NOOTJES GEMENGD NIEUWS Het electriciteitsbedryf te Rotterdam le verde In 1930 een winst op van 7.745.224, het gasbedrijf 1.856.857, de waterleiding f 1.399.377 en het telefoonbedrijf 1.279.265. De electrische tram gaf een verlies van 948.278. Aan ondersteuning van werkloozen werd uitgegeven f 12.003.525. Te Amsterdam rijden 12150 auto's of ge middeld 1 per 62 inwoners. Naar verhouding telt Los Angelos het grootst aantal auto's. Deze stad telt ruim 1 millioen inwoners en er rijden 516.016 auto's of één op elke 2 in woners. De crisis in den tuinbouw neemt steeds ernstiger vormen aan. Op één dag werden te Delft aan de groenteveiling honderdduizend komkommers in den afvalput geworpen, ter wijl er nog eiken dag tienduizenden worden weggesmeten. Tomaten noteerden 3 cent per pond, terwijl de prijs 20 cent per pond is ge weest. De burgemeester van Ginneken heeft be paald dat gedurende de kermisdagen in de tapperijen niet mag worden gedanst, noch muziek gemaakt. Blijkens een publicatie van het ministerie van arbeid is het aantal werkloozen over ge heel Engeland in de vorige week sterk ge stegen en bedroeg op het einde der vorige week 2.713.350. Tijdens het onweer, dat Dinsdagavond woedde boven het kamp van Lisonne, waar momenteel oefeningen worden gehouden door de „Saint Cyriens", sloeg de bliksem in een tent, welke tien soldaten tot schuilplaats diende. Zeven hunner werden gedood, twee gewond, van wie er een aan de gevolgen is bezweken, terwijl de tiende ongedeerd bleef. Sedert twee dagen heerscht in Italië een hevige hittegolf. Te Rome stond de thermo meter gisterenmiddag op 35.3 gr. C. De hitte in de zon is niet te verdragen. Te Palermo heerscht, naar gemeld wordt, een hitte van 42 gr. C. in de schaduw. Dit is de grootste hitte, die dit jaar voorgekomen is. Bovendien is de lucht buitengewoon zwoel. den, werd Dinsdagavond te Freiburg een Duitsch-Fransche vredesmanifestatie gehou den, welke zeer druk was bezocht. Namens het Freiburgsche vredeskartel heette professor dr. Hauser alle gelijk gezin den welkom, in het bijzonder den spreker van den avond, Marc Sangnier, die reeds acht jaar geleden tijdens den strijd in het Roer gebied in het Rijnland vertoefde en de vre- desgedachte propageerde. Nadat de Spaansche en Engelsche verte genwoordigers van de vredesgedachte nog enkele woorden hadden gesproken, nam Mare Sangnier het woord, waarbij hij allereerst het congres in herinnering bracht, dat acht jaar geleden, eveneens te Freiburg, gehou den is. Sinds dien tijd, aldus spreker, is er door de vredesvrienden hard en met succes gewerkt. De Franschen hebben medelijden met het Duitsche volk, dat in materieelen nood ver keert en de Fransche regeering heeft tot taak, actief aan Duitschlands ondersteuning mede te werken. Alle vrienden van den vrede hebben den plicht, den vrede psychologisch en moreel voor te bereiden. Voor den vredesarbeid wordt meer moed vereischt dan voor actie voor den oorlog. Op de aanstaande ontwapeningsconferentie moet iedere regeering met een klaar en dui delijk „ja" of „neen" antwoorden. Met een aansporing tot samenwerking van alle menschen voor den vrede, besloot de heer Sangnier zijn rede, welke algemeene in stemming oogstte. DE STRIJD TEGEN DE BENDEN IN DE VER. STATEN. De Londensche correspondent van „de Maasbode" schrijft Chief Constable F. P. Wensley, de be roemdste Engelsche detective, die het vorige jaar ontslag nam als hoofd van de detective- af deeling van Scotland Yard, is aangezocht de Amerikaansche politie bij te staan in het uitroeien der „gangsters". De jongste schietpartijen te New-York, waarbij eenige kleine kinderen gedood wer den, hebben den Amerikaanschen autoriteiten klaarblijkelijk aanleiding gegeven de hulp van den grooten Londenschen rechercheur in te roepen. Of deze het aanbod zal aannemen, staat nog alles behalve vast. Dit hangt hiervan af of hem de bevoegdheid gewaarborgd zal wor den te handelen met hetzelfde gezag als een Amerikaansch politie-overste. Krijgt hij dien waarborg niet, dan zou z'n verblijf in Ame rika volgens hem geen nut kunnen hebben. Als vreemdeling immers zou hij uitsluitend adviseerend kunnen optreden. In Amerika is het, evenals in elk ander land, zeer bezwaar lijk eenig gezag toe te kennen aan iemand, die niet in het bezit van het staatsburgerschap is. Het is twijfelachtig of een vreemdeling, indien hem eenig gezag verleend werd, in staat zou zijn het ook werkelijk uit te oefenen. Een be vel tot inhechtenisneming kan alleen worden uitgevoerd door een beambte, die het staats burgerschap bezit. Een machtiging tot huis zoeking heeft geen waarde in handen van een vreemdeling, ook al staat de machtiging op zijn naam. New-Yorksche politiebeambten zouden Wensley, al was deze een Chinees of een Patagoniër, moeten gehoorzamen op instructie van hun superieuren, maar al zou hij voorzien zijn van persoonlijke machtigin gen van den president der Vereenigde Staten, hij zou geen autoriteit kunnen uitoefenen over iemand, die buiten het disciplinaire ver band- der politie staat. Mr. Wensley stelt zich op het standpunt dat het niet voldoende is indien hij advisee- ren kan, welke stappén genomen zullen wor den, maar dat hij ook de macht moet heb ben zijn eigen voorstellen ten uitvoer te leg gen. Van de vraag, of hem die macht ge- gegeven kan wordta, zal het vooral afhan gen, of hij de uitnoodiging om naar Amerika over te steken, zal aannemen. Naar zijn meening kan eens en voor altijd afgerekend worden met de benden, die de Amerikanen terroriseeren. Hij beschouwt dit niet als een bovenmenschelijke taak. Een soortgelijk probleem heeft in Engeland be staan, en het is opgelost. Indien in Amerika het vraagstuk op de zelfde afdoende wijze aangepakt werd als hier het geval geweest is, dan zouden de „gang sters" in dat land nooit de overhand hebben kunnen krijgen. Wij hebben hier met zeer gevaarlijke ben den te doen gehad, heeft mr. Wensley ge zegd, maar zij hebben Scotland Yard nooit geslagen, doordat wij optraden zonder ooit een oogenblik te aarzelen. Ik zou er niets tegen hebben ook met de Amerikaansche „gangs" den strijd aan te binden, maar de man die het doet moet onvoorwaardelijk ge zag uitoefenen over het politiepersoneel dat tegen de benden in het krijt treedt. Wordt zulk een positie hem gewaarborgd, dan zal inspecteur Wensley het aanbod om naar Amerika te gaan, ernstig overwegen. Onweer. Tijdens het zware on weer, dat Dinsdagavond in de omgeving van Tilburg woedde, sloeg de bliksem te Diesen in de kapitale boerderij, toebehoorende aan de N.V. „Obegen" te 's-Hertogenbosch. Ondanks de onmiddellijk ingestelde krachtige pogingen om het vuur te blusschen, brandde de boer derij tot den grond af. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Poppel sloeg de blik sem in een houten schuur. De schuur brandde geheel af. Boven Haaksbergen sloeg de bliksem in de voor enkele jaren nieuw ge bouwde boerderij te Buurse. Het pand brand de tot den grond toe af. De hooi-oogst ging in de vlammen op. Een paard viel bij het in slaan van het hemelvuur bewusteloos neer men wist het dier nog bijtijds te redden. Het rundvee liep in de weide. Bij de reeks van onweersbuien, die ruim 24 uur achtereen bo ven Eindhoven had gewoed, sloeg Dinsdag middag te ongeveer half drie de bliksem in een burgerwoning, toebehoorend aan de ge meente en bewoond door zekere Pennings, aan de Kalmoesstraat in de voormalige ge meente Stratum. De bovenverdiepingen brandden totaal uit. Het dak van de naast gelegen woning werd eveneens door den bliksem beschadigd. Aan beide perceelen werd groote waterschade toegebracht. Te Andel heeft Dinsdag een hevig onweder gewoed. Verschillende boomen werden versplinterd, terwijl aan de electrische geleidingen schade werd toegebracht. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem in den grond en op een plaats in een huis, zonder echter schade aan te richten. Gisterenmorgen heeft in de omgeving van Alkmaar een hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op verscheidene plaatsen is inge slagen, zonder nochtans ernstige schade te veroorzaken. Te Heilo echter is een slacht offer te betreuren. Daar is een 29-jarige landbouwer, toen hij een paard uit de weide zou halen, door den bliksem getroffen en ge dood. Met betrekking tot het ongeluk van Dinsdagavond kan nog worden gemeld, dat mevr. Polman en mej. van Maanen gisteren het ziekenhuis hebben mogen verlaten. Te Vlaardinger-Ambacht is een vrouw zoo geschrokken van een donderslag, dat zij de spraak verloren heeft. Te Gilze sloeg de bliksem in een schuur. De brandweer kon het woonhuis nog gedeeltelijk behouden, maar de schuur brandde af. De rogge-oogst en een groote voorraad hooi gingen verloren. Vee en inboedel werden gered. In een weide werd een pink gedood. Te Wouw brandde een boer derij af aan den weg naar Moerstraten. Door gebrek aan water kon de brandweer niet helpen. Te Molenaarsgraaf is eveneens een groote boerderij in vlammen opgegaan. Te Waalre is de bliksem geslagen in een wo ning, die totaal is afgebrand, 't Vee is gered. Tegen half één gisterennacht ontlastte zich boven Amsterdam een hevig onweer. De bliksemschichten waren niet van de lucht nu eens dof rommelend, dan weer scherp knetterend volgden de donderslagen elkaar snel op. De regen viel bij stroomen neerde goten konden het water niet onmiddellijk ver werken en hier en daar stonden de straten blank en waren spoedig herschapen in snel- stroomende beekjes. Eerst tegen half twee nam het zware weer merkbaar af. Volgens den regenmeter aan den „Hortus Botani cus" is tijdens de onweersbui in drie uren tijds 19 m.m. regen gevallen. Ongelukken. Gisterenavond was een 12-jarige jongen te Eindhoven in de zweminrichting aan het baden. De jongen liet zich op een met lucht gevulden autoband drijven. Hij kwam in het diepe gedeelte van de inrichting terecht en verdween in de diepte. Na vijf minuten werd hij opgehaald men trachtte de levensgeesten op te wekken, maar hy "bleek verdronken te zijn. Een 18- jarige seminarist is bij het zwemmen in de Maas nabij Macharen verdronken. Een 19- jarige jongeling te Oss is in de Maas ver dronken. In de openbare zwemplaats in de Maas onder de gemeente Gronsveld is een 22- jarige schilder bij het baden verdronken. Hij had zich in het niet afgesloten gedeelte ge waagd en zonk plotseling in de diepte. Toe schouwers waren niet in staat hem te redden. Te Zwaagwesteinde is een 17-jarige jon gen bij het baden in de Zwemmer verdronken. Een 22-jarige man is bij het baden in de Vulcaanhaven te Vlaardingen verdronken. Hij stond bekend als een goed zwemmer en heeft vermoedelijk kramp gekregen. Bij het ba den in de Eem is een persoon uit Soest ver dronken. Op de eerste étage van een per ceel in de van Ostadestraat te Amsterdam is gisterenmiddag een bejaarde man door gas- verstikking om het leven gekomen. Het tra gische ongeval werd ontdekt, doordat een op de tweede étage wonende vrouw door het ont snappende gas, dat tot het vertrek waar zij zich bevond, doordrong, bewusteloos geraakte. Zij werd gelukkig spoedig gevonden, waarna de politie werd gewaarschuwd. Met een zie kenhuisauto werd de vrouw naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht vanwaar zij na te zijn bijgebracht weer naar huis kon terug- keeren. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Een 56-jarige man te Hoogvliet is gisteren middag in een weiland onder de gemeente Pernis, waar hij aan het hooien was, tenge- volgt van de warmte onwel geworden en eeni ge oogenblikken later overleden. Gisteren middag had aan een nieuw te plaatsen ge maal voor den polder „Het Land der zes mo lens" te Hoornaar een ongeval plaats bij het lossen der motoren. Een hulpstaaldraad brak, juist toen een zwaar machinedeel in den takel hing. Hierdoor geraakte een 65-jarige man in de knel. Onmiddellijk werd medische hulp ontboden. Het rechterbeen van het slachtoffer bleek verbrijzeld, terwijl de man eveneens ernstige wonden aan het linkerbeen had bekomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Een fabrieksarbeider uit Aerle Rixtel, die aldaar door een groep wielrenners werd aan gereden, is aan de daarbij bekomen verwon dingen overleden. De ongelukkige was ge huwd en vader van acht kinderen. In een onbewaakt oogenblik geraakte een driejarig knaapje te Haastrecht in een nabij de ouder lijke woning gelegen sloot en verdronk. Po gingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. Een schipper te Groningen wilde met een vlet zijn vrouw over het Slochterdiep brengen. Door het wankele vaartuigje verloor de man daarbij zijn even wicht, schoot in het water en zonk direct voor de oogen van zijn echtgenoote. Toen hij na een kwartier zoeken werd opgehaald, bleek hij reeds te zijn .overleden. Te Groningen is het paard van een melkventer door een spe lend draaiorgel verschrikt en op hol ge slagen. Naast den melkventer zat een 4-jarig meisje en beiden werden, doordat de wagen tegen een petroleumkar opbotste, over de straat geslingerd. Het meisje geraakte onder den wagen en werd met een hersenschudding en andere verwondingen opgenomen. De voer man werd eveneens gewond. Een koopman te Andel had het ongeluk van een rolblok te vallen. Hij kwam met het hoofd op den ver harden weg terecht en werd in bewusteloozen toestand naar huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Op den Benoordenhoutscheweg bij het Flatgebouw te 'sGravenhage heeft gis terenavond een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat een jongeman van 22 jaar het leven heeft gekost. Uit de richting-Lei den kwam, blijkbaar met groote snelheid, een auto, bestuurd door den 22-jarigen H. R., zoon van den directeur van het Hotel des Indes naast hem zat zijn broer. Uit de Van Hoytemastraat kwam een andere auto, die in de richting Leiden reed en waaraan voorrang had moeten worden verleend. Waarschijnlijk heeft de heer R. deze auto niet tijdig genoeg gezien, en voordat er iets gedaan kon worden ontstond een hevige bot sing, waarbij de uit Leiden komende auto enkele malen over den kop sloeg. De onge lukkige passagiers moesten beiden onder den wagen worden vandaan gehaald, waarbij de bestuurder een halswervelfractuur bleek te hebben bekomen, terwijl zijn broer slechts licht gewond was. In hoogst ernstigen toe stand werd de zwaar gewonde naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Een steekpartij. Een bewo ner der Nieuwebrugsteeg te Amsterdam is gisterenavond voor zijn huis door iemand uit de St. Olofssteeg in de borst gestoken. Om trent deze steekpartij vernemen wij nog, dat de bewoner van de St. Olofssteeg zich, om over een oude veete wraak te nemen, naar eerstgenoemde steeg had begeven, waar hij den persoon, tegen wien zijn woede gericht was, tartte, naar buiten te komen. Deze gaf hieraan gevolg, waarop hij onmiddellijk door den bewoner van de St. Olofssteeg werd aan gevallen en met een mes of een ander scherp voorwerp in de zij werd gestoken. De gewonde zakte ineen en daar hy veel bloed verloor, liet zich zyn toestand aanvankelijk ernstig aanzien. Per auto werd hij naar een der zie kenhuizen overgebracht. De dader vluchtte hij is echter bij de politie bekend. Een nieuwe type vis- schersvaartuig. Een nieuwe type visschersvaartuig uit IJmuiden, een motor- kotter van groote afmetingen, heeft op het Noordzeekanaal een proefvaart gemaakt die uitstekend geslaagd mag heeten. Het vaartuig dat een lengte heeft van 24 M. en 6 M. breed is, heeft een diepgang van 3 meter. Het werd gebouwd op de werf Vooruit te Spaamdam. Het is uitgerust met een Dieselmotor van 220 P.K. Op den proeftocht werd een vaart be reikt van circa 9 myien. Behalve den hoofdmotor bevindt zich aan boord een hulpmotor van 6 P.K. met direct gekoppelden dynamo. Het vaartuig is gebouwd voor de treilervisscherij op de Noordzee. Een aanranding. Gisteren middag heeft onder de gemeente Diemen een aanranding plaats gehad, waarbij zich eenige vreemde gebeurtenissen hebben afgespeeld, meldt „de Tel.". Omstreeks één uur werd een meisje van 19-jarigen leeftyd op een stille plek, grenzende aan het water, aangerand door een jongen man uit Amsterdam. Hy greep het meisje aan en er ontstond een wor steling, waarbij de kleeren van het slachtoffer gehavend werden. Het meisje verzette zich heftig en het einde was, dat het tweetal in het water viel. Zij krabbelden er uit en de aanrander bleek daardoor aanzienlek afge koeld te zijn. Hij sprong op zijn rywiel en reed weg, doch even later brak de trapper van de fiets. Omwonenden, die op het hulpgeroep van het meisje waren toegeschoten, wisten den dader te grijpen en waarschuwden de politie. Daar het te warm was om den aan rander, die zich verzette, eenigen tyd achter een in bedwang te houden, bond men hem eenvoudig met behulp van een koetouw aan een boom vast. Hy wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Jeugdherberg afgebrand. - Het vroegere landhuis Wolkenland te Beek (gemeente Berg), sedert korten tyd eigendom van het Amsterdamsch lyceum en als jeugd herberg ingericht, is gisterenmiddag totaal afgebrand. De vader der stichting, de heer Labruyère, heeft nog tevergeefs getracht met snelblusschers het vuur te stuiten. Verzeke ring dekt de schade. De brand is vermoedeiyk ontstaan doordat vonken uit den schoorsteen van de bijkeuken op het rieten dak terecht kwamen. Deze nieuwe jeugdherberg, die de volgende maand oficieel zou zyn geopend, zou gisteren door 62 jongens worden bevolkt. Deze zyn thans ondergebracht in hotels en zalen in de buurt. Een mislukte boottocht. Gisterennacht tegen twee uur kwam aan de Waalkade te Nymegen aan de stoomboot „Concordia" uit Den Haag met een gezel schap van 230 personen, meerendeels leden van een transportarbeidersbond. De boot was gisterenochtend om zeven uur uit Den Haag vertrokken en had volgens het plan om twee uur 's middags te Nymegen moeten zijn. Dat de boot een halven dag te laat kwam, wordt hieraan geweten, dat zij te zwaar beladen was en ongeveer drie uur by een sluis te Rotterdam had moeten wachten. De meeste onder het gezelschap aanwezige kinderen en vrouwen waren op de langdurige reis, waarop zy te weinig voedsel hadden gehad, onwel geworden. Het gezelschap trok diep in den nacht naar het café, waar een maaltijd was besteld, welke nu twaalf uur na den besproken tyd werd gebruikt. Meer dan honderd personen van het gezelschap voor wie in geen enkel hotel of logement meer plaats was, hebben den nacht verder in het café op stoelen of op den vloer doorgebracht. De samensteller van het reis plan, aan wien men het mislukken van den tocht weet, riep tegen de op hem verbeterenen de hulp van de politie in. Een windhoos. Een windhoos, vergezeld van een hevig onweder, heeft te Wyk-by-Duurstede belangrijke schade toege bracht aan te velde staande gewassen. Ook het fruit in de boomgaarden heeft veel ge leden. Dakpannen werden van de daken ge slingerd en vele ruiten werden verbrijzeld. Ook werden in om de stad eenige boomen door het hemelvuur getroffen. Belgische badplaatsen van een pest verlost. Sedert enkele weken was in de badplaatsen langs de Belgische kust een aantal speelhuizen ge opend, waar een z.g. behendigheidsspel „Ha- bilis" gespeeld werd. Het moet wél zijn, dat de noodige toelating van den fiscus was verkregen, daar de uit buiters gedurende geruimen tyd hun winst gevend baantje konden voortzetten. Tal van kleine bedienden en bijzonder hotelpersoneel verspeelde er zyn geld op. Onlangs nam de lokale politie van Oostende het materieel van het „habilis"-spel in be slag, doch dit werd teruggegeven op bevel van den onderzoeksrechter van Brugge, den heer Van Oeye. Niettemin werd een onderzoek ingesteld door de rechteriyke politie, afgevaardigd aan de kust door het parket van Gent. Dit onder zoek wees uit, dat het „habilis"-spel veeleer een kansspel dan wat anders was en dat win nen onmogelyk was. Vrydag IJ. werd reeds te Blankenberghe ingegrepen, maar zulks werd stil gehouden, daar de brigade van de kust een grooten slag in het schild voerde. In den nacht van Zondag op Maandag, op klokslag 10.30 werd ingegrepen in al deze speelhuizen. Te Ostende had de Van Iseghem- laan het byzonder te verduren. De rechteriyke politie, onder leiding van de heeren Spillaert en De Rouck, en met medewerking van de plaatselyke politie en de rykswacht, legde de hand op den inzet en het materiaal. In sommige huizen ging zulks niet zonder moeite. Een jonge kerel kreeg het aan den stok met een gendarm. Een vrouw moeide zich er mede met het gevolg, dat proces-verbaal opgemaakt werd. In de straten was er een byzondere orde dienst ingericht. Een groote wagen volgde de agenten om het materiaal op te laden. Een speelhuis, dat lont geroken had, had zijn deuren gesloten om Zondagmiddag op nieuw te openen. De speurbrigade was noch tans spoedig ter plaatse, maar vooraleer kon ingegrepen worden, legde het bestuur het spel stil onder voorwendsel dat er iets misging. En daarmede is de Belgische kust van een nieuwe pest verlost, dank zy de speurbrigade van Gent. Een nieuw staal-procédé. De Russische ingenieur Switsine heeft een nieuw procédé uitgevonden voor het vervaar digen van staal, waarby geen hoogovens noo- dig zijn. Het erts ondergaat een bewerking m een specialen oven, die veel eenvoudiger is dan het hoogoven-procédé. Deze speciale oven is eveneens geconstrueerd door ingenieur Swit sine. Geen onwelvoeglijke s t r a n d-p y j a m a 's. De politie van Yersey, één der bekendste Britsche Kanaal eilanden, heeft den oorlog verklaard tegen de strand-pyama's. Het werd te bar, meldt de „N.R.Ct." De autoriteiten hadden zoolang mogelyk een oogje dicht gedaan tegenover dit sierlijke kwaad, dat ongetwyfeld de aan lokkelijkheid van hun badplaats verhoogt, maar de vindingrykheid in het verhoogen van de luchtigheid van dit kleedingstuk is nu in enkele gevallen zoo ver gegaan, dat het niet langer kon. Een correspondent van een Engelsch blad geeft verslag van zyn bevindingen ter plaat se. Hy verteltGeen vacantieverblyf is zoo overstroomd met pyama's als dit eiland, waar de badgasten minder door regels en verorde ningen worden gehinderd dan op eenig an dere plaats in Groot-Brittannië. De straten van St. Heller hebben op het middaguur het aanzien van een Lido-scène in een operette. Een vrouw, die gewone kleeren draagt, ziet er uit als een ouderwetsche vreemdelinge. De morgenkoffie wordt gebruikt in pyama. De café's en restaurants zyn gesierd door de vroolykste kleuren. Maar niet alleen daar dit luchtige strandkleedingstuk wordt ook gedragen in de bioscopen, in winkels ,in trei nen en in dansgelegenheden. De meeste zor- gelooze vrouwtje, die in de warmte kantoren, fabrieken en andere dienstbetrekkingen ont vlucht zyn en nu genieten van de zee en de vrije natuur, zien er allerliefst uit in hun kleurige pyama's, maar het komt inderdaad voor, dat kleedingstukken, of moet men het anders noemen, gedragen worden, die zonder twijfel ongepast zijn. En hiertegen is de po litie van Yersey nu opgetreden. Wanneer een dame er volgens de meening van een politie man onwelvoeglyk uitziet (welk een precaire taak van het ja dan nee te bepalen wordt zij gewoonweg „opgebracht". Ik zag, vertelt de correspondent, een poli tieagent met een vrouwtje, gekleed in een pyama van teere roze, allerdoorzichtigste stof door de hoofdstraat naar het politiebu reau gaan en achter hen aan een groote me nigte van jongemannen en meisjes, die het paar in triomfeerende processie volgde en buiten bleef wachten tot de bekeurde lieftal ligheid weer losgelaten zou worden. Zoo gaat het op Yersey. En op het andere Kanaaleiland Guernsey Daar zijn van den kansel preeken gehouden tegen de onzede lijkheid der nieuwste vrouwelijke kleeding en toen daar op straat een juffrouw in badcos- tuum verscheen, schreef iemand een woeden den brief in de krant, onderteekend „een christen". De wraak eener vrouw.— In het dorp Audouville-la-Hubert bij Cher bourg leefde een echtpaar, ouders van acht kinderen, in voortdurenden onmin. De man mishandelde de vrouw en was reeds tweemaal wegens mishandeling veroordeeld, zonder dat deze veroordeelingen ook maar de geringste verbetering in de verhouding der echtgenoo- ten teweeg brachten. Maandag heeft de vrouw, door nieuwe dreigementen buiten zich zelf gebracht, wraak genomen. Terwijl haar man sliep, heeft zy een groote pan kokend water over hem uitgegoten, met het gevolg, dat de man, door verschrikkelijke brand wonden overdekt, in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis is gebracht. De vrouw, wier jongste kind vier maanden oud is, heeft men voorloopig op vrye voeten gelaten. Zij heeft gezegd haar daad te be treuren, welke zy verklaart door den staat van overspanning, waarin zy door het wan gedrag van den man was gebracht. Oproer in een Spaansche gevangenis. Dinsdag had in de ge vangenis te Sevilla een oproer van gedeti neerden plaats. Deze opstand zou verband houden met de verdwyning van Rada, den mecanicien van Franco, die ongesteld was en deswege naar het ziekenhuis werd ver voerd. De gevangenen, die elke verklaring weigerden, begonnen met het smyten van eetketels en het vernielen van deuren en vensters. Zij deden een aanval op de tralies hunner cellen, doch toen zy door de bewakers werden beschoten, kwamen zy weer tot kalm te. Een compagnie infanterie surveilleert in de omgeving der gevangenis, gereed om in te grypen. De gevangenis, die reeds langen tijd bouwvallig is, biedt thans met zyn vernielde deuren en vensters weinig waarborgen voor veiligheid. Merkwaardige scholen te B e r 1 y n. Het aantal zoogenaamde spe ciale scholen in Beriyn is zeer groot. Zoo kent men b.v. de school voor straathandelaars. Men leert daar hoe men zyn waren op de straat het beste kan aanbevelen, door geroep, geschreeuw en gebel. Men krygt onderricht om de aandacht der voorbijgangers te trek ken, hoe men inkoopen en hoe men verkoopen moet. Van meer belang is de onlangs opgerichte school voor winkelpersoneel, waar men eta- leeren, inpakken, warenkennis, vreemde talen en psychologische behandeling der klanten hert. Een nieuwigheid is de school voor het men gen van cocktails. Hier wordt het samenstel len van allerlei alcoholische en niet alcoho lische dranken geleerd. Ook bestaan er scholen voor dienstmeisjes en butlers, waar de leerlingen serveeren, de woningverzorging en den omgang met kinde ren leeren. Verder zyn er scholen voor chauffeurs, huisknechten, nrtisten en wat zeker niet het onnuttigste is een kookschool voor.... vrijgezellen. Een zeekasteel. Voor de „Compagnie de Navigation Sud-Atlantique" is thans te St. Nazaire een mailboot in aan bouw, die haar eerste reis van Bordeaux naar Zuid-Amerika op 29 September zal aan vaarden. Het schip meet 40.000 ton, heeft een lengte van 227.10 meter en een breedte op de wan delburg van 30 meter. De „Atlantuqie" is het grootste schip thans in de vaart op de Zuid- Amerikaansche landen. De luxe is buitenge woon groot en uitgevoerd volgens nieuwe be grippen en men heeft veel meer den indruk zich in een paleis te bevinden dan op een paketboot. De eetkamer van de eerste Idas, verlicht door groote vensters van 6.50 meter hoogte, heeft 20 meters breedte, 34 meters lengte en een hoogte van 9.50 meter. De groote salon, die met de eetkamer aan sluit by middel van een monumentale trap. heeft twaalf groote vensters van 7 meters hoogte en de volgende afmetingen9 meters hoogte, 22 meters breedte en 19 meters lengte. h Op de „Atlantique" beï straat van 140 m hoogte en 5 meters bre klas hutten uitkomen etalagekasten aantreft denheden te koop aan Ook vindt -men op ontspanningsgelegenhe< gen, tennis en golfplaa schatkamer, een wape: De cabines bieden, grootste comfort. Op de „Atlantique" 160 passagiers in ai cabines, 302 passagi passagiers tweede klas in het geheel voor 128 Om passagiers en per met elke reis inge^chee 6000 kilo gevogelte, 50. schen wijn, 40.000 lite flesschen champagne raai water en 15.000 flesschen. I lit Een leeuw In Starkville in den st zich een kleine kerk d de negers iederen Zo oefening houden. De dominee, de eer Zondag jl. midden in ling door de deur een i ken leeuw de kerk bil der dieren bleef verwo het gezelschap eens op gangers bemerkten eers de predikant wel en h verwonderen, dat de w bleven steken. De gelo niet, wat er gebeurde, seling in alleryl den k Ondertusschen liep c door de kerk naar he paniek los. Alles drong minder dan geen tyd dat de leeuw heer en i was. Hij gaapte eens den temmer, die inmi verschenen, naar zyn 1 hy al 17 jaar als een r had doorgebracht. D e u i t v 1 fiets. Te St. Etier overleden de heer Pier gehouden voor den uiti fiets is echter naar uitgevonden door een tuigkundige te Baarl chaux. Zijn vader was werk Hertog en de jonge Er leiding. Hij werd jn 18 In 1855 bracht een een „Draisine" om te mitieve fiets, Draisine vinder, baron Drais twee wielen, een stuu Men bracht haar in l punt van den voet op c Toen hij dit weinig zag, kwam de jonge E er pedalen aan te mi die het achterwiel in vader van den jongen bruik van deze uitvin fabriek te Parys. In 1894 is te Baarl Ernest en Pierre Micl brikanten van de fiets denkteeken opgericht. Honderdje De Duitsche genee heeft het verband nag en oud worden. In de krant „Der Raucher" meldt „de Tabakskoer over het onderwerp ni ten beslissen. Hy h leermeester, prof. von rooken en de daaruit sche nicotine-vergiftig der oorzaken van adei denten maakte dit ee zij gaven het rooken e Tot onderzoekingsm Greef genomen alle i jaar en daarboven v leven, (o.a. één van hoogbejaarden m zichheeft slechts heeft zyn leven lang tabak gebruiken is. A zijn nog) matige rooi Over het resultaat baasd. Hy had verwa derdjarigen een aant voorkomen of altham kers. Hy geeft toe da kalking kan bijdragei jarigen leed er het gr echter het leven niet hier bewezen. Een tr< aderverkalking 2500 vr onpleizierig maakt. En zoo besluit di bak levenverlengend over menigen benarde Roofoveri filiaal. Giste uur hebben twee m kwamen aanryden, op het filiaal van siten- Wechselban vers sommeerden den wezige gelden te ove handgemeen ontstonc vlucht per buitenstaat in de richting Hambi oenige duizenden mai d< e e v o fc F o o i e h y ander Voor het woord landen uitdrukkingen ken zin van het get hébben ze betrekking graag gebruikt, den spreekt i men In de var

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2