tien in getal, worden geheel in cultuur gebracht en geïnstalleerd opgeleverd, voorzien van vee, werkpaarden, landbouwgereedschappen en huisraad, terwijl by het aanvaarden ervan geenerlei betaling geëischt wordt, daar de koopprys in den loop der jaren uit de opbrengst van het bedrijf kan worden voldaan. Zy vormen tezamen met een modelboerderij van 80 H.A. een aaneengesloten geheel. Aan het hoofd dezer modelboerderij staat een Hollandsche land bouwkundige, wiens taak het is den land bouwers leiding en voorlichting te geven en by te staan in alles wat hun in den vreemde, vooral gedurende den eersten ttfd, bezwaar- ïyk zou vallen. Het spreekt wel van zelf, dat uitsluitend degeiyke ervaren -land- en tuin bouwers in aanmerking komen. Zij moeten voorts getrouwd zyn en kinderen hebben, waarvan althans reeds twee den leeftijd heb ben om mede te werken. Inlichtingen wor den ook verstrekt door de vakafdeelingen voor de landbouwbemiddeling aan de arbeids beurzen te Groningen en Middelburg. Aangezien de Nederlandsche land- en tuinbouwers tegenwoordig zulke moeilijke tyden doormaken en zy gevaar loopen hun kapitaal te verliezen, lijkt het alleszins aan bevelenswaardig deze aanbieding, die een kans geeft tot kapitaalvorming, in ernstige overweging te nemen. Een steekparty. Gisteren middag heeft in het Lunapark te Diemen een ernstig voorval plaats gevonden. De heer M. Giesen Jr., zoon van den directeur, maakte een der Curagaoëxs, die met een aantal land genooten bij verschillende inrichtingen werk zaam is, een standje, omdat hy herhaaldeiyk te laat kwam. Ook gisterenmiddag Tyas dit het geval geweest. Er ontstond een woorden wisseling, waaronder de andere Curagaoërs zich om het tweetal schaarden. Degene, voor wien de reprimande bestemd was, trad zeer brutaal op, wat den heer G. er toe brachr, den man een klap te geven. Dit zou de oor zaak van een algemeene vechtpartij geworden zijn, wanneer suppoosten en de marechaus see, die hier steeds aanwezig zyn, niet hadden ingegrepen. Een half uur later liep de heer G. weer over het terrein. Plotseling werd h.j door den bewusten Curagaoenaar met een dolkmes aangevallen. Hij kreeg een steek m den rechterschouder. De aanrander werd door het publiek en de marechaussee gegrepen en geboeid naar de kazerne in de Watergraafs meer geleid. De heer G. werd door een ge neesheer ter plaatse verbonden. Een vreemde geschiede nis. Gisterennacht om half drie von den eenige agenten aan den Kreekweg te Rotterdam een volkomen vernielde auto aan den kant van den weg staan. De wagen was in elkaar gedrukt, de ruiten waren gebroken en ook het stuur was kapot. Er waren bloed sporen op de auto en op den weg te zien, maar van de inzittenden viel niets meer te bekennen. De agenten hebben hun vondst gerapporteerd aan het bureau vanwaar uit een onderzoek 3n de ziekenhuizen is ingesteld. Daarbij bleek dat er in het ziekenhuis een man verbonden was die verscheidene snij- wonden aan zyn gelaat had. Men had den naam van dezen man genoteerd, waardoor hij kon worden opgespoord en kon worden vastgesteld dat hij in de auto had gezeten. Hij zeide dat de bestuurder tegen een licht mast was opgetornd waarby hy zelf verschil lende snijwonden had opgeloopen. De be stuurder was ongedeerd gebleven. Men had den wagen laten staan en was met den ge wonde naar het ziekenhuis gegaan, om daar na weer naar huis terug te keeren. De vroege koude. Wij schrijven nog geen half September en de koude is reeds voelbaar. Nog loopen wy met een stroohoed en zonder overjas, maar dat is meer uit kracht der gewoonte, want de temperatuur is er heelemaal niet naar. Wel schynt de zon af en toe, maar de stralen geven weinig verkwikkends meer. Er wordt reeds aan gedacht steenkolen in te slaan, teneinde op kcude avonden voorbereid te zijn. Het is wel heel vroeg. Appels en peren hebben nog veel zon noodig om de gewensch- te bronzen en blozende kleur te krygen en ook de druiven verlangen naar koesterende zonnewarmte, die thans aan deze heerlyke vruchten onthouden wordt. Een Nederlandsche blauwbaard. In West-Virginia werd een man gearresteerd, die zich noemt Cor nelius Pierson, ook bekend als Harry Powers Hy werd van moord op verschillende vrou wen beschuldigd. Men meent, volgens een Reuter-bericht uit New-York, dat zyn ware naam is Harm Drenth, geboren in Nederland. Naar dit laatste wordt thans een onderzoek ingesteld. PREDIKBEURTEN ZONDAG 13 SEPTEMBER 193L Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Kerk. 9.30 uurDs. H. A. WÏERSINGA. 5.30 uur Ds. H. A. WÏERSINGA. Christ. Geref. Kerk. (Kasteelstraat.) 9.30 uur Prof. G. WISSE, van Apeldoorn 5 uur Prof. G. WISSE. Evang. Lath. Kerk. 6 uurProf. Mr. J. LOOSJES, van Bussum. Doopsgezinde Kerk. 10 uurDe heer A. MULDER, van Middelburg. Vrijzinnig Hervormden. Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. (Glacisstraat.) 9.30 uurLeeskerk, 2 uurLeeskerk. 6 uurLeeskerk. Hersteld Apostolische Zendingsgemeente. (Molenstraat Hoek Bakkersgang). Kerkdienst10 en 6 uur DE NOORDPOOLTOCHT VAN DE NAUTILUS Heel de wereld kykt vol spanning Daagiyks uit naar ieder sein Van den waaghals-onderzeeër, Midden in de ijswoestyn. Velen hebben reeds van meet af Weifelend het hoofd geschud Om die roekelooze poging, Zonder eenig practisch nut. De „Nautilus" was een wonder Dat wil zeggen in het dok. Want daarbuiten kreeg ic 't spoedig Met de golven aan den stok. Heel de brug werd weggeslagen En de motor gaf het op. Hulpeloos dreef de „Nautilus" Dagenlang op 'fc ruime sop. Toen ie weer wat opgelapt was Ging men hoopvol weer op reis. Maar al spoedig kwam do boodschap De „Nautilus"' zit in 't ys. Men zou denken wel, nu duikt hij En ontspringt alzoo den dans, Maar helaas, dat stoute pakys Gaf hem daarvoor zelfs geen kans. Nu heeft men ten langen leste Maar geseind kom gauw terug. Het seizoen schynt te ongunstig En de Pool is veel te stug. Ook de boot was wel wat zwakjes, Daardoor liep het zaakje mis. Nu zal men waarschijnlijk wachten Tot de IJszee.... ijsvrij is! J. S. Leger des Heils. (Gravenstraat 8) 10 uur Heiligingsdienst3 uur Openlucht samenkomst Zeilmarkt8 uur Heils- samenkomst. LeiderKapitein A. G. LEEWES. SOUBURG. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER. 2 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER Gereformeerde Kerk. 9 30 uur: Ds. J. C. J. KUIPER. 2 uur Ds. J. C. J. KUIPER 7 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER. Rede voor „Vrederust". RITTHEM. 9.30 uur Dr. H. VAN O YEN 2 uur: Dr. H. VAN O YEN, KOUDEKERKE. 9.30 uur Ds. R. TEN KATE. (Voorbereiding H. Avondmaal) 2 uur: Ds. VAN EVERT, van Zoutelande. •T ZAND. 10 uur: Ds. A. DE VOOGD, van Vlissingen 6 uur Ds. R. TEN KATE. (Doopsbediening) MIDDELBURG. Geref. Kerk ia Hersteld Verband. 10 uur: Dr. GEELKERKEN, van Amsterdam—Zuid 6 uurDr. GEELKERKEN. Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. VOOR HET KIND EEN HEERLIJKE ZOMERVACANTIE. (11) „Er zyn menschen, die aan den stand van de zon kunnen zien hoe laat het is," zei Tilly. „Weten jullie daar iets van Ze keken allemaal, knipperend met de oog leden, de lucht in, maar ze werden er niet wyzer door, en eindelijk namen ze maar aan, dat Loek gelyk had gehad, en dat het pas zes uur was. „'fc Is hiernaast, by de jongens, nog dood stil," merkte Kitty op. „Zeg, zullen wij ze eens verrassen en ons vliegensvlug aan- kleeden en ze dan van beneden af roepen „Ja eenig riep Miek. „Dan roepen we Luilak LuilakOf we gooien een steentje tegen het hor van hun raam." „Maar dan moeten we heel stil doen met wasschen en aankleeden," waarschuwde Loekie. Op hun teenen sloopen ze weer naar binnen en begonnen als muisjes, zoo stil, zich gereed te maken. Ze lieten de kraan eventjes open staan en ze legden kam en haarborstel neer alsof het voorwerpen waren van kraakporce- lein. Tilly, die onverhoeds een sandaal liet vallen, wat een doffen slag gaf, kreeg uit drie paar oogen een boozen blik toegezonden. ,,'k Kon het niet helpen 1" stamelde ze ver ward. Maar Kitty liet een gebiedend „Sst hooren en toen was het weer muisstil. Eindeiyk waren ze gereed. Behoedzaam sloot Loekie de kamerdeur en op hun teenen liepen ze achter elkaar de trap af. In de gang kwamen ze tante Wim tegen, die met een blad naar de keuken ging. „Morgen meisjes 1" groette e opgewekt. Maar de meisjes lieten niet, zooals ge woonlijk, hun luidruchtig „Morgen, tante Wim hooren. Nu wuifden ze alleen maar zwygend met de hand en legden een vinger op de lippen. Tante Wim begreep er niet veel van, maar ze dacht„Straks, aan 't ontbijt, kryg ik het wel te hooren Stilletjes glipten ze door de voordeur naar buiten. „Nu ieder een' steentje of een schelp je", fluisterde Kitty, „Maar denk er om, dat je met tegen de ruiten gooit Drie, vier melksteentjes vlogen door de lucht en ketsten tegen het groene gaas van het raamhor op een van de jongensslaap kamers. De meisjes wachtten even. Er gebeurde niets, 't Bleef daar op de kamer muisstil en geen hoofd verscheen boven het hor of achter de glazen balcondeuren. „Zulke langslapers kwam Kitty. „We gaan ze het langslapersgilde noemen bedacht Miek. Opnieuw vlogen een paar steentjes door de lucht, maar ze richtten even weinig uit als de vorige. „We moeten iets zwaarders hebben, iets wat veel meer leven maaktmeende Tilly. „Ik weet watEen bal 1" riep Loekie. Meteen vloog ze weg en kwam even later met twee kaatsballen terug. „Als 't hor er maar niet uitploft l" proestte kitty. „Juist eenigAls ze dan nóg niet wakker worden Wie gooit er Jij en ik eerst, Miek „Goed," knikte Miek. Kitty telde zachtjes „Een, twee.drie De ballen schoten omhoog en kaatsten tegen het groene hor aan, en net op dat moment klonken een paar joelende jongens stemmen. Maar ze kwamen niet van boven. Daar bleef alles rustig. „Daar zijn ze warempelgilde Kitty op eens. En ja, daar kwam het heele stelletje het duin opgerend. „Waar.waarwaar komen jullie van daan stamelde Loekie. „Kind, we zijn al een uur op vertelde Sjoerd. „We mochten met Piet, den melk boer, mee en we zijn met zyn kar den heelen boulevard over gegaan.... Tja, als jullie niet van die langslapers waren, hadden jullie ook van de party geweest „Langslapers vatte Miek vlam. „'t Is toch zeker nog vroeg „O ja, acht uur of zoo. Maar wy waren al om zes uur op, hè jongens De jongens knikten van ja. Daan meende zelfs, dat het nog vroeger was geweest, half zes of zooiets. „Hebben jullie niets gehoord vroeg Paul. „En we hebben in 't voorbygaan nog op jullie deur gebombardeerd „De deur bezweek er haast onder," viel Daan nog bij. „Maar wat zyn jullie aan t doen Aan 't ballen Jullie mogen wel op passen, dat je niet door de ruiten gaat, zeg „Och, bemoei je er niet mee J" kwam Miek boos, en ze huppelde het duin af, gevolgd door Tilly, Kit en Loek, En daar beneden, neergeploft in 't warme zand. keken ze el kaar eens aan en.barstten toen in lachen uit. Neen maar, dat was me watDaar had den zy de jongens voor langslapers willen uitmaken en nu hadden de jongens het hun gedaan „En daar zijn we nu als muizen zoo stil voor geweestlachte Kitty. „Daar hebben jullie my zoo boos voor aan gekeken gierde Tilly. „Boem-boem-boemboem 1" „De ontbijtgongriep Miek, en achter elkaar renden ze het duin op, waar naar „De Zonnehoek" toe. Tilly kwam achteraan, maar opeens verloor

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6