500 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No. 183< 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieuws SPORT BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Vrijdag 7 Augustus, des avonds 8 uur, een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: „Prinz Eitel Friedrich", marsch, H. L. Blankenburg Ouverture zur Operette „Die beiden Savoyarden" Jac. Offenbach „Interrompu", valse L. Montagne Fantaisie „Romantique", legende, L. Montagne Pauze. „Regina", ouverture, Serenade „Rococo", G. Rossini Erik-Meyer Hélmund Suite de Ballet „Les Millions d'Arlequin", Digo „Carmen", fantaisie sur l'opera de Bizet, M.J.H.Kessels „Friedensglocken", marsch, E. Urbach Een record-aantal zeebaden. Naar wij vernemen werden gisteren aan het zeebad alhier niet minder dan 1324 ba den genomen, het grootste aantal dat ooit werd bereikt. Nieuwe foto's in onze Tijdinghal. Wat er van het K.L.M. passagiers-vliegtuig overbleef, dat Dinsdagmiddag bij Waalhaven neerstortte. De passagiers bekwamen, wonder boven wonder geen letsel, de piloot en me canicien werden licht gewondeen tweetal interessante kiekjes van het concours hip- pique te Heerenveenenkele momenten uit den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, op de Veluwe verreden op 3 Au gustus jl.de straten van Leiden door ge weldige plasregens in een meer herschapen het opblazen van Nenijto-torens te Amster dam een straattafereeltje tijdens de warm te; van den heer Van Mierlo, den nieuwen directeur van de Kweekschool voor machi nisten te Amsterdamvan notaris Th. C. Smit, voorzitter van de Broederschap van Notarissen, te Amsterdam overledenvan generaal-majoor W. J. O. Schuurman, in specteur der artillerie, die eervol ontslag heeft aangevraagd. Vreemdelingenbezoek. Het bezoek van vreemdelingen van de Bel gische kustplaatsen was heden buitengewoon groot. Er kwamen niet minder dan 3450 pas sagiers mede. Behalve de veerboot „Koningin Wilheknina" werden ook de reserve-booten „Zeeland" en „Westersehelde" in dienst ge steld. Er werden 87 auto's overgezet. In de overeenkomstige week van 1930 kwa men 3600 passagiers mede en werden 50 auto's overgezet. Met de fiets te water gereden. Gisterenmiddag is een 72-jarige man aan de binnenhaven met zijn fiets te water gere den. Het ongeluk werd opgemerkt door den "werkman W. C. Maljers, die zich onmiddel lijk langs de paalhoofden liet zakken en den drenkeling wist te grijpen en hem zoolang boven water te houden tot hulp kwam opda gen, waarna de drenkeling behouden op het droge werd gebracht. MIDDELBURG. Algemeene Ned. Zuivelbond. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond houdt zijn algemeene zomervergadering op Woensdag 26 dezer te Utrecht. De heer C. Zwagerman, rykszuiveL. en veeteeltconsulent te Middelburg, zal daarin een inleiding hou den over de vraagWat valt uit de wijze, waarop het veehoudersbedrijf in Denemarken gedreven wordt, voor ons land te leeren OOST- EN WEST-SOUBURG. By het zwemmen verdronken. Gisteren kreeg de familie De P. alhier de droeve tijding dat hun zoon, Joh. A. de P. te Castricum bij het zwemmen is verdronken. Ringrijden. Zaterdag 8 Augustus zal alhier op het pr&njeplein naar den ring worden gereden. Er is nogal animo voor, wat bly'kt uit het aantal deelnemers, dat 20 bedraagt, en zal het ringrijden wel een heelen dag in beslag nemen. Gevonden voorwerpen. Kist met touw bij Zielman, Vliss. straat B 279. GROEDE. Vergadering van den gemeenteraad. Voorzitter de heer M. Waghto. Tegenwoordig alle leden. Mededeeling werd gedaan van verschillen de ingekomen stukken. Hierna werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden onderzocht. Na mens de commissie deelt de heer Becu mede, de geloofsbrieven in orde te hebben bevon den, waarna de voorzitter gelegenheid gaf tot stellen van 'vragen. Daar niemand het woord verlangde, werd met algemeene stemmen be sloten de geloofsbrieven goed te keuren en tot toelating te besluiten. In verband met dit besluit zegt de voorzit ter even een woord te willen richten tot het scheidende lid den heer Herman. Hij brengt hem dank voor de aangename samenwer king gedurende zijn zittingsperiode en voor hetgeen hij heeft gedaan in het belang van de gemeente. De heer Herman dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot toekennen van een verhoogd subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. Van genoemd bestuur is een verzoek inge komen om voor het loopende dienstjaar een verhoogd subsidie te mogen ontvangen van 750. In verband met de meerdere onder steuning aan behoeftigen door genoemd be stuur stellen Burg. en Weth. voor het ge vraagde bedrag te willen verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Hierna kwam aan de orde steun aan de werkloozen. Op dezen begrootingspost is geen bedrag uitgetrokken en snellen Burg. en Weth. voor hierop een som van ƒ1000 voor de a.s. winteruitkeering uit te trekken. Ook dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna worden behandeld de verschillende reclames welke zijn ingediend tegen de schoolgeldaanslagen. Vervolgens wordt besloten, de ter tafel ge brachte wijziging van de begrooting 1931 ter goedkeuring aan Ged. Staten te zenden. Van de R. Kath. school is het verzoek in gekomen om een voorschot overeenkomstig art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1931. Daar het verzoek in orde is bevonden wordt met algemeen stemmen besloten over genoemd dienstjaar een bedrag uit te keeren van 491.62. Ter tafel komt het verzoek van het bestuur der R. Kath. school om bijbouw van een derde lokaal. De voorzitter licht het verzoek nader toe, waarna de heer Becu vraagt, of den voorzit ter iets naders bekend is van het loopende gerucht, dat ook te Schoondijke een R. Kath. school zou worden gebouwd, wat natuurlijk vermindering van het leerlingenaantal voor de school alhier tot gevolg zou hebben en Groede alsdan niet tot bijbouw van een derde lokaal zou moeten overgaan. Wethouder De Vlieger deelt mede, dat hem bij informatie is gebleken dat het gerucht uit de lucht moet zijn gegrepen. Na verdere bespreking, wordt met algemee ne stemmen besloten, den bouw toe te staan. De voorzitter doet hierna voorlezing van het ingekomen adres van Burg. en Weth. van Bergen op Zoom, betrekking hebbende op de overbrugging van het Hollandsch Diep. Burg. en Weth. adviseeren, gezien het groot'e belang voor de Zuidelijke provincies, bij den ministerraad het adres krachtig te steunen, waartoe met algemeene stemmen v/ordt besloten. De voorzitter zegt, dat ingevolge de Amb tenarenwet voor 1 September een ambtena renreglement moet zijn vastgesteld. Burg. en Weth. stellen voor het reglement zooals het ter tafel is gebracht, te willen aannemen. Nadat door eenige leden inlichtingen wa ren ingewonnen, werd met algemeene stem men besloten, daarin de vacantleregeling vast te stellen op 18 werkdagen per jaar, de vacanties te nemen na gepleegd overleg met den burgemeester. Hierna wordt het reglement in zijn geheel met algemeene stemmen goedgekeurd. Op het ingekomen verzoek van het bestuur van de Nutsbewaarsohool alhier, om voor 1932 een subsidie te mogen ontvangen tot een bedrag van 1010, wordt met algemeene stemmen goedgunstig besloten. Het punt „aanschaffing vuilniskar voor den gemeentewerkman" geeft aanleiding tot een langdurige discussie. Na het voor- en nadeel van verschillende modellen wagens te heb ben besproken, wordt met algemeen stemmen besloten onder de ambachtslieden alhier woonachtig het maken van een dergelijke kar op te dragen en wel aan den laagsten inschrijver. Van de rondvraag wordt door den heer Becugebruik gemaakt door den voorzitter te vragen, of momenteel nog niets naders be kend is geworden van de openstelling van den nieuw aangelegden weg, waarop de voor zitter ontkennend antwoordt, doch den heer Becu- mededeelt, mogelijk in een eerstvolgen de vergadering hieromtrent meer te zullen weten. OOSTBURG. Rijkskweekschool te Oostburg. Bij beschikking van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen zijn tot kweekelingen bij de rijkskweekschool te Oostburg benoemd de volgende leerlingen Klasse II. Fenijn, Breskens J. Ver- schoore, GroedeD. Kareis, Waterland kerkje Ja. Labijt, NieuwvlietJ. Haars, EedeD. Meeuse, WaterlandkerkjeLe. Vercouteren, Retranchement H. Willem- sen, BiervlietJ. de Bliek, Nieuwvliet Se. Lucieer, Nieuwvliet; Ca. de Visser, Draai brug Jo Snoep, NieuwvlietJ. Fremouw, OostburgR. Demilde, AardenburgG. Cal- laert, HeilleNa. Wisse, BreskensJe. de Smidt, Breskens G. van der Vlugt, Groede A. van der Linde, Hoofdplaat. Klasse IIJ. C. Haartsen, Schoondijke P. de Hullu, OostburgA. W. Kaan, Ter Neuzen W. G. R. Trapman, Aardenburg. Klasse III J. J. Almekinders, Sluis W. C. uyt den Bogaard, Sas van GentF. Klaay- sen, BreskensP. H. J. Melieste, Breskens. Besmetteiyke ziekten. In de week van 26 Juli tot en met 1 Au gustus zfjn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk en wel 1 geval in ieder der gemeenten Boschkapelle, Grijps- kerke, Sluis en Stavenisse. Postduiven. De postduivenver- eeniging „de Vriendenkring" hield haar wed vlucht vanuit Groningen, afstand 283.3 K.M. Los 6 uur. Aankomst eerste duif om 2-26-7 uur. De prijzen werden als volgt behaald le, 4e en 6e pr. W. B. J. Visser 2e en 11e pr. M. C. de Buck 3e en 5e pr. P. Lippens, 7e, 9e en 10e pr. G. Jacobs 8e pr. H. Peeters en 12e pr. A. Peeters. HET PLAN-HOOVER. Inzake de werkzaamheden van de commis sie van deskundigen voor de detailuitwerking van het plan-Hoover, die de volgende week wederom een plenaire zitting zal houden, verluidt in Enjelsche kringen, dat de berich ten, die tot dusverre over de gevoerde onder handelingen in omloop zijn gebracht, te op timistisch zijn geweest. Weliswaar is in de laatste dagen een overeenstemming bereikt, doch de afspraken des deskundigen dragen slechts een voorloopig karakter en moeten in ieder geval nog door de betrokken regeerin gen worden goedgekeurd. Naar het schijnt bestaan tusschen de Engelschen en Italianen controversen in zake de leveranties van kolen aan Italië. Bfj de onderhandelingen schijnen de des kundigen zich op de meeste punten, welke door de kleinere staten zooals Griekenland, Zuid-Slavië enz. naar voren zijn gebracht, niet bevoegd te hebben verklaard, daar zij een geheele reeks juridische problemen op wierpen. In zake de leveranties in natura zijn nog talrijke details onopgelosthierover moet te Parijs en te Berlijn verder worden onderhandeld. Inzake de Belgische marken overeenkomst is de deskundigencommissie van meening, dat deze kwestie direct tus schen België en Dpitschland behandeld moet worden, DE REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. De door rijkskanselier dr. Bruning gehou den radiorede wordt door de geheele Fran- sche pers gepubliceerd en ten deele van com mentaar voorzien. In dit verband noemt men de rede een moe van deze verklaring en vooral wordt de na druk gelegd op die passages in de rede, waar in over een verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland gesproken wordt. In dit verband nomt men de rede een moe dige daad van den staatsman, die den gun- stigen indruk, welken hij bij zijn bezoek aan Parijs heeft gewekt, volkomen heeft beves tigd. De bladen spreken de hoop uit, dat het aanstaande bezoek van de Fransche staats lieden aan Berlijn een belangrijk moreel ge volg zal hebben ter ontspanning van de be trekkingen tusschen beide landen. De radicale „L'Oeuvre" prijst in de rede voering, dat dr. Bruning koelbloedig en vast beraden den toestand heeft geschilderd, zoo als deze is. Het blad „La Republique" schrijft, dat de rede van dr. Bruning een loflied is op het vertrouwen in de internationale solidariteit. Als dr. Bruning, niet slechts voor het Duit- sche volk, doch ook voor het Fransche voik gesproken heeft, dan heeft hij de juiste woorden gevonden. Slechts de bladen van Coty blijven zich wantrouwend toonen ten opzichte van Duitschland, ondanks de duidelijke verklaring van den rijkskanselier. De Amerikaansche bladen brengen Bru- ning's redevoering in vollen omvang, waaroij de „Times" er de aandacht op vestigt, dat het Duitsche volk reeds veel gedaan heeft om in de plotseling uitgebroken paniekstemming verbetering te brengen, alsmede ter opheffing van de financieele crisis. De „Herald Tribune" en de „Times" melden verder in verband met de gisteren gehouden bankiersconferentie, dat men in bankiers kringen te New-York verwacht, dat de con ferentie van Bazel een herziening van het plan-Young zal voorstellen. HET PRUISISCHE REFERENDUM. Zondag a.s. wordt in Pruisen de volksstem ming gehouden over de door de Stahlhelm en de communisten geëischte ontbinding van den Pruisischen Landdag. Pruisen telt onge veer 27 millioen stemgerechtigden. Om een voorstel te doen aannemen, dient de volstrekte meerderheid der stemgerechtig den er zich voor uit te spreken. In dit geval dus ongeveer 13.500.900 kiezers. Bij de Rijksdagverkiezingen in September jl. hebben de partijen der rechtsche oppo sitie 9.250.000 stemmen gekregen. De communisten, die een paar weken ge leden besloten hebben eveneens voor de ont binding van den Pruisischen Landdag te stemmen, kregen in September 3 millioen stemmen. Alle plaatselijke verkiezingen, welke in de laatste maanden plaats hadden, brachten echter het bewijs van een steeds doorgaande verschuiving naar uiterst links en uiterst rechts. Daarenboven heeft de Duitsche Volksparty besloten haar volgelingen aan te zetten ook voor het rechtsche voorstel te stemmen, al hebben niet alle leiders der partij deze tactiek goedgekeurd (Curtius o.m. verklaarde er zich tegen) Als alle kiezers, die in September rechts of communistisch gestemd hebben, zich thans voor de ontbinding van den Landdag uit spreken, dan zouden er nog ongeveer één millioen aanhangers der Volkspartij en nieu we volgelingen van Hitler of van Moskou moeten ja ontwoorden op de gestelde vraag betreffende den Landdag, om rechts aan een succes te helpen. In sommige rechtsche kringen houdt men het ervoor, dat men veel meer dan de helft der uit te brengen stemmen zal krijgen. Intusschen hopen de middenpartijen centrum en sociaal-democraten in de eerste plaats dat het, zy het dan ook slechts be trekkelijke succes van Bruning in de buiten- landsche politiek, de positie van uiterst rechts en uiterst links in de laatste dagen verzwakt heeft. DE REIS DER DUITSCHE MINISTERS NAAR ITALIË. Officieel wordt thans het volgende pro gram voor het bezoek van de Duitsche mi nisters, dr. Brüning en dr. Curtius aan Rome bekend gemaakt. De Duitsche gasten arriveeren Vrijdag morgen te 8.15 uur aan het hoofdstation te Rome en zullen hun intrek nemen in het Grand Hotel, als gasten van de Italiaansche regeering. Des morgens zal Mussolini de bei de ministers in tegenwoordigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, in het palazzo Venezia ont vangen. Daarna zullen Mussolini en Grandi het bezoek der Duitsche ministers beant woorden. Des middags biedt Grandi den gasten een lunch aan in de villa Borghese. In den namiddag zullen Brüning en Curtius een bezoek brengen aan Tivoli en zal hun in de Villa d'Ete een thee worden aangeboden, 's Avonds biedt Mussolini in hotel Excelsior den Duitschen ministers een banket aan, waarbij de beide regeeringshoofden een tafel rede zullen uitspreken. Zondagmiddag te één uur gebruiken de ministers de lunch in de Duitsche ambas sade. Behalve Mussolini en de andere minis ters is ook de president van de Italiaansche Kamer uitgenoodigd, alsmede vele vooraan staande persoonlijkheden. Het staat nog niet vast, wanneer de Duitsche ministers him be zoek aan het Vaticaan zullen brengen. Waar schijnlijk echter zal dit bezoek Zaterdag plaats vinden. Nadat de meeste Italiaansche bladen gis terenavond reeds hartelijke begroetingsarti kelen aan het adres van de beide Duitsche ministers hadden gewijd, wijden de och tendbladen meer aandacht aan het crediet- vraagstuk en de economische problemen. De „Popoio di Roma" is ervan overtuigd, dat het bezoek in het kader der Europeesche politiek een belangrijke gebeurtenis is, en dat het direct contact tusschen Duitschland en Italië de samenwerking zal bevorderen en tot de rust der volkeren zal bijdragen. Het blad publiceert verder den tekst van de radiorede van dr. Brüning zonder veel com mentaar eraan toe te voegen. Opgemerkt wordt slechts, dat, terwijl de eerste radio rede van dr. Brüning internationale gevolgen heeft gehad, deze rede hoofdzakelijk tot het Duitsche volk gericht was. HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN. Aan de „Kölnische Ztg." wordt uit Berlijn t gemeldHet zou aan den wensch van de Duitsche regeering beantwoorden, indien het tegenbezoek der Fransche staatslieden, dat afgesproken werd bij het bezoek der Duitsche ministers in Parijs, plaats kon hebben binnen een niet al te grooten afstand van het a.s. bezoek van Brüning en Curtius aan Rome, omdat men de gansche reeks dezer bezoeken als een uniforme politiek tot ontspanning der internationale atmosfeer en tot systema tische samenwerking der verantwoordelijke staatslieden beschouwt. Men hoopt daarom in de Berlijnsche kringen, dat het Fransche bezoek nog in deze maand zal kunnen plaats hebben, daar anderzijds reeds op 30 Augus tus met de bijeenkomst der Europeesche commissie, de Geneefsche werkzaamheden beginnen, welke de aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken ver- eischen. Het meest practische zou daarom zijn, alleen reeds om den Duitschen staats ministers een korte rust te gunnen, indien 'net Fransche bezoek kon plaats hebben kort voor de bijeenkomst te Genève. Wij gelooven daarom dat om deze redenen aan de Fran sche staatslieden de tijd tusschen 24 en 29 Augustus voorgesteld zal worden. Dat dit bezoek misschien het belangrijkste zal blijken onder alle minister-bezoeken, ligt voor de hand en men mag verwachten, dat het van beide zijden zoo zorgvuldig mogelijk voorbereid zal worden. Men heeft in dit verband de oprichting, vóór eenige dagen, te Parijs, van een com missie voor internationale overeenstemming, geestdriftig toegejuicht, omdat de aanzien lijke en invloedrijke persoonlijkheden, die deel uitmaken van de commissie, de ver wachting rechtvaardigen, dat zij het inricht der noodzakelijkheid van een Duitsch-Fran- sche toenadering in Frankrijk bevorderen zal. Naar wordt gemeld, tracht men van Duitsche zijde een dergelijke commissie in het leven te roepen, en het zou zonder twijfel een gunstig voorteeken zijn, indien deze commis sie bij het Berlijnsche bezoek der Fransche staatslieden voor het eerst kan optreden. DE FRANCTIREURS-OORLOG. De „Soir" heeft professor Fernaud Mayen- ce, hoogleeraar aan de universiteit van Leu ven geïnterviewd over het onlangs verschenen boek van dr. Oswald, verbonden aan het Duitsche rijksarchief, getiteld „Der Streit um den belgischen Franktireur-Krieg". Prof. Mayence deed opmerken dat al heeft het boek van Oswald, dat ongunstig is voor da Belgen, het uiterlijk voorkomen van een werk, geheel opgesteld volgens wetenschappelijke methoden, het voornaamste betoog van den schrijver geput uit het Witboek van 1915, dat volgens prof. Mayence uit geschiedkundig oogpunt in den waren zin des woords een vergiftigde l~on is. De Leuvensche hoogleeraar heeft aan Os wald een brief geschreven, waarin hij het voorstel van dezen aanvaardt inzake een in ternationale enquête-commissie buiten be moeiing der regeering om gevormd en be staande uit 4 hoogleeraren, buiten Duitsch land en België gekozen en door een vijfde be kende persoonlijkheid gepresideerd. De com missie zou alleen tot taak hebben de waarde van de documentaries onderscheidenlijk van Oswald en Mayence na te gaan en voor alles van de verklaringen, voor de Duitsch-Belgi- sche enquete-commissie afgelegd. Zy zon zoo noodig de getuigen kunnen oproepen die indertijd voor deze commissie verschenen. De commissie zou volgens prof. Mayence natuurlijk te Leuven moeten zitting houden. De „Soir" is benieuwd naar het antwoord van Oswald. EEN INTERNATIONAAL DEMOCRATISCH VREDESCONGRES. Als inleiding van het 11e internationaal democratisch vredescongres, dat onder leiding van den heer Marc Sangnier van Parijs van 5 tot 9 Augustus te Constanz wordt gehou-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1