500 300 25 DONDERDAG 27 AUGUSTUS EERSTE BLAD Opening van kt Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. No. 201 69e Jaargang 1931 Uilsave: Fin F. Hl DE lEIDEIi.. Ililslrnlil-ti, Vlissingen Tela!. IU. Postitktaingtüil Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" Stads- en Provincienieuws «w, 5HS- VLIS8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels r 1.25iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet o) oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bil HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERl ANDSCHE DAGB1ADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen De openingsplechtigheid. Op het ziekenhuis „Bethesda" wapperde gisteren de driekleur. Vele autoriteiten, particuliere personen en corporaties hadden prachtige bloemstukken gezonden als blijk van belangstelling met dezen voor de vereeniging „Bethesda" zoo heugelijken dag. Toen de vele genoodigden zich vereenigd hadden in een der zalen van het ruime ge bouw, werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter van „Bethesda", ds. J. S. Hartjes, die voorlezing deed van den 103en Psalm en vervolgens voorging in gebed. Ds. Hartjes zeide, dat men wel zal kunnen begrijpen dat hij zeer dankbaar is voor dit mooie ziekenhuis. Zijn dank gaat bovenal uit tot God. Hij heette in het bijzonder welkom de Moe der van ,3ethesda", mevrouw Blumde Niet, by wie zeker heden ook vele gedachten zullen opkomen, nu deze instelling, die haar zoo na aan het hart ligt, geopend wordt. Verder sprak de voorzitter woorden van welkom tot den burgemeester en zijn gade, de wethouders met den gemeente-secretaris, den directeur van gemeentewerken, de aan het ziekenhuis verbonden doctoren. Vervolgens tot de ver schillende andere autoriteiten, o.a. de com mandanten van zee- en landmacht, den di recteur van het loodswezen, den commissaris van politie, de burgemeesters en predikanten met kerkbesturen van verschillende ge meenten op Walcheren. Het welkom riep de voorzitter ook toe tot de heeren doctoren uit Vlissingen en omgeving, tot de directrice en de zusters, de leden van de vereeniging „Bethesda" en de vele andere genoodigden, die hier in zoo grooten getale tegenwoordig zijn en wier tegenwoordigheid op zoo hoogen prijs gesteld word-t en het bestuur zoo dank baar stemt. Mevr. Blumde Niet was dankbaar dat zij deze plechtige opening kon bijwonen. Zij bracht in de allereerste plaats dank aan God en daarnaast aan het energieke bestuur voor hetgeen het heeft verricht om de totstandko ming van het ziekenhuis te helpen bevorderen. Een bijzonder woord van dank richtte me vrouw Blum tot de architecten en in de eerste plaats tot den heer Van Dam, voor hetgeen zij tot stand, hebben gebracht. Zij hoopte dat Christus het middelpunt van dit ziekenhuis zal zijn en dat Gods zegen op dit huis zal rusten en de patiënten weer gezond uit deze inrichting mogen terugkeeren. Hierna hield de burgemeester zijn rede, welke wij reeds in ons vorig nummer hebben opgenomen, welke toespraak met luid applaus werd begroet. Door de zusters van „Bethesda" werd daar na in de gang een stichtelijk lied met orgel begeleiding gezongen, wat de devote stemming zeer hielp verhoogen. Ds. Hartjes betrad daarna weder den katheder en sprak zijn rede uit, welke wij eveneens reeds in haar geheel hebben opge nomen. Toen ds. Hartjes zich daarbij in het bijzon der tot mevr. Blum richtte, maakte de rede een diepen indruk. Vervolgens verkreeg ds. C. L. Voorhoeve, vroeger voorzitter van „Bethesda", het woord. HU zeide, dat het tot stand komen van >3ethesda" langs bijzondere wegen is gegaan. Maar dit is ook het geval geweest met het vinden van een directrice. Men heeft spr. wel tons gezegd, dat het vinden van een ge neesheer-directeur wel zou gaan, doch dat bet vinden van een goede directrice bijna tot de onmogelijkheden behoorde. Dat het bestuur hierin op zoo uit muntende wijze is geslaagd, mag worden toe geschreven aan Gods hand. Het bestuur heeft In de directrice, zuster Müller, iemand ge vonden met waarachtige liefde voor de Chris- telijke barmhartigheid. Spr. hoopte dat God, die langs wonderbare wegen zuster Müller aan bet ziekenhuis gaf, haar nog vele jaren bij baar moeilijken arbeid zal helpen en sterken en dat onder Gods zegen het ziekenhuis moge Stoeien en bloeien. Vervolgens had door ds. Hartjes de plech- ^e installatie plaats van zuster C. A. Müller tot directrice van het Ziekenhuis. HU stelde namens het bestuur van „Bethes- (3a" aan de directrice de vraag of zij bereid is onder 's Heeren zegen als direc ts ice te willen medewerken aan het stof- felUk en geestelijk welzijn van hen die aan haar zorgen zullen worden toevertrouwd. Na de bevestigende beantwoording van deze vragen, zegende ds. Hartjes zucter Müller in en verzocht de aanwezigen haar toe te zingen Psalm 134 3 (Dat 's Heeren zegen op U daal) Ds. Hartjes heeft vervolgens zuster Müller het teeken van haar waardigheid overgedragen en richtte zich daarna met enkele hartelijke woorden tot haar, in wie het bestuur de goede directrice heeft gevonden. Het be stuur heeft reeds kunnen constateeren dat in zuster Müller de goede vrouw op de juiste plaats is gevonden. Ds. Hartjes richtte daarna eenige woorden tot de ziekenhuizen die afgevaardigden naar deze openingsplechtigheid hebben gezonden, nl. het St. Joseph Ziekenhuis en het Gasthuis, beiden te Vlissingen, het Gasthuis te Goes en de Diaconessen-inrichtingen te Breda, Haar lem en Rotterdam. Wij moeten allen tezamen één groote eenheid vormen, om daarmede te kunnen medewerken aan het groote doel dat ons allen bezielt, nl. verzachting van het lijden der zieken. Een bijzonder woord sprak ds. Hartjes nog tot den heer J. M. Pilaar uit Goes, nog altijd notaris Pilaar. Deze is voor spr., toen hij als jong predikant te Rilland-Bath stond, een voorbeeld geweest. Deze heeft de kroon op zijn werk gezien door de totstandkoming van het Gasthuis te Goes, dat aan zijn initiatief is te danken. Spr. zeide, dat heden het bestuur van „Bethesda" ook de kroon op zijn werk heeft gezien, doch dat thans nog veel arbeid staat te wachten. De vele moeilijkheden welke door het bestuur bij de oprichting van het gebouw zijn overwonnen, zullen door nieuwe gevolgd worden. Ds. Hartjes getuigde daarna van zijn waar deering voor de zusters van ,3ethesda", die de laatste weken zich zoo bijzonder hebben ingespannen, om het mooie gebouw schoon te houden en in te richten, terwijl dan even later de werklieden weer kwamen en de spo ren daarvan spoedig zichtbaar waren. De zusters bleven echter met opgewektheid voort- werken en hij twijfelt er niet aan of zij zullen ook in de toekomst bij de ziekenverzorging den moed niet verliezen. Ook de architecten mochten van den voor zitter een welverdiend woord van erkentelijk heid in ontvangst nemen. Hij eindigde met het uitspreken van de bede, dat de Heer het ziekenhuis tot een rijken zegen moge stellen voor Zijn Konink rijk. De voorzitter deed vervolgens voorlezing van een telegram van H. M. de Koningin, in antwoord op een des morgens aan H. M. gezonden telegram door het bestuur. H. M. verzekert nog in dankbare herinnering terug te denken aan Haar bezoek aan ,3ethesda" op 17 April jl. en spreekt de hoop uit dat het ziekenhuis moge werken in het belang der zieken. De voorzitter verzocht daarna of sommigen der aanwezigen het woord verlangden. De heer L. J. van Voorthuijsen maakte het eerst van deze gelegenheid gebruik en deed dit in zijn qualiteit van voorzitter van de Ver eeniging voor Christelijke ziekenverpleging in Noord-West Walcheren. Hij bracht namens deze vereeniging aan ,3ethesda" de gelukwen- schen over met de opening van dit gebouw en herinnerde er aan dat wijlen de heer Blum vele jaren de krachtige voorzitter van deze vereeniging was. Hij wenschte mevr. Blum, die steeds een ijverig bestuurslid van deze vereeniging is geweest, geluk dat heden de kroon op haar arbeid is gezet en hoopte dat Gods zegen op dit ziekenhuis moge rusten. De volgende spreker was dr. W. F. Th. van der Bijl, uit Arnemuiden, voorzitter van de afdeeling Walcheren van de Vereeniging tot bevordering der geneeskunst. Deze bood na mens den kring zijn gelukwenschen aan. Het verheugde hem in het bijzonder dat bij de inrichting van dit ziekenhuis zooveel rekening is gehouden met de wenschen der doktoren. Deze worden wel eens lastig genoemd, waar het de inrichting van dergelijke inrichtingen betreft, doch dat zijn zij alleen in'het belang der patiënten. De heer J. P. Vermaas vroeg het woord als oudste van de Vlissingsche medici. Hij begon met voorzitter en bestuur hartelijk geluk te wenschen met dezen blijden dag. Toen ge ons de vorige week in de gelegenheid hebt gesteld Bethesda te zien, hebben we ons kunnen overtuigen van de uitstekende wijze, waarop het nieuwe ziekenhuis is ingerichtwe heb ben kunnen waarnemen, dat alles tot in do kleinste bijzonderheden is voorbereid en afge werkt, dat moeiten noch kosten gespaard zijn om uw doel te bereiken om op het gebied der geneeskunde in hun vollen omvang het beste en het nieuwste te geven tot heil van onze zieken. Aanvaard daarvoor onzen op rechten dank. Ik vooral als oudere kan ze. bij ondervinding de voordeelen van een goed ingericht ziekenhuis waardeeren. Ik toch heb zoo de verschillende toestanden op dit ge bied te Vlissingen medegemaakt. Toen ik mij als jong medicus hier vestigd- was de toestand allerbsdroevigsthet zou mij te ver voeren om op bijzonderheden in te gaan. We beschikten toen alleen over hjt gasthuis. Gelukkig zijn die toestanden verar derd. Van het gasthuis hebben de verschil lende besturen gemaakt, wat er van te maken was. Het bestuur van het R.-Kath Arm- en Wcesbestuur heeft in zijn weeshui de gelegenheid opengesteld zieken te v:-rp> gen. Wij deden het er mee. Op den duur bleek oei: cit niet voldoende. Het bestuur be sloot daarom tot stichting van het St. Joseph ziekenhuis. Aan welke behoeften dit heeft voorzien en nog dagelijks voorziet, behoefde spr. hier niet ïede te deelen. Het is u allen be kend. En nu staan we bij de opening van h°t nieuwe ziekenhuis Bethesda waarvan de stichting mogelijk werd door een vorstelijke gift, door christelijke liefdadigheid. Geachte voorzitter, nogmaals wensch ik u en uw bestuur hartelijk geluk met dezen dag Ik spreek hierbij de hoop uit, dat het u ge geven moge zijn, uwe stichting onder aange name samenwerking met ons allen tot bloei te zien komen, dat zij een zegen moge zijn voor de inwoners van onze gemeente en van ons gewest. Namens het Diaconessenhuis te Rotterdam werd gesproken door dokter Daubanton. Hij deed dit tevens als penningmeester van de Vereeniging van Diacónessenhuizen in Neder land. Hij vroeg hoe Bethesda tegenover deze vereeniging zal staan 'i en of men zal willen medehelpen de sfeer tè scheppen die men in. deze ziekenhuizen aantreft. De heer J. C. Pilaar bracht dank voor de tot hem gerichte uitnoodiging deze opening bij te wonen. Hij zeide dat er bij de oprichting van een ziekenhuis vele moeilijkheden zijn er. men moet daarbij zieker eenig optimisme heb ben. Spr. weet bij ondervinding, dat de dokto ren werkelijk wel eens lastig kunnen zijn, doch daarvoor zijn verklaarbare redenen. Z\j handelen alleen in het belang van de pa- tienten. Dat niet alle wenschen van de me dici kunnen worden ingewilligd, mag niet aan onwil worden toegeschreven, doch dikwijls aan onmacht. Hij sprak de beste wenschen uit voor Be thesda en hoopt dat het krachtig werkzaam zal mogen zijn tot heil van de lijdende mensch- heid. De laatste spreker was dr. De Niet uit Scheveningen, die een persoonlijk woord wenschte te spreken tot de schenkster van het ziekenhuis. Als familielid heeft hij alle phases van de totstandkoming van dit zie kenhuis nagegaan en de besprekingen ten huize van de familie gehoord. Mevr. Blum is de Moeder van Bethesda genoemd. Men zou haar peetmoeder kunnen maken. Zij heeft de echte moedervreugde nooit mogen smaken. Bij de inrichting van dit huis heeft zij reeds alle liefde van haar peetekind mogen onder vinden. Een jaar geleden lag dit kindje nog in de' wieg en nu is deze pleegdochter reeds een volwassen dochter. Dat dit zoo vlug geschied de is wellicht te danken aan de ultra-violette stralen, die zooals hem door zijn geleidster op zijn rondgang werd medegedeeld, er zorg voor dragen, dat de zon in de stichting altijd schijnt, ook als het regent. Hij hoopte dat bij de exploitatie van het ziekenhuis, het kind dat zoo snel is ge groeid, niet op te zwakke beenen zal komen te staan. Ds. Hartjes bracht daarna een woord van dank aan alle sprekers en deed dit in het bij zonder aan den heer Voorthuijzen, voor zijn waardeerende woorden tot mevr. Blum ge richt. Hij stelde het zeer op prijs dat de Vlissing sche doktoren in ons midden zijn en voor wat de heeren Van der Bijl en Vermaas hebben gezegd, zegt hij eveneens hartelijk dank. Hij beval Bethesda aan in de verdere .belangstelling van den kring Walcheren. Wat de heer dr. Daubanton in het midden bracht is reeds in het bestuur besproken, doch op de door hem gestelde vraag kan niet dadelijk een antwoord worden gegeven. Het doel van Bethesda is de christelijke barm hartigheid te dienen. Ook den heer Pilaar bracht spreker een bij zonder woord van dank. Aan den heer dr. De Niet antwoordde de voorzitter, dat hij wel vertrouwen heeft, dat de reeds volwassen dochter geen Engelsche ziekte meer zal krijgen. Ds. Hartjes verzocht daarna aan ds. H. A. Wiersinga de bijeenkomst met dankzegging te 'uiten. Door zuster A. A. Goetheer werd alvorens De Zuidervleugel van het gebouw met uitzicht op den Koudekerkschen weg. De tweede verdieping is ingericht voor t.b.c.-patiënten met aansluitend terras voor deze afdeeling. De kinderzieken- 'en zijn ondergebracht in de verdieping van het vooruitspringend middenvak van het Ziekenhuis, waar ook de naam is aangebracht. de plechtigheid werd gesloten, aan mevr. Blum een album aangeboden met foto's van de zusters en van het ziekenhuis, waarvoor mevr. Blum hartelijk dank zegde. De officieele plechtigheid was hiermede ge ëindigd en werden de genoodigden, die her ziekenhuis nog niet hadden bezichtigd, in de gelegenheid gesteld, onder leiding van ver schillende bestuursleden de inrichting te be kijken. Er was maar één roep over dit mooie, zoo prachtig geoutilleerd moderne ziekenhuis. Vlissingen is hiermede in het bezit gekomen van een ziekenhuis dat in alle opzichten up- to-date is. De bezoekers die het gebouw hadden be wonderd, begaven zich daarna naar de kerk- zaal, waar de zusters thee en gebak aanbo den, terwijl de heeren sigaar of sigaret kon den opsteken. Technische "beschrijving. Op het terrein aan de Kerkhoflaan, waarop thans ,3ethesda" is verrezen, werd enkele jaren geleden door de gemeente een zandlaag gespoten ter gemiddelde dikte van pl.m. l]/2 meter. Deed een oppervlakkig onderzoek vermoe den, dat een niet te hoog gebouw op z.g. staal- fundeering kon worden gebouwd, een onder zoek van de bodemgesteldheid door middel van een 9-tal grondboringen wees uit, dat voor een belangrijk object als een ziekenhuis een paalfundeering onvermijdelijk was. Na ontgraving van den bouwput, waarvoor plm. 6500 M3. zand en grond moesten worden ver zet, werden pl.m. 1250 palen geslagen, die, on derling verbonden door een raamwerk van betonbalken, het gebouw dragen, dat geheel in Hollandschen baksteen is opgetrokken, waar van er pl.m. 2.000.000 werden vermetseld. Het plint is gemetseld van donker gecen terde klinkers, waarop de gevels werden op getrokken van geel-grijs gevelhardgrauw, af gedekt door zwarte muurvorst. Voor de lichtopeningen werden toegepast stalen ramen, welke worden ingesloten door een raamwerk van teakhout, waardoor het binnendringen van de buitenlucht, anders dan door de raam- en deuropeningen, vrijwel is uitgesloten. De vloer- en trapconstructies zijn alle uitgevoerd in gewapend beton. De kelder, met een inhoud van pl.m. 650 M3„ is eveneens ge heel in gewapend beton uitgevoerd en waar voor pl.m. 1300 M3. is verwerkt. De betonvlakken der vloeren zijn afgedekt met een isolatielaag van drijfsteen, ter be perking van de geluidsvoortplanting in het gebouw. Daartoe werden ook de opgaande muren van de betonmassa gescheiden door viltlagen. Voor de vloerafdekking is voor de zieken- ruimten, wachtkamer, poliklinieken etc. lino leum toegepast, terwijl voor die ruimten waar dit materiaal niet op zijn plaats was, dubbel hardgebakken vloertegels in diverse kleuren zijn aangebracht. De dakvlakken, welke van de dakbetonvloe- ren zijn gescheiden door een naar buiten ven- tileerende luchtlaag, zijn, behoudens de dak- terassen, welke eveneens met tegels zijn af dekt, van mastiek met een ingewalste fijne grintlaag, waarover een laag grovere grint. De muren en plafonds van de verschillende vertrekken en gangen zijn behandeld als z.g. fijn schuurwerk en bestreken met waterverf of, waar zulks gewenscht was, met mineraal- verf. Porincement wanden en plafonds werden toegepast in die ruimten waar waterdamp- vorming verwacht kan worden. Wandtegelbekleeding is slechts schaarsch toegepast en wel in die vertrekken, als keu ken, badkamers, W.C., etc., waar dit materi aal wenschelijk werd geacht. Voor de warmte- en warmwatervoorziening in het gebouw is gebezigd een zgn. volauto matische oliestook-inrichting, voor welke laatste de diverse leidingen zijn gelegd van vertind koperen buizen. Voor voeding van de diverse ketels is in den tuin een tank ingegraven met een in houd van 15.000 liter. Voor de electrische verlichting zijn gebe zigd kwarts kristal bollen met ingebouwde parabolische bollen. Voor de electriciteitsvoorziening is in den tuin een transformatorenruimte gebouwd, vanwaar uit kabels de leidingen van den noodigen stroom voorzien. De afvoeren van de sanitaire installatie monden uit in een ringrioleering, welke rond het geheele gebouw ligt en zijn loozing heeft in het gemeenteriool in de Kerkhoflaan. Een moeilijkheid bracht de overdadige waterverzadiging van het terrein, waardoor het noodig was ter absorbeering een drai- neerleiding rond het gebouw te leggen. Ter beveiliging van het gebouw tegen blik seminslag is een zgn. raambliksembeveiliging aangebracht, voorzien van een twaalftal aardverbindingen. De buiten raam- en deuropeningen van alle ziekenruimten zijn voorzien van zgn. sanalux glas, dat de ultra-violette zonne stralen doorlaat. Voor de 4 zuidelijke en noordelijke vleu gels van het gebouw is de mogelijkheid voor zien van een uitbreiding door verhooging, waartoe aan fundeerings- en betonconstruc ties extra voorzieningen zijn getroffen. Het ziekenhuis zal heden, morgen en Za terdag voor het publiek zijn opengesteld en wij raden iedereen aan, deze gelegenheid niet te verzuimen dit gebouw te bezichtigen, dat zeker een bezienswaardigheid mag worden genoemd. Het bestuur heeft reeds ruime gelegenheid geboden aan tal van vereenigingen, doktoren, vertegenwoordigers van de volksgezondheid, van den Raad van Arbeid en vele andere ge legenheid gegeven tot een rondwandeling on der leiding van de bestuursleden. Het bestuur mocht van allen de grootste tevredenheids betuigingen ontvangen. De ziekenhuis-auto, welke zooals de voor zitter in zijn toespraak heeft gezegd, voor alle zieken is bestemd, die hiervan gebruik wenschen te maken, heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds een patient afgehaald en naar het St. Joseph-ziekenhuis alhier overge bracht. VLISSINGEN. De wethoudersverkiezing:. Morgenavond zal de afdeeling der S.D.A..P een vergadering houden, in verband met de wethouders-verkiezing. De zwemwedstrijd om den Scheldebeker. Bij het opmaken van den vorm is gisteren een stukje dat onder bovenstaand hoofdje geplaatst had moeten worden, terecht geko men onder de ringrijderij te Middelburg. Wij zullen daarom dit stukje heden nog eens opnemen. De animo voor dezen wedstrijd is dit jaar bijzonder groot. Nadat de inschrijving op 15 Augustus jl. gesloten was, kwamen nog tien

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1