500 300 150 100 25 u VRIJDAG llilini: firma F. M3 DE VEiDEIr., MtriilSI-SO, Vlissinp.IilEl.ID. Fostiehening DD2DT 14 AUGUSTUS EERSTE BLAD «-No. 190 1931. 69e Jaargang 1931 LIJNEN A 's, Fietsen en. LISSBICEN Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereenioing „de nederlandsche daobladpers'; Stads- en Provincienieuws vlissingen. oost- en west-souburg. goes. schoondijke. waterlandkerkje. l DE TWENTSCKEBANK N g: SAFE-OEPOSIT BUITENLAND cht. zucht. Irlhken rater, zon, >nken somer oen. i een mode, eizoen. dame, heer. S aleer, dweilen hter, m droog k en kant. sen hand. snzoolen, •ijft ordel t. terbroekje, orland", otten, tid n cht. ïenied cht. vergeten, taart, en, vaart. aer, ïerpret, is et Ha-Vee-Wee. collier bij Hui- eukband by Van rywielbelasting- Speyckstraat 5 ut, Vlamingstraat 2 sleutels bij Van heerenrywiel bij lersluisgouden :enstraat 27pa- arazijnstraat 15 irinissen, Schuit- >entasch bij Die- huisssleutel bij aperen afsluitdop huissleutel bij in étui bij Dui- at 101kinder- :uijl Quakkelaar- Nooiier, Baljuw- itreefkerk, Mar sje bij Beenhou- eshandschoen bij ;eren gewicht bij ckelaarstraat 139 xdenstraat. g. Suez van Barbados g. Ouessant te Genua 15 Aug. 7 u. te (thuisr.) 12 Aug. it. van Durban Perim van Las Palmas van Dakar van Colombo naar Batavia van Calcutta ug. van Madeira da n. Rott. van Suez iykheden, •insdag, Donder- Thé Dansante, dansante, ren middag en - Woensdag- en ante. Dagelijks soirée- adags Thé-dan- uur 8.58 8.56 8.54 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland ep Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger 14.38 15.15 16.02 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ochtend-concert. De Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zondag a.s., des morgens van 8 tot 9 uur een concert in den tuin van de voormalige Koning Willem III kazerne. Programma: 1. Psalm 19 2. A Sabbath song arr. C. G. Govaarts 3. Engelenzang Ph. Sponheimer 4. Chr. Liederen Album arr. C. G. Govaarts 5. De Heer is mijn Herder Stebbins 6. „Adoration" Ph. Sponheimer 7. Fantaisie over Chr. Liederen arr. C. G. Govaarts 8. Danklied Strandconcert. Zondagavond 8 uur geeft „Ons Genoegen" een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma 1. „Bleue Danube", marsch arr. C. G. Govaarts 2. „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien", ouverture F. v. Suppê 3. „Carmen-Sylva", walzer Jvanovici 4. „Une Nuit a Venise", scènes Descriptinex F. Andrieu a. Patrouille b. Rêverie c. Sérenade d. Tarantelle. Pauze. 5. .Lebenslust", ouverture C. Latann 6. „Panis Angelicus" (Trombone-solo) C. Franck 7. „Die Türkische Scharwache", Th. Michaelis 8. „Tannhauser", grande fantaisie sur l'opera R- Wagner 9. Finale. Sport en kunst. Daar het clubgebouw van de V.C. Vlissin gen te weinig ruimte biedt, komt in de plan nen van Zaterdag en Zondag a.s. eenige wij ziging. Thans worden de regelingen aldus Zaterdag 15 Augustus a.s. aankomst boot plm. 12.30. Lunch in hotel Zeeland. Wande ling over de sluizen, langs Kanaalstraat, Gra_ venstraat, Walstraat, Badhuisstraat, Villa park, naar terrein V.C. Vlissingen. Aankomst aldaar 2.30 uur. Na half-time begeeft de mu ziek zich door het Villapark, over den Boule vard Evertsen, Badhuisstraat, Spuistraat naar het Bellamypark. Concert aldaar van 3.45 tot 4.15 uur. Vertrek boot 6 uur. Zondag 16 Augustus d.a.v.aankomst boot plm. 12.30 uur. Lunch in hotel Zeeland. In dien Zaterdag t.v. blijkt, dat een marcheeren over de sluizen te veel oponthoud geeft, wordt Zondag de route genomen langs den Prins Hendrikweg. Gaat alles echter vlot, dan wordt Zondag weer den weg gekozen over de sluizen. Kanaalstraat, Gravenstraat, Nieu- wendijk, Bellamypark. Concert aldaar van 1.15 tot 2 uur. Na het concert voert de weg langs Spul straat, Badhuisstraat, Villapark naar terrein V.C. Vlissingen. Als de eerste helft van de match gespeeld is, begeeft de muziek zich naar de kiosk op den Boulevard Evertsen en concerteert daar Van 3.45 tot 4.15 uur. Vertrek boot 6 uur. Surséance van betaling aangevraagd. De kantoren van de bankiers-firma J. C. de Koster Co., gevestigd te Vlissingen, Ter Neuzen en Axel waren heden gesloten. In een circulaire deelt de firma aan haar cliëntèle mede dat zij door de abnormale tijdsomstandigheden gedwongen is geworden bïi de rechtbank te Middelburg een verzoek tot het verkrijgen vaivsurséance van betaling in te dienen. Zij meent hierdoor in het belang van haar gezamenlijke cliëntèle te handelen. Het verzoek om surséance zal nog heden door de rechtbank te Middelburg worden behandeld. R. Kath. Dameszangkoor. Gisteren behaalde het R. Kath. Dames- zangkoor, onder leiding van den heer Adri- aan Hollaers, een lsten prijs in de afdeeling uitmuntendheid te Rotterdam. Dit is nu reeds de 4de maal dat het R. Kath. Dames zangkoor onder denzelfden directeur een len Prijs mocht behalen. In 1928 in Zevenbergen, 1929 in Hulst, 1930 in Venlo en 1931 in Rot terdam. Voorwaar een mooie prestatie. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket, dat morgen, Zaterdag 15 Augustus, van half 4 tot 5 uur geopend is, zijn o.m. verkrijgbaar de postzegels in ver schillende perforatie. Maandagmorgen toch versch Brood bij het Ontbijt, door gebruik van BEUN'S machinaal gesneden en verpakt brood. Zaterdags ge haald, 's Maandags nog versch, Neemt nu proefl JOZ BEUN - Nieuwendijk 53. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan gaf het Christ. Fanfarecorps „Vlijt en Vol harding" alhier, op het Oranjeplein een concert, nadat even te voren van het gezel schap met haar eeere-voorzitter, jhr. H. A van Doorn, een foto was genomen. Er was veel publiek tegenwoordig, wat als bewijs mag dienen dat de concerten van deze betrekke lijk jonge vereeniging in den smaak vallen. Van bevoegde zyde werd ons medegedeeld dat de vereeniging op den goeden weg is en dank zy haar ijverigen directeur, op muzi kaal gebied steeds vooruit gaat. Wat wel jammer is en zich steeds meer doet gevoelen, is het feit dat Souburg nog steeds geen vaste muziektent heeft, wat voor een groote gemeente als de onze toch zeker wel gewenscht ware en de muziek zeer ten goede zou komen. Wie neemt hier eens het initiatief Wij zijn er zeker van dat er dan in afzienbaren tijd wel een tent zal zijn. De vereeniging zelf kan dit niet, ze is daar te arm voor. Muziek kost nu eenmaal veel geld, als men iets goeds wil presteeren. En ten slotte een beleefd verzoek aan het jeugdig publiek om toch onder het spelen te luisteren en stil te blijven staan, waardoor de muziek liefhebbers niet worden gehinderd door ge roezemoes en vaak te veel leven. Waar dit in Middelburg zoo goed kan, is zuks hier ook mogelijk. Daartoe uitgenoodigd hebben wij eens een kijkje genomen in den op Zaterdag a.s. te openen winkel in de Kanaalstraat alhier, waarin de heer M. Ufkes een zaak gaat drij ven in ijzerwerk in den uitgebreidsten zin, huishoudelijke artikelen, gereedschappen, ook op landbouwgebied, electrische lampen met en zonder gebrand glas, radio benoodigdhe- den enz. Dit winkelpand werd opgetrokken door den heer P. Verheul, alhier, en is in fraaien stijl uitgevoerd. Het schilderwerk van den heer Bruijnooge, eveneens te Souburg, geeft het geheel een fraai aanzien. Onze ge meente is wederom een mooi pand rijker ge worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen gitten steentje uit gouden slot bij Van Sluijs, Vlissingsche straat B 272. Bakkerswedstrijd. Vanwege de N.V. Meelfabrieken der Neder landsche Bakkery te Rotterdam, Den Bosch en Middelburg, worden in verschillende rayons van het land dezer dagen bakkerswedstrijden gehouden, teneinde o.a. proeven te laten ne men van de nieuwe kwaliteit van het brood na invoering der tarwewet. Zoo was er gisteren gelegenheid voor de bakkers op Zuid- en Noord-Beveland om proeven van hun vakbekwaamheid in te zen den. In de groote zaal van het Schuttershof waren 239 inzendingen brood, beschuit, enz. geëxposeerd. Natuurlijk was er groot verschil in kwaliteit, maar toch mag gezegd, dat allen zich hadden ingespannen, om met iets goeds voor den dag te komen. De belangstelling voor den wedstrijd was vooral onder de bak kers en -gezellen groot. Het viel ons op, dat het brood, gebakken van bloem naar de voorschriften der tarwe wet zoo goed van kwaliteit was, al had na tuurlijk de eene bakker een beter product tot stand gebracht dan de andere. Al de sombere voorspellingen over het slechte brood, dat we nu zouden moeten gaan eten, blijken ongegrond, althans sterk overdreven te zyn geweest. De uitslag van den wedstrijd is de vol gende Eerste klas waterbusbrood lang model1ste prijs fa. G. Felius te Wemeldinge2de P. C. Filius te Ierseke 3de J. Vleugel te Goes 4de C. P. Filius te Ierseke5de L. Goeman te Goes. Eervolle vermeldingen J. J. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke, M. Ryk te Ovezand, F. van de Vreugde te Wolfaartsdijk en fa. A. L. van Melle te Goes. Tweede klas Waterbusbrood, breed model lste prijs L. Goeman te Goes 2de J. Felius te Kloetinge 3de J. J. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke4de J. Verboom te Wolfaarts dijk en 5de C. van der Jagt te Ierseke. Eer volle vermeldingen A. J. Potter te Goes, J. Smallegange te Biezelinge, C. P. Filius te Ier seke, J. C. van Iwaarden te Heinkenszand en L. M. Berrevoets te Baarland. Derde klas, zuiver tarwebusbrood lste pr. L. Goeman te Goes2de H. M. Dekker te Hoedekenskerke. Eervolle vermeldingenJ. Smallegange te Biezelinge en P. J. de Regt te Kloetinge. Vierde klas, Beschuitlste prys J. Vleugel te Goes 2de J. van der Maale te 's-Heer Arendskerke3de C. P. Filius te Ierseke. Eervolle vermeldingen J. Verboom te Wol faartsdijk, P. C. Filius te Ierseke en H. Pou- wer te Kortgene. Vijfde klas, Vlechtwerk. Hier waren enkele interessante inzendingen, o.a. een bakfiets, een kastklok, manden met luxe broodjes, alle producten van de bakkerij. De volgende prij zen werden hier toegekend lste L. Goeman te Goes, 2de J. Remijnse te Kapelle. Eervolle vermelding J. de Koeyer te Ierseke. Tenslotte zij nog vermeld, dat de prijswin- ners uit de verschillende rayons later de ge legenheid krijgen met elkaar een wedstrijd aan te gaan. De vergiftigingsgevallen. Omtrent de ziektegevallen in het gezin van den heer C. te Goes, vernemen wij nader dat de toestand der patiënten naar omstandig heden redelijk wel is. Omtrent den aard der ziekte valt nog geen mededeeling te doen. Vermoedelijk is het eten van de havermout pap niet de oorzaak, aangezien een der pa tiënten niet van de pap gegeten heeft. Ingekomen: J. van Vliet, van Axel Masseilje, van OositburgA. W. de Gardeijn, van Groede E. L. Ysebaart, van IJzendijke P. Klein jan, van Middelburg. Vertrokken: P. F. Verdutfn, naar Amsterdam. I n g e k o m e nJ. A. de Nood, van Kesteren S. M. Wijngevers, van Rotterdam A. C. Sturm, van St. Michels-Gestel. Vertrokken: J. C. Enters, naar 's-Gravenhage J. M. Beerens, naar Oost burg P. Goebert, naar St. Kruis P. J. Ri- tico, naar St. KruisM. C. Ritico, naar Oostburg. Uitvoering Tarwewet 1931. Het secretariaat der Gewestelijke Tarwe- organisatie deelt ons het volgende mede Zeer tot onzen spijt hebben enkele bladen in onze provincie de tendentieuze mededee- lingen en berekeningen over de tarwevoor- raden uit het „Handelsblad" overgenomen, omdat hierdoor een voorlichting wordt gege ven, die weinig objectief Is. Dat er onder scheidene moeilijkheden te overwinnen zyn geweest weet ieder, doch dit was van den aanvang af te verwachten. T.z.t. zullen daar over de noodige mededeelingen aan de leden worden gedaan. Het heeft geen zin om op de berekeningen in te gaan. Alleen willen wij opmerken, dat tot op heden uit Zeeland zyn verladen 5260 ton tarwe. Wanneer de afna me verder verloopt als zich thans laat aan zien, leert een eenvoudige berekening, dat de oude voorraad spoediger zal zyn verbruikt dan het „Handelsblad" wil laten voorkomen. Er is thans een regeling getroffen met de handelaren, dat de partyen, die nog op de boerderijen aanwezig zijn, zeer spoedig zul len worden overgenomen en op de gebruike lijke wijze aan de landbouwers betaald. Dan is precies na te gaan hoeveel oude tarwe voor levering in aanmerking komt. Wat den nieuwen oogst betreft lean volstaan worden met de mededeeling dat iedere bere kening willekeurig is en opgezet kan worden, zooals men zelf verkiest, aangezien omtrent de oogstresultaten nog niets bekend is. Zoo als de stand in Zeeland laat aanzien, is de verwachting, dat de oogst beneden het nor male zal zijn. Ongerustheid over de afname oogst 1931 behoeft er dan ook voorloopig niet te be staan en de landbouwers worden aangeraden geen onberaden stappen te doen, doch de mededeelingen van het bestuur der geweste lijke organisatie af te wachten. In elk geval is het gewenscht om niet di rect tot afdorschen over te gaan, doch de tarwe in den hoop te laten uitzweeten, waar door ze beter geschikt is voor de meelmolens en ook beter bewaard kan worden. Tegen 1 September hoopt het bestuur meer uitvoert- GEVESTIGD TE AMSTERDAM KANTOOR: MIDDELBURG, ROUAANSCHE KADE G 153 Kapitaal en reserves f 56.500.000. DEPOSITO op verschillende termijnen REKENING-COURANT CREDIETEN voor handel en industrie REISCREDIETBRIEVEN INCASSO- op binnen en buitenland ALLE EFFECTENZAKEN GESLOTEN- en OPENBEWAARNEMING n ge mededeelingen aan de leden te kunnen verstrekken. Van kracht blijft, dat ieder landbouwer ieder kwartaal y4 van zijn voor raad zal kunnen afleveren en de bedrijven beneden 1 H.A. den geheelen voorraad in één kwartaal. Een regeling is in voorbereiding, dat de genen die om welke reden ook hun le en 2e kwartaal levering aan de handelaren op de voorwaarden, door de G.T.Z. te stellen, willen overdragen, daartoe gelegenheid verkrijgen. Kortom, laat voorloopig alle berekeningen voor wat ze zyn, wacht de mededeelingen van het bestuur af en laat u niet verontrus ten door sensatieberichten Een kind door een auto aangereden. Te 's-Gravenpolder is een kind van v. G., wonende te Kwadendamme, dat al spelende de straat overstak door een auto, bestuurd door W. uit Goes, aangereden. Met een sche delbreuk werd het kind opgenomen. De auto is in beslag genomen. DUITSCHFRANSCHE BESPREKINGEN Een Berlijnsch middagblad weet omtrent de FranschDuitsche besprekingen over het ontwapeningsvraagstuk mede te deelen, dat tusschen beide landen overeenstemming zal worden bereikt en wel doordat de Duitsche regeering bereid zou zijn, toe te staan in een beperking van de voor bewapeningsdoelein den toegestane middelen, wanneer Frankrijk ten aanzien van bepaalde wapenen, o.a. zwa_ re artillerie, vliegtuigen, enz. zekere vrijheden wilde toestaan. In tegenstelling met dit bericht wordt me degedeeld, dat de ontwapeningskwestie met Frankrijk, indien zij al besproken is, op geen andere wijze is behandeld dan tegenover Stimson, Henderson en Mussolini. Duitschland staat op het standpunt, dat het ten aanzien van de bewapening gelijk berechtigd met andere staten is. Deze mee ning is van Duitsche zijde altijd vertegen woordigd. Er is ook geen enkele aanwijzing voor, dat het Fransche standpunt in den laatsten tijd wijziging heeft ondergaan. DE BEZUINIGINGSPLANNEN DER ENGELSCHE REGEERING. Baldwin en Neville Chamberlain hebben gis teren MacDonald in Downingstreet bezocht. Sir Hubert Samuel, die in plaats van den door ongesteldheid verhinderden Lloyd Geor ge de liberale party vertegenwoordigt, bracht in den namiddag eveneens een bezoek aan Downingstreet. Voor het oogenblik hebben de ministers hun besprekingen beëindigdde bezuini gingscommissie zal eerst Maandag weer bij een komen. In afwachting zullen de leden van de com missie met inbegrip van MacDonald hun va- cantie hervatten, met medeneming van de stukken betreffende de besprekingen van gis teren en heden, die zij in alle rust zullen kunnen bestudeeren. Het verluidt, dat de commissie uit het ka binet tot het definitieve besluit is gekomen, dat de begrooting moet worden in evenwicht gebracht en dat het grondleggende beginsel hierbij zou zijn het offer en de krachtsin spanning van alle kringen der bevolking. Gedetailleerde bezuinigingsmaatregelen zullen Maandag aan de commissie worden voorgelegd. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat de financiën van Groot-Brittan- nië gezond zijn en dat de fluctuaties van het pond sterling van de laatste dagen opper vlakkig waren en in geen verband staan met den algemeenen financieelen toestand van het land. Van bevoegde zijde luidt, dat de toepassing van het rapport der bezuinigingscommissie twee zittingen van het parlement in beslag nemen, terwijl de toestand een onmiddellijk ingrijpen eischt. Het Lagerhuis zou reeds voor het begin der gewone zitting moeten worden bijeen geroepen. In regeeringskringen meent men, dat heft bezoek der liberale en conservatieve leiders aan Downingstreet nog geen bij eenroeping van een conferentie der drie partijen betee- kent en dat alle voorstellen, die kunnen wor den gedaan, zullen worden gedaan onder de uitsluitende verantwoording der regeering. UITBREIDING DER DUITSCHE REGEERINGS-COALITIE. Er is weder sprake van uitbreiding van de Duitsche regeerings-coalitie. Het „Berliner Tageblatt'" meldt dat Hugenberg, die korft geleden door den rijkspresident is ontvangen, het plan van een zgn. volksgemeenschap zou hebben geopperd. Onmiddellijk na het refe rendum op 9 Augustus heeft Hugenberg op nieuw een audiëntie bij den rijkspresidenft verzocht, doch tot nu toe heeft deze audiën tie echter niet plaats gehad. De Berlijnsche correspondent van „heft Vad." meldt dat tevens het plan is ontstaan tot het sluiten van een politieken godsvrede, die tenslotte op hetzelfde zou neerkomen als de door Hugenberg aanbevolen volksgemeen schap. Het „Tageblatt" kan intusschen nieft gelooven, dat indien inderdaad een besluit in die richting zou worden genomen, dit tevens het opnemen van Hugenberg en zyn partij in de regeeringseoalitie zou beteekenen. Als men tot uitbreiding van de regeeringseoalitie overgaat, dan zal, schrijft het blad, na heft referendum in de eerste plaats moeten wor den gedacht aan een uitbreiding naar links. Ook reeds voor 9 Augustus had men moeten zien, dat de ernstige moeilijkheden, die voor den aanstaanden winter verwacht kunnen worden, tegen of zonder de vakvereenigingen niet zullen kunnen worden overwonnen. Door het groote succes, dat de republiek bij de volksstemming heeft behaald, is deze overtuiging nog versterkt. Het „Tageblatt'' acht echter uitbreiding naar rechts van eert coalitie, waarin reeds de sociaal-democraten zouden zijn vertegenwoordigd, niet uitgeslo ten, mits men er zich toe beperkt enkele toft de rechterzijde behoorende leiders van heft bedrijfsleven in de regeering op te nemen. In verband hiermede wordt de naam van dr. Vögler o.a. genoemd. Het „Tageblatt" maakt van de gelegenheid gebruik om aan te dringen op de zoo nood zakelijke algemeene administratieve hervor ming. Men zou de departementen van heft rijk en van Pruisen kunnen vereenigen. Hier.* door zou weliswaar de machtspositie van Pruisen min of meer worden uitgeschakeld, maar in dit geval zou de invloed, die nu door het Pruisische kabinet wordt uitgeoe fend ook in het rijkskabinet tot zijn recht moeten komen. Zulk een voorloopige ryks- hervorming, waartoe door staatsverdragen tusschen het rijk en Pruisen zou moeten be* sloten worden, zou dientengevolge een ver* sterking van den sociaal-democratischen in vloed in het rijk tengevolge moeten hebben. Wat het centrum en de staatspartij aangaat, deze zijn reeds voldoende vertegenwoordigd, zoowel in de regeering van het rijk, als in die van Pruisen. Dr. Breitscheid, de bekende sociaal-demo cratische leider, zet in de „Vorwarts" uiteen, dat indien het kabinet—Brüning zich alleen naar rechts zou uitbreiden, zulks zou betee kenen, dat de basis, waarop de regeerings- coalitie steunt, smaller in plaats van breeder zou worden. Het „Tageblatt" is het met deze woorden eens en voegt er aan toe, dat men van de sociaal-democratische partij niet veel offers meer kan vergen, indien deze niet haai»

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1