1000 500 300 25 EERSTE BLAD 69e Jaargang 1931 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat S8-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 68287 op en Stads- en Provincienieuws BUiTENLAND GEMENGD NIEUWS No. 212 COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 et De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij veriies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI) HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Hoofdmachinist prov. stoombootdienst. Met ingang van I October is benoemd tot hoofdmachinist bij den Prov. stoombootdienst de heer G. H. Vierhout te Vlissingen, thans tjjdelyk als machinist werkzaam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 2 drukkers, 1 behanger, 5 grondwerkers, 8 metselaars, 5 opperlieden, 8 schilders, 1 sleper, 2 stoffeerders, 4 stuca- doors, 1 ass. opzichter, 2 leerling timmerlie den, 19 timmerlieden, 2 ververs, 1 meubel maker, 3 politoerders, 1 teekenaar bekend met werktuigk. en bouwkunde, 1 halfwas coiffeuse, 1 kleermaker, 1 wasscher, 1 schoenmaker, 157 metaalbewerkers (w.o. 72 tijd. werkloos), 2 aank. bakkers, 1 winkelbediende, 2 kellners, 2 chauffeurs, 7 transportarbeiders, 24 kan toorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke) 1 teeke naar, 2 werkvrouwen, 5 portiers, loopers, enz., 14 varensgezellen (w.o. matrozen, machinis ten, stokers enz.) en 54 losse arbeiders. Voorts zijn 180 personen in de werkver schaffing geplaatst (vorige week 185). Totaal 521 ingeschrevenen, vorige week 510 personen. Al zoo een vermeerdering van 11 werkzoekenden. MIDDELBURG. Abdij-concert. Het Zondag jl. uitgestelde Abdij-concert door het Middelburgsch Muziekkorps, zal nu a.s. Zondag worden gegeven, doch dan van 12 tot 1 uur. Op het programma komen al leen voor werken van Nederlandsche com ponisten, o.a. van Jan Morks en van den te- genwoordigen directeur van het muziekkorps, den heer Joh. H. Caro. P. T. en T. Aan het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Middelburg is aangewezen als toe- zichthoudster bij den telefoondienst de tele foniste le klasse J. Louwerse aldaar. GOES. Het Nederlandsch fabrikaat. Gisterenmiddag werd in het Schuttershof te Goes door den heer J. P. J. Eorn, voorzit ter van het Nederlandsch fabrikatenhuis te Utrecht voor de af deeling Goes der Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen een voordracht gehouden over het Nederlandsch fabrikaat. Deze lezing is onlangs ook gehouden voor de afdeeling Vlissingen, waarvan wij toen een uitgebreid verslag hebben opgenomen. Wij kunnen dus met deze korte mededee- ling volstaan, VEERE. Het stadhuis te Veere. Dezer dagen is in de fraaie oude raadzaal van het stadhuis te Veere de eerste vergade ring gehouden van de restauratie-commissie, die tracht de belangstelling onzer landge- nooten voor dit nationale herstel-werk te wekken. Zooals men weet, heeft de regeering een bedrag van 100.000 ervoor beschikbaar ge steld. Een uitermate solied, en gansch geen tijdelijken indruk makend, steigerwerk is nu reeds voor den gevel* opgesteld. Het zal er seker een paar jaren staan, zoo vernamen wij. De voorzitter van het kleine werk-comité, ae zgn. restauratie-commissie, heeft in deze bijeenkomst een beknopt overzicht van den toestand gegeven en daarna de aanwezigen zich eigener aanblik doen overtuigen, in welken betreurenswaardigen toestand dit schoone bouwwerkje verkeert. Alles duidt er op, dat de nu ter hand genomen grondige restauratie omvangrijker en ingrijpender zal moeten worden, dan zich aanvankelijk liet vermoeden. Balklagen zijn verteerd, gevel beelden welhaast tot pulver verweerd. Het is dringend noodzakelijk, voor het be houd van dit alom in den lande door zijn eenvoudige en lieflijke schoonheid bekende monument van bouwkunst uit vroeger eeu wen de alarmklok, zelfs de noodklok, te lui den. Want, zoo bleek ter vergadering, de regeering wil helpen, en zij heeft daarvan reeds een zeer tastbaar bewijs gegeven, maartot hoever zich deze hulp zal kunnen uitstrekken» dat hangt mede af van de mate, waarin de regeering voor deze restau ratie zich gesteund gevoelt door de sympathie in heel ons land, welke dit werk zal onder vinden. De restauratie-commissie heeft in haar vergadering overwogen, welke stappen te ne men waren, om zich van deze sympathie te verzekeren. BRESKENS. Waarnemend burgemeester. Burgemeester en Wethouders wezen den heer I. Cappon tot waarnemend burgemeester aan. SCHOONDIJKE. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: A. A. Leenhouts, van Domburg B. IJsebaart, van IJzendijke. Vertrokken: W. Scheele, naar Hooge SmildeR. A. Minnaert, naar IJzendijke M. M. de Hullu, naar Zuidzande J. M. Leen houts, naar Berkenwoude J. A. J. Tellier, naar Oosterland. WATERLANDKERKJE. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: A. Mortier, van St. Lau- reijns (B) E. B. Goebert, van IJzendijke. Vertrokken: S. N. Corijn, naar Phi lippine A. S. Versprille, geb. Bruinooge, naar OostburgP. A. Versprille naar Biervliet. Zigeuners in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de Zuidelijke landsgrenzen wordt ge meld, dat groote troepen der bekende zigeu ners, die sinds enkele jaren, na uit Frankrijk te zijn verdreven, in België verblijven, thans aan gene rijde der Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Belangrijke karavanen, waaronder er zijn van tien en meer wagens, zijn gesigna leerd in de streek der Belgische grensgemeen ten Saffelaere, Wachtebeke, Moerbeke én Sel- zaete. De Nederïandsche politie heeft een scherpe grensbewaking ingesteld. DE OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT. Onder buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek is de bijzondere zitting van het Engelsche parlement gisterenmiddag geopend. Politiemannen moesten de men- schenmenigte, die zich voor het parlements gebouw verzamelde, terugdringen. Op alle gezichten stond de ernst van het oogenblik te lezen. Toen het Lagerhuis zich gevuld had, gaf het een beeld van de opmerkelijke wijziging in de politieke constellatie. Bijna alle La- bour-afgevaardigden waren naar de opposi tie-banken verhuisd, terwijl de conservatie ven en de liberalen zich in de regeeringsban- ken hadden genesteld. In antwoord op een desbetreffende vraag van Henderson, verklaarde Mac Donald dat de kwestie van vertrouwen zou worden ge steld. Mac Donald nam plaats onder applaus uit de regeeringsbanken, gevolgd door applaus uit de banken der oppositie. Henderson het regeeringsvoorstel bespre kend om het debat over de begrootingsreso- v luties niet langer dan tot Donderdag te laten duren, protesteerde tegen deze overhaasting der zaken bij de huidige crisis, waarop Mac Donald sarcastisch antwoordde, dat hij ten minste tevreden was, dat Henderson toegaf, dat er een crisis bestond. Nadat de koninklijke boodschap wasvoor gelezen, stelde Mac Donald de benoeming voor van een commissie „voor wegen en mid delen" en legde daarbij de volgende krachti ge verklaring af Er doen zich somwijlen gebeurtenissen voor, waaraan men slechts het hoofd kan bieden als men moed heeft. Het is dan niet gemakkelijk, een licht en populair besluit te nemen. Op 8 Augustus jl. werd bekend ge maakt, dat de Bank of England in verband met de verontrustende terugtrekking der deposito's en der goudreserven van meening was, dat de toestand ernstig zou kunnen worden. De crisis Is sedert dien dag toegenomen. Er werden tijdelijke credieten gesloten om de wegvloeiing van het goud tegen te houden. In de derde week van Augustus waren de credieten feitelijk uitgeput en een nieuwe leening was noodig om te verhinderen, dat de goudbasis van het pond verwoest werd. In het Lagerhuis kwamen iederen dag be richten binnen, het een nog ongunstiger dan het andere. De toestand had zich zoodanig ontwikkeld, dat het duidelijk was, dat storm op handen was. Konden wij dezen niet ontgaan dan zouden groote verwoestingen worden aangericht. De regeering moest snel en krachtig handelen, zender acht te geven op de partijen. Wat betreft de oorzaken van den tegen- woordigen toestand, zeide Mac Donald, dat (ie moeilijkheid hierin bestond, dat wij abso luut door de omstandigheden gedwongen waren een leening op te nemen. De conser vatieven en liberalen verleenden hiertoe hun toestemming. De eerste minister verklaarde uitdrukke lijk, dat nimmer tijdens het geheele verloop der besprekingen, welke Snowden met toe stemming en medeweten der regeering voer de, de banken zich met politieke raadgevin gen hadden ingelaten. Mac Donald deed een beroep op alle klas sen om de regeering bij te staan op den lan gen, moeilijken weg, waarop veiligheid en eer en welvaart is te vinden. De minister-president beëindigde zijn rede riet het Lagerhuis te verzoeken de regeering bij haar werkzaamheden te steunen. Het is de plicht van het kabinet om op zijn post te blijven en het is de plicht van het Huis het kabinet aan het bewind te laten tot de wereld er eens te meer van overtuigd is, dat het pond sterling onaantastbaar is. Herhaalde malen werd Mac Donald door de oppositie geïnterrumpeerd. Na de rede van Mac Donald viel Henderson in een uit voerig betoog de nationale regeering scherp aan. Zij verdient, aldus de leider der oppo sitie, door haar samenstelling en de wijze, waarop zij tot stand gekomen is, niet den naam van „nationaal". De poging om de be grooting in evenwicht te brengen is verkeerd, daar het ook in het tegenwoordig maat schappelijk stelsel onjuist is de kosten daar toe te verhalen op de onbemiddelde volks groepen. Scherp critiseerde Henderson een verlaging der sociale uitgaven. Het Labour- kabinet was van plan besparingen in te voe ren van 56 millioen pond sterling, doch de conservatieven en de liberalen, aldus hadden Mac Donald en Snówden hem medegedeeld, hadden verdere bezuinigingen van 25 tot 30 millioen pond verlangd. Hier onderbrak de minister-president den spreker en vroeg om nadere inlichtingen. Ook sir Herbert Samuel, de liberale minister van binnenlandsche zaken, stond op en be streed Henderson's bewering. Henderson ging echter voort met twijfel uit te spreken of de conservatieven een behoorlijke bijdrage tot oplossing der tegenwoordige moeilijkheden hebben geleverd. Gedurende de laatste weken hebben de conservatieven de arbeidersregee- ring krachtig aangespoord meer gelden uit te geven, mits deze zouden worden aange wend als zij het zouden dicteeren. Daarop ^voerde Baldwin het woord als lei der der conservatieven. De stemming over het regeeringsvoorstel, volgens hetwelk het Lagerhuis zich zal con- stitueeren tot „commissie voor wegen en middelen", werd nog laat in den avond ver wacht. De aanneming van het voorstel geldt als votum van vertrouwen in het nieuwe kabinet. Gedurende de parlementszitting bleef een grooe menigte zich verdringen om het House of Parliament. Op een gegeven oogenblik kwamen betoogende werkloozen opdagen on der het zingen van de „Roode Vlag". De po litie moest een charge uitvoeren om de be- toogers uiteen te drijven. Het Lagerhuis heeft de motie van vertrou wen in de regeering aangenomen. Vóór de regeering stemden alle conserva tieven en liberalen, verder 12 labours (7 mi nisters en 5 afgevaardigden) en 4 onafhan- kelyken. Tegen stemden de overige labours, 4 nationalisten (Mosley-groep) en 3 onaf- hankelijken3 labours stemden blanco. HET DUITSCHE ONTWAPENINGS MEMORANDUM. De Duitsche minister voor buitenlandsche zaken, dr. Curtius, heeft het volgende schrij ven gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond De Duitsche regeering heeft besloten de haar gevraagde opgaven inzake den stand der bewapening in Duitschland op te stellen vol gens het door den raad van den Volkenbond op 23 Mei 1.1. aangenomen schema, ofschoon de stand der bewapening van Duitschland door de in het vijfde deel van het verdrag van Versailles vervatte ontwapeningsbepalin gen, reeds in alle bijzonderheden is vastge legd en bekend is. De tabellen, aldus dr. Curtius, laten zien, hoe gering de bewapening van" Duitschland is in vergelijking met andere landen met over eenkomstig bevolkingsaantal en grondgebied. Gedeeltelijk zijn zij zelfs nog aanzienlijk min der dan mogelijk zou zijn volgens de bepalin gen van het verdrag van Versailles. Zoo heeft b.v. de marine tegenwoordig slechts vier in dienst zijnde linieschepen, al hoewel zij op grond van het verdrag van Ver sailles en het schrijven van de intergeallieer- de marine-controlecommissie van 26 Maart 1920 recht heeft op zes linieschepen en twee nieschepen voor de reserve. 1 De opgaven inzake de uitgaven voor het leger kunnen nog niet worden verstrekt, daar men nog niet klaar is met de desbetreffende werkzaamheden. Deze cijfers zullen later wor den ingeleverd- Minister Curtius verzoekt den secretaris generaal tenslotte, deze cijfers zoo spoedig mogelijk aan de betrokken regeeringen mede te deelen. De rijksweer omvat 100.500 man en 5040 officierende Duitsche vloot omvat 15.000 man en 1500 officieren. De vloot heeft een totaal tonnage van 125.780 ton, de vier linie schepen zijn 23 tot 26 jaar oud. Op de andere opgaven staat in de meeste gevallen het woord „geen" ingevu|d. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. In regeeringskringen te Washington houdt men zich druk bezig met de algemene ont wapeningsconferentie, welke in be* instaan de voorjaar bijeenkomt. »0 In officieele kringen verklaart men,'dat de Amerikaansche voorstellen tot; Vermindering der bewapening, tamelijk vérstrekkend zul len zijn. Er wordt o.a. een plan in overwe ging genomen, om gedurende vijf op elkander volgende jaren, de bewapening elk jaar met 5 te verminderen. DR. STEGERWALD OVER HET WERKLOOZENVRAAGSTUK. De Duitsche rijksminister van arbeid, dr. Stegerwald zeide in een onderhoud met een vertegenwoordiger der „Vossische Zeitung" over de uitbreiding der werkloosheid in den komenden winter, dat men zich moet wachten voor pessimisme. De werkloozencijfers, die van tijd tot tijd gepubliceerd worden, moet men als volkomen willekeurig beschouwen. Zij berusten, zeide de minister, meestal slechts op een sentimenteel pessimisme, waartoe in geen geval reden be staat. Integendeel, zoo ging de minister voort, nu men in dezen zomer verschillende steunpun ten gevonden heeft, moet mén tot de over tuiging komen, dat de Duitsche economie verrassend sterk en taai is gebleken. Zelfs wanneer in den aanstaanden winter het aantal werkloozen nog zou toenemen,.be hoeven wij niet in vertwijfeling te geraken, zeide dr. Stegerwald, het komt er slechts op aan van de massa mogelijkheden, die ons redding kunnen bieden, een krachtdadig ge bruik te maken. De minister verklaarde zich een voorstan der van een gedeeltelijke voorziening der werkloozen met goederen in natura. Dr. Ste gerwald rekent er op, dat in de komende ze ven maanden door werkloozenverzekering on geveer twee milliard zal worden bijeenge bracht. Tenslotte verklaarde de minister, dat men een elastisch systeem moet toepassen, om den winter door te komen. DE TOESTAND IN SPANJE. De Spaansche ambassadeur te Washington, Salvador de Mandariaga, heeft aan een cor respondent van de „Excelsior" een optimis tische verklaring gegeven over den toestand in Spanje. De ambassadeur verklaarde o.a., dat hij ondanks de helaas onvermijdelijke onlusten in Barcelona en Madrid de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. De onlusten zijn voornamelijk het gevolg van het feit, dat bij de amnestie ongeveer 400 anarchisten en syndicalisten in vrijheid zijn gesteld, die thans een haard van onrust vormen. De agita tie beperkt zich evenwel tot de steden en heeft geen aanhang in de provincies. De am bassadeur verklaarde verder, dat de agrari sche hervormingen van groote beteekenis zul len zijn en de republiek in de provincies Es- trema&ura, Toledo, Andalusië en Ciudad Real 300 millioen peseta meer inkomsten verschaf fen. De zelfstandigheidsbeweging achtte de ambassadeur voornamelijk het gevolg van het feit, dat de verbindingen tusschen de pro vincies en de hoofdstad tot dusver zoo slecht waren. Voor de stabilisatie van de peseta bestaan de beste vooruitzichten daar thans geen staat betere gouddekking heeft dan Spanje. Ongelukken. Een 7-jarig meisje te Nieuw-Lekkerland is bij het over steken van den weg door een vrachtauto overreden. Het meisje was onmiddellijk dood. Een 6-jarig vriendinnetje kwam eveneens on der den auto terecht en werd levensgevaarlijk gewond. Op den Eindhovenschen weg te Eindhoven is een arbeider, werkzaam bij de stoomwals, door een motorrijder aangereden. De ongelukkige kwam plots achter de wals te voorschijn. Hij brak een been, bekwam meer dere andere verwondingen en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De motor rijder bekwam geen letsel, maar de duo-man liep hoofdwonden op. Te Budel is een vrouw van een 3 meter hoogen hooizolder ge vallen. zy werd bewusteloos opgenomen en bekwam een hersenschudding. Haar toestand OUDERS EN KINDEREN. VACANTIE EN SCHOOL. Als de maand September in het land komt, dan heeft voor de schoolgaande jeugd do vacantie haar einde gevonden. De vreugde ervan bestond voor velen in het trekken naar een andere plaats en daar te verkeeren onder andere menschensommigen in hotels of pensions, anderen in een tent of in jeugd herbergen. Voor hen allen was in het andere, in het ongewone de ontspanning gelegen; de mensch heeft van tijd tot tüd behoefte aan afwisseling. En daardoor is hun vacantie van gunstigen invloed op hun werken in school. Maar naast deze gelukkige vacantie-genie ters zijn er helaas velen, wier ouders vacantie- reizen niet kunnen betalen en die nog te jong zyn, of niet ondernemend genoeg zijn, om ta gaan kampeeren of van jeugdherbergen ge bruik te maken, zy hebben hun vrije dagen in en om huis doorgebracht, vaak in ledig heid. Het nuttig effect van de vacantie is voor hen lang niet zoo groot als voor de an deren de zon en de frissche wind hebben hen niet voldoende kunnen bewerken, zij misten de verkwikking van een leventje onder gansch andere omstandigheden. Laten we hopen, dat een groot deel van deze thuisbiy vers volgend jaar gelukkiger is laten zy zelf, laten ook hun ouders eens tydig vragen, hoe het kampeeren anderen Jongelui bevaller is, en ook eens informeeren, wat er voor kampeeren noodig is. Misschien is daar van wel het gevolg, dat in de wintermaanden door vader, moeder en de grootere kinderen yverig wordt gewerkt aan een tent, die in 1932 de gewenschte oplossing voor de vacantie zal moeten brengen. Met wat handigheid en overleg is na grondige informatie in dezen veel te bereiken. Ons zyn gevallen bekend, dat voor enkele rijksdaalders aan grondstoffen een viermanstent tot stand kwam en worden moeiten en kosten door een combinatie van jongelui over twee of meer gezinnen verdeeld, dan worden de bezwaren tot een minimum teruggebracht. Waarom wij op dit onderwerp, reeds eenigo maanden geleden uitvoerig behandeld, weer terugkomen Omdat wy zelf van vacantie terugkeerende een groot aantal jongelui en ook volwassenen ontmoetten, die zelfs in de zen zon-armen Augustusmaand kans zagen hun huid te bruinen, en dat heusch niet in alle gevallen door ruime beurs in dure bad plaatsen en omdat wy weten, dat er ook honderden zyn, die zich byna hun heele va cantie by of in huis verveelden. Ondertusschen de scholen hebben weer haar poorten voor de jeugd opengesteld en nog druk vertellende zyn de leerlingen bin nengegaan, nog zat onwennig hebben zy rondgekeken en hebben zy hun plaatsen op gezocht in de nauwomsluitende schoolban ken, de leerkracht heeft tot stilte gemaand en binnen een kwartier was aller aandacht weer volkomen geconcentreerd op een stuk leerstof. Daarmee was het uit met de vryheid van de vacantie, de gebondenheid van het schoolleven was weer teruggekeerd. Voor de meeste kinderen is dat een zegen, zy hebben op den duur regelmaat noodig. Uiterlijke tucht en zelfbeheexsching zyn ge baat met de plichten, die de school oplegt. Natuurlyk beseffen de jongeren dat in den regel zelf niet, velen verzetten zich op allerlei manieren tegen het keurslyf, waarin zij zich voelen geregen. Het is de taak van de ouders, te zorgen, dat dit verzet zoo gauw mogelyk een einde neemt, en om waardeering te wek ken voor den zegenenden invloed van dQ school. Hierover een volgend keer meer. is ernstig Een knaapje van 10 maanden tel Berkel kreeg een op tafel liggende vischgraaft te pakken en voor men het kon verhinderen, stak de kleine dit in het mondje. De graaft bleef in de keel zitten en op dokters advies werd de kleine naar een ziekenhuis te Rotter dam overgebracht, alwaar de kleine is over leden. Gisterenavond is een meisje door do electrische tram te Nymegen gegrepen, terwyl ze per fiets de rails wilde oversteken. De trambestuurder poogde tevergeefs de aan rijding te voorkomen. De jonge dame werd gegrepen en tegen den grond geslagen. De dokter constateerde schedelbreuk. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam is een auto mobilist, die bezig was het achterlicht van zijn auto te repareeren, door een anderen personenauto aangereden, waardoor hy tus schen beide auto's bekneld raakte. Hy be kwam vermoedelyk een bekkenfractuur en is naar het Tesselschade-ziekenhuis te Amster dam overgebracht. Een felle brand. Gisteren avond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de carosseriefabriek en wagenmakerij van den heer J. van der Veen te Landsmeer. Eenige carosserieën en auto's verbrandden, terwyl de geheel van hout op-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1