1000 500 300 25 SPOORV MOSTERD WOENSDAG 19 AUGUSTUS EERSTE BLAD No. 194 o9e jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1931 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Kipte: firma F. IR Of VELDE li., llilstml S8-G0, llissiip. Iiltl. II. Ptsltitaini 11211 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen BINNENLAND Kadiodistributie van drie programma's langs twee dubbeldraden. Naast de individueele ontvangst in radio toestellen met of zonder dakantenne van al wat de aether biedt is in de laatste jaren vooral de distributie van radiogenietingen door tusschenkomst van stads-, buurt- of blokcentrales populair geworden. Zonder ons te verdiepen in de redenen, die velen de- voorkeur aan radiodistributie boven eigen ontvangst doen geven, kan worden getuigd, dat tegenwoordig in die gemeenten, waar radiodistributiecentrales werken, ongeveer 30 van de ingezetenen gebruik maakt van deze collectieve methode. In Den Haag alleen profiteeren méér dan 30.000 gezinnen van radio-distributie, waarvan rond 25.000 zijn aangesloten bij particuliere centrales en bijna 6000 bij de gemeentelijke (telefoon-)radio- distributie. In Amsterdam zijn er stellig 65.000 gezinnen, die gebruik maken van distributiecentrales. Men heeft hier dus wel met een bedrijf te doen, dat gedragen wordt door de sympathie van breede lagen der be volking. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een half jaar geleden in de bladen gewag is ge maakt van een nieuwe vinding op radioge- bied van ir. J. J. Numans, waardoor het mo gelijk zou worden langs de bestaande distri butie (niet-telefoon-) netten, welke geschikt zijn voor de doorzending van twee program ma's, zonder bijspanning van draden of der gelijke een derde programma dus terzelf- dertijd drie verschillende uitzendingen te distribueeren. Destijds rbevond zich deze vin ding nog in een experimenteel stadium, ter wijl de proeven op betrekkelijk kleine schaal werden genomen. Men stond er in vakkrin gen toen nog eenigszins sceptisch tegenover, daar algemeen verwacht werd, dat, zoo er zich moeilijkheden van technischen aard zouden kunnen voordoen, deze zich eerst recht bij toepassing op grootere schaal zouden open baren. Inmiddels heeft een groote firma hier te lande de fabricatie en verdere uitwerking van het systeem-Numans, in samenwerking met den uitvinder, met kracht ter hand genomen, zoodat deze vinding thans in de praktijk kan worden toegepast. In een van de grootste radio-centrales te Den Haag, daarvoor op ver zoek van den Bond van exploitanten van radio distributienetten uitgekozen, is dit systeem bij ruim 500 van haar aangeslotenen toegepast. Geconstateerd kon worden, dat de uitzending en ontvangst van het extra-pro gramma in kwaliteit en volume volkomen op één lijn staan met de uitzending en ont vangst van de beide totnutoe gedistribueerde programma'sHilversum en Huizen. Op dat derde programma wordt een keur van buiten- landsche stations gegeven, afgewisseld met plaatselijke uitzendingen van gramafoonmu- ziek e.d. In het kort komt de uitvinding van ir. Numans op het volgende neer In de centrale wordt een speciaal apparaat geplaatst, waarin het galuid, komende van drie toestellen met bjjbehoorende krachtver sterkers, zoodanig wordt samengebracht, dat de doorzending langs twee dubbeldraden kan geschieden. Ten huize van den abonné worden de sa mengevoegde programma's weer gescheiden, in een zéér klein, doch sierlijk en eenvoudig kastje, waarop de luidspreker wordt aange sloten, terwijl door middel van een knop op dat kastje tevens de sterkte naar believen kan worden geregeld. Even zuiver als ieder programma op het gemeenschappelijke stel draden is gekomen, verlaat het dat ook weer, zoodat de luiste raar geen spoor meer bemerkt van het feit, dat tusschen de centrale en zijn woning Hilversum en Hulzen met den onverschilli gen derde zoo gemoedelijk samenliepen. Een bijkomend voordeel is nog dit, dat de abonné's van radio-centrales, welke ver van het punt, van waaruit de distributie plaats heeft, af wonen niet behoeven te wachten op uitbreiding van het bestaande net, doch evenals alle andere abonné's, direct nadat hun wensch is kenbaar gemaakt, aangeslo ten kunnen worden en zij het extra-program ma kunnen genieten. Nederland, dat op radiodistrlbutiegebied den toon aangeeft, heeft op dit speciale ge bied een belangrijke schrede voorwaarts ge maakt. De verplichte middagsluïting. De besturen van den Kon. Ned. Midden standsbond, den Ned. R.-Kath. Midden standsbond. en de Vereeniging van den Christ. Handeldrij venden en Industrieelen Midden stand in Nederland hebben zich met een uit voerig adres tot de voornaamste gemeente raden des lands gewend, naar aanleiding van de adresbeweging, in verband met de toepas sing van art. 6 der Winkelsluitingswet, on- dernom door de samenwerkende organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden. In dit adres merken de middenstandsbon den op, dat het juist is, dat het werktijden besluit voor winkels aan het winkelpersoneel een vrijen halven dag per week garandeert, maar uit de totstandkoming van art. 2 van dat besluit blijkt ten duidelijkste, zeggen adressanten, dat het de uitdrukkelijke wil van de regeering, bevestigd door de sanctie van den werkgever, is geweest om in deze de eind beslissing inzake de keuze tusschen een voor- of een namiddag aan den werkgever te laten. De verplichting tot het vrijgeven van een be paalden ochtend of middag is niet wettelijk vastgesteld, o.a. omdat een uniforme rege ling te groote moeilijkheden zou scheppen uit hoofde van de verscheidenheid van belangen, welke bij het winkelbedrijf tot uiting komt. De minister heeft uitdrukkelijk bij de behan deling van het wetsontwerp gezegd, dat het de bedoeling is de fixatie van dien bepaal den ochtend of middag als een bedrijfsbelang te beschouwen en dat overeenkomstig den geest van de bepaling, de gemeentebesturen van hun bevoegdheid geen gebruik moeten maken dan na zekere raadpleging van het bedrijf. Op grond hiervan handhaven de adres- seerende bonden dus hun meening, dat de aanwending van art. 6 der winkelsluitingswet ten dienste van andere belangen dan die der winkeliers, i.e. die van het winkelpersoneel, ontoelaatbaar is en in strijd met strekking en geest van genoemd artikel. Tenslotte meenen adressanten dat de ge meenteraden bij het eventueel vellen van een oordeel in deze materie, als eenig criterium slechts mogen aanleggen het bedrijfsbelang, zooals die blijkt uit de meening van den ge- organiseerden winkelstand in de gemeenten. Daarmede in strijd handelend, zal o.l. dan ook de onderwerpelijke verordening niet de vereischte Koninklijke goedkeuring kunnen verkrijgen. Het nieuwe spoorboekje. Een eigenaardige bijzonderheid van den brand, welke Zaterdag gewoed heeft in de drukkerij der firma van Boekhoven op het Begijnhof te Utrecht, was wel, dat al het zet sel, dat daar aanwezig was voor het nieuwe spoorboekje, dat in de helft der volgende maand moet verschijnen, door het vuur is vernield. Hierdoor is veel kans ontstaan, dat men dit allernoodzakeijkste drukwerk niet meer op tijd onder het publiek zal kunnen brengen. Iderdaad bleek bij navraag, dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar >\at er uit voerige besprekingen gehouden wórden tus schen een vertegenwoordiger der Spoorwegen, den heer J. van Boekhoven en een deskun dige uit Leipzig. Het zal ook niet onmogelijk zijn, dat het boekje wel op tijd verschijnt, maar in een ander letterype dan we tot nu toe gewend waren. Uit de metaalnijverheid. Nu de collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalnijverheid niet is vernieuwd, zijn bij Burgers Rijwielenfabrlek te Deventer de loo- nen en tarieven met 5 pet. verlaagd en is de vergoeding voor loonderving wegens vacantie verminderd. De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond heeft in een vergadering met de betrokken leden besloten, deze verlagingen niet te aan vaarden en de andere werknemersorganisa ties uit te noodigen tot een bespreking ov- deze aangelegenheid. De Jaarbeurs te Utrecht. Door den bekenden artist dr. L. Raemae- kers is een reclameplaat vervaardigd voor de van 8 tot en met 17 September a.s. te houden jaarbeurs. Daar de eerstvolgende beurs de 25ste jaarbeurs zal zijn, heeft de ontwerper als motief gekozen „de Mercuriuskop" op waarts kijkend naar het cijfer XXV. De plaat zal binnen enkele dagen op de re clamezuilen worden aangebracht. Kan men de zee afrasteren Een ingenieur meent deze vraag bevesti gend te kunnen beantwoorden, aldus schrijft hij in „het Vaderland". Al lijkt het ook fan tastisch, in werkelijkheid is het dat volgens hem in het geheel niet. De hoofden van Kijkduin af naar het Noorden liggen ongeveer 500 M. uit elkaar. Ik stel mij voor, dat van hoofd tot hoofd schroefpalen zouden worden ingedraaid op onderlingen afstand van bijv. 100 M. Deze palen zijn voor ons geen onbekenden, althans moet ik mij zeer bedriegen, indien niet de Wandelpier op dergelijke palen is gebouwd. Een schroefpaal is een stalen buis, van on deren voorzien van een opgeklonken of op- gelaschten schroefgang en van een smeed- stuk, dat een scherpe punt vormt. De palen zouden zoo lang moeten zijn, dat zij, van onderen in den vasten ondergrond geschroefd zijnde, bij normaal hoog water ongeveer een meter boven water uitsteken. Over eiken paal is een bus geschoven m^t dubbelen wand en waterdicht, zoodat zij dryfvermogen heeft. Wanneer de palen een middellijn hebben van 20 cM. zouden de bussen een uitwendige middellijn kunnen hebben van 40 cM. en een inwendige van 20 cM. Zoo'n bus, vervaardigd van verzinkt staal van 3 mM. dikte, en hoog 1.50 M., weegt geschilderd 82 KG. en heeft in zeewater een drijfvermogen van 143 K.G., zoodat zij over den paal geschoven, en verder onbelast, ongeveer 50 cM. boven water uit steekt. Deze bussen zijn aan twee tegenover liggende zijden aan den buitenkant voorzien van een verticale rij opgelaschte oogen, bijv. 6 onder elkaar, waaraan van paal tot paal touwen of netten met zeer wijde mazen ge spannen zijn. Door het gewicht der touwen of netten en door den invloed van den stroom zullen de bussen ongeveer gelijk met de op pervlakte van het water blijven drijven en schuiven met het tij langs de palen op en- neer. Een drenkeling, die naar zee getrokken wordt, kan zich aan de touwen vastgrijpen en daar op hulp wachten, of zich zelf langs de touwen naar het dichtst bij zijnd hoofd trek ken. Ik geloof niet, dat er vrees behoeft te be staan, dat de palen gedurende den zomer den golfslag niet zouden kunnen weerstaan, in dien zij behoorlijk ingeschroefd zijn. Want het zou de bedoeling zijn, dat zij bij het be gin van het badseizoen zouden worden ge plaatst en bij beëindiging daarvan weer op geborgen tot den volgenden zomer. De bussen zullen gemakkelijk op en neer kunnen schui ven, want door het voortdurend schavielen langs de palen is een aangroeiing daarvan door wieren, mosselen, balanen of andere schelpdieren niet denkbeir. Natuurlijk zal de inrichting geld kosten, maar zeker niet naar evenredigheid van de waarde der menschenlevens, die er, elk jaar weer, bij inschieten. Het werken met schroefpalen ligt niet ge heel in mijn vak, maar voor zoover ik er mede te maken heb gehad, acht ik het bovenstaan de zeer wel uitvoerbaar. VLISSINGEN. Zwemwedstrijd om den Schelde-beker. Voor den internationalen zwemwedstrijd over de Wester-Schelde op Zaterdag 29 Aug. hebben zich 27 deelnemers opgegeven uit verschillende plaatsen van ons land, zooals Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Roosen daal, Vlaardingen, Sluis, Goes, Vlissingen, terwijl ook 2 heeren uit België zich in dezen strijd zullen werpen. De wedstrijd wordt ge houden onder de auspiciën van den Ned. Zwembond. Te 8 uur zal de prijsuitreiking plaats heb ben in het Grand Hotel „Britannia". Winterdienst stoomvaart-maatschappy „Zeeland". De winterdienst van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" treedt in werking op Zon dag 4 October. De mailboot vertrekt dan van hier om 13.05, aankomst te Harwich 18.30, vertrek van den trein uit Harwich 19.05 en aankomst te Londen 20.40. De trein uit Londen vertrekt 9.30, aan komst te Harwich 10.55, vertrek van de boot uit Harwich om 11.05 en aankomst te Vlis singen 17 uur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 1 boekdrukker, 1 behanger, 1 ass. bouwk. opz., 4 grondwerkers, 5 metse laars, 4 opperlieden, 4 schilders, 1 stoffeerder, 1 leerl.-timmerman, 16 timmerlieden, 4 ver vers, 2 meubelmakers, 3 politoerders, 1 half- was-coiffeuse, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigk. en bouw kunde, 1 takelaar, 219 metaalbewerkers (w.o. 129 tijd. werkloos), 1 aank. bakker, 1 tuin man, 2 mag. bedienden, 1 winkelbediende, 3 kellners, 4 chauffeurs, 5 transportarbeiders, 20 kantoorbedienden (w.o 4 vrouwelijke), 1 teekenaar, 1 dienstbode, 3 portiers, loopers enz., 16 varensgezellen (z.a. matrozen, sto kers, mach., stuurlieden enz.) en 59 losse ar beiders. Voorts zijn 181 personen by de werkver schaffing geplaatst (vorige week 176). Totaal 570 ingeschrevenen. Vorige week 518 personen. Alzoo een vermeerdering van 52 werkzoe kenden. VRAAGT. Let op het Fabriekewerit De Nuts-bibliotheek. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie vestigen wij de aandacht op de Nuts- bibliotheek. Alles wordt aldaar in het werk gesteld, om de boekerij, die uit nagenoeg 2000 boeken bestaat, op de hoogte van den tijd te houden. Niet enkel volwassenen kunnen er goede ontspannings-lectuur vinden, maar ook voor het opkomend geslacht is er goede leesstof voorhanden. Een belangrijk deel toch wordt ingenomen door lectuur voor jongelieden, ter wijl er ook een afzonderlijke vakbibliotheek aan verbonden is, die van veel belang mag geacht worden voor hen, die in de bouwvak ken werkzaam zijn, vooral ook in de scheeps- bouwkunde, alsmede in de stoomwerktuig kunde en de electriciteit. Wij bevelen deze instelling der maatschap pij „Tot Nut van 't Algemeen" krachtig aan vooral in het naderend seizoen, als de avon den weer langer worden, kan er veel nut en gepaste ontspanning door worden verworven. Een gouden jubileum. Heden herdenkt de heer R. Schot, werk zaam in de ketelmakerij der N.V. Kon. Mij. „de Schelde", zijn 50-jarig dienstjubileum bij die maatschappij. In den loop van den voormiddag op het kantoor ontboden, had hij aldaar de geluk- wenschen van de directie in ontvangst te ne men, benevens een geschenk in enveloppe. Voor de rest van den dag werd hem vrijaf gegeven om die in den familiekring te kun nen doorbrengen. MIDDELBURG. Het veertig-jarig bestaan van Medioburgum. Het 40-jarig bestaan van de gymnastiek- vereeniging „Medioburgum" te Middelburg op 27 Augustus zal worden herdacht op 28 Augustus met een receptie in het Schutters hof en een tuinfeest aldaar in samenwerking met het Middeiburgsch muziekkorps, dat er zijn contribuanten-concert aan verbindt. Za terdags zullen een 750 turnsters en turners van de af deeling Walcheren van de Zebra en van. enkele vereenigingen buiten het eiland een propaganda-uitvoering geven met wedstrijden in groepen met attributen. In September houdt Medio onderlinge wedstrij den voor de leden en adspiranten en in Oc tober volgt de clou van het feest, namelijk de opvoering van de speciaal geschreven revue „Met Medio de wereld door". KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afscheid. Ds. J. W. Maas heeft Zondag afscheid ge nomen van de Ned. Herv. Gemeente te Hon- tenisse, met een tekst ontleend aan Hand. 20 32. Hierop volgden toespraken tot ver schillende colleges en personen. Tot den scheidenden leeraar werd het woord gevoerd door den heer Klaaysen, van Terneuzen, na mens de jeugd-organisaties in den Ring en de jongelingsvereeniging aldaar. De consu lent, ds. W. L. Hermanides, van Hulst, dankte namens den kerkeraad ds. Maas voor den grooten ijver en toewijding door hem steeds betoond in elk onderdeel van den arbeid aan hem toevertrouwd, daarin voor het jeugdwerk bijgestaan door zijn echtgenoote en gaf den naar Boxtel vertrekkenden predikant bij de losmaking van de gemeente Hontenisse als afscheidswoord medeHebr. 6 10. De ge meente zong ds. en mevr. Maas toe Ps. 1214. Emeritaat verleend. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft eervol emeritaat verleend aan ds. G. A. Lolcama te Bergen op Zoom, die den 70-jarigen leeftijd heeft bereikt. Begrafenis ds. Van Melle. Zeer vele Hagenaars en inwoners van Rotterdam en Kralingen waren gisterenmor gen tegenwoordig by de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den emeri tus-predikant ds. J. p. van Melle, die dezer dagen te 's-Gravenhage plotseling is over leden. Alvorens het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, heeft de broeder van den overledene, ds. Van Melle uit Nijkerk, ten sterfhuize een rouwdienst ge leid. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Van Dis te Zaamslag, die memoreer de den grooten zegen, welken God in den overledene heeft geschonken aan zijn fami lie, maar ook de kerk van Christus. Daarna las spr. voor Ps. 103, den lieve lingspsalm van den overledene, om te eindig gen met het bijbelwoord 1 Corinthe 15. Tot slot sprak dr. de Visser. Deze schetst© ds. Van Melle als den waardigen vertegen woordiger van de Ned. Herv. Kerk. Hij was de afstammeling van de zoo goed bekende Zeeuwsche familie van dien naam. Hij was trouw in al zijn werk. Ook had spr. den grootsten lof voor de wijze waarop de over ledene zijn taak vervulde als lid der examen commissie voor de burgerschool. Het was by hem, zei spr., alles echt, alles massief, ook zyn humor deed weldadig aan. Het heeft spr. nooit verwonderd, dat Vinet zyn geestelijken vader was door zyn mystieke natuur ging hij op in de gedichten van Jan Luyken. Hy was een Christen in den meest volstrekten zin van het woord. Wij gaan van hier, zei spr., met dank aan God voor wat wij en allen die hem gekend hebben, in hem hebben moi gen bezitten. Hierna sprak dr. de Visser een gebed uit. De zoon dankte de sprekers en de belang stellenden. De stand der financiën. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt Wie zou daarvan in deze tijden iets goeds verwachten. Zou het bijna overal „malaise'1 zyn, en in .Oegstgeest" niet Aan het financieel beleid wordt in deze dai gen groote eischen gesteld. Achterstand in de inkomsten, Augustus, de vacantie-maand bij uitnemendheid en daardoor zoo goed als geen inkomsten en voor ons liggende maan den, die niet veel goeds beloven. Eerlijk erkend hadden wij eigenlijk harte lijk gehoopt, dat, naar aanleiding van ons persbericht van verleden week, velen een ex tra bijdrage ons zouden hebben doen toeko men. Hierin zyn wij echter wel wat teleurgesteld. Is het te veel gevraagd als wij alle vrienden der Zending verzoeken érnstig te overwegen, wat vóór het einde van deze maand alsnog gedaan zou kunnen worden Ook in deze maand toch is niet minder dan 85.000 nooi dig. Wij wachten met vertrouwen Ger. Kerken. Op het tweetal te Vlaardini gen komt voor ds. M. Hofman te Krabben** dijke. Examens. Voor het examen handenarbeid is te 's-Gra venhage geslaagd mej. G. C. Brons te Midi delburg. Voor de hoofdakte is te Rotterdam gei slaagd de heer P. Kaan te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN Een juwelierswinkel geplunderd. Voor de vacantiekamer der rechtbank te 's-Gravenhage stonden gisteren terecht de 26-jarige schilder A. J. P., en de 23-jarige koopman J. van T., beiden gedetineerd in het huis van bewaring, verdacht van diefstal, gepleegd in den nacht van 26 op 27 Juni jd. in den goudsmidswinkel van den beer Bisi saart in de Hobbemastraat. Na de spiegelruit met een steen te hebben verbrijzeld, ontvreemdden zy een 70-tal gom den ringen en sieraden, welke door hen vooü een bedrag van 100 aan een opkooper wen den verkocht. De president begon met het strafblad van de beide verdachten voor te lezen, waaruit bleek, dat de verdachte P. reeds driemaal en verdachte van T., ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds vijfmaal veroordeeld is. Verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. Na verhoor van den benadeelden winkelier eischte het O. M., met het oog op den ernst van het feit, tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. Verdachten verdedigden daarna zichzelf! en wezen op de moeilijke omstandigheden waaronder zij verkeerdenv. T. beweerde o.a., dat hem zijn spaarpenningen ontstolen waren en drongen aan op clementie. Een badcostuum zonder badmantel. Een ingenieur uit Schiedam, die tijdelijk té Bergen aan Zee vertoefde, werd daar op 4 Augustus verbaliseerd, omdat hy zich op het strand in badcostuum bevond en daarover niet een badmantel had gedragen. De ingenieur ontkende dat hy, zooals dé politieverordening dat voorschreef, op dit gei deelte van het strand „niet voorzien was van een badmantel". Hy was daarvan wel degei lijk voorzien, maar had den mantel op het zand uitgespreid. Hij beweerde gekleed te zyn geweest in een voegzaam zwart badcostuum. Daar de verordening slechts voorschrijft, dat men „voorzien" moet zyn van een badmantel, meende hy niet strafbaar te zyn. De ambtenaar van het O. M. bij hét kan*

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1