500 300 25 VRIJDAG 11 EERSTE BLAD 'is# KROOtV FIETS No. 314 69e Jaargang 1Q31 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten Bil het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Stads- en Provincienieuws vlissingen. middelburg. oost- en west-souburg. goes. biervliet. SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Spreekuur wethouder van onderwijs. De wethouder van onderwas, de heer W. P. Edelman, zal voorloopig spreekuur houden des Zaterdags van half drie tot half vier. John van Brück. A.V.R. O. Britannia. „Eerste en eenigste Hollandsche Jazz-Show Orkest a la Jack Hylton onder leiding van den Hollandschen Jazz Dirigent John van Brück", aldus dienen John van Brück and his boys zich thans aan, nu de zomermaan den tot het verleden gaan behooren en zij als reizende Jazzband, als rondtrekkende speel lieden van onzen modernen tijd, gelijk eer tijds de zwervende troubadours en minstreels, brengen zullen muziek, liederen en vermaak. Waren de Middeleeuwers aangewezen op door hen zelf voor zich gevoerde propaganda, in onzen wondertijd, met zijn snel en dave rend rhythme, gaat dat alles veel gemakke lijker en op veel uitgebreider schaal. In een uurtje kan een goed deel der wereld kennis' maken met allerlei en allerhande alzoo in een spanne tijds kent, dank zij de radio, ge heel Nederland, geheel Europa en nog meer John van Brück and his boys. 't Is een bijzonder aardige doch tevens practische gedachte geweest om te trachten eens voor den microfoon te spelen. Na.een paar maal getoetst te zijn vanwege de A.VJl.O. besloot deze omroepvereeniging tot uitzending en zoo gingen gisterenavond niet alleen de muziek en zang van dezen band, doch ook de naam John van Brück, Grand-Hotel Britan nia en de badplaats Vlissingen door den aether, prettige oude herinneringen relevee- rend, nieuwe hoopvolle banden snoerend. Voorwaar een niet te onderschatten propa ganda, waarby het nuttige met het aange name vereenigd werd, want een beslist ge zellig uurtje zal ongetwijfeld in menige huis kamer gesleten zijn. In de concertzaal van Britannia heeft een hoogst dankbaar publiek genoten van een keur uit het twee honderd nummers rijke repertoire van special arrangements, fox trots, English waltz, tango's enz. Op kleinen afstand daarvan zat de heer Brasem van den technischen dienst der N. S. F. bekoptele- foond knoppendraaiend voor zijn batterijen en versterkers, een verzameling draden in den rug, een telefoon aan de rechterzijde, nauw keurig het klankgehalte der uitzending te be palen en te regelen, aldus via Hilversum, de wereld besprenkelend met moderne Jazz muziek van uitstekend gehalte. De heer Den Ouden van den A.V.R.O.-staf vormde de trait-d'union tusschen concertzaal en scha kelkamer en droeg zorg voor een richtige, zuivere opstelling der microfoons. De aangeboden gelegenheid om in de di recteurswoning de weergave bij de radio-in stallatie te beluisteren hebben we gaarne aanvaard. Inderdaad een leuk experiment, een treffend en sprekend bewijs van den kringloop der dingen in deze wondere wereld, 't Kwam mooi en zuiver over, alleen wat zacht. Van meerdere zijden vernamen we echter, dat de 1875 M. golf van Hilversum over 't algemeen niet hard te krijgen is. En vanzelf hebben we niet verzuimd deze be vindingen aan de heeren A.V.R.O.-technici over te brengen. Precies op tijd aangevangen, was het pro gramma ook correct op tijd afgewerkt. Vlis singen is een gebeurtenis rijker. Laten we hopen, dat zij, plaats gegrepen in het na seizoen, toch veelvoudig vrucht zal dragen in het komende jaar, in het belang van Bri tannia, tot heil van Zeebad-Vlissingen. Zij ze John van Brück and his boys een steun in hun werken en streven om als Nederlandsche musici met hun Hollandsche Jazz-Show Or kest modern amusement te schenken aan mo dern ingesteld publiek. Hun korte samen werking houdt fraaie beloften in voor de toekomstLangduriger contact zal hun re putatie gewis doen stijgen Feestvereeniging 't Eiland. De feestvereeniging 't Eiland heeft gisteren haar eenjarig bestaan herdacht en yerd een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter bracht in herinnering wat de vereeniging in het eerste jaar van haar be staan heeft gedaan en kon met genoegen op de vele hulp en medewerking wijzen welke zij heeft mogen ondervinden van den burge meester, de marine, het loodswezen, de Maatschappijen „Zeeland en „de Schelde", waarvoor hij een hartelijk woord van dank bracht. Besloten werd morgen, 12 September, het Ritthemsch fanfarekorps, directeur de heer P. Mejjers, een concert te doen geven op het Eiland, waar de Kleppermarsch zal worden uitgevoerd. Tevoren wordt een wandeling door een deel der stad gemaakt en zal het fanfarekorps om 8 uur van den Steenenbeer afmarcheeren. Strandconcert. De Vlissingsche Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering, geeft Zondag 13 Sep tember 1931, 's avonds 8 uur, bij gunstig weer een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen (bij ongunstig weer Bellamypark) Programma: „L'Ênirée Joyeuse", marche, Ant. v. Leest,Op. 32 „Fashionable", ouverture, J.Egal „Am Frühlingsmorgen", grande valse, F. v.d. Bossche Op verzoek a. „Adieu, mein kleiner Gardeoffizier", arr. H. B. Woltering b. „Das Mf.dchen am Bodensee", walslied, arr. H. B. Woltering Pauze. „Goede Kameraden", marsch, „Belle Bergère", divertissement pastoral, „Rêvez Mignonne grande valse de concert, „Les Contes de Grand' Maman", fantaisie, Finale. Ch. de Roy van Zuidewijn Pr. Frangois Jos. Bauwens par. L. Vermaelen De heer J. A. Berger bij het N.V.V. benoemd „Het Volk" meldtHet N.V.V. heeft als functionaris, speciaal belast met de beharti ging van de belangen der werklooze arbei ders, in de vergadering van het verbondsbe- stuur benoemd den heer J. A. Berger, thans hoofd-commies bij den Raad van Arbeid te Middelburg. De heer Berger heeft verschillende belang rijke functies in de plaatselijke vakbeweging te Vlissingen vervuld en doet dat op dit oogenblik nog. Van zijn hand is enkele weken geleden een boekwerk verschenen onder den titel „De geschiedenis van het ziekenfondswezen in Nederland." Ned. Spoorwegen. De bureel-ambtenaar bij den dienst van tractie, de heer P. A. Geelhoedt, wordt met ingang van 15 September overgeplaatst van Elburg naar Vlissingen. Het Dresdener Kreuzchor. Het Dresdener Kreuzchor, bestaande uit leerlingen van de zangschool der Kreuzkirche te Dresden, dat op 20 en 21 October 1927 met groot succes optrad voor stampvolle kerken, resp. te Middelburg en te Vlissingen, komt weder naar Zeeland en zal op Dinsdag 29 September te Middelburg en op Woensdag 30 September te Vlissingen optreden, evenals voor vier jaar resp. in de Nieuwe Kerk en in de St. Jacobskerk. Het zal door honderden zeker zeer op prijs worden gesteld, dat dit uitstekende zangkoor bij zijn hernieuwd bezoek aan ons land, ook weder naar hier komt. De netto-opbrengst dezer kerkconcerten is bestemd voor de bin nen- en buitenlandsche jeugd. Polder Walcheren. Aan den hoofdopzichter P. L. Boller is met 1 September eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd de opzichter A. Jobse, thans aan de Zuidwatering, in wiens plaats is be noemd de opzichter A. Hoefkens en zijn de tijdelijke opzichters D. Korstanje en J. A. A. Mol thans vast aangesteld. Een aanrijding. Hedenmorgen werd een groentekar van den venter B. aangereden door een wagen van den groenteboer De P. uit Ritthem. Een en ander gebeurde in de Ritthemsche straat met het minder aangename gevolg, dat de groentekar met inhoud van B. in de sloot langs den weg terecht kwam, waar peren, appels, andijvie etc. gezamenlijk een modder bad namen, terwijl ook de kar beschadigd werd, wat voor de eigenaar heel wat schade beteekent. Vermakelijk tafereeltje op het Oranjepleln. Half twaalf, de school gaat uit. Hé, jongens kijk eens wat een lol, daar gaat een varken op hol. De jongens er achter aan, de een aan de staart, een paar aan de ooren hebben zij hem te pakken, totdat onze keu er genoeg van heeft, vooruit schiet en de jongens holder debolder in het gras rollen en een kleine hon derd kinderen gillend en schreeuwend een goed heenkomen zoeken. Spoedig hadden een paar van de moedigste jongens krulstaart weder te pakken, waarna het spelletje van zooeven weer herhaald wordt, tot de eigenaar eindelijk zijn beestje te pakken krijgt. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een damesétui bij Tonse, Kanaalstraat A 84. De Kanter Hordijk's Bank. Volgens „Handelsbelangen" telt de credi teurenlij st in het failissement De Kanter Hordijk's Bank te Goes 500 crediteuren met een totaal passief van 1.070.233, waarvan preferent 468. Voorts worden neg genoemd 4 crediteuren met betwiste vorderingen met een totaal van ƒ13.551. De baten zijn nog niet volledig bekend. De winkelweken. Het was gisterenavond weer vrij druk op de Grcote Markt, toen „Hosanna" van 8 uur tot half tien een concert op de tent gaf. Ter afwisseling gaven de pijpers van de Middel- burgsche padvindersgroep, die daartoe had den piaats genomen op het balcon van de melksalon—van Liere, enkele nummers,waar naar inderdaad met stille aandacht werd geluisterd. Te half tien maakte „Hosanna" een wan deling door de stad, om tegen tien uur weer op de Markt terug te keeren. Vóór het stad huis werd, beluisterd door een rustig, talrijk publiek, een taptoe uitgevoerd, waarbij ook weer de padvinders hun medewerking ver leenden. Een hartelijk applaus Vertolkte den dank en de waardeering van de luisteraars. Vanavond zal de zangvereeniging „O.B.K.", directeur de heer S. J. Tamminga, een uit voering geven, terwijl dan morgenavond de winkelweken besloten worden met een con cert te geven door „Euphonia". Een hevige brand. Gisterenavond werd de brandweer gealar meerd voor een hevigen uitslaanden brand in de hofstede van den landbouwer P. Haver- beke. De geheele schuur, waarin een groote voorraad ongedorscht graan aanwezig was, stond in lichte laaie. Niet minder dan 8 paarden, 5 varkens en 3 geiten kwamen in de vlammen om. Een groot aantal land bouwwerktuigen gingen verloren. Een berg plaats, waarboven de slaapplaats der knech ten was, brandde eveneens uit. De knechts konden zich in veiligheid brengen. De mo torspuit uit Biervliet kon de belendende per- ceelen behouden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Vluchthaven aan het Zijpe. In de zitting van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, Is voorlezing gedaan van het Kon. besluit, waarbij is beschikt op het beroep, ingesteld door het bestuur van de waterkeering van het calamiteuse waterschap Bruinisse tegen de goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland van het ontwerp voor den aanleg door het rijk van een vluchthaven aan het Zijpe. Het besluit van Ged. Staten is vernietigd opdat bij de vaststelling van het ontwerp re kening gehouden kan worden met wenschen van het bestuur der waterkeering. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bond voor inwendige zending. Het bestuur van den Centralen Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Philantro- pische Inrichtingen deelt mede, dat, wegens bijzondere omstandigheden, de jaarvergade ring, die aanvankelijk bepaald was op 12 en 13 October a.s. te Utrecht, wordt uitgesteld tot 1932. Tot dien tijd blijven derhalve ook aangehouden het rapport van mr. A. de Graaf over „De verpleging van jongens", ir. aansluiting waaraan dr. L. Lammerts van Bueren zou inleiden het onderwerp„De verpleging van meisjes" en het referaat van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine over „De sociale opleiding van predikanten." De komende ontwapeningsconferentie en de Geref. Kerken. De classis Leiden der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergadering naar aanleiding van een voorstel van den kerke- raad van de Geref. Kerk van Noordwijk aan Zee, luidende„De classis wende zich tot de classis Den Haag met het verzoek een biduur Naar't Sportterrein Verlaagde prijzen - Stokvis fabrikaat uit te schrijven, voorafgaande aan de Ont wapeningsconferentie, die in het begin van het volgend jaar zal worden gehouden", na eenige gedachtenwisseling met algemeene stemmen besloten zich tot de classis Den Haag te wenden met zulk een verzoek, opdat in een biduur als door Noordwijk bedoeld wordt èn in het gebed èn in de prediking de nationale en de internationale nooden zullen worden gedacht. De classis Den Haag, die gelijk bekend door de Generale Synode der Geref. Kerken is aangewezen voor het uitschrijven van bededagen, zal in Novembe a.s. in vergade ring bijeenkomen. De katholieke kerk en de nationaal- socialisten. De vicaris-generaal dr. Mayer heeft in het „Mainzer Journal" een verklaring gepubli ceerd naar aanleiding van de persberichten over de weigering der geestelijkheid den na- lionaal-socialistischen Rijksdagafgevaardigde Gemeinder kerkelijk te begraven. Dr. Meyer legt er den nadruk op, dat enkel en alleen het feit, dat Gemeinder tot de nationaal-so- cialistische partij behoorde, de kerkelijke in stanties tot haar besluit heeft geleid. De katholieke kerk verwerpt de leer der natio- naal-socialisfcen en staat daarom geen enkel katholiek toe, lid te zijn van de nationaal- socialistische partij. Wie dit verbod over treedt, kan geen kerkelijke begrafenis deel achtig worden, tenzij hij voor zijn dood be rouw toont. Dit geldt voor iedereen, zonder onderscheid des persoons. Leeraar R. H. B. S. Bij Kon. besluit van 8 September is tijde lijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg G. Postma te Amsterdam. Examens. Voor het examen als tweede stuurman zijn te Batavia geslaagd de heeren W. Vader Wzn. en H. J. van Dijk, oud-leerlingen van de De Ruyterschool. Voor het examen radio-techniek is geslaagd de heer K. Brandes, sergeant der infanterie te Amersfoort, geboortig uit Meliskerke. RECHTSZAKEN Een ontrouwe postbeambte. Het O. M. by de rechtbank te 's-Bosch eischte 8 maanden gevangenisstraf tegen een vroegeren conducteur der brievenmalen te 's-Bosch wegens verduistering van brieven met inhoud. In Mei had de rechtbank een onderzoek naar zijn geestvermogens gelast. Thans rapporteerde een geneesheer-deskun dige, dat verdachte als toerekenbaar is te be schouwen. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant der mariniers P. van der Walle van Hr. Ms. „Van Speyk" naar de Kooy sergeant der mariniers W. F. Schreurs van de afdeeling mariniers te Rotterdam naar de Kooy sergeant-konstabel A. J. G. v. d. Braak van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord naar Hr. Ms. „Van Speijk" sergeant- hofmeester A. A. Steer van de „Heemskerck" naar Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Van de lichting 1932 zyn 23.995 dienstplich tigen aangewezen voor dienstneming van wie 1144 bestemd zyn voor de zeemacht. De officier-vlieger 2e klasse der marine J. Benus, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 21 October aan boord van het motorschip Baloeran uit Rotterdam zyn bestemming volgen. Onderofficiersopleiding lichting 1932. Van de lichting 1932 worden 3066 dienst plichtigen aangewezen voor de onderofficiers opleiding, t.w. 2070 voor de infanterie, 85 voor de wielrijders, 22 voor ziekenverpleger, 11 voor den motordienst, 16 voor de luchtvaar taf dee ling, 50 voor het Ie, 66 voor het He en 60 voor het He bataljon van het regiment ge nietroepen, 28 voor de pontoniers en 10 voor de torpedisten, 60 voor het le, 45 voor het 2e regiment onbereden artillerie61 voor de luchtdoelartillerie, 36 voor de kustartillerie, 189 voor het bereden, 180 voor het onbereden gedeelte der bereden artillerie, 77 voor de ca valerie. Voorts 359 voor de opleiding tot onderoffi cier-administrateur en. wel264 van de in fanterie, 9 van de wielrijders, 6 van het Ie, 4 van het lie en 4 van het Ille bataljon van het regiment genietroepen, 4 van de ponton niers en 1 van de torpedisten, 12 van het le, G van het 2e regiment onbereden artillerie, 4 van de luchtdoel- en 5 van de kustartillerie, 30 van het bereden gedeelte der bereden ar* tillrie, 10 van de cavalerie. Vyftig jaar marketentster. Het Bredasche garnizoen heeft Stien Hol landers, meer bekend onder den naam van „Moeder Stien", gehuldigd, die vijftig jaar met de verschillende onderdeelen van het Bredasche garnizoen meetrok, om aan de soldaten versnaperingen te verkoopen. Des morgens bracht de stafmuziek van het Zesde aan de woning der gouden marketent ster in de Akkerstraat een muzikale hulde. De officieele huldiging volgde om ll uur in de cantine van de Chassee kezerne, waarheen de jubilaresse per rtyuig, bespannen met 2 paarden, vergezeld door een militaire deputa tie was gebracht. In de cantine hadden zich, toen de jubila resse met haar man en familieleden binnen trad, tal van officieren en deputaties vedza- meld. „Moeder Stien" werd met muziek en ge juich begroet. Toen de jubilaresse had plaats genomen, richtte zich overste J. Sneller van Vollenhoven met woorden van groote waar deering tot de gouden feestelinge. Eüj herin nerde aan de vele en belangrijke diensten door „Stien" gedurende een halve eeuw aan het Bredasche garnizoen bewezen, waarover spreker met lof gewaagde. Tenslotte deelde spreker onder applaus der aanwezigen mede, dat het, volgens een tele gram van den minister van defensie, H. M. de Koningin had behaagd, aan de jubilaresse voor haar toewijding de bronzen eere-medail- le, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, te verleenen, welke spreker onder het spelen van het Wilhelmus op de borst van de jubi laresse hechtte. Spreker deelde voorts mede, dat de eigen- ïyke groote medaille (dit was een kleine draag-medaille) aan de jubilaresse binnen kort, voor het front der troepen, zal worden uitgereikt. Namens de soldaten had „Moeder Stien" daarna een salon-leunstoel in ontvangst te nemen, namens de officieren een klok, na mens de onder-officieren een H. Hartbeeld, met godslampje, namens de dienstplichtige onder-officieren, een bloementafeltje met palm, namens S.R.O.I. bood Thema haar een servies aan en kapitein Ludwig haar ten slotte huldigde met een grooten salonspiegel, namens de compagnieën 3 en 4 der hospi taal-soldaten. Een zoon van „Moeder Stien" dankte voor de grootsche huldiging zijn moeder bereid. VOETBAL. De verrassende promotie van Alliance tot 2e klasser bhjft ook hier in voetbalkringen het onderwerp van gesprek. Er wordt be weerd, dat Alliance gedreigd had met terug trekking uit den K.N.V.B. en overgang naar den R.-Kath. bond voor het geval deze club niet als tweede klasser werd toegelaten. Ten opzichte van Vlissingen en Zeelandia ware het dan ook billijker geweest, wanneer de K.N.V3. ook deze twee clubs bij keuze naar de 2e klasse had doen promoveeren. In dat geval zou het aantal clubs in de 2e klasse A natuurlyk te groot zijn geweest, maar dit bezwaar zou te ondervangen zyn door bet indeelen van eenige Brabantsche clubs in de 2e klasse B. Vlissingen eindigde in de com petitie 3e klasse met een gelijk aantal punten als Alliance, behaalde zelfs spelende tegen deze clubs 3 van de 4 winstpunten. Verder bewezen de uitslagen, die Vlissingen het vorig seizoen in vriendschappelyke ontmoetingen tegen diverse 2e klassers boekte, voldoend8 dat aan Vlissingen, wat spelkwaliteit betreft, wel een plaats in de 2e klasse toekwam. Als we den eindstand van het vorig seizoen nog eens bekyken, moeten we vaststellen, dat Al liance en Vlissingen in puntenaantal en doel- gemiddelde verre boven de andere clubs uit staken. Wy kunnen gerust zeggen, dat beide-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1