100 500 300 25 DINSDAG 25 AUGUSTUS EERSTE BLAD No. 199: 69e Jaargang 1931 lilpn: Firma I. Vil DE Villi li, llslsttsil SI-SI. Vlissinp. itlsl. II. Postrekening GE73V Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op lontlap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieu ws Stisemsaseelsfs*!!^ ienstig halfuurtje, mofoonplaten. 2.00 00 Gramofoonpla- ing. 7.30 Politiebe- rtiertje. 8.00 Con- 9.00 Nieuwsberich. n. .35 Morgenwijding, ^concert. 2.25 Gra- t. 4.50 Orkestcon- 0 Dansmuziek. 6.35 Lezing. 7.50 Gra- t. 10.00 Berichten, ïziek. Ï25 M. 8.05 en mofoonplaten. 8.20 15 en 10.35 en 12.30 •kestconcert. 5.20 ;st en vocale solis- 2.25 Orkestconcert. ;tconcert. 7.20 „De >ncert. 11.10 Dans- Orkestconcert. 6.50 0 Orkestconcert Orkestconcert. 6.50 stconcert en zang. Gramofoonplaten. 55 Berichten. 12.25 .mofoonplaten. 1.15 )laten. 3.20 Lezing. 8.20 Dansmuziek. Daarna Zigeuner- DE KOMENDE houwing vooraf. het begin van den ital, de K.R.O. een rieerd programma, ert's opera Rosa- Als geheel is deze >pera lag Schubert gedeelten eruit ld ten gehoore ge- i en de entr'actie- rat het programma •e Carmen van Bi- •reador-melodie en irsch Einzug der hauser. Concerten inders te hooren, >ki-conoert met de Lie, die steeds weer :ing brengt. Het London Regional en modernen Hin- vond gaat over dere zenders weer urg, nl. Mozarts model-uitvoering, dit werk veel te heeft Mozart een t zijns gelijke niet angzame inleiding plechtige, helders >om van prachtige mkelen vergund is hen gaat Richard cavalier, een sier den dichter Hoff- iuss' muziek een >rmt. Prachtig is el, dat van liefde walsen, waarin de tuss alle eer aan- 'enbach La Péri- irglater op den he muziek uit. Een dapest met de be ur van Mozart en moll van Brahms, in technisch op is opgebouwd. In- efhebbers op dezen ["LIJNEN ,ott. van Sydney ug. Sagres v. Montevideo van Bahia van Japan Batavia n. Rott. te Havanna ig. van New-York Lug. te Suez ig. van Bombay van Boulogne Guessant I A lelijkheden, enz. Dinsdag, Donder- ag Thé Dansante, e dansante, ieren middag en Woensdag- en nsante. Dagelijks solrée- ondags Thé-dan- o's, Fietsen gen. uur 8.34 8.32 mSSINGEN 0.46 1.13 12.25 13.33 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen De wethouders-verkiezing. Nu bekend is geworden dat de drie recht- sche partijen overeen zijn gekomen, dat een lid van ieder dezer fracties tot wethouder zal worden benoemd, meenen wij een en ander over deze verkiezing in het midden te moeten brengen. Wij stellen uitdrukkelijk op den voorgrond dat bij ons geen politieke overwegingen in het geding zijn. Bijna overal in den lande wordt bij de ver deeling van wethouderszetels met het stelsel van evenredigheid rekening gehouden. Waar eenmaal het evenredigheidsstelsel bestaat, dient dit ook bij de verkiezing van wethouders in toepassing te worden gebracht, tenzij er buitengewone aanleiding bestaat van dit stelsel af te wijken. De rechterzijde werkt in tal van plaatsen mede aan de verkiezing van sociaal-democra tische wethouders, zoodat er geen principieele redenen kunnen bestaan om ook hier niet aan de S.D.A.P. een zetel in het dagelijksch bestuur aan te bieden, waarop zij het volste recht hebben. Wij kunnen een lange lijst opsommen van grootere en kleinere gemeenten, waar de rechterzijde op candidaten van de S.DJL.P. stemt en omgekeerd de S.D.A.P. op candida ten van de rechterzijde. In onze onmiddel lijke omgeving, te Middelburg, zijn reeds vele jaren de heeren mr. A. A. de Veer (anti-rev.) en J. Onderdijk (S.D.A.P.) wethouders en door beide partijen worden deze candidaten steeds gesteund. Dit zal ook de volgende week weer wel het geval zijn. De hoofdorganen der anti-rev. partij, de „Standaard" en de „Rott." hebben zich ook op het standpunt gesteld, dat het billijk is aan de verkiezing van soc.-dem. wethouders mede te werken, tenzij hiertegen plaatselijke overwegende bezwaren bestaan. Ook bij de R. Katholieken bestaan geen principieele bezwaren tegen de verkiezing van soc.-democratische wethouders. Te Alk maar zijn de R. Kath. en de S.D.A.P. overeen gekomen 2 katholieken en 2 S.D.A.P. wet houders te kiezen. Te Amsterdam is voorloopige overeenstem ming over de bezetting der wethouderszetels bereikt tusschen de sociaal-democraten, R.- katholieken en vrijzinnig-democraten. Daarom zouden wij gaarne vernemen welke argumenten bij de beslissing der drie recht- sche partijen hier den doorslag hebben ge geven. Wij hebben daaromtrent wel iets hooren verluiden en zoo werd ons medegedeeld dat aanvankelijk de roomsch-katholieke fractie de billijkheid erkende van de verkiezing van een sociaal-democratischen wethouder. Deze fractie is op één lid na, op dit standpunt te ruggekomen en zal nu de onderling door de rechtsche partijen gestelde candidaten steu nen. Naar evenredigheid zouden voor de wet houdersplaatsen in aanmerking komen de SD.A.P. met 5 leden, de anti-revolutiona- ren met 4 leden en de christelijk-historischen of katholieken met ieder 3 leden. Wij betreuren het bovendien ten zeerste dat de heer G. van Westen, die in het college van Burg. en Weth. zulk een uitstekend fi guur maakt en voor de af deeling onderwijs zoo bij uitstek geschikt is, niet meer in het college zal terugkeeren. Hij was daar in elk opzicht the right man in the right place. Het is in sommige gevallen ook wel ge- wenscht dat met persoonlijke argumenten rekening wordt gehouden, waarvoor de poli tieke moeten wijken. Wij meenen dat zulk een geval zich hier thans voordoet. Dat de partyen der rechterzyde, waar by haar slechts politieke overwegingen hebben gegolden, ten slotte een der twee anti-revo lutionaire wethouders niet meer voor een herbenoeming in aanmerking kan doen ko tten, is echter alleszins begrijpeiyk. Geen spreekuur. De wethouder'van onderwüs is verhinderd ttorgenmiddag spreekuur te houden. Het Nieuws van den Dag in beeld. In onze Tydinghal hingen wij de volgende foto's voor Het tewaterlaten van het motor tankschip „Manvantara" gebouwd by de Ned. Scheepsbouw-My. te Amsterdam en be stemd voor de Kcai. Shell-groepvan de vHegdemonstraties op de Kemperheide te Arnhemeenige foto's van de 12e bedevaart den IJzer op Zondag jl., waaraan door 200.000 bedevaartgangers werd deelgenomen en by welke gelegenheid het Renaat de Rud- der-monument werd onthuld van het con- cours-hippique te Bussum en de windhon- denrennen te Scheveningen van de motor- snelheidswedscrijden te Alkmaar, waar de crack Hazelbosch uit de bocht vloog en ge wond moest worden weggedragen van de gedenkzuil door het personeel der Gcoische stoomtram aangeboden aan de directie bij het 50-jarig bestaan der maatschappy. MIDDELBURG. De vacantiesehool. Precies te 7 uur reed gisterenavond de extratram de Loskade te Middelburg op, waarmede de kleine 600 kinderen huiswaarts keerden, die den laatsten tocht van de Mid- delburgsche vacantiesehool mede maakten, welke tocht in alle opzichten aan het doel beantwoordde. Zeer geregeld werd uitgestapt en in enkele minuten een leuke kinderstoet gevormd, die voorafgegaan door de signaal- afdeeling van „Achilles" en begeleid en gade geslagen door velen, niettegenstaande het juist begon te regenen, langs Stationsstraat, Londensche kade, Nieuwstraat, Korte Delft, St. Pietersstraat, Balans en Burg naar de Markt trok. Hier nam de heer J. W. Spinnay het woord om namens het comité hartelijk dank te brengen aan allen, die bij de leiding al de zeven keer behulpzaam waren en aan „Achil les" voor de begeleiding op dezen laatsten avond, om ten slotte een Lang leve de Mid- delburgsche vacantiesehool in te zetten, wat een luiden by val oogstte. Met een „en nu naar huis" ontbond spreker den stoet en daarmede behoorde het tweede jaar van deze zoo hoog nuttige instelling tot het verleden. Een instelling in het belang van alle kin deren, van welke school ook, van welke kapi taalkracht de ouders ook mogen zyn. Over dit laatste bestaat nog wel misverstand. Het geldt hier niet een instelling voor het finan cieel minder sterk gedeelte der kinderen, doch voor alle kinderen, die er deel aan wilen nemen. OOST- EN WEST-SOUBURG Vergadering van den gemeenteraad op Vrydag 28 Augustus, des nam. 2.30 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. "Wijziging ambtenarenreglement. 4. Regeling rechtstoestand werklieden. 5. Regeling georganiseerd overleg. 6. Vorming van één keuringsdienst op Walcheren. Toelichting: Punt 3. De definitie van het begrip „ambte naar", opgenomen in artikel 1, le lid der ver ordening tot regeling van den rechtstoestand van de ambtenaren, is minder ruim, dan die vermeld in art. 1 der Ambtenarenwet 1929. Teneinde de verordening te laten voldoen aan art. 125, 2e lid dier wet wordt voorge steld art. 1 der verordening te wyzigen, zoo als hieronder is aangegeven. Tevens wordt voorgesteld, ter voldoening aan art. 125, k der genoemde wet in de ver ordening alsnog op te nemen een nieuw art. 2 A, luidende zooals hieronder weergegeven. Art. 1, le lid vervalt er worden daarvoor in de plaats 3 alinea's ingevoegd, luidende Art. 1. 1. Onder ambtenaren worden voor de toepassing van dit reglement verstaan de personen, die overeenkomstig de byiagen van de artikelen 3 tot en met 7 van dit regle ment door of vanwege de gemeente zyn aan gesteld om in openbaren dienst werkzaam te zyn, en wier loon by de maand of langer wordt bepaald. 2. Tot den openbaren dienst der gemeente behooren alle diensten en bedryven, door de gemeente beheerd. 3. Tenzy het tegendeel blykt, zyn in dit reglement onder ambtenaren gewezen amb tenaren begrepen. Art. 2 A. Na artikel 2 wordt ingevoegd een art. 2 A, luidende als volgt 1. Teneinde een geregeld overleg te doen plaats vinden aangaande de vaststelling, aanvulling, wyziging, intrekking en toepas sing van de den ambtenaren betreffende al- gemeene verbindende voorschriften, wordt ingesteld een commissie voor georganiseerd overleg. 2. De samenstelling en de werkwyze dezer commissie worden by afzonderlyke verorde ning geregeld. Punt 4. Voorgesteld wordt voor de werk lieden een afzonderlyke regeling in te voeren geheel overeenkomstig het ambtenarenregle ment, gewyzigd met de bepalingen zooals deze U reeds werden toegezonden. Nog zy meegedeeld dat ten opzichte van het werk liedenreglement de organisatie der werklie den is gehoord. Punt 5. Volgens de ambtenarenwet moet voor de ambtenaren en de werklieden het ge organiseerd overleg geregeld worden. Voorge steld- wordt dit onderwerp voor beide groepen in één verordening te regelen zooals in by- lage is weergegeven. Daar de veldwachters door de Commissaris der Koningin worden aangesteld moet de Raad volgens de ambte narenwet niet bevoegd geacht worden noch den rechtstoestand, noch het georganiseerd overleg te regelen voor deze ambtenaren, wel ke verplichting rust op den Commissaris der Koningin. In afwijking'hiervan wordt voorge steld de regeling van enkele kleine onderdee- len aan te houden. Punt 6. Naar aanleiding van een schryven van Ged. Staten wordt voorgesteld met de vorming van één keuringskring op Walche ren accoord te gaan. Niet alleen wordt dan de invoerkeuring van den eenen kring in den anderen voorkomen, met de daaraan verbon den keurloonen, doch een dergelijke centrali satie zal zeer zeker leiden tot verlaging der kosten aan den dienst verbonden. Uit de land- en tuinbouwwereld. Zaterdag jl. hield de Vereeniging van oud leerlingen der Land- en tuinbouw wintercur- sus een excursie naar verschillende proefvel den in Zeeland. Allereerst werden bezocht verschillende va_ riëteitsproeven van de Nederl. Elite Suiker bietenzaad Maatschappy te Hillegom. Deze proeven zullen zeker in het belang van den landbouw zyn, waar ook op dit gebied nog zooveel onderzoekingen noodig zyn, om door veredeling het beste te verkrijgen. Ook werd het ryksproefveld te Nieuw- en St. Joosland bezocht, wat door haar goeden aanleg toont, dat hier onder deskundige leiding, een weg wijzer zal worden bij de vele problemen op het gebied van bemesting. Nadat nog enkel- andere proefvelden in oogenschouw werden genomen is weer geble ken van hoeveél belang het bezoek aan der gelijke proefvelden moet worden geacht. Het was dan ook, begunstigd door mooi weer een leerzame excursie. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen scherpe yzeren pen by Walrave, Nieuwstraat B 82een nieuwe borstel by Van Gellekom, Nieuwstraat B 52. GOES. De Goesche winkelweken. Lj middenstandsvereenigingen „Handels belangen" en „de Hanse" te Goes hebben in verband met de winkelweken een oranje nummer uitgegeven. De burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius, schryft daarin het volgende Indachtig aan het behaalde succes in het vorig jaar, hebben de Goesche Middenstands vereenigingen het besluit genomen, ook dit jaar weder een winkelweek te organiseeren, of beter gezegd, twee winkelweken, aangezien men zich voorstelt, den aanvang te bepalen op 29 Augustus a.s. en het einde op 12 Sep tember d.a.v., terwyl nog verschillende feeste. lykheden daaraan zullen worden verbonden. Dat men zooiets in deze tyden durft te on dernemen, is m.i. een verblydend verschijnsel en wyst er toch wel op, dat aan de koop kracht van het publiek door de handeldry- vende middenstanders nog niet wordt getwy- feld. Ik wil hopen, dat de bestuurders van „Han delsbelangen" en „De Hanze" juist hebben gezien en indien dit zoo is, dan zullen de twee winkelweken voorzeker een even aange naam en gunstig verloop hebben, als de win kelweek in 1930. Wanneer ik nu myn beste wensohen uit voor het welslagen van een en ander, dan hoop ik daarby tevens, dat „Pluvius" ons ge nadig moge zyn en een reeds lang verbeid en heerlyk koesterend zonnetje de a.s. win kelweken een groot aan4 al menschen zal op wekken, om al het kostelyks te aanschouwen, dat door de nyvere middenstanders zal worden getoond. En wanneer het van „ky- ken" dan ook tot „koopen" komt, dan hoop ik van harte, dat beide party en tenslotte te vreden zullen zyn. Zwemwedstrijden. Zaterdagmiddag werden aan het Goesche Sas de aangekondidge zwemwedstryden ge houden. Er was veel belangstelling. Uitslag. Lange afstand (2000 M.) 1. A. Visser te Vlissingen 35 min. 51.8 sec. 2 Merk te Middelburg 36 min. 20.8 sec.3. Mej. Dekker te Veere 37 min. 58 sec.4. G. van Loo te Middelburg5. A. Krombeen te Hansweert6. Mej. Van den Heuvel te Vlis singen 7. P. Castenmiller te Vlissingen8. Mej. Vermeulen te Vlissingen9. Mej. Pot ters te Vlissingen; 10. A. van Zweede11. B. Overbeeke 12. Mej. A. Witte; 13. J. Bom; 14. Mej. G. de Keizer, allen te Goes. Eén heer viel uit. Hindernis zwemmen voor jongens en meis jes van 12 tot en met 14 jaar, leden1. E. €>m Jen SckelJJiclter op ZiaUrJag a«st .r'o'OAL i r>'- in v£ffa.A«r. .'J? .."'-f -X*' 1-le.T ,D:ZTR'Ö,©G vUQ 'rA-?'e -.<*»•"v-•••.• v. 'r- V.' - c. 1^. 620O 70C^r, en waaraan, zooals wij reeds hebben gemeld, zal worden deelgenomen door 7 dames en 20 heeren. Nevenstaand kaartje werd vervaardigd door het lid der contact-com missie, den Nederland- schen loods J. L. Weber en geeft den toestand van den stroom op de Wes- ter-Schelde aan, op 29 Aug! -Gils 1931. Het tydstip van den start is bepaald op 2.15 uur nam., bewesten Bres- kens, dit is één uur vóór hoogwater te Vlissingen. Tot een half uur na den start wordt met stroom mede gezwommen in Oostelijke richting, dan geraakt men langza merhand in stil water (om 3.15 is het hoog wa ter) en beweegt zich in de richting Zuid-Noord om vervolgens naar de finish te zwemmen, weer met stroom mede. Om 3.30, dus 1.15 uur na den start, is men ter hoogte van het Hoofd. De rechte afstand start-finish be draagt 4500 M.in ver band met den stroom wordt het traject onge veer 6200—7000 M. van der Peyl 63.2 sec.2. Adriaanse 73.4 sec.; 3. J. Mulder 78.6 sec. 100 M. schoolslag heeren, leden 1. Jonge- pier 1 min. 43.6 sec.2. E. H. Wiebenga 1 min. 48.5 sec.3. A. J. Mulder 1 min. 52.2 sec. 100 M. schoolslag dames, leden1. D. van der Peyl 1 min 55.6 sec.2. A. Hommes 2 min. 2.4 sec.3. C. van der Graaf 2 min. 4.2 sec. 50 M. vrye slag jongens van 15 tot 16 jaar, leden 1. J. de Keizer 43.6 sec.2. J. P. G. van der Peyl 46.6 sec.3. K. van Heer- waarde 47 sec. 50 M. vrye slag meisjes, leden 1. C. van der Graaf 51.8 sec.2 A. Hommes 52.3 sec. 3. J. Goedhart 1 min. 3.6 sec. Estafette heeren 4 X 50 M. wisselslag 1. Middelburg I 2 min. 44.2 sec.2. Middelburg II 2 min. 47.4 sec.3. Vlissingen 3 min. 52 sec.4. Goes 3 min. 17.1 sec. Estafette dames (als boven) 1. Vlissingen I 3 min 58.4 sec 2. Vlissingen H 3 min. 58.4 sec.3. Goes 3 min. 58.9 sec. Popduiken voor dames en heeren 1. Geer vliet 7.2 sec.2. B. Anraad 7.2 sec. (na over- kampen) 3. Joosse 8.4 sec. (na overloting met Wiebenga)Dames1. Dekkers te Vlis singen 9.4 sec.2 Hommes te Goes3. Pie- terse te Vlissingen 100 M. vrye slag heeren, leden 1. Hendriks 1 min. 43.8 sec.2. Jongepier 1 min. 46.1 sec.; 3 Overbeeke 1 min. 47 sec. 100 M. vrye slag dames, leden 1. Van der Peyl 2 min. 1 sec.2. C. van der Graaf 2 min. 6.6 sec.3. Hommes 2 min. 9 sec. Vervolgens gaf de Vlissingsche reddings brigade een komische demonstratie van het redden van drenkelingen, waarbij om den heer Goedhart en zijn mannetjes niet weinig gelachen werd. Besloten werd met een paar „krachttoeren" van den Duitscher Schlafke, die eerst 50 M onder water zwom en daarna denzelfden af stand geboeid aan handen en voeten aflegde. Een kranige prestatie J jongelui, waaronder zyn verloofde, van Goes op reis gegaan om een fietstochtje door Schouwen te maken. Te drie uur kwam een telegram aan de familie het ontstellend bericht van de ver drinking melden. Gisterenavond was het lijk nog niet ge vonden. OOSTBURG. Een levende otter gevangen, In den Henricusput te Oostburg heeft de heer I. de Hullu een levenden otter gevan gen, welk dier met den staart 1 meter lang was. De veelvraat had reeds belangryke schade aan uitstaande vischnetten veroor zaakt. Het mag met volle recht een goede vangst worden genoemd, dat dit roofdier is buit gemaakt kunnen worden. Jongeman verdronken. Gisteren is in de omgeving van Renesse op Schouwen de ongeveer 25-jarige S. uit Goes by het zwemmen verdronken. S. was gisterenmorgen met een gezelschap KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken. Beroepen te Gerkesklooster Stroobos ds. J. S. Post te Axelte Neede cand. D. J. Coumou te Middelburg. Afscheid en intrede. Zondag nam ds. W. H. van der Vegt we gens vertrek naar de Geref. Kerk te Goes, afscheid van zijn gemeente te Bergum met een prediking over 2 Joh.8. Na de predikatie richtte ds. Van der Vegt óe gebruikelyke toespraken tot verschillende colleges, waarna een ouderling hem dank bracht voor wat hij voor Bergum is geweest. Door de gemeente werd hem toegezongen Psalm 138 1. Zondagmorgen deed ds. J. van de Guchte, die vorige week reeds bevestigd werd, zyn intrede by de Geref. Kerk te Veere, met een predikatie over Efeze 4 11 en 12. Na de gebruikelijke toespraken zong de ge meente den nieuwen leeraar toe Ps. 134 3. Christ. Geref. Kerk. Beroepen te Vlissingen oand. L. Kleisen te Apeldoorn. Broederschap voor verzoening. In het kamp van den Zendingsstudieraad te Lunteren is Zaterdagavond de internatio nale conferentie van de Fellowship of Recon ciliation, de broederschap voor verzoening begonnen, die men ook de christelyke inter nationale heeft genoemd. Aan de conferentie wordt deelgenomen door ongeveer honderddertig afgevaardigden uit 17 verschillende landen, namelyk dertien Euro- peesche, waaronder b.v. ook Griekenland, Bulgarije, Polen, Hongarye en voorts de Ver- eenigde Staten, Canada, Britsch-Indië en Japan. De F.O.R., die ten doel stelt in den breedsten zin van het woord voor de ver zoening der volkeren, onafhankelyk van ge loof, ras of kleur, te werken, houdt thans haar zestiende conferentie. Nadat de gedelegeerden der verschillende landen namens Nederland eenerzyds en na mens de F.O.R. anderzy ds waren verwelkomd zette een der internationale secretarissen, Donald Grant, het doel der conferentie uit een. Hy zeide, dat de F.O.R. een internatio nale familie vormt en dat deze conferentie een gelegenheid wil zyn om elkaar beter te leeren kennen. Tegelijk echter wil zy de bran dende vraagstukken van den tegenwoordigen tyd bestudeeren en nagaan of er een oplos- sing is, die aan Europa den 'Maren vrede kan

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1