iJwÉmVe^dacit! BRiEVEN UIT DE HOFSTAD VAN AMSTEL EN IJ het bestaat uit effecten opgenomen in de beursnoteering, waardoor de waarde van het onderpand elk oogenblik kan worden bepaald en tevens, mocht het onderpand onverhoopt moeten worden aangesproken, het voordeel wordt verkregen dat het gemakkelijk reali seerbaar is. Ten slotte wenschen zij, dat de reëele waarde van het onderpand het bedrag der uitgezette gelden steeds met ten minste 10 overtreft. Ged. Staten meenen dat het vorenstaande in besluiten tot het uitzetten van gelden tot uitdrukking kan worden gebracht door daarin de volgende bepaling op te nemen „Tot zekerheid van de uit te leen-en gelden wordt onderpand verstrekt, bestaande in ef fecten, opgenomen in de noteering ter beurze van Amsterdam, waarvan de waarde, volgens den koers dier beurs, het bedrag der uitge leende gelden, vermeerderd met de nog ver schuldigde renten daarvan overtreft met ten minste 10 Burg. en Weth. dragen zorg dat deze overwaarde steeds aanwezig is." Het zal uwen raad bekend zijn dat de over tollige kasgelden dezer gemeente reeds sedert jaren gedeponeerd worden by de firma P. J. Siegers Zoon, kassiers alhier. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat hiervoor onder meer vrijwel dezelfde voorwaarden gelden als thans door Ged. Staten voorgeschreven wor den, zoo dat de bestaande regeling derhalve feitelijk bestendigd kan worden, temeer daar deze in de praktijk uitstekend werkt en wij voorts niets dan lof hebben voor de wijze waarop genoemde kassier ons bedient. Ten slotte kan bepaald worden, dat de ver dere voorwaarden, zooals de rentevergoeding door ons college nader met den kassier ge regeld zullen werden. Wij hebben de eer voor te stellen over eenkomstig het vorenstaande te besluiten, waartoe een ontwerp-raadsbesluit overgelegd wordt. Controle cijfers gemeente-bedrijf. De nieuwe Gemeentewet schrijft in artikel 265 voor, dat de cijfers der rekening van de gemeentebedrijven jaarlijks door een buiten den tak van dienst staanden boekhoudkun dige, door den raad aan te wijzen, deugdelijk moeten worden verklaard. Tot dusver werden de bedrijfsrekeningen gecontroleerd door de af deeling financiën der gemeente-secretarie alvorens deze door uw vergadering voorloopig werden vastge steld. Opmerkingen over de rekening werden vooraf ter kennis gebracht van den admini strateur van het bedrijf en eventueele ver beteringen daargesteld. Teneinde aan de gewijzigde Gemeentewet te voldoen zouden wij U willen voorstellen, den chef van de afdeeling financiën aan te wijzen als boekhoudkundige om de cijfers der rekeningen van de gemeentebedrijven te controleeren en deugdelijk te verklaren. Bij informatie is ons gebleken, dat het Centraal bureau voor verificatie en finan- cieele adviezen der vereeniging van Neder- landsche gemeenten bereid is genoemde werkzaamheden te verrichten tegen een ver goeding van 600 per jaar. Waar het hier alleen de jaarlijksche con trole der bedrijf srekeningen betreft, achten wij het niet noodzakelijk dit aan genoemd bureau op te dragen. Daarbij komt, dat het nazien van de rekeningen door gediplomeer de krachten der afdeeling financiën naar onze meening niet behoeft onder te doen voor de verificatie van het Centraal bureau der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, daar onze ambtenaren volkomen op de hoogte zijn van het doen en laten der bedrijven, zoodat de controle intensief kan plaats hebben. Beredeneerd verslag van den toestand der gemeente. De Gemeentewet, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 31 Januari 1931 (Stbl. no. 41), bevat nieuwe voorschriften betreffende het opmaken van het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente. Voor Burg. en Weth. is in art. 215 der ver plichting vervallen om jaarlijks in April aan den Raad verslag uit te brengen, maar is het college gehouden over elk vijfjarig tijds bestek, uiterlijk in de maand October van het kalenderjaar volgende op de verslagperiode, den Raad een verslag aan te bieden. De Raad heeft de bevoegdheid te besluiten een j aar lij ksch verslag te doen uitbrengen. Blijkens de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet is de Regeering van oordeel, „dat in het bij zonder voor kleinere gemeenten zal kunnen worden volstaan met een verslag over een langere periode. Hiervan is vooral verbetering te verwachten, omdat daardoor het bezwaar wordt vermeden van de naschrijving, waarin het opmaken van het jaarverslag veelzins is ontaard." Verder heeft in art. 215 der Gemeentewet de Koningin de bevoegdheid verkregen, om gemeenten aan te wijzen, voor welke het vijf jarig tijdsbestek wordt teruggebracht tot een van één jaar. Naar wij vernamen overweegt de Minister van Binnenlandsché Zaken en Landbouw een Koninklijk besluit uit te lokken, waarbij alle gemeenten boven 15000 inwoners worden ver plicht tot het uitbrengen van een één-jaar- lijksch verslag. Zooals het uwe vergadering bekend is bevat het tegenwoordige jaarverslag der gemeente talrijke gegevens, niet alleen betrekking heb bende op het bestuur en de huishouding der gemeente, maar ook ten aanzien van handel, scheepvaart, wetenschap, sociale instellingen en vereenigingsleven. Voor het heden en voor de toekomst zijn dat alle belangrijke feiten, waarvoor ook bij de gemeentenaren belangstelling bestaat, daar telkenjare een groot deel van het ver slag in de „Vlissingsche Courant" wordt ge publiceerd. Ook tal van leeszalen en bibliothe ken stellen prijs op de jaarlijksche toezen ding van het verslag. De gegevens, welke met veel zorg jaar lijks worden verzameld en geboekstaafd, zou den ongetwijfeld veel van hunne beteekenis en waarde verliezen, indien zij eerst om de vijf jaren het licht zouden zien. Bij een beperking van den inhoud van het verslag zou de belangrijkheid van dit boek, hetwelk bijna zeventig jaren alhier in druk is verschenen, er zeer onder lijden. Wij willen toegeven, dat bij het verschijnen van het verslag der gemeente om de vijf jaren dit de kosten wel eenigszins zou ver minderen, maar naar onze meening weegt dit voordeel in verre na niet op tegen het daar aan verbonden nadeel Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, te besluiten tot het doen uitbrengen van een jaarlij ksch ge meenteverslag. - Leermiddelen en schoolmeubelen. Bij een overgelegd schrijven d.d. 13 Augus tus 1931 met bijbehoorende kostenraming verzoekt het R.-Kath. Parochiaal kerkbestuur van den H. Jacobus de Meerdere de benoo- digde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van diverse leermiddelen en schoolmeubelen voor de onder zijn beheer staande U.L.O. school dan de Glacisstraat. Na de beschikbaarstelling der gelden moe ten gespecificeerde rekeningen worden inge diend, welke door den inspecteur van het lager onderwijs zijn goedgekeurd, waarna de uitbetaling door ons college wordt geregeld. Wij hebben de eer u voor te stellen tot in williging van het verzoek uwe medewer king te willen verleenen. Bij een overgelegd schrijven verzoekt het bestuur der Vereeniging voor Christelijk uit gebreid lager onderwijs tegen 1 September a.s. wegens toename van het aantal leerlin gen, in het bezit te mogen worden gesteld van twee voor-, twee achter- en vier tus- schenbanken voor leerlingen van. 15 jaar en van hetzelfde model als thans in de school aanwezig is. Na gepleegd overleg is overeengekomen, dat deze banken van gemeentewege zullen wor den beschikbaar gesteld. Wij hebben de eer u voor te stellen ter in williging van het verzoek de vereischte mede werking te willen verleenen. Opneming verzorgde in het Gasthuis. Door Burg. en Weth. van Nieuw- en Sint Jocsland is aan Regenten van het Gasthuis, alhier, opname in het Gasthuis verzocht van J. Cyvat, weduwe van I. Janse, als verzorgde voor eigen rekening, tegen betaling door de gemeente Nieuw- en Sint Joosland van ƒ520 per jaar. Voor deze opname is volgens het 6e lid van artikel 9 van het Reglement voor het Gast huis, machtiging van uw Raad noodig. Aangezien op de vrouwenafdeeling nog plaatsen beschikbaar zijn en bij Regenten geen bezwaar bestaat om genoemde weduwe op te nemen, hebben wij de eer U voor te stellen, Regenten van het Gasthuis voor die opname de vereischte machtiging te verlee nen, onder voorwaarde, dat Burg. en Weth. van Nieuw en Sint Joosland zich verbinden de kosten te betalen, welke eventueel later mochten verschuldigd zijn bij een opname en verpleging van genoemde weduwe in een an dere Inrichting dan het Gasthuis of in een krankzinnigengesticht. Rioïeeringsplan. Bij Uw besluit van 25 April 1930, No. 15, werden wij gemachtigd om aan het Inge nieurs- en architectenbureau voorheen Op ten Noort-Scheffer te Utrecht, opdracht te verstrekken tot het uitwerken van een rioïee ringsplan voor deze gemeente voor het gebied ten Westen van het Kanaal door Walcheren en zich aansluitende aan de reeds van een rioolnet voorziene wijken der oude stad. Bedoeld bureau heeft aan deze opdracht voldaan en eenigen tijd geleden een uitvoerig rapport uitgebracht. Uit dit rapport blijkt, dat, teneinde tot een bevredigenden toestand te komen, reeds aan stonds eenige werkzaamheden zullen moeten worden uitgevoerd. Tot die werkzaamheden behoort o.a. het oprichten van een eindpompstation nabij de Ooster- of Dokhaven, waarvan de kosten worden geraamd op rond 55.000. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen tot het uitvoeren van bovenbe doeld werk over te gaan en ons daartoe een crediet te verleenen van ten hoogste 55.000, welk bedrag opgenomen kan worden in een later te sluiten geldleening. Aanleggen waterleiding in de Dijkstraat. Door een aantal ingezetenen, wonende aan de Dijkstraat, werd ons verzocht te willen bevorderen, dat in genoemde straat een wa terleiding werd aangelegd. Hoewel het aantal aansluitbare perceelen zoo gering is, dat wel met zekerheid kan wor den gezegd, dat een voldoende opbrengst om de kosten van aanleg, enz. te dekken, aldaar nimmer zal worden bereikt, komt het ons toch billijk voor, dat de bewoners van de Dijk- straat niet langer van leidingwater verstoken moeten blijven, temeer, waar door het aan leggen van een nieuwe rioleering in de Dijk straat op een lager peil, in de nabijheid van die rioleering, geen welwater meer te verkrij gen is. De kosten van de aan te leggen waterlei ding worden geraamd op 3000. Volgens uw besluit van 5 Juni 1931, No. 5, waarbij de voorwaarden inzake het overne men van de diverse eigendommen der Vlis singsche Duinwaterleiding Maatschappij wer den vastgesteld, mogen door die Maatschap pij, na 21 Januari 1931, geen nieuwe uitbrei dingswerken meer worden uitgevoerd dan na goedkeuring van ons college. In verband met dit laatste, hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen om goed te keuren, dat bovenbedoeld uitbrei dingswerk door de Vlissingsche Duinwater leiding Maatschappij wordt uitgevoerd. Ontheffing motor- en rijwiel reglement. In een overgelegd adres deelt de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschap pij, afdeeling Middengroep, te Vlissingen, mede, dat het bij storingen in de bovengrond- sche electrische geleidingsnetten soms noo dig is dm palen met vrachtauto's te vervoe ren, doch dat de bedoelde palen in vele ge vallen een zoodanige lengte hebben, dat bij dat vervoer de lading meer dan 2 meter bui ten de achterzijde van den vrachtauto reikt, hetwelk krachtens artikel 44, sub d van het Motor- en Rijwielreglement is verboden. Vol gens adressante is het niet loonend om daar voor een speciaal transportmiddel aan te schaffen, aangezien transporten als de bo venbedoelde uiteraard slechts zelden voorko men. Evenwel moet het vervoer der palen, ter voorkoming van stagnatie in de electriciteits- voorziening, en dus in het algemeen belang, steeds met den meesten spoed plaats hebben. In verband met het vorenstaande verzoekt adressante, op grond van het bepaalde in ar tikel 54 van het Motor- en Rijwielreglement, voor haar auto's van de bovenbedoelde voor schriften ontheffing te verleenen, voor wat betreft het berijden van de wegen, liggende binnen de bebouwde kom dezer gemeente, geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde. Waar ons college tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar heeft, hebben w\j de eér U voor te stellen, de gevraagde ont heffing te verleenen, o.a. onder voorwaarde, dat bij vervoer overdag aan het einde van den verst uitstekenden paal een roode vlag en bij vervoer bij duisternis een roode lan taarn gehangen wordt. Ontheffing zakelijke belasting op het bedrijf. Bij een overgelegd schrijven verzoekt de N.V. Klingelnberg Fijnwerk, te Rotterdam, om haar ontheffing te verleenen van een ge deelte van haren aanslag in de zakelijke be lasting op het bedrijf dezer gemeente voor het dienstjaar 1931. Het is ons gebleken, dat het bedrijf van deze Naamlooze Vennootschap alhier den 30 Juni 1931 is opgeheven, zoodat zij, krachtens artikel 8 der gemeentelijke verordening op de heffing der zakelijke belasting op het bedrijf, recht heeft op ontheffing van haren aanslag over 6 maanden. De N.V. Klingelnberg Fijnwerk is voor het loopende jaar aangeslagen in deze belasting voor een bedrag ad 672. Op grond van het bovenstaande, hebben wij de eer uwen Raad voor te stellen adres sante ontheffing te verleenen van haren aan slag in de zakelijke belasting op het bedrijf voor het dienstjaar 1931 en wel tot een bedrag van 6/12 van f 672 is 336. Onttrekking grond aan den openbaren dienst. Bij Uw besluit van 29 November 1929, nr. 15a, werd aan den heer D. Waltz, alhier, met ingang van 1 Januari 1930 tot wederopzeg ging vergunning verleend tot het in gebruik nemen van .en strook grond aan de gemeente in eigendom toebehoorende, zijnde een gang ter oppervlakte van 35.79 M2 en gelegen ach ter de perceelen Pluimstraat Nos. 2 en 4 en achter het perceel Mariniersplein Nr. 3/5, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie E Nr. 1999 ged. en zulks tegen een vergoeding van 5 per jaar. De heer Waltz heeft thans verzocht bedoel de vergunning in te trekken, aangezien hij bovenbedoelde strook grond niet meer noodig heeft. Tegen inwilliging van dat verzoek bestaat bij ons geen bezwaar, terwijl het ons verder gewenscht wil voorkomen, dat bedoelde strook grond voortaan voor den publieken dienst bestemd wordt. Derhalve hebben wij de eer U voor te stel len a. om de bü uw besluit van 29 November 1929, Nr. 15a verleende vergunning op te zeg gen met ingang van 1 September a.s. b. om de strook grond, liggende achter de perceelen Pluimstraat Nos. 2 en 4 en achter het perceel Mariniersplein Nr. 3/5, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie E Nr. 1999ged., ter oppervlakte van 35.79 M2, met ingang van 1 September a.s. voor den publie ken dienst te bestemmen. Opzegging van pacht. Door ons college werd in verband met het aanleggen van perskaden nabij den Singel en Kapoentjesweg en het in grondprofiel aan leggen en rioleeren van de Anjelierenlaan en Bloemenlaan in werkverschaffing voor de uitvoering waarvan wij gemachtigd werden bij uw besluiten van 9 Januari j.l., No. 16 en 3 Juli j.l., No. 22 behoudens uw bekrachti ging, overgegaan tot de opzegging van de pacht van de perceelen Sectie B., Nos. 1422 geheel, 387 geheel en 28 ter oppervlakte van 1400 M2., onderscheidenlijk in pacht by de Vereeniging „Niets zonder moeite" en de heeren J. M. van den Berg en D. Wouters, alhier, en zulks met ingang van 3 Augustus j.l., 27 Juli j.l. en 3 Augustus j.l. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer U voor te stellen, uw goedkeuring te verleenen aan bovenbedoelde opzegging van pacht. Verkoop gemeentegrond. In een overgelegd adres verzoekt de heer W. H. van Breen q.q., alhier, van de gemeen te in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Hendrikstraat, ter op pervlakte van ongeveer 130 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 20 per M2. Waar tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den door adres sant verlangden grond aan hem in koop af te staan tegen een koopsom van 2600, ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. Annexatie. Gevaren der zee. Vier jaar geleden werden in Rijswijk by de verkiezing van den dubbelen gemeenteraad met het oog op de annexatie van de dertien leden elf tegenstanders gekozen en slechts twee voorstanders. Thans, nu de Raad tot 17 leden is uitgebreid, is het aantal tegenstan ders met één gedaald en het aantal voorstan ders met vijf toegenomen. Men ziet daaruit dus, dat de gedachte aan annexatie in den loop der vier jaren goed is vooruitgegaan. In Voorburg zijn de cijfers thans 13 tegen en 4 voor. Nu is het een feit, dat de voorstanders hier heel wat meer wegen dan de tegenstan ders, omdat deze laatste de bezwaren, aan annexatie verbonden, niet erkennen en men dus grif mag aannemen, dat die in niet ge ringe mate zijn overdreven. Hoofdzaak is en blijft het conservatisme van de dorpsautori teiten, die niet van hun gezag afstand kun nen doen. Alle andere bezwaren zijn feitelijk waardeloos. Wanneer men voorrekent, dat deze of geene meer belasting zal moeten be talen, speculeert men natuurlijk op het egoïsme, maar men vergeet, dat juist dit ar gument er één is dat voor annexatie pleit, omdat men, genietend van alle voordeelen die Den Haag biedt en genietend van het aan gename dat het wonen in een afzonderlijke kleine gemeente biedt, toch ten slotte nog minder belasting betaalt. Dit is juist één der redenen waarom Den Haag wil annexeeren, omdat juist daarin de onbillijkheid van de zelfstandigheid is gelegen, die voor een goed deel parasiteert op de groote stad. In Wassenaar is men natuurlijk zeer tegen de wijziging der grenzen, omdat men wel be grijpt, dat dit óf is een begin van verdere annexatie öf een belemmering van den uit groei der gemeente in de richting van Den Haag. Voorshands is van den kant van Den Haag het laatste de bedoeling. Door de grens te markeeren, zóó dat Den Haag nog een breede onbebouwde grensstrook behoudt, wordt voorkomen, dat Wassenaar evenals Rijswijk en Voorburg dit hebben kunnen doen, vlak tegen Den Haag gaan aanleggen. Hoe het nu verder met de annexatie zal loopen is nog niet te zeggena. Het zou wel heel kras zijn, wanneer de Tweede en Eerste Kamer zich niet boven het dorps-egoïsme wisten te stellen en daaraan steun gaven. Vaststaat, dat te eeniger lijd samenvoeging niet kan uitblijven en dat de situatie steeds moeilijker wordt naarmate men de vereeni ging meer uitstelt. Ieder jaar tijdens het bad-seizoen gebeuren er ongelukken. Dat is niet te ontgaan. Als er 's winters ijs is, gebeuren er niet minder. In den afgeloopen winter is er geen enkelen dag schaatsen gereden en toch zijn er nog ver scheidene mensehen door het ijs gezakt en verdronken. Jaarlijks vinden in ons land een duizend menschen hun dood in het water. Natuurlijk kan alles gedaan worden ter voorkoming van ongelukken, maar als men nagaat hoevele honderd duizenden baden er in zee genomen worden, dan is het aantal ongelukken miniem. Als men alle baden in zee verbood, zouden nog wel zoovele over tredingen plaats hebben dat er minstens even veel ongelukken gebeurden. Alty'd weer komen er wijsneuzen, die af doende middelen weten ter voorkoming. De dagbladen nemen gedwee die fantasieën van deze menschen op, zonder dat het eenig nut heeft. Het zou niet zoo erg zijn als daardoor niet de indruk werd gevestigd, dat niet alles wordt gedaan. En dat is wel het geval. De gekste dingen worden aanbevolen. De één wil palen in zee slaan en daaraan touwen verbinden, waaraan drenkelingen zich kun nen vasthoudende ander spreekt van be- tonningsboeien, die op bewaakte plaatsen verankerd liggen enz. Al deze voorstellen bewijzen alleen maar, dat de fantasten geen greintje begrip van de zee hebben. Van al dat gedoe is geen heil te verwachten, want de man die in nood geraakt, is alles vergeten en doet altijd juist wat hij niet moet doen. Het gevaar is bovendien rela tief ten aanzien van den persoon. Ter plaatse waar de een zich nog vol-op veilig gevoelt, waant de ander zich in doodsgevaar en doet gekke dingen. Wie zich aan de eenvoudige voorschriften houdt, die al zeventien jaar lang gepropa geerd worden, loopt zoo goed als geen gevaar. Ga bij voorkeur in zee de laatste uren vóór hoogsten vloed, ga niet verder dan daar waar ge hoogstens tot uw middel in het water staatblijf vèr van de pieren ga niet alleen, maar altijd in een groepje dat op elkaar let. Meer behoeft men niet te doen. Altijd als er een ongeluk is gebeurd en de omstandig heden waaronder dat geschiedde worden na gegaan, blijkt dat tegen één of meer van deze yoorschriften is gezondigd. Daar helpen geen palen, boeien en vletten Iets tegen. Wie roekeloos de straat oversteekt en niet op de auto's let, doet even dwaas. EIBER. Zorgen voor de stadsjeugd. Het moderne speeltuinwerk. Bevorde- ring van een gelukkig gezinsleven. De Joodsche speeltuinen. Actie in de "bouwwereldConflict met de federalisten. Gemeentelijke novi teiten de roode vuist. Het mooie werk der kinderspeeltuinen in onze stad, waarvan de vakantiescholen en vacantiebezigheden een uitvloeisel zyn, heeft in de afgeloopen maanden weer algemeen de aandacht getrokken. Ook van onze talrijke gasten uit de provincie en het buitenland. Het eenige bezwaar dat wij in dit verband met dit werk hebben als dit ten minste een bezwaar genoemd kan worden is de pre tentie van enkele leiders, als zouden de kin- Een nieraandoening kan uw gezondheid bedreigen zonder dat gij u ervan bewust, zijt. En juist die langzame ontwikkeling zou. der veel uiterlijke en vaak verkeerd begre pen kenteekenen is zoo te duchten. Maak niet de ernstige fout van waaxschis- wingen te verwaarloozen als urinekwaleu, rugpijn, rheumatische pijnen, spit, ischias, duizeligheid en hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen enz. Wees verstandig en neem het middel, dat door duizenden wordt aanbevolen voor het verbeteren hunner gezondheid in dergelijke gevallen. Gebruik Foster's Rugpijn Niereu Pillen die de kwaal in haar oorsprong aan tasten en de nieren versterken en opwekkeu tot gezonde werkzaamheid. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. derspeeltüinen een vinding zijn van dezen tijd. Niets toch is minder waar, want de eerste Amsterdamsehe speeltuinen aan Wetering schans en Marnixstraat, thans nog zeer ge. zocht, bestaan reeds langer dan een kwart eeuw, waaruit blijkt, dat er 25 a 30 jaar ge leden reeds Amsterdammers waren met vèr vooruitzienden blik, die dus op dit terrein pionierswerk hebben verricht. En dan niet te vergeten den nog verder gaanden speeltuinarbeid van wijlen Tours, den eminenten stichter van „Ons Huis", die beslag legde op een aantal in en om de stad gelegen terreinen, waar de onder zijn leiding gevormde jongelieden uit gegoede en aan zienlijke kringen Woensdags- en Zaterdags middags de volkskinderen bezig hielden met spel, gymnastiek e.d. Door de snelle uitbreiding der stad kwam men natuurlijk successievelijk tot buurtspeel- tuinen, daarna volgde als van zelf de oprich ting van speeltuinverenigingen en van een meer georganiseerd naar vorentreden van dit werk. Maar de grondslagen waren reeds een kwart eeuw geleden gelegd. Als een der belangrijkste resultaten van het huidige speeltuinwerk wordt genoemd de sterk verminderde baldadigheid der Amster damsehe jeugd en haar meetderen zin voor orde. Naar onze meening echter is het paeda- gogisch karakter van dit werk en zyn onmis- kenbaren invloed op het gezinsleven van nog grooter beteekenis. Dit laatste heeft men verkregen door ook de ouders in het speeltuinwerk te betrekken het lidmaatschap van ouders of verzorgers is nl. verplichtend voor de toelating van het kind en aan het speeltuinwerk allerlei clubs, gezellige avonden voor de ouders, ten toonstellingen van bloemen en planten, po pulaire cursussen en uitstapjes te verbinden, zich te voorzien van een aan den tuin ver bonden clubgebouw voor winterbyeenkomsten en spelen enz. Dit belangrijk particulier initiatief wordt in alle stadswijken rijkelijk gesteund door de gemeente. Het speeltuinwerk heeft dus feitelijk beslag gelegd op het gezin in zijn vollen omvang en dat onder de leuzedoor en voor de ouders en het kind en geen beweldadiging van bo ven af, een onvermijdelijke concessie aan dt democratische opvattingen van onzen tijd. In de oude speeltuinen was dat zoo geheel anders. Een commissie van voorname ingeze tenen en Burg. en Weth. bestuurden ze. Ieder kind was welkom tegen betaling van 1 cent of een schoolbon, dit om het hinderlijk in- en uitloopen te voorkomen. En kwamen naar den „gezelligen speeltuin in de boschjes" (Weteringschans) met zijn vele attracties zelfs kinderen uit de Oostenburger- en Jo denbuurt, een ongewenschte toestand, want meermalen verdwaalden er kinderen of wer den er onderweg aangereden. Ook zaten de leiders wel eens verlegen met kleuters die bU het eindigen van den speeltijd niet precies meer wisten waar ze woonden en dan ten slotte op het politiebureau terecht kwamen. Deze ongewenschte toestanden zijn sedert de totstandkoming der speeltuinverenigingen niet meer denkbaar, en bovendien staat ieder speeltuinkind thans met naam en adres in geschreven. Ook aan een behoorlijke selectie is gedacht. Zoo vindt men op het Waterlooplein en achter het Wertheimpark de Joodsche kin deren in hun buurttuin met de eigenaar dige Joodsche sfeer bijeen. Want het Jood sche kind speelt luidruchtiger en enthousias ter dan welk ander kind ook en legt zich niet dan na langdurige, levendige protesten en uitvallen bij een nederlaag neer. Onder speelgenooten van hetzelfde temperament valt dit natuurlijk niet op, omdat zij bij hun verweer even onstuimig te keer gaan, maar het kind van niet-Joodschen huize zou hier onmiddellijk de kluts kwijt raken. („Het Joodsche ras heeft veel van zijn oor spronkelijkheid ingeboet, maar de Joodsche geest blijft", heeft het raadslid Boekman on langs terecht gezegd). Met de Jordaankinderen Is dit hetzelfde gevalmen houdt hen in de Houttuinen bij een en laat het Oosterparkbuurtkind met weer eenigszins andere mentaliteit, zich rus tig in eigen omgeving -^rmaken. In laatstgenoemde buurt zagen we gisteren weer een nieuwen speeltuin in wording. Men heeft daarvoor een door hoog geboomte om geven prachtig terras van het Oosterpark (voormalige begraafplaats) gereserveerd en voorzien van de nieuwste attracties op speel- tuingebied. Zoo strekt zich dit uniek werk over de ëe' heele stad uit, eischt steeds meer terrein voor de naar licht en lucht en spel verlan gende stadsjeugd op ook de verwilderde tuin van ex-Volksvlijt is nu al sp

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6