500 300 25 Kolossaal zeg :.RMAN er zijn nog nooit zooveel Chief Whip gerookt als te' genwoordig. Of dat logisch is, want het is de beste voor ieders gezondheid nstiaat 66. 5 SEPTEMBER EERSTE BLAD 69e Jaargang fdr JELDE" ZOOM ilburgsche Stoomvaart 1931 Uitgave Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Pro vincienieuws Ook met kurk en goud be en pra- een sWéén jrde« Jbare aar bij: en October of t 5JE goed kunnende dig werken, w WIERSINGA, vraagt tegen be- AAPKAMER ision, z.- m. in n, op gezelligen net prijsopgave it onder letters Viiss. Courant." nieuw burger ■JHUIS Souburg, ctriciteit en wa- ragen aldaar. :sch meisje zoekt strekking in de bij kinderen van eenig zak- Bureau „Vliss' n dressoir f 30.-. 50.-, 4 stoelen f 12.50. straat 8. en vetstelwerk letters Z. N., ant". Iburg-Rotterdam egen plaatsen PASSAGIERS, EN VEE v.Midd. v.m.uur 8 8 8 v Roft. vm. uur 9 9 GEEN dienst. bekomen: ransport- en Esp en G. VOS, Telef. VHOORN, Tel. 153 1RHOUT, Tel. 282 LEK, Telef. 101. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerbuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Overbrugging; van het Hollandsch Diep. Op vragen van den heer Van der Waerden, betreffende de al of niet wenschelijkheid van een overbrugging van het Hollandsch Diep bjj Moerdijk of Willemstad, antwoordt de minister van waterstaat Wanneer de overbruggingen te Nijmegen en Arnhem, te Zaltbommel en te Vianen met de daarop aansluitende wegen gereed zullen zijn, zullen twee vrij volledige verbindingen tus schen Noord en Zuid, één in het Oosten en één in het midden des lands verkregen zyn. Voor de westelijke verbinding moet de keus worden gedaan tusschen die over de Merwede te Gorinchem (in den weg UtrechtGorin chemKeizersveerBreda) en die over het Hollandsch Diep. Laat men laatstgenoemde voorshands ach terwege, dan is het toch noodzakelijk, de nieuwe overbruggingen over de Nieuwe Maas en over de Noord gereed te hebben, daar dan de weg uit het dichtbevolkte Westen des lands naar het Zuiden zou moeten leiden over die rivieren naar Gorinchem en vandaar naar Keizersveer. De vraag, welke by verdere uitwerking van het bruggenprogramma allereerst aan de orde komt, is dus niet, of het noodig is, on- middeliyk een vierde overbrugging ter hand te nemen, maar of als derde overbrugging die over de Merwede den voorrang moet hebben boven die over het Hollandsch Diep of omge keerd. Omtrent tie geschiktste plaats eene? pver.1 brugging van het Hollandsch Diep is het technisch onderzoek nog. niet voltooid. Een gemeenteraad van twee leden. De gemeenteraad van het Zuid-Limburg- sche plaatsje Mesch bestaat uit twee leden de burgemeester en nog één persoon. By de laatste candidaatstelling werd slechts één ïyst ingediend, waarop 8 candidaten. Er werd dus niet gestemd. Verscheidene candidaten trok ken zich terug, zoo bleef er één over. Met den burgemeester, die tevens secretaris is, vormt dit tweetal het geheele gemeentebe stuur. Het aantal analfabeten in ons land uiterst gering. Konden In 1900 van de 100 by de militie ingeiyfden 0.39 alleen lezen en 2.30 lezen noch schrijven, waarby Zeeland in de eerste categorie aan het hoofd stond en Drente met 5.38 in de tweede categorie, in 1929, aldus zien we In de Onderwysstatistiek over dit Jaar, waren de getallen resp. 0.02 en 0.22. De alleen-lezers werden geleverd door Noord- Brabant 0.09 per 100 ingelyfden, Drente 0.33 en Limburg 0.02. De analfabeten kwamen uit: Noord-Brabant 0.20, Gelderland 0.21, Zuid-Holland 0.11, Noord-Holland 0.03, Zee land 0.59, Utrecht 0.22, Friesland 0.23, Over- ysel 0.40, Groningen 0.09, Drente 1.05 en Limburg 0.26, totaal gemiddeld 0.22. Hieruit blijkt, dat het aantal analfabeten thans uiterst gering is. De 41 dienstplichti gen, die in 1929 konden lezen noch schrijven, zullen, naar wy mogen aannemen, zyn voortgekomen uit de gezinnen van schippers en kramers, die een vaste woonplaats misten en dientengevolge niet door de Leerplichtwet werden bereikt. VLISSINGEN. Zeebaden, de week van Zaterdag 29 Augustus tot en met Vrydag 4 September werden in het gewone bad genomen 1735 zeebaden, waarvan 540 door dames en 895 door heeren en in het v°lksbad 742 baden, waarvan 380 door dames En 362 door heeren. I>e hoogste temperatuur van de lucht was '1 graden en de gemiddelde temperatuur van ®et water 62 graden. Nutsspaarbank. to de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- penstraat alhier werden in de maand Augus tus 905 inlagen gedaan tot een bedrag van 136.608.44 en 699 terugbetalingen tot een wdrag van 182.394.46. Er werden in die Jaand 41 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6894 en tegoed werd gebracht op 2.342.059.47. er lediging werden 62 spaarbusjes aange CHIEF WHIP VIRGINIA. boden inhoudende 767.77 en met 1984 spaarzegels werd gespaard 98.60, welke be dragen op de spaarboekjes werden by ge schreven. Het V.A.K.A.-zomerfeest. Voor het te houden zomerfeest der V.A.R.A. wat door het district Zeeland van genoemde omroepvereeniging wordt georganiseerd, be staat begrypelijkerwyze groote belangstelling en het belooft dan ook voor Vlissingen een drukke dag te worden. Zooals wy meermalen vermeld hebben, wordt dit feest gehouden op het voetbalter rein der V.C. Vlissingen, aan den Koude- kerkschen weg, wat voor deze gelegenheid versierd zal worden en waarop diverse attrac ties, consumptie- en andere gelegenheden een plaatsje zullen vinden. Voordat de feestelijkheden op het terrein beginnen, zal door de verschillende afdeelin- gen en medewerkenden een groote demon stratie door een deel der stad worden ge maakt, waarvoor inmiddels de medewerking van de betrokken autoriteiten is verkregen. De stoet zal als volgt zyn samengesteld De muziekvereeniging „Excelsior" uit Middelburg zal de demonstratie openen, daar achter komt de S.A.R.O.V., de Belgische zusteror ganisatie met een afdeeling uit Antwerpen en Gent, de A.J.C. uit Vlissingen, Middelburg en Goes met haar fleurige vlaggen, de V.A. R.A. afdeeling uit Schouwen, de zangvereeni- ging „de Volksstem" uit Vlissingen, de ar beiders Sportbond, zangvereeniging „Volks stem" uit Middelburg, do V.A.R.A. afdeelin- gen uit Zuid-Beveland, Middelburg, Souburg en Vlissingen en de diverse afdeelingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, welke demonstratie gesloten wordt met een groot aantal deelne mers per fiets. De route is als volgtOpstelling om 1.39 uur in de Paul Krugerstraat by* de groente en fruitveiling, Scheldestraat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Walstraat, Nieuwstraat, Bel- lamypark, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Betje Wolffplein, Hobeinstraat, Paul Kruger straat, Brouwenaarstraat, Schuitvaartgracht, Sotteghemstraat, langs het ziekenhuis Bethes- da, Koudekerksche weg, alwaar de stoet op het terrein ontbonden wordt. Op het terrein wordt een gevarieerd pro gramma afgewerkt door de vorengenoemde medewerkende vereenlgingen, terwyi de voor zitter der V.A.RA.., de heer A. de Vries het woord zal voeren en de heer Ru Mulder zal declameeren. In den stoet zullen diverse trans paranten worden meegedragen en dan ook een eenigszins fleurigen aanblik geven. Door muziekvereenigingen uit Antwerpen en Zie- rikzee, die den tocht per boot maken, zal te vens de stoet opgeluisterd worden. Een boot uit Antwerpen met een 300-tal deelnemers zal hier aankomen aan de buiten haven tusschen 12 en 1 uur. De „Waasland" met de Ter Neuzensche en Gentsche deelne mers, pl.m. 400, arriveert om circa 11 uur, terwijl de boot uit Zierikzee tegelijkertijd zal arriveeren aan den Koningsweg. De afdeelingen uit Zuid-Beveland komen reeds om 9.55 per trein. Ook diverse autobus sen zullen een beduidend aantal feestgangers aanvoeren, terwyl ook autobussen uit Ant werpen met het hoofdbestuur van de S.A.R. O.V. arriveeren, terwyl een extra tram voor de Middelburgsche en Souburgsche gasten zal rijden. Er is door de afdeeling Vlissingen een com missie van ontvangst georganiseerd, om de deelnemers door Vlissingen te begeleiden en deze de bezienswaardigheden der stad in oogenschouw te laten nemen. Een gedeelte vsn de transport-colonne van het Roode Kruis heeft hare gewaardeerde hulp toegezegd by eventueele ongevallen bij demonstratie en op het terrein, waar zy wat niet te hopen is goede diensten zal kunnen verleenen. Met dit al belooft het dus een grootsch opgezet feest te worden en als het weer een beetje wil medewerken, zal het aan belang stelling zeker niet ontbreken, daar er reeds nu een beduidend aantal toegangsbe- wyzen zyn verkocht. In een in dit nummer voorkomende adver tentie wordt medegedeeld, dat, gezien de on gunstige weersgesteldheid, morgenmiddag by aanvang der demonstratie zal worden bekend gemaakt, waar de vergaderingen zullen plaats vinden, indien dit feest niet op het voetbal terrein kan worden gehouden. Alhambra-Theater. Harold Lloyd In „Wat een wonder l" Wanneer Harold Lloyd zich na drie jaar weer eens vertoont, doet hy het zoo, dat niemand zegtwas nu óók maar weggeble ven, maar dat iedereen den welhaast verlo ren gewaanden zoon welkom toeroept, en biy is hem weer terug te hebben. De Harold Lloyd van deze film is iets minder de stupide jonge man van zyn vorige films, waarin hy altyd door goed geluk en door een merk- waardigen samenloop van omstandigheden de voor hem meest benarde situaties in geluk kige ziet verkeeren. Hy is iets ouder gewor den. Er is iets milds gekomen in zyn dwaas heid. Zooals Haróld de dwaasheid speelt, doet niemand het. Hy vermydt alle gangbare trucs, hy drukt zichzelf geen stempel op. Hy cultiveert geen dribbelpasjes, zooals Chaplin, hy houdt zyn gelaat niet in één plooi, zoo als Keaton, hy is niet oubollig, zooals Hardy, niet lichteiyk verbaasd over 's werelds be loop, zooals Laurel. Hy slentert of rent door zyn films heen als een gewoon mensch. Het eenige, dat nogal eens terugkeert, is eén wat melancholiek lachje, en een zekere schuch terheid tegenover de mooie meisjes uit Hol lywood. Het grootste mirakel van alles is ech ter, dat hij zóó vreemd niet kan buitelen, of hij houdt zijn bril op zijn neus. „Welcome Danger" is de goed-gevonden titel voor een rolprent, waarin Harold behal ve het gevaar, de aardige Barbara Kent ver- weldigt. Gevaar en Barbara voor die twee dingen leeft hij. Voor het eerst is hy echter niet belachelyk, als hij na de auto maat-scène lyrisch wordt. Hij speelt een ge voelig liefdesscènetje, waarby hy minder dwaas dan anders, maar menschelyker is, al gebeuren er vreemde dingen. En een van die dingen is wel, dat hij in San Francisco te recht komt, waar hy het geheim van een bende opiumsmokkelaars zal opsporen, wat hem ondanks zijn dilettantische gedragingen gelukt. Dan wordt hy weer de oude Harold Lloyd.... Niemand kan als hy langs grieze lige gevaren wandelen en er telkens onbe schadigd uit te voorschyn komen. Hij gaat huiverend door de geheimzinnige gangen en trapdeuren en valluiken van de Chineesche onderwereld hij belooft de moorddadige verrassingen, die de Chineesche vindingrijk heid bereidt aan nieuwsgierige lieden, die zich met hun zaken bemoeien, om aan het einde in een krankzinnig vermakeiyke vecht- party het hoofd van de bende, den Draak, te ontmaskeren. De moderne Siegfried met den Amerikaanschen brilalleen maakt de held uit de sage het ondier onschadelijk lou ter ter wille van het avontuur, en de held uit „Welcome Danger" ter wille van Barbara Kent. Bij dit alles Is agent Patrick zyn goede geest en beschermer hij heet Noah Yung en zijn succes is een weinig gebaseerd op den good-will van Karl Dane. Wie dus een zonnigen avond van lach en toch ook van spanning zoekt, kan zich trac- teeren op dit filmwerk, dat stellig amuseert. Vóór de pauze een vermakelijke screen- song, nieuws uit binnen- en buitenland en een paar Paramount-kluchten. Luxor-Theater. Vogelvrij. Zwendelaars. Twee hoofdfilms, welke er beiden mogen zyn en tot het amusements-genre gerekend mogen worden. Beide zyn byzonder onder houdend, brengen de lachspieren nogal eens in beweging en eindigen zooals het publiek het wil. De muzikale begeleiding is byzonder mooi, terwyi het gesproken woord buitenge woon goed verstaanbaar is. George O'Brien, de hoofdfiguur in de eer ste film, wreekt zyn vermoorden vader, wordt daardoor vogelvry verklaard, raakt in een kamp van confraters verzeild, ontmoet daar een meisje, waaraan hy aangename herinneringen bewaart, doch dat door den kampleider wordt vastgehouden, slaagt er in het lieve kind met behulp van een vriend te bevryden, levert het bendehoofd aan den sheriff over en wordt daarvoor zelf begena- digd en bezitter van een mooi blond meisje. Prachtvolle natuurtafereelen en verrassende ruiterstaaltjes zyn een waar genot. Het tweede hoofdnummer verhaalt van een, metaalbewerker met een groot hart, die in de netten verstrikt geraakt van een vrouwe lijk lid van een bende zwendelaars. Daar hy het vertrouwen geniet van zijn kameraden kunnen de oplichters de gelden der weer- standskas van de arbeiders gemakkelijk be machtigen. De bom barst nog juist in tyds om allen en alles te achterhalen en den mis leiden arbeider terug te voeren in de armen van haar, die hem oprecht lief heeft. Victor Mac Langlen vervult keurig de hoofdrol. De journalen zijn uiterst vaxieerend en boeiend, twee kleinere musiceerende en zin gende films van fraai gehalte vervolledigen het voorprogramma. De Bridge-rubriek In dit nummer wordt weder de Bridge- rubriek voortgezet, welke voortaan zooveel mogelijk wekelijks zal worden opgenomen. Een anti-oorlogsmuseum. In het gebouw van den Vlissingschen Be- stuurdersbond wordt van heden tot en met Maandag een anti-oorlogsmuseum tentoon gesteld. Hier is een interessante verzameling by- eengebracht van voorwerpen op de slagvel den verzameld. Het gesproken woord kan soms veel indruk maken, doch een aanschouwelyke voorstel ling kan nog meer op het gemoed werken. Als men deze tentoonstelling bezoekt zal men nog meer door afgrijzen vervuld worden voor alles wat met den oorlog in verband staat. Het museum is zeer zeker een nauwletten de beschouwing en volle waard en wy wek ken dan ook gaarne tot een bezoek op. Politie-diploma. Voor het politie-diploma van den Alge- 'meenen Nederlandschen Politiebond is ge slaagd de heer J. H. Collart alhier. Een gouden jubileum. Heden herdacht de heer J. Huyssen, chef van de drukkerij der N.V. v/h. de Vey Mest- dagh, den dag waarop hy vóór 50 jaren by wylen den heer P. G. de Vey Mestdagh in dienst trad. De jubilaris werd vanmorgen met zyn echt- genoote en dochter per auto van huis ge haald en in de met bloemen versierde werk plaats ontvangen. Hier werd hy toegesproken door den directeur, den heer D. Kulk, die hem namens de vennootschap een geschenk onder envelop aanbood en als persoonlyk blyk van waardeering mede namens zyn echtgenoote, een vulpenhouder met bypassend vulpotlood. Het verheugde den heer Kulk den

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1