WOENSDAG 26 AUGUSTUS E6RSTE BLAD Opening van het Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen IVo.200 69e Jaargang- 1931 liljive: firma I. (Ill DE VE1DE Ir.. Wililml 58-10, llis:inp.ltltl. 10. Pirlistening 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPKIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in't bezit eenei gulden bij levens- I—gulden bij dood AAA gulden bij verlies f«f| gulden bij verlies 4 gulden bii verlies O I* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- ||||I|I lange ongeschikt- door s IBI van een iTill van Hall vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor 1UUU heid tot werken. UUU een ongeluk. (lUU hand, voet of oog. lcJU een duim 1HU wijsvinger UU anderen vinger AANGESLOTEN Bl| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DA(iBl ADPERS' Postchèque- en girodienst op Koninginnedag. De directeur van den postchèque- en giro dienst vestigt er de aandacht op, dat op 31 Augustus e.k., den verjaardag van H. M. de Koningin, de kantoren der posteryen voor genoemden dienst gesloten zullen zijn, be halve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor de uitbetaling van chèques op welker adviezen ten giro-kantore spoedbehandehng is toegepast. Het centrale girokantoor is op dien dag eveneen: gesloten, behalve voor de afdoening van stortingen, girobiljetten en chèque-ad- viezen, waarvan spoedbehandeling verlangd wordt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een vorstelijke schenking. Totale kosten j 635.000. Opening door Burgemeester Van Woelderen met een geschiedkundige rede over het Vlissingsche Ziekenhuisvraagstuk. Toespraak van den voorzitter Ds. J. S. Hartjes. Technische beschrijving van het Ziekenhuis. Minister Reymer beantwoordt den heer Albarda. Op de vra^bn van den heer Albarda in ver band met het verbod van do Radiocontrole commissie tot uitzending op 10 Juni jl. van de Mateotti-herdenking, betreffende afschaf fing van de preventieve censuur op de radio- uitzendingen en het achterwege laten van bedoeld verbod in het volgend jaar, heeft mi nister Reymer bij zijn beantwoording erop gewezen, dat zijn antwoord van 11 Juli jL geen ander oordeel houdt en dit in over eenstemming met de vraag dan dat do Radio-omroep-controle-commissie naar de meening van den minister de grenzen van haar opdracht niet heeft overschreden, d.w.z. dat zij hetgeen aan haar oordeel was onder worpen, aan geen andere normen heeft ge- toetst, détn de wet en het radiocontroleregle- ment daarvoor aangeven. Het waren geen op zich zelf staande woor den of zinsneden, waarop het bezwaar der commissie tegen het uitzenden van do rede was gegrond. Het geheel dier passages, die culmineerden in beschuldiging van aanstich ting tot moord, gericht tot den Italiaanschen minister-president en die een samenhangend geheel vormden, hebben het oordeel der com missie bepaald. Naar 's ministers oordeel behoeft de pre ventieve censuur geenszins mede te brengen een strengere beperking van meeningsuiting dan met onzen volksaard overeenkomt, mits daarbij rekening worde gehouden met het verschil in karakter van den radio-omroep, als verspreidingsmiddel, en de gedachten- uiting door middel van de drukpers en in vergaderingen, een verschil waarop de mi nister by herhaling, ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de aandacht mocht vestigen. Derhalve meent de minister niet, dat het gebeurde een grond oplevert voor de afschaf fing der preventieve censuur. De Radio-omroep-controlecommissie heeft haar beslissing genomen zonder dat op haar eenige invloed is geoefend als in de vraag bedoeld, en geheel uit eigen gezag. De minister is van oordeel, dat het uitble ven van ongewenschte gevolgen geen afdoen- den grond oplevert voor gevolgtrekkingen ten aanzien van het ongevaarlijke van een uitzending, terwijl hij tenslotte nog opmerkt, dat een in het volgend jaar te nemen beslis sing niet alleen afhankelijk zal zijn van de strekking, maar ook van den woordelijken inhoud der alsdan te beoordeelen redevoering. Belangrijke raadsbesluiten, a De gemeenteraad van Tilburg heeft in zijn oude samenstelling de vierjarige zittingsperi ode besloten met het aannemen van twee, voor de gemeente zeer belangrijke voorstellen. Na ampele discussie werd zonder hoofde lijke stemming het in een vorige zitting aan gehouden voorstel aangenomen, tot het ver- leenen van medewerking aan den Neder- landschen Priester-Missiebond voor het stichten in Tilburg van een Nederlandsch Volkenkundig Missiemuseum en daarnaast oen Natuurkundig Historisch museum, over eenkomstig de plannen der Nederlandsche Heide Maatschappij. De oprichting dezer beide musea zal ge schieden in den vorm van twee stichtingen, waarvan de jaarlijksche exploitatiekosten worden begroot op ƒ26.000, waarvan de ge meente 90 voor haar rekening neemt. Zonder discussie werd eveneens 'met alge- meene stemmen het voorstel aangenomen, om het ter beschikking der gemeente gestelde voormalig Koninklijk Paleis van Willem II in te richten tot representatief Gemeentehuis en in verband daarmede over te gaan tot het bouwen van een nieuwe R.H.B.S. aan de Hingbaan-Oost. Nadat de genoodigden zich hadden veree- nigd in de receptie-zaal, nam de burgemees ter, de heer C. A. van Woelderen, het woord, die de volgende rede hield Toespraak Burgemeester. Mijnheer de Voorzitter Dames en Heeren, Het bestuur van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een Christelyk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, heeft mij als burgemeester verzocht heden dit nieu we ziekenhuis te openen. Ik dank het bestuur voor dit verzoek en wil gaarne ter gelegen heid van deze voor de ziekenverpleging te Vlissingen zoo hoogst belangrijke gebeurtenis in het kort nog eens enkele op den voorgrond tredende feiten uit de geschiedenis der Vlis singsche ziekenzorg herdenken. Toen ik bijna 12 jaar geleden mijn ambt te Vlissingen aanvaardde waren de beide moei lijkste vraagstukken, die het meest de pu blieke belangstelling te Vlissingen hadden, de havenverbetering en de ziekenhuiskwestie. Ik heb mij natuurlijk midden in de branding be geven en mijne volle belangstelling ingezet om deze beide vraagstukken tot eene bevre digende oplossing te helpen brengen, De af werking van het havenvraagstuk eischt nog steeds mijn volle arbeidskracht, de oplossing van het Vlissingsche Ziekenhuisvraagstuk is daarentegen, daartoe in rtaat gesteld door de buitengewoon edelmoedige schenking van den heer en mevrouw Blumde Niet, sedert het schrijven van 15 October 1928 van het bestuur van „Bethesda" aan den Raad overgegaan in andere handen en ik erken het hier volmon dig en met waardeering in handen van zeer harde en bekwame werkers, die een zieken huis gewrocht hebben, dat strekt tot sieraad van Vlissingen en tot zegen van de zieken Het moge echter hierbij tevens velen tot vol doening strekken, die vóór 1928 met zulke grooten werklust en geestdrift hebben mede helpen zoeken naar een goede oplossing, dat hun arbeid niet tevergeefs is geweest, inte gendeel dat dit gre tsche medische centrum dat hier wordt ingewijd nooit te Vlissingen zou zijn verrezen, zonder de groote inspan ning, de vele propaganda en den krachtigen arbeid der jaren vóór 1928. Ik wil trachten dit nog wat nader toe te lichten. Sedert 1823 werd in het Gasthuis in de Hel- lebardierstraat het oude Heerenlogement een stichting voor ouden van dagen, op zeer bescheiden schaal eenige plaats inge ruimd voor een ziekenverpleging, die reeds sedert lang geenszins meer aan medisch te stellen bescheiden eischen voldeed. Daarom nam de Raad op 28 Juli 1891 het besluit „daar de verpleging om verschillende rede nen niet aan de behoefte en aan de eischen van den tijd beantwoordde", om de regenten van het Gasthuis te machtigen tot het aan brengen en invoeren van wijzigingen en ver beteringen in de verpleging der in het ge sticht opgenomen zieken. By hun antwoord aan den Raad wezen regenten er op, dat het Gasthuis eigenlijk niet geschikt was om als ziekenhuis te dienen. En daarmede is de strijd ontbrand, die zoo lang en dikwijls fel heeft gewoed/ nl. hoe dan wel de vraag om be hoorlijke ziekenhuisruimte in Vlissingen moest worden opgelost Reeds in 1904 werd men ongeduldig over het talmen, uitstellen en wikken en wegen, waardoor in October 1904 een aantal voor aanstaande ingezetenen een verzoekschrift bij den Raad indienden om te besluiten tot het stichten van een nieuw gemeenteziekenhuis pogingen te voren gedaan om een particulier ziekenhuis op te richten waren gestaakt, vooral omdat men de exploitatie uit een fi nancieel oogpunt te speculatief voor Vlissin gen achtte. Regenten van het Gasthuis be tuigden hunne adhaesie. De bouwkosten voor dit gemeenteziekenhuis werden begroot op 57.000, de kosten van inrichting met cen trale verwarming op 18.850, cijfers die thans verwondering wekken Een tyd van plannen maken en bemidde lingsvoorstellen breekt nu aan, doch blijkens het 16 November 1906 vastgestelde uitbrei dingsplan der gemeente wordt ernstig reke ning gehouden met nieuwbouw, daarin wordt namelijk voor het ziekenhuis aangewezen het terrein aan het kruispunt van het Kerkhof - voetpad en den Boschweg, waar thans Beth esda staa waarbij Burgemeester en Wet houders aanteekenden„Het terrein koml ons voor het doel bijzonder geschikt voor, omdat het ligt op een flinken afstand van le geruischmakende fabrieken, omdat het nie1- al te dicht bij de badplaats gelegen is, niet ver van de beide trambanen en omdat het in een zeer aangename omgeving zal komen te liggen". In 1909 wordt het 5e ontwerp van een nieuw gemeenteziekenhuis door gemeentewerken ingediend, maar de Raad benoemt 19 Januari 1912 een raadscommissie tot het onderzoeken van de mogelijkheid van het stichten van een ziekenhuis, welke commissie haar rapport pas 16 October 1916 bij den Raad inlevert. In April 1912 wordt een plan van verbouwing in gediend van het Gasthuis, waarvan de kosten worden geraamd op 48.521. Een commissie van onderzoek, om het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat te verbouwen en in te rich ten tot gemeenteziekenhuis dient 16 October 1916 een rapport in, waarin de kosten op f 25.000 worden begroot. In arren moede wor den partieele pogingen gedaan om in den noodtoestand op ziekenhuisgebied verbetering te brengen. De Roomsch-Katholieken richten in de eerste jaren onzer eeuw in hun Sint Joseph weeshuis een ziekenverpleging in, die zich in krachtig stijgende lyn ontwikkelde, zoodat zij in 1913 het Sint Joseph Ziekenhuis konden openen, dat in 1925 nog belangrijk uitgebreid werd, en ds. Hogerzeil stichtte m 1912 een vereeniging tot oprichting en in standhouding van een Christelyk ziekenhuis Bethesda. In dien tijd werd eigenlijk meer gedacht aan het stichten van een soort ver pleeghuis, zooals dit in Middelburg heeft ge werkt. In Juli 1913 werden de statuten Ko ninklijk goedgekeurd, maar nadat gebleken was, dat niet meer dan enkele duizenden gul dens werd bijeen gebracht, begon uwe thans zoo krachtige vereeniging het is allen be kend een slaap van vele jaren, behalve, dat het gemeentearchief nog een vraag van Bethesda van 9 Januari 1916 bevat, om als het Burgerweeshuis komt leeg te staan, dit te mogen koopen of huren. Men ziet het, er heerschte bij velen sedert lang te Vlissingen de erkenning, dat de groote achterstand op ziekenhuisgebied door het bouwen van een nieuw ziekenhuis behoorde te worden ingehaald. Wanneer dan echter de kosten daarvan werden gerealiseerd, schrik te men voor nieuwbouw terug en zocht men andere oplossingen, die bij nauwkeurig on derzoek echter niet afdoende bleken en meest niet veel minder kostbaar. Deze be sluiteloosheid heeft vele jaren doen verloren gaan en het gevaar voor onoeconomische en vooral uit medisch oogpunt af te keuren ver snippering van ziekenhuisruimte vergroot. Ik heb in 1919 dadelijk een ernstige studie van het ziekenhuisvraagstuk gemaakt en ben spoedig tot de vaste overtuiging gekomen, dat alleen nieuwbouw blijvende bevrediging kon brengen en dat dadelijk krachtig moest wor den aangepakt. Ik heb daarom in December 1919 een Vlissingsch Ziekenhuiscomité sa mengesteld, dat bijna geheel Vlissingen ver tegenwoordigde, behalve natuurlijk de Roomsch-Katholieken, die him eigen zieken huiszorgen hadden. Uw voorzitter van dien tijd, ds. Voorhoeve, en uw penningmeester waren o.a. lid van dit comité. Besloten werd reeds dadelijk met een pakkende circulaire te trachten alom in den lande gelden in te zamelen voor den bouw van een nieuw zie kenhuis en met veel geestdrift werd van 27 Februari 1920 een ziekenhuisweek georgani seerd. De tyd scheen geschikt om door te zetten, ook omdat een wet op de ziektever zorging in voorbereiding was, waarin steun van het Rijk voor ziekenfondspatiënten werd voorgesteld, nl. een garantie voor rente en aflossing tot 75 voor nieuwbouw van zie kenhuisruimte voor de fondspatiënten te re serveeren en de volle exploitatiekosten voor de fondspatiënten. Hoewel de Minister van Arbeid, na uitvoerig te zijn ingelicht, voors hands geen geldelijken steun kon toezeggen, verzekerde hij my toch, dat de Vlissingsche moeilijkheden zeer zijn aandacht hadden. In Augustus 1920 diende deze minister zijn wetsontwerp op de ziekenverzorging in. In December 1919 had ik een ernstige po ging gedaan bij de N.O.T. om de noodige gel den voor nieuwbouw te krijgen, na ryp be raad werd echter afwijzend beschikt. In Januari 1920 hielden wij een conferentie met de dagelyksche besturen van 8 omlig gende gemeenten over ons ziekenhuisvraag stuk en zoo werd allerwege belangstelling ge wekt. De actie om geld in te zamelen heeft on geveer ƒ23.000 opgebracht, welke som werd vastgelegd in de stichting „Vlissingsch Zie kenhuisfonds", waarvan de stichtingsbrief op 9 Juli 1921 is gedateerd, 1 Augustus 1921 werd de zoogenaamde ziekenhuis weide gekocht, voorts werden o.a. de gelden voor het maken van plannen van nieuwbouw door deze stich ting bekostigd. Naast de officieele gemeentelijke pogingen om nieuwbouw te bevorderen, heb ik tevens steeds gezocht naar andere wegen, om de noodige gelden te verkrijgen. Zoo heb ik lan gen tijd in relatie gestaan met het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, waardoor ik wist, dat overwogen werd te Den Haag. Alkmaar en Vlissingen Roode Kruis- ziekenhuizen te stichten, waaraan opleidings scholen voor Roode Kruis-zusters zouden worden verbonden. Ten slotte schreef ik in December 1923 een officieelen brief, waar mede een vertegenwoordiger in het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Parijs bij de Rockefeller Foundation den noodigen geldelijken steun heeft trachten te verkrijgen, echter tevergeefs. Had in die jaren de havenstryd mij niet belet, Vlissingen voor langeren tyd te verlaten, dan zou ik stellig naar de Vereenigde Staten zijn gereisd, om bij Amerikanen van Hollandsche afkomst te trachten het benoodigde geld te zoeken. In elk geval heeft mij nooit het vaste geloof ver laten, dat er uitkomst zou komen voor ons moeilijk ziekenhuisvraagstuk. Merkwaardig te dien aanzien is, dat ik in 1923 op aandrang van wijlen den heer Blum Inleiding. Het is heden voor de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chris telijk Ziekenhuis „Bethesda" een dag van buitengewone beteekenis. Haar vurigste droom komt in verwezenlijking. Dank zij de vorstelijke schenking door den heer en mevr. Blum—de Niet, werd ,3ethesda" in staat ge steld een modern ziekenhuis te bouwen. Bij de eerste steenlegging van dit mooie gebouw op Zaterdag 6 September 1930, werd reeds door den voorzitter, ds. J. S. Hartjes, in een uitvoerige rede dank gebracht aan de royale schenkers. Het energieke bestuur van de stichting heeft sinds dien tijd alle krachten ingespan nen om de stichting „Bethesda" aan de hoogste eischen op medisch gebied te laten beantwoorden. Het is daarin in alle opzich ten geslaagd en het heeft met de uiterste zorg de geschonken gelden besteed. Daar door is het aan het bestuur mogen ge lukken het ziekenhuis te bouwen en in te richten voor een som die aanmerkelijk lager is dan het gemiddelde per bed voor andere dergelijke innrichtingen. De openingsplechtigheid werd heden bijge woond door vele genoodigden, o.w. zeer zeker wel in de allereerste plaats mag genoemd worden de edele schenkster, mevr. Blum de Niet. Ook verschillende familieleden waren bij de plechtige opening aanwezig. De Commissaris der Koningin, die op het oogenblik in het buitenland vertoeft, had bericht van verhindering gezonden. Tegenwoordig waren het geheele college van Burg. enWeth. met den gemeente-secre taris, het bestuur van het St. Joseph-zieken- huis, van het gasthuis te Goes, verschilende diaconessenhuizen, predikanten en doktoren.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1