1000 500 300 100 25 S EERSTE BLAD DOORSLAANDE REDENEN WAAROM CHIEF WUIF DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID IS! lRTLIJNEN OERSEN VLISSINGEN 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND CHIEF WHIP wordt onder ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor haar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in ée'n woord ,,af" is! Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP. Bovendien worden ze volkomen onderschreven door het Eerediploma van het Institute of Hygiene, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw VIRGINIA I VLISSINGEN. K BANDFILTER" oede oplossing van het viteitS'Vraagstuk. gevoerde selectiviteits- >hnici van alle landen naar een middel om Lg te verhoogen, dat by band tusschen de golf- toch nog storingsvrije Als regel gaat groot» et vervormde weergave, nu toe algemeen ge- op het vergrooten van or dempingsverminde- ïg wordt zoover opge- onnatuurlijken klank hoog gestemd, terwijl ïheel afgesneden wordt. >oter aantal afgestemde •lfde resultaat, radio-telefonie, dus als muziek en zang, golflengte te maken, mtal elkaar direct op. Tusschen de vastge- iitelijk de lengte der irschil van 9 Kiloherz. de 298 M. golflengte -H.) en de 301.5 M. fcegion (995 K.-H.) Het 9 Kiloherz. Nu wordt ;ang op de draaggolf- oor de frequentie zich Indien het ideaal is, en van de draaggolf- van 10 K.H., thans ilechts 41/2 K.H. aan te stellen, zoodat de 2 stations in elkaar met een onselectief station niet te ont- its van het andere te ictief toestel worden de de hoogste frequenties ste gevalmist men de 10e meer selectief, hoe register verloren gaat. et de ongunstige golf- evolge van het te groo- ns is het ideaal thans draaggolflengte pre- angen, maar dan ook n zulks wordt nu be lter". net 2 afstembare krin- zelfde golflengte wor- deze kringen vast met zullen zij afgestemd golflengten, die ieder oorspronkelijk inge- vaster de koppeling gemaakt wordt, hoe an de oorspronkelijk llen verschillen en hoe kleiner het golfleng- ng tusschen de beide rdt dus ingesteld naar ngte-verschil tusschen en het daarbij dichtst t de koppeling los ge verschil grooter, bijv. K.H. (dus 10 K.H. wordt de koppeling (Wordt vervolgd). L9 Aug. te Kobe jg. van Padang Aug, te Amst. verw. r) p. 19 Aug. Perim lug. van Colombo onde" (uitr.) 18 Aug. Aug. Gibraltar 20 Aug Perim 21 Augustus 1931, des iel) oersen. Verkoopen. -ƒ 2.18 Londen lijn 58.5558.65 Parijs 9.70—9.74 ipler. •91/2 Ponden 12.02 ;.5058.70 Belgi- 6Fransche Francs UDA akelijkheden, Dinsdag, Donder- ondag Thé Dansante, jirée dansante. lederen middag en lek. Woensdag- en -dansante. Dagelijks soirée- Zondags Thé-dan- Lezing V. R. B., ,4e 8 uur. uto's, Fietsen tuigen. uur 8.41 8.39 9.00 10.28 21.37 23.06 mess IVO. 197: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 28 Augustus 1931, des namiddags 2 uur. 1. Mededeelingen. n. Over te leggen stukken. Hl. Te verleenen ontslag. Aan den heer Z. C. Ie Clercq als leeraar aan de Handelsavondschool met ingang van 1 September a.s. IV. Benoemingen. 1. Van een leeraar in het machineschrijven in de Handelsavondschool, vacature Z. C. Ie Clercq. De voordracht luidtde heer H. B. Wolte ring, assistent-leeraar. Van een tijdelijk leeraar in natuurkunde aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs, voor het cursusjaar 1931/1932. De voordracht luidtde heer A. M. de Bont, hoofd der R.-K. U.L.O.-school. I. Van een tijdelijk leeraar in bouwkundig teekenen aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, voor het cursusjaar 1931/1932. De voordracht luidtde heer S. Nederlof, tijdelijk leeraar. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. om niet te voldoen aan het verzoek van drie vakcentra les, tot het instellen van een commissie, ten einde den door de crisis ontstanen achter stand in de gezinnen der werkloozen aan te vullen. 2. Idem tot het goedkeuren van de begroo ting van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, over het tijdvak van 1 Juli—31 December 1931. 3. Idem tot het vaststellen van een wijzi ng van de gemeentebegrooting, dienst 1931, In verband met de regeling van de betaling jr kosten van de werkverschaffing. 4. Idem naar aanleiding van een brief van Ged. Staten betreffende den bouw van een abattoir voor Walcheren in samenwerking met Middelburg. 5. Idem naar aanleiding van een brief van Ged. Staten betreffende het vormen van één kring op Walcheren voor de keuring van vee en vleesch. 6. Idem tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst met de firma P. J. legers Zoon. 7. Idem tot het aanwijzen van een boek houdkundige voor het deugdelijk verklaren van de bedrijfsrekeningen. Idem tot het doen uitbrengen van een jaarlijksch gemeenteverslag. Idem om medewerking te verleenen voor het aanschaffen van leermiddelen en school- meubelen voor de R.-K. U.L.O.-school aan de Glacisstraat. 10. Idem idem van banken voor de Chr. U.L.O.-school aan de Kleine Kerkstraat. 11. Idem om aan regenten van het Gast huis machtiging te verleenen voor de op name van wed. I. Janse te Nieuw- en St. Joosland. 12. Idem om machtiging te verleenen tot het houwen van een eindpompstation, ingevolge het nieuwe rioleeringsplan. 13. Idem om machtiging te verleenen tot het aanleggen van de waterleiding in de Dijk- tfraats. 14. Idem om aan de P.Z.E.M. ontheffing te Verleenen op grond van art. 54 van het Mo tor- en Rijwielreglement voor de auto's dezer vennootschap. 15. Idem om aan de N.V. Klingelnberg Fijn- tferk ontheffing te verleenen van een ge deelte van haren aanslag in de zakelijke be lasting op het bedrijf. 16. Idem tot het intrekken van de aan den heer D. Waltz verleende vergunning voor het gebruik van een gang achter de Pluimstraat. 17. Idem tot het opzeggen van de pacht van Ponden nabij den Singel- en Kapoentjesweg. 18. Idem tot den verkoop van 130 M2. grond, aan de Hendrikstraat, 20 per M2., den heer W. H. van Breen q.q. De rijksbegrootïng. Het Ned. Corr. Bureau meldt i Haar wij van de meest bevoegde zijde ver ben is het bericht dat dezer dagen in het p-ndelsblad" heeft gestaan omtrent de sa- rlssen der ambtenaren en omtrent verschil d!Ü /evoelens hierover in het Kabinet uit J"s gezogen. CHIEF WHIP jqsl. a- lohoohW-I SF»/ Men zal verstandig doen werd hieraan toegevoegd in deze dagen geen enkel be richt omtrent de a..s. begrooting te gelooven. Het „Hbld." schrijft naar aanleiding hier van het volgende Wij hadden tegenspraak verwacht. Zij is gebruikelijk ten aanzien van berichten die uit den aard der zaak slechts brokstukken uit het alsnog verscholen geheel der regee- ringsplannen kunnen zijn. Maar men zal ver standig doen om den eenigszins agressie ven stijl van dit démenti te gebruiken om ook dit officieuze bericht omtrent de a.s. be grooting te bekijken met de scepsis waarop de officieuze zegsman aandringt. Want er wordt niet met zooveel woorden in gezegd dat er wel salarisverlaging zal worden voorgesteld. Het démenti is hier vaag genoeg om veel of weinig te kunnen beteekenen. En over hetgeen wij zeiden omtrent de vermin dering der rijksbijdrage in het invaliditeits- fonds wordt in het geheel niet gerept, noch in bevestigenden noch in ontkennenden zin. De automatiseering van de rijkstelefoon. Zooals reeds vroeger is medegedeeld ligt het in het voornemen Nederland in de eerst volgende 10 h 15 jaar van een nieuw, auto matisch ingericht telefoonstelsel te voorzien, waartoe het land o.a. in 22 districten zal worden ingedeeld. De voorshands hiervoor noodige regelingen zijn tot stand gekomen, zoodat thans, zoowel voor wijziging van den bestaanden organisatievorm, als voor de be zetting van de nieuwe beheersfuncties, de noodige voorzieningen kunnen worden ge troffen. Krachtens de tot stand gekomen regelin gen heeft de directeur-generaal der P. T. en T. bepaald, dat met ingang van l November as. zal worden overgegaan tot de vorming van de telefoondistricten Leeuwarden, Hen gelo (O.), Deventer, Arnhem en Haarlem, waarvan de zetel gevestigd zal zijn in de ge lijknamige plaatsen. Gelijktijdig worden de ingenieursdistricten te Amsterdam, Gronin gen en Vlissingen opgeheven en de grenzen van eenlge andere ingenieursdistric ten gewijzigd. In de nieuwe telefoondistricten is de auto matiseering nog niet tot stand gekomen, doch in voorbereiding. Door den nieuwen or ganisatievorm hier reeds thans in te voeren wordt de districtsleiding in staat gesteld de telefoontoestanden in haar district zoo gron dig mogelijk te leeren kennen en aan de verdere voorbereiding van de automatiseering den steun har er plaatselijke kennis te ver leenen. De Tarwewef. De regeringscommissaris voor de uitvoe ring van de Tarwewet 1931 deelt het volgen de mede Bakkers, die op 1 September 1931 nog in het bezit zijn van tarwebloem of tarwemeel B (onvermengde tarwebloem of meel dus), zullen die bloem of dat meel slechts mogen gebruiken, indien zij tarwebloem of tarwe meel, uitsluitend bereid van inheemsche tarwe (tarwe door bemiddeling van de Cen trale Tarwe-organisatie geleverd), afnemen tot een hoeveelheid, gelijk aan f4 van den bij hen aanwezigen bovenbedoelden voorraad tarwebloem of tarwemeel B, teneinde dezen voorraad in overeenstemming te brengen met de tarwebloem of het tarwemeel, vol doende aan de ministerieele voorschriften. Aan bakkers kan, op hun verzoek aan de Meelcentrale, worden toegestaan van hun voorraad tarwebloem of tarwemeel B iy2 van hun totaal bloem- of meelverbruik over zes maanden (dit is ongeveer het totaal bloem- of meelverbruik over 2 weken) te ver werken. Zij, die hiervan gebruik maken, worden gedurende dien tijd niet in de gelegenheid gesteld verder onvermengde tarwebloem of -meel te betrekken en zullen dus gedurende dien tijd geen bonboekjes ontvangen. Steun aan de suikerbietenteelt. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, de Ned. R. Kath. Boeren- en Tuin dersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité hebben aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw een telegram gezonden, waarin zij, ten vervolge op hun schrijven van 27—31 Juli betreffende steun aan de suiker bietenteelt, met klem verzoeken, in verband met het uitzaaien der wintertarwe, de plan nen in zake steun aan de suikerbietenteelt- 1932 zeer spoedig békend te maken, zoo mo gelijk vóór 15 September a.s. Mgr. Nolens. In zijn parlementair overzicht schrijft mr. Antonio, een der oudste parlementaire ver slaggevers, als volgt over Mgr. Nolens r „Wanneer op den löden September de nieuwe zitting der Staten-Generaal wordt ge opend dan zal men in ons Lagerhuis een markante figuur missen. De katholieke pers verspreidde het bericht, dat mgr. dr. Nolens niet meer aan de parle mentaire werkzaamheden zal kunnen deelne men. Tot voor korten tijd was men algemeen van oordeel, dat de 72-jarige grijsaard nog wel een poosje de leidsels van zijn partij in handen zou kunnen hebben, Het blijkt dat men dr. Nolens' vitaliteit overschat heeft. Het aftreden van mgr. Nolens als leider van zijn fractie, als zeer invloedrijke en gezaghebbende mede-bestuurder van zijn party, plaatst deze voor een uiterst moeilijke taak namelijkhet vinden van een man, geschikt en bereid voor de even ondankbare als zware functie. Indien mr. Van Schaik niet Kamer-president ware, hij zou stellig behooren tot de mannen, hier in aanmerking komend. Aan tact ontbreekt het hem zeker niet. Zou hij ook de kracht kunnen ontwikke len, een Nolens eenmaal geschonken en gedu rende zoovele jaren aan den dag gelegd Voor den heer Nolens is deze onverwachte ineenstorting van physiek weerstandsvermo gen zeer droevig. Niet wijl deze kranige staatsman door eerzucht van klein allooi, door ijdelheid of zucht naar „uitkomen" zou worden bewogen. Allerminst. Hij heeft „het hoogste bereikt" wat een politieke carrière kan brengen. Is minister van staat, oud-hoogleeraar. voorzit ter van den Hoogen Raad van Arbeid, alsook van den Mijnraad, commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Werd door den Paus verheven tot schier de hoogste waardigheden en onderscheidingen, welke deze kerkvorst heeft te begeven. En Nolens bleef altijd toonbeeld van eenvoud en be scheidenheid, elke huldiging of publiek eerbetoon angstvallig ontwijkend. Wel leefde steeds in hem de vurige wensch om voor het openbaar belang gelijk Nolens dat het best meende te kunnen dienen en be vorderen nuttig te zijn. Zooals de tijdingen over zijn gezondheidstoestand luiden, is hij wordt hem het leven nog eenigen tijd ge spaard machteloos geworden om in het openbaar leven nog een rol te spelen. Die onmacht moet een man als hij is, met smar- telijken weemoed overstelpen. Er zit tragiek in dit gebeuren. Een mooi aanbod aan Enschedé. Door de heeren J. H., G. J. en A. H. van Heek, alsmede de erven van wijlen den heer Ludwig van Heek is aan Burg. en Weth. van Enschedé medegedeeld, dat zij aan de ge meente willen schenken een perceel grond groot ruim 50 A., grenzende aan het G. J. van Heekpark, een geschenk van wijlen den heer G. J. van Heek Sr. Het geschonkene zal een deel uitmaken van het G. J. van Heek park en als één geheel daarmee worden be heerd. De schenkers zien het terrein bij voor keur bestemd voor den aanleg van tennisvel den, waaraan in deze gemeente behoefte be staat. Burg. en Weth. stellen den raad voor het geschenk voor de gemeente in dank te aanvaarden. Zwemwedstrijd om den Scheldebeker. In ons blad van 18 Juli jl. hebben we ge schreven over degelijken opzet en organisa tie, safety first en hooggespannen verwach tingen voor 29 Augustus. Het onderhoud, wat we daags te voren met den burgemeester, den heer Van Woelderen, mochten hebben, deed ons die uitdrukkingen bezigen. Thans zijn we even een maand verder en een week scheidt ons nog van den grooten dag. En van wat we nu weten kunnen we volmondig zeggen, dat we destijds niets te veel hebben vermeld. In tegendeel 1 Bedroeg het aantal inschrijvingen in 1930 vier en twintig (7 dames en 17 heeren), dit jaar nemen 27 zwemmers (7 dames en 20 heeren) aan den vreedzamen kamp deel. De deelname beweegt zich dus in stijgende lijn. Wat organisatie, veiligheidsmaatregelen enz. betreft, hierover zouden verscheidene ko lommen te vullen zijn. Wij zullen echter vol staan met een uittreksel van het rapport, dat in grove trekken den gang van zaken omtrent de te nemen maatregelen betreffen de den zwemwedstrijd om den Scheldebeker op 29 Augustus 1931 aangeeft, welk rapport werd samengesteld uit de mededeelingen van de leiders der diverse commissies. Deze voor bereidende maatregelen zijn schitterend „voor elkaar". We hadden trouwens niet anders verwacht, gezien de persoonlijkheden, die hun medewerking en steun verleenen Ontvangst aan het station en verder. Alle functionarissen zijn kenbaar aan een om den arm gedragen rood-wit lint. De deelnemers, die met den trein van 11.03 uur vm. arriveeren, worden afgehaald en geleid naar de aanlegplaats van de provinciale boot, waar alle zwemmers en zwemsters zich om 11.15 verzamelen. Sluis zal zich vermoedelijk aan dé startplaats melden. Met de boot van 11.30 wordt naar Breskens gevaren. De deelnemers, die zooals we reeds berichtten een situatie-kaart van den Schel- de-stroomloop hebben ontvangen, worden tij dens de overvaart mondeling ingelicht door de loodsen Weber en Kamermans en verver- schingen aangeboden. Een touring-car brengt deelnemers en commissieleden naar de start plaats. De deelnemers worden medisch onder zocht en moeten hun kleeding pakken in een door hen medegebrachten koffer, dien zij af sluiten. Deze koffers worden genummerd en medegevoerd in de begeleidingsbootde loods daarin neemt koffer en sleutel onder zijn be rusting. De start heeft plaats om ongeveer 2 uur. Bij de startplaats zijn ontkleedgelegen- heden en gelegenheid tot invetten, bij voor keur met vaseline. Regeling der booten. Be schikbaar zijn 8 sloepen van de Kon. mari ne, 10 jollen Ned. loodswezen, 2 jollen stoom vaart maatschappij „Zeeland", 3 sloepen De Ruijterschool, 4 roeibóoten van „Luctor et Emergo" en 1 roeiboot Veere, welke booten alle zijn bemand. Voorts beschikbaar 1 mo torboot van het Nederlandsch loodswezen, 1 politievaartuig en 1 sleepboot (Blankenburg van de firma Smit), benevens 1 motorboot van het Belgisch loodswezen (persboot). Op de politieboot bevinden zich o.a. dr. Wolters, de wedstrijdleider Hoogensteijn en de secre taris van de Boomsche Zwemclub op de boot van het Ned. loodswezen zijn o.a. dr. Detmar en de reserve-leden der V.R.B.de Blankenburg brengt de tijdopnemers naar het Roeiershoofd onmiddellijk na het startschot en keert daar na voor begeleiding terug. Op deze sleepboot is dr. Lacomblé aanwezig. De ondercomman dant der marine heeft de leiding over de boo ten vanaf Vlissingen Buitenhaven tot start en vanaf het einde van den wedstrijd tot terugkeer Vlissingen-haven. PersbootDe persboot (motorboot Belgisch loodswezen) vervoert de heeren Van Bel en Weber (later), die de persmenschen terzake zullen voorlichten. Deze persboot heeft van zelf vrijheid van beweging. De „pers" wandelt van het Roeiershoofd over den Boulevard naar „Britannia",

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1