1000 500 300 150 100 25 Zwemwedstrijd oiti dei Scheldeheker 1931. MAANDAG 31 AUGUSTUS EERSTE BLAD Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Traject Schelde-Zwemwedstrijd i NO.204 69e Jaargang' 1931 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct llilian: Firma F. VU DE HEIDE Ir., Walslraat SI-CO, llistinp. Itlil. 19. Postrekening liill ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies vau een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Bewondering voor de Organisatie Perfecte sein- en medische dienst De Schelde geen kikker sloot Zware strijd Schitterende prestaties Kuyper bekerhouder Van de Velde redt de Belgische eer Enorme en enthousiaste belangstelling Oprichting Z. Z. B. Begunstigd door oogenschijnlyk buitenge woon fraai weer is Zaterdagmiddag voor de tweede maal de zilveren Scheldebeker, uitge loofd door onzen burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, ver zwommen. Dat een heerlijk zonnetje echter niet voldoende is om met succes de wel eens smalend genoemde kikkersloot, welke ons van Zeeuwsch-Vlaan- deren scheidt, over te zwemmen is thans wel klaar aan den dag getreden. Was er het vo rige jaar sprake van tamelijk sterken wind en regen en dus ongunstig weer, toch kwam er van de 24 deelnemers de helft, waaronder 7 dames aan de finish. Mej. Y. Louwereins werd toen bekerhoudster met een tijd van 2 uur 11 min. 41/5 sec. Nu, met degelijke organi satie en alleszins deskundige voorlichting, deelname door zwemmers van naam en blijk baar schitterende weersgesteldheid, maakte de heer Kuijpers uit Amsterdam, die het tra ject Zutphen—Deventer, zijnde 17 K.M. met stroom mede in 2 uur wist af te leggen, nog een tijd van 2 uur 27 min. 11/5 sec., terwijl de tweede en tevens laatst aangekomene, de heer Van de Velde uit Boom (België), de finish aantikte na 3 uur 43 min. 36 4/4 sec. Wel een bewijs, dat wind en stroom op onze Schelde factoren zijn, waar bijzonder ernstig reke ning mede moet worden gehouden. Op de persboot. Nadat de „Vlissïngsche Armade" de buiten haven verlaten had, vertrok circa kwart over één ook de persboot, een flinke snelvarende motorboot van het Belgisch loodswezen, naar Breskens. Behalve verschillende persmen- schen bevonden zich aan boord de voorzitter van den N.Z.B., de heer C. F. Kellenbach, die dus zijn woord gestand deed den wedstrijd te zullen bijwonen, en zelfs de verre reis uit Wijk aan Zee daarvoor niet ontzien had, be nevens mej. Y. Louwereins, die het vorige jaar den Schelde-cup veroverd heeft. Na be trekkelijk korten tijd meerden we te Bres kens onze geleider, de heer J. P. van Bel, official van den Kon. Ned. Voetbalbond, huurde een auto en in no time waren we aan de startplaats. Hier heerschte een gezellige drukte vélen waren, getuige het groote aan tal auto's van heinde en ver gekomen, om het typische schouwspel gade te slaan. Vóór de kust een gansche dobberende flotilje mits gaders, in vergelijking daarmede, enkele „flinke knapen"te land een leger van toe schouwers, van het vet glimmende deelne mers (sters), tijdopnemers, loodsen, dokters, persfotografen enz. De vloed was snel wassen de en spoedig werden ons de voeten gespoeld. De consul van den Ned. Zwembond in Noord- Brabant, de heer O. Hoogestein, te Ginneken, die als kamprechter den wedstrijd zou leiden, trachtte per megafoon den deelnemers nog een en ander mede te deelen, doch werd daarin bemoeilijkt, doordat deze zich te veel verspreid hadden en meerdere personen op en aanmerkingen maakten, ieder op zijn ge legenheid. Ten slotte kon appèl gehouden worden en bleek, dat starten zouden 1. Vi- leyn, Vlaardingen2. Slager, Vlissingen, 3. Boogaard, Sluis, 4. Malfait, Boom5. Waga, Sluis6. mej. Dekker, Veere 7. mej. Potters, Vlissingen, 8. Stenders, Amsterdam9. mevr. Vermeulen—de Joode, Vlissingen 10. Kroese, Amsterdam12. Schul, Roosendaal13. Van Zweden, Goes 14. Vette, lerseke 15. Boom- sma, Middelharnis j 16. Kuijpers, Amster dam 17. mej. Olsen, Rotterdam18. mej. Wijthoff, Vlissingen19 Visser, Vlissingen 20. Luitwieler, Vlissingen 21 mej. Van den Heuvel, Vlissingen22. Anraad, Vlissingen 23. Van de Velde, Boom 24. Grahama, Sluis 25. Van den Burgh, Vlissingen 26. mej. Klaassen, Vlissingen. Totaal 25 zwemsters en zwemmers. Niet opgekomen was no. 11 Van der Kamp uit Amsterdam, terwijl no. 27, De Boer, die was ingevallen voor Frauwendorff (Schiedam), die zich, zooals wij reeds hebben gemeld, wegens ziekte had teruggetrokken, Werd afgekeurd. Waar we bij de voorbereiding! menigmaal de loftrompet gestoken hebben over de orga nisatie en de maatregelen, welke getroffen Werden, schromen we niet om, naast het roe toen van zeer en nog eens zeer veel, te wijzen &P datgene, wat niet onberispelijk was. Zoo lagen de geleide-booten veel te ver uit de kust. De bedoeling was toch, dat ze alle op volgorde zouden liggen de zwemmers (sters) hadden zich dan ieder tegenover hun vaar tuig op kunnen stellen vóór den start en het safety-first wes van stonden aan volkomen geweest. Doordat de drie sloepen van de De Ruijterschool lek bleken, was verwisseling en combinatie noodzakelijk geworden, doch hier bij hadden de teugels strakker aangehaald moeten worden. Thans zocht, op het punt van starten, bijv. een loods met zijn beman ning en lid V.R.B. nog naar zijn zwemmer aan den walDe nummering van deelnemen- den, booten enz, was alles goed voorbereid, doch daar men er geen cijfers als schilder huizen voor bezigen kon, was het zeer be zwaarlijk voor de zwemmers (sters) om, hun respectievelijke booten op te zoeken en om gekeerd. Nogmaals, de afstand was daarvoor veel te groot. Oprecht gesproken is perfecte regeling geen sinecure, doch ijzeren discipline in den goeden zin van het woord is een eerste vereischte. Als ieder het deel van zijn uitge stippelde taak vervult en ook niets meer, slaagt het geheel van zelf. Voor zoo'n uitge breide organisatie met zeer zware verant woording voor menschenlevens, moet het „verdeel en heersch" in toepassing worden gebracht. Wellicht is het aan te bevelen, dat iedere functionaris het volgende jaar zijn verplichtingen precies zwart op wit krijgt, daar dit voor sommige personen nog wel zoo eenvoudig is, als een samenvattend rapport, wat overigens een mooi stuk werk was. De korte tijd van voorbereiding moge hieraan ook eenige schuld dragen, nog óp een ander punt willen we de aandacht vestigen. Hoe meer deelnemers hoe liever. Doch hierin schuilt in verband met „het veiligheid voor alles" een groot gevaar. Het beste is o.i. dan ook een volgend jaar een strenge selectie te laten toepassen door een bevoegd lichaam, bijv. den N.Z.B. Er namen nu zwemmers aan deel, die absoluut hun eigen capaciteiten niet konden beoordeelen. Met een dergelijk zeer gemengd gezelschap stijgt het gevaar èn de verantwoordelijkheid èn de moeilijkheid van organiseeren. De wedstrijd lijdt er onder ten slotte. Wat het oogenblik van starten betreft, hierover loopen de meeningen uiteen. De een zegt„er is een half uur te vroeg gestart", de ander verklaart„de vloedgolf heeft zich een half uur langer laten gevoelen". De waarheid zal wel in het midden liggen. Dat het tijdstip van den start goed was bewijst o.i. het resul taat door den geoefenden zwemmer Kuijper behaald. Deze is met gebruikmaking van den vloed overgekomen en heeft daarna van de ebbe geprofiteerd. Hij werd ook no. 1. Maar ookhij heeft naar zijn loods geluisterd Ongeveer 2 uur heeft de burgemeester van Breskens, de heer D. H. xan Zuijen het start schot gelost. Een volgende maal is het wel licht mogelijk hiervoor een werktuig met grooter knaleffect te gebruiken, opdat ieder een dit sein hooren kan. Afzetting van de startplaats, opdat het publiek op behoorlijken afstand blijve is mede noodzakelijk. Toen de zwemmers (sters) zee gekozen hadden, bracht de auto ons weer terug naar het persvaartuig. Als de eigenaar van dat vehikel veel van dergelijke „vrachtjes" heeft, zal hij spoedig zijn schaapjes op het droge hebben. Deze moderne „Lamme Goedzak" vroeg aanvankelijk acht gulden en daarna zeven gulden voor het korte ritje. Hij zelde nl. er zijn beroep niet van te maken, doch ons ter wille te hebben willen zijn Voorwaar een persoon, di? het vreemdelingenverkeer in Breskens wel zal helpen bevorderen Aan boord van de loodsboot teruggekeerd weren we weldra weer in het ruime sop, waar wc ervaren konden, dat er hier en daar nog al een stevige deining stond. De sterke Oos tenwind maakt een flinken golfslag en spoe dig zagen we dan ook al op een tweetal boo ten de roode vlag hijschen. De eerste uitval lers. Kuijper, die de eerste 1000 M. gelijk lag met Stenders en Malfait geraakte daarna vóór en bleef vóór. Met regelmatigen snellen crawLslag zwom hij achter zijn boot verder. Niet ver van de Schoone Waardin troffen we hem weer ouder de Walchersche kust, klaar blijkelijk vermoeid want hij zwom een kal- men schoolslag. Op deze hoogte aangekomen, was de strijd voor hem gestreden, hij had een flinken voorsprong en kreeg stroom medev Kort daarop had hij blijkbaar weer nieuwen moed verzameld en met mooi en langen crawl- slag trok hij verder zijn doel tegemoet, zeker van de overwinning. Al manoeuvreerende door het parcours kwamen we nog bij verschillende booten, wel ker zwemmjrs (sters) het bereids hadden op gegeven of met moed en volharding worstel den tegen ue golven om den eenmaal begon nen zwaren tocht te volbrengen. De loods, de heer Weber, vertelde ons een en ander van de moeilijkheden, waarmede een zwemmer op de zeer lastige Scheldemonding heeft te kam pen, en welke ten slotte wel bewaarheid zijn geworden door het geringe aantal deelne- menden, die er slechts in geslaagd zijn het eindpunt te bereiken. De heer Kellenbach zeide ons, dat de spor tieve waarde van zoo'n zwaren zwemtocht bestaat in het demonstreeren van zijn uit houdingsvermogen en het resultaat van taaie oefening. Het doel van den N.Z.B. is niet het organiseeren van wedstrijden, doch deze wor den benut om het zwêmmen, als zijnde de meest gezonde lichaamsoefening, te propa- geeren. Daarom beijvert de bond zich ook om het zwemonderricht als leervak ingevoerd te krijgen op de scholen. Onze gastheer, de heer E. L. M. T. Stroo- bants, inspecteur van het Belgisch loodswe zen, bood ons in het zeer comfortabele lood sen verblijf een thé aan. Deze was ook, even als de geheele wedstrijd, zeer grootscheeps van opzet en daarbij uitnemend van kwali teit. Enkelen onzer, onder wie een dame, die zich in Breskens bij ons had gevoegd, omdat zij den tocht veiliger achtte per motorboot als per zeilschip, zeideft echter spoedig de knusse hut, trots de animeerende gesprekken en kwinkslagen van onzen leidsman Van Bel, vaarwel, uit vrees anders weldra de vischjes te zullen voederen. Docri het is alles wel af- geloopen. Eenmaal weer aan dek, in den fris- schèn wind en de reine lucht, zakt het spoe dig en raakt men weer op dreef. Een afhaal-motorboot bracht ons ten slotte aan het roeiershoofd. 't Zal toen zoo rond den vieren zijn geweest. Wij wandelden over den Boulevard, die wemelde van belangstel lend en reikhalzend uitziende menschen. 't Was er in het koesterende zomersche zon netje een drukte van belang. De heer Kel lenbach kon dan ook niet nalaten om zijn bewondering over zoo'n medeleven te uiten. Zoo'n populariteit vond hij heerlijk en een geweldig propagandamiddel. Aan het strand vernamen we, dat door een uitstekend inge- richten seindienst het verloop van den wed strijd aan het publiek bekend gemaakt was kunnen worden. Aan de finish. Reeds vroeg in den middag hadden zich langs de hekken aan weerszijden van het Badpaviljoen en langs den dijk en de palen der oeverdediging zooveel toeschouwers ge posteerd, dat men daar letterlijk over de hoofden kon loopenlangs de lijnen van het bad, die over het water keurig met vlaggetjes gepavoiseerd waren, zaten een massa kaart- jes-bezitters. En die allen hadden voorloopig niets te zien dan de groote, witte, geheimzin nige tent, waar de aankomenden, na eerst onderzocht te zijn door de doctoren, door mannen van de Eerste Hulp van ongelukken, geleid door de 2 verbandmeesters der Kon. Maatsch. „de Schelde" en door verpleegsters uit het Gemeenteziekenhuis, ontvet zouden worden en in geval van nood verpleegd, waar voor alle ingrediënten aanwezig waren. Die tent, verdeeld in twee deelen voor de vrouwe lijke en mannelijke zwemmers, vormde een deel van de organisatie, die aan dezen kant van het water tip-top was, waarvoor de or ganisator, de hoofdinspecteur van politie Toussaint, ten zeerste geprezen dient te worden. Te hooren kreeg het groote publiek ook wat, want, om den moed er in te houden, die door het lange wachten wel wat opwek king noodig had blies het muziekgezel schap „St. Caecilia", dat als altijd bereidwillig zijn medewerking had geboden, er lustig op los. En in den loop van den wedstrijd kregen de aanwezigen nog iets anders te hooren. In een der kamertjes van het Badbedrijf was nl. een radio-post gevestigd, welke in verbinding stond met den mijnenveger I. Van dit vaar tuig, dat, als tal van motorbootjes en sloepen de zwemmenden begeleidden, werden van tijd tot tijd berichten afgegeven, welke door mid del van luidsprekers, aan weerszijden van het Badpaviljoen geplaatst, bekend werden ge maakt. Daardoor bleef het publiek op de hoogte van den stand van den wedstrijd. Om een klein denkbeeld te geven van dit soort reportage geven we hieroder de berich ten overgeseind tot de aankomst van den eerst aankomenden, den heer Kuijper. 2.20Gestart. 2.49Kuijper leidt met een paar honderd meter voorsprong. X VUIS.S M AVElNJ -.v- V, t. ;v v-L 'V - Sloep seint om medische hulp. Dokter aan boord. 2.54In 3 sloepen wordt de roode vlag (dokter) getoond. 3.02 Kuijper verreweg één. 2 is Malfait uit Boom, die ongeveer gelijk ligt met een ander. 3.08 Stenders (Amsterdam) drie. 3.17 ^Luitwieler en Slager waarschijnlijk 5 en 6. 3.19 Vileijn (Vlaardingen)die nummer 7 was, heeft het opgegeven en wordt aan boord genomen. 3.53 Kuijper bevindt zich in schitterende conditie 200 M. beoosten Buitenhaven, 50 M. uit den waL 4.Stenders, nu twee, in goede conditie, 600 M. Z.O. van Kuijper. 4.03 Malfait (van 4 no. 3 geworden) 500 meter Oost van Stenders. 4.09 Slager krijgt kramp in rechterbeen, wordt aan boord genomen. 4.17 Boomsma (Middelharnis) nummer 4, 200 M. Z.O. van buitenhaven, in goede con ditie. 4.25 Luitwieler heeft het opgegeven door kramp bij lichtboei no. 2. Malfait heeft het opgegeven door vermoeid heid B.O. van Visschershaven. 4.50 Kuijper binnengekomen in goede con ditie. Het verloop van den wedstrijd. Niet vrij van vermoeidheid doch opgewekt stapte Kuijper als eerste na 2 uur 37 min. en 11/5 sec. aan land, luide toegejuicht door een ontzaglijke menigte. De harmonie „St. Cae cilia", onder directie van den heer A. J. Gèijsen, verwelkomde hem met schetterende fanfares. Kuijper, die meerdere malen groote afstanden gezwommen heeft, noemde Bres kensVlissingen een verbazend zwaar tra ject, hij had last gehad van koude en vond het water ruw. Het water begon aanmerkelijk terug te loopen en 't was te voorzien dat ve len de finish niet halen zouden. Enkele boot jes waren in 't zicht, doch de meesten gaven den indruk eerder van dan naar den wal te geraken. Ongeveer half zes werd Stenders, die in het gezicht van het eindpunt gestrand was, aan wal gebracht in een toestand van fatale inzinking en uitputting. De medische dienst was onder dr. Staverman vlekkeloos georganiseerd. De Transportcolonne, ver pleegsters en .verbandmeesters waren op hun post en verschillende medici konden direct de vereischte deskundige hulp verleenen. Sten ders heeft hoogst onsportief en onverant woordelijk gehandeld, door ach aan het me dische onderzoek vóór den start te onttrek ken. Met het zwemwater toch was hij onbe kend. Op eigen risico heeft hij den tocht on dernomen en daar ook de noodlottige gevol gen van ondervonden. Een geval, waaruit leering te putten valtWij vernamen nog, dat Malfait het, even na Kuijper's aankomst, opgegeven had bij de Visschershaven en Van der Burgh om half zes bij het roeiershoofd. Omstreeks die.i tijd verscheen vóór de finish weer een zwemmer, die hevig kampte met den stroom. De* snelle, krachtige ebbe, die later den Amsterdammer Kroese als no. 3 aan land voerde bij de Nolle-punt, dreigde ook dien zwemmer, die den Belg Van de Velde bleek te zijn, voorbij zijn doel te brengen. Met ijzeren wil en staal uithoudingsvermogen heeft hij den ebstroom getrotseerd en over wonnen. Maar toen hij de finish gehaald had, waren zijn krachten dan ook uitgeput. Hulde aan no. 2. Ook hij werd met gejuich begroet. Medische hulp en brancardiers waren echter ook hier noodig. Hij had het parcours in 3 uur 43 min. 36 4/5 sec. afgelegd. Stenders en Van de Velde werden naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. Aan de hand van de door den loods Weber gemaakte film en den weg door Kuyper afgelegd, dien we zooals voorzegd in de buurt van de Schoone Waar din aantroffen, is het traject door dien zwemmer afgelegd zeker wel 8 a 9 K.M. ge worden. Daar van bevoegde zijde werd mede gedeeld, dat de nog te water zijnde deelne- menden de finish niet meer konden bereiken, werd hun middels een der groote vaartuigen kond gedaan, den tocht te staken. Zoo heb ben slechts twee zwemers den tocht vol bracht tot aan de finish. Een poover resultaat, doch een des te kraniger prestatie, welke respect afdwingt De prijsuitdeeling. In de pergola van „Britannia", een inrich ting, welke voor alle doeleinden gelegenheid biedt, doch waar op Zaterdagavond, vanwege het overtalrijke danslustige publiek en de vele hotelgasten in dezen tijd van het jaar bijna geen plaatsje vrij is, vond 's avonds de prijsuitdeeling plaats. De directie stelde ter beschikking, wat nog mogelijk was en dat verdient waardeering. Een meer rustiger om geving was voor het beoogde doel en na zoo'n veel eischenden middag echter wel gewenscht geweest. De burgemeester, de heer C. A. van Wael- deren, achtte het zich een eer de fine fleur van zwemmers en zwemsters te mogen be groeten, na deze bijzondere sportieve gebeur tenis, welke uitstekend georganiseerd was, doch met moeilijke weersomstandigheden te kampen had. Spr. meent, dat deze dag blij vend in de geschiedenis kan worden vast gelegd, door het stichten van een Provin cialen Zeeuwschen Zwembond, als lid van den N. Z. B„ die aan het sport-evenement van heden steun en medewerking verleende. Tot dat doel is een voorloopige commissie ge vormd, bestaande uit de heerenC. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen dr. A. Staverman, chirurgJ. J. van der Jagt, voorzitter V.Z.C.D. W. Toussaint, official N.Z.B.W. de Graaf, voorzitter Middelburg- sche ZwemclubG. A. Hajenius, burgemees ter van Goes als vertegenwoordiger van de Bevelanden en Priems, directeur van de H.B.S. te Terneuzen als representant van Zeeuwsch-Vlaanderen. Beide laatstgenoemde heeren hadden met burgemeester van Woel-* deren den wedstrijd gevolgd. De aanwezigen betuigden middels applaus hun instemming met de oprichting van den Z.Z.B. De burgemeester hoopt, dat deze elk jaar den Scheldewedstrij d zal organiseeren, ver trouwde, dat de eminente leiding behouden zal blijven en dat de enorme belangstelling en populariteit nog zullen groeien. Daar de eigenlijke wedstrijd is geslaagd door de deel nemers en deelneemsters en allen zich onder worpen hebben aan een zeer zware proef, werd besloten aan allen een zilveren herinne- ringsmedaille uit te reiken. Daarna richtte de burgemeester zich tot den winnaar, den heer Kuijper uit Amster dam, die onder zeer moeilijke omstandig heden, kampende met wind en stroomingen, de finish wist te bereiken. Waren er het vorige jaar meerdere gelukkigen, des te groo ter is thans de prestatie. Op den Schelde*

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1