LAND- EN TUINBOUW Nieuws uit Filmland. BURGERLIJKE STAND geven. De athletiek trekt in Zeeland steeds meer belangstelling, en dat is te danken aan E.M.M., dat het eerst de zaak heeft aangepakt en zooals nu blijkt niet voor niemendal. Pas nog zijn Hansweert en Wolphaartsdijk toegetreden en in den loop van de prijsuit- deeling wekte spr. de niet-specifieke athle- tiekvereenigingen op dit voorbeeld te volgen. Ook wekte de heer De Vries op tot deel name aan het volgende week door Hansweert te geven athletiekfeest. De heer v. d. Plassche bracht den heer De Vries dank voor de waardeerende woorden over E. E. M. gesproken. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse A. J. H. ba ron van Lijnden, wien vergund is uit Oost- Indië te repatrieeren, is 19 Augustus aan boord van het moterschip „P. C. Hooft" van Tandjong-Priok vertrokken en wordt dezer dagen te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. De luitenant ter zee 2e klasse D. J. A. Wes- terveld, van de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, wordt 15 dezer tijdelijk geplaatst te Vlissingen bij den afbouw van de onder zeeboot O 12, in aanbouw bij de Kon. maat schappij „de Schelde". De reserve 2e luitenants der militaire ad ministratie W. J. van Kerkvoort en W. A. Rijkers, resp. van het 14e en 5e reg. inf., ko men 8 September as. onder de wapenen bij het 14e reg. inf. te Breda, tot het volbrengen van hun verplichte herhalingsoefeningen. RECHTSZAKEN Kantongerecht Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ter buitengewone strafzitting van 3 September 1931, de volgende vonnissen uitgesproken R. v. D. te Sluis, terzake van het geopend hebben van zijn café voor het publiek buiten de toegestane uren, vrijgesproken C. E. v. d. W. en E. v. M., beiden te Sluis, ter zake van het zich als bezoekers sna bezetten tijd in een café bevinden, vrijgesproken. FAILLISSEMENTEN Door de rechtbank te Middelburg zijn heden de volgende faillissementen uitge sproken De gebr. en Zrs. C. van Damme, E. van Damme, A. van Damme, F. L. van Damme, R. L. van Damme, A. M. Th. van Damme, landbouwers en landbouwsters, allen wonen de te Graauw Langendam. Rechtercommissa ris mr. J. W. Zijlstra te Zierikzee, rechter. Curator mr. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst. E. J. de Rijcke, koopman te Colijnsplaat. Rechtercommissaris mr. A. v. d. Hoop, rech ter. Curator mr. Ph. Hugenholz, advocaat te Goes. J. J. P. Scheele, landbouwer te Zaamslag. Rechtercommissars mr. J. H. Bybau, rechter. Curator mr. G. P. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Eieren onder de Warenwet. In het Staatsblad 375 is afgekondigd het Kon. besluit, waarbij eieren gesteld worden onder art. 14 der Warenwet. Wij ontleenen er het volgende aan Eieren, waaronder in dit besluit worden verslaan kippen- en eendeneieren, mogen uit sluitend en moeten worden aangeduid met een der navolgende aanduidingen a. versche eieren, b. koelhuiseieren, c. geconserveerde EEN FILMSTAD BIJ LENINGRAD. Steeds meer studie. Het in de Newa-monding gelegen eiland Kresowski zal binnenkort tot een model inrichting voor de vervaardiging van films worden gemaakt. Men is van plan een aantal laboratoria en wetenschappelijke instituten te bouwen, waarin de nieuwste vorderingen der techniek, ten dienste van de film, vooral van de cultuurfilm, zullen aangewend worden. EEN TALKIE VAN „L'ATLANTIDE". Een 2e succes l'Atlantide, de bekende roman van Pietre Benoit, door welke verfilming Jacques Feyder beroemd werd, zal thans als talkie gemaakt worden. Een Duitsche en een Fransche versie worden onder regie van den Duitschen regis seur Pabst door een speciaal voor dit doel opgerichte maatschappij vervaardigd. EMIL JANNINGS. Jannings blijft hier. Emil Jannings heeft aan enkele persver tegenwoordigers verklaard, voorloopig in Europa te blijven, ten einde onder leiding van Erich Pommer aan eenige sprekende films mede te werken. Reeds volgende maand beginnen de opna men van een film getiteld „Slaaf van zijn hartstocht", waarin het Berlijnsche nacht leven wordt gedramatiseerd. De regie is van Robert Siodmak. THE AMERICAN TRAGEDY. Wie heeft gelijk? De Paramount heeft „The American Tra gedy", ontleend aan de roman van Theodore Dreiser, reeds geruimen tijd geleden voltooid. Josef von Sternberg werd de regie van deze film opgedragen. Nu had Theodore Dreiser reeds lang ge- eieren of kalkeieren, d. eieren 2e soort, e. bui- tenlandsche eieren. Zijn de eieren uit Nederland afkomstig, dan mag in de aanduiding het woord „Ne- derlandsche" of „Hollandsche" worden opge nomen. In plaats van het woord „eieren", mag in deze aanduiding worden gebezigd een samenstelling van dit woord met den naam van de diersoort, waarvan de eieren afkom stig zijn. B.v. „versche eendeneieren", „ge conserveerde kippeneieren". De aanduiding „versche eieren" moet wor den gebezigd voor eieren, welke geen bewa ring in een koelinrichting of andere behan deling tot wering van bederf hebben onder gaan. Zij moeten bovendien voldoen aan de volgende eischen a. zij moeten bij schouwing doorschijnend zijn, een onduidelijk zichtbaren dooier, ste vig wit en een luchtkamer van niet meer dan 6 m.M. diepte bevatten b. hun inhoud moet bij schouwing vrij zijn van duidelijk zichtbare vlekken of stippen, alsmede van aanwijzingen, die duiden op ont wikkeling van een kuiken c. zij mogen niet vuilachtig zijn d. zij mogen voor zoover het kippen eieren betreft niet anders gereinigd zijn dan door plaatselijk afvegen met een voch- tigen doek e. zij mogen geen behandeling hebben on dergaan, waardoor zij ongeschikt zijn, om als versch te kunnen gelden fhun inhoud mag geen afwijkenden smaak of geur bezitten, en moet in deugdelijken toe stand verkeeren. De aanduiding „koelhuiseieren" moet wor den gebezigd voor eieren, welke in een koel inrichting aanwezig zijn of aanwezig geweest z\jn, ongeacht den duur dier aanwezigheid. De aanduiding „geconserveerde eieren", respectievelijk „kalkeieren" moet worden ge bezigd voor eieren, welke door inleggen in een vloeistof (b.v. kalkwater of waterglas) of op eenige andere wijze, anders dan door afkoe ling, ter wering van bederf worden of zijn bewaard. De vorenbedoelde eieren moeten zijn voor zien van een of meer duidelijke en duurzame stempels, zooals door den m; -ister is bepaald. MARKTBERICHTEN GRAANMAKT ROTTERDAM. 7 September 1931. Binnenlandsche granenChevaliergerst 5.50 a 6, Haver 4 a 5.75, Kleine Groe_ ne Erwten 7 a 9.50, Schokkers prima 16 a 17.25, overigen van 10 a 15. VLASMARKT ROTTERDAM. 7 September 1931. Aanvoer960 KG. blauw 50—60 2500 KG. Holl. geel 5060. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 7 September 1931. Brielsche eigenheimers 2.803.40 Zeeuwsche blauwe 3.253.60 idem eigenheimers 2.30—2.80idem bonte 3.253.60 idem eerstelingen 2.80— 3.00 blauwe eigenheimers 2.502.80 Westlandsche schoolmeesters, lange 0.05— 0.07 idem ronde 0.060.08idem kleine 0.05—0.06. Met redelijken handel, kalme vraag. VEEMARKT ROTTERDAM. 7 September 1931. Aanvoer 1138 varkens, 552 vette runderen, 358 vette kalveren, 1047 schapen of lamme ren. Prijzen per Kilo Koeien 4446, 36 40, 2430 ct.kalveren 57 f262%, 47 55, 4045 ct.schapen 2335 ct., per stuk 20 25 overjarige lammeren 23—28 per stukzuiglammeren 2127 per stuk varkens 22, 2121% ct. OverzichtKoeien stroeven handel, prijzen iets lager, een enkele prima soort nog 2 3 zworen, dat deze film niet met zijn naam en met zijn goedkeuring de wereld in zou gaan. Dezer dagen kwam het proces, dat hij de maatschappij heeft aangedaan voo den Hoo- gen Raad in White Plains. Daar heeft het gekraakt en geknetterdDreiser heeft zich zoo kwaad gemaakt, dat hij een aanmaning van den rechter heeft gekregen om zich kalm te houden. Dreiser's advocaat, de bekende Arthur Garfield Hays, verwoed vrijdenker en bijna radicaal, hield een vernietigingsrede tegen Hollywood. De held van de film is een nerveus, sexueel krankzinnig creatuur in plaats van den normalen jongeman uit het boek, die een slachtoffer is van de omstandig heden. De film begint pas bij pagina 150 van het boek, waar de jongeman naar een étalage van damesondergoed kijkt, terwijl verscheiden jeugdbij zonderheden, die eraan vooraf be hoorden te gaan, weggelaten zijn. De verdediging beweert, dat Dreiser de film zoo opvallend mogelijk wilde hebben om op de frontpagina te komen. Wie er gelijk heeft Maar opvallend is, dat een reeks knappe lui de film hebben zien proefdraaien en dat daaronder evenveel voor- als tegenstanders zijn. Het beste is eventueel de film zelf te gaan zien, en dan een conclusie te trekken. „LADIES OF THE BIG HOUSE". Het gevangenisvraagstuk. Paramount heeft de rechten aangekocht van het tooneelstuk „Ladies of the Big House", dat in het komende seizoen in Broadway zal worden opgevoerd en ongeveer terzelfdertijd verfilmr zal worden. „Ladies of the Big House" is een geschie denis die zich afspeelt in een vrouwengevan genis. De auteur is Ernest Boot, de schrijver, die tot levenslange gevangenisstraf in Fol- ston Prison bij New-York werd veroordeeld. Boot heeft de laatste vier jaren van zijn opsluiting doorgebracht met het schrijven van een groot aantal romans, short stories ct. boven noteeringvette kalveren zeer tra gen handel, prijzen le kwaliteit onveranderd, 2e en 3e lager, enkele prima's nog 2% ct. boven noteeringschapen willigen handel en hoogere prijzen varkens aanvankelijk tame- lijken handel, met flauwen afloop, prijzen stationnair, voor prima vleeschvarkens werd y2 ct. boven noteering besteedzouters stroeven handel, prijzen 1819 ct. per pond. VEEMARKT AMSTERDAM. 7 September 1931. Aanvoer 550 vette koeien le kwaliteit 90 100 ct.2e kwaliteit 7486 ct., 3e kwaliteit 5672 ct., mindere soorten 4854 ct. per KG. slachtgewicht124 melk- en kalfkoeien per stuk 260350 154 vette kalveren le kwaliteit 7074 ct., 2e kwaliteit 6068 ct. 3e kwaliteit 5258 ct. per K.G. levend ge wicht 42 nuchtere kalveren per stuk 8— 13 212 schapen per stuk 2128 900 varkens vleeschvarkens, wegende van 90 110 KG. 5254 ct., zware varkens 5051 ct., vette varkens 4850 ct. per KG. slachtge wicht 65 paarden 130280 per stuk. Aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 7 September, 3 uur. In de beursstemming was in het geheel geen verandering gekomen en de daling zette zich met onverminderde kracht voort en over de heele lijn moesten koersverliezen geboekstaafd worden. De handel was iets uit gebreider. In Koninklijken hadden groote omzetten plaats. Het aanbod had weer de overhand. Liquidatie van zwakke posities waren hieraan debet. De noteering was onge veer 5 lager dan Zaterdag. Ook de Ame- rikaansche soorten liepen terug. Unie Levers traden op den voorgrond en zagen zich een 5-tal punten ontnomen. Philips kwamen beneden de vorige koersen. Acoustieks waren weinig veranderd. Aku's iets lager. Ford was flauw. Rubbers openden lager, maar herstel den zich op het bericht omtrent een vermin dering der Engelsche voorraden. Later werd de neergaande wég weer ingeslagen. Tabak ken liepen verder terug, vooral DeliBata- via's, met een verlies van meer dan 15 Suiker was bepaald zwak. H.V.A.'s gingen 10 achteruit en ook minder courante soor ten liepen terug. Scheepvaartaandeelen kwa men beneden vorige noteeringen. Ondanks het gemis aan koersen, waren Amerikaansche fondsen zwak. Prolongatie 1 BIERVLIET. Over de maand Augustus 1931. GETROUWD J. Klaeijsen, 22 j. en M. E. Geelhoed, 20 j. A. M. de Meijer, 21 j. en A. Geelhoed, 19 j. BEVALLEN: M. BoerjanBlaakman, d. M. Vermue de Jonge, z. E. de Schepper—Bakker, d. R. E. M. TasMollet, z. S. E. Catseman —Koster, z. OVERLEDEN:' J. van Ee, 79 j. IJZENDIJKE, Over de maand Augustus 1931. GETROUWD: H. van den Bossche, 49 j. en S. Bonamiere, 51 j. J. C. de Kraker, 24 j. en J. Versprille, 2i j. L. van Laere, 29 j. en M. S. M. Haeck, 21 j. R. Maenhout, 27 j. en I. M. de Smet, 21 j. P. de Roos, 22 j. en L. Swartelé, 20 j. BEVALLEN: A. Lutin—Sturm, z. A. M. A. Dellaert— en tooneelstukken. Reeds eenige jaren geleden verfilmde Pa ramount een scenario van Booth, „Ladies of the Mob", waarin Clara Bow en Richard Arlen de hoofdrollen vervulden, en die als „De Poort van het Geluk" in Nederland is uitgebracht. NIEUWE SCREENSONGS. Arbeid. De Max Fleischer studio's hebben zoo juist een screensong voltooid, die het populaire liedje „Betty Co-ed" tot onderwerp heeft. De bekende Amerikaansche bandleider, Rudy Vallee, die het lied creëerde, verschijnt per soonlijk in het filmpje om de toeschouwers tot meezingen op de maat van het dansende balletje uit te noodigen. Max Fleischer begint nu aan een tweetal nieuwe screensongs, waarvan de een 'n oud, de ander een nieuw liedje zal illustreeren. Het zijn „Mr. Galacgher and Mr. Sheen" bij ons bekend als juffrouw Pennewip en Juf frouw Groen" en de moderne song „You're Driving me Crazy". HET TREURSPEL VAN HET HUIS HABSBURG. De zoo juist gereed gekomen Gottschalk- film „Elisabeth van Oesterreich", welke in Nederland bij de Ufa zal verschijnen onder den titel „Het treurspel van het huis Habs- burg" werd met stormachtig applaus ontvan gen, toen de première ging in de Ufa-Kam- merlichtspiele op de Potzdammer Platz te Berlijn. De rol van Koningin Elizabeth wordt op aangrijpende wijze vertolkt door Lil Dagover, terwijl de rol van haar echtgenoot, Keizer Frans Jozef, vervuld wordt door Paul Otto. POPULARITEIT DER „TANKSTELLE"- MUZIEK. Een voordeeltje. De thans ïn Engeland met den ondertitel ..Three at the Petrolstation" uitgebrachte Fransche versie van „Drie met één Benzine- Baecke, d. A. de Krijger—Stokx, d. C. M. B. van de Hauwe—Breijaert, d. OVERLEDEN: I. C. Lippens, 5 mnd. E. van der Moere, 51 j., man van C. M. Dhaese. S. P. van Heeke, 84 j., vrouw van B. Verrosste. RADIO-RUBRIEK Dinsdag 8 "eptember. Hilversum, 1875 M. 8.00 Avro. Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.11 Gra- mofoonplaten. 10.30 Lezing. 11.00 Gramo- foonplaten. 12.00 Kwartet. 2.30 Lezing. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Kinderuur. 5.00 Or kest en zang. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Le zing. 8.00 Orkest en koor. 10.00 Vaz Dias. 11.09 Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. K.R.O. 8.00 en 10.00 Gra mofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert, trio. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Lezing. 4.50 Concert. 6.30 Lezing. 7.00 Lezing. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert. 11.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 12.20 Orgelspel. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Televisie. 2.25 Gramofoon platen. 4.20 Concert. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-duet ten. 7.10 Lezing. 7.50 Concert. 8.10 Vaudeville programma. 9.00 Concert. 10.00 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. 11.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 1225 en 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Tooneel. 9.05 Piano-recital. 9.50 Gramofoon platen. Langenberg, 473 M. 7.25 en 10.35 en 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Orkestconcert. 5.29 Concert, solisten en strijkkwartet. 8.20 Muzi kaal allerlei, solisten, koor en orkesten. Kalundborg, 1153 M. 12.25 Orkestconcert. 3.20 Orkestconcert en zang. 8.20 Radio-repor tage, zang, orkestconcert en interviews. 10.35 Gramofoonplaten. 12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Lezing. Daarna concert. 338.2 M.5.20 Or kestconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Man doline concert en toespraak. Zeesen., 1635 M. 7.00 Gramofoonplaten. 10.30 Uitzending voor scholen. 10.55 Berich ten. 12.25 Uitzending voor scholen. 12.50 Gra mofoonplaten. 1.15 Berichten. 2.20 Gramo foonplaten. 3.20 Lezingen. 4 50 Concert. 5.53 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 Berichten, daarna hoorspel. 10.35 Verslag van den Volkenbond. Hierna berichten en dansmuziek. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Een beschouwing vooraf. Dinsdagavond brengt de Avro een gramofoonplatenuitzending van het prachti ge, wilde pianoconcert in bes-moll van Tsjai- kofski, gevolgd door een orkestconcert met een afwisselend programma, o.a. Mozart's Don Juan-ouverture, Noorsche dansen van Grieg en een wals van Strauss. Als inter mezzo zingen Weensche mannen a capella. Het concert van den K.R.O. begint met wer ken van klassieke composten, en concert voor piano en strijkorkest van Rameau en een ouverture en dans-suite van Bach. Verder volgen een cello-sonate van Saint Saëns en stukken uit verschillende opera's. Leipzig geeft een Dvorak-concert met o.a. de tweede symphonie in D-dur. Het concert van London Regional brengt een Tsjaikofski-programma met het beroemde, technisch uiterst moeilijke, vioolconcert in D-dur en de meesleepende vijfde symphonie in e-moll. Radio-Paris geeft de achtste symphonie van Beethoven, een vriendelijk, beknopt werk, door den componist zelf „Eine Kleine" genoemd en later de Faust symphonie van Liszt. Een aardig concert zend Straatsburg uit met o.a. de balletmuziek uit Faust en Hamlet. Het concert uit Rome be- pomp" werd door radiouitzending dadelijk zoo populair, dat de His Masters Voice Maat schappij reeds over de 10.000 gramofoonplaten met de schlager van deze film heeft ver kocht. Binnen 24 uur na de radiouitzending van de platen, ontving de gramofoonmaat- schappij ontelbare aanvragen uit alle deelen van Engeland en ongeveer duizend vaste be stellingen. Wel een teeken, hoezeer de mu ziek pakt. FIGURATIE. Dit geeft werk. Een van de films, die men met recht tot de millioenenfilms mag rekenen, is de film „Het Congres danst". Op Dinsdag 4 Augustus be vonden zich alleen voor deze film, in de ate liers van Neu-Babelsberg meer dan duizend figuranten Een aantal, dat de laatste jaren noch in Europa, noch in Amerika in één en kele film voor één enkele scène tegelijkertijd werd gebruikt. AMERIKAANSCHE CENSUUR. In den staat Ohio heeft men de bezuiniging ten top gedreven door niet alleen de reiskos ten, maar ook het salaris der inspecteurs van de filmcensuur te schrappen. Zoodoende is het zeer problematiek of de decisies van de cen- suurcommissie bestaande uit een hoofd der censuur en twee vrouwelijke assistenten nagekomen zullen worden, want zij kunnen wel coupures voorschrijven, maar door deze dwazen bezuinigingsmaatregel, welke 9000 in het laadje houdt, ontbreekt alle controle op de naleving van hun besluiten. Bovendien is men dwaas genoeg geweest om het bulletin dat de bevindingen der keurings commissie vermeldt voortaan slechts maan delijks uit te geven, instede als voorheen we kelijks, ook al weer een bezuinigingsmaatre gel, en „Variety" teekent hierbij aan, dat voor kleine bioscopen in afgelegen plaatsen, door dezen maatregel een achterdeur voor overtre ding geopend wordt. De censuur rekent erop dat overtreding wel aan de commissie gerap- gint met een strijkkwartet van Glazounof en brengt verder o.a. de mooie wals Aufförde- rung zum Tanz van Weber, vioolsoli en tot besluit een Hongaarschen dans van Brahms. Praag geeft een Dvorak-concert met liederen, een strijkkwartet, een strijkkwintet en een Slavischen dans. Over Motala is later op den avond een weinig gespeeld stuk, het kwintet voor piano, hobo, klarinet, hoorn en fagot van Beethoven te hooren. Over München enz. komt het strijkkwartet in es-moll van Tsjaikofski. Ook de operette is dezen avond weer presentWeenen laat Das Donauweib- chen van Senger voor de microfoon opvoeren. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 7 September 1931, des nam. 2 uur (niet-officieel) Cheque -Koersen. Koopen en Verboopen. New-York 2.48%—2.483% Londen 12.05%—12.06%Berlijn 58.6858.74; Brussel 34.5534.59 Parijs 9.72— 9.73%. Bankpapier. Dollars 2.46—2.48% Ponden 12.04— 12.07% Marken 58.60—58.95 Belgi sche Francs 34.5034.75 Fransche Francs 9.719.81. WEERBERICHT Hoogste Barometerstand 768.4 te Valencia. Laagste Barometerstand 747 te Hernösand. Verwachting tot den avond van 8 Septem ber Matige tot zwakke wind uit Westelijke tot Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk nog regenbuien. Iets zachter overdag. Buitenlandsch weerbericht. Skandinavië, ons land en Duitschland zijn nog onder den invloed van het lage drukge- bied over de Oostzee, dat gisteren in de Z. Oostzee een kern onder 735 m.M. vertoonde en stormachtig weer aan de kust bracht, maar nu afnemend N.O. trekt. Een strook van hooge drukking van IJsland tot Frankrijk, die niet meer in beteekenis toeneemt, trekt Oostwaarts over ons land, waardoor geduren de eenige dagen het weer geleidelijk zal ver beteren, maar voorloopig nog met zeer koude nachten en vriesweer overdag. In Engeland was de ochtendtemperatuur onder 5 gr. C. De regenval, die van Zaterdag op Zondag zeer zwaar was op verschillende plaatsen in Dene marken, Duitschland en ons land, was heden nergens boven 10 m.M. STOOMVAARTLIJNEN „Aagtekerk" (thuisr.) 5 Sept. v. Sjanghai „Heemskerk" (thuisr.) p. 4 Sept. Gibraltar „Kertosono" (uitr.) 5 Sept. van Antw. „Marnix van St. Aldegonde" (thuisr.) 4 Sept. van Singapore „Meerkerk" (uitr.) 4 Sept. van Hongkong „Meliskerk" (uitr.) 4 Sept. v. Las Palmas „Nieuw Amsterdam" (uitr.) 5 Sept. van Bou logne „P. C. Hooft" (thuisr.) 5 Sept. v. Port Said „Patria" (uitr.) 5 Sept. van Colombo „Statendam" 5 Sept. te New-York v. Rott. „Volendam" 5 Sept. van New-York n. Rott. „Waalkerk" (huisr.) 5 Sept. van Marseille Licht op voor Auto's, Fietsen en Voertuigen. September uur Dinsdag 8 8.03 Woensdag 9 8. Donderdag 10 7.58 porteerd zullen worden door bevriende relaties die de rol van klikspaan gaarne op zich zul len nemen. Maar hoe moeten zij weten welke coupures voorgeschreven worden? Het blad eindigt met de woorden Het is een rommel en hrt ziet er naar uit of Ohio op die wijze vrij van censuur zal worden." HET RADIOBOEK. Immer etwas Neues. Het denkbeeld is niet nieuw van de film gebruik te maken voor een nieuwe en in ver schillende opzichten verkieslijker reproductie methode van boeken. Het boek bestaat dan uit een filmstrook, waarvan elk beeldje een bladzijde vertegenwoordigt of wel het is op de wijze van de <_ude rolboeken als een doorloo pend lint gefotografeerd, dat dan met behulp van een kleine projectie-apparaat op de groote van de normale leesletter vergroot wordt. Een van de voornaamste bezwaren, welke voorloopig de uitvoering van het denk beeld in den weg stonden, was de korrel van het celluloid, die te grof was, om dezen vorm van projectie zoo goed mogelijk te maken. Van de toepassing heeft men dan ook tot dusver nog niet veel gehoord. Thans echter blijken de Russen voor het denkbeeld warm geloopen te zijn. Aan de handelsvertegenwoor digers te Berlijn, Londen of New-York is op dracht gegeven met spoed al het ter zake ver krijgbare materiaal te verzamelen en met modellen van reeds bestaande microboeken naar Rusland op te sturen. Prof. Joffe, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, is eveneens opdracht verstrekt zich te oriënteeren in deze kwestie, daar in Frankrijk het Microboek wel toegepast schijnt te worden bij het onderwijs per brief. Reeds heeft men het plan in het volgende najaar, ter gelegenheid van den vijf tienden verjaardag van de October-revolutie, twee microboeken te laten verschijnen. Ook is de gedachte gerijpt, mikro-atlassen te ver vaardigen van de projecten van de groote fabriekcomplexen, die anders niet voor repro ductie in aanmerking zouden kunnen komen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6