fa ve/tstOMUr® "(fao* ZATERDAG 500 EERSTE BLAD No. 203 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KONINGINNEDAG. BINNENLAND Stads- en Provincienieu ws VIRGINIA VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan I5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Als we bij een of andere gelegenheid aan de Koningin denken en aan de po sitie, welke zij in ons land inneemt, dan rijst altijd de herinnering bij ons op aan de Novemberdagen van 1918 en aan Henri Van Kol. Deze laatste, altijd een overtuigd, maar bezadigd sociaal-demo craat, toefde in het buitenland, toen Troelstra hier in de Kamer aankondigde, dat de arbeiders het bewind in handen zouden nemen. De republiek zou worden Dat begreep Van Kol, die er daar over de grenzen van hoorde, heelemaal niet. We zeiden het reeds hij was een over tuigd sociaal-democraat, principieel voorstander derhalve van de republiek, maartóch kwam hij in allerijl terug naar hier, met de uitgesproken bedoeling om zijn leidende partijgenooten af te vragen, waarom zij bij ons, in Nederland, nu toch zoo'n haast moesten betoonen om de republikeinsche idealen in werkelijk heid om te zetten. Van Kol minde de realiteit, waardeerde de volkomene demo cratie, die hier onder de monarchie het staatsbestuur bezielde en gaf uiting aan zijn gevoelens, dat het voorloopig heel riskant zou zijn om een goeden monarcha len regeeringsvorm om te ruilen voor een misschien slecht geordende republiek. Dat was een uiting van practischen geest, óók echtereen compliment voor de wijze, waarop onze Koningin haar constitutioneele taak opvatte. Een goede bestuurder of bestuurster is een zegen voor het land. In andere landen denken degenen, die overigens krachtens hun beginsel de re publiek voorstaan, juist zoo over de zaak. Met name in Noorwegen en ook in Dene marken, zijn de sociaal-democraten sterk genoeg om er de monarchie onmogelijk te maken, als ze dat wenschten, en meer malen in de allerjongste geschiedenis hebben ze daar zelfs de gelegenheid maar voor het grijpen gehad om hun idealen practisch te verwezenlijken. Ze maakten 'er echter geen gebruik van uit waardee ring voor het vele goede, dat de monar chie nog biedt envreezende misschien ook wel de teleurstellingen, die een re publiek het volk zou kunnen bereiden. In een constitutioneele monarchie, als wij die kennen, vervult het hoofd van den Staat in hoofdzaak een representatieve rol, naar buiten, en als decoratief draag ster van het gezag, ook naar binnen. Zulk een hoofd, dat zich overigens leiden Iaat door de adviezen van daartoe ge schapen, uit de constitutie des staats voortgekomen lichamen tenzij in zeer bijzondere gevallen wel overwogen eigen inzichten zich daartegen verzetten, wat in de practijk weinig is voorgekomen vormt de onmisbare bekroning van het staatsgebouw en zulk een hoofd, met geen andere rechten of andere bevoegd heden, zal evenzeer noodig zijn in een republiek, waar men dat hoofd dan pre sident heet, om wien men om de vier of zes of zeven jaar een heftige verkiezings agitatie ontketent, met een gewoonlijk dure reorganisatie in het corps van hooge ambtenaren en titularissen als gevolg. Tegen een goede democratische monar chie valt weinig te zeggen. Waar konin gen werden heengezonden, hadden deze dat gewoonlijk aan zichzelf te wijten, doordat ze zich met het decoratieve en representatieve karakter van hun hooge ambt niet wisten te vergenoegen, maar actief wilden ingrijpen in het lot van den staat, het lot van hun volk. Denken we slechts aan ex-keizer Wilhelm en ex- koning Alfons. En meen niet, dat men zulke onge- wenschte actiivteit van een vrouwelijke zegeerster niet behoeft te verwachten. De geschiedenis leert alweer anders ook de jongste geschiedeniskoningin Victoria van Engeland b.v. Dat koningin Wilhelmina haar taak Steeds op zoo juiste wijze heeft opgevat sn volvoerd, mag haar de waardeering van heel het volk verzekeren, omdat aan het volk daarmee tevens de onrust is be spaard, die van een wisseling van regee ringsvorm Spanje altijd het gevolg is, een onrust, die met veel verlies aan bloed, cultuur, karakter en welvaart ge paard gaat en waarvan de oogenblikkelij- ke voordeelen nihil, de toekomstige problematisch zijn. Er wordt wel eens dom-schamper ge oordeeld over de taak, die een Koningin heeft te vervullen. Laat dezulken eens beter nadenken. Laat ze eerst eens na gaan, welke onheilen een onbeheerscht beleid van een staatshoofd kan stichten, onheilen, voor welke wij dan toch be spaard zijn gebleven. En laat ze dan bedenken, hoe een Koningin door de eischen, welke traditie en decorum aan het koningschap stellen, vele persoonlijke verlangens en persoon lijke neigingen moet weten te offeren, zich zelf en haar persoonlijkheid onder geschikt moet maken aan de belangen van haar taak. Dat moeten we allemaal wel, maar wei nigen doen dat met volkomen onderwer ping en zelfbedwang, en nóóit zijn onze offers van zoo groote beteekenis voor ons persoonlijk leven, als de offers van ko ningen en koningskinderen. Dat alles overdenkende, zullen ook dit jaar op Ko ninginnedag de gedachten van talrijke Nederlanders weer in dankbare herinne ring uitgaan naar Haar, die meer dan heerscheres over een volk, de Moeder des Volks is. Nieuwe frankeerzegels. Over eenige weken zullen op de postkanto ren verkrijgbaar worden gesteld frankeerze gels van 36 cent en van 70 cent. Aan het zegel van 36 cent bestaat behoefte van de frankeering van een luchtpostbrief beneden 5 gram naar Ned.-Indiëhet zegel van 70 cent dient voornamelijk voor de ver zending van postpakketten van 7—9 K.G. De zegels, welker formaat in overeenstem ming werd gebracht met de voorschriften voor papierformaten, zooals die werden vast gesteld door de centrale commissie voor nor malisatie in Nederland, hebben een afmeting van 21 bij 30 mM. en zijn ontworpen door den architect Piet Zwart te Wassenaar. De vervaardiging geschiedde met gebruik making van moderne grafische middelen, fo tografie en foto-chemigrafie. Van de verschillende foto-chemigrafische reproductiemethoden bleek koperdiepdruk (roto-gravure) de eenige techniek te zijn, welke bij groote oplagen het fotografische beeld op ongeglansd papier bevredigd repro duceerde. Een nadeel van roto-gravure is echter het vrij grove raster, dat bij de kleine afmeting van het postzegelbeeld hinderlijk kan zijn. Teneinde dit raster zoo weinig mo gelijk storend te doen werken, moesten vele fijne nuanceeringen worden opgeofferd. Beide zegels zijn opgebouwd uit 3 elemen ten, beeltenis van H. M. de Koningin, een voorstelling en de tekst. Ornamentaties wer den als overtolligheden geweerd. De voorstel ling op het 70 cent zegel herinnert aan Ne- derlandsche industrie en nijverheid, die op het 36 cent zegel aan de luchtvaart. De ontwerper ging bij deze zegel nog een stap verder in zijn poging tot een consequen te toepassing der 3 elementen als eenige for maties in de acymetrische compositie. De vulling van een rechthoekig beeldvak werd losgelaten, de beelddeelen werden alleen in evenwichtig verband met elkaar gebracht op een witten ondergrond. De postzegel is daardoor van een in zichzelf besloten eenheid, deel geworden van de grootere eenheid, die een briefomslag met de adresseering, stem pels en andere aanwijzingen vormt. Het best komt dit tot uiting, indiên het ze gel op een witte enveloppe geplakt wordt. Het beeld is in plaats van star omsloten door een rechthoek, open en ijl en actief geworden, evenals de meeste karakteristieke uitingen van onzen tijd. Bij het zegel van 36 cent zijn het beeld, de waarde en het woord Nederland in rood uit gevoerd en de vliegtuigen in blauw. Het zegel van 70 cent is blauw met uitzon dering van het woord Nederland en de waar de 70 cent, welke rood zijn. Een regeeringspersdienst. De minister van buitenlandsche zaken heeft een commissie ingesteld, bestemd om de re geering van advies te dienen ter zake van de organisatie van een regeeringspersdienst. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de heeren prof. mr. J. P. A. Francois, admi nistrateur van het departement van buiten landsche zaken, voorzitterD. J. von Ballu- seck, te Amsterdamdr. M. van Blanken- stein, te Scheveningen mr. J. J. van Bol huis, te 's-GravenhageH. Kuipers, vice- president van de vereeniging van dagblad redacteuren De Nederlandsche Dagbladpers, voorzitter van de katholieke vereeniging van dagbladredacteuren De Katholieke Neder landsche Dagbladpers, te Rotterdam A. J. Lievegoed, te 's-Gravenhage J. G. Pater, chef van den persdienst van het hoofdbe stuur der posterijen, telegrafie en telefonie, tevens secretaris der commissie mr. L. J. Plemp van Duiveland. chef van het bureau pers aan het ministerie van buitenlandsche zakenTh. J. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, en P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen aan het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Huldiging dr. F. M. Wibaut. In de ambtswoning van den burgemeester, den heer W. de Vlugt, was gisterenmiddag de raad uitgenoodigd om afscheid te nemen van hen, die niet wederkeeren in den nieuw ge kozen raad. Zeer velen hadden aan de uit- r.oodiging gevolg gegeven. Zich wendende tot dr. Wibaut zeide spr. dat hij, onder diegenen die niet meer terugkeeren, nummer één staat. Gij hebt het langst deel uitgemaakt van het college en op dat dagelijksch bestuur hebt ge dikwijls een stempel gedrukt. Het is de derde maal, dat wij afscheid nemen van u als wethouder vermoedelijk zal het de laat ste maal zijn. Daarom ligt daarin iets droefs- geestigs. Hartelijk dankte de burgemeester voor al het goede, dat de heer Wibaut heeft gedaan voor de gemeente op zoo verschillend gebied. Ook mevr. Wibaut deed spr. deelen in de hulde, haar echtgenoot gebracht. Als tastbaar bewijs van de waardeering, die in raadskringen wordt gevonden, bood spr. dr. Wibaut aan de groote gouden medaille van de stad Amsterdam. Deze ging vergezeld van een oorkonde, waarop staat „Burge meester en Wethouders hebben besloten aan dr. F. M. Wibaut de gouden eeremedaille aan te bieden wegens groote verdiensten in het bijzonder als wethouder". Dr. Wibaut antwoordde daarop met een kort woord, waarbij hij dankte voor de vriendschap en medewerking, die hij van den burgemeester heeft mogen ondervinden, on danks het verschil van meening. De vervul ling van het ambt van wethouder was spr. lief. Spr. nam echter niet met droefheid af scheid, maar met grooten weemoed. Men moet welberaden een werk aanpakken, maar ook welberaden het weten te beëindigen. Spr. hoopte dat ook in het vervolg zijn verder werk voor een groot deel beheerscht zal zijn door de liefde voor Amsterdam. Voor de gou den medaille, de grootste onderscheiding, waarover do gemeente beschikt, dankte spr. ontroerd. Zeeuwsche Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. D. J. Wolfson, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Middelburg C. E. de Jonge, directeur der registratie en domeinen te Middelburg ir. J. J. van Leeuwen, te Middelburg, hoofdingenieur van den provincialen water staat in Zeeland tot ridder in de Orde van Oranje Nassau G. J. de Jonge, te Vlissingen, directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde I. A. G. Job, te Oost- en West-Souburg, algemeen bedrijfsingenieur bij de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen mevr. W. A. Dumon Tak, geb. van Trigt, presidente van de Vereeniging Industrie- en Huishoudschool te Middelburg J. A. Vertregt, lid van den raad en archi tect, te Middelburg A. Janse, hoofd eener bijzondere lagere school te Biggekerke J. G. van Nieuwenhuyzen, burgemeester der gemeente Schore A. van der Have, lid der firma D. J. van der Have, te Kapelle (Zeeland) S. van der Weijde, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Zierikzee I. de Groot, oud-hoofd eener openbare lagere school te Terneuzezi P. Leys, hoofd eener openbare lagere school te Baarland W. J. Anthonisse, landbouwkundig opzichter en Rijksschatter, te Hontenisse is toegekendde eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassauin zilver, aan: A. Rottier, veldwachter te 's Heer Abts- CHIEF WHIP ARDATH Ook met kurk. en goud LONDON kerke J. Holm Azn., concierge aan de Rijks- hoogereburgerschool te Zierikzee L. van der Weele, opziener bij de visscherijpolitie te Bruinisse M. Vader, klerk bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", te Vlissingen W. van Prooijen, meesterknecht in dienst van den heer A. Heyboer, te Middelburg in zilver, aanS. Mijnbergen, te Goes, wagenvoerder-conducteur by de Nederland sche Spoorwegen in brons, aan J. H. E. Woltering, scheeps bouwer bij de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", te Vlissingen D. J. Labruyère, metaaldraaier bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen J. Corbeel, bediende bij den heer M. J. Constandse, te Zierikzee T. van Veen, letterzetter by de Koninkiyke Drukkery Cadsandria, te Breskens. VLISSINGEN. De wethoudersverkiezing. Naar wij vernemen heeft gisterenavond de afdeeling Vlissingen van de S.D.AP. in een drukbezochte ledenvergadering de raadsfrac tie gemachtigd een wethouderszetel te aan vaarden. Als candidaat werd aangewezen de heer J. de Mey. De Zwemwedstrijd om den Scheldebeker. Door de heeren Arntzenius, Ruhl, Staver- man en Van der Jagt, is hedenmorgen offi cieel de temperatuur van het water opgeno men en bleek deze te zyn 62'/2 gr. De weersgesteldheden zijn schitterend. Er staat een lichte Oostenwind, terwyi het uit zicht mooi is. Besloten werd daarom den Scheldewedstry'd te laten doorgaan. Concert Bellamypark, De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geysen, geeft Maandag 31 Augustus, 's avonds 8 uur, een concert in de tent in het Bellamypark. Programma? Volkslied J. Wilms Nationale Feestmarsch A. Grand „La Sarcire", ouverture, Dupavillon „Oud Holland", potpourri op oud-Nederl. volksliederen, F. J. Schweinsberg „Holland Jubelt", nationale feestmarsch, M. J. ff. Kessels Pauze. „Le Sermant", ouverture, P. Gilson „Valse Nationale" Ch.deCarmont „Franche Amitié", fantaisie, Jacques Martin „Wilhelmus" Afgewisseld door volksliederen. Zeebaden. In de week van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 Augustus werden in het gewone bad genomen 1734 zeebaden, waarvan 864 door dames en 870 door dames en in het volksbad 735 baden, waarvan 360 door dames en 375 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 63 graden. De Persil-Schrijver. Het was een schitterend gezicht, toen men heden boven onze stad den moedigen vlieger het woord Persil aan den hemel zag schrijd ven. Reeds in vorige jaren wei-den in ver-* schillende plaatsen van ons land de capaci* teiten van den piloot, evenals de reusachtige afmetingen der met rook geschreven letters, bewonderd. Naar wy vernemen, had het woord Persil, hetwelk heden aan het firmament werd ge* schreven, een lengte van niet minder dan 7 Kilometer, hetgeen overeenkomt met een afstand van hier tot Middelburg. Men kan zich hieruit een voorstelling maken, welk een enormen weg de vliegenier moet afleggen om zyn werk te verrichten. Wanneer wy buiten* dien nog hooren, dat de uitgestooten hoeveel* heid rook een millioen kubieke Meter be* draagt, komt ons één en ander bijna onge* looflijk voor. „Luxor" - theater. Alles om een actrice. Een avontuur aan de Rio-Grande^ Luxor brengt een tweetal uitstekend ver* zorgde geluidsjournalen, waarin een schit* terende vliegdemonstratie en een tocht door de Noorsche fjorden niet de minst aantrek* kelijke gedeelten zyn. De beide hoofdnummers zyn van een goed gehalte. Het eerste behandelt een een* voudig onderwerp, wat met zeer veel men- schenkennis is uitgebeeld. Een jongmensch is tot over zijn ooren verliefd en stelt alles in het werk om zijn uitverkorene, een actrice, te veroveren. Zyn knecht drukt de voetstap* pen van zyn heer op prijzenswaardige wyze en houdt daarby zeer gaarne van verande ring. Om zyn kansen te vergrooten geeft hij zich uit voor een rijken houtkoopman en met succes. De oom van den minnenden jonge* ling blykt ten slotte als jachtterrein ook da artistenwereld gekozen te hebben, zoodat hy by een samentreffen bezwaarlyk zijn bedrei* ging om neeflief te onterven, indien hy met een actrice zou huwen, kan bly'ven hand* haven. Reuze Amerikaansche ballet-opnamen zyn een wonder van ensceneering en een sprookje van schoonheid. Er wordt gedanst op echte Amerikaansche rhythme-melodieën en menig dito geestig „song" treft het oor, Een luchtige, vlot gespeelde charmante rol prent overvloeiende van humor, welke onge-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1