1000 500 300 25 VRIJDAG EERSTE BLAD 69e Jaargang; 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieu ws 4*0* S--N0.208: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bil het BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bethesda. De gelegenheid tot het bezoeken van het nieuwe ziekenhuis „Bethesda" is bijzonder druk geweest. Uit heel Walcheren was er veel belangstelling om dit mooie ziekenhuis te bezichtigen. Zaterdagmiddag zijn er alleen 1517 bezoekers geweest. De entrée's welke bestemd zijn voor het aanschaffen van een radio in het ziekenhuis hebben in totaal 1320 opgebracht. Strandconcert. De Vlissingsche Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering, geeft Zondag 6 Sep tember, 's avonds 8 uur, een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma; „L'Entrée Joyeuse", marsch, A.v. Leest „Am Frühlingsmorgen", grande valse, J. Egdl Op verzoek a. „Adieu, mein kleiner Gardeoffizier", arr. H. B. Woltering b. „Das Madchen am Bodensee", walslied, arr. H. B. Woltering Pauze. „Goede Kameraden, marsch, Ch.de Roy v. Zuydewyn „Belle Bergère", divertissement pastoral, Pr. Frangois „Rêvez, Mignonne 1", grande valse, Jos.Bauwens „Grootmoeders vertellin- gen", fantaisie, L. Vermoeien Finale. Ned. Landhuïshoudkundig congres. Het bestuur van het Ned. Landhuïshoud kundig Congres heeft het bericht ontvan gen, dat de Prins voornemens is het 83ste Ned. Landhuishoudkundig congres op 18 September a.s. in Grand Hotel Britannia al hier by te wonen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeenteiyken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 letterzetter, l boekdrukker, 1 behanger, 5 grondwerkers, 1 metselaar, 3 opperlieden, 1 assistent-opzichter, 10 schil ders, 1 stoffeerder, 1 leerling-timmerman, 13 timmerlieden, 4 ververs, 2 meubelmakers, 2 politoerders, 1 halfwas-coiffeuse, 2 kleerma kers, 1 wasscher, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 165 metaalbewerkers (w.o. 77 tydeiyk werk loos), 1 aankomend bakker, 1 winkelbedien de, 2 kellners, 2 chauffeurs, 5 transportarbei ders, 25 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwely- ke), 1 teekenaar, 2 werksters, 5 portiers, loo- pers, enz.12 varensgezellen (w.o. matrozen, stuurlieden, machinisten enz.) en 52 losse arbeiders. Voorts zyn 185 personen by de werkver schaffing geplaatst (vorige week 187). Totaal 510 ingeschrevenen, vorige week 542 personen. Alzoo een vermindering van 32 werkzoekenden. Het anti-oorlogsmuseum. In het gebouw ven „de Volksstem" In de Gravenstraat, wordt Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. een tentoonstelling gehouden van het anti-oorlogsmuseum. Er zal geëxposeerd worden een groote ver scheidenheid oorlogsmateriaal en <de uitwer king, by gebruik daarvan, op het menscheiyk lichaam. Het materiaal Is verzameld op de slagvel den van Europa. I>e toegang is vry. Men zie verder de in dit nummer voorko kende advertentie. middelburg. Nederlandsche Heide - maatschappy Ruim 100 personen nemen deel aan de 43e algemeene vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappy, welke dit jaar te Middel- burg wordt gehouden In de sociëteit „St. Jo ris". De vergadering werd hedenmiddag te half jjvee geopend door den voorzitter, den heer w. W. j. j. baron van Nagell uit Barneveld, Jte allen harteiyk welkom heette en in het ^zonder deed het hem groot genoegen, dat Q® Commissaris der Koningin tegenwoordig ^as- Het is bekend, hoe alles, wat den akker- °uw bevorderen kan en het natuurschoon öer provincie verhoogen, zyn groote aandacht heeft. Zeeland is altijd een gewest geweest van landwinning en ook de Maatschappy doet daaraan mede, zy het op andere wijze. Zoo vindt men elkaar dus in een gemeen- schappeiyke taak. Spr. hoopt, dat de Commis saris doordrongen zal worden van het nut tige werk, dat de Maatschappy ook voor Zee land verrichten kan. Eveneens heette spr. hartelijk welkom het dagelijksch bestuur van Middelburg en den vertegenwoordiger van het dagelyksch be stuur van Rosendaal speciaal het dagelyksch bestuur van Middelburg, daar het de eerste maal is, dat men in Zeeland en in Middelburg byeenkomt. Op prettige wyze heeft de Maat schappy zoowel met Roosendaal als met Mid delburg kennis mogen maken en samenwer ken by de uitvoering van verschillende groo te werken. Uit de tegenwoordigheid mag spr. constateeren, dat deze kennismaking weder- zyds een aangename is. Hy hoopt in deze stad een aangename en vruchtbare vergade ring te hebben en vertrouwt, dat de voort gezette kennismaking met de maatschappy zal leiden tot nog steviger vriendschapsband. Ook sprak spreker woorden van bijzonder welkom tot den heer A. Borremans uit Leu ven, directeur van de Belgische Heidemaat schappy. Na woorden van weemoed over het verlies van enkele leden en vrienden der maat schappy door den dood en van enkele amb tenaren door ontslagname, herinnerde spr. er aan, dat op 12 September 1930 aan Z.KH. Prins Hendrik bij gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als eere-voorzitter der Maat schappy de gouden medaille der Maatschap py in tegenwoordigheid van het geheele Ko ninklijk gezin kon worden uitgereikt. Waar H.K.H. Prinses Juliana het beschermvrouw schap der Maatschappy heeft aanvaard, staat de Maatschappij onder de hooge bescherming van de geheele Koninklyke familie. Spr. wyst er dan nog eens op, dat het de eerste keer is, dat de Maatschappij in Mid delburg vergadert, in de stad, welke steeds is geweest de eerste van de zes Zeeuwsche ste den, het eeuwsche „Haagje" bekend om haar mooie Abdij met Langen Jan, het prachtige stadhuis en de vele mooie oude ge bouwen en prachtige wandelingen. Zonder vooruit te willen loopen op hetgeen de stads archivaris van de geschiedenis van Middel burg zal mededeelen en die daartoe zeker veel meer bevoegd is dan spr., zou hy er toch op willen wijzen, dat Middelburg steeds is ge weest het middelpunt van Zeeland, de oud ste der Zeeuwsche steden. Reeds in 1217 verkreeg Middelburg een keur, waarin zy als stad wordt genoemd. En steeds grooter is zy geworden, steeds welva render ook als koopmansstad. De verschillen de havens en groote pakhuizen wyzen er op, hoe Middelburg vroeger een drukken handel dreef op het buitenland. De mooie oude ge bouwen duiden op de welvaart, die er heerschte. Tal van oude gebouwen, vroeger de woningen van reeders, bezitten nog hun uit- kyktorentje, van waaruit de eigenaars hun schepen de Schelde en de Arne konden zien komen opzeilen. En al is thans die handel verdwenen, wel varend is Middelburg gebleven en een mid delpunt van handel en verkeer is het nog. Het zou spr. niet verwonderen, wanneer ver schillenden der aanwezigen reeds gisteren hierheen gekomen zyn, om den marktdag mede te maken, welke bezocht wordt door be woners van geheel Zeeland en die uniek is door de verzameling kleederdrachten, die dan te bewonderen is. Uit den aard der zaak heeft in Zeeland nooit het zwaartepunt van den arbeid der Maatschappy gelegen. Maar de aangename wyze, waarop zy heeft kennis gemaakt met het bestuur van Middelburg en Viissingen by de werken, waarvoor aan de Maatschappy de leiding ls opgedragen, heeft zeker ook in niet geringe mate er toe bygedragen Middel burg als vergaderplaats te kiezen. In het algeloopen jaar is weer veel door de Maatschappy verricht en veel werk is haar opgedragen ter leniging van de gevolgen der werkloosheid en het stemt commissarissen en het dagelyksch bestuur tot groote voldoening, dat de maatschappy door haar organisatie, haar deskundig en uitgebreid personeel in staat is zoo krachtig mede te werken om het euvel der werkloosheid te helpen bestryden of althans te verzachten en dat overheids organen, waterschappen en particulieren meer en meer gebruik maken van de organi satie. Spreker vraagt of de Heide-maatschap- py wel jaariyks bijna 2000 werken zou uit voeren, als zij te duur werk leverde. De maatschappij is dan ook niet op winst bejag bedacht. De directeur, de heer J. P. Lonkhuyzen uit Arnhem, wiens uitvoerig jaarverslag In het tydschrift reeds is opgenomen, gaf daar over nog enkele mededeelingen. Spr. wees op hetgeen is gedaan voor het in cultuur brengen van de gronden in de drooggelegde Wieringermeer, zulks met 800 arbeiders, wier aantal zelfs eenigen tyd tot ruim 1500 was opgeloopen, Vervolgens op het groote werk in de Peeïstreek van Noord-Bra bant en Limburg, waar bosschen aangelegd werden, later gevolgd door bouw- en grasvel den, stichting van boerderijen en arbeiders woningen en het aanleggen van wegen, voor welk werk nu een algemeenplan in voorbe reiding is en naar spreker hoopt binnenkort gereed zal zijn. De hoofdafdeeling fruitteelt, de Nederland sche Pomologische vereeniging werkt met kracht door aan haar taak de verheffing van de Nederlandsche fruitcultuur en zag on danks de verleden jaar verhoogde contributie, haar ledental, nog vooruitgaan. Ook spr. her innerde aan het belangrijke aandeel van de Maatschappij in het tewerkstellen van werk- loozen van het platteland en de groote ste den. Met kracht wordt propaganda gevoerd ter voorkoming en bestryding van boschbran ken, zulks mede door op hoogen prijs gestelde medewerking van pers, bioscoopdirecties, ra dio-uitzendingen, militaire autoriteiten en alle medewerkers. Gelukkig kwamen in 1930 en in 1931 tot dusverre geen belangrijke schadegevallen ten gevolge van boschbrand voor. Ten slotte noemde spr. de druk bezochte cursussen door de maatschappy ingesteld en alle andere middelen tot verspreiden van kennis op het gebied van cultuurtechniek, boschbouw, fruitteelt, visscherij, bedryfsboekhouding enz. De directeur eindigde met een woord van dank aan alle ambtenaren van de Heide maatschappy, van hoog tot laag, die in het afgeloopen jaar de directie bijstonden om de veelomvattende taak te volbrengen. Na de verkiezing van commissarissen, we gens periodieke aftreding, heeft de heer dr. W. S. Unger, gemeentearchivaris van Middel burg, een korte inleiding gehouden over de geschiedenis van Middelburg en daarby in het byzonder er den nadruk opgelegd, dat Middelburg in de middeleeuwen en daarna vooral een groote handelsstad was. Aanvan kelijk was het vooral wel de lakenhandel op Engeland, later was Middelburg de stapel plaats van wijn uit Frankrijk en Engeland en nog later heeft de kaapvaart en de eigen- handel op Oost- en West-Indië groote wel vaart gebracht, waarvan de vele groote hui zen nog getuigen. De haven van 1535 heeft eeuwen voor binnenhaven der schepen ge diend, maar na de verzanding is daar Nieuw- land ontstaan en nu is ook het Sloe aan het dicht slibben, waaraan de beplanting met espartogras zeer bevorderlijk is. Vervolgens deed de heer G. Houtzagers me dedeelingen over de Zaterdag naar de Wouwsche Plantage-en de verruiming en nor maliseering van Boomvaart en Roosendaal- sche vliet te houden excursie. Na de vergadering volgde een officieele ontvangst ten stadhuize en een excursie naar Oostkapelle en Domburg, waarna de eerste dag met een gemeenschappelyken maaltyd besloten werd. Leeraar boekhouden. Het bestuur der Vereeniging voor Handels onderwijs te Middelburg benoemde gisteren avond tot leeraar in het boekhouden den heer H. Oldeman, procuratiehouder by de Rotterdamsche Bank te Middelburg. N.V. Cultuurmaatschappij SalatrI Plantations. Volgens het jaarverslag over 1930 van de N.V. Cultuurmaatschappy Salatri Plantati ons te Middelburg, bedroeg de productie sa men met die der dochtermaatschappyen Sanghyangdamar en An jar 3074.76 piools koffie van een aanplant van 1017 bouws, waarvan 970 bouws productief en 498.231 h. k.g. rubber van 2534 bouws, waarvan 782 bouws productief. De lage prijzen van rubber en koffie, be nevens de, als gevolg van de weersomstan digheden, kleine koffieoogsten waren oor zaak, dat de financieele uitkomsten der drie vennootschappen in het verslagjaar ongun stig waren. Bovendien moest 28.238 ten laste der axploitatierekeflingen worden ge bracht voor verschuldigde verpondingsbelas ting deze heffing heeft de in 1922/26 be haalde winsten tot grondslag. De directie stelde voor af te boeken van het winstsaldo van het vorig jaarhet nadeelig slot der winst- en verliesrekening ad 80.073.89 een bedrag van 55.567.50 aan vennoot schapsbelasting over 1925 en 1937, daar op het bezwaarschrift tegen den betreffenden aanslag in 1930 afwijzend werd beschikt. De N. V. Cultuurmaatschappy Bandara- lam, waarvan de maatschappy de meerder heid der aandeelen bezit, oogstte 2075.26 pi- cols koffie en sloot haar jaarrekening met een verlies van 6492.42. De rubberoogst der Salatri is voor 1931 getaxeerd op 260.000 h. k.g. Door een zoo zuinig mogeiyke exploitatie is de directie er in geslaagd den kostprys over de eerste vyf maanden van dat jaar te reduceeren tot 20.6 cent per halve k.g., in welke richting de di rectie voortgaat, v De verlies- en winstrekening geeft indebet Winkelen op een Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat aanexploitatie-uitgaven 149.523.55, kof- fieoogst 1929 1135.60 en belastingen 15.555.52. De creditzijde geeft de volgende posten koffieoogst 1930 34.263.63 rub beroogst 1930 49.993.46 ryst 162.80 in trest 1197.35 rubberoogst 1929 535.54 en verlies, te bestryden uit het winstsaldo vorig jaar, 80.073.89. Broodwedstrijden. Bij de gisteren te Middelburg gehouden broodwedstrijden, uitgeschreven door de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, werden de volgende prijzen toegekend Klasse I, waterbrood 1ste prijs A. de Vis ser, Arnemuiden2e pr. J. Joosse, Arnemui- den 3e pr. H.Groenouwe, Viissingen 4e pr. L. A. de Waal, Viissingen eervolle vermel dingen J. M. Deurwaarder, SouburgM. van der Slikke, MiddelburgC. Luyk, Viis singen A. Bourdoux, Nieuw- en St. Joos- land. Klasse II, melkbrood le pr. C. Sanders, Middelburg2e pr. A. J. Somers, Viissingen 3e pr. C. de Wolf, Middelburgeervolle ver meldingen C. Luyk, ViissingenK. J. Dronkers, SerooskerkeL. A. de Waal, Viis singen. Klasse V, tarwebrood le pr. A. P. Rotte, Oostkapelle 2e pr. A. Bourdoux, Nieuwland 3e pr. C. Sandefse, Middelburg 4e pr. P. J. Cornelis, Ritthem eervolle vermeldingen J. F. Hoogkamp, Middelburg C. Hendrikse, SouburgP. A. Salomé, ViissingenC. de Wolf, Middelburg. Klasse VI, beschuitle pr. A. de Visser, Arnemuiden2e pr. C. Sanderse, Middel burg 3e pr. K. J. Dronkers, Serooskerke 4e pr. L. Castanje, Middelburgeervolle ver meldingen J. M. Deurwaarder, Souburg J. B. van de Kop, Viissingen; C. de Wolf, Middelburg. Klasse VIII, klein luxebroodle pr. C. Sanders, Middelburg2e pr. A. U. le Cointre, Middelburg3e pr. J. Ph. Salomé, Middel burg 4e pr. A. Joosse, Arnemuideneer volle vermeldingen A. Strik, Middelburg P. J. Cornelis, Ritthem. Een oudheidkundige vondst. By het afbreken van de huizen in de Nieuwstraat in verband met verbreeding van het deel dier straat bij de Langedelft, zyn een tweetal ronde zuilen te voorschyn geko men. Vroeger heeft op die plaats een ridder slot gestaan en moeten de zuilen nog daar van zijn overgebleven. Restauratie oude gebouwen. De Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg, die evenals Nehalennia kort geleden bijdroeg in de kos ten van restauratie van het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat, steunt thans het in goeden staat terug brengen van een trapgeveltje in de Schuitvlotstraat. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ingekomen en vertrokken personen. Opgave van personen, die zich in de ge meente Souburg hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand Augustus 1931. Ingekomen: Mej. J. Dingemanse, Oranjeplein A 168 van Ritthem. Mej. A. Heinsdyk, Burchtstraat B 395, van Goes. Mej. J. Kerhove, Oranjeplein A 175, van Middelburg. D. Mecusen en gezin, Tuindorp D 19, van Viissingen. Mej. J. de Buck, Middelburgsche straat A 193, van St. Laurens, j H. C. de Klerk, Nieuwe Abeele C 252b, van Koudekerke. Vertrokken: M. J. Merk en gezin, Nieuwe Abeele C 258, naar Viissingen. J. Daniëlse en gezin, Tuindorp Q 76f, naar Zurich. C. Gilde, Vlissingsche straat E 9, naar Den Helder. C. Joziasse, Vlissingsche straat B 172, n&ar Kornwerderzand. Mej. P, van de Putte, Middelburgsche straat A 186, naar Koudekerke, Een serenade. Gisterenavond bracht de Souburgsche mu- ziekvereeniging „Viyt en Volharding" een serenade aan den heer ir. G. A. Job, bedrijfs- ingenieur by de Kon. Maatsch. „de Schelde" ter gelegenheid van zijn benoeming tot rid- der in de Orde van Oranje Nassau. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen portemonnaie met inhoud by Van Sorgen, Buteuxstraat B 211zakmes met schede bij Van Noorden, Buteuxstraat B 251sleutel by Visser, Middelburgsche straat A 182zil veren broche by J. P. Vuyk, Pioenlaan 1, Viissingenbelastingplaatje by Teeuwen, Ritthemsche straat A 124 belastingplaatja bij Jobse, Marnixplein C 9 actentasch bij Guirau, Tuindorp D 34. VEERE. Restauratie stadhuis. In verband met de hoog noodige restau ratie van het stadhuis alhier is een stelling gebouwd. De restauratie is opgedragen aan de firma M. K. Jeras Zonen te Middelburg, die haar sporen op dit gebied ten volle ver diend heeft. GOES. Een leelyk verschijnsel. Wy ontvingen dezer dagen inzage van een1 schrijven, dat een inwoner onzer provincie ontving van een Noord-Hollander, die in zijn vacantie een tochtje door Zeeland maakte. De schrijver was opgetogen over het mooie, hier gezien. Maar één ding trof hem hoogst onaangenaam, nl. dat op de Middelburgsche markt verscheidene groepen vrouwen en kleine kinderen in Zeeuwsche (bedoeld zal wel zijn Arnemuidsche) dracht paraat ston den om zich voor geld te laten kieken, wy, die dit niet dadelyk snapten, werden daar aan met de noodige vrymoedigheid door een Zeeuwsch hummeltje herinnerd, dat met op gestoken hand monay, monay roepend opona afkwam. Dit door mij met leedwezen gecon stateerde feit dient gesignaleerd te worden, Ik vond het stuitend. In Goes merkten wy gelukkig daarvan niets. Tot zoover de briefschrijver. Het is wel licht goed, dat de autoriteiten en ook do Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer^ eens weten welken onaangenamen indruk dat gebedel en deze kinderexploitatie op de vreemdelingen maken. De goede en voortref- felyke naam van Zeeland in den vreemde kan er schade door lijden. Wy meenen, dat er by goeden wil wel wat meer tegen gedaan kan worden dan nu ge schiedt. Het euvel schynt eer meer dan min der erg te worden. De Winkelweken. Gisteren werkte het weer wat meer mee dan Woensdag. Het was weer gezellig druk in de stad en voor de openlucht-bioscoop voorstelling, aangeboden door den heer Van Liere (Groote Markt) was byzonder groot© belangstelling. Het doek was tegen het stadhuis geplaatst. Een groote menigte vulde het marktplein en volgde met aandacht de films, die in hoofd zaak dienden om meerdere bekendheid aani de Nederlandsche industrieën te geven. Er waren ook enkele komische films by. De firma Poldermans zorgde tydens de voor stelling voor radio-muziek in de muziektent, TERNEUZEN. By beschikking van den minister van fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen, enz. Ji A. Struyck, toegevoegd aan het hoofd van de insepetie Nymegen, le afdeeling, verplaatst naar Ter Neuzen en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accyn- zen aldaar. Politie-diploma. Voor het gewoon politie-diploma van deni Algemeenen Ned. Politiebond zyn geslaagd de heeren J. J. Boonman, korporaal by de groep politietroepen alhier, en J. Boidin te Sas van Gent.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1