1000 300 150 25 ■7 DENKT OM OE COLLECTE VOOR ISiBJIS DONDERDAG 30 JULI EERSTE BLAD No. 177i 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken VIJF HONDERD GULDEN. BINNENLAND PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Provincienieuws DE KOSTER Co. KERK- EN SCHOOLNIEUWS s van Gluck, een i, streng klassiek stof, die de opera de operette „Les een potpourri ip de omroeppro- ünster gaat dezen 1 voor koor, solis- nderfest" of „Die Brussel (Fransch ravond de vijfde i (gramofoonpla- ïl begint met een en zelf heeft dit het noodlot aan noten een halve ief is de geheele wd, die den strijd [et tweede deel is mderbroken door derde deel (het de grollende bas- •e stemming, ten- ;heimzinnig half- e stralende zege kelt, die de over- volg van dit gra stukken uit. Lo- ïslotte het viool- i brillant, effect or moeilijk. Over amma) gaat des uit Knocke met .a. de Symphonie :est van Lalo en ringen van Albe concert van het at begint met de ure van Beetho- nzelfden compo- t in g-moll van De uitzending weede pianocon- tis muziek onder staat en verder Die Moldau van componist Sme- sten tijd dikwijls ;rd. Later op den n opera-concert dende, populaire -n Boïeldieu, de e veel en daarbij ar olie uit Hoff- nbach en tot slot ure Barbier von gegeven. Dezen zenders de op- Salzburgover -cher, Daventry, eide Zwiteersche ,Die heimliche componist Ci- ïet eind van den over Mühlacker n Suppé, Strauss, die op dit gebied hen. Des avonds phonieconcert te symphonie van a staat. Een be- >cr Daventry en ■n, waarbij het rahms, naast dat jkste van de ge- derde symphonie de z.g. „Rheini- uit Jen tijd van Düsseldorf werk- Interessant is de moderne compo- van Mühlacker van Honegger, lla staan op het t het avondcon- invenuto Cellini" groote innerlijke de grandioze in- componist doet na sluit met de ofski, de Pathé- de bezwaren die zooals innerlijke iedere uitvoering rrukking brengt, opera la Tosca m populair werk, viert. De tekst dheid, jaloersch- d, in het warnet onen het tijde- n ook maar het eeft tallooze be- eerste opvoering es en nog altijd ire-stuk. geeft Hamburg afwisseling ,ter- 'ransche uitzen- ie van Beethoven len treurmarsch de verrukkelijke •t te hooren zijn. het concert van tekende ouver- ïet het klokgelui Heilsberg brengt Midsummenigts- jeugdwerk, ech- leschreven. De .stische stuk is den avond geeft o.m. de Danse een schildering i uit de graven voering van den en dans uitvoe- ïaardige orkest- lo-viool weet de er te scheppen, lezen Zaterdag- ndt Hanni geht voor de micro- n Kalman gaat, )r verschillende oot succes voor VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot -verken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze abonné C. H., houder van polis no. 4079, had op 15 Juli 11. het ongeluk bij werkzaamheden aan den Nieuwen Vlissingschen weg nabij Souburg, door een tram te worden aangereden, ten gevolge waarvan hij eenigen tijd later is overleden. Ingevolge onze Polisvoorwaarden werd heden aan de weduwe een uitkeering gedaan van Vlissingen. 30 Juli 1931. DE UITGEVERS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Mac Donald op Waalhaven. Mac Donald, heeft gisterenmiddag een van de twee voor hem bestemde noenmalen ge bruik en wel dat in het clubgebouw van de Rotterdamsche Aeroclub. Hij had zich bereid verklaard, na het noenmaal even de verte genwoordigers van de pers te woord te staan, mits hij niet meer dan twee woorden behoef de te zeggen. In het kamp van de mannen van de krant, die vóór de deur van het club gebouw op de loer lagen, ontstond toen een levendige discussie over de vraagwelke vraag immers het ging er om de vraag dusdanig te formuleeren, dat uit 't beknopte antwoord het belangrijkste nieuws te distil- leeren zou zijn. Mac Donald heeft het ons vrij gemakkelijk gemaakt, want nadat hij voor de fotografen had geposeerd, opende hjj het persgesprek door te informeeren, wie er hem wat te vragen had en toen de vraag, waar aan vele polygotten onder de collega's had den gewerkt, gevijld en gedokterd, werd ge steld, heeft de Britsche premier de beperking welke hij zich zelf had opgelegd, belangrijk overschreden, meldt de „N .R. Ct." Er is hem dan gevraagd of het bericht juist was, dat hij te Berlijn aan de journalisten had verkleard, tot de overtuiging te zijn ge komen, dat Duitschiand zichzelf zou kunnen helpen. Mac Donald antwoordde hierop Er is geen reden, om het vertrouwen in het Duitsche volk té verliezen. Het karakter en de kracht van het Duitsche volk zijn zóó, dat het met de uiterste inspanning zal trachten, den toestand te redden. Dit zal moeten ge schieden met hulp van de internationale banken en de bank voor internationale be talingen te Bazel. Er moet een onderzoek ingesteld worden naar de wijze waarop dit zal moeten geschieden. In de betrokken com missie hebben 3 of 4 Duitschers zitting. De deskundigen zullen binnen een paar dagen uitspraak doen over de wijze, waarop dit zal moeten geschieden. En voor het overige is het mooi weerik reis verder. Even later had de Britsche premier zijn vliegpak aangetrokken en was hij in het ge reedstaande legervliegtuig gestapt. Hij nam het boek, waarin hij onderweg had zitten lezen weer op den schoot, de motor begon steeds sneller te draaien, een minzaam wui ven, een wervelwind en weinige seconden later het was toen juist half vijf was het toestel los van den grond. Regelrecht ging het op Londen aan. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Juli zijn in ons land aangegeven 15 gevallen van buiktyphus, 6 van paratyphus, 2 van dysen- teria bacillaris, 124 van roodvonk (Amster dam 23, Rotterdam 14, Vianen 7), 71 van diphtheric, 3 van nekkramp, 3 gevallen van poliomyelitis anterior acuta en 1 geval van encephalitis lethargica. In dezelfde week is afgeleverddoor de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1759 personen, te Rotterdam voor 101 personen en te Groningen voor 15 personen, totaal voor 1875 personen. In de week van 19 tot en met 25 Juli zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatsoezicht op de Volks gezondheid gebracht. De Roode Arbeidersweer. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam, zond het vol gende protest aan den minister van defensie Volgens berichten in de pers, is opgericht de „Ned. Arbeiders Vredeswacht", met als zetel Amsterdam. Doel is het houden van militaire oefeningen, welke, naar het heet, reeds zijn begonnen. Deze „vredeswacht" heeft ten doel de eigendommen van de ar beiders te beschermen tegen kwaadwilligen. Het een en ander zijn uiterst rekbare termen en naar ons ter oore is gekomen, geschieden de oefeningen onder leiding van militairen. Het Verbond van Nationalisten, dat reeds meermalen de overtuiging kreeg, dat alles wat „nationaal" getint is hier te lande, stel selmatig wordt tegengewerkt en anderszijds alles wat „revolutionnair" is, wordt begun stigd, vraagt zich af of Uwe Excellentie maatregelen zal nemen tegen militaire leiders van deze „Roode Militie" Wij zouden hiertoe niet overgaan, wanneer er niet eenigen tijd geleden een legerorder was uitgevaardigd, waarbij het aan beroeps militairen werd verboden deel uit te maken van de door ons geformeerde nationalistische militie, die n.b. niets anders ten doel heeft dan schraging van ons Koningshuis en hand having der bestaande orde bij eventueele po gingen van socialisten en communisten om het gezag omver te werpen. Motornummer „De Binnenvaart". Van het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, is deze week een Motornum mer verschenen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden* Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers* Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam t. Adres Naam:. Adres In de inleiding van Let blad wordt o.a. ge zegd „Aanvankelijk was de opzet om een extra-blad uit te geven, dat uitsluitend gewijd zou zijn aan de beschrijving van de verschil lende motoren, die in ons land gebruikt wor den. Wij hebben dit niet noodig voor „De Binnenvaart", maar wel voor onze scholen, om een handleiding te krijgen, die van zeer groot nut is voor het onderwijs. De medewer king van sommige motorenfabrikanten was echter hiervoor niet te krijgen en daarom moesten wij ons beperken. Het is bijna onbe grijpelijk, dat sommige fabrikanten niet over tuigd zijn van het belang, dat voor hen door „De Binnenvaart" behartigd wordt. Achter „De Binnenvaart" staat een zeer groote or ganisatie, die in alle kringen van de scheep vaart haar vertakkingen heeft en bovendien is het blad het leermiddel op de Binnen- vaartscholen. Dit alles is gelukkig den voor- naamsten motorenfabrikanten voldoende en zij werken ook getrouw aan den opbouw van het vakonderwijs mede. Meer dan ooit is thans het onderricht in de bediening en het onderhoud van motoren noodig, thans, nu de meeste fabrikanten de nieuwe 2-tactmotoren in het bedrijf brengen." Het blad bevat een voorschrift van den technischen redacteur, den heer L. K. A. van Duuren, een artikel „Verleden en Heden", waarin een overzicht wordt gegeven van de geschiedenis der ontwikkeling van de moto ren en verder de beschrijvingen van de voor naamste motoren, die in de binnenscheep vaart worden gebruikt. Daarnaast zijn ook de gewone rubrieken opgenomen. Een scheidende wethouder verzoekt den raad op zijn begrafenis. In de jongste raadsvergadering van Beek en Donk (N.Br.) werd druk afscheid geno men. De heer Th. Thijssens ging na een ambtsvervulling vab ,42 jaren heen als ge meentesecretaris, de twee wethouders en een tweetal raadsleden keeren in September niet in dè vroedschap terug. Volgens het raads- verslag in de ..ZuidWillemsvaart" verliep het slot van de afscheidsscène als volgt Wethouder Vcreyken, die wegens hoogen leeftijd zich niet herkiesbaar had gesteld, meent ook nog een woordje te moeten zeg gen. Hij betreurt het, dat hij nog zoo weinig familie heeft, slechts een zuster, die deze maand haar diamanten kloosterfeest viert. Wanneer ik straks begraven zal worden zal men op den Dok zeggen, dat er zoo weinig volk bij mijn begrafenis is. Dat kan toch niet, zegt spreker, voor den ouden wethouder. Hij richt dan ook het vriendelijk verzoek tot den voorzitter en den raad om toch zeker bij zijn begrafenis tegenwoordig te zijn. Ik betreur het nogmaals, zegt spreker, begraven te zul len moeten worden zonder volk en ik verzoek dit gesprokene in de notulen vast te leggen. (Algemeene hilariteit). De voorzitter, burgemeester van Nispen tot Pannerden, zegt zoo mogelijk steeds bij be grafenissen tegenwoordig te zijn, wanneer raadsleden of ambtenaren naar hun laatste rustplaats worden gebracht. De voorzitter geeft wethouder Vereyken de verzekering, dat hij, evenals ongetwijfeld de oude en nieuwe raad, bij de begrafenis aanwezig zul len zijn, doch hoopt, dat hij nog lange jaren zal kunnen genieten van een welverdiende rust. Hierop volgde een spontaan hoera van raadsleden en aanwezig publiek I VLISSINGEN. Voldoening schoolgeld en belasting. Ter voorkoming van vervolging herinneren wij er aan, dat de laatste termijn van het schoolgeld den 31en dezer maand vervalt. Zooals wij reeds eerder mededeelden, is ook voor de gemeente-belastingen de waarschu wing vervallen, en wordt dadelijk een aan maning toegezonden, waarvan de kosten 25 cent bedragen, V. R, B. Zaterdag a..s, te half drie, wordt bij de Keersluisbrug een reddingsdemonstratie der Vlissingsche Reddingsbrigade gehouden. Als de demonstratie wegens minder gun stig weer niet doorgaat, zullen aan de beu gels der electrische tram vlaggetjes in de nationale driekleur wapperen. Als de kleuren der Brigade (rood-wit) aan de beugels wapperen gaat de demonstratie door, j Een afscheid. Gisteren nam de heer J- Bouma, portier van het kantoorgebouw der N. V. Kon. Maat schappij »>de Schelde", na een ruim 41-jarig op Zaterdag 1 Augustus aanstaande. ANNO 1830 Verhuren Safe-Loketten van ver schillende grootte voor korten en langen tijd Vreemd Geld Reis-Credietbrieven Bagage- en Ongevallen-Verzekering dienstverband afscheid van het kantoorper soneel. Hartelijke woorden, vergezeld met goede wenschen voor een gelukkigen levens avond werden hem door zijn chef en de amb tenaren toegevoegd. Ook werd hem als een blijvende herinnering een sierlijke wandel stok aangebeden, terwijl zijn echtgenoote een bloemtuil in ontvangst had te nemen. Zichtbaar getroffen dankte de heer Bouma mede namens zijn vrouw voor deze vriende lijke attentie, waarna deze plechtigheid was afgeloopen. H. C. Beijerman t Op 75-jarigen leeftijd is te Rijswijk (ZJH.) overleden de heer H. C. Beijerman, oud-lid van de Kamer van Koophandel alhier en oud-ambtenaar van den burgerlijken stand. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale booten kwamen heden 2300 badgasten van de Belgische kustplaatsen mede, terwijl 70 auto's werden overgezet. De reserve-boot „Zeeland" werd heden we der in dienst gesteld. MIDDELBURG. Medioburgum wordt 40 jaar. Uit de oud-leden van „Medioburgum" te Middelburg vormde zich een uitvoerend co mité. Als heel bijzonder mag wel genoemd worden, dat hierin zitting namen de oprich ters de heeren D. van der Jagt uit Dord recht en H. C. Reyers. De heer A. Bliek nam als oprichter nadien ook zitting. In het uit voerend comité nam ook als oud-lid, al is het dan van een jongere generatie, zitting mevrouw L. van RooBiesen. De heer Van der Jagt was de eerste voorzitter van Medio. Het eere-comité is gevormd. Hierin namen zittingAls beschermheer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Konin gin in Zeeland voorts Burg. en Weth. van Middelburg, de heeren P. Dumon Tak, mr. A. A. de Veer en J. Onderdijk Jr., Herman Snij ders te Heemstede, beschermeer „Mediobur gum", mr. J. Adriaanse, E. M. Alberts, jhr. P. J. Boogaert, mr. J. F. van Deinse, C. W. D'huij, W. de Graaf, W. Hioolen, H. J. van Limbeek, majoor der artillerie te Arnhem, jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande, adju dant van H. M .de Koningin te Ermelo, L. A. Stofkoper en mr. M. W. G. van der Veur. Door uitstedigheid van enkele heeren was nog van allen geen bericht binnen. Voor oud-leden namen verder zitting de heeren A. J. Baro, P. Krijger, C. A. Minder hout, G. Valk, B. I. van Verre, H. van der Weel te Assen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Hedenmiddag kwamen kalm en rustig een paar ezeltjes langs den Nieuwen Vliss. weg aangestapt beladen met aarden kruikjes etc. Of het nu kwam door de vreemde lading of omdat vriend l:.ngoor hier thans zoo zeld zaam voorkomt is onbekend, zeker is dat een paard dat de ezeltjes zag, bang werd en met kar en al achteruit deinzende in de water gang terechtkwam en met veel moeite zon der ongelukken op den wal gebracht werd. Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Boschkapelle en 1 geval van meningitis cerebrospinalis epedimica te Goes. De solidaire boeren. Gisterenmorgen werden door den deur waarder te Tholen bij executie verkocht de geheele landbouwers-inspan, vruchten te velde en de inboedel van den landbouwer Dalebout aldaar. Dit beslag had plaats voor den eigenaar de heer La Fontein, te Bergen op Zoom, daar Dalebout, zittende voor een zeer hooge pacht, deze gedeeltelijk niet had kunnen betalen. Direct was merkbaar, dat niet zou worden geboden. Alle inspan was zoodanig in elkaar gezet, dat niets bij elkaar paste, o.a. waren wielen van een rolslee gezet aan een gerij, enz. enz. Vanaf talhouten tot karren, wagens en ma chines, werd alles ingezet door D. voor f 10 per stuk, waar niemand verder bood .zoodat alles door hem werd gekocht. 50 kippen gin gen voor 110000 K.G. hooi voor 1bij na alle 15 paarden werden door hem inge kocht voor 5 en 10 per stuk. Slechts op 3 stuks werd geboden door een Brabander van. 60 tot f 300, doch werden ook door D. in gekocht. Ook het rundvee kocht hij voor 5 en 10 per stuk. Slechts 3 koeien werden door den veekoopman C., slager te St. Anna- land, opgeboden van f 120 tot 300, welke aan hem, omdat zij duur genoeg waren wer den gegund. De vruchten te velde brachten op (80 gemeten haver, erwten, boonen, gerst en klaver) in massa 725. De huishoudelijke inboedel werd verkocht door elkaar voor 0.10 per stuk. Zoodat op drie stuks rundvee na, alles door D. weer werd ingekocht. Telkens betuigden de omstanders, wanneer D. kocht en niemand opbood, hiermede door handgeklap en hoerageroep hun instemming. De geheele inspan, bestaande uit 15 paar den en 11 stuks hoornvee, 6 varkens, 50 kip pen en alle andere tuig en vruchten, bracht dus slechts 1200 op. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hen drikskinderen ds, A. F. W. de Kluis te Se- rooskerke (W.) te Andel P. Bakker, cand. te Ellewoudsdijk, Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. Uit het financieele verslag blijkt, dat in 1930 aan giften werd ontvangen 4724.70 aan collecten 31.150.31aan jaarlyksche bijdragen ƒ325 aan interest 201.50, totaal f 36.401.51, waaronder evenwel 15.113.98, die van den quaestor-generaal der Algemeene Syonde ingekomen zijn, welk bedrag onder het hoofd „collecten" is verantwoord. Hierte genover werd uitgegeven 4141.98. De heer Bolt brengt rapport uit over het voorstel van den raad van beheer om alinea 2 van art. 2 van het reglement op de predi- kantstractementen te wijzigen in dien zin, dat dispensatie van het minimum-trakte ment niet meer ieder jaar wordt verleend, maar om de vijf jaren, behoudens in bijzon dere gevallen. De conclusie van het rapport is deze wijziging aan te nemen, waarmede de vergadering zich vereenigt. De heer Barbas brengt rapport uit over een voorstel van den heer Wolffensperger om art. 23 van het algemeen reglement in dien zin te wijzigen, dat de beroeping der predikan ten geschiedt door den Kerkeraad, in alle gemeenten de kiescolleges af te schaffen en de verkiezing van Kerkeraadsleden plaats te doen vinden door de gemeente volgens even redige vertegenwoordiging. De conclusie van het rapport is afwijzend. Aldus besloten. Naar aanleiding van dit voorstel stelt de president voor een commissie van 5 perso nen te benoemen om het Synodaal Reglement op de benoeming te herzien en met voorstel len daaromtrent bij de Synode te komen, wat wordt aangenomen. Geen predikant-Kamerlid. In Zuid-Afrika lieten verschillende Gere formeerde predikanten zich voor het Parle ment candideeren. Hierover is in de Neder landsche Geref. Kerken strijd ontbrand. De eene partij wil w e 1, de andere partij niet toestaan, dat 'n predikant lid is van 't Parle ment, want, zoo meenen de laatsten„Aan die geestelijk invloed en krag van die Geref. Kerk wordt baie afbreuk gedaan deur die politiek, om niet van die nadeelige gevolgen van andere dingen te praat nie. Die Evan geliebediening en politieke bedrijwigheid kan nie met mekaar versoen wordt nie". De jongste Synode van de Gereformeerde Kerken in Transvaal, zoo wordt nu aan de „Stand." gemeld, heeft uitgesproken, dat het vervullen van het parlement-lidmaatschap niet vereenigbaar is „met die ernst en ver antwoordelijkheid dier Evangeliebediening". Zy heeft ds. W. S. Nauda, Geref. predikant van Potgietersrust, die tot lid van het Parle ment was gekozen, van het predikambt ver vallen verklaard. In de Transvaalsche Kerken is de kansel voor politici-predikanten dus gesloten. Door de Kaapsche Synode is nog geen besluit ge nomen, zoodat ds. Nauda in een der Geref. Kerken van Kaapstad is opgetreden. Men hoopt dat de Kaapsche Synode zich aan de Transvaalsche zal conformeeren.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1