1000 500 300 150 100 25 0^ HITS EERSTE BLAD IVo. 184 69e Jaargang 1931 VRIJDAG üilgsn: Film F. (1H DE HUE Ir., Mimi SI-HO, Ilissiitgn. Itltl. 10. Pislnktiiii 00101 7 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws SPORT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Een jubileum. Hedenmorgen werd in intiemen kring in de naaikamer van het Gasthuis alhier het feit herdacht, dat mej. Truida Weijberg geduren de een kwart eeuw als naaister in het Gast huis werkzaam was. Mocht zij van het col lege van regenten een fraaie bloemenhulde ontvangen, ook de ouden van dagen en per soneel lieten zich niet onbetuigd. Op eigen initiatief en spontaan werd haar een stoffe lijk blijk van waardeering voor al hetgeen zij in die 25 jaar presteerde, aangeboden. Nadat de oudste hulp in de naaikamer, de 80-jarige wed. P. (schertsend wel eens ge noemd „het oudste naaimeisje") het geschenk overhandigd had, sprak de naaijuffrouw de wezisch uit, dat mej. Weijberg nog vele jaren in opgewektheid, zooals zij dit tot nu toe deed, haar eentonig werk zal mogen en kun nen verrichten, gedachtig aan de Holland- sche spreuk„Een stuk in jas of broek of mouw, doet eere aan een knappe vrouw." Ook van de ziekenliuis-afdeeling mocht de jubilaresse een fraai bloemstuk met geluk- wensch in ontvangst nemen. Een zanguitvoering in het gasthuis. Gisterenavond werden door de mannen- zangvereeniging „D.O.U." alhier, directeur de heer A. Hollaers, voor de verpleegden in het gasthuis, verschillende zangnummersten beste gegeven, waarmede deze vereeniging wederom aan vele ouden van dagen een aan gename afwisseling in hun veelal eentonig bestaan heeft bezorgd. De binnenvader, de heer Van Zeggelen, dankte namens het bestuur, na afloop der uitvoering, den directeur voor het gebodene. Een vijf-daagsch zomerreisje. Morgen komen uit Dordrecht plm. 105 kin deren van het kinderkoor „De Jonge Stem", om tot en met Donderdag te genieten van zee en strand. De kinderen worden gedeel telijk ondergebracht bij pleegouders alhier. Met welwillende medewerking van de afdee- ling Middelburg van „de Volksstem" en „de Kleine Stem" worden 30 kinderen bij pleeg ouders aldaar ondergebracht. De kinderen warden hier morgenmiddag ongeveer kwart voor vijf verwacht. Arbeiders Sportbond. Tot leider van de afdeeling krachtsport van den Ned. Arbeiders Sportbond alhier, is be noemd de heer A. Blijenberg. Openlucht-evangelisatie. Van 1216 Augustus zal de evangelisatie auto een bezoek brengen aan onze gemeente. In het Bellamypark zullen des avonds van 8 tot 9.30 uur openluchtsamenkomsten wor den gehouden, ten doel hebbende de predi king van het evangelie. Winkelnieuws. Het bloemenmagazijn „Corona" van den heer P. van der Meer, wordt morgen ver plaatst van de Coosje Buskenstraat naar Badhuisstraat 36. In dezen nieuwen winkel wordt over een flinke ruimte beschikt en Flora's kinderen zullen daar zeker goed uitkomen. De winkel werd verbouwd door den heer C. de Nooijer. Het schilderwerk werd uitge voerd door den heer P. A. Gilissen. De elec- trische installatie werd aangelegd door de heeren W. B. van den Berg Zonen. MIDDELBURG. Opneming van een geluidsfilm. Gisteren is door de filmfabriek Polygoon uit Haarlem opname gedaan van een ge luidsfilm op de Markt te Middelburg, waarby de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar medewerking verleende. De Ned. Heide-Maatschappij. He jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Heide-Maatschappij zal op 4 en 5 September te Middelburg worden gehouden. OOST- EN WEST-SOUBURG. Lijst van ingekomen en vertrokken perso den te Souburg, over de 2e helft der maand Juli 1931. Ingekomen: M. A. van de Klooster en gezin, Vlissing sche straat 260, van Vlissingen. Maandagmorgen toch versch Brood bij het Ontbijt, door gebruik van BEUN'S machinaal gesneden en verpakt brood. Zaterdags ge haaid, 's Maandags nog versch. Neemt nu proef! JOZ BEUN - Nieuwendijk 53 M. Schout, Vrijburgstraat C 41, van Rit- them. Ja. Roelse, Buteuxstraat B 180, van Mid delburg. C. Joziasse, Vlissingsche straat B 172, van Kruiningen. P. Plooy en gezin, Vrijburgstraat C 77d, van Den Helder. Vertrokken: L. G. van den Broecke en gezin, Ritthem- sche straat C 127, naar Maastricht. P. Zeegeïaar, Middelburgsche straat A 193, naar Den Haag. M. C. Davidse, Vlissingsche straat C 166, naar Middelburg. Kinderen K. en D. de Witte, Middelburg sche weg A 266, naar Middelburg. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen kip bij Van der Caay, Vlissingsche straat B 175 nieuw belastingplaatje bij Frelier, Vlissingsche straat E 54 kist touw bij Ziel man, Vlissingsche straat B 279. TERNEUZEN. Zitting van den gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering werd de heer A. J. Harte als opvolger van den heer N. A. Hemelink, die voor een paar maanden bedankte, als raadslid geïnstalleerd. Naar aanleiding van een verzoek van bouwvakarbeidersbonden werd te kennen ge geven dat voor werken uitgevoerd door of namens de gemeente rekening gehouden wordt dat de uitvoerders zooveel mogelijk inwoners zyn der gemeente, en daarvoor het hier geldende loon wordt uitbetaald, doch dat het gemeentebestuur de bevoegdheid mist op grond van de woningwet of bouw verordening aan particulieren daaromtrent verplichtingen op te leggen. Naar aanleiding van het advies dat Burg. en Weth. gaven omtrent het verzoek van den Ter Neuzenschen Bestuurdersbond, om een uitkeering ineens, teneinde te voorzien in den achterstand in kleeren en schoeisel der gezinnen van werkloozen, nl. om dit ter af doening te stellen in handen van het Burger lijk Armbestuur,"stelde de soc.-dem. fractie voor, voor die steiinverleening een vasten norm vast te stellen of aan het Burgerlijk Armbestuur in overweging te geven. Ten slotte is hieromtrent aangenomen een voor stel van den voorzitter om een raadscommis sie te benoemen, die met het Burgerlijk Arm bestuur dat voorstel nader onder de oogen zal zien en nagaan of het in beginsel uit voerbaar is, met in aanmerking neming van den toestand der gezinnen. Om het voorge stelde in het algemeen als regel in te voeren ondervond in het bijzonder bestrijding van verschillende zijden. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Scheele, Colsen en Van Driel. Het verzoek der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer om van gemeentewege 300 te willen bijdragen in de kosten der op 15 Augustus te geven feestviering, speciaal om het afsteken van een vuurwerk mogelijk te maken, werd overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Aangenomen werd het voorstel van Burg. en Weth. om te bepalen dat ook de werkloozen behoorende tot de vakken die niet door den minister tot de crisiswerklooaen worden ge rekend, ondersteuning zullen genieten over het daarvoor door den raad ingestelde or gaan? overeenkomstig de oorspronkelijke be doeling van den raad. De heer Van Driel wilde die gelegenheid aangrijpen om er ook de werklieden, die den ouderdom van 60 jaar hebben overschreden bij onder te brengen, doch de voorzitter toonde aan, dat dit bij afzonderlijk besluit of regeling zou moeten geschieden. Een voorstel tot het verleenen van mede werking aan de bijzondere lagere school aan de Jozinastraat en beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van kachels, gaf den heer Van Driel, die overigens op grond van de Groninger motie gaarne wil medewerken om de bijzondere scholen te ge ven hetgeen ze noodig hebben, op heftige wijze Burg. en Weth. aan te vallen wegens tekortkomingen jegens de openbare school C, welks hoofd tal van brieven heeft geschreven voor het verier ij gen van verschillende zaken, zonder resultaat en zonder antwoord. Waar er wettelijke gelijkstelling is, moet de gelijk stelling ook zuiver worden doorgevoerd. Hij wenschte nieuwe kachels en een kast voor berging van boeken voor die school. De voor zitter sprak zijn verwondering uit dat het hoofd der school, waarmede hij de laatste weken meermalen contact had, met die klacht over de brieven zonder antwoord zich niet bij hem heeft vervoegd en noemt het minder juist dat deze daarover dan wel aan een raadslid klaagt. Wat de kast betreft die is besteld en voor wat betreft de kachels wordt overwogen of niet zal worden overge gaan tot het aanbrengen van centrale ver warming, en dan geen nieuwe kachels noo dig zijn. Hy wierp de beschuldiging dat Burg. en Weth. ten opzichte der school in gebreke zouden zijn verre van zich. De heer De Bakker bepleitte het aanbren gen van centrale verwarming. De heer Scheele maakte bezwaar tegen de woordkeuze van den heer Van Driel, die hij woordenrijk genoeg acht om zich minder ruw te uiten. Een kastekort. Naar verluidt is bij een dezer dagen ge houden kascontrole op de bescheiden van den onlangs overleden ontvanger-griffier van den Philippinepolder, den heer E. C., een kas tekort geconstateerd van pl.m. ƒ4000. Naar het „Dabl. van Noord-Brabant" verneemt zal morgen een officieel onderzoek plaats vinden. KERK- EN SCH00LN1EUWS Examens. Voor de hoofdakte is te Rotterdam geslaagd de heer P. A. Vermeulen te Middelburg. Voor de akte landbouwkunde is te Wage- ningen geslaagd de heer J. A. Duyvesteijn te Heinkenszand. Voor het examen handenarbeid zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames M. Minder- houd te VlissingenM. A. B. Migchelsen en N. Wit te MiddelburgJ. W. de Vries te Oudelande en J. M. Contant te Colijnsplaat. Voor de akte Engelsch lager onderwijs is te Utrecht geslaagd de heer P. J. ten Haaf te Zierikzee en voor de akte Fransch mej. H. A. Chevalier te Ter Neuzen. Bij de gehouden examens van de Eerste Nederlandsche Modevakschool Vereeniging slaagden voor lingerie de dames M. Wulfaart te Sas van Gent en A. Pauwels te Axel. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Met een motorrijtuig niet behoorlijk uit wijken naar links bij het inhalen van een voertuig M. W. te Nieuwdorp, vrijspraak F. S. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houdenB. D. te Middelburg 3 b. s. 3 d. h.H. W. v. T. te Vlissinfgen 3 b. s. 3 d. h.rijden met een motorrijtuig zon der dat het is voorzien van een of meer pla ten, waarop vermeld fabriek, fabrieksnum- mer enz.J. de N. te Waterlandkerkje 1 b. s, 1 d. h.rijden met een motorrijtuig zonder voldoende remmenT. W. te Borsse- len f 5 b. s. 5 d. h.M. M. te Rilland-Bath 15 b. s. 15 d. h.fietsen zonder lichtL. A. R. te Westkapelle f 5 b. s. 5 d. h.W. H. te Westkapelle 10 b. s. 10 d. h.idem met een voertuigA. W. te Serooskerke 2 b. s. 2 d. h.een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met een rijwielM. H. te Vlis singen 5 b. s. 5 d- h.rijden met een mo torwagen zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met letter C. v. B. te Krabbendijke 3 b. s. 3 d. h. rijden met een motorrijtuig zonder lichtenF. M. B. te Arnhem 5 b. s. 5 d. h.met een motorrijtuig de vrijheid en/ de veiligheid van het verkeer belemmeren en/of in gevaar brengenP. K. P. te Nieuw en St. Joosland 5 b. s. 5 d. h. A. M. v. Z. te Serooskerke 25 b. s. 25 d. h., met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van drie maan den A. W. te Nieuwdorp 25 b. s. 25 d. h. straatschenderij D. J. te Domburg f 15 b. s. 1 maand tuchtschoolA. M., J. P. en L. M., allen te Domburg, ieder berispingL. B. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h.we derrechtelijk op den openbaren weg een ander op hinderlijke wijze volgenA. J. te Seroos kerke f 40 b. s. 40 d. h.G. T. te Vrouwe polder 40 b. s. 40 d. h.overtreding drank wet W. C. S. te Vlissingen. 25 b. s. 25 d. h.P. C. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h. dronkenschap op den openbaren wegM. v. d. D. te Vlissingen 15 b. s. 15 d. h.zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op eenigen grond die bezwaai en bepoot is: J. P. te Nieuw en St. Joosland, berispingidem en boven Winkelen op een Verlaagde prijxen Stokvis fabrikaat dien eieren van wild zoeken en eieren van wild vervoeren P. D. te N.- en St. Joosland, drie straffen van berisping in een (tram) rijtuig gaan en rooken in een tram, terwijl de trein in beweging is, terwijl het verboden is P. V. te Oost- en West-Souburg 3 b. en f 10 b. s. 3 en 15 d. h.overtreding ventvev- bod te Vlissingen G. P. te Rotterdam 10 b. s. 10 d. h.te Vlissingen als zanger zonder vergunning van Burg. en Weth. zijn bedrijf op den openbaren weg uitoefenen H. B., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 5 b. s. 5 d. h.te Biggekerke als behoorend tot het personeel der brandweer, zich niet op het eerste gerucht van brand onmiddellijk begeven naar de bewaarplaats van de brandspuit, of zoo noodig naar de plaats des onheils L. W., geen straf toege past in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandigheden waaronder het is begaan P. F. te Biggekerke 10 b. s. 10 d. h. MARINE EN LEGER Den luitenant t - zee 3e klasse der marine- reserve J. D. van der Star is vergund twee maanden langer in werkelijken dienst te blijven. Een transport van 14 onderofficieren en 13 minderen der zeemacht zal 12 dezer met het stoomschip „Patria" uit Rotterdam naar Oost-Indië vertrekken met bestemming voor den dienst aldaar. De reserve 2e luitenant P. Kieft van het 3e regiment infanterie is bij zijn korps te Bergen op Zoom in werkelijken dienst geko men tot het volbrengen van herhalingsoefe ningen. De reserve le luitenant A. J. Dominicus van het 14e regiment infanterie, die sedert 21 Juli jl. bij zijn korps te Bergen op Zoom onder de wapenen is, tot het volbrengen van zijn verplichte herhalingsoefeningen, vertrekt 8 dezer met groot verlof. De reserve-luitenants D. te Kolsté, C. Stoetzer, J. Schils, P. van Oorschot, J. Wil- lems, J. van de Boomen, A. van den Oord, J Raaymakers, A. de Klerk, E. Schmidt en B Selders, die een gecomprimeerden cursus bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom volge, vertrekken 8 Augustus a.s. met groot verlof. De kapitein W. W. B. Halbertsma, van het regiment kustartillerie, is toegelaten tot de studiën Hoogere krijgsschool en zal met in gang van 2 November 1931 bij die inrichting gedetacheerd worden. De ondervolgende vliegtuigmakers le klasse (M) zijn bevorderd tot korporaal-vliegtuig maker (M.) D. A. de Wijn, A. M. Hermelink, T. van der Meiden, M. J. F. van Worselen, G. Beider, L. Klok, J. B. Tap, Th. A. G. van Brakel, G. Bessels, G. Visser, J. E. Hermes, K. Lijbrink, J. G. van Aggelen, W. Polman, H. C. Ferree, N. L. H. Conneman, L. T. Ser- mondt. VOETBAL, Onder den titel „Verwijdering" schrijft de heer J. P. van Bel in de „Sportkroniek" van deze week een lezenswaardig artikel, waar aan wij eenige gedeelten ontleenen Wat reeds eenigen tijd te verwachten was, is geschied De algemeene vergadering van den Kon. Belgischen Voetbalbond heeft dezer dagen besloten alle interlanden wedstrijden in het seizoen 19311932 te doen spelen in het nieuwe Heijsel-stadion te Brussel. Zoo op het oog een besluit, dat ons, Hol landers, weinig interesseert, omdat het een huishoudelijke aangelegenheid van den K.B. V.B. betreft, doch in werkelijkheid een be sluit, welks draagwijdte door de duizenden, die jaarlijks getuige zijn van den landenwed - strijd België—Holland in Antwerpen, ernstig gevoeld wordt. Meer dan 26 jaar lang is Antwerpen het gastvrije oord geweest, waar drommen Hol- landsche voetbal-enthousiasten den interna tionalen voetbaldag, aan België—Holland ge. wijd, doorbrachteneen-en-twintig maai heeft óf het Antwerp-Stadion óf het Beer schot-Stadion, het tooneel van deze grootste en belangrijkste interlanden-kampen, die de beide naburige landen kennen, gevormd en een-en-twintig maal is een climax waar te nemen geweest in het aantal landgenooter., dat het Nederlandsch elftal vergezelden en aanmoedigde. En thans heeft deze climax haar hoogtepunt bereikt, want het staat als een paal boven water, dat Brussel nooit zoo populair zal worden voor de Hollandsche be zoekers der BelgiëHolland-wedstrijden als Antwerpen zich zelf heeft gemaakt. Van een handje vol Hollanders bij de eerste inter landkamp in 1905 is het aantal comparanten, van Nederlandsche nationaliteit allengs aan gegroeid en uitgebouwd tot een machtig leger, waarbij elk jaar opnieuw honderden manschappen werden ingelijfd, zoodat veilig mag worden aangenomen, dat over eenige' jaren dit leger het tienduizendtal zou hebben bereikt. Maar daar is een stokje voor gestoken De K.B.V.B., die daar twijfel ik niet aan stellig wel goede reden zal hébben gehad, dit voor ons, Hollanders onprettige besluit te ne men, gaat in 1932 een verwijdering, letterlijk en figuurlijk brengen in het voetballeven van België en Holland, want de verwijdering van Brussel tot onze grenzen brengt mede een sterke afneming van het aantal Hollanders, dat naar Antwerpen placht te trekken en diensvolgens een verwijdering in den band tusschen het Nederlandsch elftal cn zijn landgenooten. De talrijke autobussen uit Zeeland en Bra-' bant, de speciale booten uit Vlissingen, Zie rikzee en andere plaatsen, die jaarlijks mas sa's voetballiefhebbers naar en van Antwer pen vervoerden, zij zullen him stand- of aanlegplaatsen niet meer behoeven te verla ten en de honderden Bergenaars, Rosenda- lers, Bredanaars e.a. zullen ten hoogste nog tientallen zijn, wanneer straks Brussel het eindpunt eener langere duurdere reis wordt. Het besluit is genomen BelgiëHolland in. 1932 in BrusselWij, Hollanders, en zeker wij, Zuiderlingen, betreuren dit besluit om dat het ons een feestdag ontneemt, die zich zelf gevormd heeft, dank zij Antwerpen, haar ligging, haar vastvryheid en haar populari teit. De duizendtallen van Antwerpen worden honderdtallen voor Brussel en in de harten der overige zooveel-maal-negenhonderd heerscht weemoed, omdat een tweeledige ver wijdering is teweeggebracht. Maar deze laatstgenoemde categorie zal de bakermat voor onze populaire BelgiëHolland wed strijden niet vergeten en op den dag, waarop de e.v. BelgiëHolland-kamp plaats vindt, een hartgrondig „Adieu, Anvers, au revoir 1" doen hooren. Dat „au revoir" zü den K.B. V.B. bij deze eerbiediglij k ter ontleding en ter overpeinzing opgedragen. De kwestie BelgiëHolland. Naar aanleiding van de kwestie België Holland heeft het uitvoerende comité van den Kon. Belgischen Voetbalbond besloten, dat er op Zondag 30 Augustus een algemeene vergadering zal gehouden worden. Het derde punt der agenda betreft de plaats waar de internationale wedstrijden zullen gespeeld worden. DE FRANSCHE PERS OVER DE ONTWIKKELING IN DUITSCHLAND. De reis van Bruning en Curtius naar Rome en vooral het Pruisische plebisciet trekken ten zeerste de aandacht van de Parijsche pers,, die sedert de Londensche conferentie minder belangstelling schonk aan de Duit- sche zaken, daar de eentonige discussie, die reeds een maand duurde, het publiek ver moeide. Men schrijft Mussolini de bedoeling toen den Duitschers moed te willen inspre ken, aan te dringen op een nieuwe revisie van de herstelbetalingen en den steun van Italië beloven. De Duitschers zouden om dezen steun te verkrijgen voorstellen doen, die ertoe zouden leiden een overwegenden hu vloed van Italië in den Balkan te erkennen. Oud-minister-president Herriot schreef in een artikel over de volksstemming van 9 Augustus, dat hiervan de geheele vredespoli tiek zal afhangen, want dit referendum is niet slechts een interne Pruisische aangele genheid, maar het zal een feit zijn, waarvan de internationale beteekenis onberekenbaar zal zijn. De uitslag van 9 Augustus zal de onzekerheid van hen, die twijfelen of men Duitschland al of niet moet helpen, doen ver dwijnen. Men kan er zich ever verheugen, dat

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1