500 Een geurige «altijd DONDERDAG 13 AUGUSTUS No. 189 69e Jaargang 1931 LIJNEN A rLISSINGEN lilpia: Firn F. Ill DE IEIGE Ir., Hsltul SWO, ïlissinpn. lilil. 10. Fislrttmim 1111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen IAANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken VIJF HONDERD GULDEN. EERSTE BLAD Stads- en Pro vincicnieuws BUITENLAND m leidt tot de deel, dat spreekt ege voert. Later entry en Londen issische muziek, luziek-uitvoering cavallo (gramo- ;oo algemeen be- ïhoeft te worden oog en vooral de ch dan, Paljas" sen van wijlen e n geeft de arbij o.m. aria's ederen van be ten gehoore ge- mt in het begin •kestconcert met erwijl later over :rt is te hooren bekende, maar n Strauss wordt gaan over tal concerten. De de microfoon rauss' bekendste het eerste num- roemde Sfcrauss- Wienerwald ge- ma vermeldt o.a int Saëns, waar- ïet U.S.O., Jean tolken. Na de >e symphonie in russel (Fransch den avond het uit, waar o.m. de ouverture Ben de Tannhauser m gespeeld. Over ert van Brahms, Londen Regional ie Mozart-varia- es op het thema Het concert van ire Jessonda van het bekende Mendelssohn, het itteratuur, waar- ij kheden van het Verder wordt stukken gespeelcl het tooneelwerk Het concert uit grijk als steeds, Beethoven en de I van denzelfden MUZIEK- E. nroepmaatschap- g Company" zal che propaganda appreciatie voor te bevorderen, zullen het pro den, hetwelk on- Damrosch. Meer lingen zullen te- land worden ge- uiteenzettingen tukken vervat en onderwijzers, uitzendingen. ;e paedagogische t de meer dan ige serie uitzen- ïgekomen. ippijen gaan er waarde van de door het van te derheden over de in hun orgaan, erkjes, waardoor uitwerking van :lijk wordt ver- de an Port Said Perim Dover v. Marseille •an Genua te Belawan Aug. St. Vincent itr.) 10 Aug. van te Port Said elijkheden, enz. Dinsdag, Donder- .g Thé Dansante. dansante, eren middag en Woensdag- en isante. Dagelijks soirée- mdags Thé-dan- o's, Fietsen jen. UUT 9. 8.58 8.56 WLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- tjge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. ;De abonné's in 't bezit eener Bpoiis, zijn GRATIS verze- Rkerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Onze abonné C. M. v. d. K., houder van polis no. 6262, had op 5 Augustus 11. het ongeluk bij zijn werkzaamheden van het sloependek van de mailboot „Oranje Nassau" te vallen, tenge volge waarvan hij kort daarop is overleden. Ingevolge onze Polisvoorwaarden werd heden aan de weduwe een uitkeering gedaan van Vlissingen, 12 Augustus 1931. DE UITGEVERS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 13.55 14.36 15.15 VLISSINGEN. Opening van het Christelijk ziekenhuis „Betliesda". Naar wij vernemen zal de plechtige ope- I ning van het nieuwe Ziekenhuis aan den Koudekerkschen weg alhier, plaats hebben I op Woensdag 26 Augustus a.s., des middags 1 half drie. De burgemeester van vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, heeft zich bereid ver- klaard de openingsplechtigheid te verrichten. Het ligt in de bedodeling van het bestuur, j het ziekenhuis op 1 September in bedrijf te I stellen. Vóór dien tijd zal er gelegenheid be staan het gebouw te bezichtigen. In onze TijdïnghaL Eenige foto's van de afsluiting van de Zul- derzee van den afsluitdijk tusschen Wieringen en de Friesche kust die het volgend jaar ge reed zal zijn en van de uitwateringssluizen bij Wieringenvan de electrificatie en het hooien op het eiland Markenvan de 'ope ning van het „Esperanto"-huis te Arnhem waar een Esperantocursus wordt gehouden, geleid door den bekenden heer Andreo Cseh uit Roemeniëhoe de spreeuwen in het Prins Hendrikplantsoen te Amsterdam wor den verjaagdvan den op 60-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden predikant ds. J. C. Schuller. Grand Hotel Britannia. t Was een waag, doch 't werd één groot succes het gecostumeerde bal met souper dansant by candle-light. De geestelijke vader Van dezen grootsteedschen avond in het hoofdseizoen, de directeur van Britannia, de heer B. van Dijk Soerewijn, heeft er wel slag Van om society zijn tijd te laten vullen. De prettig in feesttooi gestoken kurzaal bood een levendig, opgewekt beeld. Een mon daine sfeer en stemming waren er vaardig, onder invloed van John van Brüek and his boys. En t werd een triomf, toen na twaalf uur met den band van „Wilhelmientje" een combinatie la Jack Hylton gevormd was, (3 saxophoons, 2 trompetten, 1 trombone, 2 slagwerkers, 1 sousaphoon, 1 piano, alleen onder directie van John van Brück). Wat dit zomersche carnaval verder betreft er waren veel en fraaie costuums en 't was alzoo niet gemakkelijk voor de toeschouwers om hun stem uit te brengen op mooiste groep, Paar, dame of heer. Maar 't gelukte toch en Wel zóódanig, dat de uitverkorenen, die allen naar Engeland zullen reizen per mailboot van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", zich vrijwel gedragen zagen door de meening van de meerderheid. Een feestleider is bij' zoo'n gelegenheid onmisbaar. Men was zoo geluk kig geweest hiervoor den heer Van der Zan den uit Rotterdam te engageeren, die the right man on the right place bleek. Ook h\J wist in samenwerking met den band ver strooiing en afwisseling te brengen in ruime mate. En toen na het souper de jury den uitslag aan de prjjswinners bekend had gemaakt, en de hoofdvertegenwoordiger van de „Heid- sieck", de heer Frans Verbunt uit Tilburg, alle aanwezigen op „champy" onthaalde steeg de vroolijkheid tot ongekende hoogte. Tot het laatste toe bleef de z&a 1 gefrequen- toerd en het was reeds vroeg in den morgen, toen de voorhang het uitstekende jazz-en- semble langzaam aan het oog onttrok, de tonziek. niet meer trilde door de kolommen cigarettenwalm en het laatste offer op het altaar der lichtvoetige muze geplengd was. Er was /er dit feest maar één meening reuze En 't is toch zeker niet de laatste maal, dat „Brit" zoo'n avond gekend heeft Kilometers gekleurde papierstrooken van geworpen serpentines, gekleurde ballen en wat dies meer zij, dekken den veerenden dans vloer. Een enkele helkleurige ballon, die het heeft kunnen bolwerken „staat" tegen het gewelf. De laatste overblijfselen van.... Society amuseerde zich. „Ga je mee naar Brit „De volgende maal Ongetwijfeld Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale booten kwamen heden niet minder dan ruim 3800 passagiers van de Belgische badplaatsen mede. Dit is een re cord. Het hoogste aantal tot nu toe op één Donderdag was 3600. Er werden 110 auto's overgezet. Voor dit buitengewoon drukke vervoer werden heden twee extra-bcoten in dienst gesteld, nl. de „Zuid-Beveland" en de „Zee land". Het vorige jaar kwamen op Donderdag 14 Augustus 2500 passagiers mede en werden toen 42 auto's overgezet. BREEKT MET DE OUDE SLEUR Heeft U al geprobeerd het MACHINAAL GESNEDEN BROOD Hygiënisch gaaf, glad en gelijkmatig gesneden In zak bewaard blijft langer versch. Verkrijgbaar bij J. BEUN, Nieuwendijk 53. MIDDELBURG. Toelating als raadslid» In hun besluit tot ongegrond verklaring van het beroep van mr. W. F. E. baron van der Feltz, lid van den gemeenteraad van Middlburg tegen het besluit van dien raad tot toelating van mevrouw R. Weijl-Snuijf als lid van den raad, overwogen Ged. Staten o.a. het volgende dat de reclamant betoogde, dat mevrouw Weijl niet mocht worden toegelaten, omdat haar echtgenoot, de arts L. Weijl, als ge meente-geneesheer, niet uitsluitend belast is met de armenpractijk en voor hem gelden de bepalingen van de verordening tot rege ling van den geneeskundigen dienst der ge meente vastgesteld bij besluit van den raad van 23 Maart 1892, in welke verordening o.m. in art 1 is bepaald, dat de dienst omvat den genees-, heel- en verloskundigen raad en bijstand en de verstrekking van de daarbij benoodigdo geneesmiddelen aan de behoefti- gen, door het burgerlek armbestuur aangewe zen, aan de verpleegden in de godshuizen, aan het vaste personeel, verbonden aan de onder het beheer der godshuizen staande ge stichten, aan de inwonende minderjarige kin deren van het hoofd van elk dier gestichten, alsmede het verstrekken van artsenij en ver der de diensten, welke de raad, het college van Burg. en Weth., de burgemeester, het burgerlijk armbestuur of het bestuur der godshuizen tot opvolging van bepalingen van eenige wet, eenigen algemeenen maatregel van bestuur, eenige provinciale of gemeente lijke verordening van een gemeentegenees- kundige of van den gemeente-apotheker in roept. Dat hiertegen door mevrouw Weijl en na mens haar door mr. A. J. van der Weel is aangevoerd, dat de heer Weijl zeker gemeen te-ambtenaar is, maar uitsluitend belast met de armenpractijkdat de hulp aan het per soneel van de gestichten der godshuizen blijft binnen het raam dèr armenwet, aange zien deze inrichtingen zijn instellingen in den zin 'der Armenwet, en bovendien arts Weijl alleen is aangesteld als gemeente-geneesheer buiten de gestichten en de geneeskundige verzorging van het inwonend personeel is opgedragen aan.den chirurg en den internist van het Gasthuis. dat bovendien door den raad op 23 Decem ber 1929 een instructie is vastgesteld voor den schoolarts, tevens gemeentegeneesheer buiten de gestichten en controleerend genees kundige en deze volgens de instructie is be last met de werkzaamheden, omschreven in de verordening bovenbedoeld, zoodat dan slechts overblijft datgene, wat uitvloeisel is of sa menhangt met de armenpractijk. Ged. Staten overwegen daarom ten slotte, dat de heer Weijl ambtenaar is in den zin van art. 25, eerste lid sub f der gemeentewet, doch dat het tweede lid op hem van toepas sing is en hij beschouwd moet. worden als zijnde alleen met de armenpractijk belast en dat al is het bepaalde bij art. 1 sub. b der verordening niet uitdrukkelijk bij of na het tot standkomen der genoemde instructie is komen te vervallen. Stadhuisbelichting en carillonbespeling. Gisterenavond het was gelukkig goed weer geworden heeft Vreemdelingenver keer te Middelburg in twee opzichten vreem delingen en stadgenooten laten genieten. Ontstoken waren weer ds lampen, die het stadhuis in een zee yan licht deden baden en tevens had de heer Ferwerda den Langen Jan beklommen om de welluidende tonen van den beiaard over de stad te doen weer klinken, een combinatie, die uitstekend be vallen is. De vele vreemdelingen die thans te Mid delburg vertoeven, hebben op kalme rustige wijze de mooie verlichting van het stadhuis kunnen bewonderen. Wandelconcert en vacantieschool. Het comité voor wandelconcerten te Mid delburg zal morgenavond weder actief op treden en heeft daarvoor de medewer king verkregen van het muziekgezelschap „Excelsior". De tocht zal ditmaal tegen half acht aan vangen op de Loskade en van daar vertrek ken na aankomst van de kinderen, die mor gen deelnemen aan den tocht van de vacan tieschool en die zich achter de muziek zullen opstellen om langs de Stationstraat, Hout kade, Heerenstraat, Lange Delft, St. Pieter straat, Wagenaarstraat, Hofplein, Noord straat naar de Markt te marcheeren, waar van de kinderen huiswaarts kunnen gaan. De muziek trekt dan verder door de Vlasmarkt en de Kromme Weele naar de Heerengracht, om voor het oude mannen en vrouwenhuis een paar nummertjes te spelen en dan door de Noordstraat raar de Lombardstraat te trekken en zich aldaar voor het Diaconiehuis te doen hooren. Door de Burgemeester Tak- straat en over de Burg wordt dan weer naar de Markt gemarcheerd, waar het eindpunt zal zijn. GOES. Opleving van industrie. Bij speciale beschikking van de bevoegde autoriteiten is aan de gecombineerde bedrij ven der orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes en aan de schoolmeubelfabriek „de Schelde" aldaar, vergunning verleend tot het invoeren van continubedrijf, d.w.z., dat in 3-ploegen- stelsel dag en nacht wordt doorgewerkt. In verband hiermede kon een beduidend aantal werklooze houtbewerkers te werk ge steld worden. O.m. werden 30 meubelmakers aangenomen door bemiddeling van de Ar beidsbeurs te Middelburg, wat een beduiden de werkverruiming in dit vak ten gevolge heeft, terwijl ook uit verschillende kleinere plaatsen werklieden werden aangenomen. Een oud model van een waterleiding blootgelegd* Bij een opgraving in het perceel van den heer Verstrenge (de oude Geref. kerk in de Wijngaardstraat) te Goes, is bloot gekomen een zeer oud model van een waterleiding, nl. van uitgeholde boomstammen vervaardigd. Een stuk daarvan heeft de heer Verstrenge geschonken aan den heer Van Berk voor het stedelijk museum te Goes. Vergiftiging Woensdagavond is op medisch advies een 3-jarig kind uit het gezin C. uit de Scheu- gestraat naar het gasthuis vervoerd, het is daar vannacht overleden. Hedenmorgen is ook de moeder uit dit ge zin met nog twee kinderen van 8 en 10 jaar in de barak voor besmettelijke ziekten bij het gasthuis, opgenomen. De toestand van een der kinderen moet ernstig zijn. Naar wij nader vernemen, hebben de moe der en de 3 kinderen Maandagavond een bord havermout met een ei gegeten. Waar Dinsdag de brakingsverschjjnselen zijn be gonnen, zoekt men de oorzaak in den maal tijd van Maandagavond. De vader en de kin deren, die niet van deze pap hebben gegeten, zijn gezond gebleven# Een bacteriologisch onderzoek wordt inge steld, zoodat dan de juiste oorzaak zal kun nen worden vastgesteld. TERNEUZEN. De sluis te Ter Neuzen. De Belgische senator, baron De Kerckhove d'Enaerde, afgevaardigde van Gent, heeft den Belgiseht.i minister van buitenlandsche zaken verzocht mede te deelen, hoe het staat met de onderhandelingen met de Nederland- sche regeering over het bouwen van een tweede zeesluis te Ter Neuzen. Deze sluis is noodig, volgens den senator, om het verkeer op het kanaal Ter Neuzen Gent te verzekeren. De laatste jaren heeft de scheepvaart zich op dit kanaal zeer uit gebreid. Ondanks de economische crisis be droeg de tonnenmaat der in- en uitgevoerde goederen in de haven van Gent negen milli- oen ton in 1930, zijnde een vermeerdering van 1 millioen ton in vergelijking met 1929. Op 21 October 1930 is de eenige thans te Ter Neuzen bestaande zeesluis defect ge raakt, wat tot gevolg had, dat de sluis gedu rende drie weken werd gesloten en het ver keer op het kanaal werd stopgezet. In de met Nederland op 13 Juni 1865 en 15 Maart 1902 gesloten overeenkomsten wordt trouwens het bouwen van een tweede sluis te Ter Neuzen in het vooruitzicht gesteld. De oplossing van dit vraagstuk is van dringenden aard, daar het bouwen van een dergelijke sluis niet minder dan vijf jaren duurt. Gedurende dit tijdperk is de scheepvaart op dit kanaal steeds bedreigd door een nieuw ongeval. De minister antwoordde, dat het vraagstuk van de sluis van Ter Neuzen zal opgelost v/orden terzelfder tijd als al de andere kwes ties, waarover sedert 1927 tusschen België en Nederland af en toe wordt onderhandeld. Een gedeeltelijke oplossing zou voor de Belgische belangen niet bevorderlijk zijn. OOSTBURG. Een herdenkingsplechtigheid. Op het R.-Kath, gedeelte van de begraaf plaats te Oostburg had Dinsdag de herden king plaats van den dag, waarop voor 100 jaar bij Stroobrugge onder Maldeghem de laatste krijgsverrichting van eenige betee- kenis plaats had waardoor Zeeuwsch-Vlaan deren Nederlandsch bleef. Eenige leden van den historischen kring voor Zeeuwsch - Vlaanderen kwamen daartoe op de begraaf plaats samen, als mede het dagelijksch be stuur van de gemeente Oostburg. De voorzitter van genoemden kring, de heer dr. J. de Hullu te Cadzand, wees er op, dat men gemeend heeft een eenvoudige hul de te moeten brengen aan de nagedachtenis van kolonel J. D. U. Leiel, die met den toen- maligen burgemeester Callenfels van Oost burg, dit stuk grond voor Nederland ge waarde. De heer A. Mijs, notaris te Oostburg, heeft vervolgens b:j het grafmonument een ge schiedkundig overzicht gegeven van het le ven en de daden van kolonel Ledel. De voorzitter legde daarna een eenvoudigen laurierkrans met de nationale en de oranje kleuren bij het grafmonument neer. BIERVLIET. Opgave van personen, die zich in de ge meente Biervliet hebben gevestigd, of deze hebben verlaten, over de maand Juli 1931 Ingekomen: M. E. van Hoeve, van Vlissingen A. Brakke, van IJzendijke L. M. du Pré, van HulstA. J. Michielsen, van OostburgM. S. Schoolmeester, van Hoofd plaat P. J. Marteijn, van Ter Neuzen. Vertrokken: W. A. van Hoeve, naar Bergen op ZoomA. J. Michielsen, naar SluiskilAdr. Vermeulen, naar Haarlemmer meer. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Augustus is in de provincie Zeeland 1 geval van diphthe- rie voorgekomen en wel te Sas van Gent. Crisiscommissie in Oostelijk Zeeuwseh- Vlaanderen. Door enkele burgemeesters en geestelijken in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een cri sis-commissie opgericht, welke de gevolgen van de crisis zal nagaan en pogingen zal aan wenden om, waar mogelijk, deze tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. vereischt de aanwezigheid in de keuken van vele ingrediënten. Indien gij die ingrediënten verkoopt, loont het ervoor te adver- teeren. Menige huisvrouw weet niet wat U allemaal heeft aan te bieden EEN COMMUNIQÜé VAN HET DUITSCHE CENTRUM. Het volgende communiqué werd uitgegeven door het partijbestuur van het Centrum Onder voorzitterschap van Mgr. dr. Kaas had gisteren in den Rijksdag een vergadering plaats van de uitvoerende commissie van de Duitsche Centrumspartij, in tegenwoordig heid van den rijkskanselier en van de tot het Centrum behoorende rijks- en Pruisische mi nisters. In een diepgaande bespreking werden de binnen- en buitenlandsche politiek en de met de volksstemming in verband staande gebeurtenissen behandeld. Het bestuur dankc de Centrumkiezers in Pruisen voor hun ver blijven van de volksstemming. Tegenover zekere persuitlatingen wordt verklaard, dat de leiding der Centrumsfractie de politiek van den kanselier standvastig heeft gesteund. Als eenstemmige overtuiging van allen wordt vastgesteld, dat voor een daadkrach tige doorvoering van de gewichtige politieke opgaven in het rijk en Pruisen de noodige eenheid van handelen, zoowel bij de verant woordelijke partijinstanties als bij haar ver tegenwoordigers in de beide kabinetten in ieder opzicht moet zijn gewaarborgd. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN ENGELAND. De commissie uit het Engelsche kabinet,' bestaande uit MacDonald, Snowden, Hen derson, Graham en Thomas, die de aanbe velingen moet onderzoeken van de commissie, welke in Februari op verzoek van het Lager huis is aangewezen om de nationale uitgaven te bestudeeren, is gisterenmiddag voor het eerst bijeengekomen. Na een vergadering van bijna 4 uur heeft men de besprekingen vervolgens tot heden verdaagd. De kabinetscommissie heeft de opmerkin gen tot haar beschikking van alle departe menten, welke betrokken zijn bij de voor stellen van bovengenoemde economische commissie. Deze voorstellen voorzagen zooals bekend in het volgend jaar een vermindering; der uitgaven met 69 millioen. De kabinetscommissie zal na het bestudee ren van de voorstellen de richting yaststel- len, waarin bezuinigingen zullen worden aangebracht, ten einde do begrooting in even wicht te brengen. In de bijeenkomst van gisteren heeft men zich beperkt tot het krijgen van een over zicht en heeft men den toestand algemeen besproken. Men verwacht, dat de kabinets commissie na de vergadering van heden Maandag, opnieuw zal bijeenkomenzij zal dan, naar men hoopt, haar voorstellen om lijnen. Het is mogelijk, dat het volgend stadium een beperking met vertegenwoordigers der oppositiepartijen zal meebrengen, maar over de plannen der regeering hieromtrent is nog niets definitiefs bekend. HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN Over den datum waarop de Fransche mw nisters het best hun bezoek aan Berlijn kun nen brengen schrijft de „République" o.m. het volgende Een bezoek der ministers tegen het einde van Augustus is eenerzijds te vroeg, ander zijds te laat. Men weet niet, welk spel reeds tusschen Berlijn en Rome is gespeeld en of

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1