500 300 150 25 DINSDAG Souper Dansant bij Kaarslicht :ht No. 181 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraet 58-60, Vlissingen. lelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1000 EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws GROOT GECOSTUMEERD BAL BUITENLAND Iz Dias. 10.35 Gra- l 10.00 K.R.O. Gra- Idienstig halfuurtje. 5 Concert, trio 1.45 Touwenuurtje. 3.00 Tamofoonplaten. 4.30 Ids voor de binnen- |en. 7.00 Lezing. 7.30 Politieberichten, leert en declamatie pfoonplaten. 1.35 Morgenwijding. I Orkestconcert. 2.25 pates voor viool en 5.35 Kinderuurtje. Jieuws- en weerbe- 7.20 Lezing. 7.50 8.20 Kwintet. 9.20 9.50 Taptoe. 10.15 |g taptoe. 10.41 Or- taptoe. 11.20 Or- taptoe. P25 M. 8.05 en nofoonplaten. 8.20 |razanger. Daarna Orkestconcert. 6.05 hgen. 6.50 Gramo- (richten. 8.20 Or- 9.20 Concert. *t. 6.05 Kinderuur- I. '7.35 Lezing. 7.50 lert. lö en 10.35 en 11.20 pnplaten. 1.25 Or_ pcert. 8.20 Gramo- [en solisten. 12.20 Orkestcon- Izang. 8.20 Orkest- |9.20 Piano-recital. jDansmuziek. Gramofoonplaten. nofoonplaten. 1.15 blaten. 3.20 Lezin- Jzingen. 8.20 Con- Izing en berichten loncert. PE KOMENDE jjhouwing vooraf. is de avond voor van Albert van iolist Sam Swaap It beroemde viool- liet het gloedvolle I finale in e kl. t. It het Schumann- pn) waar het ro- levoerd wordt. De Irten kunnen ook Tophalen. De con- I onder leiding van ■ond uitgezonden pet grootste pia- bff, solist Arse- laan Chopin doet Jerk persoonlijken |geleiding als een Ken in de piano- I kunnen wy' geen er echter geen pk op een andere Red. [73.3 te Aberdeen. 12.2 te Janmayen ld van 4 Augus- J-Oostelijke wind. krschijnlijk droog LIJNEN Southampton |i Ouessant Bahia Dungeness te Marseille Tuli Kaap Bon Amst. verwacht Juli Gibraltar van Durban te Antw. Antw. A ijkheden, nz. Insdag, Donder- Thé Dansante, dansante, en middag en Woensdag- en mte. Jagelyks soirée- dags Thé-dan- s, Fietsen :n. uur 9.16 9.15 JSSINGEN 17.58 18.32 19.14 VUSSINöSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 P regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvingei gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI| HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAOBl ADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. propaganda Kunstavond Nederlandsche Blindenbond. Britannia. Drie kwartier werd het aanvangstijdstip verschoven, doch de belangstelling bleef ge ring. Toch heeft de leiding doorgezet, zij het met een bekort program. Dat blinde menschen tot mooie, zelfs zeer schoone dingen in staat zijn hebben we gis teravond weer eens ervaren. We hebben reeds verschillende avonden van den N. B. B. mede gemaakt deze was, wat het gebodene op kunstgebied betreft, wel de meest interes santste. Er was dan een voortreffelijk pianist, Thierry van Driest te den Dolder, die een Etude van Chopin, Beethoven's Mondschein- Sonate en het beroemde Praeludium van Rachmaninov met talent vertolkte. Juist die „Mondschein" leek ons in verband met de geschiedenis van haar ontstaan de com ponist beeldde voor een blind meisje den maneschijn in tonen uit gelukkig gekozen. Treffend is de innerlijke tragedie in het andante belichaamd, daarnaast echter vinden we den jubel in het allegretto en de wils kracht in het Presto. De krachtige wil om het leven te leven in al zijn schoonheid Herman Bresser, bariton te Arnhem, bleek een zanger met fraai geluid, vooral in de diepte, en rijpe voordracht. Hij vergastte op de Schotsche ballade „Tom de Reimer" van Loewe, daarbij pianistisch gesecundeerd door van Driest. Een drietal gedichten van Adama van Scheltema De Stilte, Moed en De Dijk werden door den declamator Henry van den Heuvel te Utrecht teekenend van dictie ten beste gegeven. Alle artisten hadden een warm applaus te incasseeren. Ook de bondspropagandist, de heer Joh. van den Berg te Oosterbeek, mogen we tot de kunstenaars rekenen, want hij beschikt wèl over de gave der welsprekendheid. In een kort, gedocumenteerd, gloedvol betoog heeft hij weer de oplossing van het blindenvraag- stuk in Nederland bepleit. De blinden willen geen paria's, geen lastposten zijn, doch in dienst der gemeenschap stellen hun geheele hart, hoofd en handen. Dat zij zulks kunnen is afdoende bewezen in de vele betrekkingen en beroepen van allerlei schakeering door hen bekleed en uitgeoefend. Daar de wereld 2.300.000 blinden telt, is het blindenvraagstuk van een internationale draagwijdte. Spr. deed dan ook een beroep op hen, die over een paar goede oogen beschikken, om hun blinde medemenschen te helpen die plaats in de maatschappij en de samenleving te verkrij gen, waarop zij als menschen aanspraak mo gen maken. Was de belangstelling deze reis niet groot, sympathie met het streven van den N. B. B. was er wel, want er werden weer eenige abonnementen op de ,31indenbode" geno men. Zoo wierp deze avond toch nog succes af. Dat echter alle Vlissingsche en Middel- burgsche lotgenooten afwezig waren zij toch dienen in de eerste plaats het krachtige werk van den bond door hun tegenwoor digheid moreel te schragen valt niet goed te praten. Een volgende maal zij men op zijn post en zette aldus kracht bij aan het „Frappez, frappez toujours" van den N. B. B. Eens moet en zal dan de overwinning be haald worden. Doch ook op u komt het aan O. Foto's Tydinghaï. Van de nieuw ontvangen collectie vermel den w« de volgende Een tweetal foto's van de lange afstand- zwemster Martha Snel, die Zondag een oefen tocht maakte langs de kust van Noordwyk naar Scheveningenenkele foto's genomen tijdens de opening van het nieuwe zwembassin te Tilburg van de arthletiekwedstryden te Haarlem op Zondag jl.van de schietwed strijden te Driebergen, georganiseerd door de Kon. vereeniging van Ned. Scherpschutters van de Nederlandsche Landen-equipe op geweer, welke heeren dit jaar Nederland zul len vertegenwoordigen by de wereldkam pioenschappen te Lemberg van vde bloemen hulde, gisteren te Soestdyk gebracht aan H.M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van haar 73sten verjaardag. Grand Hotel Britannia* Th het Grand Hotel Britannia wordt woensdag 12 Augustus een groot gecostu- toeerd bal gegieven, waaraan yerschillende attracties verbonden zijn. Er zullen verschil lende prachtige prijzen voor de mooiste cos tumes worden uitgeloofd. Het bal, waarbij ook een souper-dansant behoort, is alleen toegankelijk bij reserveering. Men wil dezen carnaval-avond maken tot het bal in dit seizoen, dat in de prachtige kurzaal zal worden gevierd. Er zal niets' worden nagelaten om dezen avond in elk opzicht te doen slagen. De be langstelling zal zeker buitengewoon groot zijn. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie. V. R. B. Bij de demonstratie der V.R.B. Zaterdag jl. heeft de 14-jarige Frits van Anraad niet 30, doch 33 seconden onder water gezwommen. Radion waseht alleen. De reclame voor het nieuwe waschmiddei Radion, welke Zaterdag zoo hoog in de lucht de aandacht trok, ging uit van de N.V. Le ver's Zeepmaatschappij te Vlaardingen, die ook de andere alom bekende artikelen als Sunlightzeep, Lux, Rinso, Vim en Luxe Toi letzeep in den handel brengt. De reclame werd gemaakt met een aan de Sadena te Brussel toebehoorend vliegtuig, dat achter zich mede nam een wit doek van ongeveer 30 meter lengte, waarop in letters van 5 meter hoogte geschreven stond „Radion wascht al leen". Een electrische broodsnijmachine. Door den heer J. Beun, Nieuwendyk 53, is een electrische broodsnijmachine in gebruik genomen. Deze machine snijdt in een mini mum van tijd het brood geheel automatisch. Het cirkelvormige excentrisch daaiende mes snijdt zoo glad als een scheermes door het brood, zoodat dit in het geheel niet ingedrukt wordt. Het gesneden brood wordt in een speciale zak verpakt, waarin men het laat tot het oogenblik tot men de sneedjes noodig heeft. Het brood blijft buitengewoon lang versch. De bijzondere wijze van snyden heeft hierop grooten invloed. Vooral voor padvin ders die buiten gaan kampeeren is het op deze wijze gesneden bood zeker aanbevelens waardig. Men kan by den heer Beun nadere inlich tingen omtrent deze machine verkrijgen. Het is de eerste broodsnijmachine welke in onze provincie is geplaatst. MIDDELBURG. Verlichting van het stadhuis. Het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg heeft besloten, niettegenstaande de kermis, het stadhuis morgenavond te 10 uur toch te doen belichten. Bond van R.-Kath. gemeenteraadsleden. Door het rykskieskringbestuur Middelburg is besloten tot oprichting van een Bond van R.-Kath. gemeenteraadsleden. Aan de kies verenigingen zijn uitnoodigingen gestuurd. ZOUTELANDE. Ingekomen: M. E. Wage, van Aar denburg P. Simonse, van Koudekerke. Vertrokken: J. Tjaarda en gezin, naar MiddelburgA. B. Corstanje, naar Mid delburg. IERSEKE. Een jubileum. Onder groote belangstelling herdacht Za terdag de heer P. de Vey te Ierseke den dag, dat hy gedurende 40 jaren de functie van gemeente-secretaris en gemeente-ontvanger bekleedde. In een buitengewone raadszitting werd hy door het college van Burg. en Wefch. gecomplmenteerd. Van 1 Augustus 1883 tot 1 Juli 1885 was de heer De Vey als volontair werkzaam op de gemeente-secretarie te Rilland-Bath. Van 1 Juli 1885 tot 1 Mei 1886 was hy in gelyke betrekking werkzaam te Wemeldinge, waarna hy vanaf dien datum tot 20 Juli 1886 weer te Rilland-Bath op de secretarie werkzaam was. Op 20 Juli 1886 werd hy benoemd tot klerk te Ierseke, welke functie hy tot 1 Fe bruari 1890 waarnam. Vanaf 1 Februari tot 1 Augustus 1890 vervulde hy de betrekking van commies ter gemeente-secretarie te Mid delburg. Van dien datum af was hy wederom werkzaam op de secretarie te Ierseke, waarna hy op 1 Augustus 1891 benoemd werd tot secretaris van die gemeente. Gedurende den tyd dat de jubilaris daar als secretaris fun geert en ook den tyd voed hy deze betrek king vervulde heeft hy zich steeds als eer plichtsgetrouw ambtenaar doen kennen. BRESKENS. Het muziekconcours. Ook de derde dag van het muziekconcours mag uitermate geslaagd genoemd worden. Na afloop van de volksspelen (kinderspe len) gaf het zoo zeer bekende muziekgezel schap „Apollo" van Wissekerke, directeur de heer C. Flipse, een eenig mooi concert, dat vele muziekliefhebbers uit het land van Cad- zand naar Breskens trok. Vervolgens gaf het Mannenkoor van Eede, directeur de heer A. Standaert, nog een uit voering, waarna tot slot een bal champètre gehouden werd. HOOFDPLAAT. Malversaties. Naar verluidt zyn malversaties gepleegd by den calamiteuzen Hoofdplaatpolder te Hoofdplaat. Reeds sedert geruimen tyd wor den de boeken van den ontvanger-griffier E A. J. P., van dezen polder onderzocht door een deskundige in polderzaken. De onregel matigheden moeten loopen over verscheidene jaren en zich in hoofdzaak bepalen tot de door de ingelanden betaalde, doch niet ver antwoorde belastinggelden. Het tekort moet reeds 24.000 beloopen. OOSTBURG. De A. T. O. Door den heer Jac. Smeets te Oostburg en een groot aantal andere handelaren in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd een request aan den minister van waterstaat gezonden, waarin met klem wordt gewezen op de scha- delyke gevolgen, welke het bedrijfsleven al daar ondervindt van de inmenging der N.V. A.T.O., er op wyzende dat de A.T.O.-prakty- ken in hooge mate schadeiyk zyn voor de gevoelens van saamhoorigheid van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland. Zy verzoe. ken den minister de A. T. O. te willen ver bieden zich nog langer in deze zuiver Zeeuwsch-Vlaamsche aangelegenheid te mengen. Een ernstige aanrijding. Zaterdagavond had op den weg tusschen Krabbend yke en Rilland een ernstige aanrij ding plaats. Een scharenslyper uit Bergen op Zoom werd door een auto zoodanig aangere den, dat men voor zyn leven vreest. Zee- en kustvisschersvaartuigen. By beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw is bepaald, dat door de zee- en kustvisschersvaartuigen, thuisbehoorende te Hoek moet worden ge voerd het letterteeken H.O.K. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en Intrede. Zondagmorgen werd bij de Ned. Herv. ge meente te Heinkenszand candidaat De Wil- legen in zyn dienstwerk bevestigd door prof. Van Veldhuizen van Groningen, met een predikatie over 1 Cor 3:9, le gedeelte. Des namiddags deed ds. De Willegen zyn intrede met een predikatie over Hebr. 12 vers 2, le gedeelte. Na de predikatie sprak hy verschillende autoriteiten van gemeente en kerk toe, en werd hy toegesproken door den consulent ds. Van Oeveren. Door de gemeente werd den nieuwen predikant toegezongen Gez. 224, het le en 5e vers, Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit haar verschillende fondsen de na volgende toelagen verstrekt Uit het fonds ter voorziening in de geeste- lyke behoeftenTer Neuzen 100 voor lo kaalhuur tot het houden van godsdienst oefeningen te Sluiskil. Uit het fonds tot verbetering der schraal ste predikantstractementenKleverskerke 450, Meliskerke 804, Ouwerkerk 250, Katfcendyke 300, Hoofdplaat 500, Water landkerkje 750, Retranohement 308, Sas van Gent 160. Uit de Generale KasVrouwenpolder, her stellingswerken 500 Ouwerkerk, kerkekas 300; Hansweert, kerkelijke administratie ƒ250 Wissekerke, voor den arbeid te Geersdyk 200 Ter Neuzen, voor den gods dienstonderwijzer te Sluiskil 200, De Ned. Helrv. gemeente té Amsterdam. Het „Algemeen Weekblad" ontleent aan de Wijkbode", het wykblaadje van ds. Van rloogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, eert'ge mededeeïingen aangaande de Hewormde gemeente te Amsterdam en si Hoft.fl ««-üBEosfeaesfala»*9 99 Woensdag 12 Augustus, des avonds 8 uur, Diverse attracties. Prachtige prijzenvoorde mooiste Costuums Het Bal van het seizoen, Entrée f 1.50 en belasting. Alleen toegankelijk bij reserveering, dus bestelt nu Uw tafel voor het Souper en het Bal. Telefoon 80 en 194, schijft„Het is inderdaad ontstellend wat we te hooren krygen. Van deze grootste Her vormde gemeente van de wereld, die 225.000 zielen telt, gaan nog 9000 ter kerk van de 41.000 stemgerechtigden nemen nog 8500 aan de kerkelijke stemmingen deel. De meele vende gemeenteleden worden op 30.000 ge schat. De kerkeraad van onze hoofdstad be staat bijna uitsluitend uit de kleine burgery, de heeren ontbreken bijna geheel. Alleen hun geld wordt nog geaccepteerd, zij zeiven niet meer." Ger. Kerken. Tweetal te Ierseke ds. U. Elgersma te Haamstede en ds. H. Smit te Rottevalle. Ger. Gem. Tweetal te Aagtekerke ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. W. C. Lamain te Leiden. Examens. Voor de acte Fransch lager onderwys zyn te Utrecht geslaagd de dames J. Cysouw te Wemeldinge en H. van der Linde te Wisse kerke. Examens voor machinisten. De commissie voor de machinisten-exa mens zal, aanvangende 1 September 1931 zit ting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot dit examen te wor den toegelaten, kunnen worden ingezonden van 4 Augustus af en moeten den voorzitter der commissie, onder overlegging van de in art. 7 van het reglement voor de machinis tenexamens bedoelde bescheiden, vóór 15 Augustus hebben bereikt. RECHTSZAKEN Een ontrouw postbeambte. De gewezen kantoorhouder te Dinter, P. v. d. M., werd door de rechtbank te 's Bosch veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens verduistering en valschheid in ge schrifte in dienstbetrekking gepleegd. Ver dachte had gedurende eenige jaren in totaal ƒ9000 verduisterd en spaarbankboekjes en girobiljetten vervalscht. De eisch was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. DE REDE VAN MUSSOLINI. Omtrent de rede, door Mussolini Zondag te Ravenna gehouden, meldt de Romeinsche correspondent van de Engelsche „Daily Te legraph", dat de passage over de betrekkin gen, welke Italië met het buitenland wenscht te onderhouden, naar men meent, ook be doelde te slaan op het Vaticaan. Zyn met nadruk afgelegde verklaring dat hy is voor den vrede „met alle Staten zoowel met die ver weg als met die dichtby zelfs zeer dichtby", wordt uitgelegd als een uitnoodi- ging aan het Vaticaan om het verleden te vergeten en aan het geschil, dat nu reeds 3 maanden duurt, een einde te maken. De correspondent bericht verder nog, dat in fascistische kringen wordt beweerd, dat de opmerkingen van den Duce gunstig zyn op genomen binnen de muren van den Pause- ïyken staat, maar dat, zooals gewoonlyk, van het Vaticaan zelf geenerlei commentaar naar buiten wordt vernomen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. De Fransche senator De Jouvenel heeft Zondag te Boulogne-sur-Mer een zeer op merkelijke rede voor den vrede en de ontwa pening gehouden. Hy zeide o.a., dat de vrede niet uitsluitend een zaak van goeden wil en goede internatio nale betrekkingen is, doch ook vooral van een organisatie der geheele menschelykö maatschappij. Deze organisatie hangt in de eerste plaats van het economische evenwicht in Europa af, dat echter noch door de regeeringen, noch door de bankiers alleen tot stand kan wor den gebracht. Als een middel ter bereiking van dit doel acht de Jouvenel vooral van belang een door de regeeringen gecontroleerde overeenstem ming tusschen de leiders der Fransche en Duitsche productie. Dit zou de meest soliede grondslag voor den vrede zijn. Een Duitsch-Fransche overeenkomst voor den bouw van luchtschepen zou de inleiding kunnen zijn voor de vorming van een inter* nationale strijdmacht ten behoeve van den Volkenbond. Een organisatie van de spoorwegen zou het meest veilige middel tegen een mobilisatie van het eene land tegen het andere zyn Met betrekking tot de ontwapening ver* langde de Jouvenel dat Frankryk op de con* ferentie van het volgend jaar met positieve voorstellen voor den dag zal komen. Hy be sloot zyn rede met den wensch dat het ver* langen naar welvaart en geluk zal zegevieren over de eerzucht van revanche en annexatie, EEN INVALIDEN-SCHANDAAL IN BELGIE. De Brusselsche corespondent van „de Maasbode" meldt Een speciale commissie heeft, onder voor zitterschap van staatsminister Francqui, een grondig onderzoek ingesteld naar het hooge percentage der militaire pensioenen. Het gepensionneerden heir in België om vat gemiddeld 24 invaliden, terwijl in Duitschland het percentage maar 7J^ is, 8i/2 in Frankryk en 93/4 in Engeland. Men heeft „ontdekt" (wat eigenlijk ieder* een al sedert lang wist), dat bijna al de hooge officieren (dus juist degenen, die het minst aan oorlogsgevaar zyn blootgesteld geweest) oorlogsinvaliden zyn20 luite* nants-generaal op 26 zyn invalied, 31 gene raais-majoor op 37 115 kolonels op 127 116 luitenants-kolonels op 133323 majoors op 3611647 kapiteins op 1986. De hooge offi* eieren van den gezondheidsdienst zijn alle maal invalied Nochtans zyn de meeste „slachtoffers" nog volop in staatsdienst, waar zy hooge salaris sen verdienen. Het is dus in België temeer das Militar, dat er met de staatscenten van* door gaat. Sancties zullen wel in petto blijven, SPIONNAGESTELSEL BIJ DE DUITSCHEJ NATIONAAL-SOCIALISTEN. De „Vorwarfcs" deelt mede van betrouw* bare zyde te hebben vernomen, dat uit alle deelen van Pruisen en het rijk rapporten binnen komen by het hoofdkwartier van Hitier te München, afkomstig van de ver* schillende nationaal-socialistische districts leiders. Deze rapporten betreffen de rijks- weer en de politie. Zy vermelden den naam van leden van beide instituten en verschil lende gegevens over hen, in hoever deze per sonen „betrouwbaar" zyn te achten, in den geest van Hitier dan natuurlijk. Deze rapporten zyn naar de soc.-dem. pers dienst nader mededeelt, het gevolg van een aanschrijving van de nat.-soc. rijksleiding. Daarin heet het woordelyk Hoe is de houding en de stemming van het personeel van spoorwegen en posterijen Hoe is het politieke standpunt van het districts* bestuur, van burgemeesters, de provinciale en plaatselijke pers, de geestelyken Wat weet ge over gebeurtenissen en plannen by Ryksvlag, Rotfront, Stahlhelm, Oberland, verder by vaderlandsche, christelijke en jood* sche organisaties?. Hetgeen dus neerkomt öp een geregeld spionnagestelsel om tenvolle op de hoogte te komen van hetgeen er om gaat onder de be volking wellicht een denkbeeld, in navol-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1